TWEEDE BLAD VAN PEEL EN MAAS Vacantie in Venray! Bedrijfspensioenfonds VENRAY De Regeringsverklaring Uit de geschiedenis van Venray en omgeving. voor Landbouwers OPENT IN L. J. VAM HAREN Uit „Peel en Maas" ZATERDAG 24 MAART 1951 Ho. 12 TWEE EN ZEVENTIGSTE JAARGANG Slechts ons naakte bestaan gewaarborgd In de met spanning tegemoet- geziene regeringsverklaring werden wy geconfronteerd met de zorgelijke toestand van ons land, maar opzien barende nieuwe maatregelen werden ons niet voorgelegd. Vatten wy de komende overheidskoers samen, dan mag men sproken van een verzwa ring der economische druk naar twee zyden. Naar boven wordt een deel van ons inkomen opgeëist voor een grotere bewapening. Van onderen vreet het monster der prijsstijging aan ons bezit. Deze twee aanranders van de arbeidsvruchten ontmoeten elkaar, zodat er niets kan overblijven voor luxe, consumptie en sparen. Belastingverhoging De grootste moeilijkheden onder vindt ons land wel door de stijgende bewapeningslasten. De uitgaven daar voor waron reeds tot i milliard per jaar gestegen. Zy zullen de vier eerstkomende -jaren nu met de helft worden vermeerderd. Die grotere uitgaven zullen worden gedekt voor de helft uit leningen en voor de rest uit belastingen. Men zal nu spoedig enige oorlogs leningen tegemoet kunnen zien. Daar naast stuurt de regering aan op ver hoging van de vennootschapsbelasting, verhoogde lasten uit inkomsten uit bedrijfswinst, verhoging van de om zetbelasting voor de groothandel op meer luxe artikelen, stijging van de motorrijtuigenbelasting, terwijl nog uitgezien zal worden naar andere heffingsmogelykheden. In deze mondvol bittorsmakende belastingpillen liggen de offers van het bedrijfsleven besloten. De ven nootschapsbelasting staat in 't cen trum. Wy constateren hier een verhoging van 10 tot 20 pet. Vanzelf sprekend brengt dit consumptiever mindering, maar vooral reductie van investeringen. Dit is ook het doel van de regering, terwijl tevens met deze maatregel het maken van zeer grote winsten wordt beteugeld. De uitwerking van deze plannen moet nog komen en afgewacht dient dus te worden hoe het bedrijfsleven zal reageren. De economische reactie zal waarschynlyk zyn, die elk initia tief om een bedrijf winstgevend te maken voortaan zinloos is geworden. Dit zal dan verstarring en ook uit holling tengevolge hebben, wat de regering beslist niet wil. Dit kan alleen worden voorkomen wanneer het bedrijfsleven discipline toont en bereid is enige jaren onbaatzuchtig te produceren. Vermoedelijk is dat teveel gevraagd. Daarvoor gaat men in 't algemeen niet onde.rr.emen. Prijsstijging Er zyn meer groepen die discipline zullen moeten tentoonspreiden. Dat zyn de arbeiders. De onmogelijkheid om de subsidies te verhogen noopt de regering een prijsstijging van eerste levensbehoeften toe te staan, die niet door een algemene loonsver hoging kan worden opgevangen. Een distributie van levensmiddelen met prysstop wordt nog niet overwogen, doch zal slechts als een laatste red middel worden gehanteerd. Men zal dus het uiterste doen om de vakcen trales te overreden en de arbeids- vrede te behouden met handhaving van het huidige loonpeil. Deze zienswijze is wel Juist, maar getuigt niet van een krachtige hou ding. Wy hadden hier een positieve uiteenzetting verwacht van de stand van zaken. Er had duidelijk op ge wezen moeten worden, dat de nu aangekondigde politiek de enige weg is waarlangs wij uit de chaos kunnen raken. In elk gezin zal het nu zwoe gen worden om de eindjes aan elkaar te knopen. Elk huisgezin wordt