De Gilde viert 46 gauw er op af! V.V.V. en Vreemdelingen verkeer in Venray. Uit „Peel en Maas" SPORT Melk is goed voor elk... nieuui Cöótuum W. Th. Lichteveld Inmaakglazen Joh. Claessens Hondenbrood Het mag wel als algemeen bekend beschouwd worden, dat een der acties van de vele, die de Vereniging Ven ray Vooruit onderneemt, die is van de bevordering van het vreemdelin genverkeer naar onze plaats en de omgeving. Reeds meermalen hebben wy hier betoogd, dat een goede afdeling van Vreemdelingenverkeer bitterhard no dig en by medewerking van alle betrokkenen goede kans van slagen heeft. Toen dus de uitnodiging kwam om naar een vergadering te komen van Venray Vooruit, die zou handelen over het vreemdelingenverkeer, waren onze verwachtingen hooggespannen. Maar jammer genoeg hebben wy moeten constateren, dat de meeste middenstanders, die toch een vry grote groep van belanghebbenden vormt, nu niet bepaald denderend waren opgekomen. Maar het Middenstandsbestuur en de plaatselijke Horeca-afdeling waren in ieder geval aanwezig en luisterden met grote interesse naar een kort woord van Drs. Heggen, de Voorzit ter der Limb. Federatie voor het Vreemdelingenverkeer, die wees op het grote belang voor iedere plaats van een actieve vreemdelingenver- keersactio, die ieder jaar duizenden guldens oplevert voor de Horecabe drijven en andere zaken. En Venray heeft inderdaad de vreemdelingen wat te bieden. Hij wees in dit verband op de weikelyk grootse schoonheid van de St. Petrus Banden, op de wijde Peel achter Merselo, de fraaie bossen en het overvloedig natuurschoon daar ter plaatse en elders in Venray, op de kerkhoven der Engelsen en Duit sers, op de kapellen en binnenwegen kortom op al het schoons, dat wy vanzelfsprekend vinden, maar dat voor de stedeling, die rust zoekt, iets buitengewoons is. En daar moet men van profiteren. Doch hiervoor is nodig, dat men juist die mensen wijst op al dat schoons en daarom moet men pro paganda maken. Met dit doel was deze vergadering by'een geroepen en al is het reeds wat laat in het seizoen, de grootste trek moet nog komen. Zowel de Horeca als het Midden standsbestuur waren er beiden van overtuigd, dat er iets gedaan moet worden en na ampele besprekingen besloot men dan voor de Horeca bedrijven een regeling te ontwerpen voor bijdragen naar grootte en slaap ruimte, terwyl voor de Middenstand een regeling in het leven geroepen zou worden, waarbij iedere midden stander naar rato iets zou bijdragen in deze reclamekosten. Hiervoor zouden de middenstands zaken ingedeeld werden in bepaalde klassen, in verband met hun belang by het vreemdelingenverkeer. Het Duitse Kerkhof Voorzitter Fr. Janssen deelde dan de plannen mede, die V.V.V. in over leg met het Gemeentebestuur heeft opgesteld met betrekking tot het Duitse kerkhof. Zoals men weet zal dit kerkhof in de naaste toekomst opengesteld wor den voor het publiek en vooral van Duitse zy'de verwachte men hiervoor veel belangstelling. Men is vastbesloten hier alle mo gelijke souvenirs en andere kraampjes te weren, maar V.V.V. zal hier een permanent gebouw zetten, dat aan gepast aan de omgeving de bezoekers een service kan verlenen, in de rorm van een souvenirswinkel, bloemen- shop en koffiehuis. De tekening was reeds gereed en werd ter vergadering getoond. Het is een zeer mooi gebouw, dat voor een grote galerij toont en bijna geheel uit glas bestaat, zodat niet alleen de souvenirs en de bloemen goed tot hun recht komen, maar de bezoekers uit het koffiehuis een goed overzicht hebben over het kerkhof. Het ligt in de bedoeling, dat voor dit gebouw een groot parkeerterrein komt, zodht