Pasen 1651-1951 Venray's Gymnasium bestaat 300 jaar Jaarvergadering van de K.A.B. WEEKBLAD VOOR VENRAY EN OMSTREKEN De a.s. Veevoederpositie. Boerenkermis ZATERDAG 24 MAART 1951 No. 12 TWEE EN ZEVENTIGSTE JAARGANG I Druk en Uitgave hrroa den Munclchof Drukkerij Kantoorboekhandel GrooicsUast 28 Telefoon K 4780-512 Postrekening 150652 Venray PEEL EN MAAS Advertentieprijzen worden op aanvraag gaarne verstrekt. -se mm-prijs 6 cent. Abonnementsprijs P- kwartaal: «oor Venray I 1.10 Ooiten Yenray I 1.30 uitsluitend bij vooruitbetaling. Blyde begroeten wy het hoogtij van Pasen als het feest van het jonge, ontkiemende leven, als het feest van de maagdelyke vruchtbaarheid. De dood wordt door het leven over wonnen. De winter wykt voor de lentp. Het duister van de nacht wordt verdreven door de glorie van de jonge morgen. De afgewentelde graf steen is de sluitsteen in het verlos singswerk van de God-Mens. -In Gods schatkist ligt de genade, die 'de stervende Verlosser voor ons en voor alle mensen verdiend heeft, boordevol opgestapeld. Het nieuwe sap' van de lente gist in het dorre hout en de nieuwe wijn drukt tegen de Sponnen van het oude vat. Er is nieuw leven, er is nieuwö genade; er is ryk leven, er is rijke genade. Het volle, brandende Christus- leven kan in de zielen beginnen, nu wy opnieuw verlost zyn door Christus' Zoendood en Verryzenis. De Vlaamse dichter René de Clerq bezingt de blyde uitbundigheid van de lente Goud op de wegen en zilver op 't water, Bomen alkleurig geblaard en geblomd, Windgewuif en vogelgeschater Vreugd aan de wereld. De lente komt Eenzelfde blyde uitbundigheid zingt pok in onze harten op de Paasmorgen. De schoonmaak in onze ziel is klaar. Al het stof en vuil van de wegen der mensen is er uit weggespoeld. De Vastentijd heeft ons tot rouwmoedig- .heid gebracht, tot grotere levensernst, tot dieper innerlijkheid. Met Christus zijn wy opgestaan uit het graf van onze lauwheid en onverschilligheid. Daarom begroeten wij de Paas morgen als nieuwe, als herboren mensen, die opnieuw de wedloop naar het: ideaal, de wedloop naar een beter en volmaakter leven beginnen. De achtergrond van de Verrijzenis is bat christelijk leven, dat wy moeten leiden. Da bloesem van do lente moet imrbers de rype oogst van de herfst worden. Daarom is de Verrijzenis van Christus ook het gerantiebewys voor ons hele geloof. God heeft niet gewild, dat wy op een. wankele basis staan. Daarom staat de Verryzenis als geschied kundig feit zo vast als een muur. Van alle kanten is gezocht en gewroet naar een verklaring, die Christus' Opstanding uit't graf ongedaan moet maken, maar het is alles tevergeefs geweest. Ons gsloof is niet y'del, omdat Christus' Verryzenis onze garantie is. Zo wordt het Paasfeest de bevesti ging van heel ons christelijk leven. By alles wat wy geloven, by alles wat wy doen, staat de Verryzenis op de achtergrond. Ons Doopsel, onze Biecht, onze H. Communie, ons gebed, onze goede werken, onze plicht, onze hoop voor de toekomst, alles wordt geschraagd door de Verryzenis. 'In de geest van de Verrezen Christus, die het licht van de wereld is, die de overwinnaar is van dood en zonde, willen wy in ons eigen leven de nieuwe lente van groeikracht en vruchtbaarheid inluiden. Willen wy ons volledig inzetten om dit nieuwe leven te bewaren en te behouden, door ons leven alleen op Christus te richten en door Hem te laten leiden, door oprecht alles te vermyden wat ons. zieleleven schade kan doen. Begeestering gaat nu door ons hart by het opnieuw doorleven van Gods Goedheid en Barmhartigheid tot het uiterste, doch deze Paasvreugde moet