HAAK-IN-ACTIE De Runder- T.B.C.-bestrijding. WEEKBLAD VOOR VENRAY EN OMSTREKEN Ook Venray gaat Inhaken op de Haak-In-Actie Q, wepeinzingen (Oooe de potïtielechtei ZATERDAG 26 MEI 1951 No. 21 TWEE EN ZEVENTIGSTE JAARGANG Druk en Uitgave Firma van den Munckhof Drukkerij Kantoorboekhandel iet 28 Venray Telefoon K 4780-512 ^Postrekening 150652 PEEL EN MAAS Adv< aanvraag gaarne verstrekt. Losse mm-prijs 8 cent Abonnementsprijs p. kwartaal! voor Venray f 1.10 bullen Venray f 1.30 uitsluitend bij vooruitbetaling. Wie in ons tweede blad het verhaal leest van de aartsbedelaar Jan Bode graven, die by na anderhalf millioen gulden byeen heeft gekregen met zijn Haak-In-Actie voor de kanker bestrijding in Nederland, voor hem is het du'deljjk, dat ook Venray niet achter kan blyven by deze grote landelijke actie tegen volksvijand Nr. de kanker. En nu hebben enkele „loslopende mensen", dus geen plechtstatig comité, het balletje aan het rollen gebracht, in de hoop, dat ook in Venray een dergelijk succes kan worden behaald als overal elders. En men heeft grote plannen. Allereerst zal Zondag a.s. aan alle kerken worden gecollecteerd voor deze actie. Iedereen geve mild en offert wat voor de bestrijding van deze ziekte. Ban is Zondagmiddag een grote voetbalwedstrijd op het terrein aan de Oostsingel, waar S.V.V. I zal spelen tegen de beste spelers van het Dekenaat. Er zal muziek zijn. Dr. Veraart zal openen, kortom het zal een spannende derby zijn, en natuur lijk gaat iedereen er naar toe. De toegangsprijzen zyn gewoon, de ge meente heeft de belasting laten val len en de totale opbrengst is voor de Haak-In-Actie. Doch daar blijft het niet by, nu de bal aan het rollen is, moet hij groter en dikker worden. Daarom zullen verschillende dames de Venrayse bedrijven gaan bezoeken, om de ar beiders daar te vragen een uur over te werken, of een collecte te houden voor bovenstaand doel. De midden standers zullen aan hun jasje getrok ken worden, terwijl verschillende verenigingen worden verzocht om in eigen kring een kleine actie hiervoor te ondernemen. Zo wordt bv. de handboogschuttery gevraagd van iedere afgeschoten pijl een cent te offeren enz iedere ver eniging ky'kt voor zich wat hij voor dit doel kan doen. Overheidsdienst als po'itie, brandweer en ambtenaren dragen ook hun steentje bij, en dit alles moet spontaan gaan, er moet niet speciaal om gevraagd b6hoeven te worden. Evenals elders moet men begrijpen, dat het eigen belang is als men voor dit schitterende doel iets klaar maakt. Wacht dus niet, maar laten we direct beginnen, ieder op zijn werkplaats, ir. zyn vereniging. Het geld wordt gaarne aanvaard door de Ned. Credietbank onder het motto Haak-In, (Giro 52742). Zolang deze actie duurt (hopelijk niet lang) zal iedere week in Peel en Maas hiervan een verantwoording worden gegeven. Wat doen we met de centen. In het verleden is het dikwijls gegaan, dat we centen voor een of ander schoon doel bij elkaar brachten die enigszins plechtig overhandigde en dan waren we bedankt. By deze actie gaat het echter heel anders Want van de door de gemeen schappelijke acties bij elkaar gehaalde geiden is men van plan schrik niet lieve lezer een huis te gaan bouwen in onze gemeente. Een Haak—In—huis, dat hopelijk tot in lengte van dagen getuigenis af mag leggen van dit mooie streven van het Venrayse publiek. In principe heeft men besloten, dat het een concierge-woning zal zijn aan het Sportterrein aan de Leunen - seweg, die door de Patronaatscom missie wordt overgenomen in huur koop voor 15 jaren, zodat dan het Kankerbestrydingsfonds vijftien jaar lang ieder jaar een bedrag krijgt uitgekeerd. Venray zelf en vooral de gezamelyke jeugd van