TWEEDE BLAD VAN PEEL EN MAAS 1651 - 1951 Venray's Gymnasium bestaat 300 jaar BEL BIJ BRAND 3 9 2 De Poêitietechtec vonnist.... De betekenis van de Noord-Limburgse Landbouw. ZATERDAG 23 JUNI 1951 No.'25 TWEE EN ZEVENTIGSTE JAARGAN6 Onder Nederlands Bewind Zoals wy in ons vorig artikel beloofden, laten wy bier woordelijk het schrijven volgen van de Inspec teur, gedateerd 19 Juli 1824: Ten vervolge der door my, in ant woord op Uwes Excellenties aan schryving van 7 December 1822, aan Hoogdenzelven gerigte missive van 12 Maart daar aanvolgénde, nopens de in my'n District aanwezige scholen op welke onderwijs in de Latijnse taal gegeven wordt, heb ik de eer nader te berigten, dat er zulk een school in de gemeente Venray zoude bestaan, daaromtrent officieele narigt van de plaatselijke Regering verlangd en dan ook dadelijk bekomen heb. Ik geef my de eer deze narigt kopye lyk aan Uwe Excellentie mede te deelen, dezelve luidt als volgt: (Hier volgt dus dan het schrijven van het Gemeentebestuur van Venray aan de Schoolopziener) „Ter voldoening My'n Heer, aan U "WeJEd. Gestr. missive van den 27 Aug. 11., heb ik de eer U WelEd. Gestr. aangaande het geven van onderwijs in de Latijnse taal alhier te berigten, dat in het jaar 1661 (bedoeld is i65i) op voorstelling van Burgemeester en Schepenen van Ven ray, alhier door Zijne Koninklijke Hoogheid, den toenmaligen Souverein vorst der Nederlanden, by Resolutie van den 21 Maart deszelven jaars (deze d turn klopt niet met de ons ter beschikking staande gegevens een school is opgerigt, tot onderwijs der jeugd in de Lat-ynse taal en in de R.Katholyke religie, welke school in den jaro 1793, door Zy'ne Majesteit den Koning van Pruissen aan het alhier bestaan hebbende Convent der Minderbroeders is overgegeven ge worden, tot 1804 met groten bloei heeft bestaan en vele treffelijke stu denten opgeleverd heeft. Dit convent door het fransche Gouvernement opgeheven zy'nde, is aldaar een secondaire school ingesteld geworden en hetzelve daartoe, door den toenmaligen Keizer der franschen aan de gemeente vereerd geworden, welke laatstgemelde school echter, wegens de booge aan de gemeente opgelegde bezoldigingen voor drie Professoren en wegens derzelver on geregelde levenswijze, van geen bij zonder nut meer zijnde, op verzoek der ingezetenen in 1811 (is 1810) is afgeschaft geworden, zoo dat deze gemeente sedert dien tijd tot 1817 van hare oude gewoonlijke school ontheven was, als wanneer de toenmalige Kapellaan, de Heer van de Kerkhof, op aanzoek der inwoneren en des Eerw. Heer Pastoors, met de voorkennis van het gemeentebestuur wederom heeft begonnen aan eenige jongelingen dezer gemeente, in ge meld convent de latynsche taal en wel gratis, te onderwyzen, waarby zich dan straks ook verscheidene uit andere plaatsen hebben gevo6gd. Dit alles is geschied in de hoop, dat met er tyd alhier wederom, met autorisatie van Zy'ne Majesteit, Onzen geëerbiedigde Koning, eene school voor de Latynsche taal mogt daarge- steld worden; weshalve dan ook het gemeentebestuur in 1819 Zijne Ko ninklijke Majesteit, om behoud van meergemelde Convent, tot herstelling der scholen heeft gesuppliceerd, maar dit gebouw door de Administratie der Domeinen verkocht geworden zy'nde, alvorens er eene Resolutie ten deze was gevolgd, is dezelve zonder effect gebleven, edoch heeft welge melde van den Kerknof, op