Steunt HAAK-IN Vreemde overheersii BUIT Pater Bartholomaens Tan Tilburg O.F.M In 't St. Antonius-Ziekenhuis te Utrecht overleed op 1 Juli, nog on verwacht, Pater Bartholomaeus van Tilburg, geboren te Waalwijk op 26 October 1877. Na met groot succes zjjn humaniora gemaakt te hebben aan het Gymna sium te Mogen, trad by op 3 October >896 te Alverna—Wychen in de orde van de Minderbroeders. Hy ontving de H. Priesterwijding op 22 Maart 1903 te Weert. Reeds spoedig in 1004 werd de begaafde Pater tot leraar aangesteld aan het Gymnasium te Venray. Daar doceerde hij vooral Latijn. Zy'n lessen waren uitstekend en hij gaf zich aan zijn taak met alle toe wijding, van zichzelf alle krachten gevend, van zy'n leerlingen veel eisend. Maar die arbeid zag hy dan ook bekroond met zeer goede suc cessen. Na 20 jaren te Venray gedo ceerd te hebben, werd hij leraar van do klassieke talen aan het Missie college te Sittard op 28 Augustus 1924. Ook hier gaf hy zich aan zy'n mooie taak met alle élan en met zy'n grote vurigheid. De taaie wilskracht, die hy daarbij toonde, zou hy echter weldra en vele jaren nodig hebben voor de grote slag, die hem trof. Op 24 Mei 1931 werd hy te Sittard getroffen door een beroerte, die hem zy'n verder leven ongeschikt maakte voor elke arbeid. Gedeeltelijk verlamd in ledematen en spraak, moest hy al zyn priesterlijk werk, zijn leraarschap zijn geliefd muziekspel opgeven, om in voortdurende opoffering zy'n verder loven te slijten op het Gymnasium te Venray, waarheen hy op 15 Juli 1931 werd vervoord. Ondanks de voor hom zo bittere beproeving, bleef hy met ijzeren wilskracht het leven van de commu niteit naar beste krachten volgen, door zy'n vroomheid en opgewektheid zyn broeders en vele anderen stich tend. Een abces in de keel maakte het noodzakelijk hem op 26 Juni over te brengen naar Utrecht, waar hy na enige dagen reeds het loon ging ontvangen van hen, die velen onder richt hebben ter gerochtigheid. Uitvaart en begrafenis hadden te Venray plaats op Woensdag 4 Juli. Gevonden een doublé kettinkje, J. de Haart, Kruitweg 2a. Vertrokken naar Nieuw Zeeland Na een H. Mis in onze parochie kork vertrokken vorige week Donder dag de twee broers van der Hulst, die pas gehuwd zyn, vergezeld van familieleden en kennissen naar Schip hol, om van daar met het vliegtuig to vertrekken naar Nieuw Zeeland. Uitgeleide gedaan door de H.E. Heer Deken ging het met een volle bus, waarin ondanks het a.s. vertrek oen prettige stemming was, full speed op Amsterdam af. Pater Magister begeleide o.a. deze jonge emigranten Om even voor twee vertrok het vliegtuig voor de verre reis en vol opgewektheid gingen de jeugdige echtparen het vliegtuig in. Woensdag j.l. bereikte de familie het bericht dat zij reeds in Nieuw Zeeland zyn aangekomen. St Anna herrijst Langzaam maar zeker herryst Sint Anna wellicht schoner dan voorheen. Zondag werd in alle stilte wars van uiterlyk vertoon de onlangs klaar gekomen bouw 't paviljoen St Vincent ingezegend, alleen in tegenwoordig heid van de kloostergemeenschap. Dit paviljoen is geheel aangepast aan de moderne methodes van de geestesziekQn-verpleging. Binnen niet al te lange tyd zal dit paviljoen geheel zyn bevolkt en zal oen der andere weer kunnen worden hersteld en gemoderniseerd, zondei dat patiönten er hinder van onder vinden. Geslaagd Op 26 en 27 Juni j.l. gehouden examens slaagde de volgende dames Voor CostumièreJana Peters, Wes terbeek; Nelly Coppis en Trees Kers ten, Holthees; To Verhoeven, Rika Arts, Paula Verstegen, Truus Michels, Thea Arts allen uit Merselo; Truus Bloemen, Mia Deriet, Truus Willems, Tiny Fransen, Maria Verheyen, allen uit Overloon; Nelly Lucassen, Emma van Gerven, Thea Dommeck, Jo Wet- terhahn; Maria Poels, Fr. Kronenberg, allen uit Venray. Voor LingerieDina Bonants en Bep Vollenberg uit Veltum; Toos Voermans, Leunen; Mien Nooyen, Merselo; Lien Geurts, Smakt; Nelly Tacken en Gien