Industrialisatie WEEKBLAD VOOR VENRAY ENi;OMSTREKEN hc komt eindelijk en ten tanqe leste d' Ambachtschool in de benauutde veste Krans van rozen bloeit al vier jaren als kroon op het beeld der H. Maagd Woningen aan de Hagelweg BINNENLAND ZATERDAG 10 MAART 1951 No. 10 TWEE EN ZEVENTIGSTE IAARGANG Druk en Uitgave Firm» van den Munckhof Drukkerij Kantoorboekhandel Grooteatraat 28 Vanray Telefoon K 4780-512 Poitrekening 150652 PEEL EN MAAS Adv< aanvraag gaarne verstrekt. Losse mm-prijs 8 cent Abonnementsprijs p. kwartaal: voor Yenray I 1.10 buiten Vanray I 1.30 uitsluitend bi} vooruitbetaling. By de laatste begrotingsbehandeling1 is weer eens, voor de zoveelste maal, gesproken over de Industrialisatie van onze Gemeente. De cijfers wijzen uit, dat de Gemeente langzaam maar zeker dood bloedt en dat we, als we zo door gaan, over enkele jaren voor een volledig bankroet staan. Industrialisatie zal dat niet ver hinderen, maar wel vertragen. Trouwens niet alleen de toestand van de Gemeentekas eist een andere richting, de bittere noodzaak om voor onze mensen werk te vinden en te houden, is de voornaamste reden, waarom telkens en telkens weer en van onze kant en door anderen op dit aambeeld gehamerd wordt. In ons blad zijn aan dit probleem reeds kolommen lang gewijd en het is het is heus geen wonder, dat ook in de begrotingsvergadering ditzelfde weer om de hoek kwam kijken. Dat wij er nu op terug komen, vindt zyn oorzaak in het daarover gezegde in die bewuste vergadering. Reeds lang heeft de Gemeenteraad een commissie voor industrialisatie ingesteld, in de hoop, dat deze, even als b.v. in Bergen en in Uden, mid delen zou vinden om industrie naar Venray te trekken. Maar terwijl in Bergen en Uden fabrieken verrijzen en weer nieuwe gesticht worden, heeft onze Commissie hier nog slechts twee keer vergaderd en is er niets gebeurd. Twee keer in een vol jaar. Terecht heeft dan ook een der leden opgemerkt, op het lidmaatschap van een dergelijke commissie geen prijs meer te stellen, aangezien in het ver leden duidelijk is gebleken, dat dit alles slechts een wassen neus is. Yan de andere kant horen we B. en W. zeggen, dat zij alles in het werk stellen om industie naar Venray te krijgen en getuige de voorberei dingen daarvoor als de aanleg van industrieterrein, vestigen van een ambachtsschool etc is het inderdaad ernst met dit alles. En toch gebeurt er niets. Natuurlijk is industrialisatie, vooral nu iedere gemeente om industrie smeekt, geen kwestie van een of twee jaren, maar toch is wat er in de af gelopen jaren is gebeurd, te weinig geweest in verhouding tot de grote nood, die zich zeer zeker in normaler tijden zal gaan openbaren. En dat het wel kan bewijst de Gemeente Bergen en Uden, om maar in deze streken te blijven. Nu zal er volgens toezegging van de Voorzitter dan vergaderd worden met B. en W. en deze Commissie en bovendien met vertegenwoordigers van het Economisch Technologisch Instituut van Limburg en ons Provin ciaal Bestuur, om in deze tot een oplossing te komen en misschien tot een werkprogramma. Trouwens, dat het nuttig is om nog eens te praten met de E.T.I.L., dat zal wel niemand ontkennen, want tot heden heeft de gemeente Venray van dit instituut nog te weinig ge profiteerd, terwijl van de andere kant verschillende adviezen of voorschriften van deze instelling, omtrent de ves- tigingingseisen zeker nader toegelicht dienen te worden. Het Provinciaal Bestuur zal verder nauw betrokken zijn by detoekomstige plannen, daar het er toch alle schijn van heeft, dat deze streek eerstdaags tot noodgebied verklaard wordt. Hoe dringend dat nodig is hebben wy reeds eerder