verzoek der ingezetenen, die niets vuriger wenschen, als de volkomene herstel ling der scholen, voortdurend onder wezen. Deze Heer van den Kerkhof is thans Vikaris der Kapelle van het gehucht Meerselo, binnen den gemeen te, aldaar woonachtig, zyn voornaam is "Willibrordus, geboren te Deurne, Provincie Noordbraband, den 23 Febry 1781, dus oud 42 jaren, heeft geene speciale aanstelling van de hooge Overheid, het getal zyner studenten beloopt thans 17, waarvan 7 inwoners en 10 uit andere plaatsen, een dezer is 12 jaren en alle andere zyn boven de 14 jaren. Zy' zyn in verscheiden Klassen verdeeld als: 1. Logica, waarvoor maar een student. 2. Rhetorica, waarvoor 5 studenten 3. Poësis, waarvoor 2 studenten. 4. Syntaxis, waarvoor 1 student. 3. Gramatica, waarvoor 5 studen ten. 6. Figuur, waarvoor 3 studenten. De boeken welke er gebezigd wor den zyn: Voor Logica Adam Conzen, prae- lectiones logicae. Voor Rhetorica Le Say, Bibliotheca rhetorum en Pomey, Candidatus rhetorici8. Voor Poësis, Alvari, Ovidius en Virgilius. Voor Gramatica, Alvari en de brie ven van Cicero. Voor Rudimenta, Alvari en Vir- glllU8. Buiten de Latijnse taal wordt er geen onderwijs gegeven, als in de Logica en in de Bybelsche geschie denis naar L'Hommond. Gemelde Heer van den Kerkhof heeft mij overigens verklaard, dat hij geen openbaar onderwijs geeft, dat hij alles gratis deed en tot geene aanstelling van Gouvernementswege genegen is, edoch is het de wens van het gemeentebestuur en van de inge zetenen allen, dat deze school moge bijbehouden blyven of wel een' soort gelijke alhier by" autorisatie van Zijne Majesteit moge daargesteld worden, waartoe de ligging dezer plaats in den allergezondsten luchtstreek, in een aangename vlakte, bestaande meestal uit landbouw met bekwame huizen voor logementen, bijzonderlijk geëigend is. De Schout van Venray, get. VERBLACKT. (De Schoolopziener laat nu verder volgen): En daar nu myns inziens, dit in stituut van den Heer Kapellaan Kerk- hofs evidentljjk in de termen valt van die inrigtingen, welke bij voors. U HoogEd. Gest. aanschrijving en de daartoe aanleiding gegeven hebbende Ministerieele Dispositie worden be doeld, zoo wilde ik Uwe Excellentie in overweging geven of het niet doelmatig zyn zoude, dat ook deze school, die naar mijn bedunken nim mer onder de aanmerkende lagere scholen kan gerangschikt worden, door den Heer Inspecteur Wijnbeek, wiens komst in deze Provincie eer lang wordt tegemoet gezien, bezocht wierde en op deszelfs rapport, ten aanzien der suppressie of van het voortdurend bestaan daarvan, zoo danig beslist, als bevonden zal worden te behoren. Als ondertekening volgde: De Referendaris Schoolopziener in het 3e District. Tot zover zijn schrijven. De school van Kapelaan van den Kerkhof werd dus met ondergang bedreigd. Maar voordat dit werkelijkheid werd, zouden er zich nog enige to nelen afspelen. Wy kunnen die tonelen lezen in het schrijven vanuit Den Haag, van waaruit het doodvonnis werd uitge sproken over de school te Venray en andere. Dat doodvonnis werd uitgesproken door de Minister van Binnenlandse Zaken. Onderwijs en Waterstaat op 13 September 1824. Zyn decreet werd met begeleidend schrijven gericht aan de Staatsraad Gouverneur van Limburg. Het decreet zelf, door ons enigs zins ingekort, luidde aldus: De Minister, enz. Gezien het verslag van den In specteur