de weg geheel vry blijft. Wie dit gebouw zal betrekken, hoopt men in onderling overleg met de middenstanders te regelen. Verder werd nog eens benadrukt, dat Venray Vooruit ook vooral in Duitsland propaganda zal maken met dit kerkhof, om zo ook van over de grenzen de nodige bezoekers te trek- ten. Na nog eens een dringend beroep gedaan te hebben op alle Venrayse mensen, om de vreemdelingen een prettige indruk te geven van onze mooie gemeente en na vooral odzo middenstand nog eens uitdrukkelijk om hun onontbeerlijke steun in deze gevraagd te hebben, besloot men deze geanimeerde vergadering. Kleurige Schuttersdagen te Venray Laten we het eerlijk zeggen, de Venrayse schutterijen genieten niet die publieke belangstelling, die de gildes elders kennen. Och ja, men loopt uit, als de schutters rondtrek ken en ze krijgen hun eieren voor de Pasen, maar verder houdt de be langstelling voor die oude folklore op en kent men hier niet die animo, die men elders, getuige de optocht van Zondag, hier wel voor op kan brengen. En zo kwam het, dat de grote optocht van die vele schutterijen en gilden ter gelegenheid van het 425- jarig bestaan van St. Anna Zondag voor velen een openbarig was. Terwyl de lucht wat dreigde, trok ken de gildes met „slaande trommen en vliegende vaandels" door Venrays straten. Voor het merendeel Brabantse gilden, omdat St. Anna aangeslopen is by de gilden uit het Land van Cuyck. Zyn de Venrayse schutterijen in het nieuwere costuum gestoken, Zondag zag men nog de middeleeuwse dracht met zwier dragen, zag men de oude diepe trommen en de oude vaandels. Met verbazing hebben we staan te kijker, naar de schutterij uit de Betuwe, de Gendtse schutterij. Hoe veel jongeren trokken daar niet op, prachtig gecostumeerd, goed gedrild, met een uitstekend corps trommelaars en bazuinblazers en het was een lust voor de ogen, dat schoon geheel op te zien trekken langs de autoriteiten, die op het bordes van het Gemeente huis de parade afnamen van al dit schoons, van deze vooral in Brabant zo bloeiende folklore. Dan trok men naar de feestweide, tegenover St. Jozef, waar de heer Odenhoven de feestrede hield, als voorzitter van het jubilerende St. voor 50 jaren terug No. van 6 Juli 1901 Op 2 Juli vergaderde de gemeente raad. De huurprijs voor het te bouwen postkantoor werd bepaald op f 1300. De handhaving van Duits geld in Venray werd wenselijk geacht. De fanfare Euterpe maakte een uitstapje naar Tienray, om daar bet oud-lid Anselmus van der Voort te huldigen met een luisterrijk concert. Door Dr. Schaepman, Dr. Nolens en Mr. Kolkman, die twee dochters op „Jerusalem" als leerlingen had, werd in gezelschap van Dr. Henri Poels een bezoek aan Venray ge bracht. De vroegere Pastoor van Venray, W.A. Noterman8, toen Pastoor-Deken te "Wyk-Maastricht, vierde zijn 40- jarig Priesterfeest. Burgemeester en Wethouders van Venray protesteren tegen het leugenachtig bericht, dat het dagelijks bestuur van de Gemeente enige van de aftredende gemeenteraadsleden niet gaarne herkozen zag. M. Verriet bericht de opening van het nieuw café aan het Hensenius- plein op 6 Juli. Anna. Ook hij wees op het grote verschil tussen de Limburgse en Brabantse gilden en deed een 'dringend beroep op Venrays jeugd ook dit oude in Venray te bewaren en mee op te trekken in deze stoet van gilden en schutterijen. De Heer Burgemeester opende de feestelijkheden met een hooggestemde rede over de oude folklore en de gilden als dragers hiervan. Ook deze spreker hoopte, dat het beeld van de gilden en schutterijen nooit zou verdwijnen uit de Limburgse en Brabantse straten. En toen begon het te draaien