TWEEDE BLAD VAN PEEL EN MAAS Kermis Venray 1951 f 600.000 en 40 pet. Over Brazilië (Riberao) T.b.c.-vrije markt in Venray ZATERDAG 4 AUGUSTUS 1»51 No. 31 TWEE EN ZEVENTIGSTE JAARGANG SLUITINGSUUR voor dranklocaliteiten en openbare vermakelykheden gedurende de kermis in Venray-Kom in 1951 De Burgemeester der gemeente Venray, gelet op het bepaalde in de Algemene Politieverordening Venray; brengt ter openbare kennis 1. dat aan houders van voor het publiek toegankelijke inrichtingen als bedoeld in artikel 121 der Algemene Politieverordening Venray, voorzover gelegen in de kom der gemeente, door hem tot -wederopzegging toe stemming wordt verleend, om hun lokaliteiten op 3, 6, 7, 8, 0 en 12 Augustus 1051 voor het publiek ge opend te houden tot des nachts half een; 2. dat de onder 1 bedoelde toe stemming, zonder enige voorafgaande waarschuwing, incidenteel of in het algemeen, zal worden ingetrokken by gebleken ongeregeldheden of niet naleving van door de ambtenaren der politie gegeven voorschriften; 3. dat de openbare kermisverma kelijkheden op 5, 6, 7, 8, 9 en 12 Augustus mogen geopend zijn tot middernacht; 4. dat in de voor het publiek toe gankelijke inrichtingen, waarin met dezerzydse vergunning muziek mag worden gemaakt of vermakelijkheden mogen worden gegeven, het geven van muziek of de vermakelijkheden zelve op 3, 6, 7, 8, 9 en 12 Augustus 1951 moet(en) zijn be-eindigd om middernacht; 5. dat het aan de houders van vergunningslocaliteiten verboden is in die localiteiten of hunne aanhorig- heden sterke drank te schenken op 3, 6, 7, 8, 9 Augustus 1951 gedurende het tydvak van 15 tot 22 uur; 6. dat op strikte naleving van de bestaande of hierbij gegeven voor schriften ten strengste zal worden toegezien. Venray, 24 Juli 1951. De Burgemeester voornoemd, A. H. M. JANSSEN Houders van dansmuziek De Burgemeester van Venray brengt ter kennis van degenen, die op hunne aanvraag verlof tot het houden van dansmuziek hebben bekomen, dat zü verplicht zijn deze muziek op het door hen bepaalde uur, zijnde NEGEN UUR namiddag, behoudens intrekking of wijziging zijnerzijds stipt te doen eindigen. Door de politie wordt NIET ge waarschuwd en van hen, die na ge sloten tijd hun inrichtingen nog voor dansmuziek geopend hebben, zal voor do volgende dagen de vergunning worden ingetrokken. Op de vergunningen is de tijd, waarop de dansmuziek moet eindigen vermeld, zijnde 9 uur n.m. Alle bezoekers dienen in het bezit te zijn van een geldig toegangsbewijs, dat vanwege het gemeentebestuur is verstrekt of gestempeld. Aan bet verbod voor de onderne mers, om personen beneden de ACHT TIENJARIGE leeftijd toe te laten en aan het verbod voor personen beneden de achttienjarige leeftijd om deze inrichtingen binnen te gaan of daarin te verb'ijven, ZAL ZEER STRENG DE HAND WORDEN GEHOUDEN. De dansmuziekhouders zijn ver plicht met duidelijke op minstens drie meter afstand leesbare letters aan de ingang en in de tent of zaal te vermelden, dat de toegang voor personen beneden 18 jaar is verboden. Bij overtreding zal zowel tegen de vergunninghouder als tegen de be zoekers proces-verbaal worden opge maakt en degenen, die zich hieraan schuldig maken zullen bovendien onmiddellijk door de politie worden verwijderd. Venray, 24 Juli 1951. De Burgemeester voornoemd, A. H. M. JANSSEN AFWIJKING VAN ARTIKEL IU DER ALGEMENE POLITIE V ERORDENING houdende verbod tot het bezoeken van avondvermakelijkheden door jeugdige personen gedurende de kermisdagen. De Burgemeester