TWEEDE BLAD VAN PEEL EN MAAS KAB ueiqadeilnq 1651 - 1951 Venray's Gymnasium bestaat 300 jaar Overloon heeft zijn dierentuin De schroef klemt vaster! Uit de geschiedenis van Venray en omgeving. Met de vrijwilligers naar Korea. Uit „Peel en Maas" ZATERDAG 7 JULI 1951 N>. 27 TWEE EN ZEVENTIGSTE JAARGANG Opnieuw en voorgoed onder Nederlands Bewind Limburg was na 1830 spoedig ge woon geraakt aan de nieuwe stand van zaken. Weldra voelde men zich geheel thuis b\j de Belgen, met wie men in geloof, karakter, gewoonten en opvat tingen toen sterker overeenkwam dan met het zogenaamde protestantse koude en nuchtere Noorden. En men schrok er werkelijk van op. toen Koning Willem I in Maart 1838 verklaarde het Londens verdrag te willen aannemen en dus ook het bezit ging opeisen van de hem toe gewezen Limburgse gebieden. Alles werd in het werk gesteld deze nieuwe afscheiding te voorko men. Op roerende wijze zwoer men trouw aan het nog zo kort geleden verworven vaderland, Alle Limburgse gemeenten stuurden een krachtig protest in. Maar dat alles was boter aan de galg gesmeerd. De opneming bij Nederland werd in 1839 een feit. In 1840 regelde een grondwetsher ziening, die overigens weinig had te betekenen, de nieuw ontstane ver houdingen. Wie toen bezorgd is geweest over de hardleersheid en koppigheid van diverse invloedrijke Hollandse macht hebbers, is dit niet ten onrechte n UVUU1 De toekomst zag er voor het on derwijs ongetwijfeld niet rooskleurig uit. Maar uiteindelijk is in de toe stand van 1837 geen essentiële wijzi ging meer gebracht. Venray bleei zijn Latijnse School behouden 1 Intussen was men misschien al sinds 1837 op zijn manier met de tijd mede gegaan. Meer aandacht ging men schenken aan het onderwijs, dat aan de praktijk was aangepast. Men verbond namelijk aan de Latijnse School een afdeling, waarin die vakken werden onderwe zen, die meer beantwoordden aan het zakenleven en de opkomende tech niek en waar dus de leerlingen enige kennis en vaardigheid konden verwerven, die by de zich ontwikke lende handel en by zakenleiding noodzakelijker werden. De studenten van deze afdeling ontvingen wat meer onderricht in Nederlands en Frans, geschiedenis, aardrijkskunde, rekenen, misschien ook wat boekhouden en volgden in nevenzaken de lessen van de Latijnse School, zonder dan tot de klassieke vakken verplicht te zyn. Men noemde die scholen wel Franse scholen. Hoelang die Franse school te Ven ray heeft bestaan, vonden we nergens maar het ligt voor de hand, dat toen door de wet op het middelbaar on derwijs het algemeen ontwikkelend onderwijs, dat men op dergelijke instituten gaf, naar de Hoger Burger scholen werd overgeheveld, de school als zodanig heeft opgehouden te be- Uit de eerste jaren onder Neder lands bewind is tot heden weinig bekend. In het archief van het College werden alleen de namen van de studenten bewaard. Toch zal er een betrekkelijk opgewekt leven bestaan hebben. Dat zou men tenminste con cluderen uit een bericht in „De Godsdienstvriend" van 1843, waar men lezen kan: „Den 17 Augustus 1843 heeft de plechtige uitdeeling der prijzen in het College te Venray plaats gehad onder voorzitting van de Zeer Eer waarde Heeren Verheggen, Deken te Venray en Oomen, President van het Groot Seminarie te Roer mond, in tegenwoordigheid van den Edel Achtbaren Heer Burgemeester en van een groot aantal priesters. Het was een waar vreugdefeest voor de burgerij, die er in menigte naar toeging, om de plegtigheid met hare tegenwoordigheid te ver eeren. De plegtigheid werd geopend door verscheidene redevoeringen in de Latynsche, Grieksche, Neder- duitsche, Fransche