WEEKBLAD VOOR VENRAY EN OMSTREKEN LONDEN wil strijd in KOREA beëindigen. Landbouwbeleid blijft gericht op bestaanszekerheid BEL BIJ BRAND 39 2 Zieken-Triduum ZATERDAG 9 JUNI 1951 No. 23 TWEE EN ZEVENTIGSTE JAARGAN6 Druk en Uitgave .ckhof Drukkerij Kantoorboekhandel Grooteitraat 28 Venray Telefoon K 4780-512 Postrekening 150652 PEEL EN MAAS Advertentieprijzen worden op aanvraag gaarne verstrekt. Losse mm-prQs 8 cent. Abonnementsprijs p. kwartaal: voor Yenray f 1.10 bulten Venray f 1.30 uitsluitend bij vooruitbetaling. Het Westen voelt zich sterk genoeg om te praten. De herhaalde vredesgeruchten hebben daarom grond, ■wijl het Westen zich nu sterK genoeg voelt om van sterke posities uit te gaan onderhandelen. Die kracht is vooral gebleken in Korea. Er is voor de communisten geen kans meer om de troepen van de Verenigde Naties uit Korea te ver jagen, daartoe zyn zy niet voldoende bewapend tegenover de met nieuwe vuurkracht uitgeruste Amerikanen. De V.N.-troepen kunnen de stryd volhouden, wat de Rode troepen op enorme verliezen zal komen te staan maar liever maken de Verenigde Staten een einde aan de stryd, om dat die nutteloos is uit een oogpunt van de grote politiek en als campagne eindeloos zou zyn. Op andere „fronten" is de weste lijke kracht al evenzeer toegenomen: de bemiddeling der Amerikanen in Perzië heeft de kans op overleg en op een minlyke schikking zeer veel vergroot. Waarschijnlijk zal er nu een gena tionaliseerd bedryf komen voor de winning van de olie (welk bedrijf van de Anglo—Iranian zal worden gekocht) terwijl de distributie van de olie in handen blijft van een Britse verkoopsorganisatie. Ten derde is buiten het Sowjetbloc de invloed van het communisme nog steeds dalende. In Italië hebben de communisten wel in absolute cijfers wat gewonnen maar percentsgewijze verloren sinds 1948. In vergelijking met 1946 (toen de laatste maal verkiezingen waren gehouden voor provincie en gemeen ten) hebben de communisten zelfs veel verloren en de christen-demo craten van De Gasperie zyn de sterkste party gebleken. Doordat zy zich overal hebben verbonden met andere groepen en de winnende lijst twee derde van de zetels kreeg, heeft de anti-commu nistische coalitie bovendien zeer grote zetelwinsten gemaakt. In negen provinciale hoofdsteden hebben de stalinisten hun meerder heid moeten prijsgeven, vyf van de 28 zetels hebben zij nog in handen, tegen voorheen veertien. Joegoslavië acht zich tenslotte ook niet meer bedreigd, omdat in landen als Hongarije de regerende party zoveel tegenstanders heeft, dat zy op grote schaal is overgegaan tot arrestaties en zuiveringen. Er ontstaat dus een consolidatie van de macht van het Westen in Europa, in het nabjje Oosten en in Korea. Nu acht Londen de gelegenheid gunstig om een wapenstilstand aan te bieden in Korea, waardoor geen grote mogendheid (noch de Verenigde Staten noch het rode China) „haar gezicht verliest". Na een staken van het vuren kan over het geleidelijk terugtrekken uit Korea van alle vreemde troepen worden onderhandeld, waardoor het Koreaanse volk in vrijheid zyn eigen regering zou kunnen kiezen. Pas daarna zou bij gebleken vredeswil van Peking een ont spanning kunnen intreden, welke op de duur misschien tot toelating van Peking tot de Verenigde Naties en oplossing van de kwestie Formosa zou kunnen leiden. Maar dat is nog toekomstmuziek. Zou Peking weigeren, dan moet het rekenen op een economische blokkade en steeds groter verliezen. De Grote Vier Natuurlijk is het vooral de vraag wat Moskou wil. Durft het aan Peking adviseren de stryd voort te zetten met alle risico's