Onzekere toekomst WEEKBLAD VOOR VENRAY EN OMSTREKEN Wat is inflatie? BUITENLAND ZATERDAG 25 AUGUSTUS 1951 No. 34 TWEE EN ZEVENTIGSTE JAARGANG Druk en Uiigave Firma van den Munckhof Drukkerij Kantoorboekhandel Grootestraat 28 Yenray Telefoon K 4780-512 Postrekening 150652 PEEL EN MAAS Advertentieprijzen worden op aanvraag gaarne verstrekt. Losse mm-prijs 8 cent. Abonnementsprijs p. kwartaal voor Yenray I 1.10 bulten Yenray f 1.30 uitsluitend bij vooruitbetaling. We komen al langer hoe meer te staan voor het nuchtere feit, dat we een arm land zyngeworden. Woning bouw, scholenbouw en vele andere noodzakelijke dingen, liggen stil, om dat de benodigde kapitalen ontbreken. En vele gemeenten weten niet, hoe nog aan geld te komen voor de finan ciering van allerlei plannen, die in de dikwijls toch al bekrompen begro tingen staan vermeld. We beleven dat in onze eigen ge meente, we beleven dat ook elders. En wat. daar in het groot gebeurt, gebeurt bij Vele zaken precies hetzelfde. De goede tyd, dat de guldens en rijksdaalders los in de zakken zaten en vlug werden uitgegeven is al weer lang voorbij en menig kleine zaken man moet heden weer reusachtig op letten, wil hij niet in betalingsmoeilijk heden komen. Het crediet, dat hy op zy'n beurt weer moet verstrekken, groeit met de dag en dikwijls over het hoofd van de winkelier, die zijn klanten niet verliezen wil. Op alle gebied zyn we armer ge worden. Het geld ontbreekt en by velen weet men nu reeds niet meer hoe de touwtjes aan elkaar te knopen. Nu reeds, want we zijn nog lang niet aan het einde. De prachtige unie, die men heeft opgesteld om het betalingsverkeer in Europa gemakkelijker te doen ver lopen, zal eerstdaags aan Nederland geen crediet meer geven, omdat we reeds lang ons deel op hebben gecon sumeerd. Hierdoor zullen de importen uit het buitenland in de toekomst betaald moeten worden met goud en dollars, twee dingen waaraan Nederland een chronisch gebrek heeft. Van de andere kant eist een dure bewapening het uiterste van een toch al berooide schatkist en wanneer men dit alles zo eens overdenkt en men ziet het geploeter om aan wat geld en aan wat crediet te komen, dan vraagt men zich wel af, wat de toe komst gaat worden. Door het ontbreken van geld kan men niet investeren, komen er geen nieuwe fabrieken, komen er geen werkplaatsen voor de zo nodige uit breiding van de industrie. Door gebrek aan geld ligt de wo ningbouw stil en wordt de achter stand op de woningbehoeften steeds groter en duurt de morele achter uitgang maar voort. De plaatsing der arbeiders kost nu reeds meer moeite en de werkloosheid groeit. Fabrieken, die er zyn, worden voorlopig aan het draaien gehouden door orders voor het leger, omdat zy anders moeten sluiten, terwijl andere wegens gebrek aan kapitaal orders moeten laten gaan. Koitom, de naaste toekomst ziet er donker uit. By dat alles komt de nog steeds niet ingehaalde belastingachterstand en de nog steeds voortdurende be- De grote Nationale paatden-ihoui in Den 8cick. Op 4 en 5 September kan men iedere belangstellende voor onze Ne derlandse Trekpaardenfokkerij in Den Bosch vinden op de Nationale Ten toonstelling. En zoals ieder jaar zullen zy ook dit jaar wel weer getroffen worden door hetgeen door deze typisch agra rische fokkerij is gepresteerd. Want een prestatie moet het wel genoemd worden 1 Nagenoeg zonder subsidie immers wordt onze trek paarden fokkerij in stand gehouden en geheel geleid door de organisatie van fokkers, heeft onze paardenstapel een peil weten te bereiken, dat van het Belgisch in zeer ruime mate gesteund door de Belgische overheid heel zeker niet ondei hoeft te doen. Geheel langs de weg van het par ticulier initiatief en zonder steun van overheidswege, voorziet onze land bouw zich van zyn