„De Vrek" italiano BEL BIJ BRAND 3 9 2 4let Móinaamstc PREFECT ANGLIA Agenda ran de week Zaterdag 9 Dec.: Zaal Wilhelmina, KAB-uitvoering „Worst of Aristo cratie"; Zondag 10 Dec.idem; Zondag 10 Dec.: 1030u. wandeling georganiseerd door de Schoonheids commissie van Venray-Vooruit; Maandag 11 Dec.: Verheugen 8uur vergadering v.d. aannemers; Dinsdag 12 Dec.: Aula gymnasium, „Het Ballet der lage landen"; Zaterdag 16 Dec.: Verheugen om 4 uur vergadering v.d. dierenbescher ming. GEVONDEN VOORWERPEN: Kralen halssnoer, Jenniskens, Oos trum C 36; Twee zilverbons, M. Peeters Molenhoek E 26b, Oirlo; Grote riek, vd. Bekerom N.W. 4, Hofstr.; Kleine bruine portemonnaio, Kazerne; Pakje sigaretten, Wmr. ie kl. den Holder; Kinderhandschoen, Thyssen, School straat N.W. 9; Damesportemonnaie, Veihoeven, Markt Nu. 7; Damesporte- monnaie, Kueters, Smakt 1 w» g 2b; Muntbiljet, Janssen, Langstraat 33b; Wollen muts en sjaal, C. Ousters; Bosje met verschillende sleutels, Wim Peters, Langeweg; Damesparaplu, Kuppen, Stationsweg 32; Achterschot van vrachtauto, Coenen, Hofstraat 5; Vijf muntbiljetten, L. Manders K 99, Scheide; 2 paar grijze kousen en een paar bruine sokken en paar wanten, L. Manders K 99 Scheide; Zwart lederen portemonnaie, A. Janssen, Beekweg 12; Damesportemonnaie, Poels, Langstraat 11; Nummerplaat HX-20013, zakdoek, huissleutel, Ka zerne; Vulpen, v Tefolen, Langstr. 42; Overhemd, Wmr. van Lierop, Hagel- weg 10; Blauwe rozenkrans, vd. Ven, Bagelweg; Dame^sjial, H Kusters, Veltum L 7i; Want, H. Janssei.. Langstraat 33b; Rywi»lpomp, Jos Ariaens, Grotestraat 18; Portemonnaie Verheyen, Oostrum D 32; Muntbiljet, M. Vermeulen, Oostrum C 22; Zilv. rozenkrans, Verstegen, Overloonsoweg; Boord, Handschoen, Kazerne; Kinder-, armband, Willems, Veltum L 70; Zegelring, Wmr. Wyen, Stationsw. 37; Etui met vulpen en bal, J. Claessen, St. Odastraat 19; Een p. herenglacé's Goumans, Maasheseweg (wachtpost.); Gry's geruite herenpantalon, J. v. Ryt Overloonsoweg 43; Groenendaler (teef) W. Hemmen, Vlakwaterweg L 77; Gebr. handschoen, Gielen, Stationsw. 37a; Bruine lange kous, A. Linders, Oostrum D 34; Een pakje m. kleding Kazerne; Kinderavito, kinderzadel, Hoedemakers, Langstraat; Vulpen, H. Pleldens, Steegsbroek I 19; Motor- handschoenen, L. Cox, Leunseweg 1; Lichtgeld, regenjas, T. Jacobs, Lang straat 20; Zakmes, 3 sleutels, Kazerne; Damesglacé, J. Verheyen, Akkerw. s; Sleutel, Rooyackers, Beekweg 10; Wanten, B. Janssen, Langeweg 41; Zilv. rozenkans, P. Pauwels, Serva- tiusweg 10; Actetas, Franken Wans- sum; Pakje met textiel, Wmr. lekl. van Eyk, Kazerne; Witte halsketting Wmr. vd. Kaay, St. Jorispark: Par- lemoeren rozenkrans, dr. mr. Haver- mans, Stationsweg; Zes zakdoeken, Jacobs, Spurkt B 22; Zwart gryze hond, G. Claessens, Oirlo E 43; Regen pijpen, Politiebureau; Kinderwant-, Janssen, Hoenderstraat 37; Doublé armband, Dupont, Stationsweg; Een bedrag aan geld, Poels (slager) Grote straat. Geslaagd Op het te Utrecht gehouden examen voor vakbekwaamheid Schilderen slaagde onze dorpsgenoot de heer Alph. Ousters, Paterslaan 7. Te 'sGravenhage slaagde voor vak bekwaamheid Behangen eveneens de heer Alph. Ousters. BEKENDMAKING De N.V. Waterleiding Maatschappij voor Midden- on Noord-Limburg maakt hierbij bekond, dat voor de percelen, gelegen langs het bestaande