Dm CM \A A AC ™'"- ~r JTuuL uli iVinriM Vastenaovend 1951 WEEKBLAD VOOR VENRAY EN OMSTREKEN Kan 't nu uieckeliik niet andets De §tiep Duut-atdeidees 6'ndankdaie kindeien. CONFERENTIES ter voorbereiding 3 het HUWELIJK. ZATERDAG 27 JANUARI 1951 No. 4 TWEE EN ZEVENTIGSTE JAARGANG Druk en Uilj.ve HMB Hl flflk ifll ^0^8 WSSj^r H Bk h Eg p. In hei boemeltje naar Venray. Deze week is 56 pet. van de stoomtractie der Ned. Spoorwegen stil komen liggen wegens gebrek aan steenkolen en een der eerste lynen, die sneuvelde, was de lijn Roermond—Venlo Nymegen, waar mede Venray via Oostrum met de verdere rest van Nederland verbonden wordt. Dit gebeurde precies een maand nadat in de Venrayse gemeenteraad naar aanleiding van een debat over de stationsbusdienst, B. en W. uit genodigd werd met de overige ge meentebesturen, die belang hebben by deze lijn, by de Ned. Spoorwegen maar eens aan te kloppen om een beetje meer service en om wat beter materiaal. We zijn in zover met deze ruil vooruit gegaan, dat er voortaan comfortabele bussen de reizigers ver voeren, in plaats van dat men het rydend museum moet bestijgen, waar men zijn ledematen kon laten kennis maken met het hardste hout, waar van ooit banken werden gemaakt. Wij zijn er zover op vooruit gegaan dat we weliswaar een kwartier later dan anders in Roermond of Nijmegen arriveren, maar we zijn ook af van het geknots en gebots van het oude materiaal, dat voor 't Noorden reeds lang afgeschreven, ir. het Zuiden nog altijd mee helpt de tekorten te dekken onzer Nederlandse Spoor wegen. We nemen inderdaad aan, dat de Ned. Spoorwegen uit kolennood deze lijn heeft moeten laten vervallen en we nemen aan, dat bittere noodzaak deze regeling rechtvaardigt, maar wij vragen ons in gemoede af, of het werkelijk in de toekomst niet anders kan Ook deze streek wil zyn offer brengen in deze tijd van kolennood, zoals het nog veel grotere offers gebracht heeft, maar het vraagt zich af, waarom het altijd offers moet blijven brengen. Want dit is in ieder geval zeker, had men aan deze lijn iets meer aandacht besteedt in het verleden, had men inderdaad de verbinding van Roermond met Gel derland, Drente, Overijssel, Friesland en Groningen en voor velen tevens de verbinding met de hoofdsteden Utrecht, Amsterdam, Rotterdam en Den Haag, iets meer verzorgd dan was deze maatregel hoe comfortabel ook uitgevoerd mis schien niet eens nodig geweest. We weten, dat de Ned. Spoorwegen na de oorlog voor een ontzaglijk zware opgave stond, we weten met welk een élan de verschrikkelijke verwoesting is hersteld, met welke grote moeilijkheden dit bedrijf nog kampen moet, maar wij weten ook, dat sommige lijnen alles kregen en andere daarentegen de vuilnisbak werden van het afgedankte materiaal, dat men elders niet meer gebruiken wil. En met dat materiaal zouden we het ook nog wel gedaan hebben, al moet het voor een zakenman uit het Noorden wel ietwat pijnlijk zyn, uit de kussens van een Diesel of Electrische geplaatst te worden in dit praehistorisch boemeltje, maar niet alleen kost zulk een treinreis kostbare uren, maar in Nijmegen loopt men onherroepelijk vast. Nogmaals, men stelt hier geen eisen als in Rotterdam of Amster dam, dat is waanzin, maar men kan toch wel eisen, dat ook deze streek een behoorlijke verbinding krygt met Noord en Zuid, met Oost en West en daar mankeert nu nog heel veel aan. En nu kan men wel met deskun dige statistieken aan komen dragen, dat het reizigersvervoer op deze lijn nooit een dergelijke kostbare outil lage eisen kan, maar men vergeet dan, dat bijv. de meeste reizigers naar het Noorden uit Yenray reizen via Helmond—Eindhoven, omdat men daar met een kwartier boemelen in de electrische