en kwamen de kermisvermakelijkheden die op het terrein stonden in bewe ging. Terwiil de schutters excerceer den en met de vaandels zwaaiden, kon men elders het vele oude zilver bewonderen, dat als een rijke schat lag uitgestald voor de keurende blikken der juryleden. Het was een schoon feest en de jury moest menig zweetdruppel laten voordat de talrijke medailles waren uitgegeven en de mooie prestaties naar verdiensten waren beloond. Zaterdagavond waren de feestelijk heden geopend met een rondgang door het dorp en een receptie, waarbij de jubilerende vereniging talrijke geluk wensen in ontvangst had te nemen. Doordat het weer niet meewerkte, was het bezoek aan de danstent nu niet bepaald groot. Zondagmorgen werd om 8 uur in de St Petrus Banden een plechtige H. Mis opgedragen en Maandagavond werd tot besluit in de danstent nog een afzakkertje gepakt. Dit 425-jarig bestaan van St Anna was een groots feest, waarbij de oude folklore weer eens opnieuw herleefde, wat door het zeer talrijke publiek zeer op pry's werd gesteld. De prijzen werden behaald als volgt Houding optocht (schutterij) 2e pr. St. Petrus en Paulus, Arcen; (gilde) te pr. St. Sebastfanus-gilde, Gendt; 2e pr. St. Antonius en Sebastianus, Beugen. Défilé schutterijte pr. Het Zand- akker, Venray; 2e pr. St. Petrus en Paulus, Arcen; gilde, tepr. St. Sebas tianus, Beugen. Exerceren gilden en schutterijen: te pr. Willibrordus Gilde, Geysteren; 2e pr. niet toegekend. Verstk. ver.St. Sebastianus-Gilde, Gendt. Mooiste gecost. gilde: ie pr. Sint Sebastianus, Gendt; schutterij, te pr. Het Zandakker, Venray. Groepsvendelente pr. St. Sebastia nus, Gendt; 2 pr. St. Antonius en Sebastianus, Beugen. Solo-vendelen: te pr. Bonants,Beu gen klasse A: 2e pr. Esser, Beugen. TromRlaan gildetrom ie pr. Melser, Sambeek; 2e pr. v.d. Voort, Boxmeer; Muziektrom: te pr. Claassen, Geyste ren. Roffelen gildetromte pr. van der Steen, Vlierden, 2e pr. v.d. Voort, Boxmeer; Muziektrom: ie pr. Pen- nings, Goeningen. Tromslaan onder de 16 jaar: le pr van MoeiKerk, Gendt. Roffelen onder de 16 jaar: tepr. Raafs, Vierlingsbeek. Beste commandantte pr. Sebastia nus-Gilde, Gendt. Mooiste vaandel: ie pr. St. Petrus en Paulus, Arcen. Grootst aantal leden in optocht: te pr. St. Sebastianus Gilde, Gendt. Oudste Gildebroedertepr. W. Croymans, Overloon. Koningskrui8 werd gewonnen door Van Stiphout, Sambeek. Beste tamboer majoorte pr. tianus-Gilde, Gendt. Oudste zilver: te pr. St. Petrus en Paulus, Arcen. Mooiste koningin: tepr. Het Zand akker, Venray. Marsslaan jeugdige deelnemer van 6 jaar, de jongeheer L. Hendiiks, Zandakker, Venray. De door H. M. Koningin Juliana geschonken medaille werd uitgereikt aan de St. Sebastianus Gilde v. Gendt. De door Z.K H. Prins Bernhard geschonken medaille viel ten deel aan de St. Antonius en Sebastianus- gilde van Beugen. De door Z.Ex. de Minister van Onderwijs Kunsten en Wetenschappen Reschonken medaille kreeg 't H. Bloede-gilde van Boxmeer. Vendelen: klasse B, ie pr. Klomp, Vlierden, 2e pr. Litjens, Boxmeer; klasse C, ie pr. Martens, Beugen; 2e pr. Melcher, Gendt. Kor ingschietenkoningskruis, van Stiphout, Sambeek; erekruis, W. Jans sen, Siebengewald. Korps vaste paal: ie St. Antonius, Sambeek; 2e Siebengewald; 3e en 4e St. Dionysius, Heyen; se Zandakker, Venray; 6e St. Petrus, Bergen; 7e St. Antonius, Beugen. Korps vrije hand: ie Siebengewald: 2e Wilhelmina, Oeffeit; 3e St. Petrus', Bergen; 4e St. Dionysius, Heyen. Extra aanbieding: ie, 2e en 3e pr. Siebengewald; 4e pr. Heyen. Personeel: ie A. Kersten, Sieben gewald; 2e J. Mulders, Bergen; 3e W. Janssen, Siebengewald; 4e M. Hurken, Oeffelt; 