Tehuis voor bejaarden Venray's vroede vaderen vergaderden. WEEKBLAD VOOR VENRAY EN OMSTREKEN Sociaal Charitatief Centrum BEL BIJ BRAND 392 Zieken-Triduum ZATERDAG 2 JUNI 19 51 Na. 22 TWEE EN ZEVENTIGSTE JAARGANG Druk en Uitgave Firma van den Munckhof Drukkerij Kantoorboekhandel Grooiestraat 28 Venraj Telefoon K 4780-512 ^Postrekening 150652 PEEL EN MAAS Advertentieprijzen worden op aanvraag gaarne verstrekt. Losse mm-prl]s 8 cent. Abonnementsprijs p. kwartaal: voor Venray f 1.10 bulten Yenray I 1.30 uitsluitend bij vooruitbetaling. Als Deken van het Dekenaat Venray heb ik de eer allen het vol gende onder Uw welwillende aandacht te brengen. Het is reeds geruime tyd geleden, dat op initiatief van de Katholieke Actie m Venray door de charitatieve en sociale verenigingen van ons Dekenaat besloten werd tot oprichting van een Dekenaal Sociaal-Charita tief Centrum. Dit Centrum werkt nu reeds volop gedurunde negen maan den. Alle sociale en charitatieve verenigingen van ons dekenaat zyn als lid toegetreden. Venray en het dekenaat zyn hierdoor een belangrijke instelling rijker geworden en de Charitas kan nu intensiever en nog beter beoefend worden. Het eerste en eigen doel van iedere vorm van katholieke charitas, en dus ook van de georganiseerde, is het opheffen, verminderen of verzach ten van het menselijk leed en zo mogelijk zelfs het opheffen van de oorzaken daarvan, als getuigenis van de werkelijke liefde van God voor de mens. Het hier nagestreefde doel van de charitas eist, dat zij beoefend wordt op een wijze, waarop het hoogst mogelijke effect wordt bereikt. Een doeltreffende organisatie, een voldoend aantal technisch goed geschoolde, met ijver bezielde vrijwilligers en beroepskrachten, goede methodes, een Bureau met goede documentatie en voldoende stoffelijke middelen zijn daarvoor de noodzakelyk vereisten. Hef Sociaal Charitatief Centrum kan aan deze vereisten voldoen, mits het kan beschikken over voldoende stoffelijke middelen. De particuliere verenigingen en de overheid hebben reeds goede bij dragen ter beschikking gesteld. De beoefening der Charitas is een integrerend deel van onze katho lieke levensbeschouwing, van de roeping der Kerk en van het godsdienstig leven van IEDER KATHOLIEK. Wy vragen daarom een bijdrage van alle parochianen. Aalmoezenier Gerrits, de aalmoezenier voor Sociale Werken, preekt voor dit doel in alle kerken van ons dekenaat. Dit gaat dan vergezeld van een collecte ten behoeve van het Sociaal Charitatief Centrum. Deze preek en collecte werden reeds in verschillende kerken gehouden en ons is gebleken, dat de gelovigen uit de verschillende parochies nog een offer voor de naastenliefde weten te brengen. Zondag aanstaande zal Aalmoezenier Gerrits preken over het Sociaal Charitatief Centrum in onze parochiekerk „St. Petrus Banden". Wy bevelen gaarne de daarbij te houden collecte voor het Centrum in Uw milddadig heid aan. W. BERDEN, Deken Naar aanleiding van ons artikel „Onze Ouden van Dagen, een Tehuis voor Bejaarden in Yenray" in dit blad van 12 Meijl., mochten wy vele blijken van belangstelling ontvangen. Hot is echter zeer moeilijk voor ons om nu eens precies te vertellen, wat bedoeld Allround systeem alle maal kan inhouden en wat daarvan in Venray verwezenlijkt kan worden. Dit geldt temeer, daar concrete beslissingen dienaangaande groten deels berusten by het Comité van Actie van het Sociaal Charitatief Centrum. Wel ontvingen wy de goedkeuring van de Landelyke Stichting voor de Behuizing van Bejaarden, voor het geven van een nadere uiteenzetting van de bedoeling van deze Stichting met een Tehuis voor Bejaarden. Volgens deze Stichting zyn