TWEEDE BLAD VAN PEEL EN MAAS Kleine man met ondergang bedreigd 4jeiliq lenen! i^eiso&eiinq slaat de klók UltdrJ, eteuiqutqm Uit de geschiedenis van Venray en omgeving. ZATERDAG 14 APRIL 1»51 3 No. 15 TWEE EN ZEVENTIGSTE JAARGANG NU DE PRIJZEN STIJGEN: VOORRAAD KRIMPT EN INKOMEN DAALT. VAN HET MOMENT AF, dat de huidige duurte-epidemie inzette is het duidelijk geweest, dat niet alle groepen der bevolking hiervoor compensatie zouden ontvangen aan de inkomenszyde. Minister Drees heeft in een radiorede zyn leedwezen daarover betuigd. Voor de pensioentrekkers en eigenaren van kleine vermogens werd het inkomen in de laatste jaren door de steeds sty- gende prijzen in vele gevallen ontoereikend. In deze sector wordt reeds lang stille armoede geleden. Dit proces zet zich nu in versterkte mate voort. Sinds 1948 zyn de pryzen van consumptiegoederen met 25 procent gestegen. De invoerprijzen stygen met 27 procent en de lonen met 21 pet. Deze krasse cijfers werden door minister Van den Brink zelf m de Kamer bekend TOT HOEVEEL ZORGEN deze ontwikkeling in Nederland heeft geleid, kan men slechts gissen, doch zy worden door velen in regering en Kamer naar onze mening nog onder schat. Men kan spreken over 21 procent loonsverhoging, maar lang niet alle groepen van ons volk hebben daar van geprofiteerd. Slechts de hecht georganiseerde arbeiders, verbonden door C.A.O. en bindende loonregeling, ontvingen deze compensatie geheel. De andere arbei ders en kleine zelfstandigen ontvingen een gedeelte daarvan of niets, om nu niet te spreken over lijfrente- trekkers enz. Wanneer men dus nu komt aan dragen met nog zwaardere lasten en verbruiksbeperking met 5 pet., dan moeten wjj concluderen, dat er toch mensen zyn, die nu nog slechts drie vierde van hun vroeger inkomen ter beschikking hebben. Dit is te meer catastrofaal, omdat dit inkomens betreit, die uitsluitend werden gebruikt voor de eerste levensbehoeften. Dat wil zeggen: het gebrek doet zijn intrede in veel huisgezinnen. Toch heeft de overheid haar politiek van muntverzwakking niet opgegeven. Het grootste deel van deze ellende was niet te voorkomen geweest, maar het offer aan de goden van de arbeidsvrede is wei erg groot geweest. Dat heeft de jongste loonronde wel bewezen. De regering heeft blijkbaar gedacht: wy geven de grootste lastposten vyf procent en de rest moet zich maar aanpassen. Het resultaat is nu, een diepgaande wijziging van het economisch beeld in ons vaderland. Om dit te illustreren zien wy naai de kleine zakenmensen, de winkeliers. Door de fantastische prijsstijging is hun voorraad ingekrompen. Bij de meesten van hen ontbreken de mid delen om meer geld in hun zaak te steken. Immers hun economische functie ligt vooral in het verschaffen van diensten, niet in de kapitaal kracht. De factor arbeid staat by hun inkomen volledig op de voorgrond. Daarnaast stegen hun winsten niet evenredig met de prijzen. Vooral in de sectoren van de eerste levensbe hoeften waren zowel fabrikanten als winkeliers er op uit om hun prijzen zo scherp mogelijk te stellen. Hun uitgaven stegen evenredig met de pryzen. Het enige gevolg was een daling van het rëele inkomen. Ja, zelfs aan hun gewoon inkomen werd getrokken door de toenemende concurrentie, die bijvoorbeeld hogere reclamekosten noodzakelijk maakte. Steeds verdere verlaging De verkoop van luxe artikelen beweegt zich re6ds lang in dalende lijn. Op de omzet van deze artikelen werden in verhouding de hoogste winsten gemaakt. Ook daar werd dus een daling geconstateerd. Temidden van al deze ongunstige factoren komt de overheid met haar plan tot consumptieverlaging. Dat betekent opnieuw een daling van de handelsomzetten in het bin nenland, met als