kan stappen die recht streeks naar Rotterdam, Utrecht en Amsterdam vertrekt, waardoor node loos tijdverlies van Venrav naar Nijmegen, wachten, overstappen in Arnhem en Utrecht voorkomen wordt. Over de lijn naar het Zuiden hebben wy vroeger reeds voorbeelden hier aangehaald. Deze statistieken zyn nooit zuiver, omdat zy op een verkeerde grondslag rusten. Een autodealer in deze streken vertelde eens, dat het grootste deel van de zakenlui een wagen kochten, omdat het treinvervoer in deze streek meer dan beroerd was en wy hebben geen reden aan 's mans woorden te twijfelen. Men overweegt ernstig deze streek tot noodgebied te verklaren, noodge- bied in die zin, dat de Provincie en de Regering ernstig de mogelijkheid zal bestuderen om hier méér industrie, méér werkgelegenheid te scheppen, maar het is niet de eerste keer, dat bij de onderhandelingen met fabri kanten en werkgevers uit de vreemde de opmerking werd gehoord: „maar de treinverbindingen zyn hier zo abnormaal slecht". Het is dan heus niet de eerste keer, dat hierdoor de stichting van een fabriek achterwege is gebleven. Een van de hoofdredenen, waarom industrie hier niet komt, vindt zijn oorzaken in het beleid der Ned. Spoorwegen. Natuurlijk is het dwaasheid dat zij nogmaals benadrukt om de Ned. Spoorwegen dit alles te verwij ten, maar wij hebben de stellige indruk, dat men daar deze lyn slechts ziet als de kolentoevoerlyn voor Oost- Nederland en dat men voor de rest daar wel een boemeltje op kan laten sjouwen, dat al met al dikwijls meer passagiers meeneemt als menig prach tige slee van een Diessel of Electri sche. We hebben voorlopig nog genoeg aan de houten bankjes en de oude Duitse wagons, maar maak het lyntje a.u.b. in het voorjaar wat sneller en geeft ons verbindingen met de rest van Nederland, opdat we hier niet het idee krijgen, dat we in het ver loren hoekje zitten. Met wat goede wil moet dat te bereiken zijn. De diessels en andere sleën kunnen dan nog wel wat wachten, maar als de nieuwe dienstregeling van Mei a.s. een inwoner van Boxmeer en Venray nu eens in de gelegenheid stelde naar Oost en West te kunnen reizen, zonder drie of vier keer overstappen, zonder eerst busreizen te maken naar andere plaatsen, zonder voor dag en dauw uit zyn bed te duikelen, dan hebben we al een heel stuk gewon nen. Misschien dat dan dat lyntje ook eens dividend uit ging keren. Niet alleen voor de Ned. Spoorwegen, maar ook voor de gehele verget n hoek in Noord-Limburg. Is de eigenlijke Vastelaovendviering reeds ingeluid met de galavoorstelling van Circus Mok, de laatste weken werden ingeluid met de Prinsenzit ting, waarop de Raad van Ellef de nieuwe Prins Carnaval 1951 naar voren bracht en Prins Jan ondtr dankbetuiging voor bewezen diensten rustig bedankte en ter grave droeg. Na een opening van de nieuwe boerenkapel, die blies en schetterde of men zich reeds jaren had voorbe reid in plaats van veertien dagen, stormde de Raad van Ellef te hobbel paard de eigenlijke zitting binnen. Een zitting, waarin Ouwe Sientje haar levensliedje bracht, Kusters zyn verhalen vertelde, telepatisten en buikspreker optraden, dat alles aan gesmeed door de conference van Eug. Sybers. Er speelde een draaiorgel en Graat en Bernadien roddelde weer opper best, maar het moment van de avond was toch wel de begrafenis van Prins Jan I en de blijde inkomste van de nieuwe Prins Cas I, die plechtig op de kop van Nico de gelofte aflegde de komende Yastelaovend naar beste krachten te zullen leiden en opbouwen. Dat dit niet vanzelf zal gaan wist ook de nieuwe Prins en zijn eerste woord was dan ook een dringend beroop op alle Piëlhaze om mee te werken de Venrayse Vastelaovend op nog beter peil