Bejaardenzorg Pinkstertroost sr&m iaat MtlMm WEEKBLAD VOOR VENRAY EN OMSTREKEN BUITENLAND Qaedccn ktifat een dleienpaek. De dodenkeulenklnq ZATERDAG 12 MEI 1951 No. 19 TWEE EN ZEVENTIGSTE JAARGANG Druk en Uitgave Firma van den Munckhol Drukkerij Kantoorboekhandel lat 28 Venray Telefoon K 4780-512 Postrekening 150652 PEEL EN MAAS Advertontiepri]xen worden op aanvraag gaarne verstrekt. Losse mm-pri]» 8 cent Abonnementsprijs p. kwartaal: voor Venray I 1.10 bulten Venray f 1.30 uitsluitend bi] vooruitbetaling. Onze Ouden van Dagen Een Tehuis voor Bejaarden in Venray drift vervulde, dat vanaf die dag de de vreemdeling een attractie temeer verbreiding van het Christendom zyn om Overloon te bezoeken, over de gehele wereld een aanvang Terwyl in Venray de vereniging neemt. voor vreemdelingenverkeer een arm- Deze apostelen stonden nog voor tierig bestaan leidt, bouwt men in |een gigantischer taak dan wij in nia hotftlinoshalanfi I Iiua oou uioiu* ou «auBv-» die Een van de middelen waarmede het Sociaal Charitatief Centrum het gestelde doel tracht te bereiken is het nemen van initiatief tot het organiseren van nieuwe sociaal- charitatieve activiteiten en voorzover nodig tot het oprichten van nieuwe instellingen. Het Sociaal-Charitatief Centrum heeft zichreeds vanaf haar oprichting intensief bezig gehouden met het vraagstuk der bejaardenzorg in ons dekenaat. Er zijn zelfs mensen ge weest, die in de menig verkeerden, dat het Centrum en de Bejaardenzorg identiek zyn. Reeds enige ty*d geleden werd door het Bestuur van het Centrum in het leven geroepen een Comité van Actie voor het tot stand doen komen van een Tehuis voor Bejaarden in Venray. Het lykt ons gewenst thans voor U deze bejaardenzorg nader uiteen te zetten. Het vraagstuk der bejaardenzorg is niet geheel nieuw meer. Het is echter de laatste tyd bijzonder actueel geworden. Vroeger was bejaardenzorg een zaak voor de liefdadigheid, voor de bede lende armenzorg. Thans mogen wy constateren dat deze zorg is uitge groeid tot een zaak van normale sociale zorg. Wy durven zelfs be weren dat de bejaardenzorg nu een algemeen sociaal probleem is gewor den. Duidelyk is echter dat de charitas hier nog een taak heeft, Er is een tyd geweest dat bejaar denzorg een by na volkomen armen zorg was. Wy kennen nog de oude Oudeliedengestichten met hun zaal systemen, met hun scheiding dei- geslachten (zelfs van echtparen), met hun uniforme levenswijze en unifor me kledij. Wy zien deze oudjes nog zitten op de traditionele banken, wachtende op het einde. Langzamerhand heeft ook hier de gedachte van armenzorg plaats moeten maken voor een gedachte aan een sociaal recht der bejaarden en een sociale plicht der gemeenschap ten opzichte van deze bejaarden. Onze bevolking veroudert snel. Wist U, dat 10 pet. van de Neder landse bevolking bestaat uit personen boven de 05 jaar? In 1930 was dit nog 6 pet. Statistici beweren hard nekkig dat ons land in 1970 onge veer 1.200.000 personen boven de 65 jaar zal tellen. Ook de na-oorlogse woningnood bracht de bejaarden onder onze aandacht. Hot is speciaal de huisvesting der bejaarden, waarvoor wy thans de aandacht vragen. Het is nu gelukkig een normale gedachte, dat onze bevolking het tot haar plicht rekent, te zorgen voor haar kinderen, die nog niet werken kunnen en voor de ouden van dagen die niet meer tot werken in staat zyn. Deze gedachte moet ook voorrang hebben by de oplossing van het vraagstuk der bejaardenhuisvesting. Het is Prof. Ir. H. G. v. Beusekom die zegt: „De volkshuisvesting in het algemeen moet erop gericht zyn, een gigauuaouei taan. dan wy in Overloon en biedt men de vreemde- Nederland met onze betalingsbalans ling een prettig en aangenaam verblyf. en de West-Europese