gevolg een nieuwe inkomensdaling. Aan dit inkomen wordt voorts nog geknabbeld door de flinke concurrentie van de zyde van het grootbedrijf. Temidden van een algemene drang naar hogere beloning van de arbeid wordt het inkomen van kleine zakenmensen verlaagt tegenover stijgende kosten van levensonderhoud. Niemand achter de regeringstafel heeft een woord aan het welzijn van dit volksdeel gewijd. Door de inflatie-politiek van de regering en de drang tot consumptiebeperking wordt de gehele particuliere winkelstand met de ondergang bedreigd. Wij beschikken sinds enige tyd in de Sociaal Economische Raad over een lichaam, dat het bedrijfsleven vertegenwoordigt. Ook van die zyde heeft men zyn waarschuwende stem tot op heden met laten hóren. Van de belangrijke middengroep met zelfstandige werkers op velerlei gebied worden er steeds meer in afhankelijkheid gebracht. De economische tegenstellingen in ons land worden steeds groter. Aan de uitbreiding der grote concerns wordt geen enkele belemmering in de weg gelegd. Aan een handhaving van de be staande economische structuur in ons land wordt blijkbaar niet gedacht. En toch streeft de overheid naar een evenredige verdeling van lasten, zo lazen wy. Men moet tot de conclusie komen dat hier sprake is van een zinledige frase. Wanneer grote groepen van ons volk veel meer te dragen krijgen dan anderen, terwyl de overheid slechts compensatiemaatregelen treft voor enkelen, dan is er geen sprake van evenredige verdeling. Technische bezwaren. Minister Joekes vertelde onze volksvertegenwoordiging, dat een verplichte loonsverhoging over de hele linie op technische bezwaren zou stuiten. Dat is mogelijk, maar dan ware het rechtvaardiger geweest wanneer er helemaal geen loonsver hoging was afgekondigd. Men zou de bedrijfstakken, die nog voldoende winst maken, zwaarder kunnen belasten, waardoor de daar uit voortvloeiende baten aan het gehele volk ten goede komen. Er zyn ook mog9lykheden tot steun aan kleine zakenmensen door het stellen van minimumprijzen of be teugeling van expansiekracht der grootbedrijven. Niet alleen de lasten dienen rechtvaardig verdeeld maar ook de baten De gehele belastingpolitiek van de overheid is er op gericht ons nationaal inkomen te herverdelen naar recht vaardiger basis. Dit is leiding van het economisch leven. Nu door de druk der tijden de sociale toestand in vele kringen on dragelijk wordt, is een verder voort gaan op de weg van overheidsingry pen gewenst en noodzakelijk. Het gaat er in deze noodtoe stand om de positie van elke Nederlander op de plaats waar hij gesteld is, zoveel mogelijk te handhaven. De sanering van het economisch leven via de porte- monnaiemoet worden verworpen. Dit standpunt, ook ingenomen door een onzer arbeidersorganisa ties, achten wy volkomen juist. Daarom verwachten wy van de overheid meer compensatiemaat regelen om de onvermijdelijk zware druk, waaronder ons volk thans gebukt gaat, voor ieder en niet alleen voor de georganiseer de arbeiders mogelijk te maken. Ons voornemen om de Paasgedachte in ons leven staande te houden en met Gods Genade in handel en wandel te laten blijken, dat Christtus' Over winning leven voor ons betekent, doet ons dieper ingaan op de zin van het godsdienstige leven. Met bly fris enthousiasme volgen wy gaarne de gestelde normen, om de geloofsleer tot een vruchtbare prac- tische beoefening om te zetten. Evenwel voelt het mensenverstand zich sterker om die gesteltenis te be waren, wanneer het zich verankerd weet aan de pijlers die ons boven natuurlijk leven moeten schragen. De genade vindt bovendien een goed houvast aan een wil die gericht wordt door een vei stand, dat de juiste bronnen als enige inzet ziet. Dit is