Venrays Vroede Vaderen vergaderden WEEKBLAD VOOR VENRAY EN OMSTREKEN eiste-minUtei en wei Jongeren opgelet BEL BIJ BRAND 392 4juiseaadsckade. Vie qezeiiiqe iadió ZATERDAG 24 FEBRUARI 1951 Ho. 8 Druk en Uiigave Firma van den Munckhof Drukkerij Kantoorboekhandel Grooiestraat 28 Venray Telefoon K4780-512 Postrekening 150652 PEEL EN MAAS Vormingsweek 69 Maart Het is al weer drie jaren geleden, dat de ongehuwden, jongeren boven de 17 jaren weer eens bijeen zyn geweest in een Vormings week, waar zy nu eens konden horen, hoe zy de brandende pro blemen van nu moeten oplossen, hoe hun houding moet zyn in deze tijd, kortom, hoe hun moelykheden kunnen worden opgelost en hoe zy daaraan zelf kunnen meewerken. Dit alles riet in saaie preken, maar in een gesprek van man tot man, rechtuit en zonder veel omhaal van woorden. Dat de jongeren dit geapprecieerd hebben, bewees wel de deel name aan de vorige vormingsweek, waar oo pet. de spreekbeurten heeft bezocht. Ook dit jaar zal zulk een vormingsweek worden gehouden. Ook dit jaar zullen in de Grote kerk van 6—o Maart alle Yenrayse jongeren opkomen om te luisteren naar een bekend spreker, die specifiek hun moeilijkheden, hun problemen zal behandelen. Deze vormingsweek wordt georganiseerd door de gezamenlijke Venrayse jeugd standsorganisaties en alle jongeren boven de zevent ien jaren, die ongehuwd zijn, krijgen daarvoor een persoonlijke uit nodiging. De verschillende avondcursussen van Ambachtsschool, Landbouwschool, Handelscursus etc. liggen stil, zodat dus iedereen mee kan doen. Ook de verschillende verenigingen worden verzocht gedurende die dagen geen vergaderingen te houden, zodat allen, zonder uit zondering, aanwezig kunnen zyn. Venrayse jongeren, reserveert dus deze data voor Uw vormings week, prepareert U er op en bidt voor het welslagen hiervan. De schoolkinderen zull&n U hierby voorgaan en helpen, want op de scholen zal speciaal hiervoor gebeden worden. By een banket in Worchestershire jaren her waar o.a. ook Baldwin en Eeden aanzaten, hield de ambas sadeur van de Ver. Staten in Enge land, Kennedy, een geestige rede, waarin hy de roem bezong van Wor chestershire, dat 2 eerste-ministers on 5 heiligen telde. Hierby voegde hy de opmerking, dat het gemakkelijker is een heilige dan een eerste minister te worden. We hebben smaak genoeg om deze geestige opmerking te savoureren, maar moeten toch opmerken, dat de ambassadeur er naast geschoten heeft. Het is oneindig veel moeilyker om een heilige te worden, dan eerste- minister. Om eerste-ministerjte worden heeft men geen enkel diploma nodig, zelfs geen enkel getuigschrift. Er is alleen voor nodig, dat iemand de stoel van de voorganger wegtrekt, dat men ten palieze ontboden wordt en dat men een bepaald aantal boots lieden vindt, die bereid zyn geza menlijk het schip van staat weer vlot te maken. Daarna neemt men plaats achter de groene tafel en wacht kalm aan, tot de ministeriële stoel het begeeft. Om heilige te worden, moet men wel degelyk een diploma bezitten en dit wordt eerst uitgereikt, nadat het hele leven van de candidaat tot in de uiterste fiinesses uitgerafeld is. Dit onderzoek wordt geleid door een examen-comm'ssie, die heel wat onbarmhartiger en ongevoeliger is dan de heftige oppositie in het Parlement. Wie het diploma waardig gekeurd wordt, mag geen enkel onvoldoende op zijn rapport hebben; het enige praedicaat, dat in aanmerking komt, isvoortreffelijk, uitmuntend. Dit onderzoek omvat het hele leven van de candidaatzyn doen en laten, zijn spreken en schrijven, zijn daden als mens en als christen, zyn daden in het openbaar en zijn daden in het geheimniets wordt over het hoofd gezien, niets wordt