en Hoogduitsche talen. Na eiken eersten prijs van de bijzonderste vakken van onder wijs speelde de harmonie. De plechtigheid eindigde met 't spelen van een muziekstuk door de har monie der plaats". Dat was dus in 1843. In datzelfde jaar begonnen de onderhandelingen tot overname van de school door de Paters Minderbroe ders. Uit een vorig artikel weet men, dat deze overname in 1844 een feit werd. Toen stelden de Heeren, die in zo moeilijke tijden en met zoveel ijver voor het voortbestaan en de bloei van de school hadden gewerkt, zich ter beschikking van de Apostolische Vicarius. Alleen de enige lekenleraar, die onderricht gegeven had, bleef en arbeidde samen met de Paters voor een krachtig omhoog. Toch zou de toekomst zware eisen stellen. In het algemeen waren immers de toestanden op de oude zogenaamde Latijnse scholen niet bijzonder roos kleurig. Integendeel I Boven de middelmaat gingen zij byna nergens uit. Met de dag werd daarom een uniformere en ingrijpen de regeling van dit voorbereidend hoger onderwijs noodzakelijk. Al moet erkend worden, dat naar ont wikkeling gestreefd werd, vooral toen men de vrijheid verzekerd wist het onderwijs naar eigen inzicht te regelen en een zelfstandig leerplan op te stellen. Dat men in Venray van die vrijheid een wijs gebruik heeft gemaakt, blijkt uit het vermeld verslag van de prys- uitdeling. Naast Latyn en Grieks met aan verwante vakken, is er dus succes sievelijk een plaats ingeruimd voor de moderne talen, het Nederlands incluis en ook voor vakken als de Natuurkunde en "Wiskunde, Aard rijkskunde en Geschiedenis. In 1863 werd de wet ingevoerd op het middelbaar onderwijs en men kreeg toen uitstekende hogere bur gerscholen, die veel leerlingen trok ken en niet weinig afbreuk deden aan de gymnasia. Het heeft wel even de schijn ge had, of de studie van de dode talen ten dode was opgeschreven. En nog gevaarlijker werd de toe stand voor de Gymnasia, toen de hogere burgerscholen, bedoeld als eindonderwijs, weldra ook opleiding- scholen werden voor hoger onder wijs. Tot 1876 zou het duren eer een nieuwe wet het gymnasiaal onder wijs zou regelen. En op l October 1877 trad die wet in werking. Door haar konden de gymnasia nu volkomen terugkeren tot hun eigen lijke taak, al werden de grenzen niet meer zo eng getrokken als vroeger. Ontegenzeggelijk is deze wet voor een aanvankelijk zelfs zeer grote bloei van het gymnasiaal onderwijs van meer dan gewone betekenis geweest en heeft zy het ernstig geschokte vertrouwen in de klassieke opvoeding doen herleven. Al heeft het Gymnasium van Veniay met deze wetgeving aanvan kelijk weinig te maken gehad, en bleef de vrye lerarenbenoeming een groot voordeel, toch is het duidelijk, dat de opbloei van het gymnasiaal onderwys in het algemeen ook wel invloed heeft uitgeoefend op het gehalte van het onderwijs alhier. En zo groeide ook langzamerhand het verlangen naar een officiële erkenning in die zin, dat het Gym nasium recht zou krijgen tot het jus promovendi. Reeds spoedig na 1900 werd daar aan gedacht. En de toenmalige Rector, prefect werd hij toen genoemd Evaristus van Kronenburg gaf de stoot tot opleiding van studenten tot het zogenaamde staatsexamen In 1904 werden de eerste resultaten geoogst en sindsdien legden elk jaar enkele studenten dit examen te Utrecht af. Onder het Rectoraat van Pater Regalatus Hazebroek werd eindelijk de bevoegdheid verleend om zelf de examens af te nemen en de diploma's uit te reiken, die toegang geven tot de Universiteiten. Het was op 20 December 1920 dat de Minister van Onderwijs deze faculteit gaf. Het Gymnasium van Venray was daarmede het