VASTEN. Petrolemnvlekken. Meestal kost het weinig moeite petroleumvlekken uit stoffen te vor- wyderen. Ze verdampen en verdwy- nen vai z' If. Verdwijnen ze moeilijker dan kan men op de vlek een stuk grauw papier leggen en ze wegstrij ken. De vlek boven stoom houden wil ook wel eens helpen. Rijbewijs inleveren. Bezitters van rijbewijs A moeten tijdig voor de ver valdatum oen nieuwe aanvragen. Aan geraden wordt om in ieder geval B-E to nemen, omdat men anders waar schijnlijk iater weer een rijproef zal moeten afieggon, indien men in een luxe-wagen wil rijden. Dit geldt speciaal voor de categorie, die C-E (zware vrachtwagens) of D—E (auto bussen) nodig heeft. Het is mogelijk alle drie de rijbewijzen te nemen. Zy zijn voortaan vyf jaar geldig. Wie heeft voorrang? Bromfietsen mogen geen voorrang nemen op de gewone fietser. De bromfiets is per 1 Januari 1951 gelijk geschakeld met het normale rijwiel, Nieuws uit Venray en omgeving Zoudagsdienut Doktoren. Van Zaterdagavond 8 uur tot Maan dagmorgen 8 uur DR. VERCAUTEREN Telef. 385 Alléén voor spoed gevallen, Visites moeten aangevraagd worden vóór 12 uur. Dr. H. VAN DEN HOMBERGH, Woensdag 14 Februari laatste spreekuur Choi-les Ruysstraat. Tot Maandag 19 Februari geen spreekuur. Alleen voor spoed gevallen. GROENE KRUIS Maandag 12 Februari Kleuterbureau van 2 tot 3 uur Donderdag 15 Februari Consultatiebureau voor zuigelingen uit de KOM PSYCHOLOGISCH INSTITUUT LIMBURG Aanmelden voor onderzoek iedere 2e en 4o Woensdag van 2 tot 3 uur in het Wijkgebouw Groene Kruis. Spreekuur Psycholoog iedere 3e Woensdag van 3.30 tot 5 uur. HONDENBELASTING Burgemeester en Wethouders van Venray vestigen de aandacht van houders van honden op de bepaling van artikel 12 der verordening op de heffing van hondenbelasting in de gomeente Venray, volgens hetwelk zy, die vóór of op 31 Januari geen aangifte-biljet hebben ontvangen, ver plicht zyn vóór 20 Februari aangifte van het houden van een of meer honden te doen, door invulling en ondertekening van een ter secretarie afd. IV kosteloos verkrijgbaar aan giftebiljet. Venray, 23 Januari 1951. Bekendmaking. Burgemeester en Wethouders van Venray brengon ter openbare kennis, dat de „Verordening tot aanvulling van de Algemene Politieverordening Venray", vastgesteld bij besluit van de gemeenteraad van 28 November 1050, No 863 on blijkens boricht van Gedeputeerde Stalen van Limburg, dff. 27 Januari 1051, -ie afdeling No 771, aan dit College medegedeeld, gedurende drie maanden op de ge meentesecretarie (Afdeling I) voor eenieder ter lezing is nedergelegd, Venray, 1 Februari 1051. Burgemeester en Wethouders vnd. A. H. M. JANSSEN, Burgemeester J. v.d BOOM, Is. Secretaris, AANBESTEDING. Voor rekening van do Staatsmijn Emma te Heerlen werd onderhands aanbesteed het bouwen van 10 amb tenaarswoningen. Laagste inschrijvers waren Gebr. Janssen te Venray met f 24-1.000. AGENDA: Maandagavond 8 uur in zaal Wil- helmina repetitie van Polyhymnia. Tevens is er dan gelegenheid tot aanmelden van nieuwe leden. Woensdag is er in de aula van het Gymnasium een Passie-avond, welke zal worden verzorgd door Ben van Hest. Plechtige inzegening In alle stilte, wars van'iedere vorm van openbaar vertoon, werd Maandag morgen het nieuwe studiehuis van do Paters Ongeschoeide Carmelieten te Smakt, ingezegend. Om 0.30 uur werd door Pater Rector in de Josefkapel een H. Mis opge dragen, waarna door Pater Amandus Smackers, Provinciaal der Orde, de gebouwen werden ingezegend. Hierbij merkten wij o.m. op het voltallige personeel* van Fa. Koenen aannemers te Holthees, architect Schols uit Sittard e.a. Het gebouw is geworden een ryke aanwinst niet alleen voor de bewoners van Smakt, maar zeker voor do Orde der Paters Ongeschoeide Carmelieten, die met dit studiehuis er het hunne