van Venray brengt ter algemene kennis, dat door hem ingevolge het bepaalde bij artikel 144 der Algemene Politieverordening de navolgende ontheffing wordt verleend aan bestuurders of beheerders van een inrichting, waarvoor het publiek toegankelijke vermakelijkheden wor den gegeven, om gedurende de kermis dagen in. deze inrichtingen na des avonds negen uur toe te laten of te laten verblijven personen beneden de leeftijd van ACHTTIEN JAAR. Het bezoeken van de kermisinrich- tingen en van dranklokalen, waar vergunning is verleend voor het maken van muziek (uitgezonderd zijn gelegenheden, waar gedanst wordt) door.. Personen beneden de 18-jarige leeftijd is in begeleiding van ouders, voogden of meerderjarige broers of zusters toegestaan. Kinderen beneden de achttienjarige leeftijd, welke zich in een der inrich tingen of lokalen als bedoeld na negen uur des avonds bevinden, anders dan begeleid door ouders, voogden of meerderjarige broers of zusters, wordt daaruit door de politie verwijderd en teg6n hen zal proces verbaal worden opgemaakt. De ontheffing geldt enkel voor de Kom Venray. Venray, 24 Juli 1951. De Burgemeester voornoemd, A. H. M. JANSSEN Dringende uitnodiging nan alle onderg, verzorgers en weldenkende inwoners De Burgemeester van Venray ver zoekt de ingezetenen met de meeste aandrang hunne algehele medewer king te verlenen, om alle wanorde lijkheden en drankmisbruik tijdens de kermis te voorkomen en aan de kasteleins na drie uur namiddag tot tien uur 's-avonds geen sterke drank te vragen. Aan ouders en verzorgers richt hij in hun eigen belang en dat hunner kinderen de dringende uitnodiging mede te zorgen, dat de hand wordt gehouden aan het verbod van bezoe ken van avondvermakelijkheden door kinderen, voorzover daarvan gi ontheffing is verleend. Dit verbod is in het eigen belang der ouders en der kinderen vastge steld. Venray, 24 Juli 1951 De Burgomeester voornoemd, A. H. M. JANSSEN BEKENDMAKING De Burgemeester der gemeente Venray maakt bekend, dat door hem ingevolge het bepaalde bij artikel, 127, sub b, der Algemene Politie verordening Venray aan de houders der in de artikelen 121, 135 en 137 van ovengenoemde verordening be doelde inrichtingen of plaatsen, geen danstenten ziindo, toestemming wordt verleend om op Zondag 5, Maandag 6, Dinsdag 7, Woensdag 8, Donderdag 9 Augustus a.s. aldaar hun vrouwelijk personeel gedurende de uitoefening van hun bedrijf dienst te laten doen of door of vanwege de houder aan wezig te doen zijn, onder voorwaarde, dat zij de leeftijd van 16 jaar hebben bereikt en van een onbesproken levenswandel zijn. Deze ontheffing geldt enkel voor de Kom Venray. Venrav, 24 Juli 1951. De Burgemeester voornoemd, A. H. M. JANSSEN Houders van mnziek of variété Degenen, die vergunning hebben bekomen tot het houden van muziek of variété in hunne vergunnings- of verlofslokalen moeten onder overleg ging der vergunning voor Zaterdag 4 Augustus" 1951 v.m. 12 uur ten kantore van de gemeente-ontvanger de verschuldigde belasting betalen. De kwitantie moet steeds op eerste aanvrage aan de politieambtenaren worden vertoond. Venray, 24 Juli 1951 De Burgemeester voornoemd, A. H. M. JANSSEN Vanaf 1 Augustus zijn de kolen duurder. Met ingang van 1 Augustus zijn de prijzen voor de vaste brandstoffen voor huishoudelijk en industrieel gebruik verhoogd. Deze prijsverhogingen zyn volgens het Ministerie van Economische zaken nodig, omdat de buitenlandse kolen die ongeveer een derde van het Nederlandse verbruik