Plannen voor 1951 Onze nieuwe Rubriek. WEEKBLAD VOOR VENRAY EN OMSTREKEN Na de Carnaval BEL BIJ BRAND 392 Nieuw wetsontwerp ter bespoediging uitvoering ruilverkavelingen Uit de geschiedenis van Venray en omgeving. U kunt niet alles weten ZATERDAG 10 FEBRUARI 1951 No. 6 TWEE EN ZEVENTIGSTE JAARGANG Druk en Uitgave Firma van den Munckhof Drukkerij Kantoorboekhandel Grooiestraat 28 Venray Telefoon K 4780-512 Postrekening 150652 PEEL EN MAAS Advertentieprijzen worden op aanvraag gaarne verstrekt. Losse mm-prijs 8 cent. Abonnementsprijs p. kwartaal: voor Venray f 1.10 buiten Venray f 1.30 uitsluitend bij vooruitbetaling. Vastenavond 1951 is voorby. Drie dagen lang heeft confetti en serpe- tine over ons dorp gezweefd, en drie dagen lang heeft Prins Cas zyn hazen- scepter gezwaaid over al de Peelha- zen, die telken jare meer meedoen aan dit kluchtige volkfeest. Het be gon al Zaterdagavond op hef Prinsen bal, waar een nieuwe traditie werd toegevoegd aan de vele. Een bonte verzameling eostuums, het een al or- gineler dan het andere, was er te zien en toonde al direct dat vooral de jongeren er dit jaar wel zin in had don. Met de Boerenkapel voorop ging het Venray door en toen de Prins binnen kwam ging het er direct op los. Allerlei prijzen werden uitgeloofd en tot elf uur was er een puike stem ming. Het weer was weer best onder de Vastelaovendsdagen, want toen de Prinselijke stoet Zondagsmiddags naar het stadhuis trok scheen de zon en maakte het geheel nog eens zo aar dig. Heer Burgemeester, die in een sympathiek speecbje de macht voor drie dagen aan Gas 1 overgaf. Natuur lijk werden weer de traditionele ere tekens uitgereikt en toespraken ge houden, en de anders zo deftige raads zaal, was in een minimum van tyd omgetoverd tot een stoomearoussel vol confetti en lawaai. Dan ging het naar de geeostumeerde voetbalwedstrijd, die het publiek knappe staaltjes van voetbal liet zien Dat ook daar gewerkt werd, toonde de eindstand van 11 11 Toen Cas I 's avonds na een druk bezochte receptie de café's bezocht heerste er een prima stemming en waren de zaken overvol. Duizenden en duizenden hebben 's Maandags het hoogtepunt van de Carnavalsviering meegemaakt, toen de grootse optocht trok. Een optocht, die volgens kenners met de beste uit Limburg kan wedijveren. Gemeentepolitiek en al wat dies meer zij, kreeg zo links en rechts weer de nodige vegen uit de pan en zelfs de Prinsenwagen gaf een venijnig steekje op de Ned. Spoorwegen. Duizenden hebben van dit gebeuren genoten en deze optocht heeft weer eens te meer laten zien wat Venray vermag als het weet samen te werken. Mooie eostuums, aardige vondsten, het wisselde zich af in deze bonte stoet, die een waardige bekroning kreeg in de goede oude Boemel, die de Prins vervoerde. Was het een wonder, dat de café's 's avonds het volk ni6t meer konden bergen, nog gezwegen van de danstenten, waar duizenden hun hart weer hebben opgehaald aan de raspas en dergelijk schoons meer. De opening van het dansen werd verricht door Cas I in de Millse tent en daarna ging het in vlot tempo op bezoek bij de Venrayse kerkdorpen. De Smakt en Oostrum werden bezocht en de Heyde, Merselo en Ysselsteyn en overal werd de Prins vol enthou siasme ontvangen, vooral in Yssel steyn, dat ieder jaar opnieuw de Carnaval uitbundig weet te vieren. De Boerenbrniloft wordt ieder jaar beter. En ook dit maal trokken tientallen paartjes naar het Gemeentehuis, onder de vlotte tonen van de Roadskapel, die dit jaar voor het eerst de verschillende plech tiglieden heelt opgeluisterd met haar oude polkas en