Ci reus v. Bever Q, te VENRAY in Peel en Maas De wederopbouw van Huize St. Servatius. Slechts 3 dagen 2 tm 4 Juni Zaterdag 2 Juni 8 uur Gala-Openingsvoorstelling Zondag 3 Juni 3 en 8 uur Maandag 4 Juni 8 uur 4jet qióte ^ukleumfHóqkamma U verkoopt meer door te adverteren pMep. BUITENLAND OMA.JHAAI 3T2dlTKiV3I HI De opbouw en het herstel van Huize St. Servatius loopt weinig in het oog, verborgen als 't ligt achter een gordyn van groen. Toch is ook hier de oorlog doorheen geraasd en toch is ook hier ontzaggelijk veel verwoest. Maar ook de Broeders van Liefde hebben niet stil gezeten. Sinds hun terugkeer in 19-13 is hier gebouwd en geploeterd, zyn er moeilykheden overwonnen en is de zieke mens zo weinig mogelyk overlast aan ge daan. Van dit alles komt zo weinig naar buiten. Paviljoen na paviljoen is weer hersteld, verbeterd en weer opgebouwd, is er gemoderniseerd en veranderd, kortom in de afgelopen zes jaren is er in dit gebouwencom plex dag in dag uit getimmerd en gemetseld en nog is men niet klaar. Nu men een dezer dagen 't nieuwe gedeelte van 't Ziekenhuis in gebruik heeft genomen, is 't eens intressant om hierop wat nader in te gaan, om niet alleen de wederopbouw en de verbeteringen hier en elders in deze inrichting aan te geven, maar ook om eens te laten zien, dat ook hier een belangrijk stuk wederop- bouwgeschiedenis in onze gemeente geschreven wordt. Uet oude ziekenhuis was een paviljoen als vele, dan weer eens hier uitgebreid, dan weer eens daar veranderd, met ontelbare gangen en hoeken, met grote en kleine zalen. Granaten zyn er op gevallen, het is losgedreund door. de bommen, inge- regend en verrot en na de terugkeer van de patiënten stond men ook in dit paviljoen te kyken naar neerge storte plafonds, gescheurde en gebarste muren, vernielde deuren, kapotgebro ken en geslagen houtwerk en men wist feitelyk niet waaraan het eerste te beginnen. Men is echter begonnen en hoewel provisorisch konden de patiënten er weer onderdak krygen. Wat 't eerst hersteld kon woiden, werd hersteld en zo kwam vorig jaar ook 't zieken huis aan bod.Reeds driejaren waren dan voorby gegaan, dat men aan 't plannen maken was, omdat men algemeen van mening was, dat dit gebouw wel nooit meer als ziekenhuis dienst zou kunnen doen. Van de andere kant drongen hoge bouwkosten op zuinig beleid aan en tenslotte werd het architectenbureau Hendriks, vd. Sluys en vd. Bosch gevraagd dit geval eens te bekijken. Deze week is de helft van „dat geval" klaar gekomen en wie dit oud-nieuwe gebouw hier ziet liggen, krijgt reBpoct voor de hedendaagse architecten. Het nieuwe Ziekenhuis, voor zover 't nu dan klaar is, heeft vier ruime zalen, die ieder gesplitst zijn in een dag- en nachtverblijf. By dit laatste, waar men over de liggen de patiënten een gemakkelijk over-( zicht heeft, zyn een drietal separeer- kamers met pantserglas en accous- tische plafonds. Bij do dagverblijven zyn een ruime keuken met afwas, toiletten, douche cellen, voetbaden, kuipbaden, maga zijn en huisapotheek, terwyl alle patiënten nog een privélade hebben. Alles is zonder luxe overdaad, licht en luchtig gehouden, met een modern alarm- en omroepsysteem, electrische klokken, geruisloze ventilatoren, eigen radio-omroep, verwarming enz. Voor de lopende patiënten zyn er keurige zitjes en alles is fleurig en gezellig. De grote vloeren zjjn belegd met linoleum, kortom het verschil tussen oud en nieuw is als tussen dag en nacht. In de ruime voorbouw zyn de dokterskamer