hoofdbuizennet géén aansluitkosten in rekening zullen worden gesteld, mits de aanvraag tot waterlevering is of wordt ingediend vóór 1 Januari 1931 en de dienstleiding niet langer is dan 40 M. Nadere inlichtingen te verkrijgen by de heer H. van Leipsig, Pomp station Breehei, Tel. 498. Ken Uw eigen gemeente De Schoonheidscommissie van „Venray Vooruit" organiseert Zon dag 10 Dec. a.R de tweede wandeling voor natuurliefhebbers. Thans zal het gebit d van het Vlak water, tussen Langstraat en Merselose weg, bezocht worden. De heer Wijn hoven, lid van de Commissie, zal weer uitleg geven van het natuur schoon. Er wordt precies om half elf ver trokken vanaf het V.V.V.-bureau op het Henseniusplein. Om ongeveer 12.30 uur is de wandeling ten einde. Rechtbank Roermond J.A. koopman, oud 43 jaar te Ven ray, verdacht van diefstal subs, ver duistering van een R.IC. Encyclopedie t.n.v. J. G., vrijspraak (eis was f 150 subs. 25 dagen hechtenis). S. S., oud 19 jaar z.b. te Grave, thans gedetineerd, diefstal van huis houdelyke voorwerpen t.n.v J. li. te Venray, 4 maanden gev. straf voor waardelijk proeftijd 2 jaar (eisómnd. gevangenisstraf waarvan 4 maanden voorwaardelijk). WAARSCHUWING Door een onbekende instelling wordt tegen een zeker bedrag garanto- tuberculine aan de veehouders aan geboden. Ook spuiten, waarmede de tuberculatie kan worden verricht, worden daarbij ter beschikking ge steld. Slechts een kwaadwillende zal be reid zyn het officiële onderzoek op tuberculose bij het rundvee door ongecontroleerde en onbetrouwbare handelingen te doorkruisen. Men ga derhalve niet op dergelijke aanbiedingen in. Naar wy vernemen zal een Nood wet, welke bij de Regering in behan deling is, paal en perk stellen aan bovengenoemd© uitwassen. van Molière komt 1 (Ingez. Med.) Venray'g Mannenkoor Waaraan Venrays mannenkoor het nu feitelyk heeft verdiend, dat haar jaarlijkse opvoeringen zoslecht worden bezocht door het Venrayse publiek, is voor ons een raadsel. Maar ook j.l. Zondag waren er wel geteld 52 mensen in zaal Wilhelmina aanwezig, waarop Hioob op ver dienstelijke wijze de roemruchte Polly Perkins, weer eens van een nieuwe echtgenoot voorzag en het Mannen koor enkele goede nummers zang weggaf. Toen men alleen zangavonden gaf, bleef de zaal leeg, nu men er toneel bij ppeft is het weer hetzelfde liedje. Hetgeen jammer is vnor het mannen koor en voor het publiék. Want het eigenaardige is, dat een toneel- of zanegezelschap van elders hier wel volle zalen kan trekken en Hioob op haar buiten Venrayse reizen ook be hoorlijke successen boekt. Er zal dus voor het mannenkoor niets anders op zitten, dan ook de vreemde op te trekken, daar ook hier schijnbaar weer het aloude spreek woord opgaat: „een profeet wordt in zyn eigen land niet geéerd". St. Eloy vierde eerste lustrum Tot een der actiefste vakafdelingen van de grote K.A.B. in Venray be hoort de Metaalbewerkersbond St Eley In 1045 opgericht door de heren Clt-pbas, Swaghoven, Pleket, Arts en Bongaerts telt deze bond nu meer dan 100 leden. Terecht was er dus alle reden om op gepaste wijze het eerste lustrum te herdenken en zaal Schellen was Zaterdagavond dan ook volledig bezet. Opmerkelijk was, dat er naast alle leden met hun vrouwen resp. ver loofden ook vele patroons aanwezig waren, alsmede het dagelijks bestuur