uitmaken, aan zienlijk duurder zijn geworden, waardoor de prijs van de binnenland se kolen automatisch stijgen moet. Door deze maatregel zullen ook de gas- en eleetriciteitsbedryven hun tarieven met een cent per kubieke meter of per kilowatt mogen verhogen. Wat de Limagas en de P.L.E.M. betreft, is hierover echter nog niets bepaald. Voor deze streken geldt een prijs verhoging van 85 cent per 75 kg. voor do anthraciet, 80 cent voor de magere II kolen, voorde zogenaamde keuken of ess-kolen komt er 63 cent bij, terwijl de eierkolen 55 cent per 75 kg. duurder worden. De gewone briketten slaan niet op in prijs, maar de cokes wordt 83 ct. per 100 kg. duurder. Met ingang van 1 September komt hierbij bovendien nog de toeslag voor de winterpryzen. Konijn en plaag te Helenaveen. Een gnlden per staartje In Helenaveen brengen konijnen veel schade aan de te velde staande gewassen toe. De Maatschappij Hele naveen, die uitkeringen hiervoor aan de betrokken tuinders verleent, heeft zich beraamd omtrent de middelen, waarmee deze post zo laag mogelijk kan gehouden worden. Deze onderneming, welke de jacht beeft verpacht aan een Helmondse Jagersvereniging, heeft nu do jacht opziener ter plaatse belast met het wegschieten van konijnen, die de tuinderijen belagen. Om de y'ver van deze persoon aan te moedigen, ontvangt hij een premie van een guiden per staartje, dat hy' op het kantoor der maatschappij in levert. In Februari kon hy uit dezen hoofde reeds f 120 in ontvangst nemen en ook voor het huidige seizoen begint zyn rekening al weer aardig op te lopen. Vechtpartij met dodelijke afloop Op Eindhovense kermis kreeg by een vechtpartij de 34jarige ongehuw de arbeider een vuistslag tegen de linkerslaap, waarna hy bewusteloos ineenzakte. De direct ontboden dokter kon slechts de dood constateren. De dader, de 47jarige gemeente arbeider S. is later in zyn woning te Eindhoven gearresteerd. Een groot belang voor deze streek Dank zy het werk van Venray Vooruit en de Provinciale Gezond heidsdienst in Limburg zal in Venray vanaf 17 September om de veertien dagen 's Maandags een t.b.c. vrye veemarkt worden gehouden. Het waarom van een en ander hopen wij in onderstaand artikel duidelijk te maken. Op 21 Mei 1951 is men officieel begonnen met het t.b.c. vrijmaken van het vee. Dit gebeurt in een vijf jaren plan en wordt betaald uit 50 millioen Marshall guldens en uit de boerenkwartjes. (25 ct. per 100 liter geleverde melk, die aan de zuivel fabrieken worden ingehouden). Verder moeten de bedrijven, die reageerders hebben, de eerste 4 jaren 3 pet. van het melkgeld betalen en het vyfde jaar zelfs 4 pet. Dit wordt dan voor de betreffende boer bewaard en deze extra-heffing wordt hem weer terugbetaald, als zyn bedrijf binnen de voor hem ge stelde ty"d reactie-vrij is. Verder worden slachtpremies verstrekt voor het afslachten van t.b.c. lydend vee, mits men zorgt dit binnen de door de Gezondheidsdienst bepaalde tijd te doen met de zgn. reageerdersver- klaring. Een en ander staat al duide lijk omschreven in ons nummer van 16 Juni j.l. Over het nut van het t.b.c.-vry maken van onze veestapel behoeven we weinig woorden te verspillen. Wie hoort, dat in een van onze kerkdorpen een twintigtal personen t.b.c. geworden zyn, hoogstwaarschijn lijk doordat men möt besmet vee is omgegaan, heeft geen verdere aan sporing nodig. Hoevelen liggen in onze sanatoria met deze ziekte besmet door het vee? Bovendien vraagt het buiten land voortaan producten afkomstig van t.b c.