ondergebracht en het laboratorium, terwyl een ruime trap- penhal naar boven leidt, waar het zelfde beeld getoond wordt, van ruime gangen en grote frisse zalen. De 300 patiënten die hier eerlang in onder worden gebracht, zullen er een weldoende rust vinden en een mooi tehuis. De versiering wordt zo sober mogelyk gehouden, maar geheel aangepast aan de styl van dit nieuwe ziekenhuis. Pieter Wiegersma uit Deurne zal voor het trappenhuis 6en gebrandschilderd raam maken. Cijfers Voor de cijferaars onder onze lezers en om een klein voorbeeld te geven, wat een paviljoen aan wederopbouw- werk eist, mogen dan hier enkele cijfers volgen van gebruikt materiaal alleen al in dit paviljoen. 133 ton staal, 1600 M overeordynen, 3500 M2 vloerbedekking, 4000 M2 plastiekwerk, 3500 M2 zachtboard, 10 000 M2 schil derwerk, 35 km profliellysten en 300 verlichtingsarmaturen, zyn met de andere materialen hieraan verwerkt. Voor het merendeel door Venrayse aannemers. De hoofdaannemer is de Fa. Gebr, Janssen, terwyl verder medewerken aan de voltooiing van dit gebouw Stucadoorsbedryf G. Janssen en Zn._ Constructiewerkplaats Ousters, Techni Install. Bureau Tillemans, Fa. Kate rn an e.v.a., terwyl voor de verdere inrichting van het gebouw ook de Venrayse Middenstand ongetwijfeld zyn steentje zal bijdragen. De Broeders zyn volop aan het verhuizen en reeds slaat aan de andere kant van het Ziekenhuis de moker alweer muren uit, terwyl men voor andere paviljoens alweernieuwe plannen aan bet opstellen is. Men gunt zich geen minuut rust, voordat het oude Huize St. Servatius mooier en doeltreifender verrezen is uit het vele wat oorlog en bevrijding ver nielde en afbrak. Ook hier wordt geschiedenis maakt en hebben vele uit onze Gemeente werk aar. die uiteindelijke verrijzenis. ZAAL WILHELMINA VENRAY ZONDAG 27 MEI om 3 uur GROOT KINDER EN FAMILIEFEEST Nederlands mooiste poppentheater vertoont Jan Klaassen vangt de circus aap Als extra attractie de bekende goochelaar Professor Barna Jacovi die de kinderen mee laat goochelen en al goochelend sprookjes vertelt. Entree 40 cent alle rangen, groot en klein Plaatsbespreken a 10 ct p. p. op dag v. uitvoering vanaf half 3 a.d. zaal Het nationale circus van naam Sportterrein Leunseweg bevat 25 internationale circusattracties Afrikaanse leeuwen van Bever's beroemde cavalerie Cubaanse Wervelwind-springers Meester-acrobaten - Vliegende mensen Voetbalspelende honden Ongeëvenaarde Jongleurs Beschaafde clowns Sensatie op het koord Siberische kamelen, enz. enz. Populaire prijzen. 3000 zitplaatsen Rijwielstalling op het terrein aanwezig. „Haak in I" is de roep, die men hoort, wanneer jonge vrolyke mensen over de wegen hossen. Hun vrolyke stemmen werken aanstekelijk en maken ook hen blij, die gebukt lopen onder zorgen. „Haak in I" klinkt het deze lente door heel ons land en jonge gezonde mensen sluiten zich aaneen tot een groeiende stroom. Een stroom mensen; die zonder veel bedenken, zonder commissies en organisaties spontaan en uitbundig de oorlog verklaard hebben aan een kwaad, dat de mens heid al zo lang teistert: DE KANKER. Heeft het zin U hierover meer te vertellen M.i. is het hier niet de juiste plaats. U weet evengoed als de geleerden, die zich met dit vraagstuk bezig houden, dat de strijd tegen deze ziekte er een is op leven en dood. Eenieder kent in zyn naaste om geving slachtoffers van deze ziekte. Reeds jaren zoekt men naar bestry dingsmiddelen. Voor sommige vormen mits tydig herkend en