5e J. van Rhee, Bergen; 6e C. Wyers, Bergen. De door de Commissaris der Konin gin in de provincie Limburg geschon ken medaille werd behaald door St. Antonius-Gilde uit Sambeek. Handboogsport „De Rare Schutters" openden hun banen in Overloon op feestelijke wyze. Hieraan was een concours met schit terende pryzen verbonden. Alle ver enigingen uit district XI namen aan dit concours deel welk zeer geslaagd mag heten. Na afloop dankte de heer Koenen alle deelnemers voor hun opkomst en reikte de prijzen uit. De uitslag was als volgt I zestallen Corpskampioen Merselo 47 punten 1 Oirlo 154 2 Leunen 150 Merselo 142 4 Veulen 136 5 Castenrayi35 6 Ysselsteyn 133 Diana m 8 Halfweg 128 St. Oda 125 10 St. Anna 124 li Ayen 122 12 Griendsv. 114 13 Holthees 81 II zestallen Corpskampioen Oirlo 37 punten 1 St. Anna 116 2 Ysselsteyn 115 3 Halfweg 115 4 Diana 111 't Veulen 105 6 Merselo 103 Leunen 102 8 Castenray 102 III zestallen Corpskampioen St. Anna 26 punten St. Oda 96 2 Halfweg 92 Y88elsteyn90 4 St. Anna 90 IV zestallen Corpskampioen Leunen 15 punten St. Oda 70 2 Halfweg 66 Koningskruis W. Claassens 28 punten Ere-teken J. Kunen, Veulen 32 pnt Personele pry zen H. Emonts Castenray 26 punten P. van Ooi Venray 4 rozen 3 M. van Dyk Merselo 4 vieren W. Aarts Venray 4 drieën L. Peeters Castenray 5 tweeën 6 H. Diebeis Ayen 4 eenen Drietallen 1 Castenray 66 Leunen 62 3 St. Anna 58 Geluksbaan P. Aarts, St. Antonius 111 p 2 J. Wijnhoven, St. Anna 110 p M. Poels, St. Hubertus 104 p J. Janssen, St. Oda 91 p Opheffing der kantoren van Landbouwherstel De directie van de rijksdienst voor Landbouwherstel maakt bekend, dat haar inspectiekantoren voor de pro vincies Zeeland, Noord Brabant en Limburg, respectievelijk gevestigd te Goes, Tilburg en Roermond, met in gang van 1 Juli 1951 zullen worden opgeheven. Voor eventuele inlichtingen dient men zich in het vervolg te wenden tot het hoofdkantoor van de rijks dienst voor Landbouwherstel, Gevers Deynootplein 5 Den Haag (Scheve- ningen). Waterleiding in Oost Noord-Brabant In Boxmeer nadert de bouw van 't pompstation der WaterleidingsMy Oostbrabant zijn voltooiing. Zeer bin nenkort heeft de officiële opening fiaats en zal in Juli de eerste water evering nog geschieden. Na Boxmeer en Sambeek komt Vierlingsbeek aan de beurt om van 't kraantje te tappen. Spareu in schoolverband Sinds 1949 is de Rijkspostspaarbank bezigjeugdigespaardersop te wekken ononderbroken te sparen. Tengevolge van de eerste actie van de R.P.S. kwamen 220.000 jeugdige spaarders zich aanmelden. De tweede actie in 1950 leverde 285.000 spaarders op. Na de eerste actie bleek, dat een buiten verhouding groot aantal der nieuwe jeugdige spaarders in de loop van het spaarjaar afviel. De R P S. trok hieruit lering en richtte zich tot de scholen met het verzoek of zy zich actief met de jeugdspaaractie wilden bezig houden. Het verloop van de school- spaarders is vrijwel nihil. Scherp We praten dikwijls over industrie vestiging en wat dies meer zy en we wyzen er dan op, dat in Venray op dit terrein niets is. Maar dan vergeten we toch wel de Coöp. Zuivelfabriek „Venray", waar in het drukke sei zoen een kleine zestig mensen werk vinden en waar toch voor een drie millioen gulden aan producten wor den afgeleverd, die niet alleen de aangesloten veehouders een goede winst leveren, maar bovendien de Venrayse naam tot in verre omtrek meer bekendheid geven. Wie dan ook Maandag de verga dering bezocht, waarop het bestuur van deze fabriek rekening en verant woording aflegde over 1950 en de nieuwe plannen openbaarde voor dit jaar, kan enigszins begrijpen, dat onze boeren