DE FISCUS Een reis naar Tibet in het defensief. WEEKBLAD VOOR VENRAY EN OMSTREKEN Kinderpostzegel-actie 1950. ZATERDAG 18 NOVEMBER 19SO No. 46 EEN EN ZEVENTIGSTE JAARGANG Druk en Uitgave Firma van den Munckhol Drukkerij Kantoorboekhandel irootestraat 28 Venray Telefoon K 4780-512 Postrekening 150652 PEEL EN MAAS Advertentieprljxen worden op aanvraag gaarne verstrekt. Losse mm-prijs 8 cent. Abonnementsprijs p. kwartaal: voor Yenray f 1.00 buiten Venray f 1.20 uitsluitend bij vooruitbetellng. De macht wordt beknot, de machteloosheid opgeheven, ten gerieve van beide partijen Er zal wel niemand meer in Nederland zyn, die geen kennis draagt van de bijzondere fiscale maatregelen, die na de bevrij ding zijn ingevoerd. Een groot deel van de bevolking kwam er op zeer harde wijze mee in aanraking en velen zuchten nog onder de gevolgen van dit gering aantal regels noodrecht. Veel critiek heeft men in de loop der jaren uitgeoefend op deze bijzondere besluiten, waarvan het ene bedoelde de na vordering te regelen, die over de oorlogsjaren moesten worden opgelegd, terwyl het andere aan de belastingambtenaren de bevoegdheden gaf om hen in staat te stellen hun lang niet populaire werkzaamheden te vervullen. In het algemeen was het noodzake lijk dit onaangename werk uit te voeren. De geldsanering was een bittere noodzaak, waartegen niemand opponeerde en fiscale toestanden in de oorlogsjaren waren chaotisch te noemen. Onze volksvertegenwoordi ging maakte dan ook weinig bezwaar tegen de uitvaardiging van enkele maatregelen, die aan fiscale opspo ringsambtenaren vergaande bevoegd heden verleenden. Om aan deze machtspositie van de fiscus een limiet te stellen werd de geldigheidsduur van het noodrecht bepaald op 5 jaar tot 3i December 1950. De werkingstyd van deze beruchte wetjes loopt ten einde, zodat de minister van Financiën een tweetal wetsontwerpen heeft ingediend om de verhouding tussen fiscus en be lastingplicbtigen opnieuw te regelen. Men kan daaruit lezen, dat het weldig offensief van het ministerie van Financiën ten einde is en dat de sterk agressieve bepalingen van weleer vervangen zullen worden door regels, die de fiscus voor een groot deel in een defensieve positie zullen terugdringen. Allereerst worden de navorderings bevoegdheden ingeperkt. Men zal nog wel mogen navorderen, doch alleen wanneer de inspectie een nieuw feit ter ore is gekomen en dit met een termijn van vijf jaar. Nadien wordt de zaak als afgedaan beschouwd. Bovendien zal men in de toekomst het verfoeide systeem van zekerheids- stellingen niet meer mogen toepkssen. De vooroorlogse toestand keert hier dus geheel terug. De regfeling met betrekking tot reeds gelegde conservatoire beslagen wordt met één jaar verlengd. Men doet dit om veel belastingschuldigen nog de gelegenheid te geven hun achterstallige belastingen te voldoen. Het opheffen van deze bepaling zou ten gevolge hebben, dat velen door de vermelde invordering in moeilijk heden zouden geraken. Wy zijn benieuwd hoe velen er dat zyn. De grote vraag is maar of de fiscus hier met zijn mes op de juiste diepte heeft gesneden, dan wel of er door allerlei misverstanden een te grote hap wordt afgenomen van de particuliere koek om door de gemeen schap te worden verorberd. Welk deel van ons zakenleven is door de fiscus voorlopig genationaliseerd tot het innen van achterstallige belasting gelden Zachter controle Het politieapparaat van de belas tingdienst zal