ucassm H.Hanssen Van links en Hechts „De Peelparel" F.W. HENDRIKS Witkalk F. W. Hendriks In deze organisaties ligt voor ons arbeiders, do kracht ons te weer te stellen tegen allerlei invloeden en stromingen, die voor ons als katho liek onaanvaardbaar zijn. Het ligt er maar aan, of wy deze kracht willen zien en gebruiken. Wil deze grote macht van de orga nisaties echter tot zijn volle recht komen, dan zal daartoe nodig zijn, dat alle arbeiders doordrongen worden van het begripWat is mijn taak in de K.A.B. En deze taak bestaat niet alleen in hot betalen van de contributie. Zij bc v iat ook in het daadwerkelijk steunen. Uw go'.jie levenshouding zal in overeenstemming moeten zy'n met hot lidmaatschap van een Stands- en Vakorganisatie. Zij bestaat dus ook uit de plicht een trouw bezoeker te zijn van ont wikkelingsavonden en vergaderingen der K.A.B. Wanneer U dus binnenkort wordt opgeroepen voor de Jaarvergadering van de K.A.B. dient U zich niet af te vragen, zou ik daar wel heen gaan Doch moet het voor U vaststaan, dat ook U daarbij hoort, dat men op Uw aanwezigheid rekent. Wanneer U op die Jaarvergadering een droge opsomming hoort van cijfers en mededolingen, zult U achter deze droge opsommingen moeten zien, de offervaardigheid en werklust van het Bestuur, dat U zelf hebt gekozen. Dan moet U voor U zelf kunnen uitmaken, of menselijkerwijze alles gedaan is, wat nodig is om Uw stof felijke en geestelijke belangen te dienen. Dat kunt U alleen door regel matig op de hoogte te blijven van datgene, wat in U w organisatie le eft Men biedt U de gelegenheid de mannen te kiezen, die Uw leiders zullen zijn, grijpt die gelegenheid aan en toont U volwaardig lid van de K.A.B. en laat niet anderen Uw deel in het organisatiewerk overnemen. Draag ook zelf verantwoording en toont door Uw aanwezigheid op de komende Jaarvergadering, de ernst van deze tijd en het nut van een goedgeleide organisatie te beseffen. Eerst dan bent U een goed lid van de K A B. en niet enkel een nummer op de ledenlijst. De Voorzitter v.d. Houtbewerkers te Venray. Suikerfabrieken worden uitgebreid De Verenigde Coöperatieve Suiker fabrieken te Dinteloord, Zevenbergen •n Roosendaal worden, zoals reeds eerder gemeld, nog dit jaar zeer be langrijk uitgebreid. De Voorzitter, de heer J.M. van Bommel van Vloten heeft in verband hiermee de pers enkele dingen om trent de suikerproductie verteld. Tn 1947 werden per dag 6700 ton b: ,en verwerkt, in 1930 10.250 ton t,. in 1934 hoopt men per dag een totaal van 11.000 ton te bereiken. Uiteindelijk wordt gestreefd naar een dag capaciteit van 12.000 ton. In Nederland werd in 1946 46.000 hectare met suikerbieten beplant, eerder, in 1940, bedroeg dit 67.000 hectare met een opbrengst van dri6 millioen ton suiker en in 1950 was de ontstane achterstand ruimschoots ingehaald en het was toen 69.090 hectare met een opbrengst van 2900.000 ton. Het 8uikerverbruik per hoofd der bevolking bedraagt 36 kg per jaar. De suikerproductie is juist voldoende om het dagelijkse verbruikte dekken. De suikerverwerkende export-indus trie moet echter worden voorzien van suiker, lie hoofdzakelijk uit Cuba wordt in woerd. Ter bo ring van deviezen streeft de regeriiy jrnaar de bebouwing mot suikerbieten op te voeren tot 73.000 hectare. Het bouwen van nieuwe fabrieken is niet mogelijk en daarom zullen d9 bestaande fabrieken de ver hoogde productie moeten opvangen, hetgeen alleen mogelijk is door dras tische uitbreiding. Yerlioging