wel trots op dit mil- lioenen bedrijf, dat niet alleen over het afgelopen jaar een gunstig resul taat toonde de onverdeelde winst bedroeg alleen reeds f 95.117.10 maar dat blijkens de plannen ook voor de toekomst voldoende zekerheid aan de aandeelhouders, de boeren, biedt. Het was dan ook met een zeker optimisme dat de heer A. Poels de boeren welkom heette op deze jaar vergadering en een speciaal woord van welkom richtte tot Deputé Peters, Ir. Tacken en zyn staf. Hy bedankte directeur en personeel voor het vele werk door hen gedaan en voor de leiding door hen gegeven, die zulk een gunstig resultaat hebben moge lijk gemaakt. Hij sprak tevens de verwachting uit, dat de vele plannen, waarmede het bestuur zou komen in deze vergadering naar waarde zouden beoordeeld worden en dat iedereen daar het zyne van zou zeggen. Hij herdacht de oud-Voorzitter Oscar van de Loo en gaf in het kort een overzicht ov9r de belangrijkste gebeurtenissen van 1950. Zo is het nieuwe ketelhuis er ge komen, men heeft een nieuwe olie- stookinstallatie, men is begonnen met de vorming van een ledenkapitaal, een 2de melkpoedermachine is in geschakeld, de kunstmatige inseme- natie is begonnen. Kortom, er is volop leven en vooruitgang te be speuren en spreker hoopte, dat deze vooruitgang ook in dit jaar zou blijven duren tot heil van de Ven rayse gemeenschap en de boeren in het bijzonder. 4125 koeien en 13 millioen liter melk De Directeur gaf in zijn jaarover zicht dan de nodige cijfers en ge gevens, die wel een duidelijk beeld gaven van de groei en bloei van jze vereniging. Zo zyn nu bij de Zuiverfabriek 10(4 leden aangesloten, die 4125 koeien hebben, waarvan aangevoerd werden 13.107.201 kg. melk, met een gemiddeld vetgehalte van 3.567 procent. Voor 1949 waren deze cijfers 12.777.953 kg. en 3.621 pet. vet. Het landelijk gemiddelde is 3.62 pet. Bovendien heeft men nog voor verdere verwerking by moeten kopen volle melk, ondermelk, melk- en weipoeder voor een bedrag van 81000 gulden. De verkoop van al deze melk en melkproducten bracht op f 3.082.851.91 terwijl aan de leden werd uitbetaald f 2.290.019.97. Dit betekent, dat de gemiddelde melkprys rond de ie gulden ligt per 100 kg. en dat 1 kg. vet gemiddeld ruim f 5 opbracht. De boterproductie bleef als vorig jaar. by na 419.000 kg., terwyl de melkpoederproductie terugliep van 218.000 kg. tot 156.350 kg. Over de kwaliteit van de melk was de directeur zeer tevreden, en door de uitbetaling naar kwaliteit, waar mede men op 1 Januari 1950 was begonnen, was hierin een grote voor uitgang te bespeuren. Spreker drong aan vooral de kwaliteit op te voeren en zoveel mogelijk ie klas melk te leveren. In dit verband wees spreker ook op de afwijkende reuk, die een voor smaak bij boter kan veroorzaken en hij drong aan vooral in de stal- periode, hierop te letten. Over de gang van zaken in de fabriek was de directeur ook zeer tevreden. Door de bouw van ketelhuis en remise was er meer plaats geko men, terwyl de nieuwe stoomketel en de oliestookinstallatie zeer goed voldeden. Het rollend materiaal kreeg zyn dringend nodige uitbreiding met een nieuwe bestelwagen en 3 ijsco- bakken, terwyl verdere nieuwe ijs- koelkasten de ijsbereiding vergemak kelijken. Verschillende acties werden ondernomen om de kwaliteit der melk op te voeren. Zo werden in 1950 melkcursussen gegeven in Geysteren, Blitterswijk en Castenray, waarbij 44 cursisten slaag den. 300 van de 1000 leden namen slechts deel aan de Runderhorzel- bestrydiDg en dit aantal moest zeker in het belaDg der boeren zelf worden uitgebreid. Verder werden in Geysteren en Blitterswijk, in samenwerking