verwaarloosd. Daarom ligt het ook alleszins voor do hand, dat er heel wat meer eerste- ministers dan heiligen zyn. Na de reformatie hebben we in ons land één heilige, Petrus Canisius, maar een imposante stoet van voorzitters van de minister-raad. In Frankryk, waar de heiligen beteren aard schijnen te hebben dan bij ons, worden zo toch in alle geuren en kleuren geklopt docr het ver bluffende aantal premiers. Eén ding is zeker: geen vak is zo moeilijk, geen vak telt zo weinig ge slaagden als het vak van heilige. Daar voor is de volle bloei van de zedelijke volmaaktheid, van de persoonlijke grootheid voor nodig en deze bloei vraagt het klimaat van de hemelen niet het klimaat van de aarde. Zonder eerste-minister te zyn, vol doet men reeds ruimschoots aan zyn plichten tegenover het Vaderland door een goed staatsburger te zyn, wiens bestaan een positieve bydrage vormt voor de goede gang van zaken in het wel en wee van volk en gemeen schap, met meerdere belangstelling dan alleen in de Staat een apparaat te zien dat belastingen vindt en int. Eveneens is de christen niet persé geroepen tot de Eer der Altaren, maar wel tot een heiligheid en volmaakt heid die genade vindt in het oog van God en voor allen bereikbaar en mogelyk is. Ieder op zyn plaats hoe ver borgen ook moet iets betekenen in het schema, dat God ontworpen heeft en dit is slechts mogelyk wan neer we uit en door de geest van Geloof leven. Hoever we het in het leven brengen, speelt by O.L.Heer geen rol, maar wel door welke geest ons leven gedragen is en of het uit eindelijke doel altyd O.L.Heer is. Deze gedachte moet ons blijven be zielen dat we tot hogere dingen geroepen zijn en in het bezinnen der vergankelijke waarden, de sfeer van de hemel altyd troef doen zyn. Moed brengt toekomst en uitkomst, vurig geloof de hemel Het is nu een tijd van genade en uitverkiezing, laten we iets in ons binnenste tot stand brengen. Gelegen heid om offers te brengen, christelijk te aanvaarden, zelfverbetering, geloofs verdieping is er te over. Hier geldt geen leus van materiaal schaarste, beperking, distributie, hier is de on belemmerde, vrye markt. Christus vermaant ons dan ook schatten te verzamelen van hogere waarden, die niet door de mot of roest aangetast worden. Deze schatten verkregen door offers in elke vorm, geven het leven van alle dag een groter perspectief er. zijn een goede, veilige belegging voor later. P.H. RONGEN O.C.R. f By ons weten, is dit wel de kortste agenda geweest, die de Venrayse Raad na de oorlog te behandelen heeft gekregen op de spoedeisende vergadering, die Vrijdag j.l. werd gehouden. Deze spoedeisende verga dering was opgeroepen om uit een impasse te komen, waardoor de bouw van de nieuwe Lagere School aan merkelijk zou kunnen stagneren. Grond perikelen In het goedgekeurde herbouwplan voor Venray-kom werd de nodige grond aangewezen voor de bouw van twee lagere scholen, ter vervanging van de door oorlogsgeweld verloren gegane jongensschool aan de School straat. Voor het oostelijk gedeelte van de kom werd deze school gedacht op een terrein gelegen aan de nieuwe weg van de Hofstraat naar de Nolens- straat, en wel aan de rechterzijde, aan de oostkant van het bestaande smalle verbindingspaadje van de Stationsweg af. Destyds werd, op voorstel van B. en W., niet tot onteigening van de grond besloten, omdat nog niet be kend was wanneer tot schoolbouw zou kunnen worden overgegaan, ter wijl verwacht werd, dat, wanneer aan de gemeente Venray een school zou worden toegewezen, de benodigde grond by minnelijke onderhandeling zou kunnen worden aangekocht. Toen in Augustus j.l. bekend werd gemaakt, dat o.a. in Venray-Kom zou kunnen worden overgegaan