landbouw werk paarden, die zich tegen de vaak met ongelijke middelen gevoerde concur rentie ruimschoots weten te hand haven. Bovendien bezorgen de Nederlandse fokkers van het trekpaard ons land een deviezenpot van niet geringe betekenis. Gedurende de laatste jaren immers vloeiden uit deze bron voor niet minder dan rond 40 millioen gulden En de export van het trekpaard zou nog veel groter kunnen zyn, indien de onderhandelaars van ons land by de besprekingen omtrent onze handelsaccoorden wat meer aandacht aan ons trekpaard zouden besteden of indien de onderhande lingen rechtstreeks door de belang hebbenden zouden kunnen worden gevoerd. Wat deze belanghebbenden zelf in ons land nog mogen doen, dat is het tentoonstellen van hun paarden en dat doen zy dan ook jaarlijks in Den Bosch op een wijze, die niet alleen bewondering afdwingt, maar ook tot kopen trekt. lastingaanslagen. Langzaam maar zeker worden wy allen geconfronteerd met het harde feit, dat we een arm land zyn en, dat de toekomst zwaar zal zyn. Dat nog vele problemen wegens geld gebrek onopgelost zullen blyven en dat we in de toekomst het heus niet prettig zullen hebben. Wie dat voor enkele jaren had dur ven dromen had men voor een fantast van de bovenste plank gehouden, maar nu zeven jaren na een ver schrikkelijke wereldoorlog, waarin we trots tot de overwinnaars behoorden, is het zo ver, dat we bijna niet verder kunnen. De internationale toestand is zo gespannen als we hem maar ooit hebben gekend en aan de gehele horizon is geen sprankeitje licht te bekennen. Waar dat heen moet, weet geen mens. Nu blijkt, dat we èn particulier èn als gemeenschap zeven jaren lang ver boven onze stand geleefd hebben, nu zullen we onher roepelijk de weg terug moeten, de weg van harder werken, de weg van de riem strakker aanhalen en sparen, voor zover mogelijk, de weg van zuinigheid en eenvoud. En dat zal niet gemakkelijk zyn 1 Maar we zullen gedwongen worden of we willen of niet, wanneer het geld en het werk ontbreekt. We zjjn Indië kwyt en leven met 10 millioen mensen op een klein beetje grond, terwijl rondom ons de grote politiek haar spel met ons speelt. We kunnen dat niet graag hebben, we kunnen het beroerd vinden, maar onze mening wordt niet gevraagd, die tyd is voorbij. We kunnen nog alleen een rol meespelen, indien we hard werken, indien we de tering naar de nering willen zetten, zowel in ons eigen huis, als in onze werkplaats, in onze gemeente, in geheel Nederland. Wy hier in Yenray zyn al reeds enkele malen gewaarschuwd en ons is reeds meermalen duidelijk gemaakt, dat we het zelf zullen moeten doen, als we nog vooruit willen. Het laatste hebben we dat nog gezien met onze Ambachtsschool. Op hulp van buiten af behoeven we niet te rekenen, we zullen het zelf moeten klaren. Dat zal niet gemakkelijk zyn, maar het zal moeten, want doen we het niet, dan zullen we ten onder gaan. De tijden die komen, zullen zwaar zyn, zwaar voor ons persoonlijk, zwaar voor de gehele gemeenschap. Maar ook hier is slechts een oplos sing. Hard werken en samenwerken. En wie dat niet verstaan wil, wie nog steeds niets heeft begrepen van de lessen uit de kwade tyd van en onder de oorlog, die zal nu onher roepelijk uitgestoten worden, tot schade niet alleen voor hem alleen, maar ook voor de gehele gemeen schap. Wanneer men alleen maar weet, dat. verleden jaar niet minder dan 12 landen op deze tentoonstelling waren vertegenwoordigd, zal men kunnen begrijpen, dat deze tentoon stelling welke geheel door de fokkers in hun organisatie wordt bekostigd van meer dan nationale betekenis geacht moet worden. Msb. bijzondere aanschaffingen betaald zullen worden, die de soldaat het leven in de militaire dienst kunnen veraangenamen. In ieder geval zal op de begroting van Oorlog meer