hier uiteengezet, maar tot heden toe is daarover nog niets bekend, alhoewel de Voorzitter reeds aankondigde, dat Venray ver zorgingsgebied was. Misschien heeft de Commissie intussen dan eens kunnen informeren hoe men elders dit probleem denkt op te lossen en welke maatregelen daar getroffen zyn, die dikwyls tot zulk een opmerkelijke resultaten hebben geleid, onder dikwyls veel groter moeilijkheden, dan wy ze hier in Venray kennen. Zo zal het dan misschien mogelijk zyn om een basis te vinden om verder te werken, krachtdadiger gesteund door E.T.I.L. en Provinciaal Bestuur, beter op de hoogte met moeilijkheden en mogelijkheden en is er een goede kans, dat de Gemeente inderdaad een industrialisatie politiek gaat volgen, waaraan dringend behoefte is en waar van in het verleden jammer genoeg te weinig van terecht gekomen en bereikt is. Dan krygt de Commissie het waar schijnlijk drukker als in het verleden en zal zy inplaats van een wassen neus voor te stellen, zich metterdaad in kunnen stellen voor een betere toekomst van Venray en van de ge hele streek daarom heen. maanden van de daaropvolgende jaren op het beeld werden geplaatst. De vierde kroon word in Mei ïoso op een ander beeld van de H. Maagd geplaatst. Op het eerste bloeien momenteel 50 rozen als een symbool van de evenzovele "Weesgegroeten van het rozenhoedje. Met bovenstaande oneerbiedige va riant op Vader Vondels beroemde gedicht, werd het einde aangekondigd van veel gepraat, geschrijf, tekenen en vergaderen, want het schetsplan van de Ambachtsschool is er door. Er is wel niemand die vermoed heeft, dat het zegge en schrijve veertien maanden zou duren, voor dat het schetsplan zover zou zyn goed gekeurd, dat met de officiële tekening kan begonnen worden. En toch zyn reeds vijf plannen uit getekend en... verworpen. Maar aan alles komt een einde en zo ook aan deze lijdensweg. Zo zal dan Den Haag binnenkort te beslissen krijgen over de officiële tekening en we kunnen slechts hopen, dat de goedkeuring hiervan weer geen dik jaar zal duren. Architect Colsen en de Directeur van de Ambachtsschool zijn vol goede moed en zy hopen volgend jaar Sep tember de vele leerlingen in een gloednieuw gebouw onder te kunnen brengen, dat gelegen is langs de St. Jozefweg. In de driehoek die gevormd wordt door de St Jozef- weg, Langeweg en Overloonseweg, zal de nieuwe school verryzen, die zoals de plannen zich nu laten aan zien een der mooiste nieuwe ge bouwen wordt, waarmede Venray na de 001 log is verrijkt. Het hoofdgebouw, twee verdiepingen hoog, komt te liggen langs de Sint Jozefweg. Dit alleen heeft reeds een lengte van 64 meter. Hierin is onder meer ondergebracht de Directie, Ad ministratie, Concierge, Garderobe en Cantine, welke laatste al een opper vlakte heeft van 144 ma. Bovendien wordt in het hoofd gebouw ondergebracht een deel van de Bankwerkery nl. 128 ma, terwijl op de bovenverdieping a teken lokalen komen van ieder 100 m2, een natuur- kunde-lokaal van 64 ma en 3 theorie lokalen van ieder 56 m2. By de hoofdbouw aan de St Jozef- weg sluit aan een vleugel van een verdieping hoog, waarin de rest van de Bankwerkery in 144 ma is onder gebracht. Achter de hoofdbouw, dus langs de oude Langeweg, die in de toekomst komt te vervallen, komt een tweede vleugel, waarin de plaatwerkerij en de smederij zyn ondergebrachte 18O ma). Langs de Overloonseweg komt vleugel no. 3, waarin een lokaal is ondergebracht voor het voorbereidend onderwijs en vorder de Timmerwerk plaats (146 m2)en de machinale hout bewerking 64 ma Vleugel 1 hoeft een lengte van 22 meter. Vleugel a van 43 en vleugel 3 van 21 meter, al met al een gebouw dat