mazurkas en direct de stemming er in wist te brengen. Na een tocht door het dorp werd dan op het Gemeentehuis het boeren- paar in de echt verbonden en kregen zjj de traditionele pruupkesweg aan geboden. Velen gingen in café Verbeek op receptie bij het jonge paar en tot laat in de avond werd bruilott gevierd. Intussen was de Prins alweer op inspectiereis door de gehuchten, een inspectiereis, die vooral in Oirlo op een waar verbroederingsfeest uitliep. Moge er in het verleden misschien wel eens haken en ogen geweest zyn tussen Venray en Oirlo, Vastelaovend Dinsdag was daar niets van te merken, integendeel de Oirloscbe Prins en Cas I, alsmede de beide Raden van 11 was een jolige troep, voor wie het vertreksein veel te gauw gegeven werd. Ook in Castenray, Leunen en Veulen was een beste stemming en het was geen wonder, dat Prinselijke stoet byna anderhalf uur over tyd weer in Venray aankwam, waar in'diverse dansgelegenheden duizenden vermaak hadden gezocht. Maar aan alles komt een einde en zo ook aan het ryk van de Prins. Toen het klokje half twaalf sloeg, was het einde daar. Duizenden hebben weer Vastel aovend gevierd in Venray en inder daad is het uitgekomen wat het liedje van dit jaar vertelde: „Als het Car naval in Venray is, dat is lang niet mis, dat is lang niet mis.... De Ministers van Landbouw, Visserij en Voedselvoorziening en van Justitie hebben een "Wetsontwerp aangeboden, dat hoofdzakelijk de bespoediging van de procedure en de ver eenvoudiging van de uitvoering van ruilverkavelingen beoogt. Het ontwerp van Wet heeft uitsluitend betrekking op de verkaveling van eigendom; in de Memorie van Toelichting geven de Ministers als hun mening, te kennen, dat het vraagstuk van de paehtruil in verband met de te verwach ten ontwerpen inzake de pachtwetgeving dient te worden behandeld. Voorstel tot wijziging rechtspositie pachter Naar de Ministers in genoemde Memorie verklaren is, do bekorting van de procedure vooral van belang, omdat de tyd, welke verloopt tussen de stemming en de inbezitneming van de nieuwe kavels zo kort moge lijk moet zyn in verband met de neiging, die by sommige boeren wel bestaat, op het laatst minder zorg te besteden aan de over te dragen kavels. Volgens de nieuwe opzet behoeft met het opmaken van het plan van toedeling niet meer op het eindigen van de gedingen over de rechten te worden gewacht, terwyl het vaststellen van het plan van mededeling en het opmaken en over schrijven van de acte reeds kan ge schieden ongeacht nog lopende gedin gen over geldelijke verrekeningen. Aldus kan de nieuwe eigendomstoe stand eerder ingaan dan onder de bestaande Wet het geval was. Het ontwerp van Wet behelst voorts een gewijzigde behandeling van een aanvraag in eerste aanleg, vereen voudiging bij de vaststelling van de rechten en veranderingen in de voor schriften voor de ter visielegging, van een snellere voortgang van de werk zaamheden en van de administratieve afwikkeling. Pachter niet langer rechthebbende Een ingrijpende wijziging bevat 't wetsontwerp ten aanzien van de pacht. In tegenstelling tot de be staande wet, die inhield, dat de procedure inzake vaststelling van rechten op de pachter van toepassing was, wordt deze laatste volgens de nieuwe opzet niet meer als recht hebbende aangemerkt. Als sluitstuk van de regeling van de pacht zal, wanneer een goede regeling voor verkaveling op vrijwil lige basis door de tegenwerking van een enkeling dreigt te mislukken en diens belangen niet van die aard zyn, dat by zich door die regeling terecht ernstig geschaad zou kunnen achten, de