Venray s vroede vaderen vergaderden. WEEKBLAD VOOR VENRAY EN OMSTREKEN Zieken-Triduum ZATERDAG 30 JUNI 1951 No. 26 TWEE EN ZEVENTIGSTE IAARGANG Druk en Uitgave Firma van den Hunckhol Drukker!] Kantoorboekhandel Grooieitraat 28 TuUloon K47B0-512 Poitt.k.nlng 15065Ï Venray PEEL EN MAAS Advertentieprijzen worden op aanvraag gaarne verstrekt. Losse mm-prQs 8 cent. Abonnementsprijs p. kwartaal: voor Venray 1.10 buiten Venray I 1.30 uitsluitend bij vooruitbetaling. Trottoir op de Maashezerweg Behuizing voor bejaarden Waterleiding en humbug Schoolgeldheffingen. Afgelopen Dinsdag heeft Venray's Raad een lange, maar vruchtbare vergadering achter de rug. Lang, omdat de heren schijnbaar op hun praatstoel zaten, vruchtbaar omdat hier verschillende besluiten gevallen zijn, die voor de toekomst onzer gemeente van het grootste belang zullen zyn. De Raad was dan ook voltallig, toen de Heer Burgemeester om 6 uur de vergadering opende en de notulen van 29 Mei jl. ter goedkeuring voor legde. Slechts de .heer OUSTERS scheen verkeerd verstaan te zyn en dit foutje werd veranderd. De schrijvens van Ged. Staten, waarin de aanvulling van de Bouw verordening en de wijziging in de tydelyke Uitkeringsverordening in onze gemeente werden goedgekeurd, werden voor kennisgeving aangeno men. Anders ging het, toen het adres van de Bond voor het Gezin aan de orde werd gesteld. Het Groot Gezin en schoolgeld. Hierin drong het bestuur van ge noemde bond aan om te bevorderen, dat voor de heffing van het school geld voor het gewone lager onderwijs en het voortgezette lager onderwijs 't vermenigvuldigcyfer zou vastgesteld worden op 1 in plaats van 2, zoals nu het geval is. Zoals bekend moest men indertijd hiertoe overgaan in verband met de noodlijdendheid van onze gemeente. De heer F. JANSSEN had indertijd by do, begrotingsbehandeling deze, vooral ivoor grote gezinnen on billy ke regeling r/eas willen behandelen, maar toer." -^'eek, dat door de nood lydendheid van de gemeente er toch niets aan te doen was, had hy hier van afgezien. Nu deze kwestie, middels dit adres weer aan de orde komt, meent hy echter goed te doen, hierover nog iets te zeggen. Deze regeling, waardoor in een noodlijdende gemeente een gezin tweemaal zoveel moet betalen als elders, is onrechtvaardig, omdat men dergelijke gezinnen de dupe laat worden van de noodlijdendheid ener gemeente. Doch dat niet alleen. Vooral het grote gezin wordt hiervan de dupe, omdat voor ieder kind dat naar school gaat, in vergelijking met andere plaatsen, dubbel betaald moet wor den, waardoor nog een extra last hierop komt te rusten. Nu bliikt, dat men in deze een wetsvoorstel aan het opstellen is, om te komen tot een nieuwe schoolgeldregeling, die by na hetzelfde is als we nu kennen, maar nu met een vermenig- vuldigingscyfer en waarin verder ook een aftrekregeling is vervat, indien uit een gezin meer dan een kind de school bezoekt. Spreker heeft tot zyn grote ver wondering echter gezien, dat deze regeling dan zal komen te gelden voor ULO, voorbereidend onderwijs, en nyveiheidsonderwys, maar niet zal gelden voor lager of voortgezet onderwijs, punten waarom het hier juist gaat en die juist de grootste handicap vormen voor 't grote gezin. Bovendien heeft de jongste tijd wel laten zien, dat wat de bescher ming van de grote gezinnen aangaat, de K.V.P. in de Tweede Kamer practisch alleen staat en spreker wees dan op de bouwgeschiedenis en de uitbreiding van de kinderbijslag, die beide niet verbeterd kunnen worden, omdat de KVP hiervoor alleen staat. Kan men dus al bevreesd zijn of deze nieuwe regeling er inderdaad door zal komen, het lager onderwijs wordt niet genoemd, dus hier is en bly'ft de toestand zoals die was en het grote gezin de dupe. Hiertegen past