van smedenbond, rijwielherstellers en loodgieters, de voorzitter der IC.A.B., districtsbestuurders W. Peeters (die in 1945 het initiatief nam tot oprich ting) en H. van Hagen en natuurlij* de geestelijk Adviseur. Voorzitter Gerrats sprak in zyn openingswoord er zyn vreugde over uit, dat niet alleen de werknemers zo goed op deze feestavond waren, maar ook de vele patroons. Hy dankte de pioniers, die voor 3 jaren terug de moed hadden gehad de organisatie op te richten. Ook de geestelijk Adviseur en de districtbestuurder van Hagen, voerden het woord. Namens de werkgevers van de Smeden werd een enveloppe met in houd aan het bestuur overhandigd, hetgeen zal worden gebruikt voor het vaandel. Eenzelfde toezegging werd ook gedaan door de K.A.B., en het volgend jaar plechtig worden inge zegend. De verloting van 55 prijzen, royaal door de Venrayse Midden standers en Werkgevers ter beschik king gesteld, verliep vlot. Conferenc'er Maassen en de muziek van The Playing Boys, verhoogde de gezelligheid, terwijl men aan de ge meenschappelijke koffietafel de inwen dige mens wist te versterken. In Februari zal de jaarvergadering worden gehouden, die dan met een vertoning van een film zal worden omlijst. Luxor-Theater De Heiligverklaring van het een voudige Italiaanse meisje Maria Goretti, heeft ook in Venray een levendige belangstelling doen ontstaan naar het leven van deze nieuwe Heilige. Als feuilleton in ons blad hebben wy enkele korte en zakelijke gegevens over haar verteld, de toneelclub Hioob, bracht een kort levensspel en nu is dan Luxor-Theater gekomen, met een film overMaria Goretti op haar programma. Een Italiaanse film, die terecht de aandacht heeft getrokken, van meer dan de katholieke wereld alleen. Het uitbeelden van een heilige leven op de film is geen sinecure, ofwel men vervalt tot een min of meer ge ëxalteerde vroomheid, ofwel men ver geet de geestelijke achtergrond te geven van de uitwendige gebeur tenissen. In deze film, die als ondertitel: „De hemel over het moeras" voert, is men er echter in geslaagd het leven van dit eenvoudige boerenmeisje in de trieste sfeer van het ongezonde moeras gebied van de Campagna de Romana, in realistische verteltrant van de moderne Italiaanse filmkunst weer te geven. De korte inhoud kennen we reeds allen, hoe zij gehinderd werd en ten laatste gedood werd door haar buurjongen Allessandro, hoe groot haar strijd was voor de kuisheid tussen deze vrij bestiaal levende menson, hoe zy moest zorgenvoorde kirderon. Kortom, hoe haar loven eindeloos triest was als de moerassen, waar tussen zy leefde, maar ook hoe innig haar contact was met God en hoe zy, om Hem niet te bedroeven en Zijn vriendschap niet te kwetsen, zich liever liet doodsteken dan te zondigen. Deze film zy een ieder aan te be velen om te gaan zien, opdat de les <lie dit heilig leven onR geeft, beter begrepen en meerdere navolging zal vinden. Opening nienwe zaken Deze week was het op het Eindt te doen, waar een tweetal nieuwe zaken werden geopend. Daar was allereerst de fa. Vollebergh die haar nieuw pand in gebruik nam, dat nu weer ruimte biedt aan een keurcollectie meubelen en verdere benodigdheden voor woninginrichting. Reeds te lang lag deze hoek open, maar het nieuwe zakenpand Jat hier verrezen is, is een sieraad geworden voor deze