eerste Priestercollege, dat tot de aangewezen Gymnasia kwam te behoren en sindsdien, gaf bijna elk jaar ook weer dit jaar 1951 een schitterende uitslag van de examens het overtuigend bewys, dat het onderwijs er op hoog peil stond en in zyn klassieke opvoeding de traditie, die het in de lange peri ode van zyn bestaan gevormd had, bleef voortzetten. Eeuwenlang immers heeft het onderwys te Venray zich gericht op de kennis van de klassieke uudheid, eeuwenlang heeft het College aan zyn leerlingen iets mee gegeven van die oude beschaving, waarin de menselijke geest een hoogtepunt bereikte en waardoor de christelijke beschaving zo sterk is beinvloed. Zoals in het verleden het klassieke opvoedingsideaal vóóral, niet uitslui tend, gediend heeft om talrijke priesters te vormen, die de kroon en de vreugde zyn van dit aloud insti tuut, zo moge datzelfde ideaal ook thans, naa3t vele reguliere en secu liere geestelyken, talrijke leken vormen, die later zullen beseffen, welke belangrijke factor'in hun ont wikkeling de gymnasiale opleiding op dit College is geweest. Wy denken hierbij dan speciaal aan de externe studenten. Door de instandhouding van een erkend Gymnasium hebben de Min derbroeders naast hun vele andere werkzaamheden, de gemeente Venray en omgeving wel aan zich verplicht; dat is uit het voorgaande wel zeer duidelijk. Deze verplichting zal nog groter worden, als binnen afzienbare tijd dit schone dorp zal uitgroeien met een inwonertal boven de 20 000. Dan Een nieuwe stroom van belastingvoorstellen golft aan over onze verarmde bevolking. Verhoging van belasting op inkomsten uit bedrijven, verhoging van de vennootschapsbelasting, van de omzet belasting, van de weeldebelasting, van de vermogensbelasting en van de successiebelasting, alles met een sterk progressieve inslag. Leest men de memorie van toelichting, dan ontmoet men een regering, die zich op de borst klopt en uitroeptwij weten het wel, het is verschrikkelijk, maar wy hebben onze militaire verplich tingen tegenover de bondgenoten en wy zyn wel genoodzaakt verder in te gry'pen 1 Er zyn, kortgeleden, enige ooms uit Amerika op inspectie geweest en boze tongen fluisteren, dat er binnens kamers met de vuisten op de tafels is geslagen. Het is nu eenmaal on mogelijk tegelijkertijd een veel te dure staatshuishouding er op na te houden, by staag verminderde wel vaart nieuwe sociale plannen te ont wikkelen en een militaire macht te financieren, die onze krachten verre te boven gaat. Zelfs als wy, meer dan wy deden, de tering naar de nering hadden gezet, zouden deze krijgslasten het uiterste van de be volking hebben geëist De vraag is gewettigd of het ogenblik niet geko men is, waarop wy het buitenland moeten zeggen dat zyn eisen boven ons vermogen gaan. Deze nieuwe belastinglawine jaagt ons volk naar de kelder. Aan alle kanten komen waarschuwende stem men op. Een van de bevolkingsgroepen die onontbeerlijk zyn voor onze economie, de landbouw, komt in actie. De Stichting van de Landbouw heeft een request gezonden aan de minister van FinanciëD en aan de leden van de belastingcommissie der Tweede Kamer, waarin op heldere wyze de gevaren welke de landbouw bedrei gen ten gevolge van de nieuwe fiscale aanval, in het licht worden gesteld. Wy menen goed te doen enkele van haar argumenten by onze lezers in de herinnering te brengen. De Stichting van de Landbouw kritiseert het voorstel tot het invoe ren van een extra-bedryfswinstbelas- ting van 5 tot 71/, procent. De Stich ting is van oordeel dat er geen enkele aanleiding kan zyn, do winst uit de landbouwbedrijven nog zwaarder te belasten dan thans reeds