blijven doorklinken in het besef, dat wy in Gods Hand leven en van Hem alles mogen verwachten om in de op en neeigang van het leven datgene te volbrengen wat Hy van ons vraagt .en verwacht. Door onze eerlyke inzet en goede wil geven wy aan Christus de kans en mogelykheid, de op het kruis ver worven bovennatuurlijke kracht bronnen tot leven te brengen en ons uit te doen gaan boven onszelf, onze neigingen en gehechtheden. Door deze instelling van onszelf op Christus betekent Pasen voor ons een voort-durende Verryzenis en zo alleen zal Pasen voor ons de belofte worden van een schonere toekomst. P.H. RONGEN O.C.R. f Bekendmaking. Burgemeester en Wethouders van Venray brengen ter openbare kennis, dat de verordening op de heffing van opcenten op de hoofdsom der Grond- lasting in de gemeente Venray "vastgesteld by Raadsbesluit van 28 November 1950 no. 861, by Koninklijk besluit van 7 Februari j.l. no. 19 voor onbepaalde tyd is goedgekeurd. Deze verordening is voor eenieder gedurende drie maanden ter secretarie ter lezing nedergelegd en tegen beta- ling der kosten verkrijgbaar gesteld. Venray, 14 Maart 1951. Wanneer is de Latijnse School te Venray gesticht Bet is een eigenaardig feit, dat men over het stichtingsjaar van byna elk instituut disputen voert. De meningsverschillen zijn gewoonlijk te verklaren hieruit, dat men het oneens is over de gebeurtenis, welke men als oorsprong nemen wil. Begint een stichting byv. op de datum, dat men het besluit er toe nam Of moet men daarvoor de datum van de officiële goedkeuring nemen Moet men het begin dateren by de legging van de eerste steen of by de voltooiing van het gebouw. Of is het de dag van de inzegening of inwijding, of moet men het ogen blik nemen, dat de nieuwe instelling haar poorten opent voor hen, voor wie zy bedoeld werd Het zou verwondering wekken, wanneer de aanvangsdatum van de Latijnse School te Venray bij ieder een vaststond. Dat zou werkelijk een zeldzame uitzondering zijn op een algemeen voorkomende regel. Ondanks de opinieversckillen menen wij echter als vaststaand te moeten aannemen, dat het jaar I65t als stichtingsjaar van de Venrayse school moet genomen worden. Immers zeker is, dat in i63i de Pastoor, Petrus Verberckt, Burge meester en Schepenen van ons dorp een adres zonden aan de Gouverneur- Generaal van de Nederlanden, Aarts hertog Leopold, die te Brussel resi deerde. Vast staat ook, dat de Aartshertog op 2 Mei 1651 zyn hoge goedkeuring gaf aan het mooie plan en zelfs een flinke subsidie toekende. Slechts deze éne voorwaarde verbond hij aan zyn toestemming, dat de school binnen één jaar haar loop door de eeuwen beginnen zou. Zonder ons dan aan verdere be schouwingen over te geven, kunnen en mogen wy 2 Mei 1651 als stich tingsdatum van ons tegenwoordig Gymnasium nemen. Uiteraard echter ligt het voor de hand, dat men op die dag nog niet met het onderwijs begon. Er waren vanzelf nog ver schillende formaliteiten te vervullen. Zo wilde men ook de officiële toe stemming hebben van de Bisschop van Roermond, Andreas Creusen, die deze op 29 Januari 1652 in de meest prijzende woorden gaf. Hy zette daar bij een traditie voort van het diocees, waar reeds meerdere scholen beston den, een traditie, die zich tot op onze dagen zou voortzetten. Hy moest echter als katholiek Kerkvorst wel zijn eisen stellen. Want waar het hoogste doel van deze in richting zou zyr., uitstekend onder legde, maar vooral diep-gelovige mannen te vormen, moesten er leraren komen, die door grote kennis en echt voorbeeld van hun discipelen mannen zouden maken van wetenschap, karakter en levende godsdienstover