te brengen als andere jaren. Mee te werken aan de intocht, mee te werken aan de optocht, in verenigingsverband of anderzinds, mee te werken ook aan de boerenbruiloft, om zo Venrayse mensen plezierige dagen te bezorgen in deze zo kommer volle tyden en Venray zelf het mid delpunt te maken van Noord-Limburg. Dat men van hogerhand daar de volle medewerking aan geeft bewees de Vorst, toen hy mededeelde, dat dit jaar voor het eerst als overal elders, in Limburg het Prinsenbal gehouden zou worden en wel op Zaterdag 3 Februari. Met een sinaasappelen- bombardement werd de Prinsenzitting gesloten. Het Prinsenbal zal aan de Vastelaovesklup de Piël- als de onzichtbare schrikgodin Na een periode van sneeuw en ijs is de tyd gewoonlijk gunstig voor het schrikbewind van de griep. In België en Engeland tobt men er al ernstig mee en ook in eigen land zijn nog al wat grieppatiënten. Wy weten niet aldus een humo ristisch filosofische beschouwing in het Volks-Weekblad of zy al dan niet een epidemie zal wensen te ont ketenen, maar hoe dan ook, slechts weinigen ontkomen er aan, eens per jaar enkele dagen in afzondering te moeten doorbrengen met gezwollen keel, hees stemgeluid, lopende neus en koude rug, benevens een gevoel van grenzeloze rampzaligheid is er iets naargeestiger dan slaapkamer- behang overdag zó rampzalig, dat, daarbij vergeleken, het Koreaans conflict tot een bagatel ineenschrom pelt en een dreigende wereldoorlog een wissewasje betekent Zy heeft in de geschiedenis der mensen al heel wat namen versleten, maar tenslotte is het mieserige woordje „griep" ervan overgebleven, dat alle ellende van het mensdom in zich schy'nt te verenigen en herinne ringen oproept aan een verraderlijk sluipend insect, hetwelk op het meest onverwachte moment zijn slag weet te slaan. Na dagen en weken rondom je haar slachtoffers te hebben gemaakt, die een voor een het loodje moesten leggen, zodat je je reeds verlustigde in heimelijke of openbare triomf gevoelens, grypt zy je opeens niemand kent dag noch uur in.de lendenen, trekt rillingen over je rug als ware hy een paardenvel en maakt van je hoofd een oververhitte fluit ketel, die je nog slechts onder dekens kunt smoren. Nergens vindt men heul of heenkomen voor haar dwin gelandij kantoor noch huiskamer betekenen beveiliging, zowel in win derige bussen en op tochtige straat hoeken als in verwarmde bioscoop zalen loert zy op slachtoffers. En al kunnen witgejasde dokters ons haar virus aanwijzen onder de microscoop en al heeft men een bestrydend vac cine uitgevonden, wy zullen moeten afwachten of zy zich hiervan veel zal aantrekken. Maar toch heeft deze kwaadaardige feeks ook haar goede kanten. Zy kan De deelnemers krijgen allen een programma thuis, waarop ook precies staat aangegeven waar en wanneer zy verwacht worden. De eerste conferenties worden ge geven op Donderdag 8 Februari a.s. Men wordt verzocht zich op te geven vöör 1 Februari. Ook verloof den van buiten de parochie Venray zijn van harte welkom. Moge ook dit jaar deze conferenties veel goeds stichten tot heiliging van en geluk in het huwelijk. haas de nodige financiële steun ver lenen, nodig voor de organisatie van de Venrayse Vastenaovend. Zo weinig mogelijk heeft de Vastelaovesklup de Venrayse mensen lastig gevallen om geld, maar dit Prinsenbal is een unieke gelegenheid om ae Venrayse Carnaval metterdaad te helpen op bouwen. Naast een plezierige avond geeft men de zo bitter hard nodige financiële steun door een bezoek aan Venrays eerste Prinsenbal. Voor Dadere aankondigingen ziet men de advertentie. Met nadruk zij er hier nog op gewezen, dat Zon dag 28 Januari na de hoogmis in de Zwaan de laatste gelegenheid bestaat om