van toekomstige uit breiding van het conflict waarin nu nog officieel „vriiwilligers" met de Noord-Koreanen strijden Dan zou Moskou dit wensen om het Westen op een ondergeschikt front te binden en iü Europa te kunnen verzwakken en zeker zou de toestand zich dan verscherpen. In dat geval zou aan herbewapening van West-Duitsland nauwelijks zijn te ontkomen. Daarom heeft het Westen aan Moskou de gelegenheid geboden, kleur te bekennen. Daar de plaatsvervangers van de ministers van buitenlandse zaken der Grote Vier niet opschoten, hebben de Westelijke Drie het Krem lin voorgesteld, de conferentie der ministers toch op op 23 Juli te doen doorgaan. Behalve dat men meningsverschil had over de volgorde der te behan delen punten wenst het Westen geen discussie over het Atlantisch Pact en Moskou wel. Overigens is men het eens over behandeling van de stand der bewape ning, vermindering daarvan, démili- tarisatie van Duitslrnd en naleving van de vredesverdragen door Hongarije Roemenië, Bulgarije en Italië. Aanvaardt Rusland het aanbod niet, dan zullen de plaatsvervangers eerst nog proberen, toch een voor allen aanvaardbare agenda op te stellen, doch dan moet men een mis lukking vrezen en gaat de koude oorlog verscherpt door. Het enige succes, dat het sowjet- blok daarby de laatste tyd heeft ge boekt, is dat Tibet nu het oppergezag van Peking heeft moeten erkennen in diplomatieke en militaire zaken: het is een provincie van China ge worden met veel zelfbestuur. Overigens groeit vooral industrieel het Westen in toenemende mate. We wezen er reeds op, dat de Europese valuta sterker is geworden ten aanzien van de dollar, en dat over koersverhoging is gesproken. Nu blijkt, dat hoewel de V.S. dan duurder hun grondstoffen zouden moeten kopen uit het sterlingblok, zy toch wel voor zulk een horwaardering zyn van het Europese geld, omdat Europa dan meer van de V.S. zou kopen. Daar Europa echter minder zou kunnen exporteren zyn de meningen verdeeld over het nut van de maat regel. Van de kleinere feiten der afgelopen noemen wy slechts de ver kiezing in Ierland, waar De Valera 69 zetels won, de regeringscoalitie 64 en de onafhankelyken 14. Blijven deze laatste zoals voor heen met de regering samenwerken, dan blyft zij in functie. De gevolgen der verkiezing zyn in elk geval niet wereldschokkend. Koffie op bon 505 Het bedryfschap voor Granen, Zaden en Peulvruchten heeft bon 505 Alge meen aangewezen voor het kopen van 125 gram koffie. Deze bon kan met ingang van Vrijdag 8 Juni 1951 wor den gebruikt en blijft geldig voor het kopen van koffie by de detaillist tot en met 23 Juni 1951. Het rantsoen moet dienen voor zes weken. De eerstvolgende bor.aanwy- zing zal op 19 Juli 1951 plaatshebben. HAAK-IN ACTIE Waren we vorige week gekomen aan f 736.57, afgelopen, week is dit bedrag meer dan verdub beld. We mogen niet klagen over de offerzin van het publiek. Nog steeds schijnen er mensen te zijn die menen, dat Venray hier niets aan heeft. Het zy dan nog eens nadrukkelijk hier gezegd, dat het wel degelyx in de bedoeling ligt om de bijeen gebrachte gelden, die dienen voor de bestrijding van de grote volksziekte de kanker tevens dienstbaar te maken aan de Venrayse jeugd, door van de bijeengebrachte gelden een con ciërgewoning te bouwen aan het sportterrein aan de Leunse weg, zodat dit zogenaamde Haak-In Huis tot in lengte van dagen een tastbaar bewijs zal zyn van offerzin en hulp. Maar we zyn nog lang niet waar we wezen moeten. Mogen we de verenigingen nog eens wy'zen op het feit, dat zij in eigen clubverband ook hun steentje bij kunnen dragen. Helpt allen mede en haakt mede in. Het is een algemeen belang en bovendien helpt U de Venrayse jeugd. Vorige opgaaf Nagek. collecte dorp Coll. Geysteren W anssum Blitterswijk Smakt Circus v. Bever Raad van Ellef Merselo Ysselsteyn Hey'de Oirlo Oostrum Totaal 736.57 100.