defensie. Zy Hopeulyk zal men eens de les, die slaagden, want zy werden vervuld dit kleine dorp ons, die toch al menen met de ware Pinkstergeest. heel wat meer mans te zyn, leert, Na de feestdagen wacht ons op- verstaan. Want staat er niet geschre- nieuw de dagtaak. Wy zullen alle ven: „Een volk dat welkt, bouwt moeilijkheden moeten overwinnen, aan zyn toekomst. Op dit terrein Wy hebben de opdracht om de positie hebben we reeds al te lang met de van ons land in de wereld te verbe- handen over elkaar gezeten, teren. Wy staan voor de taak ons iedere groep van onze bevolking een omgeving te verschaffen, waarin het gezin de levensruimte kan vinden, die het voor zyn levensuitingen en ontwikkeling behoeft". Hoe was het gesteld met de be- jaardenhuisvesting in het verleden g6Zjn en ona bedrijf door de moeilijke Wy kennen deze huisvesting in l{jden t0 loodsen. Op ons rust de verschillende woonvormen en om er plicht om mede de vrye wereld te maar enkele te noemen: redden en veilig te stellen tegen In hofjes, in gemeentelijke en dreigende overheersing, kerkelijke verzorgingshuizen, in Dat is een geweldige opgave. Wy pensiontehuizen, in particuliere rust- zullen daarin slagen mits wy bezie- huizen,in burgerkosthuizen, inwoning ling kunnen leggen in ons werk en politiek is deze week van het Verre by kindoren, in onderhuur ofwel gedragen worden door een Geest, die Oosten naar het nabije Straatsburg samenwoning. ons beheerst. Die troostende en be- verschoven. In het van oudsher door zielende Geest brengt ons Pinksteren, twee erfvijanden betwiste bolwerk aan a i. va\ A.ctle van bet Alleen in een positief beleven van de oever vau West-Europa's inach- Soc. Char. Centrum heeft een ernstige Christus'boodschap voor de wereld tigste slagader, de Rijn, laaide op- studie gemaakt over het vraagstuk xigt de oplossing van de hedendaagse nieuw de vreedzame strijd op voor der bejaardenhuisvesting. problematiek. Mogen wy dan vervuld het Verenigd Europa, De wenselijkheid en de noodzaak worden met de Pinkstergeest en iQ de eerste plaats heeft't minister- van een tehuis .voor bejaarden in troost, hulp en kracht vinden, Venray is hierbij scherp naar voren Frankrijk Het brandpunt van de internationale gekomen. Verschillende besprekingen werden I gevoerd met de Landelijke Katholieke Stichting voor Behuizing van Bejaar den (Centrale voor de Katholieke Bejaardenzorg). Naar welke vorm van huisvesting voor bejaarden wordt nu gestreefd De gedachte gaat uit naar het zg. „Allround Systeem". In dit svsteem wordt zowel voor zien in woningen, als in een Tehuis, waardoor iemand, die in een woning van dit complex is gehuisvest, doch om de een of andere reden een meer volledige verzorging wenst of gaat behoeven, desnoods tijdelijk in het tehuis kan worden opgenomen en dus in dezelfde omgeving blijft met behoud van zijn kennissenkring. De plaats, die men voor deze nederzetting voor bejaarden zal bestemmen, moet zijn: Centraal gelegen, dicht bij de kerk. gemeentehuis, bussen enz., wel met uitzicht op verkeer, doch niet te rumoerig.* De mogelijkheid tot wan delen en wat tuinieren dient aanwe zig te zyn. De woningen moeten op 't gerief der bejaarden zyn ingesteld en zy moeten aan de bejaarden de ruimte I streken bezoekt, zeide ons eens: Een bieden, welke zy nodig hebben. bezoek aan dit gebied is als een comité dan de boodschap afgegeven namens 15 landen, dat onder de druk van de huidige spanningen nauwer zal worden samengewerkt en het ge zamenlijk optreden doeltreffender wordt gemaakt. Herinnerd werd aan de reeds be reikte gedeeltelijke samensmelting in de kolen- en staalgemeenschap. Men zei er niet met zoveel woorden Menieeen hier in Venrav is wel bÜ> dat het oorspronkelijke plan- wat