tuiging. Hij stelde daarom de eis, dat de leraren voor de aanvaarding van hun verantwoordelijke functie examen zouden afleggen by de Pastoor en in diens handen de geloofsbelijdenis uitspreken. Dan moest er uitgezien worden naar een gebouw, waar het onderricht zou gegeven worden. Deze kwestie was gauw opgelost. Men kende nog niet de rompslomp van papieren zoals in onze tijd. Overigens was de nodige ruimte nu niet van die aard, dat men al dadelijk moest gaan denken aan een kolossale nieuwbouw. Het oude Raadhuis bood plaats genoeg. Uiteraard is er verder overlegd moeten worden over de te benoemen leraren, regenten en hoofdregent. Ook heeft men de tyd nodig gehad om een voldoend aantal studenten te winnen, voor wie dan weer een kost huis gezocht moest worden. Gezien de eis van de Aartshertog, kan men veilig aannemen, dat al deze zaken binnen de tydsruimte van één jaar een oplossing hebben gevonden. Daaromal is de aanvangsdatum van het Venrayse College, dat gesteld werd onder de bescherming van de H. Catharina, op 2 Mei 1651 te stellen, de lessen zullen begonnen zyn in de loop van het jaar en in elk geval vóór Mei 1632. Dat de herdenking van het derde eeuwfeest gebeurt in de loop van het jaar i65i 1652, in October a.s, is volkomen juist. Wy hebben er al op gewezen, dat de gemeente Venray zelf een grote last op zich nam by de stichting van deze school en het staat voor ons vast, dat daarby ideële motieven de voornaamste waren. In de loop van de tyden zou de Gemeente haar zorgen blyven geven aan een inrichting, die haar naam heeft bekend gtmaakt over heel de wereld, overal, waar oud-leerlingen, op welke post ook, mot grote dank baarheid en sympathie zouden terug denken aan hun zo aangename studie jaren te Venray. Onder de wereldlijke autoriteiten moeten echter sinds 1673 met by- zondere ere herdacht worden de „Heren van Venray". In genoemd jaar werd door de Spaanse Koning het „Ambt Kessel", waaronder Venray ressorteerde, om geschapen in „Heerlykheden". Deze Heerlykheden werden op 7 en 8 Augustus te Roermond openlyk verkocht. De „Heerlijkheid Venray" kwam toen aan het Huis Macken en de eerste Heer van Venray werd Joh an Reinier van der Boye, Heer tot Venray, Helden, Neerysschen ende Macken. Verschillende souvereine rechten werden zijn deel. Zo komt het dan, dat men de „Heren van Venray" tot in het jaar 1702, toen de Fransen hier moester werden, dikwyls zag optreden in de interessante historie van deze onder wijsinstelling. Ook deze wereldlijke Venrayse autoriteiten vormden een schone tra ditie, die tot op de dag van heden voortduurt. C.S. Maandag j.l. hield de K.A.B. afd. Venray haar jaarvergadering in zaal Schellen, die byna te klein was om al de belangstellenden te bevatten. Of al deze leden opgekomen waren om naar de Kringvoorzitter Jan Maenen te luisteren, of dat zy geko men waren om een nieuw bestuur te kiezen, blijft in het midden, alleen hebben zy noch Jan Maenen gehoord, daar deze elders in het land aan het confereren was, noch hebben zy een nieuw bestuur gezien, want het oude bleef op zyn post. Wat biedt de K.A.B. In plaats van Jan Maenen was er de heer Willems, die in een interes sant betoog naging, waarom er zo weinig belangstelling by de K.A.B.- leden zelf bestaat ten aanzien van het werk der K.A.B. Al is het in zekere zin waar, dat vele problemen van vandaag boven de normale -ge zichtskring gaan van de arbeiders, toch moeten zy begrypen, dat zy na de oorlog vooral een grote medever antwoordelijkheid hebben. Spreker wydt ook de geringe be langstelling voor het K.A.B.