13, De stichting van Ysselsteyn ÓH& 4iaak-^Jn-4jui$. Een nieuwe partij: het oude geluid Het was in de twintiger jaren, dat in Peel en Maas de volgende adver tentie te lezen was: Zeer belangrijke vergadering De Burgemeester van Venray brengt ter algemene kennis, dat de Hoog Edel Gestrenge Heer Ir. Max. Bongaerts, lid der Tweede Kamer dor Staten-Generaal, a.s. Woens dag 2 Juni des namiddags halfzeven in het Patrdhaatsgebouw een be spreking zal houden over de toe komstige plannen der Peel, terwijl de HoogEdelGestr. Heer Jan Pools, lid der Tweede Kamer der Staten Generaal zal spreken over het stichten van boerderijen. Al diegenen die belang stellen in Venray's vooruitgang en toekomst, uit alle standen, zowel mannen als vrouwen, wordeD dringend uitge nodigd deze vergadering bij te wonen. Venray, 25 Mei t920. De Burgemeester van Venray O. VAN DE LOO. Het was op deze vergadering, dat de feitelijke stichting van Ysselsteyn een feit werd. Natuurlijk was er van hogerhand reeds lang en breed over gepraat, maar hier werd voor de eerste maal het Venray se publiek officieel van de nieuwe ontginningsplannen op de hoogte gesteld. Na de wereldoorlog, waarin Neder land wel niet daadwerkelijk werd betrokken, was toch wel gebleken, dat onze voedselvoorziening anders moest worden georganiseerd, wilden wü niet afhankelijk zijn van het buitenland. Hierdoor moesten de woeste gronden zo spoedig mogelijk in cultuur worden gebracht en de regering ontwierp o.a. met medewerking van Ir. Bongaerts en Jan Poels dan ook plannen om te komen tot een verdere ontginning van de Peel. Het was in die twintiger jaren, dat men hier in Venray dringend waar schuwt tegen de verkoop van Peel- grond aan verschillende ontginnings maatschappijen, wie het op de eerste plaats natuurlijk te doen was om winst maar die zeker in die tijd het belang van hun pachters op het tweede plan zetten. En gelukkig heeft men hier in Venray voor gewaakt. En mede dank zij de bereidwilligheid van Minister Ysselsteyn, die zo spoedig mogelijk de Peel ontgonnen wou hebben, dank zy ook het werk van een Mgr. Nolens en een H. Hermans, kreeg J. Poels het klaar, om hier in Venray een stichting in het leven te roepen, die 250 ha grond van de Gemeente kocht om deze te verdelen in boerderijen van 10 tot 12 ha. Deze stichting had naast het stich ten van de boerderijen echter ook andere zorgen. Er moest een water schap komen, om de afwatering in orde te brengen, een afwatering, waarvoor o.a. door Ir. Bongaerts grootse plannen zyn opgesteld, die echter niet in vervulling zyn gegaan. Er moest verder een dorp komen, waarin een bakker, een smid, een school en een kerk was. Dit alles had de stichting Eigen Boer daar nog bij te verwerken. En we kunnen heden ten dage zeggen, dat zij daarin is geslaagd. In Ysselsteyn zijn nu flinke boeren, die dank zy het werk der Stichting de xans gekregen hebben om een boerderij te stichten. De financiële regeling van die dagen was geheel anders als nu. De boer zelf moest een drie tot vierduizend gulden hebben, maar kreeg een voorschot van ten hoogste f 8000.