toe zullen bijdragen tot verrijking en vermeerdering van de kennis Gods. GeTonden roorwerpen Paar kinderhandschoenen en lange dameshandschoen, Wachtm. Dijkman Oostrum C 24 Kindorhandschoenen, Selder, Wil- helrainastraat 15 Drie schoppen, W. Jeuken, Veltum L 79a Lederen kinderhandschoen, Wijn hoven, Veldstraat Zware hamer (moker), oen paar wolion wanten en rozenkrans, kazerne Langstraat Grys bruine bivakmuts en balpen, H. Bonants, Veltum L 16 Twee sleutels, wachtm. Seuren, Hofstraat N.W. 2 Waar blijven we met ónze ^ietéen De gehele winter al is 't op Zondag by de Paterskerk een misère geweest met de fietsen. Nergens kon je ze behoorlijk kwijt en als je wat vroeg uit de kerk kwam moest je eerst vyf, zes andere fietsen versjou wen, voordat je op de jouwe kon wegpeddelen. Menig kar retje heeft er dan ook zwaar onder geleden Gelukkig is 't leed nu geleden. Gradje Custers heeft de oude rekken keurig opgeknapt. Hebt U ze nog niet gezien Ze staan opzy van 't klooster. U gaat de „overge schoten" boogjes door en daar vindt U een prachtige parkeer plaats voor uw fiets. Wilt U zich de moeite getroos ten daar voortaan uw fiets te plaatsen moet'ze heus niet in het kerkportaal zetten, ook niet in de nieuwe Smarten- hof langs de kerk. Ook de paaltjes rond 't plein vóór de kerk en 't klooster zijn daar niet voor d;it doel geplaatst. De leuze zij dus De fietsen in de rekken. P. GARDIAAN Kinderwant en rozenkrans, Voer man s, Lange weg 72 Gouden ring, G. Vollenberg, Wil lemstraat 2 Windscherm, wachtm. J. Gielen, Stationsweg 37 Lederen riempje, wachtm. G. den Holder, Merseloseweg 2? Rode herensjaal en Damespolshor- ge, van Elswyk, Kruisstraat 18 Vulpen en das met dasspeld, Jans sen, Steeg K 62, Leunen Rozenkrans en trainingsbroek je, A. Janssen, Langeweg 43 Sjaal, Custers, Smakterweg 2b Balpen, Hawinkels, Hofstraat. Weer stoomtreinen Roermond-Njjmegen Er loopt een gerucht, dat het traject Roermond-Nymegen met ingang van 19 Februari weer door stoomtreinen zal worden bereden. Bij informatie op het hoofdbureau der Nederlandse Spoorwegen door de Gazet v. Limburg kón men daar dit gerucht noch be vestigen noch ontkennen. Wel ver klaarde men, dat het traject Roer mond-Nymegen het eerste, zy het misschien gedeeltelijk, zou worden hersteld, indien de verbetering in de kolenpositie blijft aanhouden. Intussen hobben, naast andere protesten, de gezamelyke burgemees ters van Oost-Brabant en Noord- Limburg ook by de Ned. Spoorwegen op weder indienststelling aange drongen. Het orgel speelt weer te Gejjsteren Voor de bewoners van Geijsteren, is het Zondag een grote dag geweest. Immers daar werd het nieuwe kerk orgel plechtig in gebruik genomen en door de Zeereerw. Heer Pastoor van Wyngaarden voor het lof, plech tig ingezegend. Tijdens het Lof verleende het parochieel zangkoor haar muzikale medewerking, terwijl de Venlose musicus Martin Kooien het orgel ba- speelde, o.m werd uitgevoerd Fantasia van Bach, Choraal „Herzlich tut mich verlangen" van J.S. Bach. Verder een Pools Kerstliedje. Het orgel bestaat uit 10 registers op 2 klavieren en pedaal en is ge bouwd door de Fa. Verschuuren te Heythuizen. Geijsteren heeft zyn kerk met orgel nu terug en al is het een van de kleinste parochies van 'tRoermondse Diocees, het is zeker niet de minste. Ontginningen in Noord- Limbnrg. In het afgelopen jaar zyn in Lim burg in totaal ongeveer 500 hectaren woeste gronden ontgonnen en ge schikt gemaakt voor de landbouw. Deze ontginningen geschiedden vooral in het noordelijk deel van het gewest. De werkzaamheden werden uitge voerd door de DUW, welke hiervoor gemiddeld 400 arbeiders te werk stelde. Daarnaast nam de cultuur technische dienst deel aan deze ont- ginning8arbeid in zogenaamd ..vrij werk". Men hoopt het komende jaar nog meer wooste grond