een spiegel van de armoedige toestand, waarin Nederland verkeert. De arbeidsgelegenheid in ons land wordt voldoende geacht. Afgaande op de te verwachten grote aantallen mililairen, die ons land weldra zullen sieren en de opvoering dor oorlogs productie is er inderdaad op dit gebied weinig zorg aanstaande, al zal men moeten afwachten of de grondstoffen-aanvoer voldoende zal zijn om het bedrijfsleven op gang te houden. De politieke zijde Politiek gezien, laat onze regering alles by het oude. De kwestie Nieuw- Guinea blijft bevroren, waaruit even eens een weifelende houding spreekt van dit kabinet. Laten we daarover nog een jaar zwijgen, meende de ministerpresident. De verkiezingen van 1952 zullen de koers bepalen. Tenslotte moet als nieuws worden beschouwd het zenden van Neder landse troepen naar Duitsland. De regering levert daarmee haar bijdrage aan de verdediging van Europa. Al met al kan van deze regerings verklaring worden gezegd, dat zy voorzichtig is gesteld. Er spreekt een houding uit van afwachten en lang zaam aanpassen. Men wil zo pijnloos mogelijk door de moeilijkheden lave ren en een diep ingrijpen op het economisch leven nog voorkomen. Het volkomen leidinggeven door distributie en prysstop past niet in het Europa van vandaag, kost schat ten geld en zou ons weer jaren achterop brengen. Het verantwoorde lijkheidsgevoel van geheel ons volk zal de doorslag moeten geven by de vraag of wy in de toekomst zoiets mogen verwachten als handhaving van het welvaartspeil op een drage lijk niveau. Ons naakte bestaan is gewaarborgd wanneer wij ieder op onze plaats begrip tonen voor de positie van het land. Dat besef is er in brede lagen. Het zal moeten uitgroeien tot alle Nederlanders, hoe laag of hoe hoog hun maatschappelijke positie ook moge zyn. Nog enkele maanden en de eerste vacantiegangers trekken Nederland door, om eens een paar dagen uit de sleur van het dagelijkse leven te ge raken en eens wat nieuwe moed op te doen, in het zalig niets doen van de vacantie. Voor dertig, veertig jaren terug, wist men ternauwernood wat vacantie was, doch het snellere en beterever- voer en de betere sociale voorzie ningen, hebben het voor iedereen practisch mogelijk gemaakt de gewone dagelijkse arbeid eens enkele dagen in de steek te laten en eens uit te zwerven door het eigen land of naar het buitenland. En zo is dan ook in de laatste twintig jaren een „vacantie- en touristenindustrie" ontstaan, waarin niet alleen millioenen guldens, zyn omgezet, maar en juist over dit punt willen wij even verder gaan ook kansen geboden worden, die alleszins hot aangrijpen waard zyn. Ontegenzeggelijk trekken de grote plaatsen en de touristencentra het grootste deel der vacantiegangers, maar van de andere kant zyn het weer de kleine rustige plaatsen, die voor vele stedelingen oases van rust betekenen en die dan ook door deze categorie vacantiegangers zeer ge waardeerd worden. Zo hebben wy dan ook de laatste jaren ervaren, dat "Venray vele vacantiegangers, hetzij op doortocht, hetzy voor een langer bezoek, moet ontvangen. En juist zij komen voor een langer bezoek, die men gewezen heeft of die door eigen ervaring geleerd hebben, de schoonheid van deze streek. Menig Venrayer weet dan ook - misschien tot zijn verwondering dat zjjn woonplaats gelegen bij de Boshuizerbergen, bij de Geysterse bossen, aan de rand van de Peel, met zijn Blakt en Giezevennen, met zijn Zwart Water en Rouw&oelen, voor de vreemdeling, die inderdaad een rustige vacantie wil hebben, een eigenaardige bekoring schijnt te hebben. En het