—, waarvan hjj de eerste acht jaren geen interest behoefde te be talen. Na die acht jaren betaalde men 4 pet. interest terwijl men i "A pet. moest aflossen. Na bovenstaande vergadering, waar op de heer Bongaerts sprak over de zo noodzakelijke afwatering en de ontginningsplannen, begon de Stich ting Eigen Boer volop te werken. Liefhebbers waren er genoeg en met de steun van Venrays gemeente kon met volle moed begonnen worden. Op 20 November 1920 werd na in schrijving het ploegwerk opgedragen aan de Fa. Peters en Kessels, ver tegenwoordigers van de Hansa Loyd Werke in Hamburg en enkele dagen daarna waren twee tractoren reeds de oude heidegrond aan het scheuren. Dat deze tractoren nog al eens be kijks hadden behoeft niet gezegd te worden. Er is in 1921 veel werk verzet. De eerste boeren, daartoe aangewezen door de Stichting trekken de Peel de festiviteiten met een plechtig Lof. Om 3 uur zal met een grote stoet van bruidjes en verenigingen de ge denksteen worden afgehaald aan het spoor. De fanfares van Wanssum en Oirlo zullen muzikale medewerking verlenen alsmede het zangkoor en het gemengd koor. De steen zal door Deken Berden worden ingezegend en ingemetseld, waarna voor het publiek gelegenheid zal zijn ook hun steentje in de nieuwe kerk in te metselen. De heer Deken en de heer Pastoor zullen de plechtigheid toelichten ter wyl Deputé Peters zal spreken namens de 1200 parochianen van Oirlo. Verder zullen de verschillende muziek- en zangverenigingen een concert verzor gen in de kerk. Ongetwyfefd zullen de mensen van Oirlo en Castenray, dat nog zo lang met de Oirlose parochie verbonden was, de gelegenheid aangrijpen om ook hun steentje bij te dragen aan de wederopbouw van de Oirlose kerk, een der oudste van ons dekenaat, die het langst heeft moeten wachten voordat begonnen kon worden. in en de eerste boerderijen worden gebouwd, de school wordt aanbesteed, kortom in de anders zo stille Peel is er nu volop leven en bedrijvigheid. De heer Ruiten uit Wanssum, die als administrateur optreedt, klaagt op het einde van dat jaar in een artikel in Peel en Maas, dat er veel te veel liefhebbers komen, de Stich- tiDg weet er geen raad meer mede. Dat alles is nu dertig jaren geleden. Men kan zich afvragen hoe het mogelijk is, dat in een dertigtal jaren een dergelijke grote verandering mogelijk is, dat in dertig jaren tyds een dorp uit de veengrond gestampt is en dat er daar nu mensen een goed stuk brood verdienen. En het antwoord zal slechts zyn dat een groot vertrouwen op God en een paar harde werkknuisten dit hebben moge lijk gemaakt en het nog mogelijk maken, dat ook nu nog jonge kerels de wyde Peel intrekken om voor zichzelf en hun gezin de taaie grond te gaan ontginnen, te werken onder omstandigheden, waarvoor velen hun neus optrekken. Maar ze laten niet af, wat begon nen is in de twintiger jaren word' heden ten dage nog steeds uitgebreid, wordt nog steeds verbeterd. Nu de redepeelplannen langzaam maar zeker hun uiteindelijke vormgeving 1 naderen, is het goed te bedenken, dat wy Goddank nog mensen hebben, die ondanks de vele moeilijkheden het grootse werk der ontginningen nog aandurven. Veel zal gemakkelijker zyn als dertig jaren geleden, maar veel zal ook moeilijker gaan. De tijden veranderen, maar onver anderd is de boer, die met taaie vol harding verder bouwt, niet alleen voor zichzelf, maar voor onze gehele ge meenschap. Dezelfde argumenten, die in 1920 aanleiding waren tot de stichting van Ysselsteyn, gelden heden ten dage in meerdere mate. Het zal echter een vraag zijn of zy met eenzelfde élan zullen worden ingelost. Aan de boeren jongeren zal het niet liggen, integendeel, liever dan haar het buitenland te trekken neemt men de kansen in eigen streek waar. Het is daarom maar te hopen, dat de verschillende instanties zich spie gelen aan liet voorbeeld van Yssel steyn, dat in dertig