sterk worden inge krompen. De huiszoekingen, het openen van safes, de beslaglegging, al deze bijzondere bevoegdheden van de fiscus worden opgeheven. Men wordt dus ook in dit opzicht weer baas in eigen huis en een zodanige regeling past ook beter by een rechts staat als de onze. Moet men in de toekomst aan de fiscus alle inlichtingen verstrekken over zichzelf en anderen, die maar denkbaar zyn Onder de huidige regeling was dat practisch het geval. Na 1 Januari a.s. moeten de betrokkenen wel alle inlichtingen over zichzelf geven, doch niet over anderen, tenzij men zich in de commerciële sfeer bevindt. Wie een beroep of bedrijf uitoefent zal zyn boeken en bescheiden voor de fiscus moeten openleggen om een gelegenheid te scheppen de gedane opgaven op de juistheid te onder zoeken. Die gegevens zal de belastingdienst zelf moeten verzamelen. De zakenmensen zien zich dus hun positie als onbezoldigd belasting rechercheur ontnomen, zeer waar schijnlijk tot hun grote blijdschap Yoor die inlichtingen zal in de toekomst een algemene wetgeving de bijzondere regelingen in de afzon derlijke wetten van voor de oorlog vervangen. Dat is een zeer doelma tige verandering, Die regeling wordt wel ruimer dan voorheen. Er zyn dus elementen uit het noodrecht, die worden gehandhaafd, al wordt de hoofdmoot dan ook per i Januari over boord geworpen. Met moet dat noodrecht wel met instemming zien verdwijnen, al was de theoretische opzet ervan volkomen juist. In de praktijk hebben de navor deringen en zekerheidsstellingen heilzaam gewerkt voor de geldsa nering, doch meermalen waren zy fnuikend voor het zakenleven. Het bedrijfsleven heeft die bittere pil moeten slikken als offer voor het gezond maken van 's lands finan ciën, bij walker gezondheid het zelf een groot belang heeft. o— Ook voor de politietaak, die aan fiscale ambtenaren na de bevrijding werd opgedragen, zyn tal van goede argumenten op te noemen. Toch heeft deze regeling veel schade aangericht. Mocht men vroeger spreken van een volkomen bereidheid van alle zakenmensen om samen met de fiscus te komen tot vaststelling van het juiste belastingbedrag, thans heersen andere regels. De grote macht aan de fiscus ge geven en vooral het ontactisch optreden van veel belastingmensen hebben het gehele zakenleven tegen over de fiscus geplaatst. De grote macht van de belasting dienst enerzijds, de bijna volkomen machteloosheid van de belastingplich tigen anderzijds, vervulden de laatsten met een gevoel van opstandigheid en verzet.! Het gevolg is geweest, dat een groot deel van allen, die in handel en industrie werkzaam zijn, het zich tot een eer rekenen, wanneer zy de fiscus om de tuin kunnen leiden. De oorzaak van deze mentaliteit moet voor een belangrijk deel wor den toegeschreven aan het fiscaal noodrecht, dat de belastingambtena ren tot machthebbers verhief en de zakenmensen zo niet tot rechtelozen dan toch wel tot machtelozen degra deerde. Vyf jaar lang heeft het Neder landse zakenleven dienst gedaan als jachterrein voor de fiscus. Elke eigenaar van een bedrijf heeft zich als een vogelvrij verklaarde gevoeld, die men naar hartelust mocht uitpersen. Dat laatste gevoel is zeker niet gerechtvaardigd, maar de ongelijke positie zal meewerken in de verhou ding van het zakenleven tegenover de beruchte dienst van Minister Lieftinck. Het jachtseizoen wordt nu gesloten al wordt de mogelijkheid tot een incidentele klopjacht nog opengelaten voor het