is dan ook geen wonder, dat de meeste hotels maanden zyn volgeboekt. Voeg daarby het feit. dat het Engelse kerkhof en ongetwijfeld ook in de toekomst het Duitse, en het oorlogsmuseum in Overloon, ook verschillende bly'vende bezoekers trekken, dan kunnen we dus rustig constateren, dat ook Venray het zyne krijgt van het touristenverkeer. We zijn er van overtuigd, dat ook in de toekomst hiervan nog vruchten zijn te plukken, zelfs nog betere als in het verleden, mits hieraan iets wordt gedaan. En wy hebben tot onze schrik ervaren, dat dit niet gebeurd. Voor enkele jaren terug heeft de vereniging Venray Vooruit op groot scheepse wyze een propaganda-folder verspreid, is er een innig contact geweest met het Oorlogsmuseum in Overloon, met de Limburgse Federatie voor Vreemdelingenverkeer. Kortom, er was op dit gebied een* ongekende activiteit, die ontegenzeggelijk zijn vruchten heeft afgeworpen. De laatste tyd merken wy hiervan slechts weinig. Geldgebrek zal waar schijnlijk wel een der oorzaken zyn, maar dat mag dan toch zeker niet de oorzaak zijn, dat men by de pakken neerzit. Er moeten mogelijkheden te vinden zyn om weer eens flink reclame te maken, misschien in samenwerking met de hotels en de gemeente, mis schien ook in samenwerking met het Oorlogsmuseum in Overloon. Want dit laatste biedt niet alleen Venray voordelen, maar ook Overloon zelf, dat in de drukke dagen toch lang niet alle touristen en kijkers verzorgen kan. Zyn verder de hotelhouders wel actief genoeg? Worden er geen gasten verder ge stuurd, omdat men zelf geen plaats meer heeft, maar, verder ook niet vertrouwde mensen heeft gevraagd voor pension? Is de middenstand wel actief ge noeg om die mensen die service te geven, die (zy thuis kennen en ook hier verwachten Is onze houding zelf wel juist, dio er dikwijls „lol" in hebben als we vreemden van het kastje naar de muur sturen? Gooien we zelf niet honderden de straat op, omdat we geen propa gandisten zyn voor onze woonplaats „waar het toch nooit niks is?" Kennen we Venray zelf wel, weten we onze gasten op het mooie natuur- Familie van Loon te Wanssum In zeventiende en achttiende eeuw woonde te Wanssum een zekere familie van Loon. Vader van Loon droeg de naam van Henricus, moeder de vrouw droeg de naam van Gertrudis. Zij hadden een zoon, die Piet heette. Deze Petrus werd oratoriaan, bedien de enige tyd ook de kerk van Wans sum, maar leefde en werkte wel vooral in Kev6laer, waar de orato- rianen toentertijd de zorg hadden voor een kapel, terwijl een van de paters pastoor was van de parochie. Petrus van Loon stierf op 12 Juni 1717 en stichtte te Wanssum een jaar getijde voor zyn ouders. Kapelaan van Opbergen 30 September 1878 werd tot kapelaan te Heyen benoemd Martinus Hubertus van Opbergen. Deze was 19 October 1850 geboren te Venray en priester gewy'd te Roermond op 6 April 1878. Voortekens van regen by onze voorvaderen 1. Flink, myn patrijshond, zit te dromen. 2. Het stof slaat dwarlend in de vliet. 3. De vissen spartlen op de stromen. 4. Het regende ook op St Margriet. 5. Hebt gy de stank van de gracht geroken 6. Zaagt gy die fraaie regenboog 7. De zon is nevelig neergedoken. 8. Ondraaglijk kwelt me een ekster oog. Jaargetijden te Wanssum In een doop-, trouw- en sterfregister van Wanssum bevindt zich een lijst van jaardiensten, welke lijst was af geschreven in 1700 en bijgehouden tot 1763. Men trof er deze jaardiensten in 25 Januari, voor den Heer Thomas Reijnders. 25 Hey voor de Heer Wil helmus van der Straoton pastor. 