te ontginnen dan in 1950. Limburg is pas de laatste 15 jaar begonnen met ontginningen op ruime schaal. Vooral de Ospelse Peel en de uitgestrekte heidevelden en vennen in de gemeente Venray en Horst komen hiervoor in aanmerking. Omstreeks 1880 lagen in Limburg ongeveer 34 000 ha. woeste gronden. Sedertdien zijn byna 24.000 ha. in dit gewest ontgonnen, zodat er nu nog 10.500 ha. van deze gronden op veredeling wachten. Daarvan zijn er nog 8000 ha. voor cultivering geschikt. Yoederaardappelen nit lYest-Dnitsland De Prov. Voedselcommissaris voor Limburg deelt mede, dat door de Regerine een betalingscontingent ter beschikking is gesteld voor invoor van vooderaardappeleD uit West- Duitsland. Gezien de aldaar geldende prijzen voor voederaardappelen kan invoer hiervan voor de veehouders een wel kome aanvulling van hun voeder positie betekenen tegen redelijke prijzen. Belanghebbenden, die hiervoor in teresse hebben kunnen zich ter ver krijging van invoermaehtigingen, die gesteld dienen te worden op by de Kamer van Koophandel verkrygbare rode formulieren, met bijvoeging van twee ondertekende afschriften van de >ro forma-factuur, wenden tot het Bedrijfschap voor Hooi, Stroo en Ruw- voeder, Koningskade Den Haag. S.V.V.-nieuws Het -eerste was Zondag vry en hebben van hun vrije Zondag gebruik gemaakt, om het tweede eens te zien spelen. Het trof bovendien zeer góed dat juist de twee koplopers elkander op het S.V.V.-terrein ontmoeten. Blerick II had 15 punten uit 8 wed strijden en Venray II had 13 punten uit evenzoveel wedstrijden. Venray II moest winnen om met Blerick gelyk te komen. Voor de rust speelde Blerick met de wind mee en was iets meer inde aanval. De minder talrijke aanvallen van Venray waren echter veel gevaarlijker en het schieten van Venray was niet bepaald gelukkig, anders was het voor rust meer dan 1-0 voor Venray ge weest. Goedkoop kwamen zij boven dien aan het eerste doelpunt. Back en keper van Blerick liepen gelijk tijdig naar een voorzet van links. De back stopte en speelde op zyn keper terug, doch deze was uitgelopen en tergend langzaam rolde de bal in het verlaten doel. Het was wel duidelijk, dat Venray de beste kans maakte, om deze wed strijd te winnen nu ze na rust de vry sterke wind in de rug kregen. Reeds vyf minuten in de tweede helft was de zaak bekeken, want het 8Coringsbord wees reeds 4-0 aan. Dus drie goals in vyf minuten. Toen gebeurde er iets wat niet had moeten gebeuren. Een voorzet van links, kwam voor Venray's doel. De keper behoefde slechts twee passen vooruit te komen, de bal te grijpen en het veld in te zenden, doch neen een duiksprong, een missen van de bal en de toestormende midvoor van Blerick schoot in het verlaten doel. Die franjes er aflaten keper, dan zyn wij tevreden. De eindstand werd ten slotte 7—1 voor Venray 2. Zondag geen wedstrijd doch 18 Febr uit tegen V.V.V. 3. Let bijzonder goed op deze wedstrijd." Het eerste gaat naar Venl. Boys. Degenen die het tweede hebben zien spelen j.l. Zondag, weten welke spel methode zy moet gebruiken om succes te hebben. Wordt met het nodige enthousiasme begonnen en volge houden, dan kan er gewonnen worden, anders blijven de punten in Venlo. De Venl. Boys zullen wel alles in het werk stellen om van de onderste plaats af te komen, daar kunt U op rekenen. Het derde speelt thuis tegen LVV 2. Denk aan de kampioenskans jongens, dan kunnen de puntjes in Venray blijven. Heden Zaterdag en morgen Zondag zijn de verdiepingsdagen van S.V.V. Om 6 uur houdt Rector Booymans in zaal Schellen een spreekbeurt voor de S.V.V.