-vry vee en geeft een gezonde veestapel ook een grotere productie. Dit zyn dan de economische voor delen. Alleen het feit reeds dat de Rege ring in deze zo dure tyden 50 mil lioen beschikbaar stelt, is al een voldoende aanwijzing van het grote belang, dat de Regering hecht aan een gezonde veestapel, niet alleen voor de boer zelf, maar voor de ge hele gemeenschap. En gelukkig mogen we op goede resultaten rekenen. Wanneer we bedenken dat in de periode 1948—'49 18 pet. van het vee in Limburg reageerde en gedurende de periode 1940—1950 20.2 pet., dan is het een verblijdend teken, dat dit in de afge lopen periode reeds is teruggelopen op 16.9 pet. Nu is het voor vele boeren een teleurstelling geweest, dat men als men elders vee kocht op zg. witte bewijzen, later bleek, dat de dieren weer reageerden. En met het oog daarop is de Yonrayse markt voortaan t.b.c.-vry. Komt men b.v. in den Bosch op de markt, dan staan daar t.b.c.-vrye koeien naast open lijders, zij worden vervoerd in besmette wagens en staan op besmette bedrijven van handelaren. Later by de boer op stal blyken zy weer besmet geworden te zijn en is al de moeite on het goede geld voor niets geweest. Dit wil men nu voorkomen door het stichten van een t.b.c.-vrije markt, die op twee plaatsen in Limburg gehouden zal worden en waarvoor Venray is aangewezen voor Noord- Limburg, Oost-Brabant en Zuid Gel derland. Hierdoor krijgt de koper de grootst mogelijke zekerheid dat het voo, wat hij. hier koopt op geldige attesten inderdaad t.b.c. vry is. Hoe men het denkt te doen Op deze markt worden in de toe komst uitsluitend runderen toege laten, waarbij aanwezig is een schets van de Gezondheidsdienst en een witte of wit-groene verklaring, niet ouder dan de derde dag na afgifte. Dus dieren met een witte of wit groene verklaring, afgegeven vóór de Vrijdag, voorafgaande aan de markt vau Maandag worden absoluut ge weigerd. Het vervoer naar deze markt mag uitsluitend geschieden op wagens, die vooraf gereinigd zyn en waarop geen stro aanwezig is. De beroepsvervoer ders sluiten van te voren een con tract met de Gemeente dat zy voor een en ander zullen zorg dragon, terwy'l eigen vervoer zeker aan deze eisen moeten voldoen en hierop worden gecontroleerd. Natuurlijk moeten de runderen die worden aangevoerd, voorzien zijn van witte of witgroene bewijzen. De t.b.c. verklaring krijgt dan hier een stem pel van de t.b.c.-vrije markt en geeft dus de koper zekerheid, mits by het vervoer naar het bedrijf het gekochte vee niet in aanraking komt met reageerders een werkelijk t.b.c.-vrije koe gekocht te hebben. Van welk een groot belang dit is, is iedereen duidelijk, die weet dat de bedrijven, die ingedeeld zijn in klasse I voor 1 November hun bedrijven vry moeten hebben. Er worden dus op korte termy'n heel wat beesten op geruimd en het is voor de boer, die deze weer aan wil vullen met gezond, t.b.c.-vry vee dan een hele gerust stelling als hy alle zekerheid krygt dat hy dat op Venrayse markt kan kopen. Dat geldt eveneens voor de andere klassen, die, hoewel later aan de beurt om hun bedrijf vry te kry'gen, in verband met premie en inhouding natuurlijk zo vlug mogelijk willen lossen. Toor de toekomst van Venrays markt is een en ander van groot belang, want laten we eerlyk zyn, de aanvoer van rundvee op de Venrayse markt is de laatste tijd zeer slecht, slechts een enkel stuk vee verschijnt en menig verko per krygt de schrik in de benen als zijn koe daar door al 'die belangstel lenden wordt