OPRUIMING Inmaakglazen EBBERINK 10 °lo extra korting hypotheken J aar markt te V enray Gebr. Lucassen Oeizom-Q (Huiming Alle goedeïen goedkopen Lieftinck en de belastingvoorstellen Bouwvakarbeiders Gezins bibliotheek Hendriks' Verf Laat ONS adres UW adres zijn voor Hollandia ondergoed, Favorita schorten, P.v.Z. dekens, Maxis Corsetten, Bedden, Matrassen, wollen garens, huishoud- en stukgoederen. Pattkc-Rcdamc Leerlingen voor a.s. Sept. M. JACOBS, Piano-lerares (St.dipl.) Handelsonderneming „Succes" Maandag 16 Juli H. HENDRIKS ,9bVENRAY 't Knopenhuis Maai- en dors- bedrijf Nieuwe aardappelen Norton motor 1944 begint op Zaterdagmorgen Op het ogenblik nu wy dit schrij ven is reeds enkele dagen lang in de Tweede Kamer een felle stryd aan de gang tussen Minister Lieftinck en de verschillende partijen over de nieuwe belastingvoorstellen. De militaire bewapening van ons land kost een kleine 250 millioen gulden en deze wil Lieftinck in een jaar tijd binnen zien te krijgen door een extra-inkomstenbelasting van de particuliere ondernemer en de ver hogingen van de vermogensbelasting en van het successierecht. Hoewel duidelijk is, dat ons aandeel in de verdediging in West-Europa veel geld kost en dus drastische maat regelen van de minister van Financiën nodig maakt, richtte zich de kritiek vooral tegen het feit, dat zijn finan ciële en fiscale politiek de welvaart en de bestaansmogelijkheid van de bevolking vernietigd. Populair zouden we kunnen zeggen, dat de Kamer er op tegen is, dat de Minister de kip die de gouden eieren legt, in dit geval de belastingbetaler, af gaat slachten, zodat in de toekomst hiervan niets meer te halen is. En daarom wilde de Kamer er niet aan. Van alle kanten is men gekomen met amendementen en alles by elkaar is men nu al vier dagen druk doende om een uitweg te vinden in deze im passe, die zelfs Prof. Lieftinck met een kabinetscrisis deed dreigen. Hoewel hy bereid is tot onderlinge verschuivingen, houdt hy en het kabinet vast aan de 245 millioen die per jaar moeten worden opgebracht. Zo heeft hy, mede op aandringen der K.V.P. de kinderaftrek van 16 op 17 jaar gebracht by loon-, inkom sten en vermogensbelasting, terwy'l deze belastingvoorstellen zich niet uit zullen strekken over vyf jaren, maar slechts over vier. Dat zyn dus al twee punten winst. Verder zal de extra verhoging van de vermogensbelasting afgetrokken mogen worden van de inkomsten belasting. Maar Prof. Lieftinck zal de millioen on die hierdoor minder bin nen komen, toch voor zich opeisen door een verhoging van de vennoot schapsbelasting. Zo hobbelt men voort en men pingelt en pingelt om de centen, by een Mii ister die niet van plan is ook maar eun cent te laten schieten. Voortdurend stryd, zelfs tussen de regeringsparty en. Al met al is het een passen en meten en de overeenstemming die wordt bereikt, laat altyd by de een of andere party, die juist dit punt heeft bevochten, wrevel achter, zodat de onderlinge verhouding niet pretti ger wordt. Een kabinetscrisis wil men niet forceren, nu men eindelijk met ve l moeite een vier partijen kabinet heeft samengesteld, maar ook hier komen scherpere punten naar voren. Wat liet einde zal zjjD, is nog moeilyk te zeggen, maar aan de ene kant staat een Minister die terwille van de verdediging van ons land en zyn militaire paraatheid ieder jaar 