der latynse scholen van 7 dezer, ten aanzien van derzelver inrigting, de onmogelijkheid om er bestendige verbetering in te brengen, zoolang dezelve, gelyk tot nu toe, van allen onderstand ontbloot blyven mitsgaders het nadeel, dat zy aan de erkende latynse schoolinrigtingen toebrengen. Heeft goedgevonden en verstaan het navolgende vast te stellen: ie. Met het laatst der loopende maand zullen gesloten worden een negental onwettige Latynsche Scholen gevestigd in de Provincie Limburg met namen te (volgen de 9 scholen, waaronder te Meerselo (gemeente Venray), bediend door W. van den Kerkhof. 2e. Aan elk der Besturen van voormelde gemeenten de gelegenheid aan te bieden om in de plaats der alzo gesloten scholen een Kollegie op te rigten, op den voet der alge mene Reglementen, moetende dezelve Besturen, ten einde tot die oprigting te worden gematigd, hun verzoek deswege door tussenkomst van den Heer Gouverneur inzenden met be paalde opgaven der jaarlyksche toe lagen, welke zy in staat en bereid en bereidwillig zouden zyn ten be hoeve van zoodanig gesticht te ver- leenen, alsmede met aanwijzing van een geschikt gebouw voor hetzelve, zullende het verzoek niet in aan merking kunnen komen, tenzy het van die opgave en aanwijzing ver- zeld zy. 3e. Afschrift dezer resolutie te doen toekomen by nevengaande mis sive: Aan den Staatsraad Gouverneur der provincie Limburg. Volgens dit besluit zat Venray dus einde September 1824 zonder Latynse School, hoe primitief die dan ook op dat ogenblik was. Of de gemeente van de verleende faciliteit gebruik heeft gemaakt en alsnog pogingen heeft aangewend om tot heroprichting te komen, is ons niet bekend. Maar het lykt ons toe, dat Ka pelaan van de Kerkhof voorlopig althans met zyn onderwijs is verder gegaan. Want deze kranige Priester is ï.u geen katje geweest, dat men zonder handschoenen kon aanpakken. Luisteren wy maar eens, wat de Minister zoal meer over hem te ver tellen had in zyn schrijven aan de Gouverneur. Ik heb de eer U, H.Ed. Gestr. hiernevens te doen toekomen myne resolutie van heden ter sluiting van een negental der onwettige latynsche scholen, welke my met U.H.Gestr. missives van 22 Maart 1823 no. 6, 22 September 1823 no. 9 en 21 Juny 11. no. 21 zyn opgegeven, als ook wegens het oprigten van kollegen in derzelver plaats, waar zulks mogt kunnen geschieden. U.H.Ed. Gestr. gelieve aan dezelve resolutie de noodige uitvoering te geven en te zorgen, dat de gemelde schoolsluiting, gelyk overal, zoo in het byzonder te Merselo, gemeente Venray, worden en blyven gehand haafd; want het is te voorzien, dat de onderwijzer aldaar, de Kapellaan van den Kerkhof zich die sluiting niet gewillig zal getroosten. Reeds heeft hy zich niet aan het schoolbezoek willen onderwerpen, tot welk einde zich de Inspecteur op mijnen last derwaarts had bege ven en heeft hij bovendien aan den schout der gemeente verklaard, dat hy, gratis onderwijzende, zich be schouwde a!s geen onderwys te geven en niet verlangd van Gouvernements wege erkend te worden. Officieel in elk geval was Venray voor de zoveelste keer zijn College kwijt. Maar met een taai „luctor et emergo" heeft het voorde herrijzenis ervan gevochten. C.S De prijs van het grondonderzoek. De pry's van het grondonderzoek wordt bepaald door de kosten voor chemicaliën, instrumenten en diverse materialen, terwijl de loonfactor ook