Venray is dan een gebouw ryker geworden in de vorm van deze conciërge woning, waardoor steeds behoorlijk toezicht is op het grote sportterrein, dat voor alle doeleinden geschikt is, terwijl verder nog aan een Venrays gezin onderdak verschaft wordt. Dit alles kost veel geld, men bouwt in deze dure tijden geen huizen zonder 'geld. Maar verschillende architecten hebben beloofd de plannen gratis te zullen maken, opzichters hebben gratis medewerking toegezegd en verschillende arbeiders hebben beloofd een uur gratis te komen werken. Bovendien geeft de Gemeente de grond gratis en de bouwmaterialen- handel geeft tegen inkoopsprijzen. De bouwvakarbeiders worden gevraagd een uur van hun vrye tijd hieraan te geven, kortom met een minimum van kosten moet dit HAAK-IN huis gebouwd worden door alle Venrayse mensen, hetzij door hun giften en gaven, hetzij dcor hun werk, opdat niet alleen de kankerbestrijding ge diend wordt maar tevens de gehele Venrayse gemeenschap. Laten we morgen Zondag dan de eerste stap zetten door een speldje te kopen, de tweede door naar de voetbalmatch te komen en de derde door in eigen familie, of vereniging een offer te brengen voor de verwezenlijking van ons HAAK-IN HUIS Laten we allen inhaken voor deze mooie actie en laten we tonen, dat Venray in de kring van steden en dorpen, die ons voorgingen, niet zal achterblijven I De rekening van de Haak—In Actie bij de Nederlandse Credietbank wacht op Uw steentje voor ons Haak In—Huis Nederlandse Jongemannen voor zes maanden NAAR DUITSLAND Wens van het Episcopaat: STEUN AAN NAT. KATH. THUISFRONT. De zorg voor de geestelijke en morele welstand van de jonge dienst plichtigen is voor de Aalmoezeniers en militaire autoriteiten één van de ernstigste problemen, aldus Father Patrick O'Connor. Deze priester, die legeraalmoezenier en oorlogscorrespondent is, steunt zyn bezorgdheid op een droeve erva ring by de bezettingstroepen in Duitsland, Malakka en Korea. Hij wijst er op, dat deze jongens niet zo maar een tydje van huis zyn maar dat zy op een verre afstand daaraan hun vaderland moeten gaan dienen, waar zoveel goede gewoonten en de vertrouwelijke sfeer hun jonge levens omringden en beschermden. Indien een jongen een uitstekende godsdienstige opvoeding heeft gehad en daarbij nog het geluk heeft uit een milieu van edele principes te komen, zal hy waarschijnlijk in het 'buitenland practiseren. Diezelfde jon gen zal echter wel een sterke stroming tegen zich vinden. Dit alarmerend bericht lazen wy tegelyk met de afkondiging van Minister president Drees, dat onze jonge soldaten in Duitsland zullen gelegerd worden. Wy hebben geen reden om aan te nemen, dat deze bezwaren en gevaren voor onze Ned. jongens niet zouden tellen. We weten dus, dat onze jeugd omwille van het vaderland een ernstig gevaar tegemoet gaat wy vragen ons af: wat wordt er gedaan Het verheugt ons, dat onze Nederl. Bisschoppen juist dezer dagen hebben beklemtoond, dat het Nationaal Kath. Thuisfront op de algemene steun van alle parochies en parochianen moet kunnen rekenen. De Hoog waardige Bisschoppen stel len daartoe een ledenactie voor tegen een minimum contributie van tien cent per maand, ofwel f 1.20 per jaar. Een bedrag, dat voor geen enkele volwassen katholiek een be zwaar kan zijn. De ernstige mening in den lande is, dat Katholiek Thuisfront zyn tyd heeft gehad, omdat onze militai ren uit Indonesië terug zyn. maar wy mogen niet blind zyn voor de allerernstigste gevaren, die aan een lange militaire dienst in het algemeen en aan een verblijf in 't buitenland in het bijzonder vastzitten. Zes maanden Duitsland kan veel onheil betekenen, doch als de katho lieke bevolking het ware