jaloers op dat klefne dorp Scbuman «foor de onderlinge strub in die vergeten hoek van Noord- belln8en niet verwezenlijkt-kon wor- Brabant. Want dank zy de wil den en men mfet een noodoplossing en het doorzettingsvermogen van foegen moest nemen, maar wees een enkeling, heeft Overloon voor daarentegen met een zeker optimisme duizenden in dit land en ver rtTuwe ondernemingen, zoals een naar buiten een bekende klank landbouwgemeenschap en een soort norlrooronlon rlat. OunRCrAZinflhfild hft- verkeersplan, dat eensgezindheid be- gekregen. De aanwezigheid van t t0 brengen in het vervoer te een geallieerd oorlogsslachtveld tjJ water en in d0 luchti aangegrepen voor de bouw van een museum, dat zó is uit- Het is ons gebleken dat er enkele post-abonneó's zijn die „Peel en Maas" niet op Zaterdag, doch 'sMaandags, ontvangen. Willen abonneó's waar zulks onverhoopt voor komt dit even aan ons op geven. Wy zullen dan zor gen dat ook zy „Peel en Maas" Zaterdagsmorgens in de bus vinden. De Administratie van „Peel en Maas" Blijkbaar zyn onze Oosterburen nog niet zulke kuddedieren, dat zy achter het geschetter van schone leuzen alleen aanlopen. De invloed van de vluchtelingen is by deze verkiezingen naar twee zijden overduidelijk ge bleken. Enerzyds hebben zy met hun af schrikwekkende verhalen van hun ervaringen achter het ijzeren gordijn behoorlijk stemming gemaakt tegen rode dictatuur, anderzijds wisten zy door hun groot aantal zich van een belangrijke plaats in het nieuwe parlement te verzekeren. En wat in Nedersaksen gebeurd is, I zal weldra in geheel West-Duitsland gaan geschieden. Rusland Tenslotte heeft Rusland een nieuwe omgekomen by bombardementen, zet gedaan op het politieke schaak- brachten zy het offer van hun leven, bord door Amerika en Engeland uit Erkennend de verdiensten dezer te nodigen voor besprekingen over mannen en vrouwen, wees de over een Japans vredesverdrag, tezamen beid de 4de Mei aan als Nationale met China. Een aardige valstrik, rouwdag. Op deze dag zou geheel waarin het natuurlijk ae bedoeling Nederland in dankbaarheid deze ge- is, het meningsverschil tussen John vallenen herdenken. Dit is zuiver Bull en Uncle Sam t6 benutten voor aangevoeld, machtsverruiming van het rode im- ^en ban van een volk, als geheel, perium der U.S.S.R. en China. nlet verwachten, dat men doorlopend Men behoeft zich niet te verbazen aan deze doden denkt, maar één dag indien op de agenda als eerste punt herdenking per jaar is toch heusch niet Japan doch b.v. Formosa zou op ni0t te veel. duikende avond van 4 Mei werden op Waarschijnlijk zullen de Westerse verzoek der overheid de vlaggen mogendheden verstandig genoeg zyn, halfstok gehesen, terwyl omstreeks de vriendelijke uitnodiging maar ter- 8 uur twee minuten absolute stilte zijde te leggen en een débacle als te in a°ht werden genomen. Parys, alwaar nog steeds over het ld vele plaatsen van ons land opstellen van een agenda inzake het houdt men zich strikt aan dit ver- vredesverdrag met Duitsland wordt zoek der Regering, en organiseert beraadslaagd, te vermijden. men meestal nog een bedetocht naar In Korea woedt de strijd verder, nu oorlogsmonument of naar 't kerkhof, met iets meer actie in de lucht door Gedurende de twee minuten stilte, het optreden van nieuwe Russische staat alle verkeer stil en de openbare straaljagers. Maar daarover een vol- diensten staken hun werk. gende keer... De Raad van Europa te Straatsburg gegroeid, dat hét voor enkele krijgt op die luchtkastelen het toe maanden het praedicaat „Natio zicht en wy kunnen slechts hopen, naai" heeft verworven. En nog dat er binnen afzienbare tijd uitvoe- heeft men de armen niet over ring aan kan worden gegeven, elkaar geslagen, integendeol, voor