een belangrijke rol speelt, aangezien ons laboratorium arbeidsintensief is. Sinds 1947 zyn de kosten voor materialen, instrumenten en chemi caliën met circa 30 pet. gestegen, terwijl, zoals bekend, per 1 Januari 1950, 1 September 1950 en 19 Maart 1951 de lonen telkens met 5 pet. omhoog zyn gegaan. Doordat het aantal te onderzoeken monsters toenam, hebben wy' tot nu toe geen prijsverhoging behoeven in te voeren. Thans zienwy ons genood zaakt, teneinde onze kosten te dekken, de pry's van het onderzoek met ingang van 23 Juli a.s. met circa 10 a 12 pet. te verhogen. Wellicht ten overvloede wy'zen wij er op, dat het Bedryfslaboratorium voor grond en gewassenonderzoek (met laboratoria te Oosterbeek, Gro ningen, Geldrop en Goes) eigendom is van de georganiseerde landbouw, te weten de Stichting voor de Land bouw en tegen kostpiys het onder zoek verricht. Het maxen van winst wordt hierby' niet beoogd. Tussen het Bedryfslaboratorium voor grond en gewassenonderzoek en de Rykslandbouw en Rykstuinbouw- voorlichtingsdienst en de Onderzoe kingsinstituten voor de landbouw (Landbouwproefstation en Bodemkun- dig Instituut T.N.O., Centraal Insti tuut voor Landbouwkundig Onderzoek enz.) bestaat een zeer nauwe samen werking. In dit verband zy' er nog eens op gewezen, teneinde teleurstellingen te voorkomen, dat alleen op de analyse cijfers van het bedryfslaboratorium voor grond en gewasonderzoek door de ryksland- en tuinbouwvoorlich- tingsdienst een advies inzake de bemesting wordt gegeven en kan gegeven worden, omdat een 25jarige ervaring, gebaseerd op honderden proefvelden en honderdduizenden monsters uit de practyk hen in staat stelt een goed gefundeerd bemesting advies op te stellen. Voor de monstername kunt U zich wenden tot de Ryksland- of wel Rijkstuinbouwconsulent van Uw streek of diens assistenten. De Directeur van het Bedryfslaboratorium voor Grond en Gewasonderzoek F. DECHERING. Omzetdaling inde kleinhandel in de maand April. Na de belangrijke stijging van de omzetten in vele branches van de kleinhandel is blijkens de door het Economisch Instituut voor de mid denstand gepubliceerde gegevens in April j.l. een terugslag gevolgd. Voor de omzetdaling, welke van Maart op April werd geboekt zyn voor het kruideniersbedryf 17 pet, slagersbedryf 14 pet., groenten en fruit 9 pet., zuivelproducten 12 pet., bakkersbedrijf 13 pet., banKetbakkers 20 pet., chocolaterie 23 pet., tabaks fabrikaten 12 pet., alcoholhoudende en alcoholvrije dranken 14 pet., par- fumeriën en toiletartixelen 14 pet. Bu de detailhandel in textiel, in schoeisel, in glas, aardewerk, porce- lein en huishoudelijke artikelen, in meubelen en aanverwante artikelen en in het rywielbedryf waren de geldomzetten in April jl. resp. 22, 30 31, 18, 19 en 25 pet. lager dan die in de voorafgaande maand. De geldomzetten in groep duurzame consumptiegoederen waren vrijwel alle in April hoger dan in diezelfde maand in 1950. Uiteraard brengt deze daling van de omzet by vele winkeliers moei lykheden met zich, welke zich vooral manifesteren in een gebrek aan liquide middelen en zou verscheidene winkeliers wel eens tot geforceerde verkoop kunnen dwingen. Vrydag j.l. was de Raadzaal van ons gemeentehuis weer omgetoverd in een kleine rechtzaal, waarin de zonden van het dagelijkse leven ver giffenis bekwamen tegen zoveel of zoveel gulden boete. De Officier