geval, waarin een redelyk vermoeden bestaat, dat in een be lastingzaak een strafbaar feit is gepleegd. Dat brengen van meer evenwicht in do positie van fiscus en contri- buabelen moet worden toegejuicht. Het zal in de toekomst mogelijk het vertrouwen tussen beide partyen herstellen. Wanneer men op de belastingkan toren wat meer vertrouwen gaat geven aan de zakenman en daar inzicht gaat tonen in diens problemen dan zal dat gebaar niet onbeantwoord blijver, door het bedrijfsleven. Een en ander zeer ten gerieve van beide partijen en ten bate van onze schatkist het Rijk der 20.000 Boedhistische monniken. Achterlijk en toch beschaafd. Een land zonder voertuigen. Eeuwenlang heeft Tibet, dat thans door de Chinse communisten wordt aangevallen, afgezonderd gelegen in de woeste bergketens van de Hima laya. Dit onbekende Jand, dat circa 4 millioen inwoners telt en isoovoet boven de zeespiegel is gelegen, wordt geregeerd door de lójarige Dalai Lama, de geestelijke en wereldlijke leider der Tibetanen. 200.000 Boe dhistische monniken leiden en bestu ren de bevolking. Dit land, dat geenszins achterlijk of onbeschaafd mag heten, is thans het doelwit van de opmars der rode Chinese legers. Om Lhasa, de hoofdstad te bereiken moet men te voet reizen of met een karavaan meegaan. Langs de kortste weg vanaf India doet men er toch altyd nog 3 of 4 weken over Tibet kent geen auto's of trams, geen kranten of waterleiding. Er zijn zelfs geen voertuigen, alles gaat er per lastdier of koeli 1 Toch is Tibet geen onherbergzame en achterlijke woestenij. Reeds sinds eeuwen bezit dit rijk een eigen hoge beschaving. De talloze kloosters zyn van ongekende schoonheid, gebouwd naar zeldzame architectuur. Beeld houwen en weefkunst is er hoog ontwikkeld. Boekdrukkunst kent men er niet, maar de monniken vervaar digen fraaie, met de hand g6sehreven boeken. Muziek en dans worden er druk beoefend. De Tibetanen vrezen de communis ten, die een goede reden hebben om dit ryk te gaan „bevrijden". Op de eerste plaats komen zy aan de gren zen met India te staan, waarmede de sleutel naar de overheersing van Azië in hun handen komt. Als nu Peking de heilige stad Lhasa in handen heeft, dan bezit het meteen gezag over, althans grote invloed op de gehele Boedhistische wereld. Verder is tydens enkele Engelse en Amerikaanse expedities gebleken, dat het land een ongekende rykdom aan mineralen bezit. Men fluistert, dat daaronder zich vele radio-actieve stoffen bevinden. Naar Lhasa. Niet lang geleden is een kleine Amerikaanse missie in Tibet en zelfs in Lhasa toegelaten. De dreiging van de rode invasie sehynt aan de toe stemming tot betreden van de stad niet vreemd te zyn geweest. Een der leden van deze missie beschrijft, hoe zy vanaf de Indiasche grens langzaam Tibet binnentrok. Koelies en muildieren torsten de bagage. Bovendien had de missie een tolk by zich. „Toen wy de grens van Tibet op byna 15000 voet hoogte overschreden, aldus een der Amerikanen, ontbloot ten wy en bogen wy ons hoofd, volgens Tibetaans gebruik. Toen slaakten wy enkele kreten en wierpen stenen in het rond, om, zoals de Tibetanen geloven, de boze geesten te verdrijven. Tibet is een land, ryk aan dieren. Omdat de Boedisten geloven aan de z.g. reïncarnatie, waarbij de menselijke ziel na de dood in een dier verhuist, vermyden zy angstvallig enig dier kwaad te doen. In de zomer komen de monniken by'na niet buiten hun klooster, om te voorkomen, dat zy op