— 16.15 51.94 14.75 16 05 97.10 380.72 69.99 48.76 21.50 22.14 32.84 f 1608.51 We zyn op de goede weg. Ver enigingen, werkgevers en werk nemers helpt mede om ook volgende week boven de 2000 te komen. Bouwt allen mede door Uw giften en gaven aan Venrays Haak-In-Huis. Adueiteïen is tneei Heikopen Minister Mansholt is niet van mening, dat de ongewisse periode, waarin wy nu leven, de morele aanspraak van de landbouw op een voortzetten van dit beleid, dat gericht is op bestaanszeker heid, verzwakt. Hy zou het niet slechts als een afwijking van de aangegeven beleidslyn, doch zelfs als een verandering in de doel stelling van het beleid zien, in dien zou worden overgegaan tot een politiek, welke minder is gebaseerd op stabiliteit en be staanszekerheid en zich meer zou overgeven aan „het avontuur". Dit deelt de minister mede. in zyn memorie van antwoord aan de Eerste Kamer betreffende de lanbouwbegroting. De minister stelt zich verder voor aan de Sociaal-Economische Raad te verzoeken hem omtrent het beleid ten aanzien van het pacht- en grond- pryspeil advies uit te brengen. Aan de stichting voor de Landbouw is toegezegd, dat in de loop van het seizoen nader overleg zal plaats vinden over de vraag of, en zo ja in welke mate in de akkerbouwsector voor de oogst 1951 in het vooruit zicht gestelde pryzen herziening zul len behoeven. Op de vraag of de minister afschaf fing van de maximumprys voor de consumptiemelk overweegt, indien de voor de veehouderij uit de verwerking tot zuivelproducten resulterende melkprijs zich zou bevinden op een peil, dat ongeveer overeenkomt met dat, hetwelk voortvloeit uit demaxi- mumconsumentenprys met inacht neming van de daarop verleende subsidie, derhalve met de basisprijs, antwoordt hy, dat ook in dat geval opheffing van de maximumprysrege- ling voor de consumptiemelk door hem ongewenst wordt geacht. De prijs voor de consument zou dan immers in nauwe relatie komen te staan met de prys voor de indus- triemelk en de fluctuaties in de „vrije prijzen" der zuivelprocten zyn naar zyn mening te groot om ophef fing van de maximumprys voor con sumptiemelk verantwoord te doen zyn. Vooral de laatste jaren gaven zeer grote verschillen te zien. De minister deelt het gevoelen van de leden, die menen, dat de land bouw er zich op zal moeten toeleggen met een constructief plan te komen vooi de instelling van een publiek rechtelijk landbouwschap. Reeds verscheidene malen heeft hy verklaard, bereid te zyn er toe mede te werken, dat een deel van de taken, die thans door de centrale overheid worden vervuld, te zijner tijd aan het landbouwschap zal worden over gedragen, indien dit daartoe bereid en in staat geacht mag worden. Hy acht echter de tijd nog niet ryp voor concrete beslissingen. In beginsel ziet hy de mogelijkheid om door overdracht van bevoegdheden aan het landbouwschap by te dragen tot het ontstaan van een levende publiekrechtelijke bedrijfsorganisatie in de landbouw, slechts beperkt door de noodzaak rekening te houden met het algemene belang van het Neder landse volk, zowel intern als ten aanzien van zyn internationale be trekkingen en met het. belang van andere groepen der bevolking, die in het landbouwschap niet zyn verte genwoordigd. Voor het overige, zal naar opportuniteit moeten worden beslist, waarbij de minister zich mede zal laten leiden door het van