tot het bouwen van een lagero jongensschool, werden de onderhandelingen geopend met de erven Poels om te komen tot aankoop van de benodigde grond. Na meerdere besprekingen bleek echter, dat het niet mogelyk was om tegen een aanvaardbare prys de be schikking te verkrijgen over deze grond. Inmiddels was het Koninklijk besluit van 7 Mei 1945, waarin een zeer verkorte procedure was gegeven voor onteigening van grond ten be hoeve van het herbouwplan, verval len en zal onteigening slechts mogelyk zyn op grond van de Wederopbouw- wet, waarmede echter ten minste een tyd van zes maanden gemoeid zal zyn. Hierop kan met de bouw niet ge wacht worden. B. en W. had nu een ander voorstel, waardoor ten spoe digste met de bouw een aanvang kan worden gemaakt. De Raad is in 1947 accoord gegaan met het herverkavelingsplan waarin aan de Wed. J. Poels-Poels werd toe gedacht de kavel 97, aan de rechter zijde van bovenbedoelde nieuwe weg, terwijl aan W. H. van Ham werd toegedacht kavel 96, gelegen langs de nieuwe Julianasingel. De eerste kavel heeft een opper vlakte van 60 x 30 m2, met de lange %yde langs bedoelde weg, terwijl de kavel 96 een oppervlakte heeft van pl.m. 2800 m2 met een gemiddelde breedte van 35 m. Van kavel 96 werd 1900 m2 reeds door van Ham in vervroegd gebruik genomen. Het overige deel kon door hem nog niet in vervroegd gebruik worden genomen omdat hierover nog het smaalpedje loopt en ook nog een loods en een deel van de noodwonin gen staat. Kavel 97 is tot op heden steeds in gebruik gebleven by de vorige eigenaresse, thans de Erven Poels- Poels. Kavel 97 blykt zowel wat ligging betreft zeer geschikt voor de bouw van de 8 klassige lagere jongens school, terwijl hy ook voor wat de grootte aangaat daarvoor kan worden bestemd, mits hy aan de zuidzijde wordt vergroot met een strook van 5 meter, en aan de oostzijde daaraan de nodige grond wordt toegevoegd voor de vorming van een voldoend groot speelterrein voor de schooljeugd. Om echter aan de vereiste grond de bestemming voor schoolbouw te kun nen geven is dan een wijziging nodig van het evenbedoelde herver kavelingsplan en wel in die zin, dat 1. aan kavel 97 een andere besiem- ming wordt gegeven dan aan de erven Poels-Poels; 2. van kavel 96 een strook ter grootte van 45 x 5 m2 wordt afge nomen, welke strook dan gevoegd wordt by kavel 97. Tegen de eerste wijziging, aldus B. en W., zyn geen redelijke bezwa ren aan te voeren. De erven Poels hebben naast deze kavel nog vol doende grond in het herverkavelings plan toegedacht gekregen voor de vervulling van de op hen rustende herbouwplicht. Bestemming van deze kavel voor de gemeente, zodat te zyner tyd overdracht kan plaats hebben aan het Schoolbestuur, achten B. en "W. volkomen verantwoord. Yoor wat het tweede punt aangaat dan nog het volgende. Van Ham bezat langs het Smaal pedje van de Kolkweg af een lang gerekt, doch vrij smal perceel, dat een oppervlakte had van pl.m. 3300 m2. Dit is onteigend" voor f 3000. Daarvoor in de plaats werd hem kavel 96 toegedacht met een opper vlakte van ongeveer 2800 m2. Hoe wel de oppervlakte kleiner is heeft dit perceel door zyn ligging en de kwaliteit van de grond een hogere waarde, nl. van ongeveer f 4700, terwyl het ook door de vorm en afmetingen eenvoudiger te bewerken is en veel beter voor bet bedrijf van van Ham geschikt is. De herverka veling bracht dan ook voor van Ham geen enkel nadeel, doch wel een voordeel. De thans voorgestelde wijziging komt hierop neer, dat van de kavel over een lengte van 45 meter en ter breedte van 5 meter een strook wordt teruggenomen. Hoewel in vergelijking met zyn vroeger bezit door deze terugname van ongeveer 225 m2 aan van Ham