-jeugd en hun ouders en om 8 uur voor de senioren. Zondag is er voor allen een ge zamenlijke H.Mis waarna koffietafel, Op (le lemen baan De Flatsers Baarlo, Geliek Op Venlo, Ons Plezier, Hegelsom, en kampioen in de Noord-Limburgse Beugelbond. Woensdag 31 Jan. had de wedstrijd plaats tussen de Knippers A O.D.L. A die eindigde in een 5—3 overwinning voor de Knippers. Zodoende staan beide verenigingen met 14 punten gelyk, waardoor nog een beslissings wedstrijd zal gespeeld moeten worden. Deze zal plaats hebben op neutrale baan van Onder Ons, Venray en onder neutrale leiding van de heer A. Jacobs, uit Venray. Het zal een spannende strijd worden en als men de zenuwen de baas blijft, zullen er zeker goede partijen gespeeld worden. Er zullen 8 partijen gespeeld worden. Tevens zal de kampioen bekend worden, daar by gelijkspel de bovenste drie beste spelers nog maals moeten spelen. Op 18 Februari zullen de kampioens wedstrijden plaats vindenin de B-klasse tussen Geliek Op en Ons Plezier, in Hegelsom; in de A-klasse tussen de Flatsers en de winnaar van de beslissingswedstrijd in district II. Hierover zullen wij een en an der nog nader bekend maken. Deze vier kampioenen zullen een Oorkonde ontvangen. De kampioenen van district I Venlo en district II, Venray, zullen een wederzijdse wedstrijd spelen voor het kampioenschap in de A- en B-klasse van de N.L.B.B., die tevens nog een vergulde medaille zullen ontvangen. 11 Maart algemene Jaarvergadering van de N.L.B.B. in Melderslo, waarop de concoursdata worden vastgesteld, Bestuursverkiezing, Notulen, Jaar verslag, huldiging Kampioenen enz. zal plaats hebben. Aan de concoursen is in beide klassen een nieuwe beker verbonden. A-\yis8elbeker Baanhouders district II Venray. B-wisselbeker N.L.B.B. Als 2e prijs inleidende klasse, een lauwer krans. Volgens geruchten zullen Holthees, Geijsteren, Horst America en Leunen zich voor het komende seizoen weer bij do N.L.B.B. aansluiten. Deze verenigingen zullen onze beugelaars zeker nog wel bekend zijn, daar deze vroeger niet tot de zwaksten behoorden. Wy wensen hun alvast veel succes in hun training. 4fet vóórnaamste van de afgelopen week Minder Belgische francs foor Nederlandse boter. In bevoegde kringen verneemt men dat ingevolge besprekingen tussen de Nederlandse en Belgische regering de pry's van Nederlandse verse boter zal worden verlaagd van 76 tot 74 franc per kilogram. Deze maatregel wordt vermoedelijk heden reeds van kracht. Veredeling ran het Ambacht. De Vereniging ter Veredeling van het Ambacht stelt ook dit jaar de gelegenheid open. om onder Ryks- toezicht examens af te leggen ter verkrijging van de graden „gezel" en „meester" in do onderscheidene am bachten. Deze examens worden, by voldoende deelname, afgenomen in de week van 16 tot 21 Juli te Amsterdam en Assen, van 30 Juli tot 4 Augustus in Utrecht, Sittard en Maastricht. Nadere inlichtingen zijp te ver krijgen by het Secretariaat" der Ver eniging, Stadhuis, kamer 197 te Amsterdam C. Gewetenswroeging na zes jaar Ty'dens de evacuatietocht naar Groningen, in de winter 1944—1945 miste de familie Deenen uit Lomm (Limburg) op zekere dag een horloge, een trouwring, een gouden kettinkje en enkele kledingstukken. De diefstal werd nooit opgehelderd. Maandagavond werd bij de familie, die thans weer in Lomm woont, op de deur geklopt. Toen men opendeed was er echter niemand te zien. De volgende morgen vond men in een pakje voor de deur de sinds zes jaar vermiste trouwring. Distribntie van aardgas nog niet mogelijk. Sinds de bevrijding heeft de Neder landse Aardolie Maatschappij 27 millioen gulden besteed voor het opsporen van aardgas in de Neder landse bodem. Dit jaar zal weer tien millioen gulden voor dit doel worden uitgegeven. Het gewone aardgas, dat deze My. niet zelf benut, zal tegen een rede lijke prys aan het Rijk worden ver kocht. Het Ryk op zyn beurt kan het gas tegen nader te bepalen voorwaarden aan derden verkopen. Het opsporen van aardgas is nog niet voltooid. Een schatting van