een protest. En al is spreker ervan overtuigd, dat de begroting hier niet veranderd kon worden, om de eenvoudige reden dat de gemeente niet zal weten waar ze de tienduizend gulden moet halen die een afschaffing van deze regeling haar zal kosten, het zal dan toch zaak zijn voor de komende begroting hier terdege op te letten. Mocht intussen Den Haag niet bekeerd zyn, dan zal men. van Raadswege moeten protes teren. De heren Vermeulen, Steeghs, de Bnijjn, Selder en Odenhoven vallen allen de heer Fr. Janssen by en zyn van mening, dat als het schoolgeld zo hoog moet zyn, dat men dan maar andere methoden moet zoeken, maar niet de grote gezinnen voor extra zware lasten moet zetten. De VOORZITTER wijst er in zijn antwoord op dat B. en W. hetzelfde standpunt huldigt als de Raad in deze, ook zy zyn er zich van bewust dat deze regeling onbillijk is en dat ook van Gemeentewege alles moet gedaan worden om de kosten van het grote gezin te drukken. De Raad weet echter even goed als het Ge meentebestuur, dat het niet anders kan in onze noodlijdend'; Gemeente. B. en W. heeft echter goede hoop dat het voor het schooljaar 1951— '52 veranderd zal worden vanRegerings W6ge uit, want zy is het niet eens met de woorden van de heer Jans sen wat betreft het nieuwe wets voorstel. Dit betreft, volgens inlichtingen door haar ontvangen, ook inderdaad het lagere onderwys en het voortge zet lager onderwys en zo loopt men dus kans dat deze regeling voor het komende schooljaar reeds-veranderd is. Wat het lopende schooljaar betreft, dit is practisch niet te veranderen, omdat dit de gemeente f 10.000 gaat kosten, die nergens anders op te ver halen zyn. B. en W. stelt dan ook voor met een en ander te wachten tot den Haag in deze beslist. De heer Fr. JANSSEN heeft zijn inlichtingen uit de kranten, maar heeft nergens ontdekt, dat het nieuwe wetsontwerp ook voor het Lager Onderwys geldt. Hij is echter bereid het ontwerp af te wachten, maar meent op voorhand reeds te moeten zeggen, dat als d6ze regeling niet doorgaat, voor het lagere onderwijs, dat men dan in den Haag op onweer kan rekenen, daar dit gehele stelsel in stryd is met de Grondwet, die wat belasting betreft voorschrijft, dat deze voor iedereen gelijk moet zyn, en hier wordt dubbel met het mes ge sneden. Dan zal het Zuiden, waar de grote gezinnen toch zyn, tonen, dat men wei veel slikt, maar niet alles. Ook de heer Vermeulen, de Bruyn en Steeghs voelen er voor te wach ten op het ontwerp en dan deze kwestie nader te bezien. De VOORZITTER zegt dan, dat B en W. ook niet stil zitten in deze on belooft met Ged. Staten en de Minister over deze kwestie nog eens te zullen spreken. Hy wijst er echter op dat het overgrote deel van het werk zal moeten gedaan worden door de Tweede Kamer en wel heel in het bijzonder door de K.V.P.-fractie. Grondverkoop Op 28 Februari 1950 besloot de Raad 2, i en ha grond te verkopen aan P. W. Janssen, H. Valckx en L Dykmans tegen f soo. f iooo en f 900 per ha, prijzen waarmede de kopers accoord gingen. Het Pry zen bureau in Venlo weigerde echter de goedkeuring en zo moest de Raad dit besluit weer intrekken, op 3i October 1950. Nu is echter het Prijzenbure&u op zyn beslissing teruggekomen en heeft de prijzen goedgekeurd. Dit is de reden, waarom B. en W. nu weer voorstelt de grond aan deze drie gegadigden te verkopen. Nadat de heer WISMANS ten over vloede nog eens vermeld had, dat de Raad moest bedenken, dat belofte schuld maakt en hij verdei B. en W. bedankt had voor hun vasthouden in deze, ging de Raad er zonder meer mee accoord. Dit gebeurde evenzo met enkele percelen grond, waarvan de pacht verlopen was, en die nu weer op nieuw werden verpacht aan de oude pachters of hun opvolgers. Grondaankoop De gemeente wil het woonhuis en de grond van M. van Lierop aan de Langeweg kopen. Dit stuk is groot 2390 m2 en hy vraagt f 4500.