insecten trappen... Toch eten de Tibetanen vlees, maar om te zorgen, dat de geest6n in het slachtoffer naar een hoger dierlijk wezen verhuizen zullen, gaan deze slachtingen met groot ritueel gepaard. In Yatoeng, de vierde grote plaats van Tibet, kregen wy ons paspoort van de plaatselijke regeringsvertegen woordiger. Hy verscheen in een hel blauw gewaad. Een donkerkleurige doek was om zyn hoofd gewonden. Aan de linkerzijde daarvan hing een met goud en juwelen bestikte band af. Toen hy ons genaderd was stak hy zyn tong uit en blies naar ons. Toen ik myn hand uitstak om hem te begroeten legde hy een witzijden band over mijn arm. Zyn hoffelijk heid beantwoordde ik met hem een dergelijk soort band aan te bieden en een met goud belegd vulpotlood. Wij dronken thee en spraken met elkaar. Toen verlieten wy Yatoeng weer om door een barre vlakte te trekken. Daar troffen wy een grote kudde van een soort buffels, die wij het factotum van de Tibetaan zouden willen noemen. Z|j voorzien het volk van melk, boter en vlees Deze dieren hebben een wollen vacht, waarvan kleding en andere artikelen worden vervaardigd, terwyl de huid zich zeer goed leent om tot leder gelooid te worden. Van dit leer wordt van alles gemaakt, tot zelfs kleine boten toe! Hoorn en been doen eveneens dienst en de mest dient als brand stof in dit land, dat geen steenkolen kent. Wy zagen boeren de rotsachtige grond bewerken met 'n soort houten ploeg, waaraan een ijzeren pin was bevestigd en die door buffels werden getrokken. Zy ploegen een veld zig- zagsgewyze om op deze wyze de boze geesten, die zich in de grond zouden bevinden, te verjagen. 0— Na een eindeloos schijnende reis belandden wy tenslotte in de heilige stad Lhasa. Zij ligt aan de rand van een groene vallei, circa 12000 voet boven de zeespiegel en wordt door majestueuze bergen omringd, die met sneeuw bedekt zyn. Tegen deze bergen zyn, als een versiering van de heilige stad, rode en witte kloosters gebouwd. Sommige daarvan hangen als zwaluwnesten tegen de rotsen. De tyd is weer gekomen, dat over het gehele land de Kinderpost zegelactie gaat geopend worden en het zal dit jaar de 25ste keer zijn, dat deze actie in ons land wordt gehouden. Uit de berichten in de pers en radio zal het allen ongetwijfeld bekend zyn, wat deze actie behelst. Uitgaande van de Nationale Federatie de Nederlandse Bond tot Kin derbescherming organiseert „het Nederl. Comité voor Kinderpostzegels" de verkoop van kinderpostzegels en prentbriefkaarten, waarvan de op brengst ten goede komt aan het verwaarloosde en misdeelde kind. Uaan wy de verdeling van de opbrengst van bijvoorbeeld het jaar 1948 na, dan zien wy dat een 3 a 400 instellingen en vereningen, ,die zich de zorg van het verwaarloosde en misdeelde kind aantrekken, van deze opbrengt hebben geprofiteerd, waaronder vele ons welbekende instellingen gevestigd in het Zuiden des lands. Hieruit moge voldoende blijken, dat de opbrengst van de Kinderpost zegelactie goed wordt besteed en dat de gelden ook inderdaad daar terecht komen, waar z|j van node zyn. -* En wanneer men de lange lyst ziet van instellingen en verenigingen, die op het gebied van de kinderbescherming werkzaam zyn, dan zal men ook des te beter gaan inzien, dat geld, veel geld nodig is om het werk van de opvoeding van de misdeelde en verwaarloosde jeugd in die inrichtingen mogelijk te maken, althans te helpen verlichten, waarby wij ons goed voor ogen moeten stellen, dat