mogelijkheid moeten bestaan een pachtverhouding op te leggen, d.w.z. aan een verpachter, die zijn grond reeds had verpacht, een andere pach ter toe te wy'zen. In het ontwerp wordt onder be paalde voorwaarden de mogelijkheid geopend om het nuttige werk der ruilverkaveling te vervolmaken door gelijktijdig werken als waterleiding electrische leidingen en dergelijke aan te leggen. Ook voor de landschap pelijke verzorging wordt in het ontwerp ruimte gelaten.. Hoe het garnizoen van Venlo te Well huishield* De inwoners van Well kregen in het jaar 16O6 een minder aangename visite. Nederlandse soldaten van het garnizoen hielden er barbaars huis, Grote en bittere schade werd aan gebracht. Vee, vruchten, koren en alles wat ze maar te pakken konden krijgen, vernielden zij, maakten zy waardeloos of eigenden zich het toe. Bovendien staken zy nog twee wo ningen in brand. De inwoners van Well wenden zich tot de schepenen van Wanssum, opdat deze een officieel getuigenis zouden geven van de gepleegd wan daden. Boret Trippen en VijtKessels vonden het christelijk van de waar heid getuigenis te geven en getuigden in een plechtige attestatie, wat zij gezien en gehoord hadden. Maar die attestatie konden zy niet bezegel by gebrek aan een eigen zegel van het kerspel Wanssum. Wat toen meer gebeurde, zy wen den zich toen tot hun buren in Venray en de schepenen aldaar waren gaarne bereid het stuk te verificeren met hun zegel. En aldus geschiedde op 7 December 16O6. Een Duitser te Well. Toen een groot deel van 't Gelders O verkwartier by de Vrede van Ut recht in 1713 aan Pruissen was afgestaan, zorgde de nieuwe heren wel, dat de mooie baantjes aan hun landgenoten geschonken werden. Zo was tussen de jaren 1780 en 1795 nog Contre-rolleur der Rechten en Licenten van Z. M. de Koning van Pruissen de niet-katholieke August Karei Baron von Branden - stein te Well woonachtig. 32 jaar oud, trad by daar in het huwelijk met Anna Henriette Stuers. Uit dit huwelyk werden twee kinderen geboren, die evenals de moeder de katholieke godsdienst beleden. De Pruissische controleur overleed te Well op 22 April 1812, 67 jaren oud. Een Venrayse schoolmeester te Meerlo. Als schoolmeester fungeerde te Meerlo Willem van Veghel, die van Venray afkomstig was. By overleed in 1751. Later is dat Karei Lodewyk van Schellart, die 21 Juni 1787 stierf. Op een hem betreffend document over een vervallen legaat van 12 October 1779 ziet men de onderteke ning: Actum Venray L. Verblackt, secretaris. Dode, Rade, Raad, Rot of Ray? Voor wie de bovenstaande woorden zo'n soort puzzle betekenen, zal de schrijver dezes maar meteen een verklaring geven. Zij zyn allemaal achtervoegsels van plaatsnamen, die men in onze streken vinden kan'. En die practisch al een dezelfde beteke nis hebben. We zullen dadelijk een aantal voorbeeldjes weten te noemen. Maar laten we eerst de betekenis van het woord vastleggen. Het is niet zo'n heel passend woord, dat heden in veler mond bestorven ligt, als ze gaan spreken van rot dit en rot dat, of als ze beweren dat heel de maatschappij rot is. Toch behoeft rot niet in zo'n minder prettige betekenis genomen te wor den. Vroeger en misschien ook nu nog was het een heel gewone uit drukking om te spreken van rotgrond en men bedoelde er dan niets anders mede, dan grond, die pas ontgonnen was. Ook sprak men wel van rotten van bossen, van heggen enz. en men wilde dan alleen daarmee zeggen, dat men die bossen en heggen omkapten om er vruchtbare grond van te maken. Nu maakt de taal een eigen ont wikkeling mede en eenzelfde woord wordt, vooral in