gevonden, bestaat er reeds genezing. Operaties worden gedaan, Röntgen en radium bestralingen. Radioactieve stoffen (dezelfde, die in een atoombom dood en verderf zaaien) worden ter genezing aangewend. Nog lang niet is dit genoeg. Weet U: dat het nog niet zo heel lang geleden is, dat hele steden uitstierven door de Pest Dat de overlevenden niet genoeg in aantal waren om hun doden te begraven. Weet U: dat pokken een zo veel verbreide ziekte was, dat een jonge vrouw, wier gelaat niet door de poklittekens geschonden was, reeds zonder meer als een „schoonheid" gold. Al deze epidemiën komen in onze streken niet meer voor en kun nen bedwongen worden, wanneer ze zoals ook nu met de pokken 't geval is, hier en daar nog dreigen. Weet U: waarom deze kwalen prac- tisch overwonnen zyn? Dat is de verdienste van een vorige generatie. Mensen, die met toewijding gewerkt hebben, vonden de juiste middelen. Laat onze generatie niet achter blijven. Verklaar de oorlog aan de kanker. Gaat mee naar 't Front. „Haak In Dr. A.E. V. HILLE3RAND. De Westerse eenheid Terwyl in de Ver. Staten de ver horen voor de congrescommissie vooral Korea betroffen, begon het diplomatieke front zich te verschuiven naar het Nabye Oosten. In beide gevallen werd de eenheid tussen Engeland en de Ver. Staten op de proef gesteld, maar er is bereikt dat men in de Ver. Staten beter is gaan begrijpen dat men de Britten, die over zulke belangrijke bases beschik ken over de ganse wereld, nodig heeft. In de Ver. Staten is na de verhoren van MacArthur, Marshall en Bradley de algemene opinie wel, dat MacAr thur de stryd der argumenten heeft verloren, al is het moeilijk zulks aan het publiek en de senatoren duidelijk te maken. Het zal dus voor de rege ring en de militaire leiders niet mee vallen, hun matigende standpunt door te zetten, te meer daar Peking geen enkele aanwijzing geeft dat het on voorwaardelijk de agressie in Korea wil staken. Men kan dus nooit zeggen, tot welke ongelukken die halsstarrigheid nog leidt. Maar bewust zal geen Amerikaans politiek leider in de val lopen, die de communisten, hebben opgesteld, om naar Korea zoveel mogelijk troepen te lokken. Bradley zeide, dat een oorlog tegen Peking een krijg zou zyn op een verkeerd front; op een verkeerd ogen blik en tegen een verkeerde vyand. Onverholen is gezegd dat de enige werkelijke vyand die een wereldoorlog onvermijdelijk zou kunnen maken de Sowjet-Unie is, en dat in zulk een conflict Europa en het Nabye Oosten belangrijker zyn dan 'Korea. Nu staat wel vast, dat de indus triële kracht van Moskou een aanval van die kant rechtstreeks tegen het Westen onwaarschijnlijk maakt. Hoe wel de plaatsvervangers van de Grote Vier te Parijs reeds voor de zestigste maal byeen zullen komen, denken zy nog niet aan het afbreken van hun pogingen om een conferentie voor te bereiden, omdat weliswaar niemand haast heeft, maar ook nie mand een volslagen breuk wenst op dit ogenblik. Vandaar ook telkens weer vredesgeruchten, wanneer de spanning te groot dreigt te worden. Tot nu toe probeert het Sowjetblok het nog met plaatselijke conflicten en tracht van zulke botsingen te profi teren, vooral in het Nabye OoBten. De spanningen nemen dus wel toe, maar leiden niet tot hun hoogtepunt. Dat ze toenemen wordt bewezen door het feit dat 4" van de 60 leden der V.N. besloten hebben, een embargo toe te passen op alle materialen naar China die van strategische waarde kunnen zyn. Dat is nog geen blokkade of boycot, maar wel een