daarin begrepen een aantal op het gerief van bejaarden ingestelde woningen, die de bejaarden de ruimte bieden, welke zy nodig hebben en wier ge bruiksmogelijkheden het voor de bejaarden gemakkelijker maken nog zelf het eigen huishouden te doen, zonder daarbij teveel aan vitaliteit in te boeten, derhalve zelfstandig te zyn en zoveel zelf werkzaam te blijven. Voor wat betreft de woningtypen heeft deze Stichting zich de ruimte verdeling als volgt gedacht: Een vestibule of gang een ruime woonkamer een zeer gemakkelijk ingericht keukentje een toilet. De woon- en slaapkamer zyn van ruime kasten voorzien. Meestal zijn er in een bejaardencomplex (Tehuis voor Bejaarden) ook enkele i-bedswoningen voor vitale alleenstaanden. Vervolgens vinden wy in een der gelijk complex ook 3 beds-woningbn, bestemd voor een echtpaar met een inwonend familielid (bv. zoon, dochter broer of zuster, of in sommige ge vallen een inwonende dienstbode). Deze laatste woningen hebben dus nog een tweede slaapkamer. Wat gaat er nu gebeuren met de bejaarden, die tengevolge van de ouderdom in validiteit afnemen Wij hebben hier op het oog de bejaarden, die de zelfverzorging niet meer geheel aankunnen of aanwillen. De Landelijke Stichting wil nu, dat het bejaardencomplex erop berekend is, deze gevolgen te kunnen opvan gen. Elk beiaardencomplex behoort daar om een verzoi gingspaviljoen te hebben wat dan tevens accomodatie geeft voor leiding, personeel en gasten van het complex, alsmede zyn hierin nog ondergebracht de verschillende cen trale diensten en ruimten als o.a. keukens, linnenkamer, eet en recre atiezaal, bibliotheek, naai- en knut- 8elruimten, badgelegenheid, rijwiel- berging, garage, werkplaats e.d. Wy willen er hier nogmaals aan herinneren en er de bijzondere nadruk op leggen, dat de bejaar denzorg in beginsel geen armen zorg is. Bejaardenzorg moet zyn een zorg voor sociaal-zwakken. De leeftijd der bejaarden brengt hen niet alleen onder deze categorie, ongeacht hun maatschappelijke positie of welstand. De Landelijke Stichting beoogt dan o.i. ook terecht dat Eigentijdse Centra voor bejaarden voor iedere bejaarde, die daarvan gebruik wenst te maken, moet openstaan. De bouw van een dergelijk complex geeft voldoende gelegenheid om wat cultureel by elkaar hoort, ook wezen lijk by elkander te kunnen groeperen. Er is het beginsel van de vrywiL lige ontmoeting. Wat dit laatste betreft, heeft de practyk in verschillende reeds be staande bejaardencomplexen aange toond, dat er ongemerkt een echte gemeenschap kan. groeien. Standsverschillen schijnen bij vele bejaarden niet meer zo zwaar te wegen en men groeit op dezeleeftyd gemakkelijker naar elkaar toe. Hoe groot denkt de Landelijke Stichting zich een dergelijk bejaar dencomplex De economische verdeling van het aantal bedden ligt ongeveer zö, dat circa 90-110 bedden in de zelfstan dige woningen worden ondergebracht en 63—85 in het verzorgingshuis. (Een „bed" is een permanent ge bruikte slaapplaats; een slaapvertrek voor een echtpaar wordt derhalve voor 2 „bedden" gerekend. Een plaatselijke Stichting zal moe ten zoigen voor het tot stand doen komen en in stand doen houden van het bejaardencomplex. Er is een organisatorische verhou ding tussen de Landelijke Stichting en de Plaatselijke Stichting. Beiden hebben een eigen rechtspersoonlijk heid en zyn.ieder voor zich autonoom. Er is derhalve geen juridische onderschikking van de laatste tegen over de eerste. Zij dienen echter nauw samen te werken. De plaatselijke Stichting heeft geen taak ten opzichte van de bejaarden buiten het complex. De belangen van deze bejaarden worden plaatselijk gediend door een Sectie