j)e Raadgevende Vergadering koos enkele woken terug besliste de opnieuw Paul Henry Spaak als voor- gemeenteraad, dat er een dieren- zitter. Er waren ditmaal minder tegen- park zou komen en een kampeer- stemmen dan verleden jaar, toen de gelegenheid en nu is het gebeurtenissen rond de Belgische al zover. koningskwestie, waarbij de heer Spaak Een vreemdeliDg, die geregeld deze inhemdsmouwen horden revolutio- - 6'-- 6 6 - nairen aanvoerde, nog vers in het geheugen lagen. De bejaarden moeten desgewenst I ee^nSuwVgees^enhier'vindt men I den Wancó^n^'^S nog zelf het eigen huishouden kunnen en nier vindt men vorvitoiioh» Hp™ aan- De bedoeling hiervan is zonder meer duidelijk, men wil hiermede bereiken, dat geheel Nederland zich op hetzelfde tijdstip één voelt met hen, die op de een of andere wyze hun leven verloren in dienst van het Vaderland, of door oorlogsgeweld „Wanneer wy de opbouw van ons omkwamen. Christenen zullen in deze ger, waarover normaal tien jaar twe0 mjnuten bidden voor onze ge- gedaan zou worden, m vier jaar vauenen> Indonesië-veteranen geen schuld „rode kapitalist", zoals deze aan- het laaiend enthousiasme van gees- voerder van de Belgische socialistische verwarmd te zün, alle soorten van Itel^ 1mii parli) te Bru88el> 'n «*band met zyn hulp dienen aanwezig te zyn. Voorop U rÜke bezittingen wel genoemd wordt. doen. De woningen dienen centraal moét staan het behoud van de zelf standigheid van de bejaarden. Wij geloven, dat het Sociaal telkens weer stimu'eert. En zeer zeker geldt dat voor Over- Uit deze stemming bleek wel, dat loon in opbouw. de assemblée maar matig bezocht Over 't ontstaan van het museum werd; ondanks het begin van het gereed willen hebben, dan worden er door het forceren van het tempo wel eens fouten gemaakt' Dit verklaarde de minister van Oorlog en Marine, ir. C Staf op een persconferentie in Den Haag. Zoals men weet, oefening „Crescendo" en heeft de legerleiding besloten deze oefening in regimentstroepverband voorlopig bij volgende herhalings oefeningen niet te laten uitvoeren, Aan wie de schuld van het teleur stellende resultaat Minister Staf verklaarde: „Niemand van ons heeft ooit aan de Indonesië- veteranen de schuld gegeven". Die mensen zyn goed, aldus de minister. Volkomen tevreden bleek Charitatief Centrum en haar.Comité behoeven we niet meer te schrijven, seizoen te Straatsburg waren slechts van Actie, die het initiatief tot dit Tehuis voor Bejaarden hebben nomen, daarmede de dank van heel de gemeente Venray en van het dekenaat Venray zullen oogsten. De viering van onze nationale feest-1 dag is uitgesproken koel geweest. Niet in Venray alleen. De vijfde Mei van dit jaar was als een illustratie van de tyd, die wy beleven. Nog slechts zes jaren scheiden ons van het moment, waarop de vreselijkste periode in onze Nederlandse geschie denis welhaast, een einde nam. Wij waren wild van vreugde, een golf van uitgelatenheid, opgekropte drang naar ontspanning en vrijheid, spoelde over ons volk en het gaf het nieuwe bezieling, waardoor wij met grote kracht de wederopbouw van het vaderland ter hand namen. Nu reeds is de energie weer ver bruikt, de geest van levensvreugd en hoop voor de toekomst verdwenen en wy hebben moeite met een feest-1 viering. Kunnen wy by zo'n toestand nog spreken van een Pinksterfeest? We zullen die twee Zondagen wel doorkomen, maar hebben ze ons nog iets te zeggen In de christelijke wereld, zoals wy ons in het Westen graag noemen, gaat voor velen Pink steren onopgemerkt voorbij. Er is ook zo weinig tyd voor een Pinkster viering. Na enige jaren van waardering der herwonnen vrijheid is er over ons volk en geheel West-Europa een grote vermoeidheid gekomen. We begonnen enthousiast aan de