slechts mogelijk door een godsdienstig leven, dat een doorleven is van het katholiek geloof, als samen vatting van een door God geïnspl r6erde levenshouding. Men kan het geloof zien als een goed gesloten systeem van feiten en waarheden, die men op verstandelijke gronden onweerlegbaar aantoont. Ook als een schema waarin al is onder te brengen en oplossing voor iedere moeilykheid te vinden. Doch wy moeten verder gaan, daar deze leer om toepassing, om aanvaarding vraagt. Haar kracht is gelegen in de doelstelling om de mensen het geluk te brengen en zin te geven aan het leven, dat zonder geloof dwaas en uitzichtloos in. Hoe meer wy uit de volheid van het geloof leven, des te ry'ker wordt ons leven, daar wij steeds meer leven volgens de inzichten van God met ons bestaan. Dit katholiek leven moet meer zijn dan een aandoening, een aanpassen van onze gevoelens; het moet door leefd worden als een werkelijkheid, niet als bijkomstigheid zonder welke ons leven anders niet zo schoon zou zyn en minder bevredigend. De plichten van het katholiek leven zyn dikwijls zwaar, want onze men selijke natuur heeft andere verlangens en is het strijden voor het behoud van het goede in ons een heel werk. Het is zeker de moeite waard, want het maakt ons sterk, geeft karakter en evenwicht en doet ons met vrede door het leven gaan. Ook al moeten wy buigen of ons eigen idee opzy zetten, het is een voldoening te weten, dat Gods Wet onze richtlijn is. Dit is het verstandigste, het veiligste en veruit het voordeligste, want wat geeft meer zekerheid dan levensnor men die aan de eeuwigheid zijn ge toetst en goed bevonden? Wy geven ons zo graag blind aan de mensen over, wanneer zi) ons ver blinden, imponeren, overtuigen; waar om dan niet aan God om het geloof in heel zijn omvang tot kernreactie te maken van ons handelen en denken. Dan staat aan het eind van ons leven een milde beloning, die God in het vooruitzicht heeft gesteld voor al degenen die trouw waren. De hemel hangt met de dood samen en daar wij niet graag aan sterven denken, schuiven wy de hemel ook maar opzij om de beloning het grote succes van ons leven uit het oog te verliezen. Stellen wy het als iets onwezenlijks voor, daar wy min of meer bewus1" ook een andere mo gelijkheid; als een sprookje voor kin deren die niet naar meer vragen. Doch wy logisch naar een verband in ons en ieder mensenleven vragen, dan is hot meest zeker, dat God rekenschap zal vragen bij het afsluiter, van onze boeken er. de debit of creditzijde van het hoogste belang is. Derhalve moet ons godsdienstig leven meer zijn dan godsdienstige leer, meer dan een gewoonte, ook zelfs meer dan een belijdenis. De hoogste en juiste term is niet anders dan een heilig zyn. Een persoonlijk leven voort komend en steunend op het katholiek geloof, is een zich geven aan God en dit één-worden van eigen leven met het Enige Levensprinciep is: heilig leven. Katholiek geloven, denken en leven is nog te vatten, het duizelt ons echter by het horen van consekwenties die tot een heilig-zyn uitgroeien. Het zijn klanken die vreemd voor ons klinken, omdat het gewetensonderzoek zich tevreden stelde met een nazien van ons voldoen aan Gods Verboden en misschien ook nog Gods Geboden. Indien evenwel ons handelen en streven ontspruit aan een persoonlijk heid die met God door het leven wil en durft te gaan, is er alleen har monie daar dergelijk „zyn" op God is afgestemd. Dan vallen geloven, denken en leven samen tot één act, waar alles kracht uit verkrijgt, namelijk ons heilig-zyn en heilig-leven. Heilig leven is leven uit de Geest Gods; geest niet opgevat in een of andere moraliserende of allegorische betekenis, maar geest als levende be trekking tot de