er zyn mag. Natuurlijk wordt verder gezorgd voor voldoende kelderruimte, opslag plaatsen voor materiaal, hout, ijzer en kolen, terwijl tevens gezorgd wordt voor een ruime rijwielbergplaats. De nieuwe school zal 240 leerlingen kunnen bergen. Zoals reeds boven gezegd is dit het 6e plan wat is in gediend. Als pleister op de wond kan dienen, dat dit plan wel het grootste en uit gebreidste is, wat men hoeft inge diend en zo zou, bij vroeger bouwen, het gebouw veel kleiner zyn ge worden. Intussen is gezorgd, dat ook deze nieuwe school, zonder veel kosten, nog uitgebreid kan worden, zodat we tot in de verre toekomst hiervan nog plezier kunnen hebben. En nu wach ten we maar rustig af. De afgelopen veertien masnden zijn we doorgeworsteld en misschien ziet Den Haag nu kans om de resterende staties wat vlugger af te werken. Merkwaardig verschijnsel in Engels parochiekerk Reeds enkele malen werd er in de Nederlandse per gemaakt van een merkwaardige kroon van rozen, wr het Mariabeeld in de parochiekerk van Stockport in E 1 getooid is. Deze kroon van natuurlijke rozen were van het jaar 1947 op het hoofd van het beeld gepl:"u. •p dit moment blotien de bloemen nog eteede. Betzei echijasel heeft zich veergedaaa bij de rezen die in 'ei- De bijzonderheden omtrent dit merkwaardig verschijnsel ontlenen wy aan een brief van de pastoor der parochie, de zeereerwaarde heer James Turner, aan zekere pater Dominic, afgedrukt en met een viertal foto's verlucht, in het Amerikaanse maand schrift „Immaculata", een uitgave van de Paters Franciscanen te Mary- town (Wisconsin). De pastoor schrijft daarin, dat op de eersto Zondag van Mei 1047, het jaar van het gouden jubileum van de kerk, het Meikoninginnetje, miss Pauline Byrne, een kroon van 22 goudkleurige rozen plaatste op het beeld van Maria. Daar het 't jaar was van het gouden jubileum had de pastoor aan de bloemist gevraagd de gewone theerozen uit te zoeken, omdat zy het meest de gouden kleur benaderen. Toen de pastoor Zaterdagsavonds de kroon in ontvangst nam, zagen de rozen er zeer mooi uit, maar ook erg zwak. Hy dacht niet, dat zy werke lijk tot de volgende dag de kroning goed zouden blijven. Pastoor Turner's uitdaging Het Mei-koninginnetje kroonde het beeld op de gebruikelijke wijze. Tegen midden Mei was de pastoor erg ver baasd, toen hy zag, dat de rozen gaaf en mooi waren, omdat zy in de voorgaande jaren na een week of enkele dagen uitvielen. Ieder jaar had de pastoor daarom een kroon van kunstmatige lelies op het beeld geplaatst, teneinde de kroning van het beeld te doen voortduren tot het einde van de maand. Daarna nam hij het beeld altijd mee naar zijn slaapkamer, hoewel zyn parochianen hem steeds verzochten het beeld in het priesterkoor te laten staan, omdat zy er erg aan gehecht waren. Maar de pastoor was op dat punt onver murwbaar en zei dan, dat Juni de maand van het Heilig Hart was en dat de Hemelse Moeder dan plaats moest maken voor haar Goddelijke Zoon. Doch toen op het einde van Mei de rozen nog gaaf waren, zei hy tegen zijn parochianen „Jullie hebt me altijd gevraagd het beeld in het priesterkoor te laten staan. De rozen zyn nog intact en daarom zal ik het beeld inderdaad in het priesterkoor laten staan, zolang de rozen gaaf blyven en (zo voegde hy er halfgek- scherend aan toe) als O.L. Vrouw op haar ereplaats wil bliiven, nou, dan is het aan Haar om de rozen gaaf te laten. Nieuws Pastoor Turner schrijft, dat by werkelyk van mening is, dat O.L. Vrouw de „uitdaging" heeft aange nomen, omdat maand na maand voor bijging, zonder dat de rozen veran derden. Op de eerste Octoberzondag 1948 hield de pastoor een byzondore