7 December voor Hillebrandt van Beerlo en joffrouw Griet de huysvrouw. Geëvacneerden en 1679 in 1673 Aan de levende lijve hebben talrijke Venrayers ondervonden, wat evacuatie betekent. En ook daarom gaat onze deernis uit naar die duizenden en duizenden in Korea, die have en goed onder barre weersomstandigheden in honger en nood moesten verlaten. Maar er is niets nieuws onder de zon. Gedurende de oorlog, die de Franse Koning Lodewyk XIV aan de ver enigde Provinciën van Nederland verklaard had, bleven ook onze streken niet verschoond van de nadelen en de rampen, die doortrekkende legers met zich meebrachten. Vooral de jaren 1672 en 1679 waren zeer onrustig. En inwoners van Heyen b.v. vluchtten toen met hun gezin naar oorden, waar de gevaren minder dreigden. Zo naar Venray. Hier werden o.a. gedoopt in October 1673, Michaël, zoon van Godfried aengen Haen en Maria Crynes en in Maart 1679 Bernard, zoon van Jan van Heiden en Gerarda Tee wen. Er staat netjes by vermeld, dat zy wegens de Franse oorlog voortvluchtig waren uit Heyen. Naar de familienaam te oordelen lykt het niet zo on waar schynlyk, dat de vaders oorspronkelijk uit Venray afkomstig waron of aldaar nog familieleden bezaten- Die kregen dan ook inwoning In het Utrechts Landbouwblad van 9 December 1950, treffen wy een hoofdartikel aan over het Bedrijfs pensioenfonds voor Land- en tuinbouw. Na een korte beschouwing over rechten en verplichtingen van de aangeslotenen volgt een gedeelte, hetwelk ons voor meerdere van onze lezers uiterst belangrijk lykt en nemen wy daarom woordelijk over: Yoor de jongeren een levens verzekering voordeliger Sluit men echter tijdig een levens verzekering, b.v. een zg. ideaal-ver- zekering (speciaal voor jongeren) met lijfrente-clausule ook met een premie van f 150.— 'sjaars, gehuwd echter f 232.—, dan ontvangt men op 65-jarige leeftijd een iets groter pensioen, n.l. f 650.— 'sjaars. Bovendien is dan een pensioen voor man en vrouw moge lijk. Het weduwe-pensioen is dan echter veel gunstiger nl. f 800,— 'sjaars, ongeacht de leeftijd der vrouw en wordt uitgekeerd tot de eind datum der verzekering d.w.z. tot 40 jaar na het sluiten, waarna nog een kapitaalsuitkering plaats heeft van f 8000 ineens. Ook het wezenpensioen is hier aan geen leeftijdsgrens gebonden en be draagt eveneens f 800.— 'sjaars tot de einddatum der verzekering, met daarna nog een uitkering van f 8000 ineens. Dit wezenpensioen komt natuurlijk slechts tot uitkering, als er wezen zyn, d.w.z. als de vrouw nog vóór de man is overleden, of indien d- vrouw tijdens de uitkering van het weduwenpensioen komt te overlijden. Gaat de verzekerde niet trouwen en sterft hy vóór zyn 65ste jaar, dan ■JIIIIIIIIIIIIIIIIIIIMIIIHIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIII till llll llHIillllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllltllllltllUIII'lllllltllllllllllllllllll op Donderdag 29 Maart a.s. om 15 uur het herbouwde, uitgebreide en gemoder niseerde Official Ford Dealers Bedrijf van MARKT 2a en GROTE STRAAT 2 - TELEFOON 221 Bezoekt in dit herboren bedrijf op 29 t/m 31 Maart de 3-daagse Tentoonstelling van de nieuwste Ford automobielen, tractoren en werktuigen en overtuigt U, dat door de uitstekende Ford Service van de Heer L. J. van Haren de belangen van het autorijdend publiek van Venray en omgeving volledig zijn gewaarborgd. n.v. nederlahdsche ford automobiel fabriek - a'dam schoon rond Venray te wyzen, kennen we de zeer merkwaardige geschiedenis van onze gemeente, weten we haar grote kunstschatten te waarderen? Dit alles is, bij de aanvang van het