van Justitie wees de be klaagden in deze zonnige namiddag op de gevangenisdeuren, die langzaam maar zeker verder openzwaaien, als geen verbetering intreed en de griffier boekte keer op keer de guldentjes, die als zoenoffer moesten worden betaald. Opmerkelijk was ditmaal het aantal fietsers, die in kennelijke' staat hun stalen ros bestegen hadden en al laverende over de wegen in deze streken een gevaar vormden voor het andere verkeer, dat niet zoveel aan Bacchus geofferd had. Zy allen kregen naast een extra uitbrander, nog een schoon gedruKt papier mede, om, zoals de Officier zei, als afschrikwekkend voorbeeld boven hun bed te hangen. Er staat iets op van „Als de drank is in de man etc. en is bovendien geïllustreerd met jeneverkruiken en verkeersborden. Het begon al direct met B. uit 0tter8um, die in buitengewoon beste stemming over de weg gezwaaid had met zyn fiets en by zyn aanhouding „kennelijk rook naar sterke drank". Daarom kon hy nu f 30 betalen of 15 dagen gaan brommen. Het zelfde recept kreeg W.L. uit Horst, die wat met Boerderybouw te doen heeft, wat hem echter niet verhinderd had ook Schiedam met zyn belangstelling te vereren. H. uit Horst (wat ze in Horst toch drinken hèhad het zelfs bestaan na een achttal borrels in zijn jeep te kruipen, weg te rijden en prompt aan de overzijde in de greppel verdwaald te raken. Al beweerde beklaagde, dat dit de eerste keer was, dat hy in een café kwam, het mocht niet baten. 14 dagen brommen en zyn rijbewijs kwijt voor een half jaar. L. uit Bergen sloot de ry met dronkelappery per fiets en kreeg het gewone men f 30 of 15 dagen. Dan kwam R. uit Bergen aan de b6urt, die een onderstel van een kapotte wagen maar mee naar huis genomen had, omdat hij bang w dat de jeugd zich zou bezeren. Voor deze jeugdbescherming kreeg hy echter f 10 of 5 dagen, omdat oude onder stellen per slot van rekening ook nog wat waard zyn. Mej. D. uit Tegelen had haar zwager uitgescholden, voor iets heel lelijks en, dat had die zwager niet genomen. Het resultaat was, dat ze nu f 10 moest betalen, die de uitgescholden zwager weer als getuigegeld incas seerde. Een andere dame uit Griendtsveen had pluimveevoederbonnen vervalst en was tegen de lamp gelopen. De officier eiste f so en in plaats van een meewarig gezicht te trekken om er nog een tientje af te krygen werd prompt de schuld voldaan. W.L. uit Bergen was in Indië ge weest en had daar jicht opgelopen. Toen hy dan ook in het D.U.W.- kamp in Venray kwam en daar al die dekens zag, kon hy de verleiding niet weerstaan, toen hy" met verlof ging, om er enkele mee naar huis te nemen. Hy vergat ze echter na het verlof mee terug te brengen en daar stond hy nu voor terecht f 13 of 10 dagen. Een oud en gebrekkig mannetje, op wie nooit iets aan te merken was geweest, kwam in Gennep op zekere dag in een café en toen de kastelein even naar achter ging kon hy' de verleiding niet weerstaan om een greep in de geldladete doen. Hij werd gesnapt en ondanks het, feit, dat hy' het geld direct terug gaf en nu ver legen stamelde, dat hy" zelf niet wist hoe hy' daartoe gekomen was, werd hy' veroordeeld tot f 13. Men kan nu een maal niet ongestraft in een ander mans geldlade zitten. De koperziekte woedt ook nog steeds en als mer, zo op deze zitting hoorde hoe het daar op de papierfabriek in Gennep toegaat, dan blykt het wel, dat daar het koper en