opbouw van een nieuw vredestijd perk. Nog waren de fundamenten niet gelegd of wij wer den opgeschrikt door berichten over een geweldige herbewapening in Rus land. Wy konden toen de opbouw weer laten rusten en wapenfabrieken heropenen. Het lykt alsof we ons vergeefs door een oorlog geploeterd hebben. In ons particuliere leven vinden we eenzelfde beeld. We hadden by de bevrijding grote offers gebracht aan mensenlevens, have en goed. De vred9 dit is bekend, maar niet genoeg kan 97 leden op die eerste vergadering herhaald worden, dat dit het werk aanwezig (vorig jaar 113) en dat ter- is van enkele oorlogsgetroffenen, die wijl een aantal nieuwe afgevaardigden het algemeen belang wisten te stellen voor de eerste maal zyn intrede deed, Gemeente en" particulier" initiatief Iboven hun ei&en zorg0n, boven hun n.l. die van West-Duitsland, hartelijk innen thans nrachtie werk ver- kapot geslagen huis en inboedel. welkom geheten door deTurkGulek. Deze mensen winnen het altijd en Voorts heeft onze minister van deze mensen gaan voor niets opzij, buitenlandse zaken een stormloop in- Men merkt dat ook hier weer aan gezet tegen de tariefmuren en in een het nieuwe dierenpark. grootse redevoering gewaagd van de Hieraan heeft men lang gedacht, langzamerhand zichtbaar wordende tot op zekere dag men er op uittrok omtrekken van een Europese politiek, en via allerlei omwegen eindelijk Sprekend namens de ministers van terecht kwam by een Bossche dieren- de 15 deelnemende landen in de Raad handelaar, die men voor dit plan va" Europa, gaf hy onomwonden de warm wist te maken en nu begin weg weg aan waarlangs de gestelde Juni is het klaar. idealen zullen moeten worden bereikt. Door 31 leden van de Raadgevende 4 hectare Vergadering werd een motie inge diend by de Europese regeringen er deze echter niet te zijn. Hy noemde er een dodenherdenking zou plaats het een schande voor het leger", dat vinden. soldaten tijdens hun verblyf op de Veluwe bij honderden „lallend" langs de weg hebben gelopen en burgers en vrouwen hebben „gemolesteerd" Wijzende kunnen thans prachtig werk ver richten voor een snelle tot stand- kom in g van de voor onze streek zo nodige inrichting. J.R. kwam en juist toen wy op gang. kwamen om de achterstand van|wonR het nieuwe dierenpark voo_r jaren te gaan inhalen, begon de oor log in Korea. We zagen geweldige prijsstijgingen, aan te leggen en nieuwe beplanting, te gaan voor het opstellen van een gemeenschappelijke verklaringL dat - - 50 jJiyoovV5..,6v.., - de lor.en bleven en bly'ven achter, de waar nodig, te plaatsen. Grote bloem- - Dldoende. De perken worden aangelegd en overal een verdere uitbreiding van de Russi- zyn tot een fantastische verryzen de grote volières, waarin sche invloedssfeer in Europa niet kan fnianHco on exotische word0n geduld en in het^ bijzonder. belastingen w.. hoogte gestegen. De liquiditeit van de talrijke inlandse het zakenleven neemt nog dagelijks vogels een plaats kunnen vinden, af. Verder wordt er de grote vijver uit- Duizenden zakenmensen worstelen gegraven, waarin straks de grote in ons land om hun bestaan en mil- goudkarpers komen en men bouwt lioenen huisvrouwen piekeren om er prachtige watervallen en water hun gezin van het nodige te voor- partijen, terwyl aardige bruggetjes zien. By dit alles worstelen wy met de verbinding vormen over al het een overbevolking, zodat duizenden water. in verre landen een bestaan moeten Kortom dit stuk grond wordt om dat iedere aanval door Rusland of een der satelieten op Joego-Slavié door de Westerse mogendheden als een aanval op hun zelf zal worden be schouwd. Duitsland Nedersaksen beleefde de lang ver waehte nieuwe verkiezingen. De uit land is afwezig. Wij sjokken doelloos en