49. ALBERT HEIJN Hengelsport Duivensport F. W. HENDRIKS „De Peelparel" Gasoline Brandspiritus F.W. HENDRIKS Kippen- of Tuindersglas F. W. Hendriks J. Keijzers VERF I I Of Una.... =^aeHANDcnelk meldetlACHINf casten 250 GRAM HEERLIJKE VANILLESPRITS Beiet van Patei J. Oudenkvven m.s.c Djakarta, 16 Febr. '51 Aan mijn vrienden en weldoeners. Inwoners van Venray en omstreken. Na drie weken dobberen op de baren aar-bekomen in het schone land van Indunesië. We hebben gedobberd, en flink! Zo zelfs, dat ik aan het schom melen niet steeds het hoofd heb kunnen bieden. Integendeel, vele malen heb ik in allerijl het hoofd moeten buigen over reling, wasbak, WC enz. om de vrye loop te laten aan dingen die mij te zwaar op de maag lag9n. In de Golf van Biscaye werd onze boot te hulp geroepen door een schip in nood; op de Middellandse Zee werd de schuit uit de koers geslagen door do wind tot voorbij Sardinië en op de Indische Oceaan werd een binnen brandje gesignaleerd, die gelukkig op tijd bedwongen kon worden. Dit zyn echter maar hakkefietjes, die onze stemming niet hebben kunnen ver gallen. Een Cappucijn zonder baard is als een kerk zonder torenongewoon en niet fraai. Dat vond tenminste de bisschop van Port Said ook, waar we even op visite zyn geweest. Een Koptisch priester was zo vrien delijk om ons by Monseigneur te brengen, een Franse Franciscaan." Toen d6ze kennis maakte met zyn Hollandse gasten, waaronder een Chinese Capucien, was het eerste wat hy uitriep„Ah, un Capucin sans barbe!" en evenals Vader Franciscus ook een vogel-liefhebber immers klapte Monseigneur de handen in el kaar by het zien van zo'n vreemde vogel. In Singapore zyn we ook even aan wal. geweest. In een Chinees eethuisje hebben we onder opgewekte kattenmuziek (waar de Chinezen dol op zijn) en onder grote propellers, die boven onze hoofden zoemden om de warme lucht te verdrijven, ons te goed gedaan aan een Chinese rijsttafel. Hier voor het eerst een heerlijk eten: kikkerbilletjes. Zeld zaam fijn. Fijnproevers in Holland weten niet wat ze missen. Vanuit Port Said voeren we het Suezkanaal op, dwars door de woes tijn. Links en rechts niets dan dorre droge, gloeiende zandvlakten, met hier en daar schrale palmbosjes. Ik kan me indenken, dat de Joden toen ze door deze woestijn trokken, wel eens flink gekankerd hebben en naar de vetpotten van Egypte, hoe armzalig ook, hebben terug verlangd. We kwamen ook in de zg. Bitter meren, die vroeger een deel geweest zyn van de Rode Zee. En 't is hier dat de historische plek gelegen is, waar Mozes met de Joden de Rode Zee zijn doorgetrokken. Hot paadje heb ik niet meer kun nen zien; wel stelde iemand my de vraag: „Eerwaarde, nu mot u mijn eens vertellen, wat Mozes bewogen heeft, om met de Joden door de zee te trekken Ik moest eerlijk bekennen, dat ik Mozes nooit als een psychologisch geval heb bezien en dus van zyp diepste roerselen niet op de hoogte was. „Maar, eerwaarde, weet u dat niet en het is eigenlijk zo sip. Nou Mozes heb zich geschaamd om met dat stelletje over straat te trekken." Op de Indische Oceaan was het een saaie boel. Links zag je niets dan water en lucht en rechts kon je het evenbeeld daarvan bewonderen. Maar als je daar een hele week op moet turen, gaat het vervelen. '8 Avonds, als je nog minder zag, werd dan ook alles gedaan om het de passagiers naar de zin te maken. Dans, film, cabaret enz. Ook kaarten en heb by dit laatste de eer gehad met een pater Jezuïet (dat is al een eer op zich) uit te komen tegen een echte Engelse Sir. Met zyn zwart avondcostuum en monocle was het precies een Sir, die je in romans kunt tegenkomen. Temeer daar hij ook nog een rub bermagnaat was. We zaten in witte togen zyn komst af te wachten. Toen hij ter kennismaking op ons afkwam en het witte gedoe zag zit ten, werkte dit alles als een soort rode lap waarschijnlijk. Want strijd lustig riep hy tegen de zeer jonge dame, die hem vergezelde„Ah, aunty(l), we must fight agains the Church!" Uit deze stryd moest de kerk natuiulyk als overwinnaar te voorschyn komen, wat ook gebeurde. Overigens verliep deze kerk-stryd ge moedelijker, dan het zich aanvankelijk liet aanzien. Na dan drie weken de wateren der Oceanen bevaren te hebben, kwamen we in Tandjong Priok, de