Spiegel van Limburg Handelsavondschool Deflatie en devaluatie Barakkenkamp Ysselsteyn Hendriks' Verf BUITEN-LAND Nieuws uit Venray en omgeving Zondagsdienst Doktoren. Van Zaterdagavond 8 uur tot Maan dagmorgen 8 uur Dr. v. d. HOMBERGH Oostsingel 6 Telefoon 393 Alléén voor spoed gevallen. Visites moeten aangevraagd worden vóór 12 uur. GROENE KRUIS Donderdag 6 September Consultatiebureau voor zuigelingen uit de Kerkdorpen Dekenaal Soc. Char. Centrum. Spreekuren van de sociale werkster: 's Maandags van li 12 uur 's Woensdags van 9—10 uur 's Vrijdags van 5—6 uur Verder volgens afspraak. Bekendmaking Burgemeester en Wethouders van Venray brengen ter openbare kennis, dat de „Verordening tot aanvulling van de algemene Politieverordening Venray", vastgesteld by besluit van de gemeenteraad van 31 Juli 1951, No. 47-i, en blijkens bericht van Ge deputeerde Staten van Limburg d.d. li Augustus 1951, 4e afdeling No. 3. 19065 aan dat College medegedeeld, gedurende drie maanden op de gemeen tesecretarie (Afdeling i) voor een ieder ter inzage is neergelegd. Venay, 29 Augustus 1951. Trip van Venray's Mannenkoor Zaterdag 8 Sept. maakt Venray's Mannenkoor een uitstapje naar Geys- teren on geoft om 8 uur in Qeysteren een openlucht-zanguitvoering by de kerk. Liefhebbers van zang laat de gelegenheid om die uitvoering te horen niet voorbijgaan. HAGEL Wio gedacht zou hebben, dat nu eindelijk en ten lange leste de zomer nog eens de intrede zou doen in ons land, kwam Maandag wel heel bedro gen uit, toen in ongekende mate een regenbui boven Venray losbarstte, die zich even later zelfs vermengde met een straffe hagelbui, zodat horen en zien verging. De riolen konden het water niet verwerken en zodoende was Venray plots weer verschillende zwembaden ry'k. Intussen beeft de hagel de veld gewassen geen goed gedaan en moe ten de boeren weer langer wachten voor dat het graan de schuren in kan. Accordeon-prijs Op het accordeon solisten-concours, dat 27 Aug. onder auspiciën van de Ned. Accordeonisten Associatie te Va'kenburg gehouden werd, behaalde de heer G. Janssen uit Venray, de 2e prijs in de 2e afdeling. MUZIEKFEEST Leunens Tuinfeest staat op hot punt geopend te worden. De organisatoren verwachten een talrijk pnbliok. Het zou jammer zyn als er geen duizende bezoekers kwamen, om van dit festijn van klank en kleur te genieten. De omgeving van het patronaat is onder deskundige leiding omgetoverd in een ware sprookjestum. Voeg daarbij nog de bekende Lounse service en een onvergetelijke middag en avond staat u te wachten. Een massa aardige prijzen staan op gesteld en noden de bezoekers om voor weinig geld een kansje te wagen aan het rad van avontuur. Verdor staan er nog diverse attracties als b.v. schiettent, ballentent vlieg- bomsport enz. enz. Ook voor de in wendige mens is gezorgd. Een keur van spijzen en dranken, zal de meest verwende fijnproever doen watertan den. Ongeluk Het zoontje van de landbouwer M. uit Leunen, dat bij zijn vader op de wagen zat, viel op een gegeven ogenblik van de wagen en liep daarbij dusdanige kneuzingen op dat hij naar het ziekenhuis moest worden overgebracht. Plechtige professie Maandag j.l. had op de Smakt voör de eerste maal sinds de Paters Car- melioten dit rectoraat hebben over genomen, de plechtige professie plaats van een drietal fraters. Vooral van de Smakt zelf bestond voor deze gelegenheid een grote belangstelling, zodat de kerk overvol was. Naast de familie waren ook verschillende hooggeplaatste Carmelieton aanwe zig. Na do plechtige professie werd een plechtige H. Mis opgedragen uit dankbaarheid. De navolgende fraters legden de plechtige professie af Frater Loo Maria Ketelaars uit Tilburg; Frater Silverius Sangers uit Ohé en Laak en Frater Patricus Schepers uit Stein. Terug uit China Maandag arriveerde aan de Molen hoek in Oirlo Pater Ophey, die ruim een en twintig jaren