jaren zo is ge groeid, dat de jongeren onder de boeren daar geen plaats meer vinden. Hopenlyk vindt men dan ook een zelfde regeling als by de stichting van Ysselsteyn, opdat ook de minder draagkrachtigen een kans maken. Hopenlyk zal deze dertigste verjaar dag van Ysselsteyn, ook de begin datum mogen zyn van de ontginning der Vredepeel en we kunnen ze slechts hetzelfde succes toewensen als wat geboekt is in dit nijvere Peeldorp. Over de afgelopen week hebben we niet te klagen. De voetbalwedstrijd was prima, het woordje van Dr. Veraart gaf nog eens duidelijk weer wat de bedoeling is en nu startten we met frisse moed voor de tweede week. Daar is dan allereerst de rondgang welke morgen Zondag 3 Juni door Venray wordt gehouden, om giften en gaven in te zamelen voor een te houden bazar. Verkenners en Raad van Ellef zullen persoonlijk by U aankloppen voor alle mogelijke artikelen, die U missen wilt en die geschikt zyn voor een te houden bazar ten bate van ons Haak-In-Huis. Laten we nu direct even kyken of we nog wat missen kunnen. Denkt aan ons Haak—In—Huis en geeft met gulle hand. De voorstelling van „de Venrayse Amateurs", die nu heden Zaterdag zou gehouden worden, is in verband met het bezoek van Circus Bever uitgesteld tot volgende week en dan belooft het heel wat te worden in Zaal „Wilhelmina". Verschillende Venrayse amateurs hebben hun medewerking toegezegd en de „Raodse Blaoskapel" zal er de muziek verzorgen. Vergissen wy ons niet, dan zal het lijstje van de volgende week weer groter worden met allerlei schone giften en ga vod. En daar gaat het om De fundamenten voor het Haak— In—Huis zyn gelegd. In verschillende verenigingen is men reeds zoekende naar een actie voor de Haak-In. Laten zy, die nog niets op het programma hebben, eens zoeken. Zoveel te gauwer zyn we aan de muren van ons huis en zoveel te gauwer gaat de vlag in top Tot morgen Nieuws uit Venray en omgeving Zondagsdienst Soktoren. Van Zaterdagavond 8 uur tot Maan dagmorgen 8 uur Dr. BLOEMEN Telef. 465 Alléén voor spoed gevallen. Visites moeten aangevraagd worden vóór 12 uur. GROENE KRUI8 Donderdag 7 Juni Consultatiebureau voor zuigelingen uit de KOM Geslaagd Voor onderwijzer slaagde te Roer mond, de heer W. Driessens, Heide. HAAK-IN ACTIE De eerste klap was een daalder waard, f 736.51 bracht de eerste week op. Van verschillende kerkdorpen is nog wat te wachten, eveneens hebben reeds verschillende verenigingen hun steun toegezegd. Dus we lopen al naar de eerste duizend voor ons Haak-In huis. U weet het, de Ned. Credietbank zet ook Uw steentje graag bij voor de Venrayse Haak-In. Mogen we de volgende week ook Uw offertje hier vermelden Stucadoorsbedryf Fa. G. Janssen en Zn. f 50.— Kantoorpersoneel en uitv. Fa. NeliS8en f 186.50 Voetbalwedstrijd S.V.V.-Dekenaat f 164.76 Giften N.N. f 27.50 Collecte kom f 179.95 Woensdag opgehaald in danstent Weys te Oirlo f 28.33 Collecte Leunen f 99.47 Totaal f 736.51 Bekendmaking De Burgemeester der gemeente Venray brengt ter openbare kennis, dat het ontwerp-wederopbouwplan voor do kern Oirlo, waarbij de be stemming en het gebruik van de in dat plan begrepen gronden en van hetgeen zich daarop bevindt worden geregeld in verband met verwoes tingen, veroorzaakt door oorlogs geweld of te beschouwen als uit vloeisel van de oorlog, alsmede met het oog op vervanging van het ver woeste, vanaf 4 Juni 1951 gedurende vier weken ter gemeentesecretarie voor eenieder ter inzage ligt. Gedurende deze termijn kunnen belanghebbenden by de gemeenteraad schriftelijk bezwaren indienen. Venray, 30 Mei 1951. Volksconcerten 1951 De Burgemeester der gemeente Venray brengt ter algemene kennis, dat de volksconcerten voor 1951 zyn vastgesteld als volgt Zondag. 