245 millioen gulden moet hebben, aan de andere kant de verschillende partijen in de Tweede Kamer, die overtuigd als ze zyn van de dringende noodzaak van die bewapening, er zeer weinig voor voelen om hun kiezers op een dergelijke manier „uit te kleden." Daarbij komt, dat men feitelijk geen duidelijk beeld heeft van de totale fiuanciële positie van ons land, een klacht, die ook nu weer telkens naar vorun komt. Men vorwyt Minister Lieftinck, dat zijn ramingen, wat de uitgaven betreft, alty'd aan de zwaarst moge lijke kant zyn, maar dat zijn inkom stenbegroting alty'd stukken onder de werkelijke opbrengst liggen, zodat het altyd meevalt en er zelfs mil- liarden over zyn. Het verleden heeft dit reeds enige malen bewezen en daarom vertrouwt men nu zyn ramingen maar half, maar van de andere kant durft men toch ook geen kabinetscrisis ervoor te riskeren. Zo twijfelt de Kamer tegenover een vastberaden politicus, wiens flnantiöle politiek intussen reeds zo ver gevorderd is, dat men hem toch moeilyk kan laten gaan om deze voorstellen. En daarbij, men kan nu eenmaal de Westerse verdediging niet laten vallen, al gaan er stemmen op, dat dezo deelnoming aan het Atlantisch Pact een uitmergeling betekent van de flnantiën der natie. Zo staat men dus voor alle moge lijke dilemma's en uit de verschillen de debatten is wel duidelijk naar voren gekomen, dat men van onze Kamer geen geordend en stelselma tige bestrijding heeft gezien, wel het tegendeel zelfs. De verschillende partijleden zyn het onderling al niet eens, terwijl de partyen eveneens geen duidelijke lyn hebben getrokken. Al zou dus Lieftinck aan de ene kant toegeven, zy het na een lang aarzelen en veel overleg, van de andere kant houdt hy de Vennoot schapsbelasting als sluitstuk en wat men hem te kort doet by de inkomsten- en vermogensbelastings- voorstellen, dat zal hier zeker op verhaald worden. Het bedrijfsleven heeft hier echter juist de grootste belangen bij en zo zou het wel eens kunnen zyn, dat dit sluitstuk nog eens te meer de gemoéderen zal toespitsen en dat hierover harde woorden zullen val len. Dat Lieftinck hierover zelf zal vallen en met hem het kabinet, geloven wy niet, gezien de reactie, die een dreiging van hem dienaan gaande afgelopen week reeds in de Kamer heeft verwekt. Men heeft toen tamelijk ingebonden. En zo zal het waarschijn1 ijk in de volgende dagen ook wel gaan. Maar alles by elkaar genomen is politiek een gek ding eD een kat in 't nauw doet rare sprongen. Zo zou men de positie van de Tweede Kamer op dit moment wel kunnen noemen. STICHTING HET VIERDE PRINSENKIND Kindereu van ons Volk Dit is de eretitel waarop zy recht hebben, de honderden jongens en meisjes die hun vaders tengevolge van de oorlog verloren en soms ook nog... moeder. Honderden kinderen telt onze pro vincie, waarvan de vader streed en viel op de Grebbeberg, in de Peel. langs de Maas, in Indonesië, te landj ter zee, in de lucht, in het onder grondse verzet of omkwam in Duitse of Japanse concentratiekampen. Met waardering kan worden vast gesteld dat van overheidswege in het noodzakelijke levensonderhoud van de nagelaten betrekkingen van oor logsslachtoffers wordt voorzien. Helaas vinden de daartoe strekkende uitke ringen hun begrenzing in de precaire financiële positie waarin ons land verkeert. Duizenden moeders zyn daardoor