Bejaardenzorg van het Sociaal-Charitatief Centrum. De Landelijke Stichting wil, dat de plaatselijke Stichting zal aangesloten zyn by het Sociaal Charitatief Cen trum. Misschien klinken U ook reeds de woorden van het Bossche liedje in de oren... „Wie zal dat betalen?" Hoe is de financiering van de bouw van zo'n Tehuis voor Bejaarden Deze complexen kunnen worden ge bouwd op voet van de Woningwet. Dit betekent, dat de grond- en bouw kosten met behulp van een voorschot door de Overheid worden gefinancierd. Er is ook nog de mogelijkheid om te bouwen met een Rijksbijdrage ineens. Het bouwen op voet van de Wo ningwet hetgeen betekent een 100 pet. bouwkosten voorschot van de Overheid is alleen mogelyk door een toegelaten bouwcorporatie of door een gemeente. De Landelijke Stichting beschikt over een eigen Bouwcorporatie, n.l. de Landelijke Katholieke Bouwcor poratie voor Bejaarden. Wy vestigen er nog eens de aan dacht op, dat wy in het bovenstaande hebben weergegeven de visie van de Landelijke Stichting voor Bejaarden zorg en de mogelijkheden welke deze Stichting biedt by het tot stand dóen komen van een Tehuis voor Bejaarden. Wy vertrouwen, dat het Comité van Actie van het Sociaal-Charitatief Centrum met concrete plannen naar voren zal komen en dat deze goed opgezette en terdege verantwoorde plannen binnen vrij afzienbare tijd verwezenlijkt zullen worden. J.R. Terwijl de heren Fr. en H. Janssen met kennisgeving afwezig waren en enkele andere heren nog niet aan wezig waren, maar eerst later bin nenkwamen, begon jl. Dinsdag de vergadering van de Raad met een agenda van 14 punten. Na de opening werden zonder op of aanmerxingen de notulen goedge keurd van de op 16 en 17 Februari, 27 Maart en 24 April gehouden ver gadering. Ook de ingekomen stukken werden voor kennisgeving aangeno men. Het waren o.a. sehryvens van Ged. Staten, waarin zy goedkeurden de raadsbesluiten tot verpachting van grond aan G. H. In 't Hulst en P. J. van Ryswyck. Verder deelden zy mede, dat by koninklijk besluit de opheffing van de Trottoir belasting is goedgekeurd. Bovendien was er een schrijven van de heer van Haaren, dat hy heeft opgehouden lid te zyn van de gemeenteraad, waarop de VOORZIT TER van het Hoofdstembureau de mededeling deed, dat P. J. Oomens zyn opvolger zal zijn. De Commissaris der Koningin zond een dankschrijven namens H.M. de Koningin voor de gelukwensen by Haar verjaardag. Verder keurden G.S. nog goed het Raadsbesluit, dat het gemeenteper- soneel zal krijgen uitbetaald volgens het Toelagebesluit losi, het Uit- kermgsbesluit 1950 en het Verho- gingsbesluit 1950. SCHOLEN. 3. Door de Broeders van Liefde te Oostrum is, onder overlegging van de nodige bewijsstukken, gevraagd om een vergoeding van de in het jaar 1949 uitbetaalde beloning van een vakonderwijzer in lichamelijke oefening aan de ULO te Oostrum. Aangezien de aanvraag naar behoren is ingediend, kent de Raad de ge vraagde vergoeding toe. 4. Het bestuur van deRK. Lagere Meisjesschool te Venray heeft tot de Raad het verzoek gericht om mede werking voor de aanschaffing van schoolbanken. Uit een ingesteld onderzoek is ge bleken, dat door de aanschaffing dezer banken de normale eisen niet worden overschreden. Daarom wordt de gevraagde mede werking zónder meer verleend. Het Schoolbestuur van Ysselsteyn wil de thans bestaande school geheel verbouwen tot gymnastieklokaal en kleuterklas, terwyl ze dan verder vyf nieuwe klassen wil bijbouwen. B. en W. is er niet voor gezien de financiële toestand van de gemeente. De uitbreiding, die er komen moet men duwt nu eenmaal geen 180 leerlingen in vier klassen zal wel opgevangen moeten worden, maar dat