Fleurkens, Oostrum; Mien Peters, Ans Derks, Mia Evers, Anny Voermans, Truus Arts, Gerda Janssen, Mia van Goch, Mien van Vogchel, Marietje Ehren, Riet Wey- mans, Toos van Gerven en Bep van Zy ontvingen hun opleiding by de Eerw. Zusters te Overloon. - Aan do M.T.S. (avondschool) te Eindhoven slaagde voor het examen werktuigbouwkunde ie gedeelte, de heer fl. Coopmans. - Aan de 5-jarige Middelbare Meisjesschool „St. Ursula" te Roer mond slaagde voor het Staatsdiploma Mej. R. Min uit Venray. - Mej. T. Schreurs, Stationsweg alhier slaagde voor het eindexamen Gymnasium by de Zusters Ursulinen in het tydelyk gymnasium te Eys- den. Onderscheiden Het Ereteken voor Orde en Vrede met de respectievelijke gespen werd toegekend aan de volgende heren J. Gomman8, Oirlo; A. van Hoof, Kruitweg; M. Hubers, Ysselsteyn; W. Linders, Maasheseweg; M. van Opber gen, Maa8he88weg; J. Scbönberger, Leun8eweg; M. van Vegchel, Merselo; G. Spee, Wilhelmina8ttraat. Bestemming tot bnitengewoon dienstplichtige, lichting 1952 De Burgemeester van Venray maakt het volgende bekend Om van de bestemming tot gewoon dienstplichtige te worden uitgezon derd op grond, dat een broeder van de ingeschrevene met een gesneuvel de wordt gelijkgesteld artikel 24, tweede lid, der Dienstplichtwet moet de ingeschrevene een wettige broeder of een wettige halfbroeder hebben gehad, die: hetzy als militair a. is overleden of wordt vermist ten gevolge van oorlogshandelingen; b. is overleden ten gevolge van verwonding of ziekte, opgedaan by of door oorlogshandelingen; c. is overleden of wordt vermist in en door de militaire dienst; d. is overleden ten gevolge, van verwonding of ziekte, opgedaan in en door de militaire dienst; hetzy als lid van een ver zetsorganisatie: e. is overleden of wordt vermist ten gevolge van het plegen van actief verzet; f. is overleden ten gevolge van verwonding of ziekte, opgedaan by het plegen van actief verzet; g. ten gevolge van het plegen van actief verzet in een gevangenis of een concentratiekamp is opgesloten geweest en aldaar is overleden; h. een opsluiting, als onder g be doeld, heeft ondergaan en als gevolg van de daarby doorstane ontberingen na terugkeer uit een der bedoelde inrichtingen is overleden; hetzy als zeeman in de zin van art. i onder c van het Vaarplichtbesluit '42 i. is overleden of wordt vermist ten gevolge van oorlogshandelingen; j. is overleden ten gevolge van verwonding of ziekte, opgedaan by of door oorlogshandelingen. Voor het doen van een aanvraag om bestemming tot buitengewoon dienstplichtige op een der bovenver melde gronden wende men zich tot de gemeente-secretarie Afdeling II vóór 15 Augustus a.s. Venray, 4 Juli 1951 De Burgemeester voornoemd, A. H. M. JANSSEN Gunning Aan bet Electrisch Install. Bureau Fonck alhier is opgedragen het maken der electrische installatie van de nieuwe Parochiekerk te Horst. Mutaties Fiscus Verplaatst de adjunct-commiezen titulair mej. M. H. Reynen van Heer len naar Venray; H. G. G. Curfs, schryver van Venray naar Heerlen. Naar H. Bloed Gilde te Boxmeer Woensdagavond heeft het bestuur van de St Anna Gilde een bezoek ge bracht aan de H. Bloed Gilde te Boxmeer, teneinde persoonlijk de medaille te overhandigen die geschon ken is door de Minister van O. K. en W. en die door de H. Bloed Gilde onlangs is behaald. De plechtigheid vond plaats in het Gildehuis, café Thunnissen. Te half tien vond eenzelfde plech- heid plaats by het O. L. Vrouw Gilde te Holthees—Smakt. Geitenkeuring te Yenray Ten overstaan van vele belang stellenden had te Venray de jaarlykse geitenkeuring plaats. Voor dit jaar geschiedde de keuring door de heren Venner, secretaris van de Limburgse geitenhoudersbond en de heer Hoezen uit Belfeld. De uitslag was als volgt: Oudere, ie pr. Wed. Minten, met Truike; lb pr. J. van Lierop, met Corry; ie pr. A. van Duynhoven, met Netje; 2a pr. J. Smits met Truus; 2b pr. A. van Duynhoven, met Anny; 2c pr. P.J. Wilms, met Truus; 2d pr. P. Vollenberg, met Coba; 3 pr. A. Barents met Betsie. Overlopers, ie pr. A. Barents. i jarige, ie pr. J. Smits; 4e pry8 P. Evers. Lammeren, ia en ib pr. P. Evers. De hoogst geklasseerde geiten en lammeren zullen op 29 Augustus a.s. naar de provinciale Geitenkeuring te Roermond worden vervoerd, die dit jaar wordt gehouden ter gelegenheid van de gouden L.L.T.B.