werkelijkheid van de Allerheiligste God, wiens wetten in alles, wat Hij geschapen heeft, verder moeten werken. Heilig leven is het leven van een uit de moederschoot geboren en in God wedergeboren .leven. De mens in zyn menselijke natuur en Christus in zyn boven natuur zijn de dragers van het heilig leven. De voorwaarden om van ons leven een geestelijk evenement in Gods Oog te maken, zyn in iedere christen aanwezig. Dit is evenwel alleen mogelijk, wanneer wij de be langstellende mentaliteit van het ere lid zijn het komt wel in orde laten varen en overgaan tot actieve, daadwerkelijke deelname. P. H. RONGEN O.C.R. f In bepaalde delen van het bedrijfs leven hebben de prijsstijgingen van de laatste tijd grote fiscale winsten op voorraden doen ontstaan. De be lastingheffing hierover zal grote finan ciële moeilijkheden voor de bedrijven met zich medebrengen. Zelfs bestaat de mogelijkheid dat hierdoor verschil lende bedrijven zodanig gedupeerd worden, dat de regelmaat dreigt te worden verstoord. In verband hiermede heeft minister Lieftinck zich bereid verklaard, voor de hiervoor in aanmerking komende delen van het bedrijfsleven de moge lijkheid te openen, op een ander waarderingsstelsel over te gaan. Dit systeem houdt in, dat op een naar omvang gelijkblijvende voorraad op de eir.dbalans dezelfde waardering wordt toegepast als op de begin balans. Hierdoor blijft de prijsstijging van deze voorraad buiten aanmer king. De ondernemer is vry, de toe passing van dit nieuwe stelsel aan te vragen of niet. Wordt deze methode eenmaal toegepast, dan is men ver plicht deze duurzaam te volgen. Uit deze geste van de minister blijkt hoezeer de regering tracht, de gevolgen van de prijsstijgingen, loons verhogingen en de noodzakelijke be lastingdruk binnen de grenzen van het mogelijke te houden. Wy zijn nu aaneen puntgekomen, waarop wij aan de lyve zullen onder vinden, wat het betekent een arm volk te zijn. Wy moeten n alleen elk dubbeltje, maar o< steentje omkeren alvorens 1 gebruiken. Wanneer wy echte meewerken en het been stijf h zowel de regering als het volk en wij hebben begrip voor elKaars moei lijkheden, dan komen wy er absoluut bovenop. Bindt de strijd aan tegen de défaitisten, die saboteren en dwars willen, want zy zijn het, die by een mislukking de oorzaak zijn, dat onze inspanning tevergeefs was. Voor ons allen geldt het parool „lek waeck". Gelukkig werd ons deze week op de Voorjaarsbeurs te Utrecht wel gedemonstreerd, dat de Nederlandse fabrikant en de grossier nog onder nemingsgeest en vindingrijkheid voW doende bezitten om zich niet door de huidige nood der tijden te laten teneerdrukken St. Christoffel-nieuws Bij de gehouden examens voor het diploma Verenigingsleider(sters) uit geschreven door de R.K.Nederlandse Gymnastiek-Federatie, onder toezicht van een Ryks-gecommiteerde, behaal de W. van de Pasch en Bep van de Putten, beiden leden van St. Chris- toffel, hun diploma en mocht Sint Christoffel als eerste hen feliciteren na hun slagen Een lichtpunt na jaren van tegen slagen en moeilijkheden welke onder broken hun stempel drukt op een vereniging, die vanaf de mobilisatie 1939, steeds heeft getracht, om stand te houden tegen elke verdrukking in. Moge dit eerste lichtpuntje dan een periode inluiden van gestadige op gang, vooral ook wat het technisch kunnen betreft, om in de naaste toekomst het peil van voorheen te benaderen. Immers wat betreft de mogelijkheid van oefenen, mochten wy reeds de volle medewerking ondervinden van diverse instanties, welke ons met raad en daad hebben geholpen, om zulks mogelijk te maken. Momenteel oefenen de heren in de Gymnastiekzaal van het Gymnasium, terwijl de dames in Hotel Gitzeis een onderkomen