T Jaarmarkt te Venray Tóch nog een lichtpuntje in deze dure tijd Q, vetpeinzinqen fcmiqiatiedaq te Ïióeïmcnd BINNENLAND 't Zit heerlijkso 'n JUMBO pak! EBBERINK een nieuwe fiets POELS-JANSSEN VAN DEN MUNCKHOF Aquaria de Communiefeesten Duiven broodschotels F. W. HENDRIKS Maandag 16 April Al gaan de prijzen ooi omhoog. De Gruylcr blijft 10 procent korting geven en dat scheelt nu méér, dan ooit tevoren En al worden versnaperin gen ook duur. De Gruytcr blijft het Snoepje Van de Week geven voor slechts 10 cent. U ontvangt het voor taan echter bij elke aankoop van VIER GULDEN aan De Gruyler-arlikelen EN om de betere waar, EN om de 10 procent korting EN om het Snoepje Van de Week nu, méér dan ooit, klant van De Gruyter. Eerlyke vinders Het komt nog al eens een keer voor, dat iemand wat verliest en het komt ook nog al eens een keer voor, dat iemand wat vindt. De enige en juiste weg is, dat de vjnder het verlorene dan terug brengt by de rechtmatige eigenaar, die dan uit erkentelijkheid de eerlyke vinder natuurlijk een kleine beloning geeft. Nu moet ons echter van het hart, dat die kleine beloning wel eens erg klein is, ja zelfs dikwyls belachelijk. Zo was er een dezer dagen een boerin, die nogal een aanzienlijk be drag was verloren en de eerlyke vinder voor zyn moeite een heel kwartje gaf. Zo was er een heer, die voor een teruggebrachte duizend gulden, slechts vroeg om de voeten goed te vegen, en zo zyn er meer van dergelijke voorbeelden in ons goede Yenray. Ons lijkt dat onbeschoft. Men kan inderdaad redeneren, dat de vinder geen rechten heeft, alleen de plicht het gevondene terug te brengen of aan te geven by de politie, maar dan moet men zijn mond houden «n niet klagen, dat er zoveel oneerlijke vinders zyn. Een redelijke beloning moet er af kunnen, al was het alleen uit erken telykheid. Wie dat niet doet, is er mede oorzaak van, dat zoveel wat verloren is, nooit moer teruggevonden wordt. Vestigt U in Venray Het gebeurt nog al eens, dat iemand, die hier in Venray wil komen wonen, een net briefje krijgt van de Gemeente, gestoken in een forse enveloppe met venster. Scheurt men de enveloppe open en haalt men de brief er uit, dan staat plotseling achter dat en veloppe venstertjeVestigt U in Venray.... Het ingesloten briefje echter behelst de mededeling van B. en W., dat op vestiging van de betrokkene geen prijs wordt gesteld. Een en ander is wel wat zuur en nogal wat tegen strijdig. Over de reclame waarde van die slagzin zullen we verder nog maar zwijgen. Reclame Trouwens wat betreft de reclame van onze gemeente voor allerlei schoons in Venray, is het nog al eens een keeltje mis. In een Enkhuizer Almanak kan men wel vinden, dat Venray op die en die dag markt heoft en de een of andere bijzondere uitgave van een of andere gids, die practisch niet gelezen wordt, staat vermeld, dat Venray ook industrie wil hebben, maar voor de rest zit er weinig muziek in. Zo verkoopt men hier geen industrie terreinen als elders overal in de lande, maar volgens het nieuwe bord op het terrein aan de Maasheseweg heeft Venray industriegrond, waarop een boertje antwoordde „dat hier de in dustrie erpel wel verrekkus goed zulle groeie". Maar ja, per slot van rekening kan men voor f270,-, die op de begroting voor reclame staan uitgetrokken, geen bokke-sprongen maken. Hier zou echter menig klein zaken mannetje nog wel eens van advies kunnen dienen. Ongewenste transacties met slachtpaarden Gedurende de laatste tijd openbaart zich by de invoer van slachtpaarden uit Duitsland een euvel, waardoor de kwaliteit van de Nederlandse paarden- stapel ernstig wordt bedreigd. Met toestemming vtyi de regering worden nl. veel paarden geïmporteerd, bestemd voor consumptie. Handige kooplieden zorgen er evenwel voor, dat deze paarden voorlopig hot abat toir niet bereiken. In de laatste ver gadering van de Drentse Bond van Hengstenhouders heeft deze aange legenheid een belangrijk punt van bespreking gevormd. Het bestuur werd verzocht by* de bevoegde instanties zodanige maat regelen