-tentoonstelling te Roermond. De geit van A. van Duynhoven, Netje, schijnt een bijzondere te zyn, daar zij het klaarspeelde in 329 achter eenvolgende dagen, blijkens gehouden controle, 1069 liter melk te produ ceren met een vetgehalte van ge middeld 4,72 pet. Fancy fair Om de kas wat op peil te brengen zal de Ysselsteynse voetbalclub in September a.s., een grote fancy fair organiseren. WEEKAGENDA „Yeuray Yooruit" Hedenavond 7 Juli, 8 uur, Grote Markt, concert Venray's Harmonie. 7 en 8 JuliAquarium tentoonstel ling zaal Wilhelmina. 8 Juli:. Festival Gemengd Koor, Oirlo. REPETITIE MANNENKOOR 8 Juli, zaal Schaeffers 11.30 generale repetitie concert Oirlo. Niemand mag ontbreken. Maandag 9 Juli, zaal Schaeffers: 9 uur geheel koor. Donderdag 12 Juli, zaal Schaeffers: 8.30 uur geheel koor. Vrijdag 13 Juli, zaal Schaeffers 8.30 uur geheel koor. REPETITIE DAMESKOOR Zondag 8 Juli, zaal Schaeffers 11.15 uur generale repetite concert Oir'o. Niemand mag ontbreken. Maandag, Dinsdag, Donderdag, Vrij dag en Zaterdag alle avonden om 8 uur repetitie. 10 en ii Juli, Kermis Yssel steyn. Muziekfeest te Oirlo Zondag herdenkt men in Oirlo het feit, dat het 3 jaren geleden is dat in Oirlo een gemengd koor werd opgericht, dat nu de naam draagt van de Patroonheilige van die plaats de H. Machutus. In deze drie jaren is door de koor leden hard gewerkt en zy is een graag geziene gast op festivals en andere uitvoeringen hier in de buurt. In de korte tijd van haar bestaan is het haar al gelukt de eerste prijs te behalen in de 3e en 2e afdeling telken male in Nijmegen. Mede ter herdenking van dit ge beuren heeft men nu voor a.s. Zondag een Festival georganiseerd, waaraan practisch alle muziekgezelschappen uit de buurt deelnemen. Zo blazen er de harmoniën van Blitterswyck, Tienray, Oostrum, Mer selo, Wanssum, Venray, Broekhuizen- vorst, Leunen, Melderslo en Overloon, die een keur van muziekwerken zullen brengen. Doch niet alleen de harmo niën en fanfares treden aan, de zang verenigingen van de Heyde, Venray, Wanssum, Vierlingsbeek, Castenray en Overloon, zyn ook van de party en zullen mede van dit festival een buitengewoon genotvolle dag maken voor iedere muziekliefhebber. Verder wordt nog een avondconcert verzorgd door het optreden van de Kon. Harmonie van Deurne met het Venrays Mannenkoor, die een buiten gewoon stylvol programma brengen. We zyn de laatste tyd niet ver wend met festivals zodat als het weer wat meewerkt, het Zondag in Oirlo zeer druk zal zijn. Om 2 uur komen de verenigingen by elkaar bij café Linskens waarna het in optocht gaat naar het feest terrein by Bots. Hier zal Deputé Peters een openingswoord spreken, waarna de jubilerende vereniging en Oirlo's fanfare het festival al zingen de en blazende zullen openen. Om drie uur beginnen dan de de verdere muziekgezelschappen, terwijl om 8 uur het avondconcert begint. Einde Tan thuisfront in Oirlo Zondag j.l. werd in Oirlo het Lim burgse Thuisfront afdeling Oiilo, op enigszins plechtige wijze opgeheven. Terwijl alle Oirlose Indiëvaarders in zaal Rongen aanwezig waren, werd door de heer Claessens als hoofd van het Thuisfront, rekening en verant woording afgelegd over de afgelopen jaren, waarin verschillende acties ten behoeve van de Oirlose jongens werd gevoerd. Meer dan 1000 brieven waren ge schreven. terwy'l ieder jaar een pakket naar de jongens ging. Voeg daarby nog de uitgave van „De Oelderse Post", die 36 keer het nieuws van Oirlo naar Indië bracht, dan heeft men een klein