zo zwaar getroffen hoek van ons dorp en zo was het ook niet te verwonderen, dat de eigenaars op de dag der opening vele gelukwensen kregen aangeboden. Een ruime toonzaal en een flinke woning verlevendigen de entree van 't dorp en het zal voor do fa. Vollebergh van groot voordeel zyn een dergelijke practische werkruimte er by gekregen te hebben. Nu op het oude Desselke langzaam een dorp aan het verrijzen is, is het logisch, dat ook de zakenlui eens een kykje gaan nemen. Zo heeft zich dan in de nieuwe woningen aan de Over- loon8eweg de kapperszaak Imming- Hanssen gevestigd, die weliswaar krap behuisd is, maar toch voldoende service kan bieden aan de bewoners van deze nieuwe buurt. Geboft! De 15-jarige Nelly Verstappen te Oirlo, heeft door de verkoop van ka lenders van Kaatsheuvel, zich gratis enige loten weten te verwerven. Op St. Nicolaasdag kreeg het meisje bericht, dat op een van deze loten de isteprys was gevallen, een ïeisnaar Lourdes voor twee personen. Ingezonden mededeling DAAR NIET HIER WEL het lekkerste middel r tegen verkoudheid 30 cent pei: .100 grem S.V.Y.-nieuws In een zeer gewijzigde opstelling trad S.V.V. aan tegen Boxmeer. Of deze opstelling in zyn geheel voldaan heeft is moeilijk te beoorde len, daar Boxmeer vry zwak speelde. Achter sloot het elftal wel, ofschoon een back als Bertrams langs de lyn staat is jammer. De rechtervleugel in de formatie Peters-vd. Heuvel was zeker niet beter als v.d. Heuvel-Arts en ik zou deze laatste alsnog ver kiezen. De center voor plaats was goed bezet en van deze speler ging iets van uit, door zyn vasthoudendheid en werklust. Hier is zeker iets bereikt ter ver betering van het elftal. Jammer, vond de wedstrijd door regen en hagel een ontijdig einde toen de stand reeds 3—0 was en er nog 18 min. te spelen waren. Indien deze wedstryd voor de onderste of bovenste plaats van belang is zal hy zeker overgespeeld moeten worden. Voor Zondag geen wedstryd voor het eerste alsook niét voor het tweede. Het derde elftal had bezoek van Resia en werd met 6—0 aan de zege kar gebonden De mede candidaten voor de bovenste plaats als Brughu- sia en Melderslo wonnen beide hun wedstryd. Slechts een punt staan zy by Venray III ten achter. Het is dus zaak goed op je tellen te passen, want anders streven of Merderslo of Brughusia jullie voorbij. Zondag geen wedstryd. Voor 17 Dec. is het programma: Wittenhorst—Venray voor het ie; Venray 2-Wittenhorst 2 voor het 2de; Swolgens Boys 2— Venray 3 voor het derde. Volgens het laatst officiöl orgaan zouden de wedstrijden van Swolgense Boys op het Meerlo terrein gespeeld worden. Het was wel goed van bestuurs zijde de nodige inlichtingen hierover in te winnen. Schaakclub „De Juiste Zet" A.s. Zondag 10 December om 3 uur, wordt in hotel Gitzeis, de wedstryd Venray—Siebengewald gespeeld. De stand is Venray 1 1 002 9 1 Gennep 11002 61/»—31/» Siebengewald 10010 31/«—<*1/» Caturanga 10010 1—9 BEUGELNIEUWS Ons Genot, dat Ons Plezier ging bekampen, moest ondervinden, dat Hegelsom niet van plan was de puntjes af te staan, zy boden de Heide een nederlaag aan, in de A met 7—1 en in de B eiste Hegelsom de volle buit, 8—0. Onder Ons, dat in Kronenberg speelde tegen O.D.L., moest zich, zy het onverdiend, tevreden stellen met een nederlaag. De B van Onder Ons moest ook met een