dialecten, in ver schillende vormen terug gevonden, in eigen en dezelfde betekenis echter. Zo is aan onze kant meer in gebruik het achtervoegsel roy, ray, maar verder in het Zuiden houdt men het liever met rade. Wilt U van dit laatste enkele voor beelden: Luistert: We hebben Am- stenrade, Bingelraöe, Doenrade, Im- stenrade, Hillenrade, Kerkrade, Wynantsrade. Hierbij is te noteren, dat de tegen woordige schrijfwijze van die namen zo is. Als men zyn oren te luisteren legt in genoomde plaatsen,dan hoort men byv. Kerkroh, Wynantsroh. Ook vindt men in oudere documen ten wel andere schrijfwijzen. Zo komt wel voor Amstenrode, Bingenrode, enz. Onder de groep, waaronder ook Venray behoort, komen voorLeveroy, Tungelroy, Stramproy. Om ons nu tot Venray te beperken, wy zouden in onze tegenwoordige taal niet anders geheten hebben dan Veenontginning: een naam, die voor de Parel van de Peel nu niet zo fraai klinkt. De naam zelf komt in diverse varianten voor. In de volkstaal zijn we heel gewoontjes: Rooy. Maar in een document van 1224 we beston den dus toen al heten we wat mooier: Rhodhe, in 1490 zijn we nog maar Rode, in 1550 komt voor Ven rode. Hoe oud precies dat Ray is, kunnen we niet zeggen. Maar dat deze naam uit de oertyden stamt, is r.iet aan te nemen. In heel oude documenten komt de uitdrukking niet voor. We kunnen echter zelf zorgen, dat de naam tot in een verre toekomst een welluidende klank houdt door ons als echte „Venrayers" te gedragen. En is een echte Venrayer niet by, die het slechte veen van eigen hart stochten uitroeit, om er de goede grond van vele, echt christelijke deugden in te plaatsen 11111111111111111111 n 111111111111111 Priesterjubilea Op 26 Maart, tweede Paasdag, hopen de Paters Sergius Emonds en Ludger Zeinstra, beide leraren aan het Gym nasium I.C. alhier, de dag te herden ken, dat zij vóór 40 jaren de H. Priesterwijding te Weert ontvingen. giiHiiiiigiBiiiMiiumiMiHinwianroBiitiiMMiiiiuBBBfw Het kan zoet zyn, eens in het verleden terug te grijpen; maar in elk geval bevat het verleden zijn wyze lessen, voor het heden en de toekomst. Met deze beschouwing voor ogen, geven wy reeds geruime tijd wekelyks enige bijzonderheden uit het verdere verleden van Venray en omstreken. Wy zullen deze rubriek voortzetten, maar gaan thans nog een stapje verder. Ondanks oorlog en verwoesting kunnen wy ons verheugen over oude en vergeelde exemplaren van „Peel en Maas" van vyftig jaren terug. Uit deze oude bladen willen wy onze trouwe lezers en lezeressen in kennis brengen met de voornaamste bijzonderheden, die 50 jaren geleden in dezelfde week voorkwamen. Wy menen, dat deze korte uittreksels velen zullen interesseren. Onze mededelingen zullen verschijnen onder titel: Uit „Peel en Maas" van vijftig jaren terug. Voor de eerste keer van wal te steken, moeten wij even vermelden, dat „Peel en Maas" in 1901 zijn twee en twintigste jaargang begon. De ondertitel van de couiant luidde: Weekblad voor Venray, Horst en Om streken. De prijs per kwartaal was 50 hele centen. De uitgever was: W. van den Munckhof-Sassen, maar vanaf 9 Februari 1901 was het: W. A. van den Munckhof. Uit „Peel en Maas" voor vijftig jaren terug. Nummers ran Januari 1901 in bloei toe. In het nummer van 5 Januari 1901 biedt het bestuur van de Postzegel vereniging „China" te Weert de hartelijke wensen aan allen, die de vereniging in het afgelopen jaar zo mildelyk hebben gesteund. Na een langdurige zachte weersge steldheid was de winter eensklaps met kracht ingevallen. De Nieuwjaarsdag was kalm en bedaard, maar vrolijk afgelopen. De