sanctie waaruit de vastbeslotenheid blykt in Korea niet te wijken voor agressie. kelen van de Anglo-Iranian als orgaan van de regering. Houdt Engeland niet de beschikking over de nu 32 millioen ton olie per jaar, dan krygt het Gemenebest een vreselijke slag. Londen blykt verzoend met de gedachte, dat olie uit Noord- Perzië eventueel naar de Sowjet-Unie gaat, maar die uit Zuid Perziè wil het bly'ven distribueren. Perzië is nu vol van intriges, want de feodale heren die van de nationalisatie willen profiteren (ook om een ze ven j aren plan uit te voeren waarvoor zy zelf liever zo weinig mogelyk betalen), spelen Russen, Britten en Amerikamen tegen elkaar uit. Blitse militaire maatrege len zouden wel tot soortgelijke stap pen van de Russen kunnen leiden en vooral daarom wilden de Amerikanen die verijdelen. Voor Europa is de beschikking over deze olie echter een levenskwestie. Palestina Wel op een zeer ongelegen ogen blik komt nu de botsmg tussen Syrië en Israël. Het Westen, vooral Ame rika, ziet in Israël een bondgenoot, maar minder dan ooit kan men de sympathie missen van de Arabische landen. Syrië en Irak werken nu militair samen (misschien ter voor bereiding van een fusie, een „Groot Syrië") en zy vormen de rugdekking voor Turkye. De Ver. Staten willen Turkye (en Griekenland) opnemen in het Atlan tisch Pact en dus zyn veiligheid doen garanderen door alle Atlantische staten, maar dan moeten Syrië en Irak ook worden ingeschakeld. Tien leden van de Veiligheidsraad hebben dan ook aan Israël bevolen, zich terug te trekken uit het betwiste grens gebied, waar moerassen werden drooggemaakt. Hoewel Israël protesteerde heeft het de stroom tegen. Irak produceert veel olie, de pijpleidingen uit Perzië, Koeweit en Arabië lopen door Irak en Syrië en naast de Perzische moei lijkheden kan men nu bezwaarlijk ook nog Arabische hebben. India, dat inzake China altyd nog afzijdig staat, koos hier de kant. van het Westen, omdat het voor zyn olie ook afhankelijk is van dit gebied. Het begint zyn hongersnood wat te boven te komen en hoopt nu op twee millioen ton graan uit de Ver. Staten. Er is dus wel een westelijk „front" in het Nabye Oosten, maar sterk is het niet, zolang de conflicten rond Perzië en Israël voortduren. Nieuws uit Venray en omgeving Perzië Nadat Perzië had besloten de olie- bedryven van de Anglo Iranian te nationaliseren, heeft het even gespan nen tussen Londen en Washington, want de Amerikaanse oliemaatschap- >yen waren bereid hun diensten aan ;e bieden aan Iran, zodra de Britten er uit zouden liggen. Acheson heeft toen de vertegenwoordigers van die maatschappijen ontboden en hun duidelijk gemaakt, dat de Ver. Staten achter Engeland moesten staan. Nu matigden de Ver. Staten echter Lon den evenzeer, als Londen het de Amerikanen had gedaan inzake Korea. Het gaat niet om het heroepen van het besluit (dat kan geen Perzische regering doen) maar om het inscha Zondagsdienst Doktoren. Van Zaterdagavond 8 uur tot Maan dagmorgen 8 uur DR. VERCAUTEREN Telef. 335 Alléén voor spoed gevallen. Visites moeten aangevraagd worden vóór 12 uur. GROENE KRUIS Donderdag 3t Mei Consultatiebureau voor zuigelingen uit de Kerkdorpen Maandag 28 Mei Kleuterbureau van 2 tot 3 uur Uitsluitend voor kleuters die opge roepen zyn. Anderen worden NIET BEHANDELD. Benoemd Tot sociaal werker aan de sociale dienst te Bussum werd benoemd de heer H. M. Steerneman. Geslaagd Aan de Economische Hogeschool te Tilburg, slaagde voor zy'11 candidaats- examen Economie,de heer J. Niemeyer De Heer A. A. Bexkens, Onder officier te Venray, slaagde aan de Mil.