ideën voor de optocht te krijgen van de optochtcommissie. Deelnemers aan de optocht gelieve zich voor Maandag a.s. op te geven ofwel bij bovenstaande Commissie ofwel by Fa. van den Munckhof. Geeft men zich later op dan kan dit niet meer worden vermeld in de Vastelaoveskrant. De Vastelaoyeskrant komt Donderdag a.s. uit. Men vindt hierin het volledige programma van ae Vastelaovendviering in vermeld, tevens de liedjes, proklemasies, bak ken, kortom alles wat men nodig heeft om de Vastelaovend 1951 zo goed mogelijk mee te kunnen vieren. Voor Venray-kom is hy verkrijgbaar bij de beide boekhandelaren en op de kerkdorpen op de bekende adressen. Koopt allen „De Piëlhaas", die dit jaar weer eens geheel apart uit de hoek komt. Een laatste yerzoek van het Bestuur der Vastelaovesklup „De Piëlhaas" is tenslotte, dat ieder een, wiens hulp en steun in deze laatste 2 weken nog gevraagd zal worden voor de organisatie van een en ander, zich hiervoor ook spontaan beschikbaar stelt. Een goede Vasten aovend is slechts dan mogelijk, als allen eendrachtig samenwerken. Werk mee en help mee, opdat Vastenaovend 1951 nog beier wordt als zijn voor gangers. een, zy het hardnekkige dan toch doeltreffende, paedagoge zyn voor mensen, die vergeten, dat zy nooit te oud zyn om te leren. Zonder aanzien des persoons, zonder te letten op de belangrijkheid van plaats, positie of arbeid, slaat zy 10e en legt stil. En velen, die zichzelf onmisbaar achten en hun werk onvervangbaar, worden voor even tot het vruchtbare besef gebracht, dat niemand op slot van rekening onmisbaar is en elk werk kan wachten, als het er op aankomt. Alleen maar jammer, dat dit vrucht bare besef met het hinderlijke kuchen weer verdwijnt en naderhand met benamingen als neerslachtigheid en ziekelijke depressie wordt gedoodverfd, als de rug zich weer behagelijk schurkt in de bureaustoel en de mond met vervelde lippen weer zyn beve len davert. Wat zou er de wereld anders uit zien, als die erkenning van eigen onbelangrijkheid de mensen blijvend ■bii bleefWat zou dat een sterke voedingsbodem kunnen worden voor echte en onvervalste belangrijkheid, die nu zo sporadisch voorkomt onder de mensen en gewoonlijk wordt weg gedrukt onder zogenaamde belangrijk heid, welke in wezen niets anders is dan hoogmoed, opgeblazenheid en ellebogen-tactiek. Ik gun niemand de ellende van een weekje griep en hoop van harte, dat men voor de kwaal een breidel vindt, maar de wereld bezien vanuit een bed geeft haar toch een andere horizon. in 't Wellse Kamp. Dit kamp werd vorige week weer bevolkt met arbeiders uit de noorde lijks. provincies, die tewerk gesteld zyn in de Peel. Het laat zich aanzien dat deze arbeiders hier geruimen tijd zullen verblijven. Om de 14 dagen krijgen ze verlof van Vrydag tot Maandagavond. Lang is er gewikt en gewogen over de bestemming, die dit Ivamp krygen zou. Het ging tussen KNIL-personeel en de DUW. Deze laatste is zege vierend uit de stry'd gekomen en zal voorlopig ook wel overwinnaar bly- ven. Wat een verscheidenheid van be woners heeft dit Kamp nu al gekend! In de oorlogsjaren opgericht, was het bestemd tot huisvestiging van Koenraad, de ter ziele gegane Neder landse Arbeidsdienst. Eind 1944 werd het kamp ver scheidene malen gebombardeerd door geallieerde vliegers. Het kamp was toen door de bewoners verlaten. Veel bouwmateriaal, zoals deuren, ramen en planken werd in deze tyd een gewild artikel voor de inwoners van Well, die er hun getroffen woningen provisorisch mee herstelden. Na de bevrijding was van de ba rakken totaal niets meer over. Daar jammerde in Well ook niemand over. In 1946 kwamen echter nieuwe barakken, die onderdak verleenden aan de vreemde arbeiders, die