de in het noord oosten van ons land aanwezige hoeveelheid is dus niet mogelijk, Daarom kan evenmin worden bepaald waarvoor het aardgas straks zal worden gebruikt. De invoer van meer gas uit Duits land beschouwde de minister als een welkome aanvulling van de energie, welke voor onze industrie nodig is. Om die reden gaat men van Rijks wege thans na, hoe men dit gas in de industriële behoeften in 't Oosten des lands kan worden voorzien. Daarbij wordt rekening gehouden met de mogelijkheden, die het Ned. aardgas straks nog kan bieden. De brandstoffenvdorziening is een belangrijk vraagstuk. Bij de oplossing daarvan moet een zo groot mogelijk gebruik van producten uit eigen bodem worden gemaakt. De huidige moeilijkheden by de kolenvoorziening zijn voornamelijk een gevolg van een samenloop van omstandigheden. Tuinders vragen 8 millioen toeslag De minister van Landbouw heeft 'n verzoek ontvangen van de Stich ting voor de Landbouw, om de koudegrondstuinders, die in 1950 grote stroppen leden, met byna acht millioen gulden toeslag te hulp te komen. Door afzetmoeilykheden, speciaal in de exportsector, is het gemiddelde prijspeil van de meeste producten van de koude grond in 1950 zeer laag geweest. Door het stellen van mini mumprijzen op de veilingen voor de voornaamste producten is getracht, een bodem in de markt te leggen. Hiertoe werden minimumpryzenfond sen gesticht, die echter ditmaal van betrekkelijk geringe invloed op een rendabele teelt waren. De minimum prijzen, noch de vergoeding by „doordraaien" hebben in vele gevallen de kostprijzen der tuinders op de koude gronden ook maar by benade ling, doorgaans zelfs nog niet tot de helft, bereikt. Gevraagd is nu, om de door on gunst van de markt getroffen telers zodanige toeslagen te geven, dat zy boven de minimumprijzen en boven uitbetaalde vergoedingen by door draaien, in totaal 75 procent der gemiddelde kostprijzen over 1950 zullen hebben ontvangen. Kind gestorven in een ketel met bleekwater. Een 2jarig kind van W. aan de St. Jacobslaan te Nijmegen is op tragische wijze om het leven geko men. Toen de moeder zich even verwijderd had, vond ze by terugkeer het kind rechtop zittend in een teil bleekwater. Tot haar ontzetting be merkte ze dat het dood was. Elk jaar meer faillissementen Nadat in 1945 met een totaal van 168 faillissementen het laagste punt was bereikt, begon in 1946 een stadige stijging, die onafgebroken voortduurde, zo deelt het C.B.S. mede. In 1950 zyn totaal 1045 faillisse menten uitgesproken tegen 1694 in 1949. Dit blijft nog alty'd beneden de aantallen van de vooroorlogse jaren, (van 1936 tot en met 1939 zijn resp. 4405, 3125, 2526 en 2i 29 faillissemen ten uitgesproken). Verdeeld naar de bedrijven steeg het aantal bij de bouwbedrijven van 139 in 1949 tot 215 in 1950, kleding en reiniging van 29 tot 61, metalen, stoomwerktuigen enz. van 133 tot 79, warenhandel van 426 tot 503 en voedingsmiddelen van 44 tot 70. Gesplitst in een aantal per 10 000 inwoners geven de provincies Utrecht 22.1, Noord-Holland 32,6 en Zuid- Holland 21,4, een hoger relatief cijfer te zien dan het Rijk 19,4, Zeeland 9,7 en Limburg 9,4, blijven beneden de helft van het ryksciifer. Van de negen grootste gemeenten ging Haarlem aan de kop met 52,7 jer 100 duizend inwoners, daarna Nijmegen 42,5, Amsterdam 37,5, Den Haag 27,9 en Rotterdam 24,4 Het gunstigste cijfer geeft Gro ningen te zien nl. 16,1 faillissemen ten per 100 duizend inwoners. WERKLOOSHEID NEEMT TOE In de maanden December 1950 en Januari 1951 nam de werkloosheid in Nederland toe met resp. 30.460 en 8.017 (tezamen 38.477). Eind Januari 1951 bedroeg het totaal aantal mannelijke werkloze 1 io.905 t.w. 77.420 geheel werklozen (vorige maand 75.537) 31.754 DU W-arbeiders (27.216) en 1.731 wachtgelders (2 135). Het