worden uitgetrokken voor de militaire tehuizen. Verder zullen de soldaten 'n aantal vaktechnische cursussen kunnen vol gen, die bedoeld zyn om hun terug gang naar de burgermaatschappij te vergemakkelijken. Naast deze van overheidswege voorbereide steun, zullen de soldaten misschien ook van particuliere zyde worden geholpen by het veraange namen van hun langere diensttijd. lïliddenstand en en. i 6 maanden De lichting 1950-11 zwaait in Februari van het komende jaar onvoorziene omstandigheden voorbe houden af. Zy is dan 16 maanden onder dienst geweest. Voordat zy haar winterkampemen- ten in Oirschot en Stroe zal gaan betrekken, zalzy eerst nog deelnemen aan militaire manoeuvres in Britsche en Franse zone van West Duitsland. De oefeningen zullen midden Sept. beginnen. De Nederlandse troepen die er aan deelnemen, zullen dan redelijk zyn uitgerust en behoorlijk „Maar" drie aanslagen per jaar. De commissie van overleg van de middenstands vakcentralen maakt zich nogal bezorgd over het tempo, waarin de belastingaanslagen elkaar binnenkort zullen opvolgen. Daardoor zouden veel middenstands- bedrijven in moeilijkheden kunnen komen. Daarover heeft de commissie in Juli van dit jaar haar bezorgdheid uitgesproken tegenover de minister van Financiën. De minister heeft daarop geant woord, dat de belastingschuldigen doorgaans komen te staan voor de betaling van drie aanslagen per jaar, namelyk een voorlopige en twee definitieve aanslagen. Het woord „aanslag" betekent, dat de inkomstenbelasting, de vermogens en de ondernemingsbelasting over corresponderende tijdvakken als één eenheid worden beschouwd. Er kan alleen een kort uitstel van betaling worden verleend, indien daardoor by liquiditeitsmoeilykheden inderdaad enige verlichting zou wor den gebracht. Uitstel mogelijk. Mochten er vier aanslagen in één jaar komen, dan kan voor één daar van uitstel worden verleend tot het volgend jaar. In dat volgende jaar komen er dan niet meer dan twee by. By oude schuld moet een algehele sanering van de fiscale positie plaats vinden. Hiervoor zyn geen algemene regelen te stellen. Geval voor geval wordt bekeken. In overleg en met instemming van de belastingschuldige zal men trach ten vast te stellen, welke van de oude schulden kunnen en behoren te worden betaald. Tevens zal worden bekeken op welke wijze en in welke termijnen de betaling geschieden moet. Tenslotte zal worden vastgesteld, welke bedragen als oninbaar moeten worden beschouwd en als zodanig worden afgeschreven. De minister streeft er naar die omvangrijke saneringsarbeid nog voor het einde van het jaar klaar te krijgen. Het is niet juist, aldus de minister, „dat de "betaling van deze belastingen thans door de ontvangers sterk wordt geurgeerd". Daartoe heeft hij geen opdracht gegeven. Zelfs de huidige nood van onze schatkist vormt, volgens de minister, voor de belastingdienst geen reden om het pad der gerechtigheid en de redelijkheid te verlaten door andere dan zuiver zakelijke factoren by de invordering van de belastingen een rol te doen Het winterkwartier van deze troepen heeft de legerleiding nogal hoofdbrekens gekost. Linge, het plaatsje in West Duits land, dat zy op het oog had voor het oefenen en onderbrengen van de jaar lijkse lichtingen, is voor het laatste doel al afgeschreven. Kazerneruimte zal in eigen land moeten worden gevonden. Vandaar dat op korte termijn begonnen zal worden met de bouw van vier grote kampementen voor totaal 12000 sol daten. Of Linge oefenplaats voor het Nederlandse leger kan worden is evenmin zeker. Het is momenteel niet duidelijk, zo werd van officiële zyde medegedeeld, in hoeverre Ne derland nog op Duitsland rekenen kan. In verband met de langere lich- tingsduur wordt overwogen de soldij van de dienstplichtigen by de Ko