verlies van 5-3 tevreden zyn. Woensdag a s. gaan beide clubs naar Melderslo en Sevenum. Onder Ons gaat naar De Knippers. Jongens wat meer geluk als in Kronenberg en de mogelijkheid bestaat hier op een gelijk spel. De B wacht hier een zware strijd. Ons Genot gaat naar Kiek Oet en ook zy kunnen een gelijk spel behalen ofschoon Sevenum op eigen baan niet gemakkelijk is. Veel succes! Vertrekken om 6.30 uur. Beginnen no. 3. We hopen volgende we6k een overzicht van de stand der beide klasse te geven. Ingezonden mededeling van de afgelopen week Hoog water Op 6 December noteerde de peil schaal in de Waal by Nijmegen nog een was van 18 centimeter. Die van Nymègen en van weerskanten de rivieren halen zo heel gauw hun huisraad niet naar de zolder. Zy kennen Ryn en Maas en Waal als hun broekzakde kuren, die de rivieren telkenjare omstreeks Decern ber vertonen, maken de mensen hier nauwelijks nerveus. Daar is dan ook in de verste verte geen reden toe. In Lobith had do peilschaal Don derdag nog zeventig centimeter over vooraleer de overlaat in werking zou kunnen treden. Er wordt val gemeld van boven en dat kan ondanks dit alles alleen maar tot veiheugenis stemmen. Intussendeze val is nog niet alge méén en de jongste berichten van De Bilt, die het einde van de winterse periode voorspellen, doen de ver wachtingen over een voortgezette val nog niet erg hcog stijgen. Dc werkeloosheid in ons land. In de eerste maanden van dit jaar lag de werkeloosheid ruim 20.000 hoger dan in 1940. Men kan echter van een gunstig verderverloop spreken, want ondanks het feit, dat duizenden gedemobili- seerden in het arbeidsproces moesten worden ingeschakeld, daalde dit ver schil geleidelijk tot minder dan 10 duizend aan het einde van Sept. van dit jaar. Olieproductio in ons land. Dit jaar zal, naar voorlopige be rekeningen, in Schoonebeek in totaal 700.000 ton olie geproduceerd zyn. De maandproductie schommelt mo menteel tussen 55 en 60.000 ton. De laatste 5 jaar zijn hier in totaal 120 boringen verricht, gaande tot diepten van 900 meter en 106 borin gen leverden resultaten; 54 tankwa gens verlaten dagelijks het terrein. In de onmiddellijke omgeving van Coevorden wordt geboord, doch dit betreft uitsluitend gasboringen. De laatste boring is in uitvoering in de omgeving van de Vossebeltom vast te stellen hoever de gasliouden- de lagen zich hier uitstrekken. 100.000ste koe op de Bossche veemarkt aangevoerd Woensdagmorgen werd door een landbouwer de honderdduizendste koe van dit jaar op de Bossche veemarkt aangevoerd (by welk getal de nuchtere kalveren niet inbegrepen zijn). Eigenaar en dier werden verwel komd- door wethouder en directeur van de veemarkt. Even later arriveerde burgemeester Loeff, die in het restaurant van de veemarkt een toespraak hield, waar in hij de eigenaar gelukwenste en hem een plaquette van de veemarkt aanbood. De burgemeester noemde deze aan voer een record voor Nederland en is erop, dat, als de Benelux een maal verwezenlijkt zal zijn, de be tekenis van deze markt nog zal toe nemen en de bouw van een vierde markthal noodzakelijk zal worden. Het succes van de Bossche veemarkt dankte spr. aan de prima accomodatie, de uitstekende leiding en de mede werking van deboeren-organisaties. Voorafgegaan doorliet muziekcorps van de Stoottroepen werd de