BUITENLAND wordt, zullen do jubilarissen gaarne mondelinge gelukwensen in ontvangst nemen, by voorkeur in de voormiddag van >1 12 uur op 2e Paasdag. Eieren inzamelen Do gezaraelyke schutterijen ver zoeken er ons op te wijzen, dat omstreeks Pasen de loden van de schutterijen hun traditionele eieren- inzameling weer zullen houden bij alle inwoners van Venray. Zij doen oen dringend beroep op allen, om dit oude gebruik in ere te houden, waar door het mogelijk wordt, dat ook vele Venrayso armen, door deze rondgang, oen aardige Paasverrassing thuis krijgen. Ouderavond Zondagavond had in zaal Wilhel raina de jaarlijkse oudersavond plaats, die wordt georganiseerd door do ver kenners en welpen. Ook ditmaal bestond er een grote belangstelling. De H.E. Heer Deken wees in zyn openingswoord op li-t grote belang van een goed georganiseerde jeugd en vroeg alle ouders van hun belang stelling steeds blyk te geven voor dit mooie maar zware werk en de jeugdleiders te helpen en te steunen Vervolgens was het woord aan de jeugd zelf, die in woord en beeld verschillende aardige punten, op dik wijls originele wijze naar voren brachten. Al met al kunnen de ver kenners tevreden zijn over het we' slagen van deze avond. De laatste Vorige week Zaterdag arriveerde uit Indonesië soldaat ie klasse J. Proosten. Hywa; de laatste Venray se militair die rug dienst deed in Indonesië. Jonge Doeren Ook de Jonge Boeren kring Venray heeft in de algelopen week haar jaar vergadering gehouden, waaruit bleek, dat in 1950 veel werk door de Kring is verzet. Zo zyn or verschillende acties ondernomen, die allen met veel succes werden uitgevoerd. We hoorden uit hot jaarverslag van de secretaris o.a. de aanwerving van abonnees voor de K.R.O. gids, de Kringsportdag in Blitterswyk, de Vormingsvergadering onder leiding van Mr. Wijnhoven, de Recollectie-en Studiedagen, alsmede de Weekends, terwijl nog eens apart mag worden vermeld de Oost Priesterhulp, die zo vele bijdragen heeft opgeleverd. Ook de penningmeester was tevre- don, in zoverre, dat de gegeven sub sidies de onkosten hadden gedekt, en zelfs nog een klein batig saldo overbleef. De bestuursverkiezing bracht enkele nieuwe bestuursleden. Zo werd als plaatsvervanger van Jac. Loonen tot voorzitter gekozen Joh. Wijnhoven uit Oostrum, terwijl H. Philipson als onder-voorzitter werd vervangen door Th. Geurts uit Castenray. De beide scheidende bestuursleden werden door de vergadering hartelijk bedankt voor het vele werk, wat zy voor de Jonge Boeren hebben gedaan er. men wenste hun veel succes toe in hun verdere levensstaat. Pastoor de Bodt uit Merselo, adviseur der Jonge Boeren, sloot de vergadering met een korte opwek kende speech. Studenten-nieuws. De Studentenclub „St. Bernardus" houdt haar openings-vergaderlng van de Paasvaoantie heden morgen om half elf in Hotel Gitzels. Op hot programma staat o.a. een Sportdag voor alle Noord-Limburgse Studentenclubs, te organiseren door de Studentenclub Venray, welke ook hier zal gehouden worden. Verder een bezoek aan de Heemkunde ten toonstelling te Horst, een muziek avond, een ontwikkelingsavond voor senioren en junioren en een feest avond ter huldiging van de twee oud leden, die op Eerste Paasdag hun plechtige eerste H. Mis opdragen Toneeluitvoering Smakt-Holthees Door de Korfbalclub „Excelsior" alhier wordt op Paasmaandag en Dinsdagavond in zaal Nellen opge voerd een drama in drie bedrijven: „Als het bloed spreekt". Een bezoek wordt zeer op prijs gesteld. Bromfiets-kuren. Een boerin uit de omgeving van Sevenum heeft een benauwd avon tuur beleefd, toen zij op de bromfiets van haar man was gestapt om in het dorp inkopen te gaan doen. In het dorp aangekomen kon zy het vehikel, alle vertwijfelde hand grepen ten spijt, niet tot stilstand brengen en somber draaide ze rond de stieren8tal in de buurtschap De Steeg, op deze wijze een soloronde van Sevenum makend. Tenslotte werd haar zonderling gedrag opgemerkt. Een smidsknechtje