rege ringswege by de behandeling van de wet op de bedrijfsorganisatie ingeno men standpunt, dat de toekenning van autonome bevoegdheden aan dé in te stellen openbare lichamen, geval voor geval met de nodige voor zichtigheid zal moeten geschieden. Er moge evenwel op worden ge wezen, dat ook indien in concreto bepaalde onderwerpen niet of nog niet aan het landbouwschap ter zelf standige behartiging kunnen worden overgelaten, niet elke bemoeiing van het openbaar lichaam is uitgesloten. Met name zal ook ond6r het oog worden gezien, of en in hoever in die gevallen aan het landbouwschap in medebewind een taak kan worden toebedeeld. Tuinbouwexport Ten aanzien van het handelsver keer met West-Duitsland meent de minister van een gematigd optimis me te mogen spreken. Indien onver hoopt de export daarheen zou stag neren, betekent dit voor de tuinbouw zeker een ernstige moeilijkheid, welke met vereende krachten overwonnen zal moeten worden. Over in dat geval te treffen maatregelen kan de minis ter geen mededelingen doen. Wel kan hy als zyn mening te kennen geven, dat deze in de eerste plaats veeleer een bevordering van andere exporten dan een beperking van de teelt zullen moeten betreffen. Hy meent er goed aan te doen er in dit verband op te wy'zen, dat niet te veel op één kaart dient te worden gezet wegens consequenties, welke hiervan het gevolg kunnen zyn. Ook aan een vergroting of handhaving van de export naar andere landen zal alle aandacht besteed dienen te worden. Voorkomen zal moeten worden, dat bepaalde markten voor het Nederlandse product verloren gaan. Fruitteelt. De mening, dat de resultaten van de fruitteelt in 1950 verre van goed zouden zijn geweest, kan de minister Ingezonden. Parkeren in de Grotestraat We hebben prachtige straten en trottoirs gekregen, vooral in Paters- straat en Grotestraat. Maar nu deze gebruikt worden als parkeerplaats voor auto's van de daar wonende zakenlieden, schiet het groot verkeer en de veiligheid er niets mee op, vooral op marktdagen is het in d6 Grotestraat een gewriemel van luxe-auto's, vrachtwagens met en zonder aanhangwagens, autobussen, boerenkarren, wagens en fietsers, om bang van te worden en waar ook de politie niets aan kan doen. Voeg dan hier nog by eens—io-tal aldaar geparkeerd staande wagens, dan is het onbegrijpelijk, dat er geen ongelukken gebeuren. Nu kan men wel beweren, dat het groot verkeer kan geleid worden, achterom over de Oostsingel en Oude Oostrumseweg, maar dit gebeurt schijnbaar niet. Een parkeerverbod in de Grotestraat op marktdagen is de enige oplossing. Of moeten ei eerst weer ongelukken gebeuren EEN TROTTOIRGEBRUIKER Sigarenmakers. In de loop van de laatste veertig jaren zyn er in Venray reeds een viertal sigarenfabrieken geweest, die of zyn opgehouden te bestaan of naar elders venrokken zyn. Hierdoor heeft Venray altyd ver schillende sigarenmakers gehad, die voor een groot deel moesten gaan omschakelen, maar waarvan er ook een gedeelte hun beroep zyn trouw gebleven en elders gingen werken. Nu echter zyn ook zy de sigaar Want doordat 't met de Hollandse sigaar niet zo heel best meer gaat, zyn zy zonder werk geraakt en dus aangewezen op steun. Op zichzelf is dit heel gewoon en waarschijnlijk zit men ook elders met hetzelfde geval. Nu heeft men echter deze mensen in de Dienst Uitvoering Werken aan de arbeid gezet en dat heeft nogal wat stof doen opwaaien. Toen het Gewestelijk Arbeidsbureau te horen kreeg, dat deze sigarenma kers voorlopig niet zouden kunnen werken, zyn ze in de D.U.W. gezet voor lichte arbeid. Maar juist tegen deze lichte arbeid welke bestaat