in de missie van China heeft door gebracht. Natuurlijk was de buurt actief ge weest on de missionaris werd op 'n hartelijke wijze welkom geheten. Do fanfare en het gemengd koor brach ten, zoals gebruikelijk, een serenade. Brand Maandagmiddag brak brand uit in de boerderij van de landbouwer Arts in Klein-Oirlo. De brandweer die spoedig ter plaatse was, kon slechts het woonhuis sparen, maar de schuur met de nieuwe oogst werd een prooi der vlammen. De oorzaak van deze brand is onbekend. De schade wordt gedekt door verzekering Gevonden: nieuwe zeltbinder, blauw gestreept, Hoonderstraat 21 boodschappentas met kinderschoe nen, Arts, Deken Thielenstraat 12. lieden Zaterdag Zonsverduistering Vandaag zal in ons land een zons verduistering te zien zijn (mits do wolken zo goed willen zijn, een eindjo opzij te gaan). Het verschijnsel vol trokt zich tussen half een en tien voor twee. De juiste tijdstippen van begin en einde luiden voor het midden van het land 12,36 uur en 13.48 uur voor het noorden en zuiden kan dit enkele minuten schelen. Het is maar een zeer gedeeltelijke verduistering, onderaan rechts wordt uit de rand van de zonneschijf een klein hapje gebeten. Het beste middel om de ogen tegen het felle zonlicht te beschermen is een fotografisch negatief, dat sterk overbelicht is en dat men eventueel nog kan dubbelvouwen, mocht de zon er nog te fel doorheen schijnen. Beroving in Venlo De heer K. uit Helden, die naar Venlo was gekomen om zich daar te amuseren, viel in handen van de jongelieden J. en B. resp. twintig en achttien jaar oud, die met de man op stap gingen en in allerlei cafe's aanlegden. In de avonduren werd een wandeling gemaakt, op een eenzame, afgelegen weg veranderde de vriendschap plot- sling. K. werd tegen de grond ge slagen en zodanig beweikt, dat hü bijna het bewustzijn verloor. Na de man beroofd te hebben kozen de jongelieden het hazenpad. K. strom pelde naar het politiebureau, waar hy het relaas van de overval deed, en werd vervolgens in het ziekenhuis opgenomen. De buit had slechts f 30 bedragen. De politie, die bepaalde vermoedens had, trof de verdachten niet thuis, maar wist hen later op to vangen. Zy legden een bekentenis af. Het waren geen onbekenden voor de justitie. Tienduizenden mensen hebben in de afgelopen week de Jubileum tentoonstelling bezocht, die in Roer mond is opgericht by het gouden bestaansfeest van de Limburgse Land en Tuinbouwbond. En inderdaad deze tentoonstelling „Spiegel van Limburg", gaf meer dan welke herdenkingsrede ook, wel een zeer duidelyk beeld hoe deze stands organisatie in de afgelopen vijftig jaren heeft gewerkt door en voor haar duizenden leden. In groots opgezette tenten toonde de kringen het eigene van hun streek en ook Venray was goed vertegen woordigd. Meester "Wijnhoven en zyn assisten ten, de jonge boeren en boerinnon en allen die hieraan hun werk gedaan hebben verdienen wel een extra woord van lof, voor het keurige beeld, dat zy daar gaven van het Venrayse land, van zyn schoonheid en zyn werk kracht, van zyn ontginningen en zyn vooruitgang. We zagen daar verder de grote coöperatieve instellingen, die mil- lioenen zaken, die zorgen dat het werk van de boer niet te vergeefs is, maar behoorlijk wordt beloond. Kortom, deze gehele tentoonstelling, die soms juist door haar primitief karakter imponeerde, had geen betere naam kunnen hebben als de „Spiegel van Limburg", waarvan zy inderdaad een levend en variërend beeld gaf Het is dan ook geen wonder, dat Minister Mansholt en de veie ge nodigden op de openingsdag vol lof waren wat hier werd gepresteerd. De grootse huldiging van de boeren leiders, die onder leiding van Voor zitter Mertens het werk der voor gangers moesten overnemen, uitdragen en verder uitbouwen, de onthulling van het beeld van de grote boeren leider Jan Truyen, dit waren alle momenten van grote dankbaarheid en