3 Juni, Fanfare „Ons Ge noegen" Oirlo, Markt 20 uur; Zondag, 10 Juni, Fanfare „St Oda" Merselo, Markt 20 uur; Zaterdag, 30 Juni, Fanfare „Sint Catharina" Leunen, Markt 20 uur; Zaterdag, 7 Juli, Venray's Harmonie Markt 20 uur; Zondag 15 Juli, Harmonie „Sub Matris Tutela", Markt 20 uur; Zondag 29 Juli, Venray's Harmonie, Markt 20 uur; Zondag 19 Augustus, Fanfare „Ons Genoegen" Oirlo, Castenray 20 uur; Zaterdag 25 Augustus, Fanfare „St Catharina" Leunen, Markt 20 uur; Zondag 2 September, Venray's Harmonie, Markt 20 uur; Zaterdag, 8 September, Fanfare „de Peelklank" Ysselsteyn, Markt 20 uur; Zaterdag, 15 September, Venray's Harmonie, Markt 20 uur; Zondag, 23 September, Fanfare „St Oda" Merselo, Markt 19 uur. Geyonden Schakelarmband, Verkoeyen Leunen K 61 c; blauw wollen kindermuts, Bonants, Markt 4; kinderportemonnaie en ceintuur, W. Bergs, Burg. v.d. Loostraat 2; muntbiljet, zuster Simons, Patersstraat 16; bruine glacé hand schoen, Jeurisaen, Kruisstraat 2; meis jesmuts, v.d. Vorst, Kempweg 30; kilometerteller en blauwe rozenkrans, Stevens, Langeweg 28; herenportemon- naie met inhoud, Coppus, Bindstraat 7; herensjaal, P. Linders, Oostrum D 34 Gymnasium I.C. Op 28 Mei bracht de Hoogeerw. Pater Prudentius van Leusden O.F.M., waarnemend Provinciaal van de Min derbroeders in Nederland, een bezoek aan het Gymnasium I.C. alhier. Van de hoogste klas nam hy 18 studenten aan voor het noviciaat van de Orde, w-aaronder ook enkelen uit Venray afkomstig zyn. Overgeplaatst Wachtmeester Baan van de Rijks" politie, groep Venray, is met ingang van 1 Juni, in gelijke functie over geplaatst naar de groep Kessel, stand plaats post Kessel-Eyk. Nieuwe wachtmeester Door de overplaatsing van wacht meester Baan naar Kessel—Eyk, deed wachtmeester Tromp zyn intrede by het Venrayse corps. YAN GEND LOOS Op onze overpeinzing van verledén week over een mogelijk vertrek van Van Gend Loos uit Venray, kregen wy van deze onderneming te horen, dat er totaal niets verandert. De goederen worden afgehaald en bezorgd onder verantwoordelijkheid van Van Gend Loos, door een Venrayse middenstander, terwyl het kantoor aan het Henseniusplein zyn oude taak hlyft verrichten. Bovendien wordt de dienst zodanig gereorgani seerd, dat goederen, die in Venlo aankomen, nog dezelfde dag in Venray worden bezorgd en dat goederen, die in Venray worden afgehaald, nog dezelfde dag via Venlo worden ver zonden, wat alleen reeds 24 uur ver snelling geeft. Van Gend Loos behoudt voor alles de verantwoording, slechts de wagens verdwijnen, om plaats te maken voor die van de Venrayse ondernemer L. Gielen en Zn., Jan Hensenstraat. Op 11 Juni a.s. zal de nieuwe regeling ingaan. Uitstapje Het technisch personeel van Huize „St Anna" maakte deze week hun jaarlijks uitstapje. Ditmaal was het doel Noordwykerhout. Ook de dames waren van de party. De dag slaagde volkomen dank zij de goede zorgen van de zusters in Noordwykerhout. T.B.C.-bestrijjding onder Limb, rnndree Dinsdag zyn door de Gezondheids dienst voor Dieren in Limburg zestien beambten geïnstalleerd, speciaal belast met een voorlichtende en adviserende taak tegenover de landbouwers by de t.b.c.-bestrjjding onder het rundvee. Zoals wy vorige week reeds meld den, is de uitvoering van het landelijk t.b.c.