opvoeding van de jeugd tot mensen met een sterk verantwoordelijkheidsbesef voor de medemens zeker een van de fundamenten is voor een goede maatschappij. Wanneer wij dit goed beseffen en wanneer wy daarbij denken aan het woord van H. M. Koningin Juliana bij de aflegging van de eed op de Grondwet op 6 September 1948 in verband met de opvoeding der jeugd gesproken, nl. „Geen betere wyze om dit kwaad te bestrijden dan het opvoeden van onze jeugd ;ot vrije mensen met een geestelijk fundament, met een sterk verantwoordelijkheidsgevoel voor de medemens, met eerbied voor alles wat leeft en groeit en voor eens anders diepste overtuiging". Dan menen w|j dat ieder onzer gaarne bereid zal zyn 6en steentje by te dragen aan de opbrengst van de kinderpostzegel. Geen steentje is te licht, geen steen te zwaar. Het plaatselijk comité rekent er dan ook op dat de kinderpostzegel actie, die in het begin van de volgende week zal worden ingezet, dit jaar in de gemeente Venray een groot succes moge worden en spreekt de hoop uit, dat wanneer de verkopers(sters) zich aan huis vervoegen ieder gezin hetzy een ot meer kinderpostzegels, hetzij een of meer fraaie prent briefkaarten zal kopen. Denkt er aan Met het door U besteedde geld zorgt U voor de jeugd van Nederland. Doet derhalve allen mee. VENRAY, November 1950. Het plaatselijk comité, MEVROUW N. JANSSEN-WESTEN, Presidente Nieuws uit Venray en omgeving Merkwaardige stad Wy passeerden de rivier de Kyi over een moderne, in 1930 gebouwde stalen brug. Het materiaal ervoor werd destijds door koelies staaf voor staaf over de bergen gedragen 1 Op de dag, dat w|j aankwamen, begaven zich juist grote stromen pel grims naar het zomerpaleis van deDaiaiLama. Toen wy met onze Tibetaanse gaBtheer kennis hadden gemaakt, voegden wy ons by do pelgrims. Officiële persoonlijkheden en hun echtgenoten reden op fraai opgetuigde paarden en muilezels. In het het park van het kasteel ver zamelde de menigte zich rond een tribune. Hierop werd eon toneelspel opgevoerd, begeleid met muziek van trommen en cymbalen. Dit spul duurde onafgebroken voort van 7 uur in de morgen tot 5 uur in de middag Onze lunch, die wy des middags gebruikten, bestond uit stukken bufïelkaas, rijstpudding en geroosterd brood. Dit laatste wordt met een boterthee verorberd. ^f)e volgende dag gingen wij de stad bezichtigen. Lhasa is een verzameling van wit-beschilderde stenen huizen, gebouwd laDgs nauwe en kronkelige straatjes. Er is nog nooit een volkstelling ge houden maar het aantal inwoners wordt geschat op 25.000. Maar als men de bewoners der kloosters nog daarbij telt komt men zeker tot 59 000 zielen. Byna één-vierde van de gehele mannelijke bevolking is mon nik I11 het hart van de stad bovindt zich de Jokang, de Boedhistische „kathedraal". Onder een ryk met goud bedekt dak bevinden zich Boedha-beelden waarvoor „boter-lampjes", 'n soort vetpotjes, branden. Groepen zacht zingende monniken draaien hier hun gebedsmolens. Ratten en muizen rennen ongehinderd door de tempel om zich te goed te doen aan de offergaven van de pelgrims. Erg fris riekt het in Lhasa niet. Op verscheidene plaatsen van de stad bevinden zich grote mesthopen waar alle mogelijke afvalstoffen worden verzameld om ééns per jaar naar de velden gebracht te worden ter be mesting. Dierencadavers worden ook daar heen gebracht maar daarover ont fermt zich ai spoedig de stadsreini- ging8 dienst: de honden en'raven. Het feit, dat