waardering, een waardering, die tenslotte terug gaat op de boeren mensen van ons Limburg, die tesamen zulk een machtige organisatie wisten op te bouwen en in stand te houden, op de eerste plaats in hun eigen belang, maar ook in het belang van geheel Nederland. Deze „Spiegel van Limburg" gaf daar een duidelyk beeld van. 75.000 bezoekers op de Tentoonstelling te Roermond. Dat deze tentoonstelling in de af gelopen week druk bezocht werd, bleek Donderdag, toen de 75000ste bezoeker de controle passeerde. Deze ontving f 200 een electrische gier- pomp, ter waarde van f 540 en een beveiligingsinstallatie ter waarde van f 55. Men verwacht, dat voor de sluiting op Zondagavond ruim honderdduizend personen de tentoonstelling bezocht hebben. Centr. Limburgse Fokveedag By de Centrale Limburge Fokvee dag ter gelegenheid van de Jubileum tentoonstelling der L.L.T.B. wisten Venrayse Veehouders de volgende pry zen te behalen Kampioen melkgevende roodbonte koeien Alberta I. Eig. J. Willems Venray. Kampioen droogstaande roodbonte koeien: Mina Eig.: E.Tax, Wanssum Stieren geb. tussen 1 Jan. 1948 en 15 Mei 1940 ia Bora's Paul Eig. Zui velfabriek Venray. ïb Maria 12's Paul Zuivelfabriek Venray. Stieren geb. tussen 15 Mei 1949 en 1 Febr. 1950 ia Mia's Paul Eig. Zui velfabriek Venray. Koeien, melkgevend, geb. voor 1 Sept. 1943 met hoge productie, ia. Rikie, Eig. J. Hendrikx, Venray. ld. Anna. Eig. A. v.d. Sterren Venray Koeien melkgevend geb. tussen 1 Sept. 19-13 en 15 Febr. 1945 met hoge productie, ic. Alberta, Eig. J. Wil lems, Venray. Koeien, melkgevend, geb. tussen 1 Juli 1943 en 1 Oct. 1944 met gewone productie, ia. Rika Eig. H. Willems Venray. Koeien, afgekalfd voor 1 Jan. 1951 geb. tussen 1 Dec. 1942 en 1 Oct. 1944 met hoge productie, ia Mina. Eig. E. Tax Wanssum. Koeien afgekalfd voor 1 Jan. 1951. geb. tussen 1 Juli 1944 en 1 Nov. 1945 met gewone productie, ie Nelly Eig. A. v. d. Sterren, Venray. Kampioenen paardenfokdag. Kampioen hengst: Nico van Echt, eig. W. Peters, Echt. Kampioen merrie: Madam van Lo- venich, eig. J. Schyns, Simpelveld. Kampioen Shetlander hengsten: A. van Wisch, eig. M. Peeters, Neer. Kampioen merrie: Mimi, eigenaar Pastoor Lucassen, Posterholt. Ruim 500 paarden waren aanwezig. Centr. Yarkensfokdag Reserve kampioen beren: Due van J. van Meyel, Merselo. Beren geb. tussen 1 Aug. en 1 Nov. 1950. ia Nico, van De Eendracht, Ysselsteyn.J Beren geb. tussen 1 Nov. '50 en 1 Maart '51. 2C Dolf, J. v. Osch, Leunen. Zeugen geb. voor 1 Nov. 1948. 2b Paula, J. Janssen, Leunen. Zeugen geb. tussen 1 Jan. en 1 April 1950. 2eCisca, P. Rambags, Castenray. Zeugen geb. tussen 1 April en 1 Aug. '50. 2f H. Peeters, Ysselsteyn. Centr. Geiteniokdag ie pry's groep van 5 stuks Venray; Melkgeiten geb. in 1944 en vroeger ie prys Trui van Wed. P. Minten, Venray; 3e Thea van L. Michels, Venray. Melkgeiten geb. in '45 en '46: 2e prys Netje van A. van Duynhoven, Venray. Melkgeiten geb. in '46 en '47: 3e pr. Anna van A. v. Duynhoven. Melkgeiten geb. in '47 en '48 ie pr. Mie van P. Jacobs, Venray; 3e pr. J. H. Smits, Venray. Idem geb. in '49: 2e pr. Coba van P. Volleberg, Venray; 2e Corrie van J. van Lierop, Venray. Idem geboren in 1950. 2e prys H. Cox, Ysselsteyn; 3e prys idem; 3e pr. J. Janssen, Venray; 3e prys J. Smits, Venray. Lammeren geb. in 1951. ie en 2e prijs P. Evers, Hoenderstraat, Venray. Schutters-successen Op het te Overloon gehouden schut tersfeest wisten de gildebroeders van St. Anna beslag te leggen op de Rutten-wisselbeker. De door het Nationaal Oorlogsmu seum geschonken beker werd even eens door hun behaald. De gildebroeders van Het Zandakker legden beslag op de volgende perso nele prijzen: ie prys H. Daniëls; 2e prijs P. Lenssen; 3e prijs Daniëls. Met het windbuksschieten legde W. Janssen beslag op de ie prys. Laffe aanval te Ysselsteyn Dinsdagavond werd mej. W. uit Ovorloon, werkzaam