veeroederprljt op komst De nieuwe regeling ter stimulering van de tarweteelt en de huidige ▼oeder8ituatie is besproken in de commissi® voor Kleine Boeran Vraag stukken. De commissie heeft uit drukkelijk vastgesteld, dat het voor de bedrijfsvoering van de kleine boeren in Nederland noodzakelijk is, dat zij het veevoer tegen redelijke prijzen kunnen verkrijgen. Indien door benarde financiële om standigheden in de nabije toekomst een verhoging van de veevoeder- pryzer. noodzake ijk zou zijn, zal de overheid er voor moeten zorgen, dat deze verhoging binnen redelijke gren zen blijft. Aflererlng reproeder gehalreerd In verband met de sterk gestegen prijzen van geïmporteerde veevoeders heeft de regering besloten op de voedertoewijzingen voor de vee houderij voor de maand Maart 1051 voorlopig slechts 30 pet. van de hoe veelheid voeder beschikbaar te stellen. Het ligt niet in de bedoeling, de veevoedernormen voor dit jaar te verlagen. Verwacht mag worden, dat binnen kort een definitieve regeling tot stand komt, zo deelt het ministerie van La- dbouw, Visserij Voedsel voorziening mede. Verzetumouument te Roermond 3 Mei zal te Roermond op het Zwartbroekplein het Limburgse ver- zetsmonument onthuld worden. Dit monument bestaat uit een beeldengroep, vervaardigd door de Maastrichtse beeldhouwer Charles Vos en voorstellende dra. Leo Moonen ea Jan Hendrikx uit Venlo. Dra. Moonen, secretaris van het bisdom Roermond, was de ziel van het geestelijk verzet. Als verzetsman stond hij bekend als Oom Leo. Jan Hendrikx uit Venlo, bekend als Ambrosius, was een der eerste verzetslieden in Limburg. Beiden zijn als slachtoffers van het verzet gevallen. DE GARANTIE-MELKPRIJS De Regering houdt yast aan 177, cent Naar aanleiding van mondelinge vragen over de basis melkprijs, ge steld door het Tweede Kamerlid de heer Droesen, heeft de minister van Landbouw, Visserij on Voedselvoor ziening aan de voorzitter der Tweede Kamer een uiteenzetting gezonden. Na er op gewezen te hebben, dat de argumenten, die door de Stichting voor de Landbouw naar voren werden gebracht voor de door haar gewenste handhaving van de melkprijs op 18 cent door de ministerraad niet kon worden aanvaard, zegt de minis ter, dat hij uit het kostprijsrapport van het L.E.I. niet de overtuiging heeft gekregen, dat dit instituut het juiste verband tussen kosten en op brengsten heeft gevonden. De raming van de melkproductie, zoals die door het Landbouw-Economisch Instituut wordt gedaan, acht hy nog steeds aan de voorzichtige kant. Daarnaast wijst hy er op, dat bij een hogere melkproductie, ook al gaat deze gepaard met hogere kosten, in zodanige mate, dat de kostprijs per liter gelijk blijft, het inkomen van de veehouder eveneens groter zal zyn. De absolute hoogte van de geraamde melkproductie blijft daarom uitermate belangrijk voor de be oordeling van de vastgestelde prijs. Het gaat immers in wezen om het „redelijk bestaan", derhalve het in komen van de veehouder. Hij zou het, zo zegt de minister, dan ook gelukkiger hebben gevonden, indien het Landbouw-Economisch In stituut in dit rapport was uitgegaan van een hogere productie en de meerdere kosten, welke daarmede gepaard zouden moeten gaan, had ingecalculeerd. De minister zet uitvoering het karakter van de onderhavige garantie prijs uiteen en komt tot de conclusie dat de overheid het niet met haar vo^antwoordolykheid tegenover de andere bevolkingsgroepen in overeen stemming kan brengen de prys op een hoger niveau vast te stellen. 