haven van Djakarta, aan. We waren er al bij tijds, al om 4 uur in de prille ochtend. Het was 2 Februari, feest van Maria Lichtmis. Hopelijk zullen ook de mensen van Indonesië Christus begroeten als Degene, die Licht zal brengen in de duisternis, waarin zij nog verkeren; zoals ook de oude Simeon, die we indaag horen zingen, met een kraakstem wellicht, maar toch in gloedvolle overtuiging van het Kind, dat als een Licht zal schijnen voor de heidenen. De eerste indrukken van het nieuwe land waren heel goed. Batavia, tegen woordig Djakarta, is een mooie stad, waar de oude glorie, de macht en de rykdom van Nederland overal nog uitstraald van de grote kantoren, gouvernement8- en regeringsgebouwen die nu allemaal „overgedragen" zyn aan de Republik Indonesia. Een stad van tegenstellingen. Oud en nieuw, beschaving en primitieve doening, properheid en vuiligheidalles door elkaar. Het gekke is alleen, dat niemand het gek vindt. Een stap buiten de grote weg, of je zit tot over dé enkels in de modder (regentijd). Moderne wijken, en als je even de hoek om slaat de gribus en smeerlapperij van de kampong. Javanen zyn zeer proper, maar op on-propere manier, 's Morgens en 'savonds nemen ze een bad, maar midden in het drukke straatrumoer, in de vuile kali's. Ze nemen een duik in het frisse water wat ze even tevo ren als WC gebruikt hebben. Ze generen zich voor niets, en hoeven dat ook niet; niemand ziet er meer naar, het hoort tot het alledaagse stadbeeld. Helaas zyn deze eerste indrukken al gauw enigszins vertroebeld. En nog wel met de Carnavalsdagen, die dit jaar toevallig samen vielen met Chi nees Nieuwjaar. Stootjes van vreemd toegetakelde mensen trekken zingend over de straat en gaan de huizen langs. Zo iets als „Vrouwke, 'tis vastenaovend". We zitten met 6 paters op de pastorie. Mooie tropische avond. Door de tocht deuren, die door de wind open en dicht waaien, klinkt getoeter van wagens en gezoem der fietstaxi's, die met honderden door de stad ryden. We steken een goede Hol landse sigaar of sigaret op. Ineens begint de hond hels tekeer te gaan. We hoeven- niet lang te wachten en in onzekerheid te zyn over de bezoekers, die op dit late uur (half elf) binnen willen. Vyf kerels in militair uniform, gewapend met revolvers en stengun. Ze geven ons niet eens de keus tus sen je geld of je leven, zoals toch fatsoenlyke boeven behoren te doen. Leven telt voor die lui niet, ze moeten geld hebben, zo gauw en zo veel mogelyk. Wang wang (geld, geld), vrouw ke 't is Yastelavond Vooreen stuk van 't „varkesgat" hebben ze geen oog; des te meer voor onze porte- monnaie's, horloge's, fietsen en ook linnengoed. De buit weegt dan ook op tegen het „varkesgat": meer dan 4000 gld. Zelf ben ik het meeste kwyt: myn portemonnaie met 100 gld, terwyl 1200 gld., bestemd voor myn doorreis naar de Kei-eilanden via Makassar, in de portefeuille van een andere pastoor bewaard, ook naar de haaien. Ik heb me maar getroost, dat uiteindelyk het geld toch zijn be stemming heeft gekregen. De pastoor, die geld by elkaar heeft gezameld voor de missie, voor het volk, hoeft de mensen niet na te lopen, deze hebben zelf een af- haaldienst. Alleen krygt zodoende de een alles en de andere niets. Ondanks alles is het toch een mooi volk; alleen wat eigenaardig. Zobyv. zyn we eens gaan kyken naar het „heilig" kanon. Wat vroeger overal dood en verderf heeft gezaaid, zien de Javanen nu aan voor een levenge vende en vruchtbaarmakende bron. Het staat ergens in een rustig hoekje, even van de grote weg af. Geruis van palmbladeren en kringelende rook van kaarsestokjes wekken op tot devote stemming. Een jonge papa en mama met kind komen er aan, om hun devotie op het kanon bot te vieren. Maar in Oosterse schroom wachten ze daarmee tot wij weg zyn gegaan. Dit z(jn zo enige indrukken van Batavia, het hart van de jonge staat Indonesia. Het zyn slechts enkele losse opmerkingen, nog onvolledig omdat ze komen van iemand, die nog maar kort met dit land en met deze mensen in kennis is gekomen. Hoop by een andere gelegenheid beter en uitvoeriger over dit volk te be richten. J. OUDENHOVEN M.S.C. 30 pet. Tan wintertarwe is mislukt Door het zeer natte najaar en de buitengewoon slechte weersomstan digheden in de winter, is dertig