overzicht van wat Thuisfront Oirlo presteerde. Meer dan f 3000,— kostte de verschillende acties. Was het een wonder, dat de Oirlose militairen by monde van de heer Nelissen een hartelijk dankwoord richtte, tot al diegenen, die de Oirlose jongens niet vergaten in Indonesië. Tot slot kregen zy dan nog van Aalmoezenier van Stokkum, dieeven- als Pater Leander en Deputé Peters reünie bezochten, een plaquette als aandenken. Landboawhogeschool-stadenten op excursie In het kader van een studietocht door Noord Brabant bezochten een honderdtal studenten van de Land bouwhogeschool uit Wageningen Maandag o.a. ook de stal van Nico van Melo in Castenray. De studenten die werden vergezeld door een 15 tal profesoren bewonderden de stoere hengst Nico, die dit bezoek op hoge prys bleek te stellen. Dr. Dewes en Prof. de Jong gaven uitleg van de paardenfokkerij in Noord-Limburg. Gedurende dit bezoek, waarbij o.a. de heèr A. Poels en de burgemeesters van Horst en Sevenum aanwezig waren, werden een twintigtal kop- paarden, voor het meerendeel afstam melingen van Nico voorgeleid en gaf hierdoor de studenten enigszins een beeld van de grote betekenis en de jrote vooruitgang in de laatste dertig aren van de paardenfokkerij in Noord-Limburg. Van Castenray uit vertrok het ge zelschap naar Griondtsveen, waar het gemeentebestuur van Deurne hen begroette en waar zij de veendery der gemeente met de machinale turf- persery bewonderde. Het gezelschap overnachtte in Deurne, maar kreeg 's avonds door Gemeentebestuur en Boerenbond een Brabantse avond aangeboden met een ouderwetse koffietafel. Burgemeester Roefs gaf intussen zyn visie over de landbouw in deze streken, terwijl de bekende schrijver Antoon Coolen een boeiend betoog hield over het Boerenvolk en Boeren leven van deze buurt. Dit alles werd zeer hoog op pry's gesteld door de studenten, die dan ook zeer dankbaar waren voor wat hen geboden werd, en die meermalen verzekerden, dat zy nooit een derge lijk hoog peil van de landbouw en de boerderijen hier verwacht hadden, zodat deze tocht een openbaring voor hen was geweest. OVERLOON Ongeyallen Zaterdag gebeurde met de trainings- ritten voor de motorwedstriiden een ongeval, toen de verzorger van Jonkers uit Valkenswaard ook eens een rondje wilde draaien. Hij kwam te vallen in een kuil en bekwam zodanige ver wondingen aan zyn enkel en been, dat hy naar het Ziekenhuis te Venray moest worden overgebracht. Zondagmorgen kwam tijdens trai- ningsritten eveneens te vallen, de coureur P. v.d. Mispel uit Driebergen. Dit slachtoffer moest met een ge broken sleutelbeen naar het Zieken huis te Venray worden vervoerd. Fancy-fair De 3 daagse fancy fair te Overloon, ten bate van de Missie van Pater Hendriks, is in alle opzichten schit terend geslaagd. Een woord van daDk aan alle milde- gevers van Overloon en omstreken. Ook een woord van dank aan alle medewerkers zonder uitzondering. Speciaal een woord van dank aan de heer C. Snellebrand, die het leeuwen aandeel had in 't welslagen van deze fancy fair en verloting. Hier volgt de uitslag v.d. verloting De iste prijs een bromfiets viel op no. 3177; 2e pr. 3208; 3e 2055; 4693; 5e 1747; 60 4727; 76 3239; 460i; 9e 3595; 109 36ii; ne 41i12e 4720; 13e 1901; 14e 4767; 1 se 1982; 16e 4366; !7e 1583; 18e 4183; 196 4864; 20e 4235. Danio Rerio Wat deze twee woorden betekenen hebben wy' tot heden nog niet kunnen ontdekken, maar in ieder geval is het zeker, dat door deze twee woor den een vereniging wordt aangeduid, waarvan de leden iets te maken hebben met vis. Men moet ons goed verstaan, het zyn geen visboeren of vissers, maar bezitters van schone aquaria, met nog schoner vissen. )eze vereniging hield afgelopen Zaterdag, Zondag en Maandag een tentoonstelling in zaal Schaeffers en de argeloze bezoeker, zoals Uw ver slaggever, heeft verbaasd gestaan over het mooie wat daar te zien was. By ons weten heeft een aquarium altyd