het geval is. Het progressieve 1 B-tarief legt toch al op het landbouwbedrijf met zyn nterk wisselende uitkomsten en zyn typisch patriarchale verhoudingen met onbetaalde arbeid van gezins leden een zware druk. Fel gaat de Stichting van de Land bouw te keer tegen de voorgestelde verhoging van de vermogensbelasting. Deze belasting is bedoeld als extra heffing van het inkomen uit vermo gen en moet derhalve ook uit het inkomen worden voldaan. Maar wat zien wy gebeuren? De druk van de vermogensbelasting is reeds aanzien lijk verzwaard. Het rendement van een aantal vermogensobjecten, waar onder in het bijzonder het onroerende bezit, is verlaagd. Aantasting van het landbouwver- mogen, dat vaak van geslacht op geslacht met grote zorg is overge dragen, zal leiden tot vernietiging van een sociale structuur, die juist in land- en tuinbouw door het bezit van het bedrijfsvermogen in eigen hand van boer en tuinder, betekent ondermijning van de welvaart van het land. 0— Dezelfde bezwaren gelden tegen de verhoging der successiebelasting. De successiebelasting dateert uit een periode, waarin het inkomen en het vermogen nauwelijks door de fiscus werden beroerd. Thans is zy een gretig begeerd object van belasting bemoeienis geworden. Men wil op nieuw door zware heffingen het instandhouden van vermogen be moeilijken. De Stichting van de Landbouw ducht financieringsmoeilykheden der bedrijven als gevolg van de thans op stapel staande belastingontwerpen. Reeds de grote drang om allerlei bedryfsverbeteringen in land- en tuinbouw in te voeren leidt tot een aanzienlijke schuldopneming die by het openvallen van de boedels, de gebruikelijke afwikkeling van de boedelscheiding in de weg staat. Ten slotte wordt er gewezen op bet veel vuldig in de landbouw voortkomend verschijnsel van een gemeenschappe lijke exploitatie van het bedrijf. De daaruit voortvloeiende financierings last bij vererving, die niet alleen het gevolg is van de verschuldigde suc cessiebelasting, doch eveneens van de inkomstenbelasting, die verschuldigd is over de by het overlijden aan de dag tredende stille reserves, zal in vele gevallen de bedrijfsvoering in gevaar brengen. Wy wijdden veel aandacht aan de bezwaren van de landbouw, doch men behoeft slechts even om zich heen te kijken om de alzijdige ver nietiging van het economische en sociale leven van Nederland als ge volg van de nieuwe belastingvoor stellen te constateren. Verhoging van de omzetbelasting betekent een on overkomelijke bedreiging van de kleinhandel, die zich in zyn omzet ernstig zal vinden belemmerd. De stijgende curve der fiscale be zwaring is de registratie onzer klim mende armoede. De Nederlandse belastingpolitiek van heden betekent een steeds voortschrijdende kapitaals vernietiging, een toenemende socia lisering. Men kan vaststellen, dat onze verarming ten dele te weeg wordt gebracht door omstandigheden buiten onze macht. Maar men moet helaas! tevens vaststellen, dat er te weinig vooruitziende blik is geweest, te weinig voorzien van de ellende, die wy met zekerheid tegemoet gaan. Er is een grens aan de draagkracht van onze bevolking. Wy staan vlak voor de grens. Reeds thans lezen wy tussen de regels van de regerings memories, waarvan de hoofdzaak bestaat uit een wanhopig beroep op de internationale verplichtingen, dat ook de regering zich van de gevaren bewust is, waarin wy verkeren. Maar wordt het dan niet eindelijk tyd, principieel onze staatshuishou ding in overeenstemming te brengen met de werkelijkheid? Of moeten wij doorgaan met de vernietiging, totdat de catastrofe over ons komt Dan is het te laat voor bezinning. Het