hier werkzaam waren aan de Wederop bouw. Daarna kwamen transporten buitenlandse kinderen, zoals Duitse, Oostenrijkse, Hongaarse en Tsjechi sche. De kinderen arriveerden te Venlo en werden dan in kampen ondergebracht waar ze werden onder zocht en doorgelicht en na drie dagen werden zo dan verder getransporteerd naar hun tijdelijke pleegouders, ver spreid over het hele land. Slechts éénmaal is een Tsjechisch en Hon gaars kindertransport hier onder ge bracht. Daarna achtten de bewind voerders dier landen dit niet meer nodig. Merkwaardig is dat verscheidene pleegouders uit Hongarije brieven Kregen van ouders, met het verzoek de kinderen in Nederland te laten. Dit natuurlijk met het oog op het communistische bewind en de be dreigde opvoeding in Tsjechoslowakije en Hongarije. In het afgelopen jaar zag het kamp verscheidene transporten kinderen uitgezonden door de stichting „Het Vierde Prinsenkind". Deze stichting verstrekt de kinderen, afkomstig uit gezinnen waarvan de vader of moeder door oorlogsgeweld om het leven gekomen zyn of die zelf door oorlogs geweld invalide werden een prettige vacantieweek. Zo verbleven in de laatste zomer, gedurende 10 dagen, 120 kinderen in het kamp, die door oorlogsgeweld invalide waren geworden. Deze kinde ren hebben buitengewoon genoten in het uitermate fraai gelegen kamp. Minister Rutten bezocht deze kinderen en stelde zich van een en ander op de hoogte. Ook wisselt genoemde stichting kinderen en jeugdige mensen uit België. Vandaar dat Well in de Augus tusmaand verschillende weken Belgi sche oorlogsslachtoffers herbergde. De laatste maanden is het kamp onbewoond geweest, mede door het feit, dat men het oneens was over de bestemming. Voor amusement en sport, voor de arbeiders in de kampen, bestaat ook al weer een provinciaal comité. Zo is in het kamp aanwezig, of verschijnt binnenkortvoetballen en voetbalschoenen, een bibliotheek en tijdschriften, sjoelbak en biljarts. Kortom, al het mogelijke wordt ge- daau, ook films worden gegeven, om de gehuisveste arbeiders een zoveel mogelijk huiselijk milieu te verschaf fen. Het nemen van grondmonsters Tengevolge van de vergrote capaci teit van het onderzoek aan het Bedryfslaboratorium voor Grond onderzoek is de zeer grote stroom monsters van de najaarsinzending thans vrijwel geheel verwerkt. Nu de vorst uit de grond is en er weer gelegenheid is monsters te nemen, wordt de land- en tuinbou wers aangeraden spoedig hun grond monsters in te zenden. De uitslag van het onderzoek ontvangt men op korte termyn. zodat men by de voor- jaarsbemestin'g rekening kan houden met de resultaten van het onderzoek. Het grondonderzoek opent de moge lijkheid om de bemesting zo rationeel mogelijk vast te stellen, terwijl fouten in de grond er mede kunnen worden opgespoord. De geringe kosten van het onderzoek worden steeds vele malen goedgemaakt door de voor delen die hieruit voortvloeien. Men wende zich tot de assistent van du Ryksland- of Rykstuinbouw- consulent voor het nemen van grond monsters. Is men in de gelegenheid zelf grondmonsters te nemen, dan zijn wij gaarne bereid het betreffende voorschrift, vragenlijsten en monster zakken te zenden. Men wende zich tot onderstaand laboratorium Voor de zandgronden van Noord- Brabant en LimburgBedryfslabora torium voor Grondonderzoek, Papen voort 138, Geldrop. Aan het Bedryfslaboratorium voor Grondonderzoek, Mariëndaal, Ooster beek, vindt onderzoek van proefveld monsters plaats. Gezien de verwarring welke is ontstaan doordat particuliere labora- tora grondonderzoek zijn gaan ver richten, vergowisse men zich er van dat voor ons onderzoek de monster- name geschiedt door tussenkomst van de Ryksland- of