pet. van de uitgezaaide wintertarwe mis lukt. Wil dit jaar nog een besparing op de import van broodgraan ver kregen worden, dan zal een aanmer kelijke uitbreiding van het tarwe- areaal tot stand moeten komen. Waarheen met 60 millioen kg fruit In de kringen van de Nederlandse fruittelers en fruithandelaren is men van mening, dat het practisch uit gesloten moet worden geacht, dat de Duitse autoriteiten de eerste drie weken nog toestemming zullen ver lenen om de import van Nederlands fruit te hervatten, aldus de V.krant. In dat geval kan niets worden uit gevoerd van de zestig millioen kilo fruit, die voor de export naar Duits land in de Nederlandse koelhuizen ligt opgeslagen. Daar dit fruit binnen drie weken geruimd moet worden, vreest men, gezien de huidige stand van zaken, te moeten rekenen op een schade van naar raming zes millioen gulden. Men is van plan in diverse plaatsen vergaderingen te beleggen om onder meer te protesteren tegen het feit, dat wekelijks millioenen kilo's zuid vruchten worden geïmporteerd, ter wijl het Nederlandse fruit geen afzet gebied vindt. alle soorten Hengels, Schepnetten, Leefnetten, Kruisnetten, Schepnet- stokken en beugels, Reepangels, Dreggen en Snoekangels, Schuiflood, Loodhagel, Snoekkoord, Vislijntjes op plankjes en los (nylon) alle maten voorradig. Snoekreels en reelhouders, topogen enz. Komt zien of bel nr. 713 SCHILDERSBEDRIJF F. W. HENDRIKS Langstraat 46 VOOR KtVARftTlt FORD-GARAGE L. J. VAN HAREN VENRAY Broedschotels, Duiven drinkbakken Duivenbaden, Dringers, Kunsteieren» Piksteen, Hennep, Levertraan, Grit, Roodsteen, Bodemwit, enz. Beleefd aanbevelend, Schildersbedrijf Tel. 713 Langstraat 46 Stoomwasserij zorgt voor uw Huishoudwas Tafellinnen Werkkleding Wollen Dekens Huwelijksuitzet Baby-uitzet Overhemden Boorden Bruidjesjurk Stoomgoederen Verfgoederen Uw adres: Kempweg 1S-23a Tel. 586 Venray H.H. Koperslagers en Schilders Gasoline en Brandspiritus voor uw brandlamp. Het beste adres is Langstraat 46. Kippenhokken Schuurtjes Zij, die zelf timmeren, kunnen wat verdienen, als ze by mij prijs vragen voor plankhout, ramen, deuren, golfplaten enz. Dit verplicht U tot niets. J. DE WIT Wanroijseweg C 162c MILL Telefoon 138 v.h. Pannerden steeds voorradig. Schildersbedrijf Langstraat 46 VOOR Tuin- en Landbouwzaden Gazonmengsels Grote sort. Bloemzaden Asef Tuin- en Gazonmest een oud adres: Schoolstraat 2 hoge glans, prachtkleuren. Behangselpapier mooie sortering. Borstelwerk grote sortering als blokwitters, witluiwagens, beit8borstel8, verfkwasten, penselen enz. Vraagt prijs. Bel op nr. 713 SchlbLtolUdiltf ianqitlaat *V6 F. W. HENDRIKS tya. v. d. ffluitchhitf KANTOORBOEKHANDEL voor de eerste lentedagen .en nog lang, heel lang daarna fout hük&ni èjf: I 51., n ij meg en korte molenstraat, hoek ziekerstraat (g het loont reker de moeite de SURGE melkmachine te gaan gebruiken. Q Een grotere melkafgifte is al direct een voordeel. Door het VEILIGE melken met de SURGE wordt U be taald in de verm van: gezondere uiers, minder werk en groter gemak. De eenvoudige en gemakke lijke reiniging heeft boven dien zijn betekenis voor de kwaliteit van de melk. Het mag U dan geld kosten om een SURGE melkmachine aan te schaffen Het zal U zeker méér kosten zonder SURGE melk machine En het kost U niets om van Uw Surge handelaar alle gewenste inlichtingen te ontvangen. £u. GEBR. Tradeeri op iets fijns. Extra reclame tot en met Zaterdag 10 Maarft 63 Zie voor onze speciale reclame Grote Schoonmaak mei kleine kosten onze etalages BRUINE BONEN Extra kwaliteit 500 gram van 43 voor 39 ct Prima kwaliteit 500 gram van 39 voor 36 ct Gekookte Worst 100 gram van 36 voor 29 ct MAAKT U HET LEVEN GOEDKOPER' Spaart onze Cinderella-plaatjes 11I I III I I1111I I1111 LLI.I hl LI 11 I.I 11 III III 11111111I III I111111II111111^ I" I iQoot de C vmmuniefeesten *\a. v. d. VluHclthef Kerkboeken Missaals Gedachtenis-Prentjes bedrukt-onbedrukt III 1 III in 1 mmm 11111 u 111 i 1111 i.m.i 1111 u U III III 11 IT IIII.M Landbouwmachinehandel LEUNEN (jauw erop a/! Het Snoepje van de Week is weer zo lekker en zo leuk. Iedere week bij f. 2.50 aan De Gruyter- artikelen een zakje lekkers met een kinderverrassing voor slechts 10 cent

Peel en Maas | 1951 | | pagina 2