bijna uitverkocht, gebruikte Meubelen Jaarmarkt te Venray gauw er op af! uU Hoe staat het met de gulden BINNENLAND Hoogland 's Jlfleu&Mci Glas-, Behang-, Wit-, O Waterverf- of Schilderwerk Schildersbedrijf F. W. HENDRIKS Maandag 21 Mei Aquaria „DePeelparel" Behangselpapier F. W. Hendriks Waterglas BEL BIJ BRAND 3 9 2 nis van Philips moeilik worden over schat. Niet alleen door het feit, dat velen in deze bedrijven een bestaan vinden in Eindhoven alleen reeds zijn er dat een dertigduizend maar door de uitvoer van Philips fabrikaten naar bijna allo landen ter wereld vormen zij een bron van de voor ons land in deze benarde tijden zo kostbare deviezen en zorgen zij voor de goede naam van het Nederlandse product. Feestelijkheden. Het ligt voor de hand, dat dit jubileum gepaard gaat met grote feestelijkheden. Geheel Eindhoven zal gedurende enkele dagen van 12 tot en met 16 Mei dit feest vieren. Vandaag 12 Mei wordt de Sprook- jestuin geopend in het Stadswandel- park en heeft de prysuitdeling plaats van de jubileumwedstrijden. Pinkster Maandag is gewijd aan nationale en internationale sportwed strijden. De offieiöle herdenking heeft plaats op 15 Mei met een doden herdenking, de onthulling van het standbeeld van Dr. A. F. Philips, de huldiging door het gemeentebestuur en een officiële receptie door de Raad van Bestuur. De dag wordt besloten met een massale bijeenkomst van het perso neel des avonds om negen uur in het Philips Sportpark. Het personeel en de buitenlandse organisaties zullen daar hun huldeblijken aanbieden. Daarmee gaat gepaard een muziek uitvoering, waaraan 2500 muzikanten (koren en corpsen) medewerken o.l.v. Otto Glastra van Loon. De laatste dag, Woensdag 16 Mei is gewy'd aan kinderfeesten en de opvoering van het jubileumspel. Des avonds worden er vuurwerken afge stoken in de hoofdwyken van de stad. Uit dit programma blijkt wel, dat het jubileum op grandiose wijze wordt gevierd en dat heel Eindhoven mee leeft met dit bedrijf, dat voor de stad van zulk een grote betekenis is en waaraan zy niet ten onrechte de naam ontleend van lichtstad. Ook de Amerikanen vinden het leven duur Nieuwe „prijsbeheersing" (nog) niet nodig Twee vraagstukken hebben de laatste tijd op economisch gebied sterk de aandacht getrokken, nl. het vraagstuk van de verhouding tussen de lonen en de prijzen en dat van het financieel beleid. Eigenlijk kunnen deze vraagstukken, die nauw met' elkaar samenhangen, nauwelyks nieuw worden genoemd. In feite wordt hiermede reeds vele jaren geworsteld. Zy waren echter voor de grote meerderheid van de bevolking verborgen en bleven als in een sluier onzichtbaar. Thans zyn zy in de vorm van drastische prijsverhogingen van artikelen, die tot onze dagelijkse levensbehoeften behoren, in al hun scherpte voor ons geplaatst. De nieuwe prijzen geven ons evenwel een beter en getrouwer afspiegeling van de werkelijkheid. Wjj zijn armer geworden en zullen ons nog meer dan tot nu toe moeten inspannen om het hoofd boven water te houden. De lonen en de prijzen zyn nauw aan elkaar verbonden. Een verande ring in de lonen beïnvloedt onmid dellijk de prijs en omgekeerd oefent een verschuiving van de prijzen een directe invloed uit op de besteding van het inkomen. Het behoeft dan ook nauwelijks verwondering te wekken, dat maat regelen als een loonronde of een ver hoging van de prijzen van brood, margarine, suiker en kolen, artikelen, die tot de eerste levensbehoeften behoren, de bestaande lonen- en prijsverhoudingen aanmerkelijk ver schuiven. Doet hierbij tevens de politiek zich gelden, dan ligt het voor de hand, dat