Rykstuinbouw- voorlichtingsdienst. Voedselbureau Venray BEKENDMAKINGEN Bijzondere Teeltvergunningen. Voor de teelt van vroege aardap pelen kunnen vergunningen worden aangevraagd tot i Februari op het Bureau cf de zitdagen. Alleen telers welke in het bezit zyn van een erkenning als bedryfs- genoot, kunnen vergunning met na- cultuur groenten ontvangen, mits hun bedrijf maximum 5 H.A. groot is. Als nacultuur kunnen geteeld worden spruiten, bonen en bloem kool. Extra toewijzing rundTeeyoeder Aan veehouders, die in de laatste maanden een gemiddelde dagproduc tie van 8 kg. of meer hebben geleverd kan een aanvullende toewijzing van rundveevoeder worden verstrekt. Belanghebbenden kunnen zich on der overlegging van bewijsstukken, (melkafrekeningen over de maanden November en December 1950) op het bureau of de zitdagen vervoegen. Vergunningen van dekberen en opfokberen. De lopende vergunningen zyn allen ongeldig vorklaard, varkensfokkers, welke opfok of dokberen aanwezig hebben, gelieve hiervan de vergun ningen op li6t bureau in te leveren, zo spoedig mogelyk zullen dan nieuwe worden toegezonden. ZITDAGEN: Voor het inleveren der varkens- registratiekaarten en andere bureau- aangelegenheden zullen deze als volgt gehouden worden: DINSDAG 30 JAN. van 9-9.30 te Veulen café y. Gassel; van 10.—10.30 te Leunen, A.Martens; 11.30—12 u. te Ysselsteyn, Fleurkens; 1.30-2 u. te Oostrum, Wed. Camps; 2.30-3 u. te Oirlo, café Drabbels; 3.30—4 u. te Castenray caféKuijpers. WOENSDAG 31 JAN.: vm. 9—9.30 te Heide, café Litjens; vm. 10—10.30 Merselo, café H. Arts; vm. 11.30-12 Smakt, café Nellen; nm. 1—1.30 Geysteren, Baltussen; nm. 2—2.30 Wanssum, wed. Weys. nm. 3 3.30 Blitterswyk, de Swart. De P.B.H. H. EMONTS. Men hoort tegenwoordig heel veel ouders klagen over de ondankbaar heid van hun kinderen. Ze willen liefst zo spoedig mogelijk op eigen benen staan, willen met de behoeften van hun ouders niet in het minst rekening houden, missen in hun ge drag tegenover hen alle eerbied en respect. Wanneer de ouders iets durven te zeggen, krygen ze een grote mond terug. Wijzen ze hen op hun plich ten, dan luidt het prompte antwoord: kijk maar naar u zelf. De ouders, die over hun kinderen klagen, beweren er by, dat ze voor beeldige opvoeders geweest zyn, voor d6 opvoeding van hun kinderen niets gespaard hebben en hun in alles met het goede voorbeeld voorgegaan zyn. Daarom kunnen ze ook niet begrijpen, dat juist hun kinderen zo ontaard, zo uit den aard geslagen zyn en ze denken hun hoofd moe, wie van deze zwarte en tergende ondankbaar heid de schuld draagt. De verklaring, die wy hier geven, willen wy niet veralgemenen. Al zal ze ook niet op alle gevallen van toe passing zyn, toch zal het zyn nut hebben er een ogenblik ernstige aandacht aan te wy'den. Veel ouders maken onderscheid tussen hun kinderen. De een trekken ze voor, de ander stoten ze af. De een mag alles, de ander mag niets. De een krygt ongevraagd, de ander krijgt niets, ook al houdt hij nog zo lang aan. jVoor de een is 't beste nog niet goed genoeg, voor de ander is het slechtste nog te goed. De een wordt met liefkozingen overladen, de ander krijgt nog geen goed woord te horen. De een wordt niet gestraft, al heeft hy het nog zo verdiend, de ander is altijd de zonde bok, ook wanneer hy geen schuld heeft. Voer de een is niets te duur, voor de ander is nooit gold beschik baar. De een mag studeren, de ander moet werken om het studiegeld voor zyn broer te verdienen. Deze ongelijke behandeling, die vaak al begint, als de kinderen nog in de box spelen, is voor het mis- deélde kind een doorn in zyn jonge ziel, die steeds dieper binnendriDgt en steeds meer pyn doet. Kindertranen kunnen soms