kwam toegelopen en met hulpkreten wist de vrouw telkens in het voorbij ryden haar noodtoestand duidelijk te maken. De smid is toon op een zware motorfiets gesprongen, waarmee hij de achtervolging inzette en de op hol goslagon bromfiets spoedig by de staart had. Raadsvergadering. Dinsdag a.s. zal de Venrayse Ge meenteraad om 3 uur een openbare vergadering zitting houden. O.m. wordt f voorgesteld om voor 1050 het Armbestuur nog f 1320 extra te geven, opdat zy haar boeken af kan sluiten. Verder zal de Raad moeten goedkeuren de uitbreiding van het leerplan van de Landbouw- huishoudschool. Hier zal dan ander half uur lichamelijke opvoeding by komen, terwijl in de toekomst voor de leerplichtige jeugd 15 uur naald vakken en een uur godsdienst- en maatschappijleer worden toegevoegd. Het oude uitbreidingsplan van dat gedeelte var. de kom, dat ligt tussen Oude Oostrumseweg, Oostsingel en Stationsweg moet noodzakelijk ge wijzigd worden. Plannen dienaan gaande zullen nu ter sprake komen. Het orkest Zonder Naam in Yenray Het Comité van Actie, dat zoals wy reeds vorige week melden, Pater Bartels wil helpen by de bouw van een ziekenhuis in de Nya-Bondo-missio in Afrika, is er in geslaagd om op Zaterdag 14 en Zondag 15 April Ger de Roos, het Orkest Zonder Naam en de drie Musketiers voor een tweetal opvoeringen naar Venray te halen. Zy zullen beide avonden meewer ken aan een uitgebreid Amerikaans programma dat „ergers in Yenray" zal worden opgevoerd. Om iedereen in de gelegenheid te stellen deze voorstellingen by te wonen zal er in alle kerkdorpen voorverkoop van plaatsen zyn, torwyl bovendien de leden van de bond var. Lichamelijke Gebrek- kigen St. Lidwina een belangrijke reductie op de entreeprijzen zullen genieten. Zy moeten zich daartoe melden by het V.V.V.-bureau. Voor de verschillende verlotingen en Amerikaanse verkopen zyn reeds prachtige prijzen beschik baar gesteld en als deze dan nog muzikaal worden verpakt en uit gereikt door Ger de Roos en zijn mannen, dan zal ongetwijfeld de plaatsruimte niet te groot zyn. AGENDA Venray's Mannenkoor brengt 'n serenade voor neomist J. Camps op ie Paasdag na de Hoogmis. Bijeenkomst Grote Markt. 28 Maart: In zaal Gitzels om 8 uur verga dering van het Dekenaal Sociaal Charitatief Centrum. 29 Maart Repetitie van het Mannenkoor. Er wordt begonnen met de koor werken voor Ny'megen. Tevens is er gelegenheid tot aanmelden van nieuwe leden. Om 8 uur in repe titielokaal zaal Wilhelmina. Trouwe opkomst van alle leden verwacht. 30 Maart Filmvoorstelling by J. Verheijen, Oostrum door Stichting '40-" Aanvang 8 uur. 31 Maart: Uitvoering van de K.A.B. in zaal Wilhelmina. Naar Pakistan Naar wy vernemen zyn de fraters Anicetus Broers uit Arnhem, Firminus Jans uit Overloon en Carolus van Hoof uit Bergen van 't Philosophicum der Paters Minderbroeders alhier, door hun Overheid aangewezen hun theolo gische studie voort te zetten in de Missie van Pakistan. 1 Plotselinge dood Deze week was de landbouwer G, uit Veltum, op het land aan het werken, toen hy plotseling in een- zakte en enkele minuten daarna overleed. Deze plotselinge dood ver wekte in de buurt nog al wat op schudding. G. was gehuwd en vader van 4 kinderen. S.V.Y.-nieuws Het eerste moest de verre en ge vaarlijke reis naar Panningen onder nemen, doch keerde met een 2—1 overwinning huiswaarts. Voor tweede Paasdag komt Boxmeer op bezoek. Venray kan deze wedstrijd winnen, indien er vanaf het begin tot het einde met vuur en overtuiging ge speeld wordt. Hulde aan ons tweede, dat in de zware uitwedstrijd tegen de mede voor de bovenste plaats, Blerick II, een 3 1 overwinning wist te behalen. Met nog twee thuiswedstrijden te spelen n.l. tegen Gennep II en Sp.