niet in staat haar kinderen datgene te bieden wat mogelijk was toen vader nog leefde. De stichting „Het vierde Prinsen kind" tracht door het brengen van levensvreugde aan bovengenoemde kinderen het rampzaligste postscrip tum van een oorlog iets dragelijker te maken. Dit werk is geen luxe. Het is de vervulling van een nationale plicht, die geen versoberin gedoogt. Het leven is zo snel en de oorlog is al bijna vergeten. Op zichzelf is dat een weldaad, een zegen die ech ter verandert in een vloek als wy onze gevallenenen zouden vergeten, als wy niet de grote offers zouden gedenken, die door hen en hun gezin nen zyn- gebracht. Ook in Limburg is, op verzoek van de Commissaris der Koningin een comité opgericht van genoemde stich ting, een stichting waarvan de juiste doelstelling is: Het verzorgen van een vacantie van de door de oorlog getroffen kinderen. Onder door de oorlog getroffen kinderen worden verstaankinderen wier vader of kostwinner in de ver- zetstryd, door oorlogsgeweld, of maat regelen van de bezetter, om het leven is gekomen of wier vader of kost winner hierdoor dermate invalide is geworden dat hy niet meer in staat kan worden geacht in het onderhoud van zyn gezin te voorzien. Verder zullen by voldoende geldelijke mid delen verdere maatregelen tot levens veraangenaming van bovengenoemde kinderen worden genomen. De stichting „Het vierde Prinsen kind" wil morele steun bieden, door de oorlogsweduwe „een hart onder de riem te steken" en haar te laten voelen, dat ze niet alleen staan in de vele moeilijkheden. Ze wil bewijzen dat het Limburgsè volk niet vergeet. Steun daarom daadwerkelijk de actie's welke het Provinciaal Comité Limburg van de stichting „Het vierde Prinsenkind" organiseert. Als een dezer dagen Uw kinderen by U komen met het verzoek om een postzegel van 25 ets. voor het „Grote Prijsraadsel van Oom Nol", gun Uwe kinderen het genoegen van meedoen dan. U steunt er een goed werk mede en U zult de eens gegeven belofte „Voor de nazaten van hen, die vallen, zal gezorgd worden", mede helpen inlossen. MIDDENSTAND IN DE KNEL De commissie van overleg van de Middenstandsvakcentralen, waarin sa menwerken de Christelyke Midden standsbond, de Kon. Ned. Midden standsbond en de Ned. Katholieke Middenstandsbond, heeft in een adres aan de minister van Financiën mede gedeeld, dat zy met grote bezorgdheid kennis heeft genomen van de huidige gang van zaken ten aanzien van de invordering der belastingen en met name ten aanzien van de inkomsten en ondernemingsbelasting. De bezorgdheid van de commissie over de huidige gang van zaken is vooral Kroot, omdat haar uit rappor ten blykt, dat betaling van deze belastingen door de ontvangers op dit ogenblik zeer sterk geurgeerd wordt, hetgeen voor talrijke onder nemers desastreus dreigt te worden. Zeer duidelijk demonstreren zich de laatste weken de liquiditeits moeilijkheden in de abnormale prijs dalingen, die in sommige gevallen tot zeer grote verliezen leiden, maar die geforceerd worden door de nood zaak over liquide middelen te be schikken om aan verplichtingen te kunnen voldoen en de noodzakelijke seizoengoederen voor een volgend seizoen te kunnen inslaan. ADVERTENTIËN Gevestigd als Coupeuse voor dames- en kinderkleding Tilly Timmermans Henseniusstraat 2. Alle arbeiders, werkzaam in een der navolgende bedrijven en die