geen schade wordt toegebracht lydt hij, nu hy ook deze strook reeds enige tyd voor zijn bloemisterij enz. in gebruik had en bewerkt heeft, schade, welke bestaat in het verlies van ingebrachte mest, zaad en/of planten, terwyl ook een kas zal moeten worden verplaatst en een nieuwe afrastering aangebracht. Deze schade wordt door de gemeente ver goed, alsmede de mogelyk geleden schade wegens inkomstenderving. Een juiste opgave van deze schade is thans nog niet te doen. De heer FRANS JANSSEN wilde allereerst weten, of deze grond reeds was toegewezen aan de Erven Poels, of slechts toegedacht. Vervolgens wees hy B. en W. er op, dat hierby nog een derde in het geding komt, nl. hy, die de schuur voor een deel bewoont. Wordt deze afgebroken, dan heeft hy geen huis meer. De heer VAN HAAREN betreurde het, dat er geen situatietekening hy de agenda was gevoegd. De maatregel die B. en W. wil nemen, kan zyn goedkeuring wegdragen, alleen wilde hy erop wyzen, dat door afname van een stuk grond van Van Ham, de grond, die hy behoudt, aanmerkelijk duurder wordt, waardoor zyn kosten rekening groter wordt. Bij de uit eindelijke aftelling van onteigening en herverkaveling hoopte hy, dat B. en W. hiermede rekening zouden houden, een opmerking, waarmede ook de heer WISMANS accoord ging. De VOORZITTER vertelde dan, dat deze grond alleen slechts toegedacht was, maar nog niet toegewezen. Voor de bewoner van een deel der af te breken schuur zouden voorzieningen getroffen worden. De heer VAN HAAREN wees hy er op, dat het Ryk de prijzen vast stelt, maar dat men by de schade vaststelling daar eventueel wel reke ning mee kan houden. Dan gaat de Raad zonder meer accoord met de wijziging in het her verkavelingsplan. Speelplaats Na goedkeuring hiervan is voor de bouw van de toegewezen lagere school wel het nodige terrein aan wezig, doch zal aan kavel 97 plus de strook uit kavel 96, nog het nodige terrein moeten worden toegevoegd voor de aanleg van een voldoende grote speelplaats. Hiervoor heeft B. en W. de grond welke oorspronkelijk werd gedacht als bouwplaats voor de school en als zodanig ook is opgenomen in.het herbouwplan bestemd. Nu deze grond niet langs minne lijke weg is te verkrygen zal tot onteigening op grond van de Weder- opbouwwet moeten worden overge gaan. Het zal echter noodzakelijk zijn om ook langs de speelplaats de ontworpen weg door te trekken, zodat ook daarvoor de nodige grond beschikbaar moet komen. Door de nieuwe weg wordt andere grond daar ook weer meer door waard en B. en W. stellen voor ook dit voor waarde vermeerdering in aanmerking komen de terrein in eigendom aan de gemeente te doen komen, zodat de gemeente na de aanleg van dat weg gedeelte de daardoor gevormde bouw terreinen in handen heeft om uit de meerdere opbrengst de kosten van de openbare werken welke zy heeft gemaakt gedeeltelijk vergoed te krygen. Zo wordt onteigend een terrein ter grootte van 3875 m2 aan 't smaal pedje sectie C no. 586s, met een diepte van ongeveer gemiddeld 40 meter. In verband met het bepaalde in de tweede paragraaf van de Wederop- bouwwet is bereids zorg gedragen voor de in artikel 10, 4e lid, bedoelde bekendmaking, en zijn de in het derde lid van dat artikel bedoelde stukken ter gemeentesecretarie ter inzage nedergelegd. Het komt echter in afwachting van het verloop van de in dat artikel verder gestelde termijnen reeds nu gewenst voor, dat de raad zich in beginsel uitspreekt over de voorge nomen onteigening en de noodzake lijkheid ervan als zyn mening te kennen geeft. B. en W. stellen de Raad dan ook voor om zich in beginsel uit te spreken over de noodzakelijkheid van de evengeschetste onteigening van 3875 m2 grond uit het perceel sectie C no. 5868, kadastraal ten name staande van de Erven Peels-Peels. De heer CAMPS wilde eens weten wat dan wel de gevraagde pry's was. Uit het antwoord van de VOOR ZITTER bleek, dat de Gemeente, ondanks het feit dat deskundigen hadden uitgemaakt, dat hy nog geen f 0.50 per m2 waard was f 2.50 ge boden had. De Erven Poels hadden echter verklaard, dat over een prys van f5.