goudvissen binnen haar glazen wanden, maar in de achttien bakken, die in zaal Wilhelmina stonden opge steld, hebben wij er geen enkele kunnen ontdekken. Wel hebben we een fantastische collectie vis en visjes gezien, sommige van bizarre schoonheid en we zy'n iets gaan be grijpen van deze liefhebberij, waaraan zovelen hun hart hebben verpand. Met deze tentoonstelling hebben de leden van Danio Rerio een goed werk gedaan. Niet alleen hebben ze hun eigen eens wat meer op de voorgrond geplaatst, maar zy hebben het publiek iets laten zien, van Gods schone schepping, die zich hier open baart in deze kleine visjes, uit verre oceanen, zeeën en rivieien. Van deze tentoonstelling heeft men werkelijk iets moois gemaakt, mede door het werk der bloemisten van Ham en Keyzers, die met hun palmen en bloemen, zaal Schaeffers tot een klein paradijs hadden omgetoverd. Maandag werd Venrays jeugd in schoolverband rondgeleid en ook die jongelui waren best te spreken over het gebodene. Om iedereen in de gelegenheid te stellen deze unieke tentoonstelling te bezichtigen wordt a.s. Zaterdag en Zondag nogmaals de gelegenheid ge geven voor een bezoek. Wy kunnen onze lezers aanraden deze fraaie tentoonstelling eens te bezoeken. Het zal voor velen van ons een openbaring zyn. Gonden asperge-jaar 3,5 millioen galden voor duizend telers Volgens berekeningen van de Venlo se veiling zyn dit seizoen ruim één millioen 750.000 kilo asperges op de veiling aangevoerd. Dit betekent, dat duizend aspergetelers in het Noord- Limburgse het recordbedrag van 3 millioen 700.000 gulden voor hun luxe groenten kregen uitbetaald. De gemiddelde veilingprys vanéén kilo asperges, waaronder alle kwali teiten zyn berekend, bedraagt dus 2,11 gulden. Toch is de opbrengst per hectare dit jaar vrij geweest. Door het koude weer hebben de as perges „niet hard gelopen". Volgens een raming van de Rykstuinbouw- consulent in Maastricht heeft een hectare asperges dit seizoen gemid- 2500 tot 3000 kilo opgebracht. Ineen normale warme zomer is deze op brengst rond 4000 kilo per hectare. Eén hectare asperges heeft dit jaar dus 5500 gulden in het laadje van de tuinders gebracht. Enkele boeren in Noord-Limburg hebben zelfs meer dan 20 hectaren asperges gezet. Een opper vlakte, die dit seizoen goed was voor ruim een ton. Met inbegrip van de jonge aan planten waarop nog geen asperges gestoken kunnen worden, bedraagt de totale met asperges beteelde opper vlakte in Noord-Limburg thans 1000 hectaren. DE GROTE TREK NAAR CANADA. Van de commissaris voor de emi gratie verneemt men, dat er tekenen zyn, die er op wijzen, dat de belang stelling voor emigratie naar Canada zich in toenemende mate ontwikkelt. Het laat zich aanzien, dat zich ongeveer 18 000 Nederlanders, waarbij vrouwen en kinderen, voor emigratie het volgend jaar zullen aanmel den. Met het oog hierop worden door de Stichting Landverhuizing Neder land en het Canadese Immigratie kantoor in Den Haag thans reeds de nodige voorbereidingen getroffen. Voor ongeveer a/3 van dit aantal zal werk moeten worden gevonden in de landbouw en aanverwante be dry ven, de overigen kunnen in andere groepen worden geplaatst. Alleen in administratieve betrekkingen is er plaatsing practisch onmogelijk. Het merendeel van dezeemigranten zal in de eerste maanden van 1952 dienen te vertrekken om in het voorjaar en de gehele zomer van de dan aanwezige werkgelegenheid het beste profijt te kunnen trekken. In verband hiermede wordt een grote vervoersvraag verwacht, die het noodzakelijk maakt het vertrek der emigranten zoveel mogelyk te spreiden. Daarom begint het Canadese immi gratiekantoor reeds in Augustus a.s, met de keuring. Rampvlncht St Yincent 18 percent yan duiven terug De nationale postduivenwedvlucht op St Vincent is een rampvlucht voor de Nederlandse „duivenmelkers" ge worden. Tot vanavond laat, dus vyf dagen na de lossing in Zuid-Frankryk, zyn nog slechts 