zo schrijnend bitter zyn! Dat in zo'n kinderhart de liefde verstikt, het vertrouwen wegkwynt, de aanhanke lijkheid verzwakt, ligt voor de hand. Voor zo'n kind is het vaak ondoen lijk om gehoorzaam to zyn, om zich in te houden, om niet brutaal te worden. De verdere ontwikkelingt dan ook voor de hand: zoodra het kind meer derjarig geworden is, gaat het zijn eigen weg, omdat de liefde het niet aan zyn ouderlijk huis gebonden houdt. Maar wie draagt hiervan de schuld? De kwestie is hier zeer scherp ge steld, door de uitersten te nemen en te veronderstellen, doch hoeveel nuances zyn er niet mogelyk, waardoor een zekere bevoordelingen meer genegenheid voor een kind kan getoond worden. Het ideaal zou zijn, dat vader en moeder beiden één lyn trekken in de opvoeding ten opzichte van al de kinderen. De ouders moeten het zich steeds tot een eretaak maken samen éen te zyn ook al vraagt dit opoffering en een prijsgeven van oordeel en inzicht dit zal de kinderen ten goede komen, daar die eenheid voort komt uit waarheid en waarheid niets anders kan zyn dan liefde. Evenals het vorig jaar zal Pater Magister wederom gedurende de Vastentyd conferenties houden ter voorbereiding van het huwelijk. Gezien de crisis, welke er tegen woordig heerst mee betrekking tot het huwelijk en de dwaze theoriën, welke er van ongelovige zyde tegen woordig omtrent het huwelijk onder het volk worden gebracht, zal het iedereen duidelijk zyn, dat het van zeer groot belang is, dat onze jonge mensen gezonde en goede opvattingen over het huwelijk en het gezin heb ben en vanuit deze opvattingen zich in de verkeringstyd ook met de ernst deze grote zaker. waardig op huwelyk voorbereiden. Het huwelijk toch is in de chris telijke opvatting een verheven en heilige zaak. Ongetwijfeld zullen onze jonge mensen dan ook overtuigd zyn van de noodzakelijkheid om zich goed op de hoogte te stellen van alles wat met het huwelijk verband houdt en zich op hun toekomstige levensstaat voor te bereiden. Daarom is Pater Magister weer gaarne bereid om gedurende de Vas ten conferenties te houden over de meest belangrijke punten, welke met het huwelyk verband houden, bijv. over de verkering als voorbereiding op het huwelyk, het karakter van man en vrouw, over liefde en geluk, de beleving van het huwelyk, het voortplantingsleven, over de heilig heid van het huwelyk, over huwe lijksleven, gezinsleven enz. Deze conferenties zyn bestemd voor hen, die vóór Pasen 1952 in het huwelyk hopen te treden. De meeste avonden worden gegeven voor dames en heren tesamen, ter wijl enkele conferenties voor dames en heren afzonderlijk worden gehou den. Waar de conferenties worden gehouden, is nog niet bepaald, daar dit enigszins afhangt van het aantal deelnemers. Daarom worden zy, die deze con ferenties willen bywonen, verzocht een briefje in de postbus van het Patersklooster te deponeren aan het adres van Pater Magister Theodorus Schouten O.F.M., waarop vermeld staat hun naam, of, zo de verloofden samen komen, beider namen, liefst voluit en hun adres. Het plan is, om de conferenties te houden op Donderdagavond om 8 uur. Wanneer het aantal deelnemers evenals het vorig jaar zo groot is, dat zjj onmogelijk allen tegelijk geplaatst kunnen worden, zullen de conferenties ook Vrijdagavond worden gegeven. Voor het geval zal het duB dienstig zijn, dat men bij de opgave ook even vermeldt, welke avond het best ge legen komt, waarmee dan ook zoveel mogelijk k rekening zal worden ge houden. Cok bestaat er gelegenheid om by de opgave moeilijkheden of vragen voor te leggen, welke dan in ver band met het onderwerp, waarop zy betrekking htbben, zullen -worden besproken.

Peel en Maas | 1951 | | pagina 1