-plan, waarmee een bedrag van 50 millioen gulden is gemoeid, in Limburg als eerste provincie gestart. De zestien voorlichtingsbeambten zyn gevestigd in verschillende Lim burgse plaatsen. Zy zullen regelmatig de boerenbedrijven bezoeken om de landbouwers te helpen by het t.b.c.- vrij maken van hun rundveestapel. Voor het gebied der Zuivelfabriek Venray, is aangesteld A. Creemers Venray. Zandakkers's koning Zondag j.l. trok hetZandakker met roffelende trom, zwaaiend vendel en blozende princessen op voor het koningschieten aan de Vlakwaterweg. Meer dan tachtig maal moesten de gildebroeders aantreden voordat het dodelijk schot werd gelost, dat de grote grote houten vogel van zijn troon deed wippen. H. Pirlo Merselo, was de gelukkige, die een jaar lang het zilver van 't Zandakker zal dragen. Natuurlijk werd deze nieuwe koning danig gehuldigd. Naar concours Op Zondag 17 Juni zal het Gemengd Koor deelnemen aan het concours te Nijmegen, terwijl Venray's Mannen koor aan hetzelfde concours zal deel nemen op Zondag 24 Juni a.s. YARKENS EN ASPERGES De regen van de laatste weken heeft verschillende van onze boeren bedrijven geen goed gedaan. Niet alleen is men op de lagere gronden reeds ver achter met het werk, maar ook de reeds ingezaaide gronden hebben veel last van het water. Het zal voor verschillende Venrayse boeren wat dit betreft niet al te gunstig gaan in het komende jaar, vooral op de lagere gronden. Maar misschien is het besluit van de regering om de baconprijs te ver hogen tot f 2,28 per kg. een kleine pleister op de wond. De stijging zal langzaam gaan en in Augustus a.s. hoopt men deze be reikt te hebben. De kwaliteitspremie van 6 cent voor ie en 3 cent voor 2e kwaliteit blijft gehandhaafd. Nu de bedrijfsmaxima zyn komen te vervallen, zal het dienstig zyn, om eens na te gaan of er niet meer varkens ook in deze streken kunnen worden ingelegd. Men zal er echter rekening mee dienen te houden, dat het grootste deel van het voer uit eigen bedrijf zal moeten komen. Trouwens, dat men dit wel in de gaten heeft blijkt wel uit de j.l. gehouden inventari satie, waar b.v. te zien is, dat de maïeteelt hier in Venray, evenals haver en gerst, meer dan verdubbeld is tegenover het vorig jaar. Deze inventarisatie heeft verder aangetoond, dat de tuinbouw ook langzaam toeneemt. 91.32 ha wordt nu voor tuinbouw bestemd, maar hier gaan al direct 16 ha af voor vroege aardappelen. 34.25 Ha is bestemd voor warmoe- serijgewassen, waarvoor men teelt- vergunningen nodig heeft en dan blijven er nog 51.07 ha over voor de asperges-teelt. Vooral de Smakt heeft hiervan de grootste portie voor haar rekening genomen. Tegenover het vorig jaar is dit een vooruitgang voor de vrye asperges teelt van 24 ha. Nog te weinig boeren schijnen die tot heden flink winstgevende asperges teelt aan te durven, terwijl toch op brengsten van f 6000,— per ha nog onder het gemiddelde ligt. Men vraagt zich af, waarom onze boeren, waarvan vele toch grote ge zinnen hebben, niet meer aan deze teelt gaan, terwyl anderen, die een maal zyn begonnen het gedurig uit breiden. Hiertegenover kunnen we de cijfers stellen van Horst, waar dit jaar 175 ha asperges worden bewerkt, tegen over 124,8 ha vorig jaar. Blikseminslag By een kort maar hevig onweer op Maandag j.l. sloeg de bliksem in bij de boerderij van de wed. Manders te Leunen-Laagriebroek. De weduwe Manders en drie huisgenoten werden tegen de grond geslingerd en raakte daarbij