— nog te praten viel. De heer CUSTERS wilde weten wat er gegeven zou worden bij ont eigening, maar de VOORZITTER kon hem dat ook niet vertellen. De heer FRANS JANSSEN meende namens de Raad te kunnen spreken als hy zei, dat een en ander het gevolg is geweest van een te veel aan soepelheid van B. en W. voor jaren terug. Had men toen toege past, wat men elders deed, dan was heden deze vervelende kwestie ook nooit gekomen. De heer SELDER meende, dat de Erven Poels verschillende stukken grond hiervan hadden verpacht en wat moeten de pachters nu doen. Rustig laten liggen, was het advies van de VOORZITTER. D6 VOORZITTER vroeg dan hoof delijke stemming over bovenstaand voorstel en met algemene stemmen sprak de Raad zich in principe uit voor de voorgestelde onteigening. Haisraadschade In de daaropvolgende Rondvraag vroeg de heer FRANS JANSSEN of het mogelyk was dat de gemeenten, die met de materiële huisraadschade te maken hebben, eens gezamelyk een protest sturen naar den Haag over de uitvoering van de Wet op de materiële oorlogsschade. Men is nu bezig op de een of andere duistere wyze de tweede bijschrijving op het huisraadschadeboekje klaar te maken en mocht men tegen deze duistere praktijken eens willen protesteren, dan mag men eerst f 10.- betalen. Op deze wyze zorgen dan de oorlogs getroffenen zelf nog wel voor het salaris van die heren, die hun deze kolen stoven. Hiertegen moet door alle betrokkenen worden geprotes teerd. Verder wenst hy te protesteren tegen de gevolgde weg by de aan besteding van de 8 woningen voor gedemobiliseerden. Het plan is opge maakt met een begroting en een bestek, naar Maastricht gestuurd, goedgekeurd, de aanbesteding kwam met. een prys ver onder de begroting, maar nu er gebouwd moet worden zegt Maastrichtneen, er moet aan bezuinigd worden. Zo krygen de kasten geen deuren en dergelyk fraais meer. Waarom kan dit niet eerder gezegd worden, als men de begroting daar heeft. Punt no. 3 is dan de traditionele vraag, hoe zit het met de ambachts school Men kan dit misschien komisch vinden, maar het is toch wel een schandaal, dat we hier nu al een jaar over een nieuwe ambachts school praten, waarover de ene instantie ja knikt en de andere neen. Kan een Commissie niet eens in den Haag gaan praten en de heren daar eens duidelijk aan hun verstand brengen, dat men in Venray dat flauwe gedoe meer dan moe is? De VOORZITTER zou allereerst de kwestie huisraadschade met zyn eollegas opnemen. De bezuiniging op de buizen kwam doordat een huur- verlaging moest worden toegepast, dus kleinere huizen moesten worden gebouwd. Daarover beslist men nu eenmaal van hogerhand en zo ook hier. De plannen voor de Ambachtsschool zijn by na klaar, de gunstige adviezen zyn er, en binnen enkele weken zou de goedkeuring er zyn. Afwachten dus... wat een deel van de Raad slechts brommen deed. In de laatste Raadsvergadering is weer eens voor de zoveelste maal gewezen op het onrecht, dat vele oorlogsslachtoffers wordt aangedaan. Nu het zover gekomen is, dat geen enkel oorlogsslachtoffer meer weet, hoe nu eindelijk de financiering van zyn herstel en wederopbouw berekend is zelfs verschillende architecten staan voor raadsels begint weer een ander droevig hoofdstuk, waar vooral de kleinere man mee te maken heeft, nl. de nieuwe