bij een boer te Ysselsteyn tijdens het melken door de knecht onverhoeds aangevallen en zodanig gewond, dat zy door de vrouw bewusteloos gevonden werd. K. was een voormalig patiënt van Huize Servatius en diende by de boer in zgn. proefverlof. De dienstbode W. is naar het ziekenhuis overgebracht. Oud-inspecteur van politie Kooymans niet gesneuveld De voormalige inspecteur van politie te Blerick, P.J. Kooymans, die tydens de bezetting de functie vervulde van gewestelijk politie-presidentvoor Lim burg en Brabant te Eindhoven is nog steeds in leven. Dit in tegenstelling tot het vrij"*categori8che bericht, dat na de bevrijding in de Nederlandse pers heeft gecirculeerd en volgens hetwelk Kooymans aan het Oostelijk front zou zyn gesneuveld. Door een toeval ontmoette men een Oostenrijks militaire arts, die een potloodtekening by zich droeg van P.J. Kooymans. Deze arts was eerst on langs uit Russische krijgsgevangen schap ontslagen en was thans op weg naar mevr. Kooymans om haar de tekening te overhandigen. Hy vertelde, dat Kooymans met hem by de capitulatie van Duitsland in Russische handen was gevallen en dat hü jarenlang met hem in diverse kampen had gezeten. Einde 1950 moest Kooymans voor een militare recht bank verschijnen en werd tot een gevangenisstraf veroordeeld van 15 jaren. Toen deze arts enkele maanden geleden -naar zyn land kon terug keren, was Kooymans nog in leven. Zyn gezondheidstoestand is zelfs goed te noemen, daar de gevangenen thans redelijk behandeld worden. Aldus deze zegsman. P.J. Kooymans was by het uit breken van de oorlog in 1940 inspec teur van politie te Blerick, waar hy zich de achting van velen had ver worven. Groot was daarom dan ook de verwondering, toen hy kort na de Duitse inval overging tot de N.S.B. In 1943 werd hij politie-president voor Limburg en Brabant met de rang van kolonel en in 1944 nam hy als SS-Hauptsturmführer dienst voor het Oostelijk front. Sindsdien werd nog alleen van hem vernomen, dat hy aldaar tegen het einde van de oorlog zou zyn gesneuveld, een bericht, dat thans op onwaarheid blykt te be rusten. Aansluitend by ons artikeltje van verleden week willen we nu nog enkele vragen beantwoorden Yoor wieis dit onderwijs bestemd 1. Yoor allen, zowel jongens als meisjes, die, na hun lagere school doorlopen te hebben, zich verder willen ontwikkelen, 'n Groot voor deel is, dat dit onderwijs gedurende de avonduren wordt gegeven, zodat men dus daarnaast op kantoor, werk plaats of winkel werkzaam kan zijn. 2. Meer in het bijzonder voor hen die hun toekomst zoeken op kantoor of bureau. Zy krygen grondig onder richt in de Nederlandse Taal, Rekenen, Boekhouden, Duitse Taal, terwijl het tevens mogelijk is, buiten schoolver band, Jos in het typen te volgen. 3. Voor onze Middenstandskinde ren, die in het bezit moeten zyn van hun Middenstandsdiploma. Deze school leidt op voor dit diploma, op de manier waarop de Middenstands organisatie, en ook het Ministerie van Economische Zaken zich dit onderwys hebben voorgesteld. Niet ten vluchtige byeengaardery van enkele weetjes, doch een rustige, intense behandeling van de moeilijk heden welke zich in het zakenleven voor doen. Omdat dit op de 3 jarige Handels avondschool geschiedt, heeft de Minis ter aan de bezitters van het eind diploma der school, vrijstelling verleend van het Middenstands examen. Venray was één der eersten in het land, die dit voorrecht ver kreeg. Na 3 jaar maken de leerlingen dus examen in hun eigen plaats, voor hun eigen leraren, wat ontegen zeggelijk een groot voordeel is. De Middenstanders doen dus ver standig hun eigen school te steunen, en daardoor tevens hun kinderen dit geschikte onderwys te verschaffen. Wie kunnen op de school toegelaten worden Jongens, zowel als meisjes, die de lagere school doorlopen hebben. Allen dus, die een normale lagere school ontwikkeling achter de rug hebben. Meer