het toch reeds zeer ingewikkelde netwerk van lonen en prijzen zo'n gecompliceerd karakter verkrijgt, dat slechts moeizaam een oplossing kan worden gevonden, die alle partijen kan bevredigen. Dit is gebleken in de weken, die zyn gevolgd op de jongste regerings verklaring. Rauwelijks was deze uit gesproken, of van de zijde van de vakverenigingen klonk een woord van protest, dat zy naar hun mening te weinig in dit alles waren gekend en moeilijk de verantwoordelijkheid konden aanvaarden van de nieuwe regeling. Slaagde de regering erin een min of meer bevredigende oplossing te vinden voor hun bezwaren, kort daarop volgden nieuwe moeilijkheden, ditmaal van de zyde van de werk gevers over het al of niet doorbere kenen van extra loonkosten in de prijzen van de eindproducten. Hieruit bleek wederom de nauwe samenhang van het economisch leven. Een wyziging in een onderdeel daar van doet automatisch corrigerende factoren in andere sectoren optreden. Ook in het laatste geval kon een bevredigende oplossing worden ge vonden. Deze werd vastgelegd in de oproep van de centrale werkgevers verbonden, welke er op aandringt zich beperkingen op te leggen ten aanzien van een volledige doorbere kening van de thans werkende ver hogende krachten en ervan af te zien op grond van de jongste loons verhoging ook de prijzen van de eindproducten te verhogen. Waartoe zou dit hebben geleid Tot nieuwe prijsverhogingen van de artikelen van het dagelijks verbruik en by gevolg tot nieuwe pogingen van de zyde der vakverenigingen om de lonen van de arbeider te verho gen. De spiraal van lonen en pry zen zou wederom verder worden omhoog geschroefd en de sociale spanningen zouden worden vergroot, tenzij onmid- deliyk zou -worden overgegaan tot het instellen van een rigoureuze pry's- beheersing en een krachtig contraal apparaat, met behulp waarvan de thans bepaalde prijzen zouden kunnen worden gehandhaafd. Geen prysbelieersing meer. Voor een weder instelling van de pry'sbeheersing voelt men echter bit ter weinig. In de eerste plaats denkt men nog met schrik terug aan de periode, waarin deze maatregelen noodzakelijk waren en in, de tweede plaats vreest men volkomen terecht dat een wederin8tellen van 't pryzencontrole- apparaat een dermate grote verstar ring van de pry zen tot gevolg zal hebben, dat alle gunstige gevolgen van de vrijmaking van de handel met één slag verloren zullen gaan. Vandaar, dat de werkgeversorgani saties in dezelfde verklaring met nadruk er op hebben gewezen, dat aan het in het leven roepen van een prys-beheersing bezwaren verbonden zyn. Alle moeilijkheden zyn hiermede echter lang niet opgelost. Dit is wel gebleken op het congres, dat dezer dagen te Utrecht werd belegd door de Commissie van Overleg voor de Middenstandsvakcentralen. Vooral de middenstand heeft het in deze tijd van onzekere prijs verhoudingen zeer moeilijk. De hoge belastingen drukken als een zware last op de winkelier, ter wijl de prijsstijgingen hem voor ongekende moeilykheden plaatsen wegens gebrek aan contanten. Als onmisbare voorwaarde stellen de middenstanders dan ook een constructieve middenstandspoli tiek, waarby een verruiming by de regeling en toepassing van een bijzondere credietverlening zal worden toegepast. Bovengenoemde moeilykheden wor den nog verscherpt door de toename van „ontsparing" bij de consumenten. In de maand Maart werd by de algemene spaarbanken 15.138 588 gld by de bankspaarbanken byna 1.5 millioen gulden opgenomen. De ont8paringen, die voor het ie kwartaal van 1951 byna 30 millioen gulden bedroegen, wijzen op een toe genomen wantrouwen in