aantal werkloze bouwvak arbeiders steeg van 18.757 tot 20.390, metaalarbeiders van 5.520 tot 5.936, landarbeiders van 20.896 tot 22.601 en losse arbeiders van 15.246 tot 16.577. Het aantal by arbeidsbureau's in geschreven gedemobili8eerden daalde van 2.577 tot 23.00. Zij genieten priori teit bij de arbeidsbemiddeling. Het aantal deelnemers aan de cur sussen op de Rykswerkplaatsen voor vakontwikkeling daalde van 3 840 op 3.491, waaronder 2.092 gedemobili seerde militaiien. De vraag naar mannelijk personeel eeg van 13.431 tot 15.149. De werkloosheid blijkt in alle pro vincies te zijn toegenomen ^uitge zonderd Overijssel) maar relatief wel het sterkst in Friesland en Noord- Brabant. Op het ogenblik zijn er in Nederland 36 werklozen per 1000 mannelijke beroepsoefenaren tegen 35 op 31 Januari 1950. Onder beroepsoefenaren dient men de mannelijke bevolking te verstaan van 14 tot 65 jaar, in aanmerking komend en geschikt voor arbeid. De werkloosheid is het grootst in Drente met 101 en bet geringst in Overijssel met 17 werklozen per 1000 mannelijke beroepsoefenaren. Het aantal werkloze vrouwen steeg van 5.390 tot 5.820. De vraag naar vrouwelijk personeel nam van 14.939 toe tot 15.837. Kolen voor Engeland worden in Rotterdam gelost. De Engelse havens zyn zeer goed uitgerust voor het laden van export kolen in zeeschepen, maar veel min der goed voor het lossen van import kolen uit zeeschepen. Zodoende is Engeland niet in staat alle schepen met Amerikaanse kolen zelf telossen. Daarom komen er nu enkele grote schepen met Amerikaanse steenkool naar Rotterdam, welke haven over puike installaties voor dit doel be schikt. De kolen zullen hier worden over geladen in kleinere vaartuigen welke de kolen zullen brengen naar de Engelse havens, waar zy het hardst nodig zijn. De kolen worden zo wel duurder, maar Engeland schijnt er zeer om verlegen te zitten. Eenvoudig belastingsysteem voor huispersoneel Werkgevers van huispersoneel zul len voortaan ontslagen zijn van het invullen der vele en omslachtige belastingformulieren voor hun ge dienstigen. Inplaats daarvan krijgen zij één loonbelastingkaart, waarop, naast het loon in geld, terstond de verschuldigde belasting kan worden afgelezen. In dit belastingbedrag ia reeds ver rekend hetgeen betaald moet worden voor het indirecte loon, dat genoten wordt in de vorm van kost en even tuele inwoning. Het afzonderlijk berekenen hiervan wordt derhalve overbodig. Vervallen is bovendien het voorschrift, dat méér belasting moet worden opgebracht, indien de werkgever die betaalt. De nieuwe regeling is van toepassing met terug werkende kracht tot 1 Januari 1951. Voor werksters moet een kaart worden gevraagd als zy op meer dan twee dagen per week by de werk gever in dienst zyn en het loon meer dan f 3.50 per dag bedraagt. Tentoonstelling te Nijmegen De gemeenteraad van Nijmegen heeft met algemene stemmen goed gekeurd het plan van burgemeester en wethouders om voor f 5000 deel te nemen in een garantiefonds voor het organiseren van een tentoonstel ling op het gebied van handel, nijver heid, kunst, verkeer en luchtvaart, in de periode van 29 Juni tot 8 Juli a.s., te houden door de stichting Vivat Noviomagum in Nijmegen. Bovendien zal de gemeente faciliteiten verlenen door gemeentelijke diensten tot een maximum van f 3000. Na het verdwijnen van alle symp- tonen, die de de Carnavalsdagen onvermijdelijk schijnen mee te bren gen en wij weer helder van geest en inzicht zijn geworden, realiseren wij ons, dat het „Vasten" is. De Vasten met voorschriften en beperkingen, onthoudingen en offers, die ons vreemd aandoen na het min of meer uitbundig afscheid nemen van het vlees de genoegens en geneugten, die onder ieders bereik lagen het Carnaval Zyn wy mensen met geloof, dan is er geen