-Sportschool te Hooghalen, voor Militair-sportleeraar. Broeder Hyacinthas O.F.M. f Op 22 Mei overleed kalm en god vruchtig in 't Minderbroedersklooster alhier, Broeder Hyacinthus(Cornelius) Willem8. Hy was geboren te Westerhoven op 17 Februari 1884 en trad in 1909 in de Orde van de Minderbroeders. In verschillende kloosters was hy werkzaam als tuinman, laatstelijk te Venlo, vanwaar hy enige maanden geleden wegens een toenemende kwaal naar Venray kwam. Aanbesteding Voor de bouw van een 8 klassige meisjesschool in Ver.lo schreven 18 aannemers in. De hoogste was f 147.850,— de laagste f 117.990,—. Aannemersbedrijf GebiOudenhoven kwam uit de bus met f 138.500,—, Koningschieten A.s. Zondag Koningschieten van schutterij „Het Zandakker" op het terrein aan de Vlakwaterweg. Stamboekkeuring Op de Vrydag j.l. gehouden stam boekkeuring voor de Kring Venray werden 29 paarden goedgekeurd voor het stamboek. Twee werden terug- Gevonden voorwerpen Blauwe rozenkrans, Janssen-de Bruin, Hoenderstraat 37a; Kindermuts, por- temonnaie en sleutel, Arts, Antonius- straat 4; 2 sleutels, P. Vermeulen, Merseloseweg 23; Kerkboek en muts, Poels, Kruisstraat 28; Gouden trouw ring, M. Cremers, café, Halfweg C 10; Muntbiljet, van Meyel, Langstraat 19; Bruine damesschoenen, Snoeks, Kemp- weg 6; Bruin-rood kinderschoentje, de Visser, Hoenderstraat 38; Zilveren medaille, Oudenhoven, Hoenderstr. 31; Damessj'aal, J. Peters, Merselo; Wol len sjaal, W. Volleberg, Ysselsteyn I 46; Kinderportemonnaie, Vollenberg, Oostrum D 16. Sociale werkster. Met 1 Juni a.s. zal Mej. M. Berg mans uit Don Haag als sociale werk- ter in dienst treden by het Dekenaal Sociaal Charitatief Centrum alhier, Zy is Limburgse van geboorte. Fa. Nelissen bouwt Ziekenhuis in Frankrijk Zoals wy reeds eerder meldden zal de Fa. J.P.A. Nelissen in Frankrijk een Ziekenhuis gaan bouwen. Momenteel wordt in Rotterdam reeds het schip met de benodigde materialen geladen en wanneer dit schip over 8 dagen op de plaats van bestemming zal zyn gearriveerd zullen vanuit Nederland ook de arbeiders vertrekken. Zeer binnenkort zal dus ook Venray zijn aandeel kunnen leveren in de hoognodige deviezen. Eerste resultaten Psychologisch schoolonderzoek Vier en vijftig jongens van de zesde en zevende klassen namen deel aan het eerste collectief (classicaal) psy chologisch schoolonderzoek, waarvan Venray de primeur had. Hierby wer den gegevens verkregen omtrent al gemene intelligentie, technische be gaafdheid, handvaardigheid enz. In besprekingen met de klasse- onderwijzer werd diens oordeel aan het oordeel der psychologen getoetst, Van hen werden ook gegevens ver kregen omtrent gedrag op school, huiselijk milieu, financiële mogelijk heden enzovoorts. Op een speciaal spreekuur werden alle ouders mondeling geadviseerd. Tevoren had een beroependeskun dige in Noord-Limburg en Zuid Oost- Brabant de opleidings- en beroeps mogelijkheden nagegaan. De gemiddelde indruk vau deze collectieve test was: middelmatig. Er waren weinig uitblinkers, relatief zelfs meer zwakkeren. In 22 gevallen (44 pet.) werd het collectief onderzoek nog gevolgd door een individueel onderzoek, ter be vestiging van verkregen gegevens, of op verzoek van de school. Omtrent de uitgebrachte adviezen kan vermeld worden, dat zes maal het leerlingenstelsel (electriciën etc.) werd geadviseerd, to maal ambachts school (alle