de waarde van het geld. Het geld Is minder waard. Financiering onder de oorlog en daarna leningen en credietverlening hebben de geldhoeveelheid vergroot, zonder dat daar eenzelfde toeneming van de goederenvoorraad tegenover kwam te staan. Deze geldontwaarding vond niet alleen plaats in Nederland. Ook elders is de koopkracht van de munt aanzienlijk verzwakt. Vergelijkt men de koopkracht van het jaar 1937 met 1950, dan is de gulden gedaald van 100 tot 40.1, de Belgische franc van 100 op 20.2, de Franse franc tot 4.2 het Engelse pond tot 53 en de Amerikaanse dollar tot 57.5. Zelfs de dollar is dus in waarde aanmerkelijk gedaald, Wy bemer- daar slechts weinig van, aange zien voor 't internationale beta lingsverkeer voor ons niet de absolute doch de relatieve waarde d.w.z. de waarde in verhouding van het buitenlands geld van belang is. Dit neemt echter niet weg, dat ook de „rijke"Amerikaan het leven van thans aanmerkelijk duurder vindt dan vroeger en voor zyn dollar minder kopen kan. Al deze factoren doen hun invloed op het huidige financiële beleid ook gelden. Het is dus geen peulschilletje in deze dagen de teugels van het bewind in handen te hebben. Dit neemt echter niet weg, dat niet genoeg er op kan worden aange drongen, dat moet worden uitgegaan van een politiek, die gericht is op een sluitende begroting. Een verdergaande vergroting van de geld hoeveelheid kan slechts leiden tot nieuwe verstoringen in de loon- en prijsstructuur en bijgevolg nieuwe sociale spanningen en onrust met zich brengen. Het is in dit verband verheugend, dat blykens het zo juist verschenen jaarverslag van de Nederlandse Bank, het herstel van het monetaire even wicht binnen ons bereik ligt, aldus dr. Holtrop. By een juiste verduurzamings- politiek en by reservering van de, uit het inhalen van de balastingachter- stand verkregen, middelen voor de noodzakelijke schuldaflossing zal het mogelyk zyn een beroep op de schat kist voor de financiering van binnen landse behoeften te vermyden. Bovendien zal door middel van een credietcontröle de geldcreatie van het bankwezen in belangryke mate kun nen worden beïnvloed. Evenmin zal een belangryke uit breiding van de geld hoeveelheden kunnen worden verwacht tengevolge van een beroep op de vrye kas- reserves, aangezien de relatieve geld hoeveelheid thans lager is, dan voor de oorlog en de kasreserves voor een belangrijk deel zyn verbruikt ten gevolge van de liberalisatie en de politieke spanningen. Echter dit evenwicht kan alleen worden bereikt, indien steeds de wer kelijkheid onder de ogen wordt gezien en geen kunstgrepen worden toegepast om deze werkelijkheid mooier voor Carton en Wolvilt thans weer volop verkrijgbaar. Schildersbedrijf F. W. HENDRIKS Langstraat 46 Telefoon 713 J. C. Van Beek f Na in de voormiddag nog een wan deling te hebben gemaakt is Maandag middag de heer J. C. van Beek, oud- burgemeester van Deurne, overleden. Na het inroepen van geneeskundige hulp werd onmiddellijk Pastoor van Dinter gewaarschuwd, die zyn ruim 74-jarige parochiaan nog by volle be wustzijn de laatste H.H. Sacramenten kon toedienen. Met de heer J.C. van Beek is een man heengegaan, die zich in tal van functies op landbouwgebied, als bur gemeester van Geffen en van Deurne en als lid van Provinciale en Ged. Staten van Noord-Brabant zeer ver dienstelijk heeft gemaakt. Als burgemeester van Deurne ver leende hy krachtige medewerking aan de totstandkoming van belangryke interlocale verbindingen als Deurne— Oploo en van verharde wegen in de eigen gemeente. Tydens zijn bestuur van 16 Nov. 1917 tot 7 Aug. 1939 werden