bewusteloos. Doktershulp moest worden ingeroepen. In de boerdery werd een ware ravage aangericht. Er ontstond brand in de kelder, die echter spoedig ge blust werd, evenals de kledingstuk ken, die elders in huis aan 't schroeien waren geraakt. Deuren en kasten werden vernield; terwijl plafonds en muren danig werden toegetakeld, zodat het veel weg had van granaat inslag. Motorraces In navolging van Wanssum, zal ook Overloon zyn motorraces hebben en wel in Juli a.s Zy wordt verreden onder auspiciën van de motorclub uit Boekei. Ver schillende bekende renners nemen hier aan deel. YEEL GEGIER... De afgelopen week zyn vele Neder landers opgeschrikt door het onheil spellende gegier van straaljagers, die soms wel erg laag over steden en dorpen kwamen. Yelen van onze landgenoten sloeg de schrik om het hart en men dacht- reeds dat Maar gelukkig was dit niet het geval. Het betrof hier een uitgebreide luchtoefening „Om- brelle" genaamd, waarbij een en ander, de verdediging betreffende, op de proef werd gesteld. De resultaten waren niet slecht, maar toch bleek, dat er nog wel Weer hakkengeklap in Neder-Saksen. De verkiezingen in het aan Neder land grenzende Neder-Saksen hebben de nieuwe nazi's, die vroeger oude en prominente nazi's waren, zestien mandaten bezorgd. Hiermee is voor de eerste maal in de geschiedenis van de jónge bonds republiek het oude nationale radica lisme weer op het publieke podium verschenen. Het grote succes in Neder Saksen zal zich binnenkort herhalen in de andere gebieden van Duitsland. De nationalistische demagogie van de leider der Duitse sociaal-democra tie, dr. Schumacher, heeft ook hier vruchten gedragen, die Schumacher zelf zeker niet zou hebben verwacht. Zyn demagogie is niet zyn eigen party ten goede gekomen, maar die van de nieuwe nazi's. Hoe zag deze zo juist beëindigde verkiezingsstrijd in Neder-Saksen er dan uit Wie de gebeurtenissen daar aan- enige zaken voor verbetering vatbaar waren, o.a. de verbindingen via ons burgerly'k telefoonnet er. de werking van de radarstations. Deze onmisbare hulpmiddelen bleken .geen onverdeeld succes te zijn. Zo heeft de oefening „Ombrelle" zyn nut weer bewezen. Deze fouten zullen met de meeste spoed worden hersteld en dan zal in Augustus van dit jaar een nog groter oefening, genaamd „Cirrus" volgen. Aan deze oefening zullen nog meer toestellen deelnemen en zy zal ook een groter oppervlakte beslaan. Mocht U in Augustus dus wederom opgeschrikt worden door gillende Meteors en Vampires, dan weet U het alvast, het is de grote oefening „Cirrus". Dr. B. J. Alfrink benoemd tot hulpbisschop Paus Pius XII heeft prof. dr. B.J. Alfrink hoogleraar aan de Katholieke Universiteit te Nijmegen, met recht van opvolging benoemd tot hulp bisschop van de aartsbisschop van Utrecht, kardinaal De Jong. De 29ste Juni zal vermoedelijk de datum zijn, waarop de bisschopswijding zal plaats vinden. S.V.Y.-nieuw8 Zondag j.l. speelde Venray I een wedstrijd ten bate van de Haak-In- Actie tegen de „rest" van 't Dekenaat. Venray liep hard van stapel en wist voor de rust een veilige 3—0 voorsprong te nemen. Na rust was „Het Dekenaat", dat de toon aan gaf en voor het doel zeer gevaarlijk bleek. De linksbuiten en de rechtsbuiten wisten met twee goede doelpunten de stand op 3—2 te brengen en tien minuten voor het einde was het de centervoor die er 3—3 van maakte. Nu werd Venray nog even wakker en belegerde het doel der tegenpartij, maar tot doelpunten kwam het niet meer. Na