— een prys die B. en "W. alleszins redelijk vindt. Verder wil H. Bexkens zyn huis met een strook grond (i75m2) langs de Gasstraat aan de gemeente ver kopen voor f lo.ooo,— waardoor de uitmonding van de Gasstraat aan de Maasheeseweg aanmerkelijk kan ver beterd worden en een einde komt aan de gevaarlijke toestand daar ter plaatse. Hy moet verder van het oude huis, dat wordt afgebroken, de afko mende materialen hebben en 50 m2 uit de weg, die achter het overblijvend gedeelte loopt. De heer ODENHOVEN vindt het op de eerste plaats een rare geschiedenis, dat iedereen al lang en breed hier over praat, maar de Raad nu eerst hierover hoort. En verder was hy eens nieuwsgierig wat de reden was, dat men dat stuk van van Lierop kocht en nog wel tegen een dergelijke prys, die hy voor tamelijk hoog acht De VOORZITTER wees er op, dat hy het niet helpen kon, dat men in het dorp reeds over deze aankopen alles wist. De gewone gang van zaken was immers toegepast, men had met deze mensen onderhandeld en het resultaat had men zo juist gehoord. De raad kon dit dus goed-of afkeuren. Wat de bestemming van deze plaats betreft, hier deelde de VOORZITTER op tamelijk geheimzinnige wijze mede, dat deze bestemd was voor een bij zonder doel. Wat de prijs betreft, was volgens de mening van deskundigen, deze geenszins te hoog. De heer de BRUYN vertelde dan, dat in de Commissie voor openbare werken dit alles reeds besproken was en dat men gezien de ligging, met aan twee kanten een straat en het huis wat er op stond, niet duur vond. Rekent men het huis aan f isoo,— dan kost de grond f 1,25 per m2, waarop de heer ODENHOVEN dan wees op de grond die daar in de buurt lag en onteigend was, maar lang die prys niet had opgebracht. Aangezien echter niemand hem by'viel, moest hy sneven op het veld van eer en gingen beide voorstellen van B. en W. er door, z h.s. Eindelijk.... Naar de mening van B. en W. is voor onze gemeente met het volgen de voorstel een groot moment aan gebroken. De Eerw. Zusters Ursulinen zyn namelijk bereid aan de gemeente een strook af te staan langs de Maas heeseweg ter breedte van 2—21/, m, waardoor het mogelijk wordt de Maasheeseweg te verbreden en te verbeteren, o.a. met een trottoir vanaf de school. De gemeente zal dan echter de nu bestaande muur en haar fundering moet verplaatsen, terwijl zy boven dien aan de Zusters Ursulinen af moet staan een gedeelte van de Hiepter- bosweg, de weg, die evenwijdig aan de Verlengde Hoenderstraat door de daarliggende bossen loopt. De heer ODENHOVEN geeft blyk een geweldig natuurliefhebber te zyn, die bevreesd is, dat het Venrayse publiek eerlang nergens meer in Gods vrye natuur de vogeltjes kan horen fluiten. Door het vervallen van deze bosweg, wordt weer een gedeelte van Venrays natuurschoon met prikkel draad omringt. De heer VERMEULEN bly kt echter ook een natuurliefhebber te zyn, die zelfs nogal veel gebruik maakte van genoemde bosweg. Hy heeft daar echter zelden of nooit een natuur liefhebber aangetroffen. Hoewel hy ook houdt van natuurschoon vindt hy, dat de Gemeente een dergelijk aan bod, waardoor een definitief einde zal komen aan een kwestie, die nu al zes jaren loopt en die van van veel groter belang is dan deze bosweg, mooit mag afslaan. Ook de VOORZITTER zegt, dat men van de twee dingen de gewichtigste moet nemen en, dat is niet de Bosweg, maar wel de Maasheeseweg. Boven dien is deze Bosweg reeds afgesloten door de huizen, die de Gemeente daar heeft gebouwd en hy is van mening, dat men zeer weinig van deze Bosweg gebruik maakt, of het moet zyn, dat men het daglicht schuwt. Ook de heer STEEGHS meent, dat men terwille van de2e