huisraadschade regeling. Terwyl de meesten nog druk bezig waren met het inzetten van wat glas in de kapotte ramen en het leggen van pannen op de daken moest hals over kop de opgave worden ingediend van de huisraadschade. En dat, terwyl het overgrote deel in de verste verte niet eens wist wat er nu feitelijk allemaal kapot en verdwenen was. De formulieren zyn hals over kop ingevuld, weggestuurd en blijven liggen, totdat een leger van ambte naren er op uit kon trekken om met allerlei, dikwijls slinkse, middelen te proberen zoveel als kon van deze opgaven ongedaan te maken. Een nieuw soort werkverschaffing was daarmede tevens in het leven geroepen. Toen de uiteindelijke resul taten, dis in de huisraadschadoboek- jes tot uitdrukking kwamen, van een dusdanige aard waren, dat zelfs de grootste optimist dit geen billijke schadevergoeding meer kon noemen, is er zo her- en derwaarts het nodige over gezegd'. Dat alles had dan einde lijk en ton lange leste toch tot resultaat dat de Regering hierop een aanvulling zou geven aan de hand van een weer onbegrijpelijke by berekening op het huisraadschade boekje. En nu, 6 jaren na de bevrijding, komen de eerste cyfers af. Van de loyale uitvoering van de Wet op de Materiële Oorlogsschade, die Minister Lieftinck beloofd heeft, is weinig terecht gekomen en menig huisvader, die al zo dikwyls zyn eigen porte- monnaie heeft moeten trekken om het verloren gegane nieuw aan te schaffen, zal wel een lichte duizeling krijgen als hy ziet met welk een jodenfooi hy weer wordt weggestuurd. Protesteren kan hy indeidaad, maar dan eerst tien harde guldentjes neer geteld en dan zal er eens gepraat worden. Het zou werkelyk een goede mop zyn, als het niet zo bitter erg was, dat een oorlogsgetroffenen van van- daag! aan de dag voor de in de meeste gevallen te kleine rekening, die hy wegons geleden oorlogsschade hot Ryk heeft aan te bieden, letterlijk alle mogelijke instanties en advies bureaux te hulp moet roepen om de becijfering te achterhalen, volgens welke het Ryk zyn rekening betaalt en als hy daartegen dan wil protes teren, eerst f 10.— kan betalen. Men kan daar lang over praten, juist als in het verleden, maar men kan ook kort zyn. E11 we geloven dat ae volksmond niet ver van de waarheid is als zy zegt„had men die honderden ambtenaren aan daad werkelijk opbouwwerk gezet, dan had men tonnen gelds niet alleen bespaard, maar was het grootste deel van de oorlogsslachtoffers allang uitbetaald en ook beter En zolang een dergelijke toestand nog voortduurt in een land, dat zo dringend nodig harder werken en versoberen moet, is do toestand niet juist. Want nu wil men inderdaad de bezuiniging en versobering laten drukken op een klein gedeelte van ons volk, dat reeds 6 jaren lang ver soberd heeft, daartoe gedwongen door de dikwyls pietluttige houding van hogere instanties. Dat hiertegen door de betrokken gemeenten ernstig wordt geprotesteerd zou zeer op zijn plaats zyn, evenals het feit, dat de K.V.P. ook hieraan nog eens de nodige aandacht besteedt. Men spreekt van krantenmoeheid, omdat daarin enorm veel aandacht wordt besteed aan gebeurtenissen, welke weinig opbeurend zyn en die ons een bepaalde opinie opdringen. Doch horen we de radio, dan moeten we helaas constateren, dat die ook al aan de vervelende kant is. We hebben de indruk, dat men ons persé van alles wil vertellen en dat men ons zodoende in een bepaald keurslijf wil wringen. Als we do programma's inkijken, stuiten we telkens weer op uitzen dingen, die ons zwaar op de maag gaan liggen en ons een bijna heilige afkeer bezorgen van alles wat radio heet. Dit is echter nog lang niet alles wat ons grieft. Als we telkens weer