apostolaat begrypt, kunnen onze hardwerkende legerzielzorgers ontzettend veel voor komen. Doch een Aalmoezenier is een priester zonder kerk, zonder „Pa rochiële organisatie Hy is dan ook vry wel geheel afhankelijk van de activiteit van buitenaf. En daarom verheugt ons 't advies van de Nederlandse Bisschoppen, dat de werkzaamheid van Nationaal Katholiek Thuisfront vooral gericht moet zyn op centraal werken, opdat aan de geestelijke verzorgers van leger en vloot de materiële middelen nodig voor de legerzielzorg, verschaft kunnen worden. De tyd van pakjes en krantjes is voorbij de tyd van de échte directe zielzorg staat voor deur, mits U allen helpt 1 De opbouw van 42 Militaire Tehui zen (na de oorlog waren er van de 43 nog 7 ongeschonden) heeft een grote last gelegd op de zielzorg; de vliegvelden en geheel nieuwe militaire legeringen vragen dringend om te huizen voor de jonge soldaten. Duitsland en andere landen, waar de legering van onze jongens, reeds in volle gang is, roepen nieuwe problemen op. We moeten een wal opwerpen tegen verleiding en slechte lectuur; wy willen niet, dat in de strijd om de cultuurwaarden van Europa, de Tussen de Minister van Landbouw en de Stichting voor de Landbouw is na langdurig overleg over eenstemming bereikt omtrent de uitvoering van een groots Nationaal Vijfjarenplan ter bestrijding van de rundertuberculöse, dat de nagenoeg algehele sanering van onze rundvee stapel binnen het aangeduide tijds bestek beoogt. Reeds dezer dagen is men met de feitelijke uitvoering van het plan begonnen. Hiermede is een totaal bedrag van honderd millioen gulden gemoeid in dezelfde tyd, waai in op vaak kleine bedragen ten behoeve van de organi satie van de volksgezondheid moet worden bezuinigd. Het waarom zal echter iedereen duidelijk zyn Nederlands rundveestapel bestaat uit ruim 2 500.000 stuks vee, waar onder zich ongeveer 430 000 zoge naamde reactiedieren bevinden, dat wil zeggen 17 pet. In de afgelopen stalperiode zyn door de dierenartsen onder controle van de Provinciale gezondheidsdiens ten voor dieren alle runderen in ons land met tuberculine ingespoten, zodat men precies weet, welke dieren positief hebben gereageerd en waar zy zich bevinden. Uit deze grootscheepse proef is men niet alleen te weten gekomen dat ongeveer 430000 dieren positief hebben gereageerd, maar ook dat in Friesland, grote delen van Drente, Walcheren en een aantal Zuidhol landse eilanden reeds vry zyn van rundertuberculöse. Een minder goede beurt hebben het vasteland van Zuidholland, Noord Brabant en Limburg gemaakt. Het t.b.c.-vry maken van onze rund veestapel nu dient twee zeer belang rijke volksbelangen. Want zoals bekend is, vormen de t.b.c. lyders onder het vee niet alleen een besmettingsgevaar voor hun stal- genoten, maar ook en zelfs niet in geringe mate voor ons Nederl. volk, waaronder men niet alleen de boeren moet rekenen, die dagelijks met hun vee in aanraking komen,, maar ook de consumenten, die door het gebruik van onze zuivelproducten afkomstig van besmette dieren, veel gevaar lopen te worden besmet. Het tweede grote volksbelang, dat- met het tbc.-vry maken van onze rundveestapel gediend wordt, is het economisch belang. Onze zuivelindustrie vormt onze grootste nationale industrie. De waarde van haar producten overschrijdt de anderhalf milliard gulden, waarvan jaarlijks circa 650 duizend gulden wordt uitgevoerd. Yoor wie deze bedragtniets zeggen zal begrijpen, dat dit een economisch belang van de allereerste orde is. Jaarlyks nu doet de rundertuber culöse nog voor enkele tientallen millioenen schade 1 Want niet alleen geven gezonde dieren meer melk, maar ze geven ook betere melk, terwijl men boven dien ook in het buitenland bepaalde eisen aan de gezondheidstoestand van ons veb gaat stellen. En veilig mag men aannemen, dat deze eisen nog dringender zullen worden, naarmate de export van de consumptiemelk zal toenemen. Voor heel het Nederlandse volk zal het dus een gelukkige gedachte zyn te weten, dat over vyf jaren onze veestapel t.b.c.vry zal zyn. Honderd millioen galden voor het t.b.c.