1700 van de 9281 duiven op de thuishokken in Neder land teruggekeerd. Voor de postduiven, die in-.de ko mende dagen de weg naar huis nog vinden staan nog bijna 500 prijzen open. Vele postduivenliefhebbers heb ben zware verliezen ^geleden. Met het gepoulde geld zyn ook hun gevlougel de favorieten verloren gegaan. De eerste prijswinnaar Piet van der Vliet uit Kapelle in de Langstraat, heeft met zijn duif, de „28" een per sonenauto verdiend. Hij maakt boven dien nog kans op een televisie-toestel. Branden in Mei 2 doden, 21 gewonden. Gedurende de maand Mei van dit jaar verloren tengevolge van brand 2 personen het leven en werden 21 personen gewond, waarvan vyf leden van het brandweerpersoneel. De directe schade als gevolg van brand wordt geraamd op f 1.846.805 (vorige maand f 2.704.500, Mei 1950 f 2.466.650). 25 Branden hadden elk een schade van f 20.000 of meer. Hierbij waren zeven boerderijen, die geheel of ge deeltelijk vernield werden en waar van de totale directe schade wordt geraamd op f 328 000; vorige maand 13 boerderijen met een totale schade van f 517.800 (Mei 1950 8 boerderijen schade f 260.150). Handel en industrie leden met 18 branden een schade van f 1.002515 (vorige maand 10 branden met een schade van f 1.726.000; Mei 1950 branden schade f 1.724 000). Woningatbraak te Overloon Het Tweede Kamer-lid F. van Vliet (K.V.P.) heeft aan de ministers van Binnenlandse Zaken en van Weder opbouw en Volkshuisvesting de vol gende schriftelijke vragen gesteld 1. Is het waar dat in de gemeente Vierlingsbeek een aantal noodwonin gen, die nog in een behoorlijk be^ woonbare staat verkeerden, resp. ver keren, is, resp. wordt afgebroken 2. Kunnen de ministers mededelen hoeveel woningen het hier betreft en welke oorzaken aan deze afbraak ten grondslag ligg6n 3. Zyn de ministers niet van oordeel, dat by dehuidige woningnood, zoveel als enigszins mogelijk is voorkomen moet worden, dat in nog behoorlijk bewoonbare staat verkerende wo ningen aan de woningvoorraad wor den onttrokken 4. Zyn van de zijde van 't gemeente bestuur van Vierlingsbeek of van de zyde van het ryk pogingen in het werk gesteld om de afbraak, hiervoor vermeld, te voorkomen? Zo ja, waar hebben deze pogingen uit bestaan en waardoor hebfcenzy niet het gewenste resultaat opgeleverd Zyn de ministers voornemens op korte termijn maatregelen te treffen, ten einde gevallen van niet nood zakelijke afbraak van woningen, in deze tijd van woningtekort, verder te voorkomen, en welke maatregelen; achten de ministers daartoe dienstig en mogelyk? De oorzaak ligt in Derde Orde-besturen naar Limbnrg Op 10, 11 en 12 Augustus zullen te Venray zgn. besturendagen ge houden worden voor bestuursleden van alle Derde Orde-afdelingen uit geheel Nederland. Deze dagen zullen gehouden worden op het Gymnasium Imaculatae Con- ceptionis. S.Y.Y.-nienws. Door de kleine nederlaag in Weert tegen Wilhelmina II opgelopen kwa men drie candidaten, n.l. Waub. BoysII, Wilhelmina II en Venray II allen met 8 punten gelijk. Nu moeten onder deze drie een halve competitie gespeeld worden. Zondag is reeds gespeeld Waub. Boys II—Wilhelmina II, door Waub. Boys II met 1 —0 gewonnen. Zondag zal Venray II uitkomen tegen Waub. Boys II. Indien Waub. Boys wint zyn zy kampioen en pro moveren naar de reserve iste klas. Venray móet winnen willen zy in running blijven. Zy kunnen winnen indien van het eerste moment met vuur en enthousiasme gespeeld wordt. Ongetwijfeld is het niet meespelen van de rechtsbuiten Peter Poels een verzwakking, doch hopenlyk kan hier behoorlijk in voorzien worden. Laat ons hopen, dat het tweede niet teleur stelt en ons Zondag aan genaam zal verrassen met een be hoorlijke overwinning. Wel zyn wy .ervast van overtuigd, dat Waub. Boys vinnig van zich af zal bijten en haar uiterste best zal doen om promotie zeker te stellen. Onze beste wensen vergezellen U, tweede elftallers. P.S. Donderdag