kan ook door het bijbouwen van één klas. B. en W. stellen dan ook voor dit laatste goed te keuren. De heer WISMANS vindt het jam mer, dat het zo moet gaan, maar als er geen centen zyn, kan het ook moeiljjk anders. Hij vraagt echter, of er niet twee klassen bijgebouwd kunnen worden, daar men anders in de zeer nabije toekomst weer moet uitbreiden. Verder wil by nog graag weten, of een en ander zo wordt gedaan, dat de eerste plannen later toch nog te verwezenlijken zyn. De heer VERMEULEN vraagt, of door het Schoolbestuur by 't opstellen van het eerste plan ook overleg heeft gepleegd met de gemeente. In zijn antwoord wyst de VOOR ZITTER, weer met het oog op de financiële toestand, het bouwen van een tweede klas af. De nieuwe zal echter zo gebouwd worden, dat later misschien toch de plannen van de school werkelijkheid kunnen worden. Met het gemeentebestuur heeft de school geen overleg gehad. De heer VERMEULEN wijst er op, dat men hier toch wel voorzichtig dient te zijn, daar een plan voor een school in Peelplan—Zuid nog steeds tot de mogelijkheden hoort. Ook de heer ODENHOVEN meent zich te herinneren, dat in Peelplan - Zuid een kern is geprojecteerd. Een reden te meer, volgens de VOORZITTER, om nu nog maar een klas te bouwen. Dit laatste wordt dan verder goedgekeurd. Peelplan-Zuid In Peelplan-Zuid zyn weer enkele kavels klaar gekomen en in de vorige vergadering is aan B. en W. toestem ming verleend om de nodige candi- daten op te roepen en aan te wijzen. Dat is intussen gebeurd en B. en W. vragen nu de uiteindelijke goed keuring van de Raad voor de volgende personen en kavels: t.w. M. Classens-Gooren Kl.-Oirlo F 25 kavel 14 van vak II, L.A. Ver geldt Ysselsteyn I 40 kavel 15 van vak II, en A.H.H. Nelissen Oirlo E 48 kavel 16 van vak II. Zonder meer gaat de Raad hiermee accoord. Landschapschoon Het Nederlands Beheersinstituut wil overgaan tot verkoop van het perceel gelegen aan de driesprong Oirlo—Castenray Tienray, tegenover café Verheyen, dat eigendom was van Rijksgraaf Leopoldine von Gysenberg zu Westerholt, weduwe Westerholt, weduwe van Baron von Spies von Ëüllesheim. Het Nederlandse Landschap zou gaarne het kruis met de linde- en eikenbomen bewaard zien en heeft daarom gevraagd aan de Gemeente om dit perceeltje te kopen. De door het pryzenbureau opge geven maximumprijs zal als verkoops prijs gelden en deze bedraagt f 350. Hiermede kan de Raad accoord gaan. Grondonteigening De grond voor de nieuwe lagere jongensschool levert nogal wat narig heid op. Nadat eerst lang her en derwaarts gepraat was, werd op 16 Febr. door de Raad in beginsel besloten, om de grond te onteigenen v.d. Erven Poeis. B. en W. hebben daarna echter nog voorstellen gedaan om deze vervelen de kwestie opgelost te krijgen, maar blykens schrijven van genoemde Erven worden ook de nieuwe voorstellen niet geaccepteerd. B. en W. willen nu niet meer verder gaan, in de mening, dat zy alles heb ben gedaan wat mogelijk was om de tegenpartij zo tevreden mogelyk te stellen en stellen de Raad du voor, om over te gaan tot onteigening van 3875 m2 grond. De Raad had hiertegen geen bezwaar Een begrotingswijziging wat betreft de gewone dienst en de kapitaaldienst 1950 onderging hetzelfde lot. Geld tekort Ten behoeve van de bouw van 56 montagewoningen, een woning te Castenray en 0 industriewoningen werd besloten tot een geldlening aan te gaan tot een bedrag van f 832 000,— by het Algemeen Burgerlijk Pensioen fonds te 's-Gravenhage tegen een rente van 3Va pet. met een looptijd van 30 jaren. Het bedrag van f 852.000,—berustte toen nog slechts op een begroting van het vermoedelijk benodigde be drag. Thans is bekend, dat