met de Jonge Boeren veeverplegingswed- strijden gehouden, waarbij 13 prijzen konden worden toegekend. De tbc-bestryding is dit jaar ver plichtend geworden, maar reeds vorig werden 8151 dieren onderzocht, waar van 16,5 pet. reageerden. Dit percentage was in 1949 23,5 pet. Venrayse industrie met goede mogelijkheden Dus van deze geheel vrijwillige actie is reeds een belangrijke verbetering te bespeuren. Het scheren van melk- en jongvee gaat ook vooruit, tegenover 668 en 1634 dieren die resp. in 48 en 49 werden geschoren, waren er in 1950 2900 stuks. Over de melkcontrole was spreker zeer tevreden, gezien de resultaten, maar hy betreurde het, dat slechts 35 pet. van de beesten hierbij waren aangesloten. Hier ligt Venray 15 pet onder het lands gemiddelde. Over de Kunstmatige inseminatie kon de Directeur kort zyn. Op 2 Nov. was men gestart en de resultaten waren zeer bevredigend. De Stierhoudery bezat nu 5 K.I. stieren en 15 voor natuurlijke dek king. In 1950 waren er 6 bygekocht, terwyl er 9 waren afgeslacht. 3400 koeien waren hierbij aangesloten. Nu staat een nieuwe opgave open en men vertrouwde, dat de leden hiervan zo groot mogelijk gebruik zouden maken, waardoor op enkele plaatsen de stieren konden verdwijnen. De financiële positie van de fabriek is goed, maar van alle kanten dringt men aan op zeivoorziening wat geld betreft. Daarom stelt men ook voor de winst van dit jaar weer by te schrijven op het ledenkapitaal, omdat ze niet naar de reserve kan worden overgebracht, wegens de te hoge be lastingen. Gelukkig heeft men dit jaar naast de gewone afschrijvingen nog een extra kunnen .afschrijven, namelijk ongeveer een ton, waardoor men mogelijke tegenslagen in de toekomst beter kan opvangen. Toekomstplannen. De steeds toenemende vraag naar flessenmelk, die de huisvrouw nu eenmaal meer prefereert dan de losse melk, maakt het noodzakelijk, dat er een flessenvulmachine komt, daar het nu allemaal handwerk is en dikwijls nachtarbeid, wat teveel gaat kosten. Verder is er nodig een nieuwe tankruimte, daar de bestaande veel te klein is en waardoor het in ont- vangstnemen der melk veel te lang duurt en die bovendien dikwijls een belemmering vormt voor de doorver koop van melk. Het Bestuur stelde daarom voor, om op de plaats van het oude ketel huis een nieuw tanklokaal te bouwen waardoor ook in de toekomst een behoorlijke melkontvangst en aflever ing mogelyk is, terwyl er meer fabrieksruimte vry" komt voor andere nuttiger onderdelen. Dd groei van de fabriek, die voor de oorlog nog slecht9 7 millioen kg. melk ontving en nu byna 't dubbele, heeft geen gelijke tred gehouden met de kantoorruimte en laboratoria, terwijl de administratieve maatrege len en het melkonderzoek juist meer dan verdubbeld zyn. Het is daarom dringende noodzaak dat deze ruimten worden uitgebreid, om zo voordeliger en doeltreffender te kunnen werken. In verband hiermede werd de vergadering dan bovendien gevraagd, daartoe verlof te verlenen. Over de kosten kon men nog weinig zeggen, maar het bestuur zou by een ander niet alleen alle luxe vermijden, doch ook alleen het aller- noodsakelykste en het meest doel treffende aanschaffen. Hiermede ging de vergadering zon der meer accoord. Bestnarsleden. De verkiezing van Bestuursleden bracht de heren Fr. Geurts uit Geys teren en P. Pubben uit Merselo weer terug op hun oude zetel. Voor de heer G. Michels, Volen, die zich niet meer beschikbaar stelde, werd de heer J. van Dyck, Heide, by accla matie gekozen. Het aftredende lid van de Raad van Commissarissen, de heer W. Crooymans uit Overloon, werd met algemene stemmen herkozen. Melkprjjg By de