aan te bevelen, dat ingevoerde slachtpaarden ook werkelijk voor de consumptie worden bestemd Het is een „hopeloze toestand" zo deelden zegslieden van de bond van hengstenhouders ons mede. Onlangs is het voorgekomen, dat bij Coevorden tien slachtpaarden over de grens kwamen en dat hiervan een dag later „Majesteit, Honderdvijftig Limburgse, katho lieke emigranten met hun gezinnen in afscheidsvergadering te Roer mond byeen rond hun Commissaris en Bisschoppen, groeten U mot diepe eerbied en innige dankbaarheid. By dit heengaan beloven zy U, in de vreemde het godsdienstige, zedelijke en culturele erfleel der vaderen te zullen handhaven". Zo luidde de tekst van 'n telegram dat Maandag na afloop van de eerste Emigratiedag van de LL T.B. werd verzonden aan H.M. de Koningin. Nog voordat voorzitter Mertens van de L.L.T.B. de laatste woorden van het telegram had voorgelezen hief een stem in de zaal het Wilhelmus aan. Het volkslied werd onmiddellijk over genomen door de honderden, die de grote zaal van het Harmonie Paviljoen vulden, om uiteindelijk te resulteren in een donderend driewerf Hoera op de Koningin. Dat was een van de hoogtepunten van deze dag, die was begonnen met een plechtige H. Mis in de Munster kerk, opgedragen door rector Joosten, de geestelijke adviseur van de Jonge Boeren. Pontificale assistentie werd verleend door mgr. dr. G. Lemmens, die na de H. Mis, gekleed in bisschop pelyk ornaat met my'ter en staf de emigranten en hun gezinnen toesprak. De predikatie weid gehouden door de geestelyke adviseur van de L L T.B., de hoogeerw. heer ir. Bemelmans, deken van Heerlen. Tijdens de ochtendvergadering in het Harmonie Paviljoen, waar de emigrantendag werd voortgezet,'reikte voorzitter Mertens de honderdvijftig emigranten de diploma's uit van een met succes gevolgde voorberoidings- cursus. Een langdurige en sobere plechtigheid, die even werd onder broken door de binnenkomst van mgr. Lemmens en zijn coadjutor mgr. Hanssen, die beiden met een lang durig applaus werden verwelkomd. Samen met de Commissaris der Koningin mr. dr. F. Houben en met het hoofdbestuur van de L.L.T B. namen beide bisschoppen deel aan een koffietafel, die door de economische instellingen van de boerenbond aan de emigranten werd aangeboden. Tydens de koffietafel heeft mgr. Lemmens gedurende twintig minuten een toespraak gehouden tot de ver trekkende boeren op de wyze waar aan hij zyn eretitel Vader-Bisschop te danken heeft. Een zesjarig emi- grantje in spe bad voor mgr. Hanssen het Onze Vader en het Wees Gegroet in het Portugees en ergens andersin de zaal deden leeftijdgenootjes van hem dit in het Engels en het Frans. De middagvergadering opende met een inleiding van mgr. Hanssen over het onderwerp Emigratie. Het was een zeer gedegen en uiterst deskundig betoog waarmede hy zyn veelkoppig gehoor wist te boeien. Zowel de technische als de ge telyke mogelijkheden en moeilijkheden in Canada, Nieuw Zeeland en Australië wist mgr. Hanssen te belichten op een wyze, die menige expert in de zaal met respect deed luisteren naar zyn woorden. Na hei, gedegen en beredeneerde woord van de Coadjutor was het de Commissaris der Koningin die in 'r. kort en krachtig woord van hart tot hart afscheid nam van de emigranten. „Uw vertrek is enerzijds een ver lies, anderzijds een winst. Een verlies om hot heengaan van u en uw kin deren. Een winst om de goodwill, die gy ginds kunt kweken door uw hou ding en uw kracht. Wanneer wy trots zijn op uw energie en uw durf, weest gij dan trots op het land van uw afkomst, Limburg en bewaart het geloof der vaderen als een onbesmet blazoen", aldus de gouverneur. Aan het einde van de vergadering werden telegrammen verzonden aan H. M. de Koningin en Z. Em. Kardinaal De Jong. Naast de reeds genoemde autori teiten waren o.a. aanwezig het hoofd bestuur van de L L.T.B. en de advi serende leden van dit college, het hoofdbestuur van de Brabantse boeren bond, de voorzitter van de K.N.B.T.B., de regeringscommissaris voor de emigratie dr. Haverman, de voorzitter