een bedrag van f 23 000,— meer nodig is voor de financiering van bedoelde bouw. De Raad ging er zonder meer mee accoord, dat by ditzelfde fonds een aanvullende lening gesloten wordt van f 23.000,—. Opheffing industrie De Raad besloot vorig jaar M. de Groot, fce Enschede te verhuren het nog in eigendom aan de gemeente toebehorende gedeelte van de voor malige gasfabriek. Nu blykt, dat de Groot geen be hoefte heeft aan bedoelde ruimte en de desbetreffende Duurovereenkomst niet door de Groot is getekend en voorts de gemeente deze ruimte thans in gebruik heeft als opslagruimte voor het versieringsmateriaal, gaat de Raad er mee accoord, genomen besluit in te trekken. Yredepeelcommissie Nu de Vredepeelregeling door de koninklijke goedkeuring van 2 April jl. in werking is getreden, is het nood zakelijk dat de Raad vyf leden aan wijst voor de in te stellen Vredepeel- commissie, die hierin zitting hebben namens de gemeente Venray. Tot nu toe waren dat de heren Janssen, burgemeester, weth. Pubben, Reintjes, Wisman8 en Creemers. Aangezien Creemers geen raadslid meer is, zal voor deze een nieuw lid gekozen moeten worden, terwyl de anderen zitting willen blijven houden. De Raad ging dus aan het stemmen en de eerste stemming leverde als resultaat op, dat de heren Janssen, Pubben, Reintjes en Wismans de nodige stemmen behaalden. Om de vyfde plaats moest dus op nieuw gestemd worden. De stemmen bleken nog al verdeeld te zijn, want tussen de heren Houben en Custers moest opnieuw gestemd worden, een stemming, die door Houben met 9—5 gewonnen werd. Alle heren accepteerden hun benoe ming en nu kan men dus volop beginnen aan de ontsluiting van de Vredepeel. Industrie-commissie In de daaropvolgende rondvraag vroeg de heer VERMEULEN of het niet wenselijk was dat voor het uit- getredend lid van Haaren een nieuw lid voor de industrie-commissie zou gekozen worden. De Raad vond dat goed en toog met nieuwe moed aan het stemmen. De heer de Bruyn werd met twaalf stemmen in de industrie commissie „geduwd". Kermisperi kelen De heer VERMEULEN had verder by geruchte vernomen, dat Venrayse yscoventers van de kermis in Venray geweerd zouden worden, maar uit de toelichting van Weth. WINTELS bleek, dat Rutten uit Oostrum op het ene terrein zou komen, terwijl Thielen op het andere kwam. Natuurlijk Van 10-12 Juli Dinsdagmorgen 10 Juli staan de gastvrije deuren van Sint Anna weer wagenwijd open I Voor de 4e keer wordt dan het Zieken-triduum gehouden. Van alle kanten uit ons Dekenaat komen de auto's aanrijden met zieken, met in validen, met ouden van dagen; mensen die slechts drie dagen van het jaar de H. Mis kunnen bijwonen; misschien al jaren lang op hun ziekbed liggen; iedere dag hetzelfde, dag na dag, jaar in jaar uit. En nudrie dagen in hun leven die een feest voor hen zyn Een andere omgeving, andere'mensen om hen heen, de mooie plechtig heden der H. Mis. Vader Bisschop, zegenende priesters, een preek voor hen alléén, vriendelijke zusters, dames en meisjes die lien verwennen, die voor hen koken en voor hen zorgen. Ja, het is een feest, waarnaar ze maanden van te voren verlangen. Het is een bron van genade en kracht waaruit zy weer moed putten voor de komende lange maanden en eenzame uren. Vrienden en weldoeners van onze zieke en zwakke broeders en zusters in Christus 1 Mogen we ook dit jaar op U rekenen Door Uw gulle gaven, door Uw medewerking, maar vooral door Uw liefde is dit feest voor onze zieken mogelijk. Voor de zieken komen we weer vragen geld, vlees, eieren, boter, het gebruik van Uw auto, Uw tyd, Uw kookkunst, de kracht van Uw sterke armen (wat een genot, dat U die geven kunt!). Kortom, we