rondvraag bleek, dat er ver schillende leden wel eens wat meer wilde horen over de melkprijzen, die men uitbetaald. Deze hebben de laatste termijnen zulk een daling gekend, dat sommige er wel wat van geschrokken zyn. De directeur deelde dan mede, dat de Zuivelfabrieken voortaan de prijs uitbetalen, die de melk in die be taalde termijn heeft opgebracht. )oordat men de laatste tijden een steekt daarby af de teruggang van het aantal der individuele jonge spaarders. Bijna tienduizend leer krachten hebben bij het sparen in schoolverband hun medewerking ver leend. record meUaanvoer heeft gekend, niet alleen op de fabriek, maar in geheel Nederland, nu is het logisch dat de pryzen vallen. Maar dat heeft de Zuivelfabriek Venray nog steeds niet verhinderd boven de adviesprijs uit te betalen, wat met sprekende cijfers werd aangetoond. Zo lag de lage prijs van f 4.04 nog altijd 4 ct. hoger dan men vanuit Roermond adviseerde. Bovendien moet men niet vergeten de heffingen, die worden opgelegd. Op de komende melkafrekening zal echter een en ander duidelijk worden omschreven. Uit deze bespreking waaraan ook de heer J. Loonen deel nam, bleek duidelijk, dat men van hogerhand er niet voor was de kunst matige 8eizoenpryzen te handhaven, waardoor het verschil tussen zomer en winterpryzen in de toekomst zal komen te vervallen. De leden kunnen er in ieder geval zeker van zyn, dat hun belangen ook op dit terrein terdege worden be keken. Ondermelk duurder Verder deelde de directeur mede, dat vanaf 22 April de voorgeschreven pryzen voor de ondermelk van 4.5 ct. is komen te vervallen. De ondermelk is zeer in trek en er kunnen goede pryzen voor worden gemaakt. Zo wordt zy in het Noorden reeds voor 7.5 cent verkocht. Hier moet men er echter varkens van mesten, maar dat zal niet kunnen als niet enigszins met de marktprijs wordt overgegaan. De boerenmoeten er dus rekening mee houden, dat de ondormelk in de toekomst duurder wordt en zo heeft men hem tot 17 Juli vastgesteld aan de fabriek op 5,75 cent. Verder zal men echter op de melk- bonnen eventuele prysveranderingen voortaan mededelen. Dan werd nog even gesproken over een kannenwasmachine, die men reeds heeft aangeschaft, maar waarvan nog steeds geen gebruik wordt gemaakt. Het bleek nu, dat de melkontvangst toch al ruimte te kort komt, zodat de wasmachine hier niet geplaatst kon worden. De enigste oplossing is een uit breiding van de melkontvangst, maar dat kon niet meer op de agenda, waar toch al het nodige is uitgetrokken voor de uitbreiding, dus zal dit moeten wachten tot een volgende keer. Na sluiting van deze geanimeerde vergadering werd dan nog een film vertoond over de Runderhorzelbestry- ding, waar wel op overtuigende wyze de boeren werd getoond welk een ?rote schade de Runderhorzel toe- jrengt en van welk een groot belang bet is ook voor hun eigen portemon- naie om dit insect daadwerkelijk te bestrijden. ADVERTENTIEN Koop nu nog voor de a.s Kermis een naar maat, prima kwaliteit kam- garens (geen surrogaat), in verschil lende dessins. Prijzen f 150.—160. en hoger. Dames- en Heren- Kleermakerij Merseloseweg 4 ringen en beugels steriliseerketels thermometers alles aan lage pryzen by Grotestraat Elke bestelling wordt dezelfde dag nog bezorgd. FLORA MOPJES brengen uw hond in zyn nopjes. Flora's Puppy Food Speciaal samengesteld voeder voor honden van 6 weken tot 4 maanden. Verkrijgbaar by F. W. HENDRIKS Langstraat Het Snoepje van de Week is weer zo lekker en zo leuk. Iedere week bij f.4.- aan De Gruyter- artikelen een zakje lekkers met een kinderverrassing voor slechts 10 cent

Peel en Maas | 1951 | | pagina 4