ninklijke Landmacht iets te verhogen. Indien deze verhoging doorgang zal vinden, zal de toeslag op de soldij niet direct worden uitbetaald aan de militairen, maar worden gebruikt om allerlei fondsen te verkrijgen, waaruit RK. Handelsavondschool te VENRAY. Blijkens achterstaande advertentie is er gelegenheid zich op te geven als leerling van bovengenoemde school Wij willen de belanghebbenden of de belangstellenden nog eens wijzen op deze instelling in onze Gemeente. Ve len herinneren zich wel eens gehoord van de Handelscursus die voor een 30 tal jaren in Venray opgericht werd. De cursus was een instituut dat stond onder bestuur van de plaatse lijke Middenstandsvereniging. Reeds toen werd gevoeld dat een ruimere ontwikkeling nodig zou zijn voor Mid denstands kinderen, vooral met het oog op het zich steeds meer ontwik- kelénde bedrijfsleven. Steeds heeft bovengenoemde Handelscursus een flink aantal leerlingen geteld. Toen in 1938 de Vestigingswet voor het kleinbedrijf tot stand kwam, werd het taak voor de school de leerlingen op te leiden voor het zogenaamde Middenstandsdiploma. Daarnaast wer den de leerlingen onderwezen in de beginselen van de Duitse en Franse Handelscorrespondentie, terwyl ook weldra Godsdienstleer en Maatschap pijleer op het programma verschenen. Intussen groeide de „Handelscusus" uit tot een 3 jarige Middelbare Han delsavondschool. Thans wordt gedu rende het gehele jaar les gegeven elke week 12 uur, verdeeld over 4 dagen. Daarenboven heeft de school sinds enige jaren het zogenaamde „jus promovendi", d.w z. het diploma dat op het einde van het 3e jaar be haald wordt, op grond van een voor af afgelegd schoolexamen, geeft vrij stelling van het examen voor het Middenstandsdiploma. Venray bezit in deze school dus een inrichting van onderwijs voor kinderen uit alle standen, die na hun gewone Lagere School een ruimer6 algemene ontwikkeling willen opdoen, vooral gericht op het zakenleven, ter wijl het einddiploma hen in het be zit- stelt van het zo begeerde Midden standsdiploma. Een bezwaar is voor sommige leer lingen de drie jarige duur. Kinderen, die over 't algemeen niet graag leren, voelen dat tenminste als een bezwaar. De ouders weten, dat een 3 jarig on derwijs zeker meer vruchtdragend zal zyn, dan het hals over de kop halen van een diploma. Belangstellenden verwijzen we dus nogmaals naar de advertentie in dit blad. BEKENDMAKING Premies bij woningverbetering en bij woningsplitsing Woningverbetering Op beperkte schaal is 'c mogelijk bijdrage te verkrijgen in de kosten van verbetering in zeer urgente ge vallen. Aan deze mogelijkheid zyn echter de volgende bepalingen verbonden: a. De by het gemeentebestuur door de eigenaar aan te vragen premie bedraagt so pet. van de werkelijke kosten met een maximum van 50 pet. van f 2800 is f 1400; b. De premie wordt alleen toege kend voor de meest urgente gevallen en voor zover belanghebbende kan aantonen niet in staat te zyn de kosten van de verbetering zelf geheel te dragen. c. Door de voorgenomen verbeter ingen moet een, de kosten rechtvaar digende, bevredigende, toestand worden verkregen. d. By de aanvraag moet worden overgelegd een begroting in drievoud en indien in de indeling van het pand wijziging wordt gebracht, even eens een tekening in drievoud. Woningsplitsing Van Rykswege kan gezamenlijk met de gemeente een premie worden verleend in de kosten van woning splitsing, nl. van 60 pet., onder voorwaarde, dat geen premie wordt toegekend indien deze kosten per woning, welke door splitsing boven het oorspronkelijk in enig pand aan wezige aantal woningen wordt ver kregen, meer dan f 3500 of minder dan f 201 bedragen. Bedoelde premie zal dus ten hoogste 60 pet. van f 3500 kunnen bedragen of 2100, waarvan f 1575 voor rekening komt