-vry maken van onze rundveestapel I Dit enorme bedrag zal door de over heid en door de georganiseerde land bouw bijeengebracht worden, ieder de helft. De overheid heeft voor dat doel in overleg met de Amerikaanse auto riteiten f 50.000.000 beschikbaar ge steld uit de tegenwaarde van de Marshall-gelden. De georganiseerde landbouw zal zyn aandeel by de in dividuele boeren moeten halen. Wanneer men zich nu herinnert, dat 83 pet van onze koeien t.b.c.-vry zyn en weet, dat de boer van nature geen filantroop is, dan zal men kun- grootste waarde, het heilig geloof, by een gedeelte van onze jeugd gevaar loopt. Daarom sluiten wy ons gaarne by de wens van het Hoogwaar dig Episcopaat aan. Wy vinden het gewenst en billijk, dat elke volwassen katholiek lid wordt van Nationaal Katholiek Thuis front, opdat eenieder, die verant woording kan dragen, een stukje verantwoording meedraagt in dez6 grote tyd, waarin wy niet alles mogen leggen op de schou ders van onze jonge soldaten. Geeft U op aan Nationaal Katho liek Thuisfront, Den Haag, giro 7033 of by Uw Parochiële afdeling. Elk bedrag is goed, mits minstens tien cent per maand of f 1.20 per jaar. Dat deze actie volledig slage Wees een thuis—front Vergeet ook in Uw gebed ons leger niet l nen begrijpen, dat het heel wat hoofd brekens gekost heeft de boeren, die geheel vry willig ervoor gezorgd heb ben, dat hun stal t.b.c.-vry is, mee te laten betalen voor die boeren, die daarin tot nu toe niet geslaagd zyn. Want om vijftig millioen gulden van de boeren byeen te krijgen zullen van de veehouders gedurende vyf jaren 25 ct. per 100 kg. geleverde melk moeten worden ingehouden, van de geslaagden zowel als van de niet- geslaagden. Om dit nu te bereiken is aan het Bedrijfschap voor Vee en Vlees hef fingsbevoegdheid verleend, waarvan het door middel van verordeningen gebruik zal maken. Moeilijker is het echter om de boeren met besmette stallen er toe te bewegen hun zieke beesten op te ruimen en gezonde koeien daarvoor in de plaats te kopen. Want voor de hand ligt, dat de prijzen voor het slachtvee altijd veel lager zullen liggen dan die voor het gebruiksvee, zodat van deze boeren een financieel offer zal worden gevraagd. Om nu voor de goedwillenden dit offer zo gering mogelijk te maken zullen de boeren, die hun stal binnen de gestelde tyd t.b.c.-vry zullen heb ben gemaakt, voor iedeie reageerder, die zy hebben opgeruimd, een premie van gemiddeld f 150 ontvangen. En om voor de kwaadwillenden zo nodig een offer te scheppen, zal op de melk van niet reactievrye rundvee beslagen een extra heffing van 55 cent per honderd kg. worden geheven. Is het rundvee beslag op tyd reactie- vrij geworden, dan worden deze ge heven bedragen wederom terugbe taald. Wanneer men dit groots nationaal plan nader bestudeert, dan moet men respect hebben voor de durf en de moed, waarmede minister en georga niseerde landbouw grote en ernstige kwalen op grootse wyze hebben weten aan te pakken. Wij kunnen dan ook niet anders dan hopen, dat het plan ten volle zal slagen. Vraag Waren Zondagmorgen, toen de eerste communicantjes ter kerke werden geleid, alle vlaggen in de straten, waardoor de kleintjes trokken, in de was? Want er was er nergens geeD te zien, in tegenstelling met andere jaren en ondanks het dringende ver