vakken of fyn-technische vakken) 13 maal ambachtsschool (licht technische vakken) 3 maal landbouw- cursus, 9 maal eenvoudig arbeider, 12 maal middenstandsdiploma, smaal Mulo, 3 maal Gymnasium, H.B.S. etc. Hierby werden vele jongens ver schillende mogelijkheden gegeven. Speciale adviezen zyn hierby niet vermeld. Kermis Leunen Leunense kermis, een der eerste van een druk bezet seizoen, heeft een goede beurt gemaakt. Begunstigd door goed weer, kreeg zy Zondag een onverwacht druk bezoek. De diverse vermakelijkheden deden dan ook goede zaken en de stemming was best. Bovendien kwam daarbij de feestelijke viering van het 30 jarig bestaan van de Fanfare St. Catharina, die ditmaal eens ter afwisseling van festivals en concoursen, de Bieten bouwers hadden uitgenodigd, die door hun optreden de kas van de Fanfare kwamen spekken. Dat hun dit gelukt is, moge blijken uit de meer dan dertien honderd bezoekers aan danstent Weys, waar Boer Biet en zyn mannen onderdak hadden gevonden. En niet alleen spekte ze de kas der Fanfare, maar zy bezorgden alle aanwezigen een pret tige avond, mede met behulp van Gait Jan Kruutmoes en Peer van Baokel, wiens laatste optieden inder daad naar meer smaakte. Lustig klonken de walsen en polkas en de heren waren gul met chocolade, want voor wat hoort wat. Al met al had niemand spyt van deze werkelijk bijzonder goed geslaag de avond, waarop de Bietenbouwers bewezen ras muzikanten te zijn en het publiek de Leunense Fanfare een goed hart toe te dragen. Ook Maandag en Dinsdag was er, ondanks het wat guurdere weer veel ambitie by de danslustigen en ook de danstent maakte goede zaken. Jammer genoeg gebeurde er by de schommels een ongeluk, waardoor een meisje haar arm zodanig ver wonde, dat zy voor eerste hulp naar het Ziekenhuis moest worden over gebracht. Vechtpartij in Leunen Dinsdagavond laat kreeg een twee tal kermisbezoekers in Leunen hoog lopende ruzie. Een derde die de vechtende wou scheiden werd echter het kind van de rekening, want hy werd waarschijnlijk zodanig met een bierglas geslagen dat Dr. Bloemen, die ter hulp geroepen was overbren ging naar het ziekenhuis noodzakelijk achtte. Nieuwe panden Men heeft de kerkdorpen wel eens horen klagen dat hier zo weinig is gebouwd, maar by gelegenheid van Leunse kermis werden in Leunen alleen reeds twee nieuwe panden geopend, gebouwd onder architectuur van de heer J. Rademaker. Het is de kapperszaak van de fa. Strolenberg, terwyl bovendien het kantoor der L.L.T.B. een nieuw onder dak vond. In Oostrum werd van dezelfde architect een nieuwe melkzaak ge opend van de' Fa. Kessels, die uit munt door een goede winkel en een grote bedrijfsruimte. Met al deze gebouwen is ook aan de kerkdorpen recht gedaan en zyn beide verrykt met nieuwe zakenpanden die er mogen zyn. Nieuw kerkhof in Overloon Door de verlegging van de Provin ciale weg in Overloon, is het kerkhof in het gedrang gekomen. Met behulp van de N.V. Grontmy is daarom midden in Overloon een nieuw kerkhof aangelegd, dat Zondag j.l. op plechtige wyze door de Eerw. Heer Pastoor werd ingezegend. Alle verenigingen waren daarbij aanwezig. Er werd een oorkonde getekend, die onder het kerkhofkruis zal worden ingemetseld. Het ligt in de bedoeling het oude kerkhof in zyn geheel hierheen over te brengen. Kerk in Wanssum In afwachting van de consecratie door de Bisschop heeft Wanssum Zondag j.l. haar nieuwe kerk in ge bruik genomen. Men is volop bezig de laatste hand te leggen aan dit schone