andere waarde volle materialen voor het oprapen liggen, terwyl er bovendien nog geen controle is. Toen men er eindelijk achter kwam waren een dikke 800 kg. koper verdwenen en zy, die daar meer van wisten, stonden nu voorde beklaagdenbank. Deze hielden echter vol, dat zij van de chef toestemming hadden gekregen om dit oude ma teriaal te verkopen. Maar de chef zwoer dure eden, dat hy' daarvoor nooit toestemming gegeven had. Het einde van het droeve lied was, dat A.R. en H.I. uit Gennep f 50 boete kregen, 1 maand voorwaardelijk met een proeftyd van 2 jaren. Idem voor G.J. en J.v.G., eveneens uit Gennep en deze laatste kreeg er nog eens extra f 60 by, omdat hy electrische dozen en nog meer van zulk spul meegenomen had. Dan was er tenslotte nog een ad vocaat uit Bloemendaal, die in Arcen met zyn auto, een kind tegen de grond had gesmakt. Toen hy" had ge constateerd, dat de kleine geen ver wondingen had en verder goed was verzorgd, reed hy door, maar werd door de lange arm van de Rijkspolitie weer by de kraag gepakt. Zyn schit terende verdediging en zijn juriiische spitsvondigheden verhinderde de po litierechter echter niet om f 23 of 5 dagen te vragen voor deze onbe leefdheid. By het jongste bezoek van de leden der Provinciale Staten werd aan deze heren o.a. een uiteenzetting gegeven van de betekenis van de Noord-Limburgse landbouw, die, zoals werd gezegd, door zyn intensiviteit de grootste opbrengst geeft per 100 ha. van heel ons land. Als verder bekend is, dat in prac tisch de gehele wereld geen land is, dat een dergelijke opbrengst per 100 ha. kent als Nederland, dan zal men dus feitelijk kunnen zeggen, dat de Noord Limburgse boeren het meeste uit de grond halen. En inderdaad is dat een pluim, die ze met recht verdienen. Het lijkt ons interessant enkele gegevens over de Noord Limburgse landbouw eens te publiceren Onder Noord Limburg verstaan we hieronder dan het gebied begrensd door Maasbree—Ke8sel—Helden Meyel en Mook. 1. Oppervlakte volgens Mei-inven taris 1950. Bouwland 30 duizend ha. Weiland 16 duizend ha. Tuingrond 4200 ha., waarvan 2700 ha. groenten en 1500 ha. fruit. Tuinbouwzaden 2400 ha. Oppervlakten beteeld met rogge 11 duizend ha., haver 6 duizend ha., tarwe 1000 ha., gerst 500 ha., maïs 1200 ha., aardappelen 4 duizend ha., bieten 3 duizend ha., asperges 650 ha Het overgrote deel der akker vruch ten wordt in de gemengde bedrijven veredeld tot veeteeltproducten. Deze cy'fers zyn dit jaar ongeveer hetzelfde al is de aspergeteelt wel toegenomen alsmede haver en gerst. Paarden en Rnnderen. Aantal paarden per 1 Mei 1950: 5921 8tuks. Overwegend zwaar Ned. trekpaard. De fokdag te Horst brengt binnen- en buitenlandse kopers te samen om jong paarden materiaal aan te kopen uit dit land van Nico van Melo. De hengst van deze naam is wel licht het beste vaderpaard uit de historie der Nederlandse fokkerij. In geldswaarde is de betekenis van de paardenstapel moeilijk uit te drukken, doch menig fokker dankt zyn opkomst aan één goed paard. Dit afgezien vanhet feit, dat de „paardenarbeid" ook nog in letterlijke zin grote betekenis heeft. Het lichtere landbouwtuigpaard is behalve voor landarbeid zeer aan trekkelijk voor de ruitersport. Het totaal aantal stuks rundvee bedroeg op 1 Mei 1950 32 duizend. Zuivel en vlees. De fabriekmatige zuivelbereiding dateert van de laatste 45 jaar. Als voorbeeld