stuurloos voort. m verre lanueu een ueeiaau muoteu zoeken waardoor gezinnen en families getoverd in een klein aards paradijs, slag is typerend voor de huidige uiteen worden gerukt. Geen wonder, waarin de dieren, die er komen, een verhoudingen in geheel West-Duits dat wy niet meer geestdriftig kunnen prettig verblyf hebben en waarin de land. Een nieuwe naziparty, waarvan worden. De ontmoediging heeft ons bezoeker vol van het weerzinwekken- juist dezer dagen de -wart- afdoline" bevangen, wy hebben geen bezieling de van de oorlog, geleerd uit het Reichsfront verboden meer. De geestdrift heeft ons veria- Oorlogsmuseum de rust en de stilte 10 zetels; de Nedersaksische Unie ten, de bezieling voor werk, gezin en van de vrede weer vindt. (waarin de christendemocratische Het wordt een dierentuin, waarin partij van Adenauer en de Duitse men voor het eerste jaar zal vinden party samenwerken) verkreeg in deze flamingo's en lamas, verschillende combinatie slechts 34 zetels tegen soorten herten, exotische zwanen, de resp. 30 en 27 vorige maal Tamiddon zeer zeldzame glansmerels, papagaaien De vluchtelingen uit de Oostzone. Pink^T iutet ir, ?Hf p,nbgJZn en Parkieten in alle kleuren, kake- die voor de eerate maal aan de West' brenat ona de Geest dif wM meer toea' kroonkranen, apen en vele Duitse veikiezingen deelnamen, zagen nnrii» hiïï! pÏJÏÏJinlandse vogelsoorten. Roofdieren 22 afgevaardigden in de nieuwe land het feest van de Troostende Sterke'/ zullen later komen> na dit seizoen, dag gekozen. De socialisten behielden de Hofrer 1 rooster, de bterker, hiervoor worden dan eerst de hokken ongeveer hun kracht en vormen met p gebouwd. hun 64 (vorige maal 65) zetels de Er is een opmerkelyke overeen- Verder komt er een jeugdboerdery, sterkste groepering, komst tussen de gemoedsgesteldheid waarin de jeugd heer en meester is De resterende kussens worden in- van ons volk en die van de apostelen en de dieren kan voederen en zelfs genomen door de Centrumparty die op de eerste Pinkstermorgen. Na de kan ezeltje ryden. Voor jong en oud 4 (6),de communisten die 2(8) zetels Hemelvaart van Christus hadden zal hier van de zomer te genieten overhielden en de Duitse ryksparty deze mensen niets meer om zich aan zyn en prettig zyn om er een middag met 3 en de Duitse socialistische vast te grypen. Hun Leidsman was door te brengen. Voor de jeugd is er party met 1 van de 158 zetels, verdwenen, hun prediking was doel- veel te leren en ook menig oudere Tegen alle verwachtingen in bleken loos geworden en zy begonnen zo zal hier zyn geheugen weer eens de communisten ook hier sterk ter- langzamerhand aan zichzelf te twjjfe- kunnen opfrissen. rein te hebben verloren en dat ondanks len. Dan wordt hun juist op tyd de Oorlogsmuseum en dierenpark zyn de grootscheepse propaganda, welke Trooster gezonden. De Heilige Geest, volkomen gescheiden, al liggen ze op van de Oostzone uit in geheel West die hen bezielde en met zo'n geest- hetzelfde terrein, maar het zal voor Duitsland wordt gevoerd. De kracht van zulk een massaal gebed, zal wel niemand ontkennen. Deze lange uitzetting is nodig om dat men in .Venray van al deze dingen blykbaar niet goed meer op hoogte ib, althans zeker de laatste de laatste jaren n°et niet geslaagd immer8j wat gebeurt hier 1 De twee minuten stilte worden 1 absoluut niet in acht genomen, althans niet officieel, hoewel men beschikt over een sirene, om begin en einde van deze twee minuten aan te kon digen. Dit jaar werd de tocht over het kerkhof gehouden op de Nationale feestdag, om welke reden dit niet op 4 Mei gebeurde, is aan velen niet bekend, zoals velen ook niet weten, By wie de schuld ligt, of wat de oorzaak is van dat alles, laten wy 't midden, ,maar zeker is 