zoek dienaangaande. Van Gend Loos Wy praten druk over industrialisa tie en dergelyk schoons meer en nu blijkt dat zo tussen neus en drempel door Van Gend Loos zich klaar aan het maken is om ongemerkt uit Venray te verdwynen. Het personeel, dat leeds jaren in dienst is, heeft nog niets officieels gehoord, maar uit andere tekenen bly'kt, dat het in Juni zal afgelopen zyn en een plaatselijke onderneming de zaak over zal nemen. We nemen direct aan, dat die ondernemer zijn taak wel zal ver staan, maar vragen ons af waarom dit nodig is. Natuurlijk zullen hiervoor wel cijfers bestaan enz. enz., maar wie van de andere kant de volgeladen wagens ziet, die dagelijks van Venlo komen, en verder de ontwikkeling van Venray zelf in het oog houdt, vraagt zich af of deze semi-overheids- instelling hier, wat Venray betreft, niet het paard achter de wagen &aat spannen. Het zal zaak zyn voor de betrokken instanties om hierover toch eens wat meer opheldering te vragen. Duitsers Het kerkhof in Ysselsteyn met zyn 25000 witte kruizen is bijna gereed. Ed we moeten eerlijk erkennen dat hier iets moois van is gemaakt. Keurige paden zijn aangelegd, een eenvoudige groenbeplanting is aange bracht en jonge bomen staan in hun eerste groen. Men wordt stil en koud als men hier het resultaat ziet van de afgelopen oorlog en deze grond ziet bezaaid met ontelbare kruizen. Hoeveel te meer spreekt dit kerkhof dan niet voor de Duitse vaders, moeders en echtgenoten, die reeds zes jaar lang hebben gewacht om hun kind of man hier te bezoeken. En nu is het zover dan gekomen. In Duitsland geeft men visa uit voor een bezoek aan Ysselsteyn, maar hier vindt men de poort geslo ten. Van Essen, Dortmond en vele andere plaatsen zyn de bezoekers gekomen, maar zy mogen niet verder dan het gaas van de ingang. In Ysselsteyn heeft men nog steeds strenge instructies dienaangaande. Dit is niet juist, deze mensen heb ben ook rechten, men kan deze men sen geen kosten laten maken voor visum en reis om dan de poort ge sloten te vinden. Laat men dan in Duitsland bekend maken, wanneer het kerkhof open gaat, of laat de bezoekers die komen doorgaan. Maar niet zo, dat is slechts ambtenarij en plagerij, die Nederlands naam naar buit6n afbreuk doet. Woning aan de Maasheseweg Aan de Maasheseweg is een nieuwe woning gebouwd, al byna voor een jaar terug. Heden ten dage ligt die nog leeg, de jeugd gooit er zo nu en dan een ruit in, maar het blijft leeg liggen. Het schijnt dat moeilijkheden met Wederopbouw de oorzaak hier van is, maar o.i. is het in deze tyd van woningschaarste en woningnood onverantwoord, dat een dergelyk ge bouw leeg blyft liggen en onafgewerkt. Er moet toch een manier te vinden zijn om dit probleem op te lossen. En voor vele jonge paartjes is een ergernis te meer weggenomen. Processie Zondag a.s. trekt weer de Sacra mentsprocessie door Venrays straten. Nu het processieprobleem weer urgent is, door dat in de Tweede Kamer de protestanten hierover weer klachten hebben, moeten we denken aan een protestants professor, die hier vorig jaar examen af moest nemen en extra uverbleef om de processie eens te zien trekken, daar hy nog nooit een dergelijke stoet had gezien. Deze protestantse hoogleeraar heeft zo achteral dat hele „Roomse gedoe" eens af staan kyken en moest later bekennen dat alles hem zeer getrof fen had en dat hy vooral onder de indruk was van de ingetogen hou ding van het publiek. Laten wy Zondag a.s. denken aan deze onverwachte lof en ook eens denken aan het grote voorrecht dat wy hier in Venray Ons Heer door de straten op zo feestelijk manier mogen rondgeleiden. SPAREN De terugbetalingen, die gedurende de laatste maanden door de spaar banken