-werk aan de onbekendheid van de tegen woordige jeugd met de toestanden van voor 40, 50 jaren terug, toen de arbeider totaal niet werd geteld, er geen ziekenfonds was, noch een in validiteitswet, noch een werkeloos heidsverzekering, pensioenregelingen, ongevallenwet, maar kon de arbeider gaan bedelen als er geen werk was, of enkele pakjes boter en brood bij de gemeente gaan halen. Dat weten de jongeren niet meer, die pensioen en ziekenfonds al heel gewoon vinden en een arbeider als wethouder, K.V.P.-voorzitter als Mi nister kennen en niet weten, dat voor 50 jaren terug een arbeider niet werd geteld. Zy weten niet hoe de rechtspositie van de arbeider juist door het werk der standsorganisatie in het algemeen de laatste jaren is gegroeid tot een erkenning van de arbeid als zodanig en men vergeet dat^ heden ten dage niets gebeurd, zonder dat de arbeiders zyn gekend. Doch niet alleen dit grote werk wordt niet gewaardeerd, ook de diverse instellingen van de K.A.B. ker.t men te weinig. Zo heeft men een eigen levens verzekering, waarvan de winst totaal aan de leden ten g09de komt, men kent er Herwonnen Levenskracht, dat duizenden t.b.c.-patiënten helpt, dat herstellingsoorden opricht en moeders, die rust behoeven, gelegen heid geeft weer op verhaal te komen. Het Dr. Poelsoord in Limburg, dat binnenkort geopend wordt is hiervan weer een sprekend voorbeeld. We kennen een Centraal Zieken fonds waarvan de meesten al niet meer weten, dat het een instelling is van de K.A.B. Een onderlinge Vee verzekering, een Adviesbureau voor oorlogsgetroffenen, een Volksbank, een nieuw Gezinszorgsfonds, allemaal instellingen, die zeer nuttig werk doen, maar waarvoor een groot deel van de K.A.B.-leden niets voelt. Men is echter te lauw on laat anderen het werk doen. Iedere arbeider heeft" echter de duro plicht.,' enkel en alleen al uit zelfbehoud de K.A.B. sterk te maken, haar instellingen te steunen en geen papieren lid te zyn, maar daadwer kelijk mee te helpen. Men klaagt dat zonder ons beslist wordt, aldus de heer Willems, maar men vergeet maar liever, dat alles wat de hogere leiding doet, niets anders is, dan datgene naar voren te brengen, wat blykens de vergade ringen hier en op andere plaatsen, de wensen zijn van de leden. Laat men zich nooit op dergelyke verga deringen zien, dau_ heeft men ook niet het recht om te klagen en weet men niet, wat daar verhandeld wordt. Een K.A.B.-er moet zich bewust zijn en blyven, van welk een grote waarde voor het verkrijgen van 6en goede rechtspositie zyn standsorganisatie is en dit besef zullen velen in de komende moeilyke jaren zich zeker meester moeten maken. De openingsrede van de voorzitter, die aan de spreek beurt van de lieer Willems vooraf ging, was nogal in mineur gesteld. Spreker had tot zyn spyt moeten constateren, dat de werkgelegenheids- politiek in deze gemeente zodanig is, dat voor vele arbeiders de D.U.W. in het verschiet ligt. De industrievesti ging verloopt treurig, alleen voor meisjes is er werkgelegenheid by gekomen, maar voor de mannen is er veel te weinig. Het woningprobleem is nog urgent, al mag dankbaar geconstateerd wor den dat er verschillende nieuwe woningen klaar zyn. By de woning toewijzing zou medezoggingschap van de arbeiders zeker zyn gewenst, want de woningcommissie van heden heeft slechts advies te geven bij vordering, een advies, waar men zich bovendien nog niet aan behoeft te storen. De verschillende instellingen van de K.A.B. in Venray hebben ook dit jaar weer hun nuttig werk ver richt. Nadat uit het verslag van de penningmeester was gebleken, dat de K.A.B. 111 het afgelopen jaar op financieel gebied was achteruit