vonden. Jammer, dat door dwingende om standigheden het voor onze vereniging zo ideale lokaal der Eerw. Zusters Ursulinen, moest worden ontruimt, doch de toezegging van Mère Prieure doet ons hoopvol uitzien naar de toekomst. Het Bestuur van St. Christoffel is allen dankbaar en hoopt ook in de toekomst op aller steun te mogen bly'ven rekenen. En nu voor de toekomst, daarvoor hebben wy nodig leden, zowel jon gens als meisjes, die de lagere school hebben doorlopen, worden verwacht. Juist nu hebben wij de beschikking over eigen krachten, voortgekomen uit eigen vereniging, en in staat om deskundige leiding te geven, met daarnaast ook liefde voor eigen ver eniging. Geeft U aan voor dat lidmaatschap, dat voldoening zal schenken aan elke deelnemer, omdat de turnsport in zyn alzijdigheid het lichaam vaardig maakt, om de eenzijdigheid van onze hedendaagse maatschappij te com penseren. Op de turnavonden, "Woensdags en Vrijdags, alsmede bij onze leidster Bep v.d. Putten kan men zich aan melden. Het bestuur van ST. CHISTOFFEL STUDENTENCLUB Op Zaterdag 7 April j.l. hield de Venrayse Studentenclub haar laatste vergadering van de Paasvacantie in zaal Verheugen. Ongeveer 50 leden waren aanwezig. O.a. werden plannen voor de grote vacantie besproken. De senioren zullen een trektocht organiseren naar de Ardennen. De junioren zullen een week gaan bivakkeren. De op Woensdag 4 April gehouden Sportdag voor alle clubs van Noord- Limburg was geslaagd. De athletiek- beker, uitgeloofd door Prof. Berkels, is in Venray gebleven. Ook vele eerste pryzen mochten in Venray blijven nl.kogelstoten A. van den Til laar t ie; Hoogspringen A. van den Tillaart ie; Discuswerpen, Chr. Ver aart ie; so m junioren, R. Vermaten 1 e; Verspringen jun., R. Haveimans ie. Door de vergadering werd verder een motie van wantrouwen ingediend tegen de ie Secretaris en de Sport- commissaris. Het bestuur besloot toen af te treden. Er werd direct een nieuw bestuur gekozen. Tot voorzitter werd met algemene stemmen gekozen de afgetr. voorzitter H. Peeters. ie secretaris: H. Steerneman. Penningmeester: J. Veraart. SportcommissarisP. Bloemen. Grondonderzoek in de zomermaanden tegen verlaagde prijs Evenals vorig jaar zal ook deze zomer door het Bedryfslaboratorium voor Grond en Gewasonderzoek de gelegenheid opengesteld worden om in de periode van 15 April tot 25 Juli grondmonsters in te zenden voor „uitgesteld onderzoek". (Als grens- zal gelden de afstempelings van het vervoerbiljet der 1 ng; hierop kan géén uitzonde- ■'orden gemaakt), gesteld onderzoek" wil zeggen, Niets voor niets De grote uitgestrektheid van Ven ray is iedereen bekend. Omliggende plaatsen mogen zich nu, en mochten zich ook vroeger niet over zulk een grootte verheugen. Meer dan nu zat men vroeger echter vast met de voedering van de dieren. De eenvou digste oplossing was, dat Venray zyn uitgebreide gemeentegronden daarvoor beschikbaar stelde. Wat dan ook graag gedaan werd. Maar deze gedienstigheid werd waardevol geacht. En het Venrayse gemeente bestuur was op zyn qui vive, om er een slaatje uit te slaan ten bate van inwoners. Zo betaalden de schepenen van Meerlo tussen 1641 1712 geregeld het zogenaamde weidegeld. De sche penen van Geisteren betaalden in natura, jaarlyks drie malder rogge. De schepenen van Wanssum schy- nen niet de prompste betalers geweest te zyn. Men leest zelfs van zeven jaren achterstand! En in 1684 werd het Wanssum8e veen op Venray's grondgebied zelfs „geschut". Toen volgde gauw betaling en kwam men in onderling overleg weldra tot een nieuwe bevredigende regeling. Ten slotte genoot zelfs Overloon van het Venrayse voeder. Op 1 April 1685 werd met verschillende personen uit dit nu beroemde