van het Ryk en f 525 voor rekening van de gemeente. Ook hiervoor kunnen de aanvragen onder overlegging van begroting en tekening in drievoud ten gemeente huize worden ingediend. Met de regelmaat van de klok zien wy in de krant termen a's inflatie en deflatie pryken, ja, ook het woord devaluatie komen wy nog al eens tegen. Al die begrippen hebben iets met ons geld te maken, zy duiden er op, dat er iets met dit geld niet in orde is. Spreken wy eerst eens over inflatie. Letterlijk wil dit zoveel zeggen als „opgeblazen". De geldcirculatie, d.i. de hoeveelheid geld welke in omloop is, is dus opgeblazen, te groot voor de behoefte. Het gevolg is onherroepelijk, dat het geld daardoor gemakkelijker wordt uitgegeven, men is bereid om meer te betalen en de prijzen gaan daardoor... stijgen. Inflatie kenmerkt zich dan ook door prijsstijging. Soms op duizelingwekkende wijze. De ouderen onder onze lezers ken nen de inflatie van Duitsland nog wel, toen er milliarden marken in omloop waren en toen 21/, biljoen Mark (1 biljoen is millioen x millioen, dus een 1 met twaalf nullen) precies 1 Amerikaanse dollar waard was. Dit is natuurlijk inflatie van de bovenste plank. Het kan ook minder ver gaan. Ook bij ons spreekt men door de prijsstijgingen wel eens van een inflatie doch dat is minder juist. Waar nu het punt ligt, dat wel van een inflatie gesproken moet worden, is niet te zeggen om de doodeenvou dige reden, dat dit punt niet bestaat. Beter is het om in een tyd als deze, als er door de overheidspolitiek nog steeds kans is op prijsstijging, van inflatiespanningen te spreken. Dit klinkt ook wat geleerder en men bindt zich niet al te veel aan de term inflatie. Wy noemden de overheidspolitiek. Inderdaad, die is de boeman, die aansprakelijk is voor dat teveel aan geld. De overheid heeft voor haar staatshuishouding geld nodig, de be lastingen blijken evenwel niet hoog genoeg te zyn en daarom leent de overheid op korte termijn van grote instellingen als banken enz. Hoe dit technisch in zyn werk gaat, zullen wij maar overslaan dcch het gevolg is, dat de omloop op giraal geld steeds weer stijgt, waar door, wy hebben het boven al gezegd, de prijzen kunnen gaan stijgen. Nu noemen we een nieuw woord, giraal geld. Naast de bankbiljetten, heel deftig ook wel chartaal geld genoemd, is er namelijk geld, dat bij de banken en giroinstellingen als een tegoed aan wezig is en waarover de houder met behulp van een cheque of een giro-overschryvingsformulier kan be- schikkeu. Al die tegoeden by elkaar vormen nu het girale geld. Zelfs is dat te samen zoveel, dat er circa 1 maal zoveel giraal geld is als muntstukken en bankbiljetten. De overheid kan door haar politiek van uitgeven dus een belangrijke rol spelen. Zet zy de tering niet naar de nering, dan moet er weer geleend worden, komt er extra geld in om loop en worden de inflaitoire span ningen groter. En hoe sterker die druk, hoe groter het gevaar van een echte inflatie, die vooral voor de mensen met een vast inkomen de ambtenaren, de pensioentrekkers, de renteniers zo'n enorme ramp is. Daarom is het dus ook belangrijk dat de Minister van Financiën op de derde Dinsdag in September vertelt, of hy wel of niet een sluitende begroting heeft aan te bieden, Amerika-~Rnsland Men kent de Stalinistische stelling, dat het de grote „kapitalisten" zyn in de Angelsaksische landen die „oorlogshitsers" zyn. Nu komt dit reeds weinig overeen met het oor spronkelijk marxisme, dat leerde, dat de mensen slechts producten zyn van omstandigheden, die de inhoud van hun denken bepalen en dat zy geen drijfkrachten zouden zyn. Het communisme met zyn gewel dige verering van helden en leiders komt met het historisch materialisme reeds lang niet meer overeen. Het is er echter niet juister om als