in de drie grootste steden van ons land zyn gedaan, lopen in de millioenen guldens. Het zal nog wel erger worden En juist op dit ogenblik procla meert de regering het sparen, alsof met name de kleine luiden daartoe nog in staat zouden zyn. De naoorlogse tyd heeft velen boven hun krachten doen leven. Ge lukkig in zoverre, dat zij zich allerlei noodzakelijke dingen hebben aange schaft en daardoor nog enige tijd voortkunnen. Ware zulks niet het geval geweest, we zouden reeds velen in lompen zien lopen. De omzetcijfers van de textiel- detailhandel spreken ten deze een duidelijke en onheilspellende taal. Hoeveel gezinnen in Nederland zouden zich thans nog een stel ma trassen en dekens kunnen aanschaf fen, om van andere noodzakelijke artikelen maar te zwijgen. Sparen, nu De proclamatie is tot een farce geworden Marie van den „Buus" in het goud Het hele jaar door worden er fees ten gevierd, feesten van groen tof platina. Zo passeren ook honderden feesten de revue der lezers en het een is in de ogen van de lezeis nog belangrijker dan het andere. Maar in alle stilte is op de Maasheseweg een gouden feest voorbijgegaan en wy menen verplicht te zyn dit feit aan de vergetelheid te moeten ontrukken. Voor het begin van deze eeuw was er juist voor de onbewaakte overweg een tolboom, die diende om de ge meente Venray van inkomsten te voorzien. Andere tolbomen waren er nog op de Leunse weg en te Casten- ray. Maar wij willen het speciaal heb ben over de tolboom aan den Buus, die werd opgeheven in 1000 en dit was het gevolg dat de tol vergaarder H. Derks naar de Oude Barrier aan de Leunseweg in iqoi verhuisde en de woning daar vry kwam. Dit was voor het jonge echtpaar C. Michiels en Marie Verstegen aanleiding daar hun nestje verder uit te bouwen de uitspanning „Den Buus". Het ging oorspronkelijk naar wens, op de eenzame heirbaan van de roi^te Venlo-Horst Venray-Boxmeer, waar vele voorbijgangers zowel te voet als per paardentractie daar verkoeling zochten by de hartelijkheid van dit echtpaar. Wy scbreven het, alles ging voor spoedig tot in 1911 toen de zwaarste slag dit gezin trof, toen de vader ten grave moest worden gedragen en Marie achterbleef met 5 jeugdige dochters. Maar met een uitzonderlijke wilskracht en onwrikbaar Godsver trouwen slaagde zy erin zich door de moeilijke jaren heen te helpen. De bedevaarten naar St. Jozef op de Smakt trokken hoe langer hoe meer pelgrims. Dit had tot gevolg, dat de zaak steeds beter werd in de bekende uitspanning. Nog dagelijks stoppen er de auto's van mensen die komen van heinde en verre, vooral voor de ouderen ie dit de plaats waar zij gaarne even stoppen. Hard is het leven geweest voor deze werkzame vrouw die andere wist en heden nog weet op te beuren met haar echt gemeend goed woord. Nog dagelijks staat zy aan de tap kraan al heeft ze de zaak na de oor log overgedaan aan haar schoonzoon. Mooie momenten heeft ze ook medegemaakt en met een lach ver haald ze nog hoe haar eens de kippen werden gestolen, plus de haan. Kort daarna was er Missie in Veniay en of nu de Pater zo heeft gepreekt, vast staat, dat de rouwmoedige zon daar zich heeft bekeerd maar niet in staat was het gestolene te vergoeden. De uitspanning is door oorlogshan delingen iets beschadigd, maar weer herstelden vergroot, de oude kastan jebomen zyn gebleven, alsook de goede geest van Marie. Al is het verkeer heden ten dage nog zo snel, even wordt er toch gestopt voor de koele dronk en de hartelijkheid by Marie op den Buus. Het snelle leven biedt te weinig aan de oude roman- tiek, reden waarom wy menen aan deze vyftig jaar aandacht te moeten schenken. Marie heeft het ten volle verdiend en wy zeggen ronduitnog vele