- Irene II staan zij met 2 punten voor sprong op Blerick II en Sp.Irene H. Deze laatsten spelen tweede Paasdag tegen elkaar en de verliezer is dan zeker uitgeschakeld. Tweede Paasdag is het tweede vry en kan zich dan voorbereiden op de zware ontmoeting Sp.Irene 2. Het derde bleef werkeloos daar America II niet opkwam. Zondag moeten zynaarLottum om daar R.K.L.V.V. II te bekampen. Een zeer zware opgave, die enkel door het beste var» Venray 3 kan over wonnen worden. De thuiswedstrijd werd slechts met - 2 gewonnen en het duurde tot de laatste minuut voor het winnende doelpunt werden gescoord. Derde elftallers denk aan het kam pioenschap en zorg er voor deze kans te verbeteren door een overwinning uit Lottum mee te brengen. Paasei-actie voor liet zwakke kind Traditiegetrouw doet ook dit jaar het R.K. nuisvestings-Comité weer een beroep op alle Nederlandse katho lieken voor de katholieke kinder uitzending naar de koloniehuizen. In 1918 is het comité begonnen met de uitzending van 50 kinderen ge durende 2000 dagon. In luim dertig jaar zijn de getallen toegenomen tot 5000 kinderen gedurende 200000 dagon. Dank zy deze uitzending naar de bossen in Brabant en Limburg en naar het Noordzee-strand kunnen katholieke kinderen, die herstellend zyn van een ziekte, die lijden aan de gevolgen van kinderziekten of wier algehele voedseltoestand beneden nor maal is, onder goede katholieke lei ding in enige weken tyds soms vol ledig lichamelijk herstellen. Hiervoor is natuurlijk nodig een uitstekende voeding, verblijf in frisse, hygiënische koloniehuizen en voldoen de goede leiding en personeel. Voor dit alles berekenen de katholieke kinderhuizen waarheen het Huis vestingscomité kinderen uitzendt, slechts f 2,50 per dag. De regering geeft 35 ct. subsidie, de provincie en de gemeenten leggen wat by, maar uit particuliere bron moet toch per dag altijd nog ruim een gulden wor den bijgedragen. Voor dit geld houdt het R.K. Huis vestings-Comjté zyn jaarlijkse Paasei- actie, waarvoor ook nu weer huis aan huis zakjes zyn rondgebracht. De opbrengst komt geheel ten goede aan de kinderen van de eigen gemeente. In het belang van de Nederlandse vo'ksgezondbeid en van het Neder landse kind vraagt het Huisvestings Comité, Hekellaan 6, 's-Bosch, ook dit jaar aller bydrage voor de Paasei actie voor het zwakke kind. 5 pCt. LOONSVERHOGING Met ingang van de loonweek van 19 tot 24 Maart 1951 heeft de regering een verhoging van 5 pet. voorge schreven op de lonen en salarissen van mannelijke en vrouwelijke werk nemers, die de leeftijd van 23 jaar hebben bereikt dan wel gehuwd of kostwinner zijn en wier arbeids verhouding in een C.A.O.of bindende beschikking is geregeld. Aan niet in C.A.O. geregelde arbeid zullen Rijksbemiddelaars vergunniug geven tot een zelfde loonsverhoging De regering zal de positie van het over heidspersoneel afzonderlijk regelen. Voor mannelijke werknemers van 23 jaar en ouder geldt een minimum verhoging van 4 cent per uur. Voor alle werknemers is de maximum verhoging op f 200.- per jaar gesteld Werknemers op maandsalaris ont vangen hun eerste verhoging over het ty'dvak van 10 tot 31 Maart. Volgens eennadei te bepalen schaal kunnen ook de lonen van werk nemers, die nog geen 23 jaar en niet gehuwd of kostwinner zijn, verhoogd worden. Geen export naar Dnitsland Op de te Utrecht gehouden ver gadering van „Het Centraal Bureau voor de Tuinbouwveilingen in Neder land" heeft de voorzitter van de veiling te Rotterdam, een motie in gediend betreffende de exportmoeilijk heden naar Duitsland. Spr. zei, dat niet minder dan nationale ramp is te verwachten, wan neer gedurende April en Mei geen uitvoer van tuinbouwproducten naar Duitsland kan geschieden. Deze motie, nader door het bestuur geformuleerd, spreekt uit, dat wan neer voor Apiil en Mei geen invoer vergunningen worden verleend voor tuinbouwproducten, de Nederlandse tuinbouw dodelijk zal worden troffen, weshalve een dringend beroep op de Nederlandse regering wordt gedaan, dit dreigend onheil af te wenden. Deze motie werd met alge mene stemmen aangenomen. Motorwedstrijden te St Anthonis Op 2e Paasdag zullen wederom te St. Anthonis voor de vyfde maal, de jaarlijkse traditioneel