a.s. begint de training om 1 uur. Zorgt op tyd aan wezig te zyn. Krlng-Jengdtoarnooi Horst Zondag 15 Juli beginnen in de kring Horst de wedstrijden voor het kring- Jeugdtournooi. Na loting werden de volgende werden de volgende wed strijden vastgesteld A-Klasse: Swolgen 1—Meterik 1; Re8ia 1 Griendtsveen 1; B.V.V. 1 D.I.S. 1; Venray 2—Wittenhorst 2; Meerlo 1—Wittenhorst 3; FC EB. 1 Ysselsteyn 1; Venray 3-Hegelsom 2; Arcen 2—Lottum 1. BKlasse: Wanssum—Venray;Wit tenhorst—Arcen; Resia—Sevenum. Een veelgehoorde klacht in ons Venray is dat vreemden of wat men onder vreemden gelieft te ver staan hier overal de leiding hebben. En met dat overal bedoeld men dan o.a. in verschillende verenigingen die zich op een of ander terrein bewegen. En inderdaad als men zo eens vluchtig rondziet, merkt men dat velen, die met 111 Venray geboren en getogen zyn, een grote rol spelen in het maatschappelijk en culturele leven van onze gemeenschap. Nu is dat o.i. helemaal niet erg, maar deze constatering schijnt voor vele Venrayse mensen pure sang een gerede aanleiding te zijn om zich dan maar van alle medewerking te onthouden, of erger, zich daardoor een prachtige kans geboden zien om dan alles en allen te becritiseren en te bekankeren. En daarom is het misschien wel eens nuttig deze kwestie eens wat nader te bezien, Waaraan het nu ligt, of het de aard van de Venrayse mens is of wat dan ook, maar een feit is, dat hy niet gauw warm loopt, niet direct enthousiast is voor een zaak, die niet direct op zijn eigen terrein ligt. We hebben dat kunnen constateren op verschillende manieren. Om er slechts enkele te noemen de voetbalclub kan geen leiders krijgen voor haar meer dan 100 leden tellende jeugd, terwijl het toch juist de jeugd die de toekomst van Venray in handen heeft, terwijl het toch de jeugd is, die in deze beroerde tyden moet opgevoed worden tot kerels van sta-vast, tot sportieve mensen met een krachtige wil en een goede gods dienstige basis. Een Venray Vooruit, dat toch op alle gebied Venray het middelpunt wil maken van deze streken, tot heil van iedere middenstander, tot heil van iedere inwoner, moet eerst op sterven liggen, voordat men in het geweer springt. Terwy'l men elders duizenden guldens by elkaar sleept, in heel wat kleinere plaatsen, om de plaatselijke fanfare uitstekend voor de dag te laten komen, om nieuwe instrumenten aan te schaffen, om nieuwe kleding by elkaar té brengen, gebeuit er in Venray weinig of niets, of eerst moet de nood zeer hoog gestegen zyn. Terwyl we hier een toneelclub hebben, die klinkt als een klok en elders grote successen behaalt, bestaat er hier voor de opvoeringen een minimale belangstelling. Kortom, hoe men kijkt, overal ont breekt het enthousiasme van de Venrayse mens om buiten zyn zaak, buiten zijn werk om, nu ook eens wat te doen voor de verheffing van zy'n eigen gemeente, van zy'n eigen dorp, ja dikwyls van zyn eigen ver eniging, waar hy uit eigen vrye beweging lid van geworden is. De goeden niet te na gespi doet het werkelijk droevig aan als men vergelykingen gaat maken met andere plaatsen Noemen we slechts Overloon met name. Practisch iedere Venrayer is er stiekum jaloers op en is er heilig van overtuigd, dat Venray iets der gelijks had moeten hebben. Maar men vertelt er nooit by, dat daarvoor ook door de spreker zelf iets gedaan had moeten worden. Want het is altyd zeer gemakkelijk de verschil lende taken op de schouders van enkele mensen te leggen en zich dan verder maar aan alles te onttrekken, en liefst de zaak in zyn geheel dan nog maar eens flink te becritiseren. Zo sjokken we voort, zonder vuur, zonder enthousiasme en laten we anderen rustig ploeteren om de vele mogelyk heden, die Venray biedt, verder uit te breiden. Misschien ligt het in onze aard, misschien ligt het aan de achter ons liggende kwade bevrydingsjaren, toen heropbouw de totale zakenman, de totale arbeider voor zich