jubileum koe daarna stadwaarts geleid, gesierd met een lauwerkransen schilden, die het heuglijke feit vermeldden. Voor het bordes van het stadhuis tracteerde burgemeester Loeff het beest op veekoeken en werden na mens hei Groot-zakencentrum en de middenstand zowel aan de eigenaar als aan de burgemeester geschenken by gelegenheid van dit heuglijke feit aangeboden. Desertie-zaak te Vaals De Maastrichtse rechtbank heeft uitspraak gedaan in de desertiezaak van Vaals. De 43-jarige schilder van B. werd veroordeeld tot vier maanden gevan genisstraf (eis negen maanden); het 52-jarige Tweede Kamerlid J.H. kreeg drie maanden gevangenisstraf (eis zes maanden) en de 60 jarige invalide mynwerker H. L. twee maanden (eis drie maanden). Deze drie verdachten waren ge detineerd. De niet-gedetineerden, de 48-jarige magazijnmeester B. tegen wie een maand was geöist, kreeg tien dagen gevangenisstraf en de 46-jarige mynwerker B. uit Kerkrade, werd tot drie weken gevangenisstraf ver oordeeld (eis een maand). Rjjbewyzen Van de zijde van het ministerie van Verkeer en "Waterstaat wordt er op ge wezen, dat, als gevolg van het in wer king treden van het nieuwe Wegen verkeersreglement op 1 Januari 1951, het voor de tydige afgifte van een verklaring van lichamelijke en gees telijke geschiktheid voorshands nood- 4-deurs 2-deurs Vraagt de Official Ford Dealer vooral het aardige boekje: „Fantastisch Sterk". U kunt dan meteen afspreken voor een proefrit N.V. NEDERLANDSCHE FORD AUTOMOBIEL FABRIEK AMSTERDAM. zakelijk zal zyn, een aanvraag daartoe bij het centraal bureau voor do af- gifie van rijvaardigheidsbewijzen zeer tijdig in te dienen. In verband hiermede is het voor houders van rybewyzen, waarvan de geldigheidsduur in de maand Januari 1951 verstrijkt, van belang zich reeds gedurende December by de provinciale griffie te doen voorzien van een nieuw rijbewijs. Boeren krijgen een gedeelte van de bonwsom terug De eigenaren van verwoeste boer derijen, die voor de herbouw een zeker gedeelte van de bouwsom vooruit betaalden, als eigen bijdrage, zullen een gedeelte van het teveel betaalde bedrag terug ontvangen. Bij het vaststellen van de bouw som bleef hét ministerie aan de veilige kant en in vele gevallen zal bij de definitieve vaststelling van de financiering blijken, dat verscheidene gedupeerden te veel aan eigen bij drage betaald hebben. Het Bouwbureau heeft er by de Minister op aangedrongen, bij de eindafrexening niet alleen het teveel betaalde terug te g6ven, maar ook rente te geven over dit teveel be taalde gedeelte. MOORDEN. Terwijl voor de Akense rechtbank een vyftal S.S.-ers terecht staan wegens moord op Rector van Boom uit Posterholt en twee Roermondse mannen, een proces dat hier in Lim burg nogal de aandacht trekt, knal len hier weer de revolvers. Zo schoot Dinsdag een gepensio neerde mynwerker in Eygelshoven zyn kostjuffrouw, een moeder van drie kinderen neer, waarna hij de hand aan zich zelf sloeg. In Limmel werd een woonwagenbewoonster zwaar gewond op de weg aangetrof fen. Ook zy was beschoten met een revolver. Melkprijs blijft 17% cent De regering heeft geen aanleiding gevonden haar standpunt t.a.v. de verlaging van de melkprijs te wijzigen. Deze prys was door de regering vast gesteld op 171/» cent. Zoals bekend, had Woensdag over dit onderwerp