geworden motor- terreinwedstrijden worden verreden, die meetellen voor het kampioen schap van de Z.N.M.B. Nieuwe industrie Een dezer dagen werd in Weert een nieuwe verzinkery (een onderdeel van de Unicumsbedryven) in bedrijf gesteld. Deze nieuwe industrie is een der weinige verzinkeryen in Zuid- Nederland en voor de provincie Limburg reeds daarom al een aan winst •omdat de dure vrachtprijzen naar elders worden uitgespaard. Ziekteverzuim kost dagelijks zeven ton. By internationale vergelijkingen staat Nederland met Denemarken en Nieuw Zeeland wat het peil van de volksgezondheid betreft, bovenaan. De gemiddelde levensduur is hier te lande voor het mannelijk geslacht in een eeuw verhoogd van 36 tot 69 iaar en voor het vrouwelijk geslacht van 38,5 tot 71,5. Van de honderd levend geborenen bereikten er honderd jaar geleden slechts vyf de tachtigjarige leeftijd tegen 35 vandaag aan de dag en in 1865 stierven er nog 22 van de 100 zuigelingen in het eerste levensjaar, terwyl het er nu maar twee zijn. Dit alles is zeer verheugend, maar men moet op hetgeen er niet meer gebeurt, ook letten op wat er nog altijd wèl gebeurt. De aantallen t.b.c.gevallen zyn nu hoger dan ooit te voren en er sterven 13000 mensen per jaar aan kanker. Er is voorts een dagelijks ziekte verzuim van 5 pet.: dit wil zeggen dat er 100.000 deelnemers aan het arbeidsproces iedere dag uitgescha keld zijn. Bekijkt men dit laatste verschijnsel alleen al eens op zyn economische betekenis, dan ontdekt men, dat by een gemiddeld loon van negen gulden per dag en eon ziektegelduitkering van 80 procant dagelijks 7 ton hier voor moet worden uitgetrokken. Zou men er in slagen het verzuim van vyf op vier procent terug te brengen, dan ware hiermee reeds per jaar de kapitale som van 50 millioen gulden te besparen hetgeen over eenkomt met hot dubbele bedrag van de gehele begroting voor Volksge zondheid. Fokvarkens naar Frankrijk Woensdag is het eerste kwantum van een zending 500 stamboekwaar. fokzeugje8, welke tegen de zeer goede pry's van f 70 tot f 75 aan Frankrijk verkocht is, uit Almelo en Harden- berg verzonden. Te vlug met vuurwapenen. Door de minister van Justitie is de onbezoldigd rijksveldwachter M. te Vught geschorst in de uitoefe ning van zyn functie in verband met het feit, dat deze opsporingsambte naar in strijd met de voorschriften van zyn vuurwapen heeft gebruik gemaakt, tengevolge waarvan aan een persoon lichamelijk letsel is toegebracht. S. heeft kort geleden te Vught op een man, die mollen had gevangen, geschoten, nadat hu eerst een waar schuwingsschot had gelost. In de Verenigde Staten 3 millioen man onder dienst. Op het ogenblik is de sterkte van de Amerikaanse strijdkrachten pre cies tweemaal zo groet als op de dag toen de Koreaanse oorlog begon nu negen maanden geleden. Prijsverhoging voor zeep De Ned. Vereniging van zeep fabrikanten deelt ons mede, dat de stijging van de prijzen van oliën en vetten in de maand Februari verder heeft doorgewerkt en de heffingen op deze grondstoffen dientengevolge aan merkelijk zijn verhoogd. De fabrikanten van toiletzeep, huis houdzeep, zeeppoeder en zelfwerkende wasmiddelen hebben zich dan ook genoodzaakt gezien de prijzen van deze producten te verhogen. Kolenprodnctie enz. De productie van onze Limburgse mynen heeft over Januari 1.079.700 ton bedragen, tegen 1.050.764 ton over Januari 1950. Naar het binnen land werden verzonden 782.800 ton, tegen 768 286 ton in Jan. 1950. De invoer bedroeg over Jan. 272.700 ton tegen 372.349 ton in Jan. 1950. Deze sterke daling van de invoer is een gevolg van het niet-nakomen der door verschillende kolenexpor- terende landen .jegens ons land aan gegane verplichtingen, als gevolg van de groeiende bewapeningsindustrie, welke deze landen noopte hun kolen export te staken of te beperken. Een dode bij antobotsing Nabij, bet Sanatorium te Horn verloor de 33-jarige zaadhandelaar H. Lernmen uit Helden-Panningen. Maandagavond