dorp een con tract gesloten. Zo met Geurt Driessen in de Bloem, Thy's Willems op de Bossenhof, Jacob Theunissen op de Raedt, Pauwel Jaspers op de Laer. Zy moesten jaarlyks een half malder rogge leveren, terwijl de gemeente zich voorbehield de plaatsen aan te wjjzen, waar men het vee mocht laten grazen. Een welkom aan rector ran Hegelsom Toen in Januari 1883 de Weleer waarde Heer Joannes Andreas van Hegelsom zich als rector van Oostrum daar metterwoon vestigde, was boven het portaal het volgende chronicon geplaatst paX IntrantI VeneranDo CappeLLae Vlrglnls reCtorl Joannl Van HegelsoM. Wat vertaald luidtVrede aan de intredende Eerwaarde Rector van Maria's kapel Joannes van Hegelsom. Voortekens van regen bij onze voorvaderen 1 De pauw verheft zyn schelle kreten 2 Het rypaard trapt vol ongeduld 3 Myn hond wil gras voor beenderen eten 4 Zie hoe een kring de maan omhult 5 De glimworm blinkt in volle luister 6 De koekoek roept in het eenzaam woud 7 De maan schijnt rood door 't neevlig duister 8 Het is, schoon zomer, nat en koud 9 De ganzen gagg'len, de eenden kwaken 10 De gladde zuring kruipt ineen 11 Het hout zet uit met hoorbaar kraken 12 Het vocht ontwelt den blauwen steen. Een kluizenaar te Tienray By de uitgeverij Winants te Heer len verscheen een mooi boekje van de bekende Ad. Welters over kluize naars in Limburg. Wy waren zeer nieuwsgierig, of deze merkwaardige personen mogelijk ook in onze stre ken hun bijzonder leven geleid heb ben. De enige, die echter vermeld wordt, is een zekere Johannes de Jonge, afkomstig uit Amsterdam. Hy vestig de zich, na gewoond te hebben in Beek, te Tienray als eremiet. Hy noemde zichzelf broeder Paulus en leefde er met een knecht, terwyl beiden, vooral des zomers hun bedel tochten hielden door de noordelijke Provinciën. Na een tiental jaren rustig gewoond te hebben, brandde de kluis op een goede, of liever kwade nacht af en vertrok de eremiet naar elders. Vol gens de volksmond, die echter gauw met praatjes en veronderstellingen klaar is, zou de knecht niet vreemd dat dit onderzoek wordt verricht op een tydstip dat ons past en waarby het onderzoek van monsters inge zonden tegen het normale tarief vóór gaan. Daar de voorjaars- en vroege zomermaanden voor ons de slappe tyd vormen, zal veelvuldig bij het „uitgesteld onderzoek" wel op de normale duur van het onderzoek (is 4 6 weken) gerekend kunnen wor den. In verband met de sterk gestegen pryzen voor materialen en de alge mene loonsverhoging, moet de korting iets geringer zyn dan vorig jaar. De monsters ingezonden voor „uit gesteld onderzoek" ontvangen een korting van 15 pet. De vragenlijsten by de monsters dienen gemerkt te zyn met „uitge steld onderzoek" Achteraf alsnog opgeven van reeds ingezonden mons ters voor „uitgesteld onderzoek" is niet mogelijk. Monsters voor alleen pH (zuurgraad)- onderzoek vallen buiten deze korting. De Rykslandbouw- en Tuinbouw- voorlichtingsdien8t verzorgt in bet algemeen de monstername. Wendt U hiervoor tot de Ryksland- of tuin- bouwconsulent of de assistenten. Van zelfsprekend is het Bedryfslaborato rium voor Grond en Gewasonderzoek ook gaarne bereid tot het geven van inlichtingen. geweest zyn aan de vuurstokery. Volgens een andere overlevering zou deze kluizenaar en ook zyn voorgan gers de zorg gehad hebben voor het druk bezochte heiligdom van Onze Lieve Vrouw, Troosteres der Bedruk ten! Het eigendom van de Kluis mogelijk bestaat de naam nog ging by verkoop over aan de familie Venhorst te Meerlo, die het verpachtte. Later kreeg het een zekere Peters in bezit, van wie het overging op zyn dochter de weduwe Toekook-Peters. Een vijftig jaren geleden was de koster van de O.L. Vrouwe-kapel nog in het bezit van