Fanfare „Euterpe" trok tegen twaalf uur met een vrolyke mars door de straten, terwyl des middags om 4 uur de stafmuziek van de schutterij „Het Zandakker" haar lustige tonen deed horen. Een onbekende held verbrijzelde 's nachts om 12 uur een lantaarn in de Frontspiesstraat en een in de Langstraat. Voor de verbouwing van een woning van G. Maassen in de Langstraat was de hoogste inschrijver Antoon van de Water voor f 458.De laagste inschrijver was Willem Wijn hoven voor f 360. In het nummer van 12.Januari wordt een overzicht gegeven omtrent de loop van de bevolking. De totale bevolking bedroeg2969 mannelijke en 3136 vrouwelijke personen of totaal 6153 zielen, tegen 6104 op 31 December 1899. Het overlijden wordt bericht van Mère Augustine, aalmoezemerster in het klooster „Jerusalem". De armen verloren veel in haar. J. Derksen nam ontslag als hoofd van de school te Oostrum. De Merselose veeverzekering nam Volgens het nummer van 19 Jan. 1001 zou binnenkort een begin worden gemaakt met vervaardiging van nieuwe banken in de parochiekerk. Door de heren studenten van het Gymnasium was 14 Januari opnieuw opgevoerd het zo roerende drama „Tarcisius". Van alle kosthuizen waren vertegenwoordigers aanwezig, die buitengewoon voldaan waren. Het bericht sluit met de opmerking „Trouwens, van onze studenten met hunne bekwame leraren mag men met recht wat keurigs verwachten." De enige stoommachine, die Venray in werking had, werd op non-activi teit gesteld. De boterbereiding zou weer met handkracht worden voort- De onderwijzer Vermeulen te Wans sum werd benoemd tot hoofd van de school te Thorn. Vcl&ens het nummer van 26 Januari was de veemarkt op 21 Januari druk bezocht. Melkkoeien brachten van 160 tot 210 gulden op. Er werden besprekingen gehouden over een eventueel nieuw postkantoor. Henri Oudenhoven werd benoemd tot klerk aan de Posteryen en Tele- graphie te Venray. Was overleden Mej. Olfers, sedert vele jaren vroedvrouw in de gemeente. Het hoofdaltaar te Merselo werd verrijkt met een schone beeldengroep. De woning van de landbouwer Ant. Philipsen te Oirlo brandde 23 Januari geheel af. De woning was verzekerd voor 2500 francs, de inboedel voor 1000 francs. De Gemeentebegroting over 1951 is verschenen en voor het overgrote deel van het publiek betekent dit het bekendmaken van de plannen voor het komende jaar. Plannen, zowel goede als minder prettige. Onder het eerste kunnen we b.v. rekenen het herstellen van wegen, onder het laatste verhoging van'be lasting etc. Laten we allereerst eens uit deze veelvoud van cyfers, die proberen te pakken, welke grote beloften in houden. En dat is dan wel de post die is uitgetiokken voor verbeteringswerken aan straten en pleinen. Daar is aller eerst een hernestrating van Grote straat, Patersstraat en Hofstraat f 2000.—. Dan zyn deze straten dus definitief klaar en behoeven de eerste jaren ook geen onderhoud meer. De Grote Markt krijgt nieuwe trottoirbanden terwyl de trottoirs herstraat worden, waardoor de kapotte tegels ook daar verdwijnen. De Markt zelf wordt ook herstraat, maar behoudt de stenen, die er nu reeds liggen. CL-k de Marktstraat krygt betere trottoirs en een nieuwe klinker be strating, evenals de Schoolstraat. Het plein voor hotel Gouden Leeujv wordt bestraat met de oude keien, die men elders over heeft, zodat in de toekomst de reizigers r.iet meer over berg en dal naar de bussen moeten. Het Henseniusplein zelf wordt ook opgeknapt, maar behoudt de kiezel- laag. De straten rond dit plein wor den geheel met nieuwe klinkers belegd. De Leeuwstraat krijgt klinkerkeien