gekeurd en bekeken enbecritiseerd. Nu is er een goede kans, gezien de andere t.b.c. vrye markten in het land, dat de belangstelling voor de veemarkt groter gaat worden. Daar is op de eerste plaats reclame voor nodig, die van Gemeentewege natuur lijk zal worden gemaakt. Maar daar is verder voor nodig het persoonlijke woord van boer tot boer en daar voor moeten de Venrayse mensen zelf zorgen. Maak dus in eigen kring en naar buiten reclame voor de markt, die voornamelijk in het eigen belang der boeren in deze streek wordt gehouden en helpt mede door het t.b.c-vrjje vee, dat gy verkopen wilt, aan te voeren op Venrays markt. Dan is het met Uw aller medewerking mogelijk dat Venrays markt zyn oude en goede naam weer terugkrijgt tot heil van allen die er kopen en verkopen, torwijl bovendien deze markt de volksgezondheid ten goede zal komen. Het probleem der financiering van de Ambachtsschool, waarvoor f 600.000 moeten worden bijeengebracht, heeft eens te meer de aandacht gevestigd op het werklozenprobleem hier in deze streken. Immers, de Ambachts school is mede tot stand gekomen om hier industrie te kry'gen, om hier vakbekwame mensen te kry'gen, waar een te vestigen industrie wat aan heeft. En industrievestiging, het is tot in den treure herhaald, is een van de middelen om het werklozen- probleem voor een groot deel op te lossen. Men realiseert zich over het alge meen niet hoe de vooruitzichten op dit terrein zyn en daarom is het misschien goed hierover eens iets meer te schrijven. Venray heeft een hoog geboorte cijfer en zoals bekend ligt dit nog ver boven het gemiddelde van Lim burg. In de na-oorlog8e jaren van 1945—49 is de verhouding ongeveer 30.5—28. Dit wil dus zeggen, dat per 1000 inwoners in Venray en omgeving 30.5 kinderen geboren worden, tegen over 28 in geheel Limburg. Als we verder bedenken, dat hierin ook de evacuatietijd berekend is, dan is het gemiddelde nog hoger en komt men zeker aan 31—32 kinderen per 1000 inwoners. Voor de oorlog was ongeveer 6 pet. van de mannely'ke beroepsbevolking werkloos, op zich zelf een tamelyk gering percentage, maar men moet bedenken, dat de landbouwers, die op de bedrijven blyven hangen, maar hier feitelijk geen volledige dagtaak hebben, hierbij niet gerekend zyn. Einde 1949 was het percentage van werklozen op de totale mannelijke beroepsbevolking ongeveer 1.2 pet., een percentage, dat in 1930 en 1951 wel groter geworden is en nu onge veer tegen de 2 pet. ligt. Maar ook hier zyn de agrarische arbeidskrach ten niet bijgeteld. Gaan we na hoeveel mannelijke agrarische arbeidskrachten er feitelijk niets te doen hebben, dan komen we einde 1949 aan een cyfer van byna 15 pet. Dat is byna 7 pet. van de gehele mannelijke beroepsbevolking van Venray en omgeving. Dus onder de landbouwers is de werkloosheid byna 6 x zo groot als onder de rest van de arbeiders. Zien we van de ene kant een groot geboorte-overschot, van de andere kant zien we een dreigende werk loosheid, vooral onder de agrariërs. Nu is het duidelijk dat een Ambachts school, vooral voor deze laatste groep, goede mogelijkheden tot omschakeling De toekomst Men verwacht, via allerlei bereke ningen en becijferingen, dat in 1970 de beroepsbevolking, die dan dus hier ter plaatse werk moeten kry'gen in de industrie, ongeveer 60 pet. groter zal zyn dan in 1947, toen ze ongeveer 5000 mannen groot was. Worden hier dus geen voorzienin gen getroffen, dan zal het percentage werklozen niet alleen groter worden door de toename der