vragen Uw liefoell Iedere week zullen we U in dit hoekje vertellen hoe het gaat met d# voorbereiding. Moge het Triduum ook dit jaar weer een feent zyn I komen er ook buiten Venray, maar van dat weren ia niets waar. Toen de heer VERMEULEN daar mede gerust gesteld was, informeerde hy eens of de Voorzitter nog eens er over gedacht had om kermis-Donderdag af te schaffen, maar in plaats daar van Zondags dansen te geven. VOORZITTER had er inderdaad eens over gedacht, maar meende dat na bespreking met andere het 't beste zou zyn om de oude gang van zaten te handhaven. Het feit, dat Leunen op Sacramentsdag had gedanst, was puur toeval en slechts deze keer om de handboogschuttery wat te steunen. De heer CAMPS die vroeg om de opritten voor de Stationsbrug beter in orde te maken zodat het niet zo zou „stoeken" kreeg de verzekering dat een en ander nagezien zou worden. H aarperikelen De heer ODENHOVEN vond het vreemd, dat de hnren van de veertig goedkope woningen, allerminst goed koop waren. Was eerst gesproken over een huur van f 4.25, nu was de huur reeds f 3.25. Maar dat was nog niet alles. Voor het tuintje, dat er by ligt moet men bovendien nog een dubbeltje per week extra betalen, terwyl er verder nog gesproken wordt over f 0.13 huurverhoging. Neemt men daarentegen de woningen op het Desselke, dan blijkt dat deze minder huur opbrengen, hoewel ze veel meer hebben gekost. De heer Odenhoven is nog steeds niet instaat geweest dat raadsel op te lossen. Weth. WINTELS zal dan proberen de oplossing te geven. Het blykt dat voor de financiering van de woningen op het Desselke heel wat meer faci liteiten door het Rijk gegeven werden als by de zgn. goedkopere woningen. 3y het Desselke financiert het Ryk by'v. ook de openbare werken als trottoirs ed. terwyl ze verder een stuk tuin tevens voor haar rekening neemt. Hierdoor is duB de explotatie- rekening heel wat goedkoper als die voor de goedkope woningen. Want terwille van die voordeliger bouw en tevens omdat de schatkist het niet meer kan bolwerken, financiert het Rijk alleen de kale bouw en het stukje grond waarop die bouw staat. De openbare werken, als trottoirs, tuintjes, versiering, hekken etc. moet de gemeente nu zelf betalen. Hier door stijgt dus de exploitatierekening. Verder zyn de goedkope woningen gemiddeld op duurdere grond gebouwd als die op het Desselke, alweer een factor te meer die de huren doet stijgen. Verder ontkent spreker perti nent, dat er gesproken is over f4.25 huur. Integendeel, van het begin afaan is reeds gesproken over f 5.25, de i 4.23 is absoluut een vergissing van de heer Odenhoven. De heer ODENHOVEN blijft echter by wat hy heeft gezegd en meent, dat het raadsel allerminst is opgelost. De woningen op het Desselke kosten byna f 4000 meer dan de goedkopere woningen en hier heeft men niets te maken met dubbeltjes voor tuintjes etc. Ook de heer SELDER ziet in dat dubbeltje een verkapte trottoirbelas ting, waarop Wethouder WINTELS het hele verhaal nogmaals afsteekt en er op wijst dat dat dubbeltje op de eerste plaats is voor de veel grotere tuin die men heeft gekregen, verder voor de afrastering, voor de aanleg van een stoep etc. en dat het met verkapte trottoirbelasting niets heeft uit te staan. De heer ODENHOVEN zegt verder dat de vrouwen geen putje hebben voor het waswater, maar dat alles door de gootsteen moet.' De VOORZITTER wijst dan weer op de voordelige regeling die men moest treffen en hieraan is bijv. dat putje opgeofferd. Men staart zich hier in Venray nog te veel blind op de te lage huren van voor de oorlog. Huizen kosten kapitalen en dit moet toch op de een of andere manier verhaald worden. Hiermede