desillusie, omdat de Kerk iets redelijks van ons vraagt, daar wjj er tenslotte zelf de meeste baat by vindsn; want wy verkrijgen deugd en beloning, door de beheersing en de matigheid worden de ondeugden beteugeld, onze geest meer ontvan kelijk voor hogere wijsheid en ons lichaam misschien het meest door op gezonde wyze „de lyn" te bevor deren Al brengt de vasten zeker geen ondervoeding, verregaande verzwak king teweeg, toch vraagt het iedere dag opnieuw offers van ons om in de goede geest iets voor het Hemelrijk te doen en dat veertig dagen lang.... Het besef, dat het om hogere mo tieven gaat, dat de Vasten een groot hulpmiddel is om de strijd tegen ons zelf met succes te voeren, dat er veel te vereffenen is voor al onze 'pekelzonden om van de groteren nog maar te zwijgen geeft ons de nodige energie om al het gevraagde te volbrengen en onze eigen goede werken hieraan toe te voegen. Hierin vinden wy rust, trooat, blijdschap, vrede en uitzicht op de apothose van ons leven, namelijk een eeuwig geluk, dat wy verworven hebben door boetvaardigheid en het trouw vervullen der christelijke plichten. Dit hebben wy voor op de mensen voor wie het Geloof geen licht en geen leven meer is, die geen offer en verlossing van node hebben, omdat zij zich in geen enkel opzicht schul dig voelen en op die wijze terecht komen /in een koud en afgestompt materialisme. Door de natuurlijke moed, durf, kracht en eer hebben zy' geen behoefte en verlangen door iemand verlost te worden. Als zy verlossing nodig hebben, doen zy dit zelf en verlossen zij zichzelf door het leven in al zijn vormen te bevestigen. Zij deinzen voor niets terug, voor geen enkele plicht, voor geen enkel offer en trachten zij steeds op de hoogte van de gestelde, doch beperkte taak te staan. Hee! het leven is voor hen immers slechts een opgave, een taak, diezy naar best vermogen willen volbrengen. Zelfs wanneer zy hierin niet slagen, wanneer de pogingen onder het ideaai blijven, in ieder geval hebben zy hun best gedaan en de beste en laatste krachten gewijd aan het levensdoel: de dienst aan zichzelf en de gemeen schap, zonder grotere perspectieven en diepere kern. Daarom hebben zij ook geen behoefte aan een hemel. Zy doen hun plicht niet om daarvoor beloond te worden, maar enkel en alleen omdat het besef van eigenwaarde hen er toe dwingt overal en tegenover allen hun plicht te doen. Het fabeltje van de hemel is goed voor kleine kinderen om hen zoet te houden. Daarom geloven zy ook niet aan een hel. "Waarom zouden zy straf ver dienen, als zy de zichzelf gestelde plicht doen, als zy handelen volgens de stem van het hart zonder bindende normen En wanneer zy werkelijk zouden falen en misdoen, belijden zij de tekortkoming voor de rechtbank van dat eigen geweten. Daarom geloven zy vanzelf ook niet aan een eeuwigheid, aan een eeuwig voortbestaan van de mens. Zeker, zy zullen eeuwig olijven leven, maar alleen in de werken, die zy tot stand gebracht hebben en dit is de enige onsterfelijkheid, waarnaar zy ver langen. Deze eenzijdige levensinstelling kan geen blijvend geluk brengen in de itormen en tegenslag van het leven, slechts dan wanneer wij verankerd zyn in God vinden wy een houvast, een veilige beschutting van ons on rustig hart. Dan krijgen wy een beter besef van het grote Godsplan, ook in ons'eigen leven en zien wij de waarde van offer en verlossing, blijven geloof, vertrouwen en overgave ons bezielen in deze periode. P. H. RONGEN O.C.R. f BURGERLIJKE STAND van 2 tot 8 Febr. 1951 GEBOREN Smits, Maria H.J.IGroenewoltsepad 22 Vermeulen, Antonia L.M. Langeweg 60 Wijnhoven, Flora J.O., Pastoor Ruttenstraat 16 Hendrix, Wihelmus Th.M., Merselo M 118 Theeuwen, Engelbert A.M, Hoenderstraat 82 Litjens, Petronella L.M. Oostrum C 20c OVERLEDEN Weyenberg, Jan H., weduwnaar