alleen op Deurne's grondgebied circa 1200 ha woeste grond in cultuurgrond her schapen. Bestrijding ronder t.b.c. kost 100 milioen galden Afhankelyk van een besluit van de minister van Landbouw, Visserij en Voedselvoorziening kunnen binnen afzienbare tijd verordeningen van de bedrijfschappen voor zuivel en voor vee en vlees tegemoet worden gezien, welke betrekking hebben op de lan delijke bestrijding van randertuber- culose. Reeds een jaar geleden werd ge meld, dat een vijfjarenplan zou wor den opgesteld om deze gevleesde ziekte te bestrijden. Over de technische uit werking van dit plan is vry veel te doen geweest. Per jaar zal door hetrykuit tegen waardefondsen van de Marshall-hulp tien millioen gulden beschikbaar worden gesteld, onder voorwaarde, dat door de veehouderij landelijk eenzelfde bedrag wordt bijeengeza meld. Indien, zoals de verwachting is, het ministeriële besluit spoedig valt, dan kan wellicht nog op 21 Mei met de inning der gelden (een kwartje per 100 kg. melk) worden begonnen. Waarborgsom voor emigratie-candidaten Iedere candidaat-emigrant, naar welk land hy ook wenst te vertrek ken, zal van 1 Juni af by zijn aan melding aan de emigratie-bureau's, honderd gulden inleggeld moeten be talen. Het bedrag geldt per eenheid, hetgeen zowel een enkeling als een geheel gezin kan zyn. Deze maatregel vloeit voort, zo heeft mr. ir. B. W. Haveman, commissaris voor de Emigratie, medegedeeld, uit een administratieve reorganisatie. Met het storten van het geld, dat later met de reiskosten wordt ver rekend, wil men bovendien iedere emigrant te kennen laten geven, dat het hem met zyn plannen ernst is. Tot dusver wordt soms veel tyd en geld verspild aan mensen, die zich kortere of langere tyd na hun aan melding zonder een bepaalde reden terugtrekken. Wie dit na 1 Juni zou doen, kry'gt niet meer dan 90 gulden terug. Slechts degene, die een goede reden heeft om zyn aanmelding ongedaan te maken en die dit ook kan waar maken, ontvangt de gehele inlegsom terug. EMIGRATIE... De K.R.O. had een groot deel van het programma van Zondag gewy'd aan de emigratie. Vele problemen, welke hiermede gepaard gaan, werden behandeld in de vorm van toespraken en vraag gesprekken in een klankbeeld. Een der sprekers in het programma was de minister van Sociale Zaken, mr. Joekes. Hy toonde de betekenis van emi gratie voer Nederland aan, aan de hand van de stijgende aantallen Ne derlanders, die jaarlijks hun land gaan verlaten. Van de ruim 500 Nederlanders in 1946, klom dit cyfer tot 21.000 in 195.0 en verwacht wordt, dat in 1951 ongeveer 30 duizend Nederlanders een ander land tot het hunne zullen maken. De minister wees er op, dat vooral het de huisvrouw is, waarvan op de eerste plaats het welslagen van de emigratie uitgaat. Zy is het bindende element in het gezin en zy zal dit gezin door zyn dieptepunt heen moeten helpen. Minister Joekes, die de toekomstige emigranten aanspoorde, vooral de taal van het nieuwe land te leren, zei dat verschillende activiteiten in ons land waarborgen, dat de emigra tie geen grauw massaverschijnsel wordt. „Put kracht uit dit besef", zo be sloot de minister, „waar ter wereld ook, gy zyt in Gods hand". Vermeldenswaardig is nog, dat in deze Emigratie uitzendig van de KRO gewezen werd op de verschillende cursussen welke in ons land gegeven worden aan aspirant-emigranten. Ter illustratie werden enkele flitsen uit gezonden, opgenomen tydens zulk een cursus in Venray. Herbouw van woningen Voor de bouw van wonigen met financiering volgens de wet op de materiële oorlogsschaden (z.g.herbouw worden met ingang van 8 