een melkkannetje, dat aan de vroegere kluizenaar zou toebehoord hebben. Yenrayse Uurwerkmakers Al zouden we het niet van elders weten, d*.n zouden de electrische klokken in de Grotestraat ons er wel van overtuigen, dat het geslacht van Uurwerkmakers in Venray nog niet uitgestorven is. Maar ook onze voorvaderen hebben niet zonder deze mannen gezeten. Zo overleed op 31 Augustus 1788 Johan Brynen. Wie weet, dat de Venrayers de ij graag als ie uitspre ken, zal niet verwonderd staan, dat deze man ook wel zyn naam geschre ven zag als Brienen of van Brienen. Hy is o.m. een vijftiental jaren gilde- broeder geweest van de gilden van Sint Eloy en van Sint Nicolaas. Op de pastorie van Afiërdenwas eertijds nog een klok van hem te vinden. Een andere Venrayse uurwerk maker was Petrus Joannes Beckers, die echter wel ook andere dingen als klokken zal gemaakt hebben, aan gezien hy in de wandeling ook wel de slotensmid genoemd werd. In de vorige eeuw bezat de koster van Tienray, Peter Jan Litjens nog een uurwerk, dat deze man gemaakt had. Waar zou dat gebleven zyn Jan Hendrik Beckers Deze Beckers was een zoon van bovengenoemde uurwerkmaker. Onder het Franse Keizerrijk was hy „secré- taite de la commune". In ïsio was hy zelf keizer en wel van de schut terij „Het Zandakker". De familie Beckers zyn haar gemeente niet trouw gebleven. Men verhuisde naar Goch. Geijsterenaren Te Geysteren werd in 1799 geboren als zoon van Jan Onckels en Anna Maria Kersten een Theodorus, die later in het huwelyk trad met Johan na Catharina Wennekers, geboren te Afferden op 7 Augustus 1796. Haar vader heette Adam en haar moeder was een dochter van de president schepen van Afferden, Catharina Elisabeth Clevers. Uit het huwelyk van Theo en Johanna kwam voort een dochter, die Anna Maria Onckels heette. Zy zag het levenslicht in 1838 en huwde te Geysteren met Henricus Simons Corneliszoon uit Well, die geboren was op 16 Januari 1837. Het dochtertje uit dit huwelijk heette Maria Cornelia Simons en werd geboren te Geysteren 19 Februari 1863. Venray en omstreken in 1809 In 1809 behoorden Venray en om streken tot het Roerdepartement, waarvan Aken de hoofdstad was. Dat departement was onderverdeeld in verschillende arrondissementen, en de ariondis8ementen weder in Kan tons. Venray behoorde och erm 1 tot het Kanton Horst, al had het ook wat meer inwoners. Dat aantal inwoners werd opgetekend en zo kunnen wy nu nog weten, hoe om vangrijk toen bepaalde plaatsen waren. Hier zyn er enige Host (met Sevenum)bevolking 3947. Broekhuizen met Broekhuizenvorst en Oyenbevolking 764. Grubbenvorst met Lottum bevol king 1103. Meerlo met Blitterswyk, Swolgen en Tienray: bevolking ii66. Venray met Oirlo 3992. Mogen wo niet verzuchtenwat zyn we in 140 jaar toch Hink uit de kluiten gewassen! Voortekens Tan regen bij onze voorraderen 1 De raven storten zwierend neder 2 In gang en kamers kruipt de spin 3 De herder spelt onstuimig weder. 4 De nieuwe of volle maan viel Maandag in. Dus, vriend, ons uitgaan is verkeken Al ziet ge zuur, hier is geen keus En morgen (waar die dag verstreken) Zy 't huis bly ven onze leus. Het Schepenzegel van Swolgen Het Schepenzegel van Swolgen heeft een middellyn van 3.5 cm. De letters S. L. betekenen vermoedelijk wel S(anctu8) L(ambertus). Het om schrift isSchepêSigelin Swolgen. Circus Strasburger naar Helmond Hot Nederlandse circus Strassbur ger, zal dit seizoen Helmond bezoeken en er drie dagen voorstellingen geven met een geheel nieuw programma. De gala openingsvoorstelling is op Dinsdag 17 April en op Woensdag zal des middags één enkele matine ge geven worden. Het circus zal het Willem Prinzenplein tot standplaats lr i a-jftn

Peel en Maas | 1951 | | pagina 3