was dan wel geen sleutel van goud waarmee de burge meester van Vierlingsbeek Zater dag j.l. het vogeh en dierenpark te Overloon heeft geopend, het, was in ieder geval een gebeurte nis voor deze streek een gouden sleutel waardig. Krak, zei het slot, en piep zei het hek en voor de ogen van de verraste genodigden ontvouwde zich een heus dierenpark, met papegaaien langs de hoofdlaan, met beren, roofvogels, apen, ja zelfs een echte drommedaris! De middenpartij van het park is een juweeltje. Hier hebben architect en heren van de Heide-My. wonderen verricht. Twee maanden terug immers keek men hier nog tegen wat kale en door de oorlog zwaar verminkte heuvels. Thans is het een stukje natuur om nooit te vergeteneen vyverparty met brug en klaterende waterval, een wandelpad dat zich langs de binnenkant van de heuvels naar boven kronkelt, een plensende waterval, en op en tegen de heuvels de roodgedaakte volières, waar hon derden veelkleurige vogeltjes de be zoekers vergasten op non stop concert Maar laten we vooraan beginnen, want voordat de poorten openzwaai den was er al heel wat gebeurd. In het museumrestaurant waren tegen 2 uur velen rond de burgemeester immers zou de Gemeente een Gym nasium dienen te openen volgens de bepalingen van de wet. Door dit bijzonder Gymnasium zal zy dan van die taak ontslagen zyn. Een reden te meer om ook nu al tegenover deze school, die zy zelf in het leven riep, een brede en harte lijke belangstelling en daadwerkelijke steun, zoals in vervlogen eeuwen, ook in de verre toekomst te blijven tonen. C.S. vergaderd. We zagen de exploitant 7an het park de heer van Valkenburg en echtgenote, Pastoor van Boxtel, de voltallige raad van Vierlingsbeek, het college van B. en W., vertegen woordigers van Staatsbosbeheer en Heide My., architect G. v. Boldrik, die in grote trekken het ontwerp voor de aanleg maakte. Oorlog-Vrede In zyn begroetingswoord je wees burgemeester A. Jans allereerst op de tegenstelling tussen de stichting van het oorlogsmuseum en de ope ning van een dierenpark. Daar oorlog, hier vrede, ginds het geweld en hier de rust van de vrije en schone natuur. Toch kunnen museum en vogelpark samengaan, ja elkaar aanvullen, beide toch zyn kampioen voor de vrede, de een door het tonen van de afschuwe lijkheid van de oorlog, de ander door het accent te leggen op de heilzame werking van de vrede en rust van onze schone natuur met waarin wat fraai gevederde vrienden. De burgemeester besloot met dank te brengen aan de raad, die ondanks het feit, dat het alweer Overloon was dat geholpen moest worden, onmiddellijk en volgaarne zyn steun aan 't initiatief gegeven had. De exploitant van het dierenpark, vertelde daarop dat een langgekoes terde wens voor hem in vervulling was gegaan, hij dankte allen, die aan de totstandkoming van 't park had den meegewerkt en hoopte dat het vogel- en dierenpark een nieuwe stap zou zijn in de richting van een attractief vacantie oord. Grote mogelijkheden Natuurlijk is dit vogel- en dieren park nog niet af, zo iets bouwt men nu eenmaal niet in een, twee, drie, maar er ligt nog een flinke lap grond Anselmns Yerbuglit Een gebrandschilderd glas vermeldde zyn naam. Hy was pastoor te Wanroy en aartspriester van het district Cuyk in 1719. Pastoor Henricus Tan Haeff De in zo verschillende opzichten uitmuntende Herder van Venray, Pastoor van Haeff overleed te Venray 18 Dember 1884. Hy had toen 22 jaren en 8 maanden zyn bediening vervuld. Hy werd te ruste gelegd op het kerkhof naast zyn voorganger. Op zyn grafzerk las men in de Latijnse taal: Ter godvruchtige gedachtenis de Zeereerw. Heer H. W. H. van