eisen worden niet gesteld. Waar moeten de leerlingen zich aanmelden Zie daarvoor de raambiljetten en do advertentie in de krant. Inflatie, zo vertelden wy de vorigo week, is een opgeblazenheid van de geldomloop; het betekent prijsstijging tot en met. Precies tegenover gesteld aan dit begrip is deflatie. In stede van veel te veel is er veel te weinig geld. De mensen kunnen weinig betalen en de pryzen zullen dan zakken. Doch niet alleen de pryzen zakken, ook de lonen gaan omlaag, omdat de werkgevers uit de dalende opbrengst van hun producten geen hoge lonen meer kunnen betalen. De deflatie kenmerkt zich dus door lage pryzen en lage lonen. Het is het tijdperk van de crisis en de achter uitgang, we zoals die na '30 tot circa 1937 hebben gekend. Toch spreekt men ook thans van deflatiepolitiek. De afgelopen jaren toch kenmerkten zich door steeds sterker stijgende pryzen, welke ten dele werden veroorzaakt door de begrotingstekorten van de overheid. Deze overheid weet, dat wy zo niet verder kunnen gaan, omdat stijgende prijzen onherroepelijk weer tot hogere lonen moeten leiden. Daarom is zy een anti inflatiepoli- tiek begonnen, eigenlijk dus een deflatiepolitiek, een politiek, die moet uitlopen op lagere prijzen en wolke niet meer leidt tot loonsverhogingen. Wy zullen thans niet vertellen, hoe de overheid nu te werk gaat. Genoeg zij, dat zy tracht 't girale geld U weet nog wel, al die tegoeden by banken enz. in te perken. Of zij zal slagen Wy weten het. niet: de kosten van levensonderhoud, waarover het twee weken geleden hadden, zullen de proef op de som zyn. Nu nog een enkel woord over de devaluatie, die wy in Nederland in 1949 hebben meegemaakt. Wy leven wel snel, maar dat herinnert zich zeker nog wel. Door de sterke prijsstijgingen sedert 1945 was onze gulden steeds minder waard geworden. Logisch. Als wij eerst een paar schoenen kunnen kopen voor f 10 en later voor f 20 dan is die gulden nog maar de helft waard, niet waar Die waardedaling komt niet alleen in het binnenland tot uiting in de prijsstijging van alles wat wij kopen, maar ook ten opzichte van het bui tenland. Als onze kooplieden m Frankrijk of waar ook ter woreld goederen kopeD, dan moeten zy die betalen met buitenlands geld, met deviezen zoals wy zeggen. Die deviezen hebben een pry's. Lezers, die wel eens naar het buitenland zyn geweest, weten dat wel, want zy hebben voor oen Belgische franc circa 71/a ct moeten betalen en voor een Oostenrijkse schilling circa 15 ct. Deze koers staat vast; er zyn wel kleine schommelingen, doch die hebben niet veel om het lyf. Maar toen die gulden van ons zo in waarde ging .dalen on alle goederen duurder werden, lag het voor de hand, dat ook die buitenlandse deviezen eens duurder moesten worden. In September 1949 kon onze re gering dit dan ook niet langer meer tegenhouden. Onze gulden devalueerde o.m. ten opzichte van de Amerikaanse dollar; van f 2.65 ging die plus minus f 3.8O kosten. De regering liet dus officieel de waarde dalen (zij ont- waardde de gulden) en daardoor de prijs van de dollar stijgen En het gevolg Dat alle goederen uit de Verenigde Staten duurder werden, omdat voor een dollar 50 pet. meer moest wor den betaald. Devaluatie betekent dus prysstyging van alle goederen, die uit het buitenland komen, tenminste uit die landen, welker betaalmiddelen ten opzichte van onzegulden duurder zyn geworden. Hengelsportartikelen prachtsortering zeer mooie Werp hengels, Snoekhengels, Schepnetten, enz. Komt zien, U bent welkom, niets verplicht U. Beleefd aanbevelend, F. W. HENDRIKS Langstraat 46 BURGERLIJKE STAND van 24 t/m 30 Aug. 1951 GEBOREN Janssen Antonius P.M., Veltum L 67 Hermsen Petronella, Kempweg 36 Fransen Maria, Merseloseweg nw. 11 ONDERTROUWD:; van Staveren Franciscus, 28 jaren, en Reintjes Theodora, 23 jaren, beidon te Venray. Barents Gerard us, 26 jaren, en Jacobs Alberdina, 17 jaren/beiden te Venray. GETROUWD: Hendrix Theobaldus, 28 jaren, kan toorbediende te Meerlo en Wismans Petronella, 27 jaren, te Venray. S.V.Y.