er weinig vliegen zijn en er een bergklimaat heerst voor komt ongetwy feld ernstige epidemieën Met de doden wordt vreemd om gesprongen. De bodem is rotsachtig en dus moeilyk uit te graven. Lijk verbranding is te kostbaar en zo worden de doden dan maar naar de bergen gebracht waar zij ge vierendeeld en aan de wilde dieren worden prijsgegeven Naar de Dalai Lama Lhasa wordt beheerst door het met goud afgedekte Potala-paleis, dat 900 voet hoog is. Hier verblijft in de wintermaanden de Dalai Lama. Het werd 300 jaar geleden ge bouwd en is een wonder van architec tuur. Iedere steen ervan is op de schouders van mannen en vrouwen over de bergen aangevoerd. Het paleis bezit meer dan 1000 vertrekken, inbegrepen de in het hoogste deel gelegen verblijven van Dalai Lama en zyn hogepriesters en de grafkamers van acht vorige Dalai Lama's. Geen heerser ter aarde ontvangt zoveel eerbetuigingen als de Dalai Lama. Voor zyn volgelingen is hy de god delijke reïncarnatie van Chenrezi, de nationale heilige. Het volk gelooft, dat een Dalai Lama, als hy sterft, naar een kinderlichaam verhuist. Dit kind wordt dan gezocht door gees telijke hoogwaardigheidsbekleders aan de hand van allerlei gegevens en „tekenen". De huidige Dalai Lama is 16 jaren oud. Hy is van zeer eenvoudige af komst en werd „ontdekt" en „her kend" toen hy 4 jaar oud was. Met zyn gehele familie is hy toen naar het Potala-paleis overgebracht. Tot hy 18 jaar zal zyn geworden wordt het bestuur waargenomen dooreen regent en een aantal priesters. De Dalai Lama mag niet huwen, hy mag geen wijn of spirituala ge bruiken maar vlees mag h|j eten. Op een goede dag werden wy door enkele edellieden afgehaald om ter audiëntie te gaan. Door een gordyn van rook zagen wy de Dalai Lama op zyn hoge troon zitten. Hy glim lachte terwyl een lange ry volgelingen met gebogen hoofden nadorbij schui felde om zyn zegen te ontvangen. Nadat w|j op onze beurt onze ge schenken hadden aangeboden raakte de jeugdige vorst ons hoofd aan ten teken van zyn zegen. Wy kregen ge legenheid enkele woorden tot hem te richten waarna hy ons zijn beste wensen meegaf. Naar westerse begrippen is het morele peil in Tibet niet erg hoog staand. Pologamie is de meesten te kostbaar maar wel komt het vaak voor, dat een vrouw aan meerdere mannen toebehoort. Dit is een gevolg van het feit, dat wanneer een meisje huwt z|i automatisch de vrouw wordt van alle jongere broers van haar man. Dit is het beeld van Tibet, dat daar aan twijfelt niemand, spoedig onder Chinese heerschappij zal staan. De Dalai Lama is reeds met zyn regering uit Lhasa weggevlucht. Het bewind is overgenomen door een aan tal linksgezinde Tibetanen, die als een vyfde colonne de overval der Chinese communisten voorbereidden. Wat er nu van dit merkwaardige land zal worden moet worden afgewacht. Dat Tibet thans voor goed zal wor den ontsloten is echter wel waar schijnlijk. Het „derde front" in Azië ligt thans in dit rijk van de onover winnelijke Hlmmalaya... Zondagsdienst Doktoren. Van Zaterdagavond 8 uur tot Maan dagmorgen 8 uur DR. VERCAUTEREN Telef. 385 Alléén voor spoed gevallen. Visites moeten aangevraagd worden vóór 12 uur. GROENE KRUIS Donderdag 23 November Consultatiebureau voor zuigelingen uit de KOM PSYH O LOGISCH INSTITUUT LIMBURG Aanmelden voor onderzoek iedere 2e en 4e Woensdag van 2 tot 3 uur In het Wijkgebouw Groene Kruis. Spreekuur Psycholoog iedere 3e Woensdag van 3.30 tot 5 uur. NAAR HUIS Met het troepentransportschip „Waterman" worden op 24November te Rotterdam verwacht uit Indonisiö de navolgende Venrayse jongens P. Beerkens, Kolkweg s E. van der Putter., Jan Hensenstr. 