het leven by een auto botsing. PAAS-YIGILIE De plechtigheden van de Paas- Yigilie beginnen deze avond om 11 uur, waarna om midder nacht do plechtige hoogmis begint. Branden Bij het onweer van j.l. Zaterdag, sloeg de bliksem in de schuur van de landbouwer J. te Heide. Dank zy het kordate en snelle optreden van Venrays brandweer kon erger voor komen. Dit was eveneens het geval by de Ambachtsschool, waar de leidingen van enkele gasflessen aan 't smeulen waren, waarvoor alarm werd gegeven Boer, kies Frankrijk Emigratie daarheen biedt vele voordelen Per jaar vertrekken duizenden men sen van Nederlandse boerderijen naar overzeese landen. Het is altijd met gemengde gevoelens, dat wy die schepen vol goede landgenoten zien vertrekken uit ons land, uit ons oude Europa. Hun kracht, initiatief en energie zyn in zekere zin voor ons verloren en worden nu beproefd op nieuwe ongekende moeilijkheden in een nieuw land aldus een publicatie van de Centrale Stichting Landbouw- emigratie, welke wy met grote in stemming overnemen. Men vraagt zich wel eens af, waar om niet veel meer emigranten zich bezinnen op Frankrijk. Zoek toch overzee niet, wat het eigen continent U biedt 1 Wellicht is er een gebrek aan ver trouwen, niet alleen in het oude Europa, maar oen vaag gebrek aan vertrouwen soms in heel het wereld bestel, waarbij men maar vaag hoopt., dat elke verandering van woonplaats ook een verbetering zal zijn, en over hoe groter afstand men zich verplaatst hoe groter de kans om uit de moei lijkheden van het ogenblik te komen. Dat lijkt bedenkelijk op struisvogel politiek. Geen mens immers weet, waar zyn geluk of ongeluk zal liggen en vage angst is al een heel slechte raadgever. Frankrijk echter biedt als emigratie- land vele voordelen. Men kan zich zelfstandig vestigen na eerst zyn kansen goed overwogen te hebben. Men kan zijn kapitaal in de vorm van goederen op veel ruimer schaal meenemen dan naar andere landen. Men behoeft geen grote sommen te besteden aan een lange reis en be- rrt duizenden guldens, die men anders eerst moeizaam in loondienst verwerven moet. Men blijft binnen het gebied van de oude Europese beschaving wat men niet moet onderschatten. De band met familieleden in het Vaderland kan beter behouden blijven, bezoek is nu en dan mogelijk enz. Hulp aan familieleden, die later willen volgen, kan effectiever gebo den worden. Men kan de plaats en de streek waar men zich vestigen wil tevoren zelf verkennen. Men heeft de steun van een Bond 1 Coöperatie van Nederlanders in dat land; er is bekwame en betrouw bare hulp te krijgen by het afsluiten van contracten. Men geniet de bescherming van een vestigingsverdrag, door beide regeringen gesloten. Men kan als het ware proef emi greren, d.w.z. men kan een jaar als stagiaire een leertijd en verken- ning8tyd in het land doormaken zonder kosten. Juist deze laatste mogelijkheid wordt maar veel te weinig gebruikt en toch biedt deze enorme voordelen. Jonge mensen tot circa 30 jaar kunnen dan, eventueel als wegberei ders voor het gezin, een of meerdere jaren op een boerderij geplaatst worden, bij Nederlanders of by Fran sen, waar zij zich kunnen inwerken in de bedrijfsvoering, de mogeliikheid van een bepaalde streek en waar zy vooral in taal, land, en volk kunnen thuisraken. De mannen, die op deze wijze hun emigratie hebben voorbereid, zijn thans voorbeelden van geslaagde emigranten. Toch willen wij er even op wijzen, dat ook deze proef-emigratie een emigratie blüft, zodat de adspirant op zichzelf de proef kan nemen of hij uit het goede hout gesneden is. En daarmede beleven vrij wel eens teleurstellingen. Wanneer men zyn plan opzet, om te emigreren, moet mon ook doorzetten en niet om allerlei futiliteiten naar moeders pap pot terugdraven. Want soms zouden wy wel eens wensen, dat er een flinke Oceaan lag tussen de stagiaire in Frankrijk en zijn gemakkelijke stoel aan de huiselijke haard Onze Stichting en de met ons samenwerkende