van de Limburgse Jonge Boeren van de Boerinnenbonden, talloze ryks- en en bondsconsulenten en alle hoofden van de economische instellingen van de L.L T.B. reeds vijf dieren als slachtpaarden waren verkocht. De paarden brengen als gebruikspaard natuurlijk meer op dan als slachtpaarden zodoende laten bepaalde handelaren zich gaarne in deze richting dringen. Door de bond van hengstenhouders zal op afdoende maatregelen worden aangedrongen en zodoende ryst dus de vraag, of hierin thans niet is te voorzien. Aanvankelijk was het voor schrift, dat ingevoerde slachtpaarden een blikje aan het oor bevestigd kregen. Deze blikjes konden evenwel zeer gemakkelijk worden verwijderd en er was niemand die zag, dat het een ingevoerd slachtpaard was. Later werd voorgeschreven dat de manen moesten worden afgeknipt evenals de staartharen. Ook dit voorschrift blijkt niet aan de verwachtingen te voldoen want volgens insiders wordt er wat aan staart en manen „geropt" m a.w. er wordt hier en daar weliswaar wat weggeknipt, doch wanneer de dieren eenmaal de grens zyn gepasseerd, dan schynt het mogelijk te zyn manen en staart door „bijknippen" weer te fat soeneren, zodat ook deze maatregel geen effect sorteert. Vandaar dat nu wordt aangedron gen op het aanbrengen van een brand merk, wat men ook doet wanneer een paard in het stamboek wordt opge nomen. Dit brandmerk blijft „levens lang" zichtbaar, zodat ongewenste handel kan worden voorkomen. Export naar Duitsland werd Dinsdag hervat De export van Nederlandse land- en tuinbouwartikelen werd Dinsdag her vat. Bonn had door een tekort op zyn betalingsbalans aan deze export een einde moeten maken. De Raad voor Europese Econo mische Samenwerking, die in de af gelopen week te Parys byeen was, heeft West Duitsland toegestaan in April voor 30 millioen dollar import vergunningen te verstrekken. Hiervan zullen op de eerste plaats de econo misch zwakkere landen, waaronder Nederland profiteren. De economisch sterkere landen zullen een handje moeten helpen om de moeilijkheden op te lossen. Deze interntioale samenwerking is een uniek feit in de historie. Over vier weken zal de O.E.E.S. opnieuw in vergadering byeen komen om een oplossing te vinden voor de maand Mei. In de loop van Mei zal men eveneens besprekingen voeren over een regeling na i Juni. Duitsland is in dit verband verzocht om nieuwe voorstellen in te dienen. Nieuwe industrie teDenrne De heer J.F.A. Meijer uit Helmond zal in Deurne een katoenspinnerij en -twynery gaan vestigen. Voorlopig zullen 50 mannen en een 25-tal jongens of meisjes hierin oen bestaan kunnen vinden. Slachtoffer ongeval op kermis overleden De dertien jarige Arnhemse jongen W.H., die Zondag ernstig werd ge wond by een ongeluk met de z g. „Kleefwand" op de Arnhemse kermis, is in het gemeenteziekenhuis te Arnhem overleden. Nieuwe inspectrice van nijverheidsonderwijs By Kon. Besluit is benoemd tot in spectrice van het Ny verheidsonder- wjjs in de Zuidelijke provinciën, mej. E. Lommen directrice der huishoud school aan de Lenculenstraat te Maastricht. Zy volgt hiermede op mej. Michels, die in Januari 1.1. in de omgeving van Eindhoven door een ongeval om het leven is gekomen. Generaal Kapittel der Franciscanen. Van medio April tot eindG Mei heeft in Assisië het generaal kapittel der Franciscanen plaats. Meer dan 100 provinciaals uit alle landen der wereld komen in dit Italiaanse plaatsjes by elkaar om de nieuwe generaal der orde te kiezen. Deze verkiezing is voor Pinksteren vastgesteld. Verder komen nog tal van belangrijke zaken als interne reorganisaties aan de orde, terwijl ook de nieuwe constitutie wordt vastgesteld. Aan het kapittel nemen onder meer deel: van de Nederlandse provincie, de Hoogeerw. pater Apollinaris van Leeuwen en de provinciaal van de Nederlandse provincie in Brazilië, de Hoogeerw. pater Serapliinus Lunter. PAROCHIEH. Catharlna, LEUNEN Zondag, 3e Zondag na Pasen, 7 uur H. Mis voor Martinus Peeters; 8 30 overl. fam. Gommans Jenniskens; io t5 hoogmis voor de parochie; 3 uur lof. Heden geen H. Familie der vrouwen. Maandag 7 30 gest. jg. jg. Johannes W. Weijs; 9.30 pl. hoogmis van dank by sojarig huwelijksfeest Gerard Ver- koeyen en Petronella Cremers. Dinsdag 7 30 gez. jg. Hendrik Koe nen: 9 uur gez. zieledienst overleden familie Verkoeyen—Cremers. Woensdag 7 30 sol. gest. jg. voor Bernardina Burgers—Weys. Donderdag 7.30 gest. jg. Bernard Loonen, Johanna Claessens en Antoon Loonen. Vrijdag 7.30 gest. jg. Peter J. Nellen en echtg. en Peter Joh. en Willem de Bruyni. Zaterdag 7.3o lm. voor overl. fam. Voermans—Lifjens. Biechten 6-8. 