Haeff, gedurende 22 jaren pastoor te Venray, geboren te Meerlo, 5 Februari 1815. Hij overleed te Venray, 18 December 1884. Hy ging wel doende rond en werd alles voor allen. Hy ruste in vrede. Altaren in Venray's parochiekerk. Op het hoofdaltaar stond het vol gende opschrift: Altare privilegiatum quotidianum et perpetuum 1769. De altaren, die vroeger naby het koor en om de twee bovenste pylers gegroepeerd stonden, werden in 1838, tijdens het leggen van een nieuwe vloer en de ophoging van het koor langs de kerkwanden geplaatst. In 1874 werden by de beschildering van de kerk, op advies van een bouwkundige de altaarstukken of schilderijen, colonetten weggebroken. Het is bekend, dat de oude, met beeldengroepen voorziene gothische altaren vroeger, onder Deken Petrus Verheggen, werden verkocht aan Malefait te Brussel. Een van die altaren staat nog in de hoofdkerk te Tongeren. De Oostrom.se Kanunniken. Een klooster van reguliere kanun niken werd in 1450 te Oostrum gesticht door Johannes van Broich- huysen, Heer van Geisteren en Loe, ridder en Gelders legeraanvoerder. Als middelen, waaruit een kapel zou kunnen gebouwd worden, wees hy aan de Hof te Mackum (Makken) tussen Holthees en Vierlingsbeek en een hofstede terMaesen by Kevelaer. Daarby schonk de edele man nog de novaaltienden van Oostrum, dat tot zyn gebied behoorde en nog 4000 Rhynsche Guldens. Woensdag, 20 Juni 1951 Tokyo Army Hospitaal. Beste allemaal Op 6 Juni '8 avonds 19.30 uur ben ik per Rode Kruistrein van Osaha naar Tokyo vervoerd. Een „moord- treinreisje" tot 's anderendaags half negen. Prachtige bedden en ruime zindelijke coupé's. By myn aankomst hier in Tokyo vond ik verschillende gewonde Neder landers, waaronder drie officieren. We hebben alles te samen 31 man verloren, waarvan 20 doden en 11 vermisten, ongeveer 60 man zyn gewond en liggen in het hospitaal. Als ik hier de gewonden aanzie, isef ik pas goed hoe genadig ik er af gekomen ben. Binnen enkele dagen zullen er weer gewonden naar het vaderland terugkeren. Het Nederlandse Bataljon is thans op rust, dat wil zeggen ongeveer 3 mijl achter de eerste linie, wapens herstellen, kleding in orde maken enz. Geen tentzeil om onder te slapen en een radiopost heelt steeds ver binding met de fronttroepen, om by een eventuele terugtocht gewaar schuwd te zyn, teneinde te kunnen verhuizen. Hier in het hospitaal wordt je verwend en behandeld of je een juffrouw bent. Het is hier een groter en mooier hospitaal dan in Osaha. Iedere dag schone lakens, handdoeken en pyama's en dagelij xs cabaret, film, dans en show. Van de week heb ik originele Hawaïan Girls zien dansen. Wat aardig Verder zijn hier voor de United Nations Engelse lessen en danscursussen enz. Maar ja, voor de verplegingskosten per dag want de Nederlandse Re gering moet voor iedere soldaat 11 dollars betalen, terwijl voor een officier 18 dollar in rekening wordt gebracht kan men ook nog wel een en ander doen 1 Ik begin alweer aardig wat te „strompelen" en heb reeds een keer een „pass" gehad om per auto Tokyo te gaan bezichtigen. Een mooie en moderne stad, maar toch niet Euro pees. Deze trips worden door het Rode Kruis georganiseerd, dat ook hier in het hospitaal dagelijks pakjes sigaretten, lucifers, chocolade enz. ronddeeld. Ook krijgen wij geregeld bezoek van Nederlandse burgers, die hier in Tokyo wonen. Gisteren zyn er twee KLM-piloten op bezoek geweest en zo rolt de ene dag achter de andere aan. Iedere morgen moet ik me laten masseren en krijg dan training op een zogenaamde fiets en een roeiboot. Volgens de dokters hier zal myn been toch weer goed worden. Dat en de exploitant heeft