bevolking, maar heeft men zelfs grote kans dat dit catastrofaal wordt in tijden van slapte, economische achteruitgang en stil stand. In bevoegde kringen praat men zelfs dan van 40 pet. werklozen. Natuurlijk is een en ander van meer factoren afhankelijk als van bevolkingstoename en industrie vestiging, maar een der allervoor naamste middelen om tenminste een groot deel van deze kwade kansen op te vangen is een goed geleide industrievestiging. En nogmaals, dit geldt vooral voor onze landbouwers. Zoals boven reeds is gezegd, is een der voornaamste voorwaarden voor industrievestiging vakbekwame men sen. Men kan nu eenmaal niets pro duceren zonder de kennis daartoe, en voor behoorlijke vakkennis zorgt een Ambachtsschool. Zo gezien belegt men dus de f 600.000 die de nieuwe Ambachtsschool gaat kosten en waar van het geld door Venrayse mensen moet worden bijeengebracht, in de toekomst en helpt men mede hier door reeds nu een groot deel van de toekomstige werkloosheid te vermin deren. Nu is f 600.000 op dit moment veel, zeker voor een school, maar het moet mogelijk zyn dat bv. de gezamelyke boerenleenbanken in onze gemeente een groot deel al samen voor hun rekening nemen, terwy'l de rost dan gefinancierd kan worden door de Venrayse mensen particulier. Deze f 600.000 werpen nu hun rente af in geld, maar in de toekomst levert het vakbekwame mensen on houdt het spook der werkloosheid tegen voor deze streken. Wanneer U dan een dezor dagen gevraagd wordt, Uw gold in deze school te zetten, bedenkt dan dat dit geld U 4 pet. zal opleveren, maar tevens deze streek ver verwijderd houdt van do 40 pet., het schrikbarend cijfer van onze toekomstige werk loosheid. In Peel en Maas van 21 April heeft een stukje gestaan over „Emigratie avontuur" en „700 Nederlanders hulp behoevend in Brazilië". Naar aanleiding hiervan voeg ik hier een artikoltje by voor Peel en Maas. De redactie zal 't hopenlyk wel willen plaatsen. Toen de zaak hier voor 3 jaar terug werd aangepakt, is er begonnen met een kleine steun van de K.N.B.T.B. ontvangen, voor de rest is de zaak gestart op 't crediet van de Federatie ve regering van Brazilië en van de Staat Sao Paulo. Dit crediet was op het eerste ge zicht nog al een heel bedrag (f 15000 per gezin) maar er moest veel ge beuren en na een jaar wisten we hier al, dat dit niet voldoende was om alles op te bouwen. Dit kwam vooral doordat de staat Sao Paulo als voorwaarde voor het crediet had bedongen, dat het eerste jaar 100 gezinnen naar Brazilië zouden moeten komen. Dit tempo bleek veel te snel. Door dit snelle tempo moest alles in verhouding ook groot zyn. De ontginning moest snel gaan, de huizenbouw moest vooruit, school en kerk, werkplaatsen, winkel en slagerij alles moest tegelijk verrijzen. Doordat de Emigranten zo snel kwamen kon de verkaveling en de aanleg van wegen niet voorblijven op de woningen die er gebouwd moesten worden om de mensen onder dak te brengen. Ook de ontginning kon niet snel genoeg vooruit doordat niet voldoende en niet het juiste materiaal kon worden aangeschaft. Door dit alles konden de woningen niet direct op de plaats van de boer derijen, verspreid over de fazenda worden gebouwd. Dit vergde te veel tyd, vooral doordat men met de bouw materialen niet overal kon komen waar de boerderijen moesten worden geplaatst, doordat er nog geen wegen waren. In 1949 zyn we begonnen met het bouwen van woningen op de plaats waar de boerderijen moesten komen, we zijn er echter mee op moeten houden, omdat