nog geen pensioenkaart hebben ontvan gen, dienen zich hiervoor te melden op Woensdagavond 18 Juli: Georganiseerden van 7—8 uur, niet-georganiseerden van 8—9 uur. Gevraagd wordt dat men een brief je Klaar maakt met naam en voor letters, adres, geboorteplaats en -da tum, tevens in welk bedrijf men werkzaam is en welk beroep men daarin uitoefent. Dus thuis alles duidelijk opschrijven, opdat het zo maar afgegeven kan worden. Het geldt voor de volgende bedrij' ven Bouwbedrijf, Schilders-, Wegen- bouw-, Stucadoors-, Steenhouwers-, Steenzetters-, Straatmakers, Grond- borings- en Buizenleggersbedryf, Timmerfabrieken, Steen- Houtgraniet en Kunststeenbedryf en „Zwarte Corps". Dit is de laatste gelegenheid dat men zich kan melden en geldt voor alle arbeiders van 19 tm 64 jaar. Plaats van melden Beekweg 6c. Leunseweg Zaterdag 21 Juli wordt de bibliotheek gesloten. Op die datum moeten alle boeken ingeleverd zijn. HET BESTUUR Eenmaal gesmeerd, blijft begeerd Aanbevelend, Schildersbedrijf F. W. HENDRIKS Langstraat 46 Telefoon 713 OP ALLE GOEDEREN LrnnniPQ ifi Zomerstoffen, Ondergoed, V ei UCl ttAJUpjCS 111, Sportkousen, Overalls, enz. HEEFT 'T ZEKER Tijdelijk Regenjassen chem. reinigen en waterdicht maken van 5.40 voor 3.50 Voor met gunstige voorwaarden en aflossingscondities A. VAN TEEFFELEN Romeinstraat A 88d DEURNE Tel. 153 Eventueel schriftelijk te ontbieden. kunnen zich vóór 1 Augustus aanmelden. Gelegenheid voor studeren. Stationsweg 28, Venray Laat Uw Boerderijen, Landerijen, Bossen, Zakenpanden, Woonhuizen en Bouwterreinen deskundig door ons ver-aankopen taxeren verpachten beheren verhypotheken verzekeren Ook plaatsen W(j voor particulieren hypotheken op onder- panden met voldoende overwaarde. Onze jarenlange ervaring waarborgt vakkennis en betrouw baarheid. Vraagt nadere inlichtingen by A. G. DE VRIES, Hertog Reinoudsingel 150 VENLO tel. 3937 Bijkantoor Venray, Grotestraat 15, tel. 754 Zitdagen Maandag, Woensdag, Zaterdag van 9 uur v.m. tot 5.30 uur n.m. HEYE, GERRIX en ANKER Koopt het beste, koopt inmaakglazen met een wereldnaam, ze zyn bovendien niet duurder dan andere I 0.5 40 0.75 1 42 44 1.50 2 liter 52 58 cent Ook VEGLA glazen voor dikke ringen in voorraad 0.5 0.75 1 1.50 2 liter 30 33 42 47 52 cent Emaille Inmaakketels vanaf f 15.95 Gegalv. Inmaakketels, thermometers, veren, ringen, enz. Bekende merken, goede merken. Alles wordt thuisbezorgd. Leunen Telef. 485 iiiiiiiiiiiiiiiiiijniiiiiiiiiiiiiiiiiuii* Voor het tijdig invullen der aangiftebiljetten Inkomstenbelasting etc. Accountancy Belastingzaken IIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIS Hengelsportartikelen prachtsortering zeer mooie Werp hengels, Snoekhengels, Schepnotten, enz. Komt zien, U bent welkom, niets verplicht U. Beleefd aanbevelend, F. W. HENDRIKS Langstraat 46 Het adres voor Stofknopen en alle fournituren A. SCHEEPERS Schoolstraat 22 H.H. Landbouwers, A.H. v.d. Hulst-v. Staveren Tijdelijk gevestigd Veulen I 24 Telef. 204. verkrygbaar by M. Aben, Servatius- weg 4. VERLOREN van Veltum—Leunen capuchon van regenjas Terug te bez. by H. Verstraelen— Verheugen, Eir.dstraat 19. Te koop wegens aanschaffing van auto 500 cc Z.K., in prima staat. Bonants' Assurantiën, Markt 4, Venray TE KOOP zware guste koe M. Peeters-Cox, Peelplan Zuid. MARKTSTRAAT 5

Peel en Maas | 1951 | | pagina 2