zyn de heren de BRUYN en CAMPS het eens Men woont per slot uitstekend in de kom, op dure grond, heeft een behoorlijk tuintje etc. en dat is toch wel een dubbeltje extra waard. De hoge huren is niet de schuld van de gemeente, maar dat ligt vooral aan de tijdsomstandig heden. Die twee jaren geleden heeft gebouwd is stukken beter af, als die heden moet bouwen. De heer ODENHOVEN bromt dan nog wat, maar ziet wel in dat en de hoge huren en het dubbeltje extra niet te verhelpen zyn en laat de zaak dan verder maar doorgaan. Fietspaden De heer MAAS vraagt of er niets gedaan kan worden aan de hoofd fietspaden, die er verschrikkelijk uit zien waarop weth. WINTELS de Raadsleden verzoekt dergelijke ge vallen zo spoedig mogelijk op te geven by Gemeentewerken. Het slechte weer van de laatste tyd is hiervan een der hoofdoorzaken. De heer CUSTERS vestigt de aan dacht van B. en W. op de weg naar het Schoor waar over het ingewalste puin nog steeds kiezel zal komen. Dit wordt de hoogste tyd. Verder zou hy graag zien, dat men iets deed tegen al het regenwater in de kom van Oirlo, daar hier alles na een flinke bui onder water staat. Wethouder WINTELS heeft het genoteerd en zal met Gemeente werken dienaangaande overleg plegen. Nadat de Raad verder nog een afspraak heeft gemaakt voor een excursie naar Peelplan-Zuid en de Venrayse bossen, sluit de Voorzitter de vergadering. Plechtige legging van de gedenksteen in Oirlose kerk Op Zondag 10 Juni a.6. zal in Oirlo een groot feest zyn, dan zal in de grote vierkanten toren van de in aanbouw zynde nieuwe kerk een grote gedenksteen geplaatst worden, die de herinnering levendig zal houden aan deze nieuwbouw. De nieuwe kerk van Oirlo is reeds aan de dakspanten toe en men krygt een goed beeld hoe de nieuwe kerk zal worden. Om het oude gotische priesterkoor te kunnen behouden en om de kerk breder te maken, zodat nu 300 zit plaatsen er in kunnen tegen 200 vroeger, staat het schip niet zuiver recht voor het priesterkoor, maar heeft het architectenbureau Kayser en de Bruyn uit Venlo, hiervoor een andere oplossing gevonden. Is de kerk klaar, dan zal moeten blyken of dit voldoet. Behalve dat de kerk breder wordt, wordt zy ook iets langer De toren wordt ook iets breder nl. 7.3 meter, tegenover 7 meter voorheen. De oude Oirlose toren was in de 12e eeuw gebouwd en deed tevens dienst als verdedigingstoren. Zy had dan ook het model van de Siegfried- turmen, zoals we die veel in Duits land vinden. Ouderen onder ons weten nog* dat de toegang tot deze toren heel klein was. In 1910 heeft men deze verbreed en het was geen kleinigheid om door de 1.70 meter dikke muien heen te breken. Dit zelfde idee heeft men nu ook in de toren bewaard, al worden de muren dan niet zo dik. Ook nu is de ingang onder de toren. Naast de toren zal in de toekomst nog een doopkapel gebouwd worden, maar op het ogenblik ontbreekt daarvoor het geld. Onder de toren zal ook het oksaal en het orgel komen. Voor het nieuwe orgel heeft men in Oirlo reeds ge ruime tyd een orgelfonds gesticht. By de wederopbouw heeft men de oude absis van de 12 eeuwse kerk teruggevonden, die de enigste en oudste Romaanse kerk was in deze buurt. Het oud-gotische priesterkoor is er in de veertiende eeuw aange bouwd, waarschynlyk om meer plaats te krygen. De toren, die 36 meter hoog zal worden, wordt in verband met de tijdsomstandigheden slechts tot 13.3 meter opgetrokken. Het aannemers bedrijf P. Volleberg en Zn., de bou wers van deze kqrk, hopen in Nov. het gehele gebouw klaar te hebben. Deze kerk zal een dak krygen met Oud-Hollandse pannen. Om half 3 beginnen Zondag 10 Juni

Peel en Maas | 1951 | | pagina 1