geboerd, zodat dringend ook hier versobering nodig was, kwamen de instellingen die onplezierige indruk weer wat opfleuren. Zo had Herwonnen Levenskracht een dikke vierduizend gulden opge bracht met donateurs, speldjesverkoop, Goede Week-actie, duivenvluchten enz. enz., waarvan een deel weer ten goede kwam aan huisverpleging in Venray. Het Priestorstudiefonds, dat in samenwerking met andere stands organisaties zorgt voor financiële hulp voor priesterstudenten had f 727, afgedragen. De Kleinveecentrale stond met haar 87 verzekerde varkens en twee geiten aan de kop van alle Limburg se afdelingen met een verzekerd kapitaal van f 11520. De Solïdariteitsdienst heeft afgelo pen jaar weer menigeen geholpen met do bedragen, die via lancy-fairs en verlotingen byeon zyn gezameld. Het Centrale Ziekenfonds is uitge groeid tot 2782 leden en floreert best. De Volksbank is gegroeid van 373 leden tot 499 leden en het ingelegde kapitaal over het afgelopen jaar was ruim f 23.000, torwyl er werd terug betaald f 16.000, zodat nog altyd f 7000.— meer is ingelegd dan werd uitbetaald. De voorzitter bedankte allen, die aan deze instellingen hebben mede gewerkt en vertrouwde er op, dat ook in het komende jaar nieuwe propagandisten voor Herwonnen Le venskracht donateurs zouden werven. Industrievestiging. De geest, adviseur, Kapelaan van Leipzig, hield dan een korte, maar krachtige spreekbeurt, waarin hy o.a. wees op het grote nut van de recol- lectiedagen voor de bestuurderen van de stands- en vakorganisaties, wil men zyn taak goed kennen en op godsdienstig ^errein vooral weten, wat te doen en te laten, dan hebben dagen groot nut en hy verzocht allen dringend deze mee te maken, zo ook de cursus van de Sociale School. Met grote yver zyn 40 mannen hier mede begonnen, maar heden zyn er slechts 13 over. Wil men vooruit, wil men verder kunnen, dan is ont wikkeling onontbeerlijk, deze wordt nu gegeven en .dan moet men er ook van profiteren. Over de industrievestiging was de geest, adviseur van mening, dat men allereerst hier industrie voor mannen hoort aan te'trekken en daarby nog nauwlettend hoort toe te zien, hoe de sociale verzorging is. Voor de rest hoopt hy, dat voor de werkende meisjes zo gauw moge lijk de plannen voor een Mater Amabilischool zouden verwezenlijkt kunnen worden. Verder vroeg hy begrip voor de moeilijkheden van de jeugd, die niet zo laks is, als ze door de ouderen zo menigmaal voorgesteld wordt. Schenk ze steun en begrip en laat ze medewerken waar mogelijk, de K.A.B. als zodanig en de jeugd zelf zal daar de vruchten van gaan plukken. Bestuursverkiezing. De daii volgende bestuursverkiezing verliep vlot, omdat er geen nieuwe candidaten waren gesteld, zodat de heren L. Janssen, J. Sanders, W. Peeters en J. van Kessel automatisch op hun troon blyven zitten. Doch de voorzittersverkiezing liep minder vlot. De vice-voorzitter bleek niet op de hoogte te zyn met het reglement, dat bepaald, dat de Voor zitter gekozen moet worden in en uit de algemene vergadering. Toen op zyn vraag aan de Bestuurs leden of er iemand zin had om Voor zitter te zijn, geen antwoord kwam en by dus de oud-Voorzitter als nieuwe Voorzitter proclameerde, gooide hij de knuppel in het hoenderhok, die drie kwartier daarna eerst weer te voorschijn kwam. Intussen had er zich een kabinets crisis afgespeeld, waarbij druk werd geconfereerd en met reglementen werd geschermd, die er niet waren, dat Prof. Romme hoogstwaarschijnlijk het water uit de mond was gelopen. Tenslotte, na drie kwartier, werd de uitslag van een met moeite afge- wrongen stemming bekend gemaakt en bleek de oud-Voorzitter, weer nieuwe Voorzitter te zyn, waaruit dus bleek, dat dergelyke crisissen, zowel groot als klein, op dezelfde manier worden opgelost. Onder al die bedrijven door waren kilo's tabak, sigaren en sigaretten en last not least ook nog fietsenbanden verloot, zodat het een met het ander een heel plezierige kermis was. K.A.B.