van Vermeulen Jacoba, 79 jr, won. te Aijen Kessels, Emanuel G.M., zes weken, wonende ce Meerlo Jetten, Guillaume L., 69 jr, kleer maker, Langstraat Voesten Hendrina, weduwe van Verdijk Johannes, 82 jr, ONDERTROUWD Hoffman, Jacobus W.Fr., 34 jaren. Officier Ned. Leger, te Amsterdam en Janssen, Petronella H.J.C., 27 jaren, te Venray Mulders, Peter W., 25 jr, metselaar, te Arcen en Velden en Janssen, Mar tina J., 26 jr, te Venray. GETROUWD Camps, Gerardus J.H., 49 jr, land bouwer en Willem8, Francisca G.J., 34 jr, beiden te Venray. BOEKBESPREKING Godvruchtige Oefeningen ter ere van de Moeder van de Zeven Smarten, vereerd in de Minderbroederskerk te Venray door P. Cunibertus Sloots O.F.M. Nu wegens de eisen van het modern verkeer de Smartenhof by de Paters alhier verplaatst moest worden, zyn de zeven staties geplaatst langs de gevel van de kerk. Als een handleiding ter beoefening van de aloude Venrayse devotie tot de Moeder van VII Smarten, stelde P. Cunibertus Sloots het genoemde boekje samen. Behalve een zevendaagse oefening bevat het gebeden voor diverse aan gelegenheden en noden. Wy durven dit werkje, op welks omslag het beeld van Maria van Smarten uit de Paterskerk keurig werd afgedrukt gaarne aanbevelen. M.D. KERKELIJKE DIENSTEN PAROCHIEKERK St. Petras-Banden PAROCHIE-ACTIE: Ons inzetten voor de uitbreiding van het Ryk van God in onzelf en in onze medemens. Priester 7. d. weekKap. v. Leipsig Zondag: ie Zondag in de Vasten. 6 uur leesmis J. van den Bogaert en echtgenote; 7 1 lid van de H. voor de paroc 10 uur Hoogm gregatie en I dorlof en Kruii Lydensmeditati MaandagZ Orde v.d. Servii alle overl. paro G. Gossens en mis Peter Geu: Joh. Henricus 7 uur zielelof DinsdagH der 9 Dinsdage veiering der Petronella Rejj Piet v.d. Vorl.e makersbond; 7.; Vaske; 8.15 gei en echtgenote Woensdag 1 Zaterdag zyn vasten- en ontl 7 Woensdagen ering der reliqu Reynders; 7 uu,! Jan Swinkels-Ij gest. jaard. Wfll Donderdag-• 6 30 leesmis 7 uur leesmis H. Sacrament!! jaard. Gerard "Wj Maria en Frar' Z.Eerw. Heer F! Vrijdag: 6.iï Reynders; 7 i Deenen en eq Martinus v. d. i Peter Wagernfj tjens (ïH); 7 i Zaterdag: 63| 7 uur leesmis j 7.30 best. jaarlr gest. jaard. Pij 7 uur Marialofjj KATECHISl| de 3e en 4e kï{, 32e en 33e e' leren de 35e ei; VELTUM. l|j Jacoba Kusteif- de buurt. j j Verloof Van 27 Februi Roermond etf speciaal voor 1 hebben. Inlicht Pater Domitiui Jeug| Vanavond jj: Parochiekerk f< rentie gaat vat sing van de.; jongens preseK- paIi Zondag1 e Leesmissen 5.41 narda E wafts-Ja t.z.i. (fam. Ho«i ceren vooraan Paterskerk, 26 4.20 gez. Vesptr tatie door Pate zeer dringend wezig te zyn. Maandag7 U Loonen; 7.30 Bte als lid v.d. De:( Dinsdagvin Antonius-novea; Allerheiligste t steld, Gedureic men (onder de£ een volle aflaa Hoogmis t.e.v. 7.30 leesmis to 8chuuren-v.d. Co man en Jacqul: Lof met de gb en predicatio'cio: Gebedsintentie opgegeven wod< Woensdag: nardus Hendrk Orde; 7 uur vio Donderdag: 7 Niessen; 7.30 t-e Vrijdag: 7.3) Henri Hoeymsi H. Kruisweg. Zaterdag7u Francina Vogto biechtgelegenbi* Woensdag, Vq Quatertemper^ en onthou'dingid Iedere dag ei weldoeners. Woensdag, Trj Quatertemperdg moet men nit zich ook van le Wy willen T 1 Vasten nog eas sporen in dek en beter te bidi De Vasten he gebed. Beide Jf nodig. Kom daaFc?- de week naar .e vaste overtuijn meer mensen .ai hebben Woon de $jd bezoek zo mogli wegoefening. PAROCHIEL Zondag1 S3 u. H. Mis v.. Gerrit Claesem overl. leden dr H. Apollonia; na ering der relilm meditatie en lf; kerk, 2de vooih Maandag7.3 ouders Martins Lauw. Woensdag:30 Ewals en Henrii Donderdag7.- Martinus Petes, overleden farrlie Vrydag: 7.3 lr Zaterdag: 30 Bomm en Maa 1 horen van 5— n O L. Vrouw. Woensdag, 'ry quatertemperdge en onthoudingda

Peel en Maas | 1951 | | pagina 2