uit het zogenaamd putten maken en de grond hieruit vervoeren per kipwagen bestaat groot bezwaar, daar de sigarenma kersvingers hier niet tegen kunnen en, hun soepelheid verliezen en hun verder ongeschikt schynt te maken voor hun oude vak. Daar grondwerk in de Peel altyd zwaar is voor mensen, die nooit met een schop hebben omgegaan, komen zy verder aan slechts 36 cent per uur zonder de toeslagen. In verband met de protesten, ook van de zyde der organisatie, zoekt men nu ander werk voor de sigaren makers, waardoor hun vingers en handen niet zoveel te lijden zullen hebben. niet delen. Naar zyn mening kan op een rede lijk fruitjaar worden terug gezien, waarin weliswaar niet voor alle fruit hoge pryzen konden worden bedon gen, maar waarin aan de andere kant in het algemeen toch ook niet met verlies gewerkt is. Met de opvatting, dat met verdere uitbreiding van de fruitteelt voor zichtigheid moet worden betracht, kan hy echter instemmen en de waarschuwing, welke de Nederlandse fruittelersorganisatie tegen te grote uitbreiding heeft doen horen, acht hy op haar plaats. Dit houdt evenwel niet in, dat het regelmatig stichten van nieuwe be drijven zou moeten worden stilgezet. Deze vernieuwing is nodig om een bedrijfstak op peil te houden en te verbeteren. In dit licht moet dan ook de re servering van 1500 ha. grond in de Noord Oostpolder worden gezien en waarvan het in de bedoeling ligt om voorlopig niet meer dan 476 ha. aan fruittelers uit te geven. Dat de sortering en verpakking van het voor uitvoer bestemde fruit nog niet aan alle eisen voldoen, is de minister bekend. In dit verband kan hy reeds mede delen, dat het in de bedoeling ligt, de bouw van sorteer en pakstations te bevorderen, mede met behulp van het in het leven te roepen borgstel lingsfonds voor de landbouw, waar over binnen afzienbare tyd voorstel len zullen worden gedaan. Hierdoor zal de voor export be schikbare hoeveelheid goed gesorteerd en verpakt fruit toenemen, hetgeen vooral ook met het oog op de eisen die de Engelse markt stelt, van zeer groot belang is. Ook aan verbetering en versnelling van het transport zal de nodige aan dacht besteed behoren te worden. Verleden week hebben we U verteld, dat van 10 12 Juli onze zieken weer samen komen in St Anna. Het zyn er weer 'n 150 Honderdvyftig mensen gaan we drie heerlijke dagen bezorgen. Wy samen, d.w.z. alle gezonde mensen van ons Dekenaat werken mee om onze zieken en hulpbehoevenden goed te doen naar ziel en lichaam. De een helpt door z'n geld, de ander door zyn gave in natura, weer een ander door zyn tyd te geven en zyn kracht. Maar allen geven we onze liefde 1 U begrijpt, dat er heel wat nodig is om die 150 deelnemers goel te ontvangen en te verzorgen. Denkt U maar eens in wat er drie dagen lang nodig is voor 30 gezinnen van 5 personen Vooral in deze dure tijden komt er heel wat kijken. Daarom vragen we U om te beginnen Uw geldelijke hulp. Ik weet wel, dat er heel veel ge vraagd wordt. Het is natuurlijk allemaal voor een goed doelkerkenbouw, armenzorg, kankerbestrijding, Herwonnen Levenskracht, onze Missies enz. Ja, er wordt V6el gevraagd. Maar toch komen we met groot vertrouwen tot U voor onze eigen zieken, omdat we weten, dat U ondanks duurte en geld-schaar8te, voor hen graag wilt geven. We hebben nooit te vergeefs een beroep gedaan op Uw mildheid en Uw naastenliefde. Als deze dagen de comité leden dan by U komen, geef dan wat U missen kunt. Onze zieken zullen U dankbaar zyn en God zal U honderdvoudig belonen l Oorlogsschade Voor ongeveer anderhalve maand vloog in de Patersstraat een mijn de lucht in. Gelukkig