opeiste, maar deze tyd is voorbyV Misschien zyn we wat lui, wat gezapig, en kunnen we ons niet druk maken, om wat andere zo graag verder willen uitbouwen tot heil van de Venrayse gemeenschap. In ieder geval is het zeker, dat het enthou siasme ontbreekt, dat de fut en de lef om nu eens wat meer te doen dan anderen ons ontbreekt, zelfs in zo'n mate, dat een vreemde zich daar telkens over verwondert en ten lange leste het wachten moe, zelf de handen aan de ploeg slaat. Gewoon- ly'k zo, dat wel succes wordt gebobkt, met het gevolg dat er slechts gekan kerd wordt over die „vreemden". In dit alles zitten grote tegenstry- digheden. Enkelen moeten alles doen de overgrote meerderheid doet niets, maar dan ook totaal niets,, terwyl ze voorbeelden voor het op rapen hebben dat een klein beetje samenwerking, een klein beetje enthousiasme op ieder terrein reeds bergen doet verzetten. De geschiedenis van onze eigen plaats staat er vol van en ook in j deze tyd kennen we bloeiende ver enigingen, waarin op alle gebied groei en bloei te bespeuren is waar van de oorzaak slechts te vinden is in het enthousiasme en de ijver van bestuur en leden om van hun ver eniging geen dood ding te maken, maar een levend iets, waar het ple zierig is te verkeren, waar het goed i is lid van te zyn. Maar dikwijls is het' zo dat men kankert als er niets 1 wordt, en wordt er wat gedaan, dat men dan kankert, dat er wat gedaan wordt en dat het toch verkeerd is. Zo breekt men niet alleen zich zelf af, maar tevens het goede en mooie onze gemeenschap en ontneemt men andere de fut om zich voor die gemeenschap nog eens wat extra moeite te geven. Het schijnt dat we de durf niet hebben om ons voor iets in te span nen, zo is het immers ook veel ge makkelijker, men blijft rustig thuis, geeft commentaar op wat anderen doen en zegt dat het hier in Venray niets is en nc daarmede is op anc wel eens wa een potje. Nogmaals, f gesproken, we enthousiast kj den als er wa voor de rest r Slechts een gehele problee uit de mouw werken en n laten knappen staan kankei keerd is, ma of althans me; te maken. Oct van een geme Men is niet al gezet, neen gemeenschap aandeel te yj ten haren v^ wordt. Zelf v< geen papieren' betalen meent gekomen te zjl we! gelooft. Zelf het en. gen om iets breiden, in pla plaats van all( en smoesjes ti Zelf doen, m dat is de 0# probleem, was ten gronde g, is, omdat mei smoesjes zoek' Venray bied heden, maar t Venray die Venrayse men voor werken togen Venray schuld van 1 schuld van j de fut niet scl vereniging of;, om Venray h^ de enigste t ken kan uit moeten ons sa oorzaak daarvl Nadat de Ri' had gesproke' Korea, bleek c namens de Rv weldra gaf Mi Amerika dat 1 stond, te kc accoord om he commandantei een afspraak 1 Inderdaad b de V.N. troepf op een hospit; van Noord-Koj. Noordelyke be doch als pla kozen zy Kae- graad, dat Daarby gaven op. Dat het to vuren komt i De Chinezen j dat zy alleen' willen redden. Amerikaanse bij Mantsjoefi Verenigde Nat^ op het beveilf het afsla? aanval. De Ve hun leger wei dat geenbeteb oorlog. Men vraagt: zelfde results kunnen worde dat Mac Art hé overschreed er aan de strijd nakaarten. Va het rode. Chin) uit het conflié Het heeft de I vervangen, dil nomen, zonde resultaat berd Het prestigl tenslotte weig? een vazal die i had geïnspired van het confli' ook niet gene? staan in eenl prestige van M stegen. Maar ij kelyk zyn in Het viel opl slechts wilde:' van het vurenj Daarvoor het geen mandaat kwesties ter rr mosa en de erkt Indien de vJ wordt verwaci" is daarmee aa' het Verre G4 gekomen. Wat Koreïj toestand J Zuid wel dan blijft he' De V.S. hebb* zolang de strg Het eiland sts* bezit onder J maar het is aan China. Zolang de if niet erkennen? maarTsjang i* worden ontM regiem. Komt' stand met Ja?' en Moskou dn» hun oorlogst^ ven voortbestk volstrekt gee' voor erkennimj de politieke it' Wel is het (P.

Peel en Maas | 1951 | | pagina 2