het niet uit te voeren was om bovengenoemde redenen. Toen is men begonnen met h9t bouwen van de woninggroepen zoals deze nu op de fazenda liggen. Hiermee kon in veel kortere tyd meer en voordeliger worden gebouwd. Zelfs toen kon men de komst van de emigranten nog niet vóór blyven en moesten dezen worden ondergebracht in de lemen hutten welke er nog stonden. Nu had men de emigranten wel langzamer kunnen laten komen, maar voor de gezinnen welke er minder dan het gestelde aantal kwamen, kreeg men ook geen crediet. Zonder dit crediet kon er helemaal niets gebeuren. Nu kwam er toch het noodzakelijkste aan gebouwen enz. klaar en kon er de grondslag goed worden gelegd. Na een jaar wisten we al, dat er niet voldoende geld zou zyn om zo door te gaan, er is toen dan ook in 1949 nog nieuw crediet aangevraagd in Nederland. Inmiddels liep de investering hoger op dan de begroting was, doordat het vee tot tweemaal toe te kampen kreeg met mond- en klauwzeer en door de late inzaai van de verschil lende gewassen konden deze ook geen directe opbrengsten meer geven. Met deze gewassen werd alleen een zekere grondverbetering bereikt, maar dit bracht het eerste jaar geen geld in het laatje. Het beschikbare geld werd steeds minder al werd dit dan ook W9l iets aangevuld door de komst van de nieuwe Emigranten. Dit was echter niet voldoende om de zaak flink door te zetten. In Januari 1950 werd de toezegging verkregen van de Ned. Bank tot plaatsing of medewerking tot plaat sing van een hypothecaire lening, onder voorbehoud van goedkeuring door Ned. regering. Toen deze toestemming werd ge vraagd, besloot het Dep. van Sociale Zaken een commissie uit te zenden om ter plaatse een onderzoek in te stellen en een rapport uit te brengen. Dit was in Maart 1950. De commissie arriveerde in Aug. op de fazenda en bracht rapport uit in October. De taak van deze commissie was zeker niet gemakkelijk. Om in enkele maanden te zeggen wat voor mogelijkheden er in een land als Brazilië zyn, is ondoenlijk. Zelfs voor ons die nu al meer dan twee jaar hier zyn is dit nog moeilijk. We hebben echter de vragen die door de Commissie werden gesteld, naar vermogen beantwoord en het rapport is klaar gekomen. Het resultaat van dit rapport was besprekingen van de ministers van Soc. Zaken, Landbouw en Financiën en de katholieke Boerènbond. De ministers hebben zich schriftelijk bereid verklaard om een wetsontwerp in te dienen by de Staten Generaal om een lening te verstrekken, ofwel garante te verlenen voor rente en aflossing van een lening door derde. In Januari 1931 is met de regerings commissaris die inmiddels was aan gesteld het eerste geld, een over bruggingskrediet van de KNBTB, aangekomen. In die tijd is er al weer heel wat gebeurt, men kon niet stil blyven zitten wachten en men kon niet door werken, dit is alles bij elkaar zeer schadelijk, want het is ook hier: stil staan is achteruit gaan. Nu hebben we op de toezeggingen die er steeds gedaan zyn doorgezet voor zover dit mogelijk is geweest. Nu is er in Jan. en Feb. toen de regerings commissaris hier was weer een rapport gemaakt. Daar wij nu al weer meer gegevens hadden, kon dit ook weer zuiverder en beter gebeuren. De Reg.