touristenseizoen, zeker het overwegen waard en het getuigt slechts van de domste kortzichtigheid als een onzer de gevolgtrekkingen wil ontgaan, die hieruit noodzakelijk voortvloeien n.l. om op zeer korte termijn te komen tot: a. intensieve reclame, hetzij via V.V.V., via combinatie van be langhebbenden, via gemeente; b. grotere logies-gelegenheid door inschakeling van slaapgelegen heid bij paiticulieren; c. een betere waardering van de gasten, door een uitgebreide service, bereidwilligheid en be hulpzaamheid. Misschien dat dan ook in 195. Venray voor vele vreemden een aan trekkelijk en rustig vacantieverblyf wordt en voor de vele doortrekkers een pleisterplaats, waarmede ze nog eens graag nader kennis willen maken. ir li ui 1111111111111 nu lli 1.1 ii111 ui 1 Een ?roege Pasen Dit jaar valt Pasen op 25 Maart. Heel vroeg, maar het kan nog vroeg er. Het Consilie van Nicea (325 n. Chr. bepaalde, dat het Paasfeest gevierd moest worden op de Zondag, die volg de na de eerste volle maan op of na 21 Maart. Pasen kan dus op z'n vroegst vallen 22 Maart Dit had het laatst plaats in ïsis en zal pas weer gebeuren in 2285 In 1913 viel ie Paasdag op 23 Maart. In 1940 viel ie Paasdag op 24 Maart en dit jaar op 25 Maart; hetgeen in deze eeuw niet meer voorkomt De laatste Paas- datum is 25 April Dit hebben we meegemaakt in 1943 en zal deze eeuw niet meer voorkomen, 1943 waë trouwens toch een merkwaardig jaar. Toen viel St. George op Goede Vrijdag (23 April). St. Marcus op ie Paasdag 25 April en St. Jan op Hemel- vaartdag (24 Juni). Feitelijk had toen de wereld moeten vergaan, naar een oude voorspelling. In 1886 vielen deze dagen ook als in 1943; toen heeft men er ook geen last van gehad ia uii ujj'i 1 w mm 1THIIIH1III1 nu INGEZONDEN Venray, achter 't Raadhuis in de „ueuzendrup" op de feestdag van P.Gregorins I. Het zy Ons vergund, geachte Redactie, nog eenmaal van Uw blad gebruik te mogen maken, om een afscheidswoord te richten aan Haar, die met Ons de jaren, heeft getrot seerd en nu Ons lot delen gaat, het oude Postkantoor. 300 jaren is het geleden, dat Wy hier geboren werden, in een nederige stulp van een nederig dorp. Nu na 300 jaren zyn Wy, ondanks de Acta Sanctorum zo ver gevorderd, dat Wy staan onder de neuzendrup. Maar de nederige stulp en het nederige dorp is verdwenen. Boulevards en singels, snelwegen en pleinen, huizen als kastelen zyn ver rezen en aangelegd en Gy en Wy moeten plaats maken voor moderne bouwels en brouwsels en Wy worden gebruikt als wegenverhardsel. Vrouwe, het zy Ons vergund, de enige dan te zyn. die U bijstaat in worden alle gestorte premiën aan de erven terugbetaald. Indien eon verzekerde vóór het einde der verzekering overlijdt, komen altijd de rente-uitkeringen en het verzekerd kapitaal aan de erfgenamen. Verder is de premie van een verzeke ring met lijfrente-clausule voor een belangrijk deel aftrekbaar van het belastbaar inkomen. Bij een ideaal-verzekering komen de bespaarde gelden, d.w.z. de be taalde premiën, dus altyd ten goede aan de verzekerde, indien hy de 65-jarige leeftijd bereidt en anders aan zyn echtgenote, zyn kinderen of zjjn erfgenamen. Dit is wel een groot verschil met het Bedrijfspensioen fonds. Worden by dit fonds echter de leeftijdsverhoudingen der deelnemers gunstiger ten opzichte van de jonge ren, dan zal een verhoging van het pensioen mogelijk zyn. Omgekeerd echter, wanneer steeds meer ouderen, na slechts weinige jaren premiebetaling voor pensioen uitkering in aanmerking komen, zal de premie moeien stijgen of de uit kering dalen. Reeds thans