vernemen, door de radio, dat >n die negory een bridge drive wordt gehouden met alle daaraan verbonden bijzon derheden, dat er ergens in Nederland een uitvoering zal worden gegeven en dat plaatskaarten a raison van zoveel cents daarvoor, by die en die sigarenwinkelier verkrijgbaar zyn, als we vernemen, dat mevrouw die en die in Den Haag haar hondje kwyt i« dan vreten we het wel. TWEE EN ZEVENTIGSTE JAARGANG Advertentieprijzen worden op aanvraag gaarne verstrekt. Losse mm-priji 8 cent. Abonnementsprijs p. kwartaal} voor Venray I 1.10 buiten Venray i 1.30 uitsluitend bij vooruitbetaling. Daarbij zyn we echter lang niet aan het einde van onze impulsen aan de klaagmuur. Let eens op hoeveel uitzendingen zyn er niet, die cru vervelend zyn en die enkel en alleen met het doel de aether ingeslingerd worden om bepaalde propaganda te dienen. De Regering doet daar zeer trouw aan mee. Nietigheidjes worden op deze manier om zo te zeggen de lucht ingesmeten door instanties, waar we heus wel wat anders van verwachten. U hebt zich daar natuurlijk ook al vaker aan gestoten, om niet te zeggen lichtelijk geergerd. En u zult - met ons wel eens in bittere ogenblikken de vraag hebben gesteld „moet daar nou de radio voor dienen Zo is het: de radio is bezig zich impopulair te maken, tenminste in ons land. Inplaats van muziek op tyden, dat men een beetje verpozing wil zoeken meent men dan het ogenblik gunstig voor ons allerlei mededelingen te doen. Mededelingen, die ons maar matig, of in het geheel niet interes seren.^ Maar men dringt ze ons op. Niet zelden wordt er zelfs zoals Zaterdagavond en Zondagmid dag een stukje „gesproken woord" ingelast en in plaats gesteld vaneen populaire uitzending, waarnaar ieder een wil luisteren. Soms lykt het alsof men die po pulaire uitzendingen annonceert om voor een ander doel voor een zwamparty de mensen te be reiken. Geen wonder dan ook, dat we velen hoorden, die zeggen: _Ik heb er tabak van - ik luister haive tyd niet meer naar de radio. Dat zwam men en kletsen hangt my de keel uit." Nu is het nog wel het mooie van. deze zaak, dat allen, die een radio in huis hebben, daarvoor behoorlijk belasting moeten betalen. Twaalf gulden per jaar. Het is niet weinig. Vooral in deze dagen, nu we 7.0 ryk aan ambtenaren 011 zo arm aan yoederen zyn. Bovendien zyn degenen, die „iets aan hun radio willen hebben", ver plicht zich op een Radiogids te abonneren, hetgeen ook weer een kleinigheidje van twaalf gulden per jaar kost. Ergo kost de radio ons 50 cents per week En dat om al die nonsens aan te horen, die hete sprekers ons graag verkondigen M. en N. Plan Vredepeelverdeling goedgekeurd De plannen van de interprovinciale commissie, die verleden jaar een nieuw verdeling^schema heeft opge steld voor de Vredepeel, om zodoende een einde te maken aan de voort durende onderlinge twisten over dit stuk grond en dit gebied voor de boeren te kunnen ontsluiten door ontginning, heeft nu de officiële sanctie ontvangen van de Ned. Rege ring, waardoor dus kan worden overgegaan tot ontsluiting van dit terrein. Zoals bekend komt dit by na 500 hectare tellende terrein geheel onder de Gemeente Venray, maar heeft Vierlingsbeek en Oploo resp. 108 en 74 hectare voor vestiging van jonge boeren uit deze Gemeenten. Reeds elders hebben wy er op aan gedrongen dat nu ook zo spoedig mogelyk het ontginningsplan, dat door dezelfde commissie op voorstel van de Planologische Dienst is op gemaakt, wordt goedgekeurd, opdat dit terrein nu eindelyk dienstbaar gemaakt kan worden aan de voedsel voorziening van ons land. Schaaknieuws. Zondag werd de wedstryd Venray Siebengewald gespeeld. Venrav won met 6—4.

Peel en Maas | 1951 | | pagina 1