organisaties zijn be reid serieuze aanvragen door te geven aan de Nederlandse instanties in Frankrijk, die in deze tyd van het jaar verscheidene zeer mooie aanbie dingen kunnen doen (vrije kost en inwoning, zakgeld, en meestal ook een aardig maandloon), maar dan moeten èn wij èn do instanties in Frankrijk, èn de boer daar, er op aan kunnen, dat aanvragers zich niet om allerlei kleinigheden plotseling terugtrekken. Want emigratie blijft voor iedereen en overal een ernstige zaax, een levenskwestie, die van 't begin tot het einde verantwoord dient te worden opgezet. De gebeurtenissen in Nedonand, waar het nieuwe kabinet eindelijk de nood der tijden heeft onderstreept met belastingverhoging, subsidie verlaging en vele andere minder prettig, maar toch noodzakelijke maat regelen, is het misschien mogelijk,dat wat in het buitenland gebeurd is, niet die aandacht kreeg, die het ver dient. Daar is dan allereerst de goedkeuring van het plan Schnman Schuman, de Franse Minister van Buitenlandse Zaken, heeft enkele jaren geleden het stoute plan opperd om de staal-en kolenindustrie van de 6 West-Europese landen onder een beheer te brengen en ze te oxploi teren in het gezamenlijk belang der zes deelnemers. Na lang heen en weer gepraat, is het er dan eindelijk van gekomen, ondanks het feit, dat West-Duitsland dat bij dit hele plan weinig te winnen of te verliezen heeft, maar in de toe komst zyn mynen en staalindustrie nu niet meer voor oorlogsdoeleinden kan gebruiken, is er vry veel verzet, terwyl Engeland zich afzijdig houdt. Toch is dit een eerste en voorname vooruitgang op het gebied van West- Europese samenwerking terwijl Neder land, dat nu vele van deze producten moet importeren, er slechts voordeel van kan hebben. In Korea aan de andere zijde van de wereld gaat het minder goed, ondanks het feit, dat de Verenigde Naties de Chinezen langzaam maar zeker terug dringen over de 38ste breedtegraad. Doch juist deze breedtegraad brengt weer vele moeilijkbeden met zich, want Engeland en Frankrijk voelen er weinig voor om dezelfde geschie denis van de vorige maal te doen herhalen, toen ook over deze breedte graad werd getrokken en de U.N.O.- legers nogal verliezen hebben geleden, terwyl de verhouding tussen China en Engeland vooral danig afkoelde. Men probeert nu tot een onofficiële wapenstilstand te komen, waarna de verschillende problemen door onder bandelen kunnen worden opgelost- De vraag is echter, of er onder handeld kan worden en de hoogste legerleiding in Tokio is daar niet zo zeker van. In ieder geval is er op diplomatiek terrein druk werk aan de winkel. In Perzië dus rond de Middellandse, is het onrustig. Na verschillende moordaanslagen op vooraanstaande personen heeft de Sjah de staat van beleg af moeten kondigen. De hele zaak wringt zich daar om de olie, die door Engeland wordt ontgonnen. Perzië was voor een dertigtal jaren nog een land waarin Middeleeuwse toestanden heersten op alle gebied. Vooral door de nieuwe Sjah zyn grote plannen opgesteld om in dit land in de kortste tyd betere levens voorwaarden te scheppen en het gewone volk op te trekken naar betere sociale toestanden. Juist de grote oliebronnen, waardoor ontzag gelijk veel geld in het land komt, helpen dit plan verwezenlijken. Doch omdat Perzië niet de nodige kunde had, heeft men dit werk op gedragen aan de Engelsen, die hier voortvarend aan de slag zijn gegaan. Nationalisten willen nu de Engelsen verdrijven. Men wil baas in eigen huis blijven en daarom moeten Minis ters worden vermoord en moet het land in onrust worden gebracht. De lachende derde is natuurlijk Rusland, die ook reeds lang een wa kend oog houdt op de grote olie voorraden vlak bij zijn grenzen, maar door de voortvarendheid van de En gelsen hier voor tien jaar geen kans kreeg. Ook nu kan Perzië zichzelf niet helpen, maar zijn de Engelsen ver dwenen, dan zal Rusland graag zyn hulp aanbieden. Intussen hebben Amerika, Engeland en verschillende