Bosweg, niet deze eindelijk en ten lange leste ver kregen oplossing mag laten varen. De VOORZITTER meent, dat men op de weg naar het Engelse kerkhof nog genoeg van het natuurschoon kan genieten, laat staan elders in Venray. De heer F. JANSSEN gaat het ook aan 't hart, dat hier weer prikkel draad komt, maar wat weegt het zwaarste en hiervoor kan maar een antwoord zyn. De heer ODENHOVEN weet dat allemaal wel, maar meent toch te' moeten opmerken, dat men zo wel natuurschoon verliest, waar men in derdaad nog buiten langs kan lopen, maar nooit meer kan doordringen tot in het hart. De VOORZITTER meent, dat de heer Odenhoven niet over harten moet gaan praten, want dan belandt men vanzelf op liefde en juist met het oog hierop is een sluiting van die weg alleszins aan te bevelen. De heer VERMEULEN wil in dit verband dan ook nog iets zeggen over die prikkeldraad. Zeker is dat niet prettig, maar men moet niet te gauw de schuld op anderen gaan gooien, want hiervan zyn vooral de ouderen debet. Op het Desselke zyn een drietal roggevelden zo vernield, dat een groot deel van het werk der boeren waardeloos is. Waar prikkel draad omheen staat, is men wel afgebleven. Als de jeugd niet zo vernielzuchtig was, stond er de helft minder prikkeldraad en als de oude ren daarop wat meer lette, dan werd er niet zo schandalig veel vernield. Hierna ging de Raad met deze ruil accoord en kunnen we binnen afzien bare tyd het einde meemaken van een kwestie, die zes jaren nodig had om tot deze oplossing te geraken. Verder stelt B. en W. voor om een kleine streep grond voor 't Gymna sium terug te geven aan de Zusters, alsmede een hoek by het Freule- kenshuis, onder voorwaarde, dat zy voor een behoorlijke groenbeplanting zorg dragen. Deze grond is overgebleven na de verbetering van de Heuvelstraat en het onderhoud hiervan kost de ge meente maar geld, terwijl nu een practische oplossing verkregen wordt. Ook hiermede had de Raad dan ook vrede. YacantietoeHlag. In afwachting van de definitieve regeling dienaangaande heeft de Mi nister de gemeentebesturen verzocht aan het daarvoor in aanmerking komende Rijkspersoneel een vacantie gratificatie te verlenen van 25 pet. der brutowedde, tot een maximum van f 50.— Zonder hoofdelijke stemming kreeg het de goedkeuring van de Raad. Bejaarden-zorg. Zoals bekend, is in Venray een Stichting in voorbereiding rot het oprichten van een Tehuis voor Be jaarden. Om nu eens te zien, wat een en ander gaat kosten, en hoe een en ander het beste kan worden in gericht en gedaan, wil men een bouwsugge8tie laten maken door de Landelijke Stichting. Dit kost echter aan het plaatselijk comité f iSoo en aangezien dit geen geld heeft, verzoekt het om dat van gemeentewege te krijgen. Bovendien is het zo, dat wanneer aan die suggestie der landelyke stich ting gevolg wordt gegeven, dat dan ook dit geld weer terugkomt. Wethouder WINTELS wilde eerst, voordat men plannen gaat maken, graag zien, dat men een enquête hield, om zo de noodzaak eens precies vastgesteld te zien. De heer VERMEULEN vroeg, of men wist hoe men aan dit bedrag van f 1500 kwam. De heer DE BRUIJN vond dit alles zo vaag, zodat men zich geen oordeel kon vormen. Hy is daarom ook voorstander van een enquête. De heer F. JANSSEN meende, dat dit niet direct nodig was. Laat men eerst eens weten hoe een en ander gaat en een deugdelijk advies krijgen. De heer VERMEULEN wilde in dit verband eens weten, hoe dat feitelijk zat met St. Jozef, daar is toch een of andere overeenkomst geweest, dat de ouden van dagen daar onderge bracht konden worden. Do VOORZITTER deelde mede, dat St. Jozef een contract had met de parochie dienaangaande, maar dat de gemeente er niets mee te doen had. De heer F. JANSSEN had respect voor wat St. Jozef