een delegatie uit het hoofdbestuur van de Stichting voor de Landbouw een onderhoud met de Raad van Economische Aangelegenheden, die gevormd wordt door de minister president en de bewindslieden van Economische Zaken, Financiën en Landbouw. Een jampot met gouden sieraden Een inwoner van de gemeente Soest deed een vreemde vondst. Toen hy vol yver zyn tuin aan het om spitten was, schampte de schop af op een jampot. Hy wilde hem al in de vuilnisbak slingeren, toen een ge schitter in de jampot zyn aandacht trok. Fluks schroefde hy de deksel eraf en ontdekte dat de pot gevuld was met allerhande gouden sieraden. De Soester was een eerlijk méns en liet het geval nauwkeurig onder zoeken. Het bleek dat de pot door vroegere bewoners in de oorlogsjaren was begraven, na de oorlog had mei» tevergeefs getracht hem weer op te delven. Evenwel de schat is nu terecht en de vinder ontving een flinke beloning. Vrijwillig opbokken van d ai ven WEDVLUCHTEN GAAN DOOR Het overleg tussen vertegenwoor digers van enige ministeries, de Stichting voor de landbouw en de postduivenhoudersorganisaties over de maatregelen, welke dienen te worden getroffen, teneinde de schade tegen te gaan, welke door tamme duiven aan landbouwgewassen wordt aangericht, heeft geleid tot voorlopige overeenstemming omtrent een rege ling, welke berust op de vrijwillige medewerking van de zijde der post duivenhoudersorganisaties. Overeengekomen is, dat de Stichting voor de landbouw en de postduiven houdersorganisaties, zo nodig met medewerk'ng van de plantenziekten- kundige dienst, voor ieder gebied in Nederland zullen vaststellen, in welke periode van het jaar de duiven moeten worden opgehokt. Vastgesteld is, dat deze periode in het algemeen niet langer dan twee maanden behoeft te duren en dat het ophokken in grote delen van het land in het geheel niet noodzakelijk zal zyn. Tijdens het op hokken zal zoveel mogelijk gelegen heid worden gegeven tot traineD, africhten en uitwonnen van de jonge duiven. Ook zullen de wedvluchten tijdens het ophokken normaal door gaan. Vijf jaar later.... In de afgelopen week troffen my in de krant de volgende berichtjes: Veertien Duitsers, die door Ame rikaanse militaire gerechtshoven wegens wreedheden, bedreven in concentratiekampen, variërend van twaalf jaar tot levenslang waren veroordeeld, zyn op last van de Amerikaanse commandant in Eu ropa, vrijgelaten. Het filmverhuurkantoor Rio kondigt de nieuwe films aan; byna allemaal Italiaanse werken met twee uitzonderingen, aangezien het hier „buitengewone" films betreft. Een van deze is de Duitse film Opfergang in 1943-'44 gemaakt door de nazi Veit Harlan; de hoofd rol wordt veitolkt door zyn even vurige nazi vrouw Christine Söder- baum. De strenge filmcensuur, die waakt voor het geestelijk welzijn van de Nederlandse bevolking, liet deze film vry. Wie is er nog zo achterlijk om te denken aan al die millioenen gesneu velden en verminkten, aan de ontel bare weduwen en wezen, aan de ;zes millioen uitgeroeide Joden, aan de ellende en het verdriet, waar de wereld in gesmoord werd Niets geleerd en niets vergeten Record koe Op 10 Februari 1925 werd by fok ker U. W. Jansma te Deinum de koe Hinke XXXIX No. 63397 geboren en op 25 Januari 1929 in 't Friesch Rundvee Stamboek ingeschreven met 78 punten. In 14 lactatieperiodes