ter oriëntering zij hier genoemd de fabriek te Venray, die in 1904 werd opgericht. Aantal aangesloten leden 1025 (in Noord Limburg totaal ruim 3000) Aantal stuks melkvee 4200, per boer 4 a 5 (in Noord Limburg even eens 4 a 5) Geïnvesteerde bedrijfsmiddelen 1 millioen. Per melkkoe is dit f 250 (in Noord Limburg iets hoger wegens kleinere fabrieken) Melkaanvoer 1950 ruim 13 millioen kg. (in Noord Limburg totaal 35 mil lioen kg) Landelijk gemiddelde per fabriek 7.5 millioen kg. In Friesland, bekend als zuivelpro- vincie, zyn 5 van de 48 fabrieken boven 13 millioen kg. aanvoer. Gemiddeld vetgehalte voornaam ste waarde indicator steeg van 3,1 tot 3,6 pet. Hiermede is het lan delijk gemiddelde bereikt. Dit is een opmerkelijk resultaat van jarenlange veeverbeteringsactivi teit. De modernste methoden van veeverbeteringen worden in deze streken toegepast en wel coöperatief mot ruggesteun van eigen econo mische instellingen (melkerscursussen stalwedstryden, t.b.c.bestryding, run- derhorzelbestryding, melkcontrole, kunstmatige inseminatie) Door strenge controle op aange voerde melk is het landsgemiddelde betreffende andere kwaliteitseisen overschreden Noord Limburg volgt Venray hierin op de voet. De te Venray aangevoerde melk wordt verwerkt tot de navolgende producten: 1. Boter 56 pet f 1,800,000 2. Melkproducten x) 17 p f 600,000 3. Melkpoeder 4 pet f 110,000 Cons melk verkocht ter verw. elders 13 pet. f 400.000 5. Veehouders terug 10 pet f 200.000 totaal f 3.100,000 Vleesproductie 70 pet. der zuivel productie is f 7,000 000 Totale jaaropbrengst in Noord Limburg f 17000.000 Voor Noord.-Limburg zyn deze pro centen gelyk. De totaal opbrengst van de zuivel is f 10.000.000,— x) Onder melkproducten te ver staan: losse melk, gepasteuriseerde, gesteriliseerde flessenmelk, papsoorten karnemelk, Yoghuit, roomys en cho colademelk. Varkens. Aantal in Noord Limburg per 1 Mei 1950 rond 64,000 stuks. Deze veestapel biedt de landbouwers gelegenheid af te leveren voor onze vleesproductie minstens 70,000 stuks a f 175 is voor rond 12 millioen gulden per jaar. Coöperatief werden in 1950 afgezet via de Limco te Weert 42,560 stuks voor een bedrag van f 7.231.984. PlnimTee. Aantal per 1 Mei 1950rond 1.300,000 stuks; legkippen 1 millioen stuks. Alleen aan de C.V.V. te Venlo werden uit Noord Limburg in 1950 geleverd 74,887,743 eieren of ruim 4,5 millioen kg. ter waarde van f 9.845,000. De productie van eieren is, blijkens gegevens verstrekt door de eierveilin- gen, te stellen op ruim 110 min. stuks, waarde f 12,500,000 Verkoop pluimvee ruim 10 pet. hiervan f 1,500.000 Totaal f 14,000,000 Door kunstverlichting 's morgens en 's avonds gedurende de winter is de productie circa 17 pet. opgevoerd en verlegd naar het winterseizoen, waardoor mede wordt bereikt, dat over het gehele jaar deze productie ongeveer gelyk blykt en ook steeds verse eieren beschikbaar komen. Voor de goede legstammen zorgen o.m. het Fokstation te Horst en de fok- en vermeerderings- bedryven. Eieren worden vrijwel uit sluitend uitgebroed in moderne broe deryen met grote capaciteit, tot 150.000 eieren per jaar. Naast veeteeltproducten worden de laatste jaren ook suikerbieten geteeld In 1950 ingeladen te Wanssum 15000 ton afkomstig van georgani seerde bietentelers, geleverd aan de centrale vereniging, waarde circa f 540.000. Tuinbouw. De tuinbouw, waaronder