en nieuwe trottoirs evenals de Hen- seniussfraat en de Korte straat. De Langstraat krygt herstelde trottoirs en de Paterslaan krygt zelfs hele nieuwe tegels, terwyl op het pleintje voor het Gymnasium keien worden gelegd en een nieuwe toe gang naar de Antoniusstraat wordt gemaakt voorlangs het H.Hartbeeld. Ook hoopt men dit jaar te komen tot 'n doorgang langs bakkery Custers naar het kerkhof. Het Schoutenstraatje wordt ook opgelapt, maar zal het met oude keien moeten doen. De Poststraat voor langs het nieuwe Postkantoor naar de Julianasingel krygt dezelfde bestrating als de Grote straat en ook dezelfde trottoirs, maar de Julianasingel krygt asfaltbeton. Ook die staat voor het komende jaar op het programma, maar dan zal tevens de woning in de Wilhelmina- straat moeten worden gesloopt. De Wilhelminastraat krygt een wegdek met oude keien, met trottoirs aan beide kanten. Het herstel van de Maasheeseweg, waarby dan de muur langs Jerusalem gaat verdwynen staat nog pro memorie op de begroting, daar definitieve ge gevens hierover nog niet binnen zijn. De St. Odastraat en "Willemstraat krijgen een nieuwe riolering en eer. trottoir. De Kolkweg zal de verbinding moeten worden tussen Wilhelmina straat en Julianasingel, maar aan gezien hier nog stukken grond moeten worden aangekocht is deze post pro memorie opgenomen. De Langeweg krijgt tegels in de trottoirs, evenals de Pastoor Rutten- straat. Nu de nieuwe jongensschool is aanbesteed zal er werk moeten wor den gemaakt van een nieuwe straat van Hofstraat naar ae Mgr. Nolens- straat, die ongeveer 300 m lang wordt en waar asfaltbeton op wordt aan gebracht, naast trottoirs e.d. Al deze verbeteringen, waar na tuurlijk voor een gedeelte oorlogs schade by is, worden geraamd op f 245 905.—, een respectabel bedrag dus, dat wordt besteed aan de straten verbetering in Venray-Kom. De wegen op (le gehuchten zyn echter ook niet vergeten. Naast de nieuwe wegschaaf, die binnenkort in werking zal treden en direct nuttig werk kan verrichten, zyn op de be groting verschillende posten uitge trokken voor onderhoud en verbete ring van wegen. Zo staan voor onderhoud de vol gende wegen op het programma Faardekopweg, de Straat in Casten ray, Hoogriebroekse grindweg, grind weg by de spoorlijn in Oirlo, de Lullse grindweg, de Straat in Merselo alsmede de Molenweg, de Klein- dorpse en Beekerbrugweg in Merselo, de Vlakwaterweg en een geueelte van de Weverslose grindweg. De volgende wegen krijgen een nieuwe oppervlaktebehandeling Stationsweg, weg Oirlo Castenray. Overbroekseweg, Veulenseweg, Put- tenweg en Timmermannweg. Nieuwe sintels krijgen de School- weg op de Heyde en op het Veulen (tot de Oestrurasebeek), de weg langs het Nieuwhuis en langs het vloeiveld, de Hagelweg, de Meerlosedyk en Meerloseweg in Oirlo, de Spurkterdyk en de Rosmolenweg op de Boshuizen, alsmede de weg in het Venrays Broek (de Britjesweg) De Weversloseweg en de weg op de Haag in Merselo worden verder opgemaakt met een afwalslaag en door een oppervlaktebehandeling. De Laagheidseweg tot aan de Buitenweg krygt eveneens een nieuwe afwalslaag. De Geysterseweg stond het vorig jaar reeds op het programma, maar kon toen niet doorgaan wegens ge brek aan bouwvolume. Dit jaar hoopt men echter aan de verbetering hier van toe te komen. De Smakterweg, waarover nu de vrachtwagens voor St. Anna ryden wordt stofvry gemaakt en krygt een nieuw kiezeldek met oppervlakte behandeling. De Paardekopweg vanaf Slangen tot Jaegerhof werd destijds van een puinlaag voorzien, om na te gaan of deze puinlaag goed bleef zitten. Zo is blijven zitten en in 1951 hoopt men hierover een grind laag te wal sen met oppervlaktebehandeling zodat in de toekomst ook deze weg geen reden tot klagen meer geeft. Aan een verbetering van de Sta tionsweg waarby men vooral denkt aan een verbeterde aansluiting met de Maasheseweg en het leggen van trottoirs aan weerszijden tot aan het Servatiusgesticht, wordt wel gedacht, maar men vermoedt hiermede dit jaar niet klaar te komen. De totale verbeteringswerken aan wegen zal bedragen f 96.236.