plech tigheid ter ere van O.L. Vrouw van de Rozenkrans, omdat de parochie kerk aan Haar is toegewijd. In zyn preek had hy nauwelijks even ge zinspeeld op het wonderlijk verschijn sel dat de rozen na 5 maanden nog gaaf waren, of een journalist, die in de kerk aanwezig was, seinde het aan zyn krant en tegen het einde van de week had het nieuws zyn weg door de wereldpers gevonden. Toen begon het toestromen van ge lovigen. Op de tweede Zondag van October waren er niet minder dan 10.000 bezoekers. Groot was de toeloop tegen Mei zondag 1948, toen hetzelfde Mei koninginnetje een tweede kroon van 17 goudkleurige ophelia's plaatste boven de eerste kroon. Deze kroon volgde het voorbeeld van de eerste. Op Mei-Zondag 1949 plaatste het Mei-koninginnetje, miss Anne Carley, nog een derde kroon boven op de eerste en tweede en tot op heden is nog geen enkel blaadje van de 50 rozen uitgevallen. Een prachtig symbool Persoonlijk, aldus pastoor Turner, beschouwde ik de drie kronen als een prachtig symbool van de Geze gende Moeder, gekroond door de Eeuwige Vader .als Zyn Beminde Dochter, door Haar Eeuwige Zoon als Zyn Lieve Moeder en door de Heilige Geest als Zyn Reine Bruid. Boven dien zie ik de 50 rozen als een sym bolisering van de 50 Weesgegroeten van de Rozenkrans. Om dez6 reden wilde de pastoor geen vierde kroon op de drie andere plaatsen. Daarom besloot hy het beeld van O.L. Vrouw van Lourdes met een kroon te tooien. En tot ieders verbazing volgde ook deze kroon het voorbeeld van die op het beeld van O.L. Vrouw van de Rozenkrans. Zelfs tot de dag van vandaag zyn de rozen gaaf en mooi gebleven, hebben hun vorm volkomen behouden en verspreiden bovendien nu nog hun geur. Twee buitenlandse aarts bisschoppen en twee bisschoppen, die Stockport bezochten, hebben zich van overtuigd. Pastoor Turner is soonlijk van mening, dat hij veel kunnen zeggen over dit verschyn- maar dat de tijd daarvoor nog - ryp is. og steeds gsldt achter, dat man «t afwachten, hes dit merkwaar dig verschijnsel door de kerkelijke overheid beoordeeld zal worden. Zilveren Priesterfeest van Dr. E. Sloots O F.M. Op 14 Maart a.s. hoopt pater Ephrem Sloots de dag te herdenken waarop hy, 25 jaren geleden, te Weert de H. Priesterwijding ontving. Pater Sloots is in Venray geen onbekende. In de beide Franciscaner huizen bevinden zich vele monniken die „met een boekske in een hoekske" leven, en alzo het ideaal van Thomas a Kempis nastreven; de buitenwereld ziet weinig van hen. Er zullen er niet veel zyn door wier handen zoveel boeken gaan, als door die van pater Ephrem. maar toch ziet ook de buitenwereld hem geregold. Als lector en bibliothecaris van het klooster, heeft hy daar een werk zaam leven binnen de muren, maar als rector van Jerusalem en docent aan de van Eyck Academie te Maas tricht, treedt hy ook naar buiten. Is hy dus in Venray een bekende figuur, zodat hy mensen en streek goed kent (velen herinneren zich nog de opvallend schone predikatie onder de openluchtmis by de viering van het 3e eeuwfeest van het Paters- klooster, een predikatie die de ver houding van de kloosterling tot de streek waarin zyn klooster ligt, zo treffend weergegeven heeft), toch is pater Sloots niet hier geboren en getogen. Geboren in Leiden in 1901, zag pater Sloots twee broers vóórgaan naar de orde van St. Frans (pater Cunibertus Sloots, de bekende biblio thecaris van Weert, deelt neg in de feestvreugde van zyn broer en ordes- broer); hy volgde, toen hy het gym nasium achter de rug had, in 1918. Na zyn priesterstudie's studeerde pater Ephrem verder te Nijmegen, waar hy cum laude doctoraal examen aflegde en promoveerde in 