-uionws. Volgende week Zaterdag is er om 8 uur een ledenvergadering. Het be hoeft niet gezegd te worden, dat het Bestuur allen verwacht. Denkt ook aan de training Maandag avond en Donderdagavond, terwijl ook de jeugdtrainingen beter bezocht dienen te worden. RUITERSPORT Te Meerlo werd hot Groepsconcours van do kring Horst der LRV gohouden Bondsinstracteur Baltzer had de lei ding. De uitslagen zyn Dressuur 8 tallen A 2e pr. Castenray Dressuur 8 tallen B ie pr. afd. Oirlo 36 pr. afd. Venray. Dressuur 8 tallen C ïepr. afd. Leunen Ind. dressuur zw. 2e M. Gielen Wanssum 30 W. Geerits Castenray 4e M. Claessons, Castenray. Ind. dressuur M. 2e A. Beerkens Venray. Ind. dressuur L 4e B Geurts Leunen Rennen. 2e pr.P.Hermans Wanssum Défilé, 3e pr. afd. Wanssum. 4e pr. aid. Castenray. se pr. afd. Oirlo. Springen zwaar. 30 pr. J. Meyers, Leunen. Harddraven. lepr.J. van Dyck Leu nen. 3e pr. W. Loenen, Leunen. Springen middel. 4e pr. F. Claessens Castenray. se pr. J. Goumans Leunen. Patrouille springen. 2e pr. afd. Leunen. De uitslagen van het concours hip pique, dat in het kader van het jubi leura van de L.L.T.B. te Roermond werd georganiseerd, waren voor ver enigingen uit deze buurt als volgt Dressuur achttallen zware klasse 6e pr. Wanssum 110 pnt. Dressuur achttallen middelklasse: 3e pr. Oirlo 97 pnt. 40 pr. Venray 96V2 pnt. Dressuur achttallen lichte 2e pr. Leunen i07Va pnt. Minister weerlegt geruchten Op vragen van het lid der Eerste Kamer de heer RuysdeBeerenbrouck (KVP), betreffende het barakkenkamp te Ysselsteyn by Venray, heeft de minister van Wederopbouw en Volks huisvesting geantwoord, dat de DUW- kampen te Ysselsteyn in oorlogstijd zyn overgedragen aan het departe ment van justitie om als noodgevan- genis te worden gebruikt. Zy zyn, ernstig door oorlogsgeweld beschadigd, by dat departement in gebruik ge bleven, en wel b, c, d en e tot Augustus 1947 en a tot 1 Juli 1950, op welke tijdstippen ze ontruimd en weder ter beschikking van de DUW werden gesteld. Op verzoek van de gemeente Ven ray zyn in Augustus 1948vierstenen en 1 houten barak aan de gemeente in eigendom overgedragen. De vier stenen barakken bieden ruimte voor de inrichting van 16 noodwoningen, tot nu toe is door de gemeent9 Venray slechts voor vier gezinnen woonruimte gereedgemaakt. Op dit ogenblik staan ongebruikt kamp a, zonder cantinebarak, welke verbrand is, kamp b, 1 houten cantine barak, 1 houten keukengebouw, kamp c, 1 houten keukengebouw, 1 houten manschappenbarak, 1 houten cantine barak. Kamp a moet voor DUW-arbeiders gereserveerd blijven. In de buurt van Venray zijn nog voor DUW-arbeid geschikte objecten, welke kunnen worden aangevat, zodra de stand van de werkloosheid dit vordert. Dan zal ook de houten cantinebarak, onder b genoemd, aan kamp a worden toegevoegd, omdat, zoals hiervoor reeds vermeld, de cantinebarak van1 kamp a door brand vernield werd. De overige gebouwen, genoemd onder b en c, zyn bestemd voor in de gemeente Bergeyk te bouwen kampen ten bohoeve van een ontgin ning van ca 800 ha woeste grond. Het kamp wordt door een bewaker bewaakt, de kosten van deze bewa king hebben sedert de ontruiming in Juli 1950 f 4.752.40 bedragen. Het kamp maakt een haveloze indruk, doch de onderdelen zyn nog goed en het wordt, praktischer geacht met het opknappen te wachten tot het tijdstip, dat het kamp weer door de DUW in gebruik zal worden genomen. Eenmaal gesmeerd, blijft begeerd Aanbevelend, Schildersbedrijf F. W. HENDRIKS Langstraat 46 Telefoon 713 EUROPA Er staan een reeks van besprekin gen op het programma te Washing ton, Ottawa on Rome die beslis singen moeten brengen over de Europese defensie, welke niet gemak kelijk genomen zullen kunnen worden Van de Fransen