ideologie, want de afgelopen week waren er allerlei tekenen, dat juist de „kapita listen" geen oorlog wensen. Van Britse zijde werd verklaard, dat de handel met de Sovjet-landen onmisbaar was, omdat deze aan En geland levensmiddelen, hout, steen kool enz. leveren voor fabrikaten. Nu komen ook van Amerikaanse zyde blyken van de begeerte van deze zakenkringen om te streven naar een „vredelievend naast elkaar bestaan" van de twee afwijkende systemen, omdat de V.S. na hun hulpverlening aan Europa en hun bewapenings inspanning zeker behoefte hebben aan nieuwe markten, die logischerwijze in de minder ontwikkelde gebieden van Oost-Europa, de Sowjet-ünie en China liggen. Van Russische gaat men de druk voelen van de handelsbeperkingen en zekere kringen in Moskou, hebben aan de Angelsaksische zakenkringen reeds grote afzetmogelijkheden aangeboden. Nu is daar veel propaganda, maar ook wederzijds belang by. In Amerika zyn het juist „kapita listen" die weten, dat de oorlog hun geen nieuwe mogelijkheden biedt. Er zal geen overwinnaar meer zyn, de wederopbouw zal niet meer door par ticulier initiatief kunnen geschieden, het 8taat8kapitalisme zou nog meer veld winnen en Amerika zou geen betalende klanten meer hebben. De Amerikaanse regering wan trouwt echter de Russen, wenst con- sekwent een onbuigzame politiek te voeren, omdat zy alleen daarvan op de duur ontspanning verwacht. Zij meent, dat Moskou alleen vatbaar is voor machtsontplooiing. De Russen willen kennelijk wel geen oorlog, maar hun gekuip moet ophouden. Ihteressant is echter, dat het com munistische gescheld op de „kapita listen geen grond blijkt te hebben en dat die in feite vredelievender zyn dan de... Sowjetregering. Vrede met Japan Op *4 September zullen te San Francisco gedelegeerden van enige tientallen landen bijeenkomen, die in oorlog hebben verkeerd met Japan, en ook de Russen met twee satalieten hebben bericht, te zullen komen. Daarop hebben de Amerikanen doen weten, dat hun derde ontwerp, samen opgesteld met de Britten, definitief is, en dat alleen die landen welkom zyn, welke het ontwerp willen tekenen. Nochtans ziet het er naar uit, dat de Russen zullen komen om tegen voorstellen te doen, en tenminste een aantal Aziatische landen (India, Bur ma, Indonesië misschien) van tekening af te houden. Zy zullen natuurlijk weer pleiten voor toelating van Peking als deel genoot, maar hoofdzaak is toch, zich tot spreekbuis te maken van de Aziatische bezwaren. India is er tegen, dat er Ameri kaanse troepen blyven in Japan; In donesië wil een volksstemming op de Rioekioe- en Bonin-eilanden, die onder V.N.-voogdij aan de Ver. Staten zullen komen. Beide wensen, dat by het verdrag dat over Formosa zwijgt, alleen verklaart, dat het niet meer Japans is dit eiland aan het hui dige China wordt toegewezen. Bovendien willen alle Aziatische en verscheidene Europese landen meer herstelbetalingen dan Japan nu zyn opgelegd. Het is mogelijk, dat de meerder heid te San Francisco besluit, niet te praten en alleen te tekenen. Maar men moet rekening houden met de propagandistische werking van eventuele Russische voorstellen in Azië. Ons Studentenhoekje Weer is bijna een volledig studie jaar voorbij. Of we 't erg vinden? Och nee, de vacantie auurt lang genoeg Met grote ijver trekken we in September naar onze oude, ver trouwde gebouwen, weer vriendelijk lachend tegen een leraar, die we toch eigenlijk niet kunnen uitstaan. Het nieuwe jaar betekent verzoening met het oude 1 De studentenclub St. Bernardus kykt tevreden terug op welbestede vacanties. Er is heel wat gebeurd in 't afgelopen jaar, de sport heeft vooral haar weerga gevonden in de athletiek we wonnen de Prof. Berkelsbeker toneel kreeg een goedo beurt en het gebruikelijke bivak werd go- houden. Ondanks