vroeger gedaan had, maar hoopte, dat men af zou stappen van het gestichtsidée, waar het gezinsverband tussen de ouders verdwijnt en men onderworpen is aan bepaalde huishoudelijke regels. De VOORZITTER merkt op, dat dit noodzakelijk is. Inderdaad moet de zelfstandigheid zoveel mogelijk gehandhaafd blijven, maar hy meent, dat dit ook kan in een gesticht. De heer SELDER is het hiermede niet eens. Men moet in een gesticht nu eenmaal bepaalde regels vaststel len, waardoor de zelfstandigheid van het oude paar wordt aangetast. Hoe mooi en goed ook, hy is daar tegen Laat men rustig plannen maken voor huizenbouw in de zin van een hofje. Voor de heer ODENHOVEN is dit alles bittere teleuistelling. Jaren ge leden heeft hy reeds aangedrongen op bejaardenzorg en is hem toen verteld, dat plannen in voorbereiding waren. Nu blykt, dat de eerste plan nen nog gemaakt moeten woiden Hy is ervoor om zo gauw mogelyk een suggestie te laten maken. De heer STEEGHS merkte op, dat men by de bouw van een ziekenhuis meende, dat^ dit veel te groot was voor Venray en men hier domme dingen mee uithaalde. Het enigste domme ding is toen geweest, dat er te klein gebouwd is. Zo zal het ook gaan met dit hofje voor de bejaarden. Men moet niet te bang zyn, temeer daar 't Nederlandse volk steeds ouder wordt. Ook dit zal zeker in een grote behoefte voorzien. Kijkt men alleen maar eens naar de ouden van dagen in Horst. Daar kan een ruime ge- stichtsverpleging nog lang niet allen helpen. Hoeveel te meer zullen er dan in Venray zyn Na al deze besprekingen ging de Raad met het voorstel van B. en W. accoord en zal de gemeente aan het Sociaal Charitatief Centrum deze f 1500 voorschieten. De Kom. In verband met de komst van de Heropbouwwet mott de Raad overgegaan tot het opnieuw vaststel len van het herbouwplan Venray— Kom. Aangezien dit in het verleden reeds gedaan is en dit enkel een wettelyk voorschrift is, terwyl ook tegen deze tweede vaststelling geen enkel bezwaar is ingebracht, dat niet voldoende is opgelost, ging dat auto matisch. De heer ODENHOVEN wilde echter de plannen eerst nog eens zien, maar werd door de Voorzitter erop gewezen dat deze zes weken ter inzage hadden gelegen. Aangezien de heer Odenhover. in deze zes weken geen tyd had gehad, werden ze alsnog te voorschijn gehaald en begon Wethouder WINTELS op verzoek de begrenzing van de Kom voor te lezen. By de bouw van de laatste groep woningen is afgeweken van het be staande hoofdzakenplan. Hierdoor moet dit plan gewijzigd worden. Het heeft ter inzage gelegen en er zijn geen bezwaren tegen ingediend, dus ook hiermede kon de Raad accoord gaan. Rondvraag. De heer VERMEULEN vestigde er de aandacht van B. en W. op, dat het gezin Vermeulen aan de Vlak water weg, nu al 3 jaar in een oude autobus woont. Dit is een Hebt u de vorige week gelezen van die twee zieke mannen die door Jezus genezen werden? De mensen bij 'c bad Bezata lieten zich niet van hun mooiste zijde zien. Ze lieten die arme lamme maar liggen. Dan waren die van Kafarnaum beter, die klom men zelfs op het dak om hun zieke vriend bij Jezus te brengen En zo zijn ze hier ook I De auto bezitters geven hun wagen, hun benzine, hun tijd, om de zieken te brengen naar Jezus. Hoe goed is datl Drie dagen bij Jezus! En dan denk ik aan 't Evangelie van de vorige zondag, de wonderbare broodvermenigvuldiging. En aan de woorden van Jezus Reeds drie dagen zijn ze bij me en ik kan ze niet zonder eten naar huis sturen! Hoe zou hij dat ook kunnen? Hij heeft het toch zelf gezegdAls 'n kind aan z'n vader brood vraagt, zal die va der het dan 'n steen geven En als het'n ei vraagt, geeft hij het dan 'n schorpioen? Neen, onze Vader weet wat zijn kinderen nodig hebben. Hij laat het goede graan groeien op de