-Com. de liter Hogenboom, heeft dan ook na een grondig onder zoek verklaard, dat hier voldoende mogelijkheden zyn. Na dit onderzoek is de heer Hogen boom weer naar Nederland vertrokken om de zaken verder af te werken. In het rapport, dat door Hogenboom is mede genomen, was om met het het gevraagde crediet te kunnen slagen als voorwaarde gesteld, dat het crediet onmiddellijk beschikbaar wordt gesteld. Nu is er in Mei wel wat geld ge komen, zodat we alle voorbereidingen hebben kunnen maken die nodig zyn, om, als het geld komt, snel te kunnen door werken, maar... als dit nu ook niet spoedig komt, lopen we zeker vast. Er moeten nu een 60-tal boerderijen worden gebouwd, er moet weer worden geploegd en gezaaid. Bedrijfsmateriaal en een bezetting van vee, kippen en varkens is er nodig voor deze nieuwe bedrijven. Alles staat startklaar en wacht op het crediet, dat iedere dag wordt verwacht. Komt dit niet, dan zal er wat anders moeten worden bedacht, om aan het eten te blyven en om door te kunnen draaien. Door al dit langzaam werken wat het crediet betreft, door het lange uitblijven van de steun uit het vader land, dat toch wel de steun heeft toegezegd, krygt men hier allerhande narigheden met de mensen. Ieder heeft voor- en tegenstanders, zo is het met ons ook het geval. Wij kennen deze tegenstanders wel niet, maar, hierdoor zyn zy des te ge vaarlijker. Door al do valse berichten die wy hier uit het vaderland krijgen, door de manier waarop deze worden over gebracht is het ook zeker, dat dit gebeurt om hier de éénheid kapot te maken. Ook de valse berichten welke in Nederland worden verspreid be wijzen dan ook, dat daar geprobeerd wordt, om een bepaalde stemming tegen de fazenda te wekken. De praatjesdat do kinderen hier honger lyden, dat er voor het vee niets meer te eten is, dat er hier een verschrikkelijke droogte heeft geheerst dat er grote zandstormen zyjo geweest, dat er een grote brand is geweest in de magazijnen, enz. enz., al deze praatjes komen hier weer terug in de vorm van ongeruste vragen van familieleden. Deze praatjes, dat moet werk zyn van kwaadwilligen, hier is van dat alles tenminste niets bekend. Deze „sterke verhalen" zyn dan ook tot de laatste letter u't de duim gezogen Onze mensen verdienen hier een voel hoger loon als de Brazilianen, de levensmiddelen zyn in onze winkel lager dan elders in Brazilië. Dit blijkt uit het feit, dat er zelfs veel Brazilianen van buiten do fazen da hier hun goederen kopen. Met het vee gaat het ook zeer goed, buiten de premunisatie zyn er geen diejen meer dood gegaan. Er zijn koeien by, die 25 tot 30 liter Tnelk per dag geven, er zyn er by, die nu in een half jaar tyds al meer dan 2000 liter melk hebben gegeven. Ook de gewassen op het land zyn voor zeker 90 pet. goed te noemen, de opbrengsten, welke nog niet heel zuiver bekend zijn, omdat nog niet alles is geoogst, staan ver boven het gemiddelde van dit land. Hieruit blyxt wel, dat het met de droogte ook al niet zo erg is geweest. Het heeft dit jaar dan ook meer geregend dan in de voorgaande jaren dat wy' hier zyn. Met dit al wordt er in Noderland meer slecht dan goed over de fazenda verteld. Als men de berichten uit Nederland moest geloven, dan zouden wy hier zelfs gaan twijfelen aan alles wat we hier zien op do fazenda. Dan..., ja, dan zouden we ons zelf niet meer mogen geloven. Maar in Nederland, daar gaat men door dit alles toch wel twijfelen aan de gang van zaken hier. De voorbereidingen voor 't crediet duren hierdoor zeker langer, wy moeten maar wachten en horen ook hier vanuit Nederland over de voor bereiding van het crediet allerhande geruchten en worden ongerust, of men in het vaderland nog wel zal helpen, voor dat het te laat is. Anderen maken hiervan misbruik.

Peel en Maas | 1951 | | pagina 3