1936. Sinds 1931 is hy nu lector te Venray in Oude Geschiedenis, Patro logie en Kunstgeschiedenis. Hy was rector van het St. Jozefsklooster; in de oorlog werd hy rector van Jeru salem. Hy was bibliothecaris van het patersklooster, en die bibliothecaris heeft vooral van de oorlog te lyden gehad. Hy schreef menig artikel in „De Nieuwe Eeuw" en als vast mede werker in de „Revue d'Histoire Ecclésiastique", en recenseerde tal rijke boeken op de gebieden van zyn belangstelling. Hy schreef in 1941 „De Grote Bloei" (een heldere verhandeling over de woelige eeuw der grote Griekse Con cilies) als tweede deel in d9 serie „Het Christelijke Oosten" en in 1947 een „gulden boekje" over de verering van Maria in de liturgie en in de kunst: „Maria in Monument en Do cument". Daarbij bekleedde hy nog verschil lende functies in zyn Orde, en is by, zoals reeds werd aaDgeduid, docent aan de Jan van Eyck-Academie in Maastricht. Hoe wars ook van uiterlijk ver toon, zal pater Sloots het begrijpen, dat de velen die in hem de geboren docent waarderen, de wyze raadsman hebben leren kennen, en de toegewijde priester vereren, hem op ziin zilveren priesterfeest even in het openbaar hun waardering en gelukwensen willen betuigen. Ieder huis heeft vyf are grond tot zyn beschikking. Men kan dus zeggen, dat dit het eerste grote project is, dat door particulieren wordt uitgevoerd op het gebied van woningbouw hier in Venray en ongetwijfeld zullen vele liefhebbers die hier in de gelegen heid worden gesteld, op behoorlyke voorwaarden een huis te krijgen, waarvan zy later ook de eigenaar worden eens gaan luisteren naar de uiteenzetting van deze plannen die door genoemde bouwkas wordt ge- gegeven. Het ligt in de bedoeling, dat direct na het opheffen van de bouwstop met de bouw van deze woningen be gonnen wordt. Door de Gemeente is aan de N.V, Bouwkas Rohyp, een deel van haar bouwvolume "voor dit jaar overge dragen, om deze Bouwkas in staat te stellen 6 blokken van 2 woningemte bouwen voor mensen uit de gemeente Venray. Het is de bedoeling van deze bouw- kasvereniging om een twaalftal mensen in staat te stellen gezaraelyk woningen te stichten, die na verloop van tyd hun eigendom worden. Het behoeft geen betoog, dat alleen reeds de bouwkosten belangrijk dalen, doordat nu een twaalftal woningen ineens gebouwd kunnen worden. Men heeft de plannen voor deze woningen reeds klaar en we zien, dat zo een inhoud hebben van 290 m3. Zo zullen de nieuwe woningen een kelder hebben, een ruime woonkamer met keuken, terwijl een drietal slaap kamers de bovenverdieping uitmaken. Een kleine vliering wordt door het dak. gevormd. Achter, vast aan het huis, ligt een berghok, waarin o.a. de douche is aangebracht. De plannen zyn reeds goedgekeurd door de welstandscommissie en het wederopbouwbureau in Maastricht, zodat wat deze punten aangaat reeds direct gebouwd kan worden. Jammer genoeg is echter de bouw stop afgekondigd en ook dit project valt hieronder. Door deze bouwkas is een stuk grond aangekocht aan de Hagelweg, waarop deze huizen worden gebeuwi. voeren Dit de Wandelen met V.V.V. Nu de natuur het lentekleed gaat aantrekken worden alle natuurlief hebbers weer in de gelegenheid ge steld om onder deskundige leiding de gang van deze gedaanteverwisseling, welke vooral in het voorjaar zo mooi is, nader te bestuderen. De Schoonheidscommissie van de vereniging „VeDray Vooruit" zal met het oog hierop weer een wandeling organiseren onder leiding van do heer Wijnhoven, Hoofd van de Landbouw school alhier. Tevens zal getracht worden om een van de oude Saksische boerderijen aan een nadere studie te onderwerpen. De wandeling