Mei j.l. alleen rijksgoedkeuring verleend, in dien de voorlopige financiering is ge regeld, dat wil zeggen indien ten aan zien van deze woningen door de directeur-generaal van de wederop bouw en de volks huisvesting een voorlopig financieringsvoorstel is ge daan. De minister van wederopbouw en Volkshuisvestiging heeft deze maat regel genomen omdat in enkele ge bieden een onevenredig hoog aantal woningen in de herbouwsector in uit voering werd genomen, voordat de voorlopige financiering daarvoor tot stand was gekomen. De Jabilenm Paardenfokdag te HORST. Op Donderdag 31 Mei a.s. wordt te Horst een grote Jubileum Paarden fokdag gehouden by gelegenheid van het 30jarig bestaan van de Noord Limburgse Paardenfokdag en de 25e Fokdag in deze periode. Het zilveren bestaansfeest kon door de oorlog niet gevierd worden en daarom vindt nu de viering van het 30jarig jubileum plaats op 31 Mei, daar het dan precies 30 jaar geleden is, dat de eerste fokdag gehouden werd. Bij gelegenheid van dit jubileum zal ook een expositie van landbouw machines gehouden worden, om wat meer cachet aan dit feit te geven. Minder tuberculose. De geneeskundige hoofdinspecteur heeft de cijfers over het aantal ziek tegevallen in 1950 bekendgemaakt. Daaruit blijkt o.m. dat aan desbe treffende consultatiebureaux in dit jaar 14.301 personen werden in ge schreven die voor het eerst of opnieuw aan een actief tuberculeus longproces bleken te lyden. Dat is geen onaan zienlijk aantal; toch is het kleiner dan in de voorafgaande jaren. Door de constante bevolkingstoe name is invergelyking van de abso lute getallen slechts gedeeltelijk van waarde; de werkelijke teruggang van het aantal nieuwe gevallen van ac tieve longtuberculose komt het beste tot uiting in de getallen die hieruit berekend werden per 10.000 inwoners Deze zyn voor de jaren 1948. 1949 en 1950 resp. 15.76, 15.66 en 14.47 I Opleiding Monteurs In Midden-Limburg zyn in land- bouwsmidsen 514 personen werkzaam In speciale bedrijven, waarin land bouwmachines en tractoren worden gefabriceerd en gerepareerd, zyn bo vendien nog 250 vaklieden werkzaam Dit feit is voor het bestuur der R.K. Vereniging „Ambachtsonderwys voor Roermond en Omstreken" aanleiding om het gemeentebestuur te verzoeken de inrichting van een kopklas land bouwmachine smeden met een capa citeit van 20 leerlingen per jaar nodig te oordelen. Indien de raad hiertoe besluit kan het schoolbestuur aan spraak doen gelden op een rijkssub sidie van 70 pet. der kosten en een gemeentelijke subsidie van 30 pet. der kosten. te stellen, dan zy is, of maatregelen worden afgekondigd, die ten behoeve van politieke voordelen de druk op de schatkist verzwaren. Deze luxe kunnen wy ons nu eenmaal niet per mitteren 1 Tot heden echter doet men dat van verschillende zijden wel 1 Wielrennen Toen wy vorige week schreven, dat wy Aug. Willems by de eerste drie rekenden, hadden we echter niet ge dacht, dat hy met de eerste pry's zou gaan strijken. Hij is er 11a een prachtige wedstryd in geslaagd om als eerste over de lyn te gaan, waarby hij met een fietslengte verschil won van de oud-Ronde van Nederland deelnemer, N. Tacken uit Broekhuizenvorst. We kunnen dan ook niets anders zeggen can dat de beste renner heeft gewonnen, want toen twee renners een voorsprong hadden genomen van ongeveer 300 meter, was hy'het alleen, die na een prachtige achtervolging de twee koplopers wist te halen, om hen in de laatste ronde zyn achtei wiel te laten zien. Kerremans schynt het niet zogoed te doen als eerst want hy moest deze keer met de elfde plaats tevreden zyn, Jan, de volgende