7 30 Marialof. A.s. Zondag H. Familie der vrouwen. PAROCHIEKERK OOSTRUM Zondagvandaag derde Zondag na Pasen; 7 uur H. Communie; 7.30 en io u. de beide H. Missen; 3 u. Kruis weg en lof. Maandag7.30 best. zm. voor Dina Derks. Dinsdag7.30 best. zm. voor de overl. fam. Thielen-Rutten. Woensdag: 7.30 H. Mistotzek. int. t.e.v. O.L.Vrouw van Oostrum; 7.30 rozenkrans voor de vervolgden om hun geloof. Donderdag: 7.30 best. zm. voor de overl. fam. Muyres Dupont. Vrijdag: derde Vrydag der maand dus Missievrijdag voor de jeugd; 7.30 gest. gez. jaarg. voor Hendrina de Best en familie; onder deze H. Mis alg. H. Communie van de kinderen voor de Missie. Zaterdag7.30 H. Mis voor ouders en kinderen; 7.30 Marialof. RECTORAAT St. Jozef, Smakt Zondag3e Zondag na Pasen; sol. van St Jozef; 6 30 lm. t.e.v. St Jozef; 7.30 vroegmis v. Gerard Joosten; 9.30 aankomst der bedevaart v.d. parochie v. Helmond; 10.30 hoogmis voor de parochie t.e.v. St Jozef; 3 uur lof met preek. Maandag6 30 lm. voor Martinus Bonants en echtgenote; 7.30 lm. voor de gelovige zielen. Dinsdag: 6.30 lm. t.e.v. St Jozef; 7.30 lm. voor P.A. Koenen. Woensdageerste en tweede H. Mis t.e.v. St Jozef. Donderdag6.30 lm. tot zek. int. Vrydag: 6.30 lm. t.e.v. St Jozef; 7.30 voor overledene. Zaterdag: 6.30 lm. t.e.v. St Jozef; 7.30 gez. t.e.v. O L. Vrouw; van 5—7 uur biechten; 7 uur Marialof. SOEPELE PASVORM volmaakte bewegingsvrijheid - degelijke stofkwaliteit met zuiver linnen binnenwerk - prima coupe - fraaie afwerking Ziedaar enige voordelen van JUMBO manchesterpakken. Verkrijgbaar in alle maten en kleuren! MANUFACTUREN VENRAY jJ3 k£_ j ES3 EZ£ ES3 SSCJ 523 S52S ET-V *13 Het voorjaar heeft eindelijk zjjn intree gedaan. Heerlijk om er dan met de fiets op uit te trekken. Voegt nu de daad by het woord en schaft U een nieuwe fiets aan I Nu nog leverbaar. Vraagt er na by de zaak waar U steeds tot volle te vredenheid voordelig slaagt GROOTESTRAAT26 I Voor huwelijks- en andere familiefeesten Visitekaartjes Verlovingskaartjes Ondertrouwkaarten Damast tafelpapier Dankbetuigingskaarten Menu's, Crêpe- en Bloemenpapier Feiicitatiekaarten Gelukstelegrammen Receptiealbums Witte en gebloemde servetten Drukkerij Kantoorboekhandel Glazen vangklokken, glazen vuil- hevels, glazen voederringen, Tubbefix- glaasjes met ring, Thermometers, plantenbakjes, marmerslag, Hykro- korrel, Viswill, Sluis visvoer 1 en 2. Alles in voorraad. Beleefd aanbevelend F W. HENDRIKS Langstraat 46 Telefoon 713 Kippenhokken Schuurtjes Zy, die zelf timmeren, kunnen wat verdienen, als ze by mij prijs vragen voor plankhout, ramen, deuren, golfplaten enz. Dit verplicht U tot niets. J. DE WIT Wanroijseweg C 162c MILL Telefoon 138 v.h. Pannerden Hebt U schrik voor de was in de winter Tobt U met het drogen van de was Hebt U hard of ijzerhoudend water Kan Uw hulp niet op een geschikte dag komen Is moeder tijdelijk ziek Moet U onverwachts op reis Zit U plotseling vast met tafellinnen of beddegoed DE PAREL DER PEEL DE PEELPAREL uw woonplaats uw wasserij ■iiiiuiiniii iiiim 111 i 11 ii ui i ii 111 i.i 111111111111111.1111 li inn 11111 li hi Grote party ontvangen, prachtkwali- teit. Verder alle Duivenbenodigheden Komt zien, niets verplicht U. Beleefd aanbevelend, Schildersbedrijf Tel. 713 Langstraat 46 la. u. d. Vlunckkaj Kerkboeken Missaals Gedachtenis-Prentjes bedrukt-onbedrukt ■i 1111111111 i.i 11111111111111111111111 i.i 111111111111 ii.i 1111111 li 11 li

Peel en Maas | 1951 | | pagina 4