welke op Zondag 11 Maart a.s. om half 11 vanaf het Henseniusplein vertrekt, gaat via de Eng-Wieën, de Kruissen en Wieën, via Brukske weer naar de kom van Venray. Het is eigenlijk onnodig er op te wyzen, dat precies op tijd wordt vertrokken. lastbare grens niet overschreden wordt. Meer belasting In een toestand waarbij de druk reeds aanzienlyk is, brengen noodza kelijke belastingverhogingen schier onoverkomelijke moeilijkheden met zich mee. De regering staat echter voor de taak, de wil van het volk, tot het treffen van maatregelen ten behoeve van onze defensie te moeten uit- slechts mogelijk, wanneer belastingen verhoogd worden, dus zal terwille van de defensie een extra beroep op het volk gedaan moeten worden. De mogelijkheid bestaat, dat dit tot een offer zal leiden. De vraag is, of het Nederlandse volk bereid is tot dergelijke offers. Wy moeten alvorens hierop te antwoorden eerst weten, hoe de zaken staan. Het volk wenst geen debacle zoals -i 1940, met alle gevolgen van een bezettiDg. Het wenst dus, een weliswaar klein, doch tot de tanden bewapend goed getraind leger, dat in staat in samenwerking met onze atlan- tische partners, zich met succes te weren tegen een eventuele aanvaller. Daar is veel geld mee gemoeid, dus wy zullen moeten betalen Het Nederlandse volk is een vrij heidlievend volk, dus zal het terwille van zyn vrijheid bereid zyn, die offers te brengen, die daarvoor nodig zullen zyn I Laat echter de Regering goed bedenken, dat dit werkelyk „offers" zijn, dus dat ieder dubbeltje eens extra omgekeerd dient te worden, alvorens het uit te geven Het Nederlandse volk is bereid offers te brengen voor zijn vrijheid, doch wenst deze offers dan zo aan gewend te zien, dat zij het grootst nuttig rendement opleveren Het is Professor Romme niet ge lukt, zyn voorgenomen brede basis te handhaven. Daar, zoals de heer Schouten het uitdrukte, de A. R. niet van plan is zich als „voetveeg" te laten gebruiken, kon deze party zich niet verenigen met de voorge stelde verdeling der portefeuilles. Het resultaat hiorvan is, dat pro fessor Romme zich genoodzaakt ziet de basis smaller te maken. By de eerste besprekingen betref fende het voorgestelde program waren de meningen gunstig en had men een redely ke hoop op een brede basis. Enige belangrijke punten van dit program zyn: de verhoging van het bedrag voor de defensie en be perking van de consumptie en in vesteringen. De verhoging van het bedrag voor de defensie denkt men voor de helft te kunnen compenseren door belas tingen en voor de helft door leningen. Dit betokent dus een verhoging van de reeds zo zware belastingdruk. liet Paasei Do kosten van het levensonderhoud stygen by de dag. Toen West Duits land de invoerstop afkondigde, was er by de tegenslag, die ons land hierdoor ondervond, toch een licht puntje voor het Nederlandse volk, al woog dit geenszins op tegen de nadelen van de invoerstop. De mogelijkheid bestond, dat door de stopgezette uitvoer de eieren in Nederland aanmerkelijk goedkoper zouden worden en velen beschouwden dit met de Pasen in het verschiet als een buitenkansje. Het goedkope Paasei zal echter een fictie blyven. Op oude, nog geldende invoervergunningen worden nog regelmatig enorme hoeveelheden eieren naar West Duitsland uitge voerd en de prijs is in de afgelopen week sterk gestegen. Daar de binnenlandse prys vastge steld wordt aan de hand van de uitvoerprys, zal er wel van geen goedkoop Paasei sprake zyn en zal het Nederlandse volk zich met eieren tegen de normale prys weer tevreden moeten stellen en de margarine. Wat zeer belangrijk is inhetleven van alledag is het pakje margarine. Do zo