—. Beplanting. De zo noodzakelijke beplanting van verschillende wegen zal ook dit jaar weer voortgang vinden. Zo zullen langs de Puttenweg in Ysselsteyn, vanaf de Steegse Peel- weg tot aan de Horster grens, over een lengte van 3 km bomen worden geplant. Eveneens langs de Rouw- kuilenweg vanaf de Rouwkuilen tot de Steegse Peelweg en langs de weg van Ysselsteyn naar de 2e Molenweg tot aan de Rouwkuilenweg. Verder komen er bomen langs de leen 2e Ysaelsteynse riDgweg. De Timmermannweg vanaf de Paardenkop tot de grens van Grienas- veen krygt oen omlysting van half- heesters en grijze wilgen. De Hoenderstraat vanaf de Lange weg tot aan het Engelse Kerkhof wordt eveneens met bomen beplant. Zoals uit bovenstaande blijkt heeft dus Gemeentewerken een groots plan .opgezet. Maar de vraag zal zyn of al deze plannen inderdaad kunnen wor den uitgevoerd. We leven hier nu eenmaal niet op een eiland, maar zyn voor vele dingen afhankelijk van de politieke en financiële positie van Nederland. En die is op het ogenblik zeer precair. Hoe de toestand zich ontwikkelen zal, hoe de materiaalpositie zal zijn, waar het geld vandaan moet komen is voor velen nog een raadsel. In ieder geval, worden deze plannen inderdaad verwezenlijkt, dan zal de uiteindelijke wederopbouw en ver fraaiing van Venray weer een heel stuk gewonnen hebben en is veel ongemak voor de inwoners verholpen. Wat betekent dat bord? Om de bekendheid met de verkeersborden zo snel mogelyk te verbreiden heeft de Bond voor Veilig Verkeer te Utrecht een handige klapper uitge geven. Dit boekje is overigens niet alleen voor automobilisten samen gesteld, maar voor allen die zich in het verkeer bewegen. Het bevat alle verkeersborden en de voornaamste regels van voorrang verlenen e.d., alles verduidelijke met afbeelding. Bestelling tegen vooruitbetaling van f 0.75 op gironummer 240759 van ge noemd verbond met vermelding „verkeersborden". Brandstof besparen. Groenten die veel vocht bevatten, kunnen practisch zonder water worden opgezet. Denk aan spinazie, stoofsla en raapstelen. Pannen goed gesloten houden. Beperk het warm houden van de gerechten ert doe dit door pannen op elkaar te stapelen. Laat by koken op gas de vlam niet om de pan spelen, Ontsteek het gas pas wanneer de pan op het toestel staat. Draai, wanneer de ge rechten koken, de pit onmiddellijk lager. By gebruik van electrische kook platen is het gebruik van een pan met een vlakke bodem, die even over de plaat heensteekt, het zuinigst. Verse vis. Vis is het smakelijkst, indien zo snel mogelyk bureid en gegeten wordt. Indien mogelyk moet men ze kort voor de maaltijd kopen. In ieder geval van overstaan trachten te bekorten. "Wassen met de fietspomp? Het lijkt er op. Iemand in Neder land heeft een uitvinding gedaan waardoor het mogelyk wordt door middel van een pompje, Le monteren op een wasketel, het water door de was te slaan. Men schijnt bezig te zyn het apparaat in de handel te brengen. Naar verluidt zal het niet kostbaar worden. Voor vele huis vrouwen dus misschien een uitkomst.

Peel en Maas | 1951 | | pagina 1