andere West-Euro pese landen de handen al ineeen ge slagen om de olie in het midden- Oosten onder internationaal beheer te zetten, waardoor de landen zelf de vruchten dragen van hun olie, maar tevens het communisme verdreven wordt. In Frankrijk is de Westerse wereld intussen nog steeds met Rusland aan het onder handelen over de samenstelling van een agenda voor de vergadering van de vier Ministers van Buitenlandse Zaken van Engeland, Amerika, Frank rijk en Rusland. Als men weet, dat hierover nu al zestien dagen vergaderd wordt en, dat men nu practisch nog even ver is als toen men begon en het slechts over enkele punten van deze agenda eens is. behoeft men niet te vragen of het Rusland ernst is om de huidige wereldpositie inderdaad ook eens onder ogen te zien. BURGERLIJKE STAND van 16 t/m 22 Maart 1951 GEBOREN Arts Antoniu8, won. te Vierlingsbeek Janssen Matheus, Langstraat 56 Oomens Hendrieus, Kempweg 16 Massoeurs Franciscus, Endepoel nw 1 Franssen Anna, .Smakt B 7 Brouwers Wilhelmina, St.Servatiusw. Cox Petronella, Oirlo E 31 van Raak Maria, Eindstraat 2 Jenniskens Josephina, Overbroek Ouwerkerk Martinus, Leunen K 29 Janssen Bertha, Overloonseweg 35 Willems Theodora, Fr. Michelsstr. 1 van Osch Jacobus, Merselo M 100 van Houdt Gerardus, Castenray G 12a OVERLEDEN Geurts Peter J. H., echtgenoot van van den Broek Helena, oud 56 jaren, landbouwer, Langstraat. 1 patiënt St. Servatius 1 patiënt St. Anna. ONDERTROUWD: Keltjens Martinus H., oud 26 jaren, landbouwer, te Grubbenvorst en Hen driks Wilhelmina C. J., oud 25 jaren, te Venray. Boom Wilhelmus H. J., weduwnaar van Stiphout Josephina II., 49 jaren, vrachtrijder en Jeucken HendrikaG.j oud 51 jaren, beiden te Venray. Direks Peter M., oud 33 jaar, land bouwer en Hellegers Jacomina M. W, oud 26 jaren, beiden te Venray. de Jong Hendrik, oud 24 jaar, steen fabrieksarbeider en Janssen Hondrika G. M.; oud 28 jaar, beiden te Venray. KERKELIJKE DIENSTEN PAROCHIEKERK St. Potrus-Banden PAROCHIE-ACTIE: Ons inzetten voor de uitbreiding van het Ryk van God in ons zelr en in onze medemens. Priester 7. d. week Pater Domitius ZondagHoogfeest van Pasen. 6 uur leesmis Catharina Maassen Swag- hoven; 7 uur leesmis Henk, Louis en Thea Volleberg; 8 uur leesmis voor de parochie; 9 uur Kindermis; 10 uur pl. Eerste H. Mis door de Weleerw. Pater Rombout Camps; 4 uur pl. Vespers en Lof. Maandag: Tweede Paasdag, dag van devotie. Diensten als op Zondag. 6 uur leesmis overl. leden van de K.A.B.: uur leesmis PateriGeurtjens; 8 uur leesmis voor tie parochie; 9 uur Kin dermis; 10 uur Hoogmis t.e.v. O.L. Vrouw; 3 uur Kinderlof; 7 uur Lof en Rozenhoedje. Dinsdagfl. Mis van de dag. 6 uur leesmis Petronella van de Heuvel- Beerkens; 7 uur leesmis Willem Jen- neskens; 7.30 leesmis Theodora Swin- kels en dochter Jo; 8.15 gest. jaard. Vincent Pijlsen Johanna Camps (ïkl); 9 uur begrafenisdienst Peter J. Geurts. WoensdagH. Mis van de dag. 6.30 leesmis Elisabeth Linders; 7 uur lees mis Aldegonda Looyschelder-Gesthui- zen; 7.30 leesmis Margaretha Vaske; 8 15 uitvaart Peter Joh. Geurts. Donderdag H. Mis van de dag. 6 30 leesmis overl. ouders van Dyk-Raafs; 7 uur leesmis Jozef Bongaerts; 7.30 H. Sacramentshoogmis (leiding jon gens); 8.15 gest. jaard. Joh. Michels en Gertruda Wismans (3kl). Vrijdag: E. Mis van de dag. 6.30 leesmis Wed. Swinkels besteld door buurtver. „Helpt Elkander"; 7 uur leesmis Theodorus Janssen; 7.30 best, jaard. voor vrouw van Piet Pouwels; 8.15 gest. jaard. Martinus Janssen en Josephina Kryns (ïkl). Zaterdag H. Mis van de dag. 6.30 O. L. Vrouwhoogmis; 7 uur leesmis Wilhelm. Oudenhoven-Philipsen; 7.30 best. jaard. Martinus Maas en Johanna Janssen; 8.15 gest. jrd. Gerard Sijbers en Petronella Keyzers (1H). VELTUM: Donderdag 7.30-leesmis overl. fara. Swinkels. H. Kindsheid De zelatricen worden verzocht de nieuwe boekjes van „de Kleine Apostel" (Aprii-nummer) zo spoedig mogelyk af te balen by de hoofd- zelatrice mej. M. v. Mil, Maasheseweg