vertrokken drie ministers en een generaal naar de V.S. om (financiële hulp te vragen. Frankrijk wil een eigen bewape- ningsindustrie, welke de vroegere Duitse zal vervangen, een Europees leger onder feitelijk Franse leiding (generaal Juin) en het wil steenkolen, metalen, olie enz. kunnen importeren om die leidende positie te kunnen innemen. Zonder dollars zal dit nu eenmaal niet gaan, maar het Congres schijnt inderdaad (zoals uit de stemmingen blijkt in de commissies) de voorge stelde hulp van 87j milliard te willen verminderen met één milliard, ook al met liet oog op de komende ver kiezingen. Tot nu toe wenst men in Amerika de kosten der bewapening uit ver hoogde productie te bestrijden. De industriële voortbrenging be draagt nu 215 pet van de vooroorlogse. In 1943 steeg zij tot 239 pet, maar ten koste van andere sectoren van bedrijvigheid. Daaraan moeten dan millioenen arbeiders worden onttrok ken, zoals aan luxe, ontspanning, toerisme enz., terwy'l de vrouwen arbeid nog meer moet toenemen. Een oorlogseconomie in de V.S. in te richten om het Europa mogelijk te maken zyn levenspeil te behouden, is in de Ver. Staten geen populaire politiek. Maar hoe zou Europa de kapitalen moeten vinden voor grote investe ringen in industrieën, welke voor de bewapening van betekenis zijn, indien die kapitalen niet uit de Ver. Staten kwamen Amerikanen beleggon naar ver houding zeer weinig in het buiten land, omdat zij nog zulke goeae be-" leggingsmogelijkheden hebben in het eigen land. Zy menen, dat Europa uit eigen kracht voel meer zou kunnen doen door hot vormen van een federatieve eenheid. Dat i3 theoretisch natuurlijk juist, maar in de overgangstijd zouden zich grote schokken voordoen: indus trieën zouden zich concentreren op de gunstigste plaatsen, het ene land bouwgebied zou het andere hevig beconcureren, en dus zouden er zoals in het plan-Schuman is voorzien allerlei kostbare steunregelingen nodig zijn tydens het zich voltrekken van de economische wijzigingen. Men heeft nu echter haast en kan maar één ding tegelijk doen en dat is het bevorderen van nationale eco nomieën. Hoe teleurstellend ook, elk land klopt nu voor zichzelf aan bij de V.S. En dan is daar nog de stryd om voorrang tussen Frankrijk, Italië, Duitsland op het West-Europese vaste land en zyn er de aanspraken van Engeland daarbuiten. Perzische impasse Men weet hoezeer Engeland een beroep heeft gedaan op Amerika, inzake de oliekwestie in Perzië. Harriman is vrij solidair geweest met Stokes, maar in Washington is men zeer ongerust, dat het afbreken der onderhandelingen er toe zal leiden, dat Teheran zich tot de Russen zou wenden. Nu kan Moskou generlei directe hulp bieden en de Perzische regering (die anti communistisch is) dreigt dan voornamelijk met koerswijziging om grotere concessies te krygen. Maar als de impasse blijft, moet Perzië de verliezen trachten te dekken door hogere belasting, afzien van sociale hervormingen en rekenen op grote werkloosheid, die in het olie- gebied al is begonnen na het vertrek van Britse deskundigen, die a'leen nog toezicht houden in de raffinaderij van Abadan, En zal er dan geen chaos ontstaan, waarvan de pro-Russische toedeh- party zal profiteren? Teheran wil de Britse deskundigen in eigen dienst nemen. Londen wil ze onderbrengen in een nieuwe maat schappij onder Britse leiding, die de plannen uitvoert van de genationali seerde onderneming, maar binnen eigen kring autonoom zou zijn. Ook het zuiveren en verhandelen van do olie zou dan niet zonder de Britten kunnen geschieden. Inder daad zou deze regeling zeer voordelig zijn voor Perzië, dat driemaal zoveel zou ontvangen als voorheen. Maar het opgezweepte nationalisme maakt het elke regering moeilijk, zulk een overeenkomst te sluiten. De Amerikanen zullen nu weer al les doen om de Perzen tot rede te bren gen, maar ook van Engeland weer