jaren I Vrydag was Vrouwe Justitia weer present op de Raadszaal van het Gemeentehuis alhier, om de kleine zonden van iedere dag te aanhoren en haar schuldig of onschuldig te laten horen. Daar was dan allereerst O. uit Sevenum, die van een fabrikant waar voor hy reisde, een motor gekregen had, om zyn taak te verlichten. Edoch het ging niet goed met al dat gereis en nu stond de reiziger voor het beklaagdebankje. Want toen de motor werd teruggevraagd, bleek dat verschillende onderdelen verdwenen waien of door minderwaardige waren vervangen. De beklaagde bleek op die manier het geld, wat hy van die fabrikant nog meende te moeten krijgen, maar vast „zeker" gesteld te hebben. Die zekerheid kostte hem nu echter vier weken. Een mynheer S. uit Horst had van de Gemeente verlof gekregen om op Maandag vier karren zand te kunnen laden. Maandag was het echter bar slecht weer en daarom ging S. Dins dags, maar toen kreeg hy een proces aan zyn broek en ondanks het slechte weer was de politierechter niet te vermurwen, f 5.— was de boete. Reint D. uit Groningen had in het kamp in Well een kleine paleisrevo lutie ontketend. Hy had 15 borrels op, maar was volgens zyn zeggen, zo nuchter als kip. De ruzie was aan de gang gekomen toen in datzelfde kamp een andere arbeider laveloos onder de tafel lag. Een politieagent, die geroepen was om in de kamer van Reint en de laveloze de orde te herstellen, kreeg het aan de stok met Reint, die niet goed kon verdragen dat het wettig gezag de laveloze op zyn bed wou leggen. Dies begon Reint in het plat Gronings enkele liefelijkheden te richten aan diens adres, om van de rest maar niet te praten. De politie man nam dat niet en daarom stond de blonde Groninger tamelyk onver schillig voor de politierechter. Reint hield vol, dat hy de politie man niet uitgescholden had, maar dat deze, door het gebruikte dialect, de inhoud der woorden verkeerd be grepen had. Het schone verweer hielp niets, de 15 borrels wierpen een te groot gewicht in de schaal en het wordt 10 dagen brommen. Dat men onder woonwagenbewo ners ook al standenverschil heeft, bleek op deze rechtszitting, waar G. uit Venlo, blijkens het politierapport behorende tot de betere woonwagen bewoners, op haar bedeltochten een portemonnaie had gevonden. Nu had de politie en haar en de portemon naie gevonden en daarom verscheen zy voor Vrouwe Justitia. De eis van f 25.— boete vond zy gezien de be roerde tyden bar hoog, waarop de politierechter er een tientje afdeed en haar voor f 15.- liet gaan. Er werd contant betaald met een briefje van f 50.—, (wat zo sehynt te horen onder de betere stand). W. uit Venray had een hond en die hond beet een kuiken dood. Nu kosten kuikens geld en daarom be sloot W. zyn hond dat eens af te leren. Hy pakte hem by zyn nek en schopte hem tegen het onderlijf. De politierechter had echter andere gedachten over hondendressuur en ondanks het verweer van verdachte, kostte de door hem toegepaste dres- suurproef hem nu een tientje. L. uit Horst had op een regenach tige dag een solex bereden. Waar schijnlijk had hy dibwyls voor die regen geschuild, want toen hy in Venlo arriveerde, had hy precies de gehele weg nodig By nader onder zoek bleken de remmen nog niet te werken ook en het droeve verhaal eindigde met f 30.— en een keurig briefje, dat hy staande de vergade ring meekreeg en waarop in vurige letters gedrukt stondVeilig ryden Drank vermijden...I Daar kon hy het mee doen. Juffrouw J. uit Arcen die haar buurman, omdat die haar kinderen om de oren sloeg, verschillende minder mooie scheldwoorden naar de oren smeet, sloot de ry van zon daren en zondaressen en kreeg f 10. boete.

Peel en Maas | 1951 | | pagina 1