dat alles voelen we toch een leegte in onze club, vooral tijdens de laatste vacantie.... We zoeken naar activiteit, die er niet is. Een bewust streven naar eenheid ont breekt! Het bestuur voelt dit gemis aan en vertrouwt ten volle op „De Magneet", ons fonkelnieuw clubblad. Moge de redactie de dringende nood zaak begrijpen. Een verslapping van 't clubverband zou ons vooral nu zeker niet ten goede komen. Dus mannen, broeders, aan de slag, nog deze vacantieEr is sprake van, dat we in de Kerstvacantie een grandioos toneelstuk ppvoerenmen mompelt „Meneer Klaproos". In ieder geval, stroopt uw mouwen op en steekt nu nog van wall Veel succes! 'n SENIOR Nu zyn de Ver. Staten al tegemoet gekomen aan bezwaren van de Philip- Pijnen, Australië en Nieuw-Zeeland, door met deze landen een aanvullend verdrag te sluiten tegen eventuele latere Japanse dreiging. Bovendien is het altyd nog moge lijk inzake Formosa later tot enig accoord te komen met China, indien dit zyn politiek wijzigt. Het laatste woord zal wel niet in San Francisco zyn gesproken. KOREA In Kaesong worden de onderhan delingen over een demarcatielijn nu door een subcommissie voortgezet. Daar deze linie wel voor jaren de grens zal vormen, wordt er zwaar gemarchandeerd en telkens vreest men het verbreken van het contract. Aangezien 't alternatief uitbreiding van het conflict zou zyn en beide partijen dat vrezen, blijft de hoop, dat zelfs hun hoge spel niet leidt tot hervatting van de volkomen oorlog. Daarbij komt, dat er allerlei aan wijzingen blyven voor verschil van mening tussen Moskou en Peking, die concurrerende bondgenoten zyn. Vast staat, dat in China vrijwel geen neiging bestaat een politiek te voeren, welke Moskou gunstig acht, indien die voor China nadelig zou. zyn. Het is mogelijk, dat de huidige tegenstellingen nog lang blyven bestaan, maar ook, dat zich wijzi gingen voltrekken in de verhoudingen mede door het steeds sterker worden van het Westen die thans nog onwaarschijnlijk worden geacht Nabije Oosten. De onderhandelingen in Perzië dreigden dit weekeinde geheel mis te lopen. Toen heeft Harriman mei grof geschut gewerkt en de perzische nationalisten die voornamelijk Amerikanen tegen Britten pogen uit te spelen, maar ook bang zyn van de communisten bewogen tot herziening van hun eisen. Rooskleurig zag het er evenwel niet uit. De Veiligheidsraad behandelde de klacht tegen Egypte, dat scheepvaart verkeer voor Israel door het Suez- kanaal o.a. van olie voor de raffinaderij van Haifa - belet. Ook Egypte is halsstarrig, omdat het geen concessie wil doen zonder tegenprestatie. Het betreft hier nu eenmaal een oosterse manier van „zaken doen", waarbij men de tijd heeft.* In West—Europa verlopen de pro cessen trouwens niet veel sneller. De Duitsers maken nu weer veel bezwaar tegen de bezettingskosten (zy willen 5.8 milliard van de ge vraagde 7.6 betalen) tegen leveranties van schroot aan het Westen en dergelijke. Ook hier gaat het om „koehandel." De laatste berichten melden, dat de Engelsen nu de onderhandelingen hebben afgebroken, omdat de Perzen de onderhandelingen maar blijven traineren. De Amerikanen zyn pessimistisch gestemd omtrent de verdere onder handelingen en zy hebben Perzië te verstaan gegeven dat een einde moet komen aan deze moeilijkheden. Dat zy een veranderde houding aannemen, mede doordat Groot Brit tan ië duidelijk zijn ontstemming heeft laten merken, omtrent de handels wijze der Amerikanen in het Midden Oosten, blykt o.a. ook uit hun optre den tegen de Egyptenaren, die eerst nogal moeilijkheden maakte in het Suez-kanaal, voor vervoer van olie naar Israël, waar het nog officieel mee in oorlog is, maar die nu op een wenk der Amerikanen wel ingebonden zyn en het vervoer doorlaten.

Peel en Maas | 1951 | | pagina 1