gebouw, terwyl ook de om geving en de aanplanting nog ver nieuwd moeten worden. De conse cratie der Kerk is nog niet vastge steld. Nieuwbouw in Maashees In Maashees bromt de buldozer alweer aan de Maaskant. Hy is de grond aan het egaliseren voor een groot nieuw magazyn van .de Fa. Havens uit Vierlingsbeek. Naast de reeds bestaande silo en pakhuizen, zal hier een nieuw groot gebouw verschijnen met een vloer oppervlakte van 1000 m2 voor de op slag van kunstmest e.d. De Fa. Demonte uit Weert, heeft deze ruim f 100.000 kostende bouw aangenomen. Het werk staat onder leiding van het architectenbureau Postma uit' Deventer en zy hopen binnen drie maanden met de bouw van deze opslagplaats klaar te zyn. Sparen voor kolen. De Ned. Kath. Bond van Handelaars in brandstoffen „St. Theobald" heeft besloten een actie te voeren voor contante betaling. Voorts zal een spaarsysteem voor de klanten worden ingevoerd. Via een landelijke bankinstelling zullen de brandstoffenhandelaren aan hun klanten kaarten en zegels verstrek ken. Brand te Bergen. Donderdagmorgen om 3 uur is te Bergen het woonhuis met café en werkplaats van den heer Thissen totaal afgebrand benevens de inboe del. Een daarnaast gelegen zaal kon behenden blijven. De Venlose brand- weerd verleende medewerking, doch kon wegens watergebrek weinig hulp meer bieden. De melkprijs voor boeren Op 12 Juni a.s. verwachten wy van minister Mansholt, die ter zake over leg pleegt met de Stichting van de Landbouw, een definitief besluit in zake de melkprijs, aldus deelde de voorzitter van de Kon. Ned. Zuivel- bond Dinsdag te Utrecht op de al gemene vergadering mede. Toestemming wordt verwacht tot het doorberekenen in de richtprijs van de sedert Maart 'verhoogde kosten. Mgr. Hanssen naar Australië Het ligt in de bedoeling, dat Mgr. Dr. A. Hanssen in naam van het Hoogwaardig Episcopaat een bezoek zal brengen aan Australië en Nieuw- Zeeland, in verband met de emigratie van Nederlandse Katholieken naar die landen. Mgr. Hanssen zou zich op de hoogte moeten stellen van de godsdienstig-zedelyke verhoudingen, waaronder de emigranten komen te leven en met de Kerkelijke Overheid moeten bespreken, wat er hier en ginder zou kunnen gebeuren voor een onder godsdienstig opzicht verant woorde emigratie. De reis zal waar schijnlijk plaats hebben in het najaar. Twee Nederl. Meteors in Duitsland neergestort Twee Nederlandse Meteor-straal- jagers van de vliegbasis Twen the zyn Dinsdagmorgen om kwart over tien in de buurt van het stadje Stadtlohn in West-Duitsland met elkaar in botsing gekomen. Beide toestellen stortten neer en werden volkomen vernield. De twee piloten H.B. Boom kamp uit Lichtenvoorde en H. A. Bastiaanse uit Assen kwamen hierby om het leven. Zy waren beiden 22 jaar oud. Tilburg herademt Het gaat prachtig in Tilburg. Sinds een volle week nu reeds heeft zich geen enkel nieuw geval van pokken voorgedaan en het ziet er zo naar uit, dat het nog maar kort zal be hoeven te duren of de epidemie, die het gelukkig niet verder heeft kun nen brengen dan een epidemietje, behoort weer tot de historie. En dan zal men een flinke pluim mogen zetten op de hoed van hen, die de leiding hebben gehad in de stryd tegen de ziekte, maar ook op die van de Tilburgers zelf, die zo massaal gehoor gaven aan de oproep tot herinenting en zodoende de be smetting niet veel kans hebben ge geven. S.V.V.