akker voor ons dagelijks brood. Hij geeft groeikracht aan de malse groenten in de tuin; hij geeft op tijd zijn regen voor het gras in de wei zodat de koeien 'n overvloed kunnen geven van romige melk, waar de mensen de goudgele boter van karnen. En hoe zou die vader aan z'n kind 'n ei kunnen geven, als God ook daarvoor niet zo wonderlijk mooi gezorgd had I Goede vader in de hemel, ja wat zorgt U goed voor uw kinderenWij danken U voor Uw liefdevolle zorg en Uw won derbare rijke schepping. Wij willen instrumenten zijn in uw hand mee delen van uw gaven aan Uw zieken, onze broeders en zusters. Zie drie dagen zijn ze bij U, en we zullen ze niet zon der eten naar huis sturen. Wij danken U dat wij U, juist als de Apostelen, mogen en kunnen helpen. groot schandaal en moet veranderen. Verder meent hy, dat in geval van grondonteigening de gemeente wel eens wat beter op kon komen voor de belangen van haar ingezetenen. Zo is hem byv. het geval Arts uit de Wilhelminastraat bekend, die lang niet tevreden is. Verder wil hy nog eens aandringen dat het publiek toch moet begrijpen, dat door de jeugd veel te veel vernield wordt. Rogge wordt platgetrapt, kapellen worden vernield, straatschenderij, kortom de baldadigheid der Venrayse jeugd moet bedwongen worden. De VOORZITTER zal het krepeer- geval onderzoeken. Wat de onteigen de grond aangaat, hem is niets bekend dat de belangen van de Venrayse mensen niet voldoende verdedigd worden. Ook in het geval Arts is dit gebeurd. Op voorstel van weth. WINTELS zal de Raadscommissie dit hele geval met alle stukken en brieven rustig kunnen beoordelen en de volgende vergadering hierover verslag uitbren gen. De baldadigheid der jeugd is inderdaad dikwyls schrikbarend en de Voorzitter kan slechts de woorden van de heer Vermeulen onderstrepen. Men verwyt wel de politie dat ze niets doet, maar de ouders zelf moeten verstand gebruiken, de politie kan niet overal achteraan zitten,, maar als men rustig toelaat dat de kinderen de rogge vertrappen, dan zyn de ouders fout en zy zyn gewaarschuwd, dat als ze gesnapt worden door de politie er stevige processen zullen worden gemaakt. Waterleiding etc. De heer Fr. JANSSEN wil nu men daar toch over spreekt, de Raad er dan nog wel even van op de hoogte stellen, dat het St. Odakapelletje van binnen schandelijk is vernield. Dit moet gebeurd zyn door ouderen. Wat verder de politie aangaat, spreker zou gaarne zien, dat de oude gemeente politie maar terug kwam. Hy heeft persoonlijk niets tegen de Rijkspolitie, maar een gemeentepolitie staat dich ter by en werkt minder officieel. Dan heeft hy klachten gehoord over het lang uitblijven van antwoord als men een brief richt naar het Gemeentebestuur. Volgens spreker is dit voor vele mensen nogal een ge beurtenis en het is dan onprettig als men maar geen antwoord krijgt. Nu door het inschakelen van de DUW by sommige werklozen er wat deining is ontstaan, is misschien de vraag gewettigd of er nog niets bekend is van de beschutte werk plaats voor minder valide werknemers die men in Venray wil stichten. Dan gelooft spreker verder, dat een deel van het publiek verwacht, dat de raadsleden met grof geschut de waterleidingkwestie, die nogal is opgeblazen, zullen bespreken en het Gemeentebestuur eens op het matje zullen roepen. Spreker zal dat echter niet doen. Op de eerste plaats omdat hy meent, dat het Gemeentebestuur wel wat dikwyls van alles de schuld krygt en verder omdat by de wijzi ging van de bouwverordening een dwingende aansluiting mogelyk is. Hy vond dat dit zeer juist is, want we hebben nu met de electriciteit ondervonden welk een geld er na jaren verloren gaat met allerlei aan sluiting die men toen practisch voor niets had kunnen krijgen. Daarom voelt hy er niets