-ers opgelet In de mededelingen kwam tot uiting dat op 26 Mei a.s. een grote herden king zal worden gehouden van het jubileum der Encyclieken Rerum Novarum en Quadragesimo Anno in het stadion te Rotterdam. Liefhebbers voor deze massale herdenking kunnen zich tot 27 Maart opgeven bij W. Peeters. Op 31 Maart en 1 April zal weer een uitvoering gegeven worden door de toneelclub. Kaartjes zyn in voor verkoop by de bodes verkrijgbaar. Op 20 April zal verder een familie avond gegeven worden in het Luxor Theater, terwijl op Tweede Paasdag 's morgens om 6 uur een H. Mis zal worden opgedragen voor de overleden K.A.B.-ers. Iti Juni zal weer een bedevaart naar Kevelaer worden georganiseerd. Liefhebbers gelieve zich. zo spoedig mogelijk op te geven by de secretaris. Nadat verder in de Rondvraag nog enkele punten van huiselijke aard waren besproken, sloot de Voorzitter deze jaarvergadering tegen half 12. De Minister verwacht de toewij zingen in het komende seizoen onge veer op het peil van het veevoeder rantsoen 1950—1951 wel te kunnen handhaven. De vooruitzichten van de veevoe dervoorziening op lang8re termijn zyn zodanig, dat er, zeer bijzondere omstandigheden daargelaten, geer ingrijpende wijzigingen van de toe wijzingen behoeven te worden ver wacht. De noodzakelijke opvoering van de voederproductie van eigen bodem blyft dan ook in alle opzichten ge boden. Het zal van groot belang zyn, dat de omvang van de veestapel aan deze voederwinning wordt aangepast, hetgeen inhoudt, dat vooral de vee- ■boer een grote verantwoordelijkheid draagt voor de veebezetting. In dit verband zij er thans reeds de aandacht van de veehouders op gevestigd, dat de Minister van mening is, dat by de vaststelling van de veevoedertoewyzingen voor de ver schillende diersoorten over het voe- voederseizoen Sept. 1951—Sept. 1952 nog meer rekening zal moeten wor den gehouden met het aspect van de verhoging van de eiger. productie. Voor de varkenshouderij zal het systeem vanbedryfsmaxima wederom moeten worden toegepast. Het aantal varkens, waarvoor een volledige voedertoewijzing zal worden verstrekt, zal dientengevolge weer aihankelyk moeten worden gesteld van de aard van het bedrijf, waarbij rekening zal moeten worden gehou den metdebedryfsgrootte, de indeling bouwland-weiland, zomede met de verbouw van hakvruchten. Rentabiliteit varkenshouderij. Hot laat zich aanzien, dat de ren tabiliteit van de varkenshouderij ook in het komende seizoen afhankelijk zal zijn van de hoeveelheid voeder dat wordt by gekocht. In dit verband is het van belang, dat voor de nieuwe oogst weer wordt gedacht aan de vrije handel van het merendeel der voedergranen, welke in het binnenland zijn verbouwd. Er zij bovendien op gewezen, dat aard appelen een zeer hoge opbrengst van voedereenbeden geven, gemiddeld zelfs meer dan de dubbele opbrengst van granen. Aardappel verbouw kan dan ook in belangrijke mate voorkomen, dat voeders moeten worden bygekocht. Voor de fokker-mester, die een grote varkensstapel wil houden, zal het van zeer groot belang zyn, dat hy over voldoende voederaardappels beschikt. Met aanvulling van de D.A. voedertoewijzing (d.i. varkensvoer te vervoederen naast alleen aardappelen) kunnen gemiddeld 50 varkens per ha. verbouwde aardappelen worden