8 G. van Veghel, Merselo M 7 P. Dupont, Stationsweg 53 P. Hendriks, Kruitweg 4 M. Creemers, Groenewoldse pad 2 F. Kapel, Kruisstraat 20 A. Kurvers, Oirlo E 2 Th. Swinkels, Leunen K 65 Th. Aben, Langeweg 82 H. Claessens, Oirlo E 62 en L. Pub'oen, Merselo M 94. Met de „Tabinta" hoopt 12 Dec, te Rotterdam aan te komen: J. van der Putten, Kruisstraat 10. Begrafenis Pater yd. Snoek ofm Maandagmorgen had in de Paters kerk de plechtige uitvaartdienst plaats van Pater Evodius van dei- Snoek O.F.M., oud-pastoor van Lich tenvoorde en Oudewater, Naast de familie waren ook vele parochianen naar Venray overgeko men, om hun oud pastoor de laatste eer te bewijzen. Na de plechtige H. Mis had de begrafenis plaats op het kloosterkerkhof, waarby de gehele communiteit vertegenwoordigd was. Cirkus Mök Zaterdag j.l. hield de vastelaoves- klup „De Piölhaas", voor de eerste maal in haar -geschiedenis haar zit ting op de 11e van de 11e en toen klokslag 8.11 u. de zitting geopend werd door de directeur van Cirkus Mök, was zaal Wilhelmina tot in de nok bezet en moesten velen teleur gesteld naar huis gezonden worden. Ook ditmaal bracht Cirkus Mök weer een echte circussfeer, nu zelfs met een hoop zaagmeel, een piste, een orkest boven in de bak, clowns, artisten etc. etc. Na de voorstelling van de nieuwe Raad van 11, waar intussen een sta bilisatie schijnt ingetreden te zyn, begon dan het eigenlijke cirkus- programma, waarby we leden van St Christoffel werkelijk opmerkelijke staaltjes acrobatiek zagen weggeven. De clowns maakten hun grappen, de Vorst hield er zyn (lange) speech, een telepatist deed vreemde dingen, kortom, het was half tien toen ver schillende dichters het podium op kwamen om hun producten voor te dragen. Ook ditmaal hebben we tot onze spijt moeten constateren, dat de meeste niet uit kwamen boven Rooi en mooi en dergelijk fraais meer. Het publiek was onverbiddelijk scheidsrechter en door middel van stembriefjes werd het liedje „de Prins gut wer regiere", van Mevr. Weyers— Stevens No 1 en daarmede vastelaoves- liedje iosi. No 2 werd het aardige lied vanG. Janssen: „Ik zeuj zö ger uut vreje gaon", wat doorzijn originaliteit wer- kelyk opviel, maar jammer genoeg niet genoeg stemmen behaalde. De eerste helft was wat flauw, maar in de tweede hefft brachten Graat en Bernadien al direct de pret er in, mede door de spontane hulp van de Venrayse politie. De krachtpatser liet opmerkelijke staaltjes zien en de goochelaar gaf enkele aardige nummeis. De dood van Nico van Melo was het droeve slot van deze eerste zit ting van 1951, die ongetwijfeld nog fouten genoeg bezat, maar die al met al de nodige nonsens weer naar voren bracht en de vastelaovesstemmingby het talrijke publiek aanwakkerde. Burgemeester Douren overleden Zondagmiddag is na een korte ongesteldheid, na nog tydig voorzien te zyn van de laatste H.H. Sacramen ten, onverwacht te Well overleden, de heer Th. Douven, Burgemeester van de gemeente Bergen, in de ouder dom van 51 jaren. De heer Douven werd in September 1937 te Bergen geïnstalleerd. Voordien was hy vyf jaar lang burgemeester te Melick-Herkenbosch en zes jaren te Nieuwstad. Hy werd geboren op 21 April 1899 te SchinneD. Gevonden 1 muntbiljet, Grote Markt 4

Peel en Maas | 1950 | | pagina 1