na slechts 2 jaar ondervindt men hiermede moeilijkheden by het Bedrijfspensioen fonds voor de werknemers in land en tuinbouw. De jongeren, tegen de leeftijd van 25 jaar, kunnen dus veel beter een vrijwillige verzekering sluiten dan straks verplicht deelno men in het Bedrijfspensioenfonds. Daarby komt nog, dat een Neder- 'ander nu eenmaal niet graag ge dwongen wordt, maar liever eerst de kat uit de boom kijkt. Een ieder ga dus na, wat hy het beste kan doen, want het verplichte Bedrijfspensioen fonds komt er ongetwijfeld. de zo bittere laatste ogenblikken. Ook Gij zyt het slachtoffer van de hoogmoed der tegenwoordige be woners, die geen Acta Sanctorum meer kennen, maar zich slechts dik maken over de wet op de Materiële Oorlogsschade. Uw sierlijke lijnen moeten ver dwijnen, nu men postkantoren bouwt als betonblokken en schuren en Uw sierlijk hoofd vervangen wordt, door do blokkendoos-toren van een pro testantse kerk, die alleen reeds meer geld heeft gekost, als Uw slanke leest. Weg gaat Gij, uit een dorp, dat zichzelve niet meer kent en niet de eigen portemonnaie, dat zich niet stoort aan een roemrijk verleden en zich er slechts over bekommert of de weg van Oirlo naar Wanssum geen betumlaag krijgt. Wy moeten weg, slechts het oude lood en zink heeft nog aantrekkings kracht, maar Uw geschiedenis, Uw lot, Uw hulp, zy worden niet meer geteld, door dit ondankbare volk, dat nu tevreden gehouden wordt met een draaideur en 'n publieke telefooncel, waarvoor men eerstdaags als publieke vermakelijkheid nog wel belasting zal gaan eisen. Pecunia non olet, geld stinkt niet en daarom wordt Uw dierbare figuur daaraan opgeofferd, zoals men ón Ons en zoveel schoons opruimt, terwille van het stinkende geld. Vrouwe, de weemoed slaat Ons om 't hart als We horen van de hardheid van het volk, dat Wy zoveel jaren trouw hebben gediend en Wy voelen de koude neuzendrup niet meer, als we de koudheid voelen van Venray, dat zo smijt, met wat haar boven alles dierbaar moest zijn. Weest slechts overtuigd, dat dan één Uw heengaan betreurt, die het heengaan betreurde van de oude romp, van de urinoir, van alles wat zo ver trouwd was rond de verkesmerret, maar waar nu ronkende en stinkende bussen als een teken des tyds Ons allen hebben verdrongen. Wees ervan overtuigd, dat Wij Uw roemloos einde diep betreuren, zoals Wy zoveel betreuren in dit hoog vaardig dorp, dat met millioenen schuld, doet of het nog millioenen te verteren he^ft, maar niet die paar guldens by elkaar kan krijgen, om Ons de plaats waarop We recht hebben, weer terug te geven. Het ga U goed. Uw lood en zink zal wel verpatst worden voor een nieuwe oorlog, Uw stenen zullen de betumlaag moeten vervangen voor de weg van Oirlo naar WTanssum en Uw hout zal dienen als stut, om nieuwe betondozen klaar te krijgen. 's Mensen ondank is groot, maar gedeelde smart is halve smart en mochten ooit betere tyden aanbroken, mocht ooit een of andere arme kunstenaar voor wat onnozele guldens Ons beeld weer doen herrijzen, weet dan, dat Wy het tot onze taak zullen i rekenen ook Uw gedachtenis evenals 'dio van de oude pomp en de urinoir, levendig te houden GODEFRIDÜS HENSCHENIUS voor 50 jaren terug No. van 23 Maart 1901 Het nummer bevat talrijke bij zonderheden over do Christenvervol ging in China, o.a. ook een brief van Mgr. J. Hofman O.F.M. Op 23 Maart werd in de parochie kerk de Jubilé-missie begonnen, die gepreekt werd door drie Paters 8.J. Op 23 Maart werden te Roermond priester gewyd de Eerw. Heren Frans on Laurent Pools.

Peel en Maas | 1951 | | pagina 3