Per ha. verbouwde granen is dit aantal 20 a 25, indien bovendien nog de toewijzing normaal varkensmoel wordt opgenomen. Toewijzingen voor pluimvee. Het staat wel vast, dat voor de pluimveehouderij bet systeem van voedertoewyzicgen op basis kuiken- toewyzing kan worden voortgezet. Voor pluimvee, dat wordt gehouden zonder dat een kuikentoewijzing werd verstrekt, zomede voor de aan tallen dieren, die boven de berekende voederbasis worden aangehouden, zal geen voeder kunnen worden toege wezen. Voor de voeder voorziening van het pluimvee staat vast, dat ook voor het basisaautal stuks pluimvee de voedertoewijzing niet de gehele voe derbehoefte zal kunnon dekken, zodat men ook voor deze diersoort over zelfverbouwde producten zal moeten beschikken, in welk verband eveneens weer de voederaardappelen en voorts het product maïs kunnen genoemd worden. Veulen 1951 Geachte lezers en lezeressen van Peel en Maas. Dit jaar op het einde van April zal Veulen, de Benjamin onder de kerk dorpen van Venray, weer een boeren kermis organiseren ten bate van hun kerk. Het had aanvankelijk in de bedoeling gelegen dit ook afgelopen jaar te doen, doch de Wilma, waar voor wij ons met het gehele Dekenaat moesten inspannen, had voorrang en daarom hebben wy toen van de Boerenkermis afgezien. Thans is het comité echter volop bezig met plannen. Dezer dagen zul len wij by U winkeliers en zaken lieden komen vragen om een kleine bijdrage. Wanneer gij eens even wilt kyken in uw winkel zult gy altyd nog wel iets vinden dat voor U weinig waarde bezit als verkoops- artikel, doch wat voor onze fancy fair veel waarde heeft. Wy twijfelen er niet aan of deze boerenkermis 1951 zal slagen voor zover het van U afhangt. Daarvoor is de hulp, die wij in 1949 van U mochten onder vinden ons een garantie. Waarom zou hier immers ook niet kunnen slagen wat op zoveel andere plaatsen in Limburg slaagt? Byv. in Sevenum-Kronenberg heeft men ieder jaar het z.g. Rectoraatsfeest ten bate van de kerk en hieraan draagt heel de middenstand en zakenwereld van Sevenum by. En dit feest slaagt ieder jaar. In Tegelen heeft men ieder jaar in de H. Hartparochie een fancy fair voor deze parochie en deze slaagt ook altyd dank zy de hulp van de Tegelse middenstand. Daarom ver trouwen wy, dat ook deze boeren kermis ook di: v A slagen. Want wy boer nen niet zonder U zakei .denstan ders van Ver unt niet zonder ons. „Wat gij aar r mijnen hebt gedaan, dat hebt gij aan My gedaan." En onder de kerken van Venray is zeker Veulen de armste. Wij rekenen daarom op uw aller steun en medewerking. En heel speciaal willen wy hier nog een be roep doen op Leunen, onze Moeder- parochie, waarmee wy nog met zoveel banden verbonden zyn en waar wy zelf persoonlijs zolang door Gods goedheid hebben mogen werken. Als ook op Ysselsteyn waarvan verschil lende gezinnen tot ons Rectoraat zyn gaan behoren. Wy willen het hierby laten beste lezers, want wij zien reeds, dat U ongeduldig wordt om reeds te gaan zien wat U voor ons hebt. Wy dan ken U redactie voor de plaatsruimte en U lezend publiek voor de te nemen aandacht. Names het Comité Boerenkermis Veulen, DE RECTOR Nieuws uit Venray en omgeving Zondagsdienst Doktoren. Van Zaterdagavond 8 uur tot Maan dagmorgen 8 uur DR. VERCAUTEREN Telef. 385 Alléén voor spoed gevallen. Visites moeten aangevraagd worden vóór 12 uur. GROENE KRUIS Donderdag 29 Maart Consultatiebureau voor zuigelingen uit de Kerkdorpen Paters Sergius Emonds en Lndgerus Zeintra Ofschoon het veertigjarig priester feest van deze Paters slechts in intieme kring enigszins herdacht

Peel en Maas | 1951 | | pagina 1