zonder persoonlijke ongelukken, maar tientallen ruiten gingen aar. diggelen. Aangezien dit een soort oorlogs schade is, al is het dan zes jaren na de oorlog, werd door de Gemeente geadviseerd de schade op te g3ven by de Schade-Enquete-Commissie in Roermond. Dies werd de Schade- Enquete-Commissie opgebeld, die in derdaad bevestigde, dat ook deze schade by haar thuis hoorde, maar men moest hiervoor enkele formu lieren aanvragen, waarop een en ander duidelijk stond omschreven opdat men de definitieve schade vast kon stellen. Zo werden dus de formulieren daarvoor schriftelijk aangevraagd. Intussen kwam iemand van het bureau Wederopbouw nogmaals ver tellen dat men zich moest wenden tot de S.E.C. maar tot heden laat de S.E.C. maar totaal niets van zich horen. Ondanks herhaald schriftelijk verzoek, ondanks alle beloften heeft men nu nog steeds de betreffende formulieren niet. En zeg nu zelf, wat gaat men in ambtelijk Nederland beginnen zonder formulieren. Aangezien echter ook te verstaan werd gegeven, dat men slechts twee maanden tijd heeft om de schade op te geven, komt een en ander wel wat vreemd voor. Als nu de ambtenaar die de slacht offers kwam vertellen dat men zich tot de S.E.C. moest wenden, eens die formulieren had medegebracht en meteen had laten invullen, dan was al dat getelefoneer en geechryf niet nodig geweest, de S.E.C. had rustig door kunnen werken en misschien dat de slachtoffers dan over een jaar al uitbetaald waren. Nu vrezen de meesten helemaal niets meer te krijgen. Hetgeen onjuist is en niet eerlijk. Berechting Terwyl in Duitsland de laatste directeur van de grote Kanonnen- fabrieken Krupp is vrijgelaten en hierdoor het college van mannen dat Hitier meehielp aan de macht te komen, weer op hun oude troon ver heven is, gaat men hier in Neder land nog steeds rustig door met de berechting van zgn. oorlogsmisdadi gers. Ook in Venray zyn nog steeds mensen wachtende op een dergelijke berechting. Zo is het ons bekend dat Duitsers, die hier reeds jaren lung wonen nog steeds niet ontvyand zyn, omdat er nog altyd een klacht loopt, dat deze mensen onder de oorlog iemand zouden hebben verraden, die zyn radiotoestel niet zou hebben inge leverd. Wie die aanklager is, is zes jaren na de bevrijding nog steeds niet be kend, maar deze mensen kunnen niets beginnen, daar alles wacht op de zgn. ontvyanding, zodat dan eerst oorlogs schade etc. etc. wordt uitbetaald. Misschien dat degene, die toenter tijd deze klacht heet van de naald heeft ingediend, zelf nog niet eens meer weet dat dit geval lopende is, maar deze mensen zitten er mede. Afgezien van de vraag of de bek schuldiging juist is, dit schijnt in zes jaren niet eens tot oplossing ge bracht te kunnen wórden, lopen wy de kans over 10 jaren nog dergelijke feiten aan het berechten te zyn, terwijl men overal elders een dikke streep door de rekening haalt. En door heel wat zwaardere rekeningen als het vermeende verraad van een radiotoestel. Als men schuldig is, dient men ge straft te worden, maar niet zes jaren na datum en dient men geen zes jaren te wachten terwijl deze mensen niet meer voor of achteruit kunnen. Dit is onjuist en niet eerlijk. Waterschuw Deze week is op eèn vergadering van het Ned. Congres voor Openbare Gezondheidsregeling enigszins ver wijtend gezegd dat de Nederlander blijkbaar waterschuw is, omdat hy slechts eenmaal per jaar gemiddeld naar het zwembad gaat. Dit zal ongeveer wel kloppen met de bekend making dat slechts een kwart van de Ned. Gemeenten een zwembad heeft. Op dit congres kwam men tot de conclusie dat men ongetwijfeld vele schreden zou