verstaan wordt groenteteelt, fruit teelt, zaadteelt, boomkwekerij, bloo- mistery' en bollenteelt is in Noord Limburg een belangrijke bron van inkomsten. Op vele kleinere bedryven in de gemeenten Venlo, Horst, Helden, Baarlo, Grubbenvorst is de tuinbouw de hoofdbron vau inkomsten, terwyl op het gemengde land- en tuinbouw als nevenbedryf een steeds grotere plaats gaat innemen. Er is geen enkele tuinbouwstreek in Nederland waar de tuinbouw in zo grote verscheidenheid voorkomt als in Noord-Limburg. In Venlo, Helden, Horst, Baarlo en verder verspreid over vrywel alle N.-Limburgse dorpen wordt de groen teteelt beoefend onder glas en in da volle grond. De fruitteelt vindt men vooral langs de Maas en in de gemeente Venray. Ook deze heeft zich de laatste jaren uitgebreid over vrywel alle N.-Limb. gemeenten. De kwekerij van vruchtbomen in Lottum, Baarlo, Tegelen enz. is wereldbekend. Dit is het grootste centrum van vruchtbomenteelt in Nederland. Veel wordt van dit product dan ook geexporteerd. In Horst e.o. worden beduidende oppervlakten stokbonen voor zaad geteeld, die afzet vinden in Engeland, Duitsland en België. Het is dan ook het grootste centrum van stokbonen- teelt in Nederland, voor zaad en ook voor de groene pluk. Oppervlakte zaadteelt 400 ha. De opbrengst be draagt pl.m. f 800.000. De groenteteelt is echter de voor naamste tak van tuinbouw in Noord- Limburg en is reeds voor 1900 in Venlo uitgeoefend. Venlo is tot heden dan ook de voornaamste groenteteeltgemeente in deze streek en levert ieder jaar voor pl.m. f 5000.000 aan groenten af. Hierna volgt de gemeente Horst met een omzet van f 1350000 en de ge meente Helden met f 750.000. Een grote schakel by de afzet van de Noord-Limburgse groenten od fruit is de Coöperatieve Venloso Veiling te Venlo. Deze organisatie, waarvan practisch alle Noord-Limburgse boeren en tuinders lid zyn en naast groen ten en fruit ook eieren veilt, heeft een totaal omzet van f 25.000.000 en is dan ook de grootste veiling van het land. De voornaamste producten die aan gevoerd worden op de veiling ts Venlo zyn Product omzet kg omzet f. oppervl. Augurken 13301000 2443000 710 ha Asperge 1500000 2190000 630 ha Bonen 8000000 1336000 300 ha Sla 6000000 1700000 gl. en na. Tomaten 4200000 iioöooo eo ha De gehele omzet aan groenten be draagt pl.m. f 12.000.000 en aan fruit f 1 200.000. Van de totale omzet van de Coöp. Venloso Veiling werd 43.8 pet. ge exporteerd voor een bedrag van f 5.500.000. Duitsland deelt hierin voor 31.81 pet, Engeland 1.60 pet., Frankryk 3 30 pet., België 0.26 pet. Bekende exportproducten zyn: sla, fyne augurken, asperge en bonen. Benodigde hulpstoffen Ten behoeve der voorziening van veevoeder en kunstmest en de ver koop van veldvruchten heeft de ge organiseerde landbouw aan de mede voor dit doel aangelegde haven te Wanssum een moderne graansilo en opslagruimte gebouwd. Zeer belang rijk, ook voor de voedselvoorziening, is deze gelegenheid tot opslag, drogen, reinigen en bewaren van consumptie- granen. veevoeder en peulvruchten. Omzet veevoeder afgeleverd aan leden in 1950 17000 ton voor pl.m. f 5.950000 Rechtstreeks afgeleverd voor pl.m. f 3 050 000, samen f 9.000 000. Kunstmest afgeleverd te Wanssum 28.000 ton f 3.600.000. Rechtstieeks per spoor rond f 2.400 000. samen f 6.000.000. Totaal f 15 000 000.

Peel en Maas | 1951 | | pagina 3