nog vele plan nen. En zo zal langzaam maar zeker Overloon met zyn museum, met zyn vogel- en dierenpark, en met zijn nieuw trekkerskamp, waarvoor de plannen reeds in vergevorderd sta dium zyn, een vacantie oord worden, zoals we er weinig in het zuiden kennen. Langzaam maar zeker gaat B. en W. van Vierlingsbeek en niet te vergeten de grote man achter de schermen HaiTy van Daal voort om de missiestatie Overloon nog meer bekendheid te geven, nog meer men sen te trekken, die hier naast de rust van het platteland interessante bezienswaardigheden krijgen te zien, en zo maken zy van een vergeten dorp in een vergeten hoek een eldó- rado voor iedere vacantieganger. Wy. in Venray, die zo dikwijls kankeren, die zo dikwijls allerlei schone plannen „bepraten", kunnen een voorbeeld nemen aan dit naburige dorp, waar men niet alleen praat maar ook werkt. Waar men nu een bijzonder aantrekkelijke tuin vindt, waar een half jaar geleden slechts een diepe grindkuil lag en wat kale heuvels. betekent dus terug naar Korea. Nou als dit zo is, dan maar zo gauw mogelijk, want hier verveel ik me ook al weer. Och, als je alty'd gewerkt hebt en geploeterd net als ik, bevalt je dat stil zitten niet meer. Enfin afwachten 1 Ik stop, want meer nieuws is er niet. Allen de groeten. HENDRIK AARTS. voor 50 jaren terug No. van 13 Juli 1901 Op 6 Juli werd gemeenteraads verkiezing gehouden. Van de 760 kiezers waren er maar 494 opgeko men. Van hen brachten er nog 33 een stem van onwaarde uit. De ver eiste meerderheid was dus 232. Gekozen werden de aftredende leden A. Loonen te Oostrum en P. Camps Grote Straat. En dan nog Jan Mathys Michels uit Merselo. De Fanfare „Euterpe" gaf op 7 Juli een concert op het Hensenius* plein. Pater Athanasius van Ryswyck O. Carm., een v6nrayer, behaalde te Rome de graad van licentiaat in de Theologie. Onder de 37 deelnemende gezel schappen behaalde „Diana" van Ven ray by het concours te Herten de derde prijs, zynde een prachtig ver guld zilveren medaille. In de week van 6—13 Juli brak driemaal brand uit. Op 8 Juli werd de bouwhoeve, bewoond door P. Kuypers te Oirlo toebehorende aan Coenraad Esser— van Wylick, geheel door brand ver woest. Op 9 Juli luidde de brandklok te Oirlo alweer. Nu werd de bouwhoeve bewoond door de Wed. Smits, een prooi van de vlammen. De schade was enorm groot. Op 10 Juli vernielde de brand de grote bouwhoeve, bewoond door de Wed. Peters te Oostrum naby het Spraland. Eigenaar was de Baron van Geysteren. Om de angst nog groter te maken deed een heibrand in de Peel op 11 Juli kolossale rookwolken ontstaan. Merselo huldigde het nieuw gekozen raadslid Jan Mathys Michels. Martinus Franssen, Hubertus Janssen, Theodorus Jacobs, Engelbert Emonts, Hubertus Spee, Hendrikus Nooyen, Johannes Goumans, Gerar- dus Kustera werden per advertentie opgeroepen onder de wapenen te komen voor herhalingsoefeningen op 16 Juli in de garnizoensplaats Den Bosch. Am. Hanckx werd te Wanssum als gemeenteraadslid herxozen. Ondanks het feit dat de zomer maanden nu niet de gunstigste maanden zyn om te vergaderen, waren vorige week toch een kleine honderdtal getrouwen opgekomen naar de ledenvergadering van de K.A.B. in lokaal Schellen. Onder de aanwezigen merkten wy o.m. op de nieuwe sociale werkster van het Dekenaal Sociaal Charitatief Centrum, In het openingswoord maakte de voorzitter L. Janssen gewag van de strijd die er momenteel woedt tussen kringen der hogere standen en de arbeidersstand en spreker spoorde de leden aan trouw te blijven aan de leiders. Mededeling werd gedaan dat op 22 Juli de K.A.B. van Noord-Limburg

Peel en Maas | 1951 | | pagina 3