21.330 Nederlanders in 1950 geëmigreerd. In de jaren 1946 tot en met 1950 zijn 37.000 Nederlanders geëmigreerd, van wie 673 in 1946 en 21.330 in 1950. Australië en Canada hadden de grootste aantrekkingskracht. Hier heen vertrokken in 1950 respectieve lijk 9268 en 7033 personen. Naar de Verenigde Staten. Zuid-Afrika en Nieuw-Zeeland gingen verleden jaar respectievelijk 2883, 1153 en 503 Ne derlanders. Voor dit jaar voorziet het schema voor emigratie naar Nieuw-Zeeland in vervoer van 2000 personen, van wie 1200 mannen. Twee groepen ongehuwden van 18 tot 35 jaar 7oor wie Nieuw-Zeeland de kosten van overtocht betaalt zyn reeds vertrokken. Een derde groep van 100 man zal deze maand met de „Johan van Oldenbarnevelt" de overtocht maken. De aanmelding staat nog open. Emigranten, wier overtoch- wordt betaald door de Nieuwzeeland- 8e regering, dienen zich te verplicht ten twee jaar in het door hen opge geven beroep te blijven. Tot de 2000 voor 1951 welkome Nederlanders worden gerekend onge schoolde arbeiders voor zwaar werk, timmerlieden, schilders en stukadoors, ketelmakers, bankwerkers en draaiers, smeden, bosarbeiders (bomenvellers), houtzagerij-arbeiders, ervaren land- bouwkrachten en arbeiders voor de zuivelindustrie. Voor vrouwen kun nen de volgende beroepen worden genoemdhuishoudelijk personeel voor ziekenhuizen, hotels en pensions, fabrieksarbeidsters en ervaren ver pleegsters. Onder bepaalde voorwaarden wordt subsidie verleend hetzij door Nieuw- Zeeland of Nederland, hetzij door beide landen. Nederland subsidieert echter geen personen uit de bouw vakken, de metaalindustrie, de hout industrie en evenmin fabrieksarbeid sters en verpleegsters. Personen, die niet onder dit plan vallen, kunnen in sommige gevallen toch naar Nieuw- Zeeland. HETZOU u wtfldihn. BRENGEN wanneer Üzich liet inlichten over de GEBR. Landbouwmachinehandel LEUNEN Stoomwasserij zorgt voor uw Huishoudwas Tafellinnen Werkkleding "Wollen Dekens Huwelijksuitzet Baby-uitzet Overhemden Boorden Bruidjesjurk Stoomgoederen Yerfgoederen Uw adresKempweg 15-23a Tel. 586 Venray FORD-GARAGE L. J. VAN HAREN VENRAY Wasbenzine Ammoniak Terpetyn Lijnolie Creoline Loda Brandspiritus Lodaline Zoutzuur Alles in flessen voorradig. Hiervoor is ook Uw adres Langstraat 46. Telefoon 713 Kippenhokken Schuurtjes Zij, die zelf timmeren, kunnen wat verdienen, als ze bij mij prijs vragen voor plankhout, ramen, deuren, golfplaten enz. Dit verplicht U tot niets. J. DE WIT Wanroijseweg C 162c MILL Telefoon 138 v.h. Pannerden Gips, Waterverf voor Uw schoonmaak. Het beste adres is Schildersbedrijf, Langstraat 46 Tel. 713 Accountants kantoor GROTESTRAAT 1 VENRAY Lid Ned. Coll. r. Bel. Con». «n Algem. Verg. v. Accountants BOEKHOUDINGEN BALANSEN BELASTINGZAKEN CONTROLE Hebt U schrik voor de was in de winter Tobt U met het drogen van de was Hebt U hard of ijzerhoudend water Kan Uw hulp niet op een geschikte dag komen is moeder tijdelijk ziek Moet U onverwachts op reis Zit U plotseling vast met tafellinnen of beddegoed DE PAREL DER PEEL DE PEELPAREL uw woonplaats uw wasserij trefpunt voor de modieuze Vrou dan, ja dan had ik De Gruyter*» 10 procent korting niet nodig. Maar nü, nu elke extra gulden een uitkomst is, ben ik een trouwe klant van De Gruyter. Van elke tien gulden, besteed aan De Gruyter-artikelen, krijg ik één gulden contant weer terug. Daar heeft een huis vrouw houvast aan!

Peel en Maas | 1951 | | pagina 4