keer beter. Cox uit Castenray, schynt zo'n beetje door het pechduiveltje achter na gezeten te worden. Hy moest ook deze keer weer door een valpartij het veld luimen. Zondag staat de wedstryd te Bergen op het programma, waar ook weder om Hulsman uit Oostrum, aan zal mee doen. We zullen afwachten hoe het gaat. Jongens, veel succes. KERKELIJKE DIENSTEN PAROCHIEKERK OOSTRUM Zondag: vandaag, hoogfeest van Pinksteren; 7 u. H. Communie; 7.30 en 10 de beide H. Missen; 3 uur pl. lof met preek en ommegang over de vlasakker. Maandagtweede Pinksterdag, dag van devotie; 7 u. H. Communie; 7.30 de vroegmis voor de overl. fam. van Bracht—Gerrits; 10 uur de hoogmis; 3 u. pl. lof met preek en ommegang over de vlasakker. Dinsdag: 7.30 best. zm. voor Ant. Broeren en echtgenote. Woensdag: 7.30 best. zm. voor Peter Camps en echtgenote; 8 uur rozen krans voor de vervolgden om hun geloof. Donderdag7.30 best. gez. H. Mis uit dankbaarheid. Vrijdag3e Vrijdag van de maand, dus Missievrijdag voor de jeugd; 7.30 best. zm. voor Chr. Stappers; onder de H. Mis gen. H. Communie van de kinderen voor de Missie. Zaterdag: 7.30 best. zm. voor Theo Vervuurt; 7.30 Marialof. Woensdag, Vrijdag en Zaterdag, quatertemper dagen, geboden vasten- en onthoudingsdagen. Het Snoepje van de Week is weer zo lekker en zo leuk. Iedere week bij f.4.— aan De Gruyter- nrtikelen een zakje lekkers met een kinderverrassing voor slechts 10 cent. Wij waren doch gelukkig hadden wy bjjtyds nog een party prima nieuwe meubelen besteld en af en toe druppelt daar nu nog een zending van binnen, waarvan U thans nog billijk kunt profiteren. Bovendien hebben wy steeds enkele zeer bijzonder voordelige aanbiedingen in prima welke door kwaliteit of prijs een voor sprong zullen blijven behouden. Een degelijk mens koopt natuurlijk degelijke meubelen bij Steenstraat 28 BOXMEER en.... wij brengen ze gratis bij U thuis, zelfs al zat U op de Mookerhei Vraagt pry's. Beleefd aanbevelend Telefoon 713 Let op huisnummer Langstraat 46 Diverse maten ontvangen. Verder Vogelkooien, Fonteinen, Voederbakjes Vogelbadhuisjes, Draadnestjes, enz. Beleefd aanbevelend F. W. HENDRIKS ^0 Tel. 713. Langstraat Let op 't huisnummer Stoomwasserij is steeds tot uw dienst Kempweg 15~23a Tol. 686 H.H. Duivenliefhebbers Ontvangen grote party prachtige Weduwschapbakjes en Broodschotels. Verder verkrygbaar Duivenbaden, Thrillers, Kunsteieren, Hennep, Bodemwit, Roodsteen, Krachteiwit, Grit, ook zeer geschikt voor kippen en kuikens, Duiventhee, Spormoon-versterking8pillen, Gezond heidsdrank, Levertraan, Dukalwitsel, D.D.T. enz. Beleefd aanbevelend F.W.HENDRIKS A f* Langstraat Telefoon 713. Let op 't huisnummer Lakverf, Waterverf, Borstelwerk Prachtsortering, komt zien. Niets verplicht U Tel. 713. Langstraat 46 Let op 't huisnummer Het schip van de werf Dan Hendriks' verf prachtkleuren, hoge glans. Zaksel vry. Snelle droging. Voldoet aan de hoogste eisen. Neemt eens proef en koopt uw verf by het juiste adres: Schildersbedrijf F.W.Hendriks, Langstr.46 Telefoon 713 Kippenhokken Kolonie-hokjes Zy, die zelf timmeren, kunnen wat verdienen, als ze by my prijs vragen voor plankhout, ramen, deuren, golfplaten enz. Dit verplicht U tot niets. J. DE WIT Wanroijseweg C 162c MILL Telefoon 138 v.h. Pannerden Ammoniak Bleekwater Zoutzuur Sodaliene Creoline Rywiel-olie Brandspiritus Naaimachine-olie Wasbenzine Levei traan Terpetyn Haarfixatief Lijnolie Brillantine enz. Allés in flessen in voorraad. Beleefd aanbevelend F. W. HENDRIKS Scl\ildei$(Leclii$ £oncféUaat *V6 Telefoon 713 LET OP HET HUISNUMMER

Peel en Maas | 1951 | | pagina 4