heeft deze koe onder volkomen normale omstan digheden (d.w.z. gedurende het zomer seizoen uitsluitend gras en gedurende de stalperiode een normale hoeveelheid krachtvoer) gegeven van niet minder dan 109.643 kg. Dit wil zeggen een dagelijkse gift van 21 kg melk gedurende haar ge hele leven. In de laatste lactatie- periode, welke op de leeftijd van 171/* jaar begon, produceerde Hinke nog 6.510 kg melk. Aldus het Mede delingenblad van het F.R.S. „HET DAGBLAD DOOR DE EEUWEN!" De oude geschiedenis, ook voor ons eigen gewest, is herleefd op de ten toonstelling, die in het Waaggebouw te Amsterdam is geopend en waar men een indruk zal kunnen kry'gen van ..Het Dagblad door de eeuwen". Voor net eerst zyn interessante ver zamelingen verenigd, dank zy het jonge Instituut voor Perswetenschap en onder andere met medewerking van de Universiteitsbibliotheek te Nijmegen en het gemeente-archief van Leiden. Zo zagen we een Arnhems Dagblad van 1621, een der oudste in onze pers-geschiedenis naast de Opregte Leydse Vrijdagse Courant van 1636 en een Leidsche Zondagse Rymkoe- rant. Gelderland, in die eerste jaren, later ook Limburg, ontving het nieuws uit Keulen, middelpunt van nieuwsgaring. Toen er nog geen kranten waren, ging het nieuws rond op geschreven handelsbrieven, hetgeen men kan zien in de verzameling van het Leids- archief. Daaruit ook bleek, hoezeer Nederland na 16I8 centrum was van de wereldpers, hoe reeds na 1780 een politieke strijd pers ontstond en na 1813 persvervolgingen in de Zuide lijke Nederlanden opkwamen. Noch tans verschenen achtereenvolgens Katholieke bladen in het Zuiden De Tijd in Den Bosch, De Gelderlan der en daarna de Bredasche courant. Toen kwam de krant, dagelijks in de huiselijke kring en groeide gestadig door inhoud en oplage. Uit dit alles, slechts met de tijde lijke onderbreking in de oorlog, is de moderne pers gegroeid; vooral kieeg zy een geestelijk gezicht, zoals prof. Dr. Doschwitz ons heeft toegelicht. De advertenties kregen evenzeer een ander gezicht, hetgeen ter ten toonstelling met vergelijkingen wordt, duidelijk gemaakt. Ten slotte wyst een afzonderlijke afdeling op de organisaties en instellingen van de dagbladpers in ons vaderland. In het Waaggebouw kan men dus de Nederlandse Krant zien, door alle tyden. Z.H. de Pans vraagt gebed voor de vrede Z.H. de Paus heeft Woensdag op alle katholieken van de wereld een beroep gedaan om gezamenlijke voor de vrede te bidden ten einde „de verschrikkelijke oorlogdreiging" af te w.enden. Poot- en consumptie aardappelen. De Provinciale Voedselcommissaris voor Limburg maakt bekend, dat binnenkort aan de telers de aanslagen voor de areaal heffing voor poot- en consumptieaardappelen, oogst 1950, zullen worden toegezonden. Deze heffing bedraagt: a) voor pootaardappelen f 75 per ha. van elke oppervlakte, waarvan de opbrengst door of vanwege de N.A.K. definitief voor pootdoeleinden is goedgekeurd. b) voor consumptieaardappelen f 30 per ha, over de totale oppervlakte vroege of late aardappelen, opgegeven volgens de Ned. inventarisatie 1950, verminderd met de oppervlakten pootaardappelen als onder a vermeld. Geen heffing is verschuldigd: a) door de teler, die na aftrek van de oppervlakte pootaardappelen minder dan 30 are heeft geteeld.

Peel en Maas | 1950 | | pagina 2