voer om voor hen, die de gelegenheid niet aangegrepen hebben en nu een waarschuwing kregen in de bres te springen. Verder wordt het geval misschien wel komisch, maar waar bly'ft de transformator aan de Maasheseweg. Op 1 Juli zou hij er zeker komen, na een dik jaar bidden en smeken. Spreker gelooft dat ook op Juli geen transformator te zien zal zyn. Dan wenst hy nog eens de nadruk te leggen op het krepeergeval midden in het dorp, waar nu al drie jaren mensen gewoon dagelyks in levens gevaar verkeren, waar van Gemeente zijde alles en alles is gedaan, maar waar den Haag gewoon geen taal of teken op geeft. Hy bedoelde het pand Markt 9 van bakkerij Ousters. Dit is wel een van de grootste schandalen, dat hy kent en hy hoopt dan ook dat nu toch binnenkort hier eens defini tief een einde aan komt. De VOORZITTER beaamt ook wat de heer Janssen zegt over de Ge meentepolitie. Maar door de Minister zyn dienaangaande reeds commissies gevormd die een dezer dagen wel verslag uit zullen brengen. Aangezien dit toch landelyk bekeken moet worden, zullen wy ook maar rustig afwachten. Het uitblijven van antwoorden van het Gemeentebestuur op aan haar toegezonden brieven wordt zoveel mogelyk verhinderd en men probeert zo snel mogelyk antwoord te geven. Hiervoor zal ook in de toekomst gezorgd worden. Maar soms moeten verschillende zaken worden onder zocht en alles kan niet een, twee, drie. Wat de werkplaats betreft voor minder validen, hier zal eerstdaags een rapport over verschijnen en dan hoopt men met de heren oplichters te gaan praten. De waterleidingkwestie is inderdaad nogal ëen twistpunt. Maar de Raad heeft dit besluit toentertijd welover wogen genomen, omdat men hier op zeer gunstige voorwaarden waterlei ding kon krijgen, die voor een groot deel door het Ryk zou worden gefi nancierd en die in een grote behoefte voorzag gezien de slechte kwaliteit van het water. Men klaagt er over dat men niet vry meer is, maar men moet God danken, dat men behoorlijk water krijgt en zy die de waarde van de waterleiding kennen zullen dat moeten beamen. Voorzitter kan dan ook niets anders doen als de heer Janssen zyn woorden dik onder strepen. De transformatorgeschiedenis is inderdaad niet prettig, hy zou er zeker zyn geweest, als men nu geen zwaardere wil plaatsen, die binnen afzienbare tyd gaat verschijnen. Het krepeergeval op de Markt is een doorn in het oog van ieder wel denkend mens. Gemeentebestuur heeft hier alles aan gedaan, maar het schijnt niet te lukken. Donderdag zal echter uit den Haag een deskun dige komen en zal het geval nog eens bekeken worden. Hopenlyk komt men dan tot een oplossing. De heer OUSTERS had gehoord, dat men het geval van Arts in Commissie wil brengen van Openbare werken, wat zyn goedkeuring kan wegdragen. Maar zou men dan tegelijkertijd het geval van Ham, ook niet eens aan een nader onderzoek kunnen onder werpen, daar hierover door de be trokkene ook nogal .wordt geklaagd. Verder wil by weten of de brug- opritten in Oostrum nu eens gemaakt worden. Wethouder WINTELS heeft geen bezwaar tegen een bespreking van het geval van Ham en de opritten aan de brug in Oostrum waren al klaar geweest als de maker van deze niet ziek was geworden. E«n dezer dagen kan men echter de definitieve afwer king verwachten. De heer ODENHOVEN had gezien, dat bij de verbreding van de Gasstraat de lampen nu midden op de weg staan en had zich afgevraagd of het niet dienstig zou zyn om, nu daar toch alles moet veranderen, het gehele electrische net maar ondergronds te maken. Wethouder WINTELS zou dit eens bekijken en het resultaat hiervan by B. en W. vertellen, zodat dit mis schien zou klaar komen. De heer STEEGHS wilde eens weten of de weg naar de Sumus, van

Peel en Maas | 1951 | | pagina 1