zetten op het pad tot verdere verbetering van de volks gezondheid indien al het mogelijke wordt gedaan op o.m. het gebied van zweminrichtingen. En hiermede is dit congres tot dezelfde conclusie gekomen als de Venrayse zwemliefhebber, die tot zyn grote schrik het zwembad aan de Maas zes jaren geleden zag verdwij ven en nu a! ettelijke processen heeft gehad omdat hy in de weiden langs de Maas werd gesnapt toen hij deze als kleedkamer en de wyde Maas als zwembad gebruikte. Daarbij is de Maas nu nog niet eens zo'n ideaal zwemwater. Maar het congres heeft de vraag niet opgelost hoe driekwart van de Nederlandse gemeenten dan wel aan een zweminrichting moet komen. En hier zit zowel voor dit congres als voor iedere gemeente de knoop. Particulier initiatief op dit gebied ziet men nog weinig en aangezien men hier komt op het terrein der volksgezondheid is dit ook ©en taak voor de Regering, die heus wel andere zorgen aan haar hoofd schynt te hebben als een zwembad, hoe graag men dit ook zou hebben. Hier in Venray is er belangstelling genoeg voor, zeker onder de jeugd, getuige de tochten naar Maashees, Geysteren en Wellerlooi met alle risico's daaraan verbonden. Maar om nu maar te zeggen dat vele Nederlanders er geen gebruik van maken terwyl ze er geen kans voor krygen is onjuist en niet eerlyk. Onze boterpolitiek. De Nederlandse Regering verkocht 5000 ton prima Hollandse boter aan Engeland tegen de prys van f 2.99 per kilo. De Nederlandse biscuitfabrieken die voor hun beste producten ook boter verwerken, moeten hiervoor circa f 4 per kilo betalen, dus f 1.— méér dan de genoemde exportprijs. Wy krygen dus de vreemde figuur, dat de Engelse biscuitfabrieken, met wie een zware concurrentiestrijd moet worden gestreden (meer dan de helft van de Ned. biscuitexport ging in 1950 naar Groot Brittanië 30 pet. minder betalen voor een Nederlandse grondstof dan onze eigen nyveren En dat, terwyl het toch elkeen duidelyk is, dat wy met onze over bevolking onze producten moeten exoorteren in de hoogst mogelyke verwerk ingsgraad, met het meest mogelyke arbeidsloon daaraan be steed. Dus geen grondstof of halffabrikaat, maar by voorkeur gerede fabrieks- producten uitvoeren. Dringt de Regering enerzijds aan, op industrialisatie en exporteren, aan de andere kant voert zy een politiek, die juist hot tegenoverge stelde bereikt. Wat onjuist is en niet eerlyk Woningen Allerwege is nu wel duidelyk ge worden, dat we moeten versoberen. Versoberen, omdat we Indie ver loren zyn en arm zyn geworden. Versoberen ook, omdat we een leger op de been moeten houden in deze wereld van gevaren, dat een groot deel van ons nationale inkomen eist. Versoberen is echter niet prettig, want het valt eenmaal niet mee om van wat men eenmaal heeft, weer af te moeten geven, maar het zal moeten. Men bouwt nu eenmaal geen legers op zonder geld en men geeft nu een maal geen landen af, zonder dat dit geld gaat kosten. Nieuwe belastingbiljetten liggen klaar, nieuwe financiële maatregelen zy n reeds aangekondigd. Ook de totaal mislukte bouwstop was een gevolg van do benarde financiële positie van ons land. Er was geen geld om te bouwen en er waren geen deviezen voor materialen. Dus stoppen met de bouw. Intussen is nu wel vast komen staan, dat dit laatste een totale mis lukking is geweest, men heeft even hard gebouwd als anders en op een of andere manier wist de zakenwereld deze bouwstop te omzeilen. De Minister van Wederopbouw heeft nu andere maatregelen aange kondigd, waardoor de wederopbouw zich in een langzamer tempo zal ont wikkelen als tot dusver.

Peel en Maas | 1951 | | pagina 1