populaire dikgesmeerde boterham begint ook in de knel te geraken. Door de enorme stijging van de wereldgrondstoffenpryzen wordt va bevoegde zyde verwacht, dat z-- binnenkort de prys van ons pakje margarine, ook belangrijk zal stygen. Hoeveel het precies zal zyn is bekend, doch men verwacht een styging van ongeveer tien procent Zoals wy zien komt alles neer op verhoging, hetzy van consumptiepry zen. Willen wy echter het hoofd boven water houden, dan zullen wy dit alles moeten aanvaarden. Ons land is arm en wy moeten met weinig middelen veel doen. Daarom is de taak van ons nieuwe kabinet en in het by zonder van de minister van financiën zeer onprettig en zwaar. De regeriDg moet zorgen, dat de staatshuishouding draait en daar veel ping ping voor nodig. Dit geld moet komen van de belastingbetalers die op hun beurt ook voor hoge lasten zitten, in verband met de stijgende consumptieprijzen. Het it daarom «teede een zoeken M&ar megelykkedea, waarb| it tee Adviesbureau Materiële Oorlogsschade Nadat de Diocesane Commissie van Samenwerking reeds de afdelingen Landbouw on K.A.B. van het Advies bureau voor de Materiële Oorlogs schade in 't leven riep (Landbouw- huis, Roermond), is nu ook een afdeling Bedrijven gaan functionnëren. Deze afdeling is ondergebracht in het Bureau der Katholieke Limburgse Middenstandsbond te Venlo. De afdeling Bedrijven zal zich voor geheel Limburg belasten met het geven van adviezen in en de afwik keling van gevallen van materiële oorlogsschade in het bedrijfsleven (industrie, groot- en detailhandel, ambacht, verkeer, Horeca, markt- en straathandel enz.) Voorlopig wordt tweemaal per week zitting gehouden in het K.L.M.B.- bureau te Venlo. Des Woensdags van 14-16 uur. Donderdags van 10—12 uur. Hier volgt nog het volledige adres Adviesbureau Materiële Oorlogsschade afd. Bedryven te Venlo, Nieuwstraat 11, telefoon 3755. Mééipruductie reeds 60,000 ton kolen De eerste 5 overwerk-Zaterdagen in de mijnen hebben ons land een méér-productie van ruim 60.000 ton kolen opgeleverd. De productie was op deze dagen niet minder en in enkele gevallen zelfs hoger dan die op een gewone door-de-weekse dag. Zoals bekend heeft minister van den Brink de mynen om een extra productie van 100.000 tot 150.000 ton kolen gevraagd, hetgeen de helft is van het geschatte tekort voor het eerste kwar taal van dit jaar. In totaal wordt op 10 Zaterdagen overgewerkt en het ziet er dus naar uit, dat het gevraagde kwantum zal worden geleverd. Bargemeeater gaat heen By K.B. is op zyn verzoek met in gang van 1 April a.s. eervol ontslag verleend aan dr heer J H. Visschers als burgemeester van Meerssen. Klooster te Areen wordt gesloten De generaal overste van de Con gregatie der Zusters van de Goddelijke Voorzienighi-id te Sieyl, heeft be slaten tot opheffing van het. klooster ■1mZ»t orde te Arce zulks met in gang van 1 Aug. a.s Het klooster, waarvan de Zuaterszich belasten met het geven van onderwijs aan de lagere moisjesschool, de bewaarschool en do verzorging van ziekenverpleging, bestaat dit jaar juist 70 jaar. Inbrekers namen 12 mille mee In de nacht van Maandag op Dins dag is ingebroken in een winkel- magazijn aan de Groenestraat te Nymoge»'. Dm bewoners waren af wezig 'oen zy Dinsdagochtend thuis men, bleek, dat de gehelo zaak overhoop was gehaald. Uit verschillende kistjes was geld verdwenen tot een totaal bedrag van twaalf duizend gulden. Yerfwinkel in Nymegen uitgebrand Een brandende sigaret van een klant die gasoline deed ontvlammen, was oorzaak, dat de woning en do veifwinkel van de firma T. in de Bloemsiraat te Nymegen geheel uit-

Peel en Maas | 1951 | | pagina 1