-nienws Zondag j.l. b6gon het tweede elftal aan de promotiewedstrijden. Wilhelmina II uit Weert was op bezoek by Venray. In een buitengewoon vlug en goed gespeelde eerste helft wist Venray 2 een 3—0 voorsprong te nemen. In de tweede helft begon het be duidend rustiger, doch Weert pro beerde alsnog op te halen. In de eerste minuut kregen zy een opgelegde kans, doch op wonderlijke wijze kon nog worden weg gewerkt. Het bleef een Venrayse overwinning, ofschoon de uitvallen van Weert buitengewoon gevaarlijk waren. In de twintigste minuut van de tweede helft kreeg Weert het inder daad verdiende tegenpunt. Hoe voortreffelijk de koper van Venray zich tot nu toe geweerd had, aan dit doelpunt kon hy niets doen. Venray zette de tanden nog eens stevig op elkaar en zowaar de eerst volgende aanval leverde een doelpunt op. De linksbuiten, die in de tweede helft wat mee kinkte, kreeg een bal toegespeeld, plaatste deze naar de linksbinnen en een gloeiende kogel volgde. De keper weerde het schot wel af, liet de bal terug springen en de rechtsbuiten was er als de kippen by om de voorspt Enkele minut Weert met eer voor de stand 0 De eerste W{ maar voor Zond zware ontmoetii? n.l. de uitwed8( uit Heerlen. Indien hier 1 staan de kanst buitengewoon j spel waarmee zou zelfs winst gelijk geeft th< kansen. Als vierde gei burgia 3, zoals; ondersteld were Boys II. Deze proeven in We mina II party tj wachten wy opt Voor -een bepc] bestaat nog gelei naar Heerlen. E» Het eerste elfu tegen een cTT* Venray. De 0 wedstrijd komt kankerbestrijding mooi doel en he liefhebbers aan bijdragen met la dit mooie doel. Opstelling con P. 1 (O» M. de Muldi (D.I.S W. Kessels J. Vet (Oostrum) (Oot: Thiesse va v (B.V.V.) (Ji Konings (Victoria) ReserveH. f. H. Maas (Oostrua BURGER LU van 18 t/a GEBOREN Arts Carolina M Tij8sen HenricusJ v. Ryt Petronellaj Vermeulen Julia, Meyers Hendriks Janssen Maria, Oc Hoedemaekers Ai Hendriks Wilbei Smeets Gerardus. v. Kuyck Maria BI Derks Peter Ph. t v. Cuyck Johann Franssen Gertm Thyssen Maria J Loon en Peter J.L Pijpers Maria KJ Poels Catharina OVERLEDEN Konings Joatitii te Horst van Ooi Wilhei Aben AnnaC.E,,» Achten Albert J Veltum. Boom Johanns Vullings Jacoba,c Oostrumseweg. Willems Corni kloosterbroeder, van Gerven Gfl'; jaar te Meerlo. 2 patiënten St.f ONDERTROUWI van den Hoek, steigermaker, teb sen, Petronella A. Linders, Hendrl naar PTT, te Hors, Henriëtte G.H., 3 GETROUWD Heyndermans, huisschilder en W.A., 26 jr, beidfr- Josten, Johanct bouwer, te Berg}: Theodora H., 33 jr KERKELIJl PAROCHIEKERK PAROCHIE-ACT voor de uitbreidiij God in ons zelt ei Priester v.d.we Zondagonder cramentsdag; 6 u driks; 7 uur lm u. lm. voor pan mis; ïou.hoograii daarna processie; geen congregatie;", hoedje. Maandag6.» hoogmis; 7 u. lm Pouwels; 7.30 g-f Mosmans, PetronJ. en familie; 8.15 Manders en oudes Dinsdag: 6.30 E mis; 7 u. lm7i( Buggems (iH,); si Esser en echtgeic huwelyksmii Loonen—Peeters. Woensdag: 6^ hoogmis; 7 uuri Thea Volleberg; Vaske; 8.15 best.j; Donderdag: 6.3». u. lm zek. intffl mentshoogmis (lac gest. jaard. Henii 7 u. gelegenhd' H. Uur, daarna nac voor mannen enk Vrydag: feest" Jezus; ïste Vrydig .30 H. Harthoogr )l. lof, rozenkram, lerstel en vererii! H. Kruis. Zaterdagalle 3 Maastricht; 6.30 C u. lm; 7.30 gs Pastoor H. Janse jaard. Theod. Wet uur Marialof er. d MEIMAAND. W lof en rozenhoed?. KATECHISMüL de 3e en 4e klas.e 55ste en 568te let leren 54ste en 55t Zondag 3 Juni voor het Sociaal '1 Zondag geen Apostolaat des G't worden beleefd 71 briefjes voor 1 aan de Eindstraaj-

Peel en Maas | 1951 | | pagina 2