concessies moeten eisen. Dit heeft geen haast, omdat het ook zijn olie van elders kan betrekkon, hoewel het veel geld verliest. Maar voor de Per zische economie is toch een regeling dringender, en Londen hoopt dat Teheran geleidelijk wel toeschietelijker zal worden en toch geen chaos durft riskeren. Men moet afwachten. KOREA Op de zelfde dag dat het misliep in Teheran werden ook de besprekin gen in Kaesong afgebroken. In beide gevallen spraken de optimisten van „onderbroken", maar in Korea zyn intussen de gevechten weer hevig opgelaaid. Op die manier wil Ridgway druk uit oefenen op de communisten om de onderhandelingen te hervatten en in te stemmen met een wapenstil standslinie langs de huidige frontlijn. Men kon in de afgelopen week een bittere stemming waarnemen in het vooruitzicht van de diplomatieke bot singen welke in San Francisco wor den verwacht, wanneer daar het ver drag met Japan ter sprake komt, en de Russën zullen pogen, verschei dene aziatische landen tot hun stand punt over te halen. India zal niet vertegenwoordigd zyn, omdat het niet wil kiezen tus sen de V. S. en Rusland en voorstan der is van een apart aziatisch blok, waarvan India, Indonesië, China en Japan de hoekstenen zouden zyn. Burma zou dit zelfde standpunt in nemen. Indonesië zal vertegenwoordigd zijn, maar men moet afwachten, welke standpunten het zal in nemen. In Japan zelf zyn de meningen ver deeld. Men kan alleen met Ameri kaanse hulp weer souverein worden, de subsidies uit de V. S. hebben de import van grondstoffen, machines en waardoor het z nen herstellen, exporteren. Of moeten uit het verdreven, of d weer open kom De Japanse 1 lyks toe met ai zodat het land ners heeft. Hel voeden zonder en Australia zy Japan is bang, die kant het m Niet weinige J; beter contact 01 (rood of niet) er levendige han< Peking. De k< zonderlinge on geven. KERKELIJ PAROCHIEIKE PAROCHIE-A voor de uitbftér God in ons zelf Priester v. d. w Kapel 16de Zondag Zondag t.e.v. leesmis voor de mis Regina Ver leesmis; 9 uur Hoogmis; 3 uur en Rozenhoedje reliquio van St. Maandag: Ke thodraal. 6.30 zi parochianen; 7 Robins; 7.30 be; Meyel; 7.30 zjj fam.v.d. Pas-Vei t.e.v. H. Geest t schooljaar; 7 u hoedje. Dinsdag: H. I 6.30 leesmis M; leesmis Evera: besteld door pe Gerarda Janssei buurtv. „Helpt jaard. Henricus note (2 kl.); 9 1 voor bruidspaar Woensdag: ■#- nus. 6.30 lee8mi leesmis t.z.i. t.e Bystand; 7.30 gc (1 H); 8.15 ge8f.. echtg. Francisi Maria (3kl). Donderdag: I 6.30 leesmis; 7 semaekers, bes 7.30 H. Sacratr jongens; 8.15 g Pater Caesar i gelegenheid tot gedurende de ns ter aanbidding Vrydag: Eerst 6.30 leesmis; 7 r Janssen; 7.30 1 leesmis; 7 uur verering van re Zaterdag: fee; Dag van dovotii 6.30, 7 uur, 7 3C mis; 6.30 leesm Bongaert8, Ant en kinderen; Janssen-Grisel; i parochie; 9 uu Vrouw; 7 uur 8 uur Jeugd-H. VELTUM. Don overl. fam. Der! PROCESSIE Sept. gaat de pa bedevaart koude vertrekken om is de hoogmis processie valt <F BEGIN NIEt Maandag 3 S hoogmis t.e.v. d zegen voor het af to smoken. natuurlijk deze leerlingen va-|< school wonen jongens- en dein Maandag om 10 MOEDER-RET September wor moederretraite is de ZeerEerw. by Pater "Wolfg: PATJ 16de Zondag leesmis; 6 30 Leoi 7.45 Bernard He mis Hubertus i achteraan begin: de Paterskerk; byz. Noden. 4.20 Lof. Maandag: 6 3 Yzendoorn; 730 Dinsdag: 6 ui Allerheiligste. "V Litiens; 7 uur^ 7 uur uit dany*- t.e.v. St. Anton driks en dochtei Antonius. Woensdag: Donderdag: j Sanders-van Mei Orde; Van 4-8 te biechten. VrijdagEerst 7 uur Wilhelm' 7.30 zaliger I*or t.e.v. het B- Hai zegen met het A en akte van toe Zaterdag: fef Gen. abs. v.d. le 7.30 Henri J3D8S minis en ouders; waarna de Frate professie zuNeD DEB1 10.15 H. Mis van de Mannen voor de Vrouff0 Nu de vacat rekenen wij®r° weer trouv de bijwonen. BICTÖR 16de Zondag:n overl. fam- uur Hoog®*

Peel en Maas | 1951 | | pagina 2