afloop werd de wedstrijd in het voordeel van de „Rest" beslist door het nemen van strafschoppen. Het tweede doet vriend en vijand verbaasd staan over de buitengewone uitslagen in deze promotiewedstrijden. Werd de eerste wedstrijd thuis ge wonnen van Wilhelmina II uit Weert met 4—2, de uitslag van de uitwed strijd tégen V.V.H. II uit Heerlen, was boven verwachting. Met 4—1 zegevierde hier Venray II. Wat zal het Zondag worden, nu Venray II weer uit moet tegen Waub. Boys II. Indien ook deze hindernis zou genomen worden zonder kleerscheuren, dan zou ik geloven, dat promotie een zeer ernstige zaak wordt. De wil om te winnen is zeker aan wezig bij het tweede elftal. Zy zullen zeker hard werken voor de overwinning en indien het meezit, dan kan ook van deze wedstrijd een gunstige uitslag verwacht worden. Met grote belangstelling zien wy de uitslag Zondagavond tegemoet. Voor supporters zijn nog enkele plaatsen in de bus beschikbaar. Wielrennen Zondag j.l. werd door slechts twee Venrayse renners deelgenomen aan de wedstrijd te Beegden. Na een zeer spannende strijd waar onder diverse uitlooppogingen, ook van het Venrayse duo, moest Aug. Willems in de eindsprint met de zevende plaats genoegen nemen. Terwyl Kerremans nog juist op de 10e plaats wist te eindigen. Jongens, een volgende keer niet zo roekeloos zyn, maar beter uitkijken. Wy wensen jullie Zondag in Afferden meer succes. Schaken Te Venray vond het eerste treffen plaats tussen de twee kampioenen in de 2e klasse n.l. Venray en Weert. De uitslag was als volgt „De Juiste Zet"—„Eerste Weerter Schaakclub: J. Joos, O.F.M. V,—W. Kirkels 7,; Otg. Janssen O.F.M. 7,- P. Broos 7,; M. v.d. Venne 0—Th. Wolswyk 1; P. Rouvroi afg.—W. van Dooren afg.; D. de Vos afg.—W. Hoef nagels afg.; J. Peeters afg.—P. Geene afg.; J. Verhaegh 1 J. Verhoeven 0; A. Galama O.F.M. 1 R. Langep 0; M. van Gils 0—Mej. Everaars 1; A. Hof man 1—Th. Visser 0. Einduitslag 4-3. Over drie weken zal te Weert de return wedstrijd plaats vinden en het hoogst aantal punten zal beslissend zijn welke ploeg zal promoveren naar de eerste klas. schouwt, waant zich weer in nazi Duitsland By do optochten is zelfs de tam boer van het oude regiment present en de blazers van het oude militaire muziekkorps dragen op uniformach tige blauwe jassen de oude versleten epauletten. En by elke gelegenheid klappen zij fel en kort met de hakken, zodat men niet kan twijfelen aan hun stoere mannelijkheid. Wanneer het dan stil wordt en de leider der vergadering oprijst en het bevel geeft: „Erhebt euch, wirsingen das Lied aller Deutschen springen tweeduizend mensen op en zingen het eerste couplet van: „Deutschland Deut8ch)and über alles." Dan storten zy zich onder Germaans gebrul, dat misschien gejubel moet voorstellen, naar het redenaarsge stoelte, waar onder een reusachtig rode vlag met de zwarte adelaar, generaal Remer staat, gekleed in een groen loden jas. Lang, mager en somber. Vrouwen dringen wenend en snikkend naar hem toe en gry'pen naar zyn neer hangende hand. Oude soldaten stellen zich hakkenklappend aan hom voor; voormalige nazi functionarissen bie den hem nu diensten aan en danken: „Hern General für die Worte, die Herr General gefunden hat". Commandotoon en dienstkloppery -heersen overal en bedwelmen bijna iedereen. Generaal Remer echter, die op 20 Juni 1944 in opdracht van Goebbels de tegen Hitler in opstand gekomen generaals arresteerde en hierdoor de oorzaak was van de mislukking van deze opstand