't, dat wy het volkomen eens zyn met de .redactie van „Peel en Maas", dat op de maatregelen, die hierin hoognodig verandering moet de Kampcommandant van het leger Komen. kamp „Wittenberg" by Stroe daar- q0k Venray is een deel van Neder- tegen heeft genomen, zeide ir. Staf, ]and> -waar het oorlogsgeweld in volle dat sommige Indonesië veteranen hevigheid woedde en of dit nu zes meer gevoel voor orde en disciplne 0f ^en jaren geleden is, doet weinig bygebracht moest worden. ter zaKe, maar een herdenking zoals „Een leger zonder orde en tucht de laatste jaren hier plaats vond is is geen leger". Venray en zyn bevolking volkomen Het wegvallen van de oefening onwaardig. ,Cre8endo" als sluitstuk van de her Wil men zich hier liever aan is halingsoefeningen, noemde ir. Staf October houden, goed, maar dan 't geen reden om „ach en wee" te gaan een of 't ander, maar dan ook goed. roepen. By dé komende herhaling Ondergetekenden zyn bereid, met zal nu meer aandacht besteed worden iedereen, die het in deze goed meent, aan de oefening in het bataljon. samen te werken en in contact te Ten aanzien van de duur der i reden om gezamelyk een waardige herhalingsoefeningen verklaarde ir. herdenking te organiseren, mits men Staf, dat er geen verschil van mening daarby de volledige 8teun heeft van i3 geweest over de periode van vier de plaatselyke overheid. Dat het kan weken. Iedereen was er van overtuigd heeft het verleden bewezen, dat men redelykerwyze geen langere Enige financiële steun zal hierby tyd van do veteranen mocht vragen, natuurlyk nodig zyn, maar als men Er zullen echter nog meer oefeningen nl0t op een kleinzielige manier op de moeten volgen. Omtrent de duur van 9en^e° Z1^n, za^ we* die oefeningen is nog geen besluit m orde komen, genomen. Immers voor profane versieringen is gewoonlyk wel geld aanwezig en hoe nodig en nuttig dit dan ook mag zyn, dit staat toch nog altyd ten achter by een herdenking die aan de Katholieke beginselen van onze streek aangepast is. Ook in deze aangelegenheid heeft de overheid een taak en terrein ter Geachte Redactie. beoefening der naastenliefde, zy het Naar aanleiding van de enkele dan ook geestelijke naastenliefde, regels in „Peel en Maas" van 5 Mei Wanneer by de viering van Venrays over de dodenherdenking op 4 Mei bevrijdingsdag de nodige aandacht zouden wij gaarne de volgende op- wordt besteed aan de herdenking te VENRAY. merkingen willen maken: Toen in Mei 1945 het oorlogsgeweld door een brute bezetter ontketend voor geheel Nederland een einde nam, ging er een zucht van verlich ting door heel ons volk. Dankbaar knielde men neer, om God te danken voor de bevrijding van een tyrannie, die zyn weerga in onze geschiedenis niet vindt. Een roes van vreugde kwam over dit geslagen volk, een roes, die zich van de Katholieke Bond „Voor het uitleefde in een reeks van bevrydings- Gezin", die op 15 Juli a s. te Maas feesten. tricht bijeenkomt, zal de heer J. W. Duizenden echter mochten deze F. van Meegeren afscheid riemen als bevrijding niet meer beleven, wegge- voorzitter van de bond, die hy in voerd naar concentratiekampen, daar 1928 mede opgericht en daarna 27 omgekomen onder de ellendigste jaar lang geleid heeft, omstandigheden, of ten offer gevallen De heer van Meegeren zal als hoofd- aan de vuurpelotons, gesneuveld bij bestuurslid en als redacteur van het de verdediging van ons vaderland bondsorgaan zyn werk blijven voort- of in dienst van het verzet, hetzij zetten. onzer gevallenen, is wat wy met dit artikeltje beoogden, ten volle bereikt. Voormalige Oud-Illegaliteit Afd. Venray Katholieke Bond „YOüR HET GEZIN" T. W. F. van Meegeren treedt af als voorzitter Op de centrale raadsvergadering

Peel en Maas | 1951 | | pagina 1