en de boekjes zo vlug mogelijk rond te brengen. Het abonnements geld van de nieuwe jaargang moet, wanneer dit nog niet gebeurd is, nog opgehaald en by de hoofdzelatiice afgedragen worden. PATERSKERK. Zondaghoogfeest v. Pasen; Gen. Abs. voor D O.; lm. 5.45 voor Vincent Pyls, 6.30 t.e.v. O.L.Vrouw uit dank baarheid, 7.45 Jan Volleberg besteld door de buurt; io voor negen gez. Terts, waarna pl. hoogmis, welke op gedragen wordt door Pater Hanraets jy gelegenheid van zyn 50-jarig priesterfeest; Communiceren vooraan beginnen; ie coll. paterskerk, 2e byz. noden; 4.20 pl. gez. vespers; 5 uur pl. lof met feestpreek; hedenmorgen geen biechthoren. Maandag 2e Paasdag; lm. 5.45,6.30 Eleonora v.d. Pas—Gerritsen; 7.45 J. Volleberg, best. door de buurt; 7.45 achter het hoogaltaar voor Hendrika Thelosen—v.d. Broek; 9 u. pl. hoog mis; 4.20 gez. vespers; 5 uur lof; ie coll. v.d. armen, 2e paterskerk. Dinsdag: 6 uur uitstelling van 't Allerheiligste; 6.30 H. Mis voor M. Mommen; 7 30 Gebr. v. Es; 7.30 gen. zieke; 7.30 pl. hoogmis t.e.v. St Antonius tot zek. intentie; 8 u. Maria Margry—van Moorsel; 6 30 lof t.e.v. St Antonius. Woensdag6.30 Hendrik Claassen; u. Eleonora v.d. Pas—Gerritsen; 7.30 P.J. Li'tjensen Hendrina Janssen; 7.30 Antoinette Verschuuren—v.d. Goor; 8 uur Peter Loonen; 6.30 lof t.e.v. St Joseph. Donderdag7 u. Mathijs Jeurissen; 7.30 overl. fam. Meyel—Willems; 7.30 Gertruda Arts—Niessen; 8 u. Joanna Dinjens—Thomassen. Vrijdag7 u. Petronella Litjens; 7.30 P J. Peters en Petronella Loonen; 7.30 hoogmis; 6.30 lof. Zaterdag: 7 u. v. Fians Schaeffers; 8 u. voor overl. vader; biechtgelegen heid van 3 tot 8 uur. RECTOt Zondag, hoogf, H. Mis t.e.v. 0. uur hoogmis uur plechtig lof» Maandag, 2dë ken H. Commuü dankbaarheid; overl. fam. P. uur lof. Dinsdag 7.30 3 Evers. Woensdag 7.3< Donderdag 7.3t Arts en dochter Vrijdag 7.30 p Zaterdag 7.301 7.30 biechthoren PAROCHIE: H. Zondag, hoogl H. Mis voor de Peter Willemse; H. Mis door Een Loenen; 9.30 opsi afhalen; 4 uur 1 Feeststoet: 1 K 3 Meisjesschool^ Nederland; 0 F* Kerkbestuur en 9 misdienaars er en familie; 11 G? Brienshoek. Scb jes verlaten na j behalve de buuj Maandag, 2de voor de parocbij 10 uur hoogmis 3 uur lof. One] 2de collecte vod Roermond. Dinsdag 7.3e j Meijers en echtj Woensdag 72 Bernard Loonen Donderdag 7. Kuenen—Thysse Vrijdag 7.30 1: Zaterdag 7.31 biechten 5-7; 7 A.s. Zondag 1 lecte voor de k{ De Vastenaal de daarvooi gestort worden. PAROCHIE! Zondagv^, Pasen; 7 uur 10 uur de beide Vespers. Maandag: twe devotie; 7 u. H vroegmis voor d v.d. Boerinnenbc 3 uur lof. Dinsdag: 7.30 Michel Jacobs. Woensdag: 7i Hulsman; 7.30 vervolgden om Donderdag: i, vr. Wolters. Vrydag7.30 overl. fam. Wei Zaterdag: 7.3 Pyls; 7.30 Marty Rectoraat St. 1 T Zondag: Hoog gelegenheid tot "s t.e.v. t 10 uur Hoogmis Lof. Onder bel collecte voor de Maandag7 Communiceren;' Jacobs; 10 uur 2.30 uur Lof. 5 komst van de J Dinsdag: 7.30 fam. Direks-Der Woensdag: 1 overl. fam. Vert Donderdag Joseph tot byz.' Vrydag: 7.30 Braam overl. te Zaterdag7.3 Joseph tot byz, i 6.30 7.30 uur. Maria. Begint door Maria. PAROCHIES] Zondag: hoog: H. Mis v.d. paro sluitend v.d. 8 sol. hoogmis be Smeets; 3 uur 1< Maandag2e devotie; 7.=roH. 3 v.d. fam. Vergel Mis uitsluitend 10 u. hoogmis v Dinsdag7.3( Henry Janssen parochie. Woensdag: 7- Peeters; 8.15 v. Donderdag Gerard Janssenp fam. van Soest - Vrydag: 7.30J tot int. van Trc 15 tot int. v.d, Zatardag: 7.3< van Bakel; fam. Hubers. A.s. Zondag Ie Groot-Seminarie RECTORAAT Zondag: hoog: vroegmis v. ovi pl. hoogmis t.e. i.v. St Jozef; 3 daarna biechten Maandag7.3e Goumans; 9.30 1 genezing vai pauselijke zegen Jozef; 3 uur lof Dinsdag: 6.30 St Jozef; 7.30 lu Woensdag6 heid t.e.v. St Jo Bonants-Wyna: St Jozef. Donderdag: 6 die geofferd he Hendrik Coppes Vrydag: 6.30 lm voor Theo C Zaterdag: 6.3( gez. H. Mis t. fam. Bonants—I biechten; 7 uur Het Vastenoff in de offerblok zangkoor.

Peel en Maas | 1951 | | pagina 2