en ook van de lydens- weg van het Duitse volk, ratelt alleen: „Musste mal jesajt werden". De nieuwe S.A. Naast deze generaal staat een kerel in rybroek en rylaarzen die met het gebaar van de bekende knokploeg strategen de enige honderden jonge mannen dirigeert die in gesloten ge lederen de zaal omringen. Dat is de nieuwe S.A., de groep van 6000 acti visten der ;,Sozialistische Reichspar- tei" (S R.P.), die aan het volk in de zaal worden voorgesteld als „de elite van ons volk en zyn frontgeneratie", als „garantie voor de activering van de S.R.P. en de toekomst van ons volk". Van de zeven partyen in de juist beëindigde .verkiezingsstrijd hebben zes een nationalistisch-demagogische koers gestuurd; het was dan ook geen wonder dat de honderd procent nationalistische S.R.P. zulk een succes had. „Wy zyn nationale socialisten I Wy kunnen het Ryk nog redden. Van hier uit, van Neder Saksen uit, zullen wij de lawine aan het rollen brengen. We zullen van het nationaal-socialis- rae het goede overnemen, en wel voor de volle honderd procent. Wy zyn bereid ons te laten opsluiten, ja zelfs te laten ophangen, opdat wy weer een behoorlijk ryk krijgen dat trouw en eensgezind is, zoals wy het Gode zy dank tot 1945 hebben gehad". De toeschouwers worden dol van enthousiasme en zelfs de mannen halen hun zakdoeken te voorschijn om de bewijzen van hun ontroering nf te wissen. Dan trekt generaal Remer van leer tegen de ontwapeningsplannen en zegt„Wy kunnen ons goed voor stellen, dat de Bonner regering bang is voor de communistische F.D.J. (de jeugdbond). Wy oude frontsoldaten zullen het ook wel met deze jongeren klaarspelen. Want het zyn Duitsers net als wy en moeten alleen op de goede manier aangepakt worden. Maar elke Duitse generaal en elke officier, die de Amerikanen Duits bloed wil leveren voor de broeder strijd, moeten wy zó zwart maken dat geen hond een hapje meer van hem zal aannemen". Een op de zeven Zo werd gedurende vele weken in Neder Saksen, het land dat aan Neder land gerust, propaganda gevoerd. Zonder dat de Nedersaksisehe regering er iets tegen ondernam; zonder dat de bondsregering optrad; en zelfs zonder dat de geallieerde Raad van Hoge Commissarissen, die in Duits land nog steeds de meeste macht heeft en overal mag ingrijpen, tussen beide kwam. Het succes van deze nationalistische propaganda werd bekroond met zestien zetels in de Landdag. Van de zeven Neder-Saksers heeft by na éen de nazi's gekozen. Zy heb ben nu weer in een Duitse bonds staat een parlementaire fractie en bereiden zich thans voor op een verdere opmars in de andere bonds staten. ,;Wy mogen ons vooral niet ver delen", zei generaal Remer, „binnen hoogstens twee jaar is het Roer gebied ryp voor de storm!" Met „Fridericus Rex" en andere woordenpraal zullen ze naar Rijnland- Westfalen trekken, naar de grootste bondsstaat, het land van steenkool, staal en zware industrie 1 Het enige wat bondskanselier Adenauer tot dusver over de nieuwe nazi party heeft gezegd, was„De S.R.P. kan gevaarlijk worden; maar nu is zy het nog niet". Hy heeft evenwel nooit een ver gadering van de S.R.P. bijgewoond en niet gezien hoe de mensen daar jubelden, schreeuwden en huilden. Hy heeft intussen alleen vernomen, dat deze party zestien mandaten heeft veroverd, maar binnenkort zal hy wel beangstigender dingen te horen krygen. En met hem allen die nauw betrokken zyn by het toe komstige lot van Duitsland en dat zyn alle Europeanen.

Peel en Maas | 1951 | | pagina 2