St. Nicolaas komt... Jan Poels-Janssen Wed. P. Hendrix Zn. UW MEUBELEN èn&a Cöbsetten St. Hlicólaab Vakkleding Tafelzeil P. Billekens r Instituut E.N.S.A.I.D. SPEELGOEDEREN fa. M. J. Vollebergh Zn. Denk aan oude munten I TONEEL IN VEN RAY De Chinese boer en de Afrikaanse neger. Van links complete Wielen in alle maten voor autopeds, bolderwagens, poppen wagens, enz. Vliegende Hollanders met en zonder mechaniek Oersterke Autopeds versch. uitvoering en prijzen Kinderfietsjes en Driewielers Kinder-Auto's zeer voordelig naar Ebberink BON in aantocht Prima Veren Bedstellen 3delig, gevuld met de beste ganzeveren. P. BILLEKENS MJ.V. MEUBELS Meubelhandel Heel gemakkelyk is dit werk niet altyd, vooral niet wanneer het de begroting van een grote gemeente is. Meestal wordt elke post der begroting nog vergezeld door een prae advies van B. en W. Heeft de commissie van onderzoek rapport uitgebracht, dan wordt in de raadsvergadering de begroting behandeld en heel wat „spraakwater" vloeit er dan over de groene tafel. In elke gemeente vormt deze tyd van behandeling der gemeentebegro ting een hoogtepunt in het „gemeente politieke leven". D. E. H. P. v. I. Wy herinneren onze lezers er nog eens aan, dat de vierkante stuivers en zilveren en zinken kwartjes nog tot Woensdag 15 November a.s. aan de Postkantoren kunnen worden ingewisseld. Spaar potten, missiebusjes en mo gelijk oude sokken dienen dus snel gecontroleerd te worden. Wacht niet tot de laatste dag om met het oude geld naar het postkantoor te wandelen. Het kon U dan wel eens heel veel tyd kosten 1 „Kinderen van ons Tolk" Het is in geheel Noord-Limburg zo, dat gedurende het gehele winter seizoen op ieder kerkdorp toneel uitvoeringen eens of meerdere malen worden gegeven. Het verbaast ons dikwijls, hoe de regisseurs het klaar spelen om met weinig beschikbaar materiaal, toch het spel zo te laten uitkomen, dat dit niet meer gespeeld, maar de in spiraties van de schrijver werkelijk worden beleefd. Voor stampvolle zalen gaf de nog jeugdige toneelgroep „Vondel" te Ca8tenray, het al sinds 1933, vooral in deze contreien zo bekend toneel spel van Antoon Gooien„Kinderen van ons volk". De inhoud van dit stuk is ook zo afgestemd voor de bewoners van deze streek. Het speelt zich n.l. af in Brabant. Juist met zyn diep tragische inslag. De spelers van „Vondel" heb ben het klaar gespeeld dit niet te spelen maar te beleven. Decor, verlichting en grime gaven te samen het juiste effect. Maar achter de coulissen werd ook gewerkt, b.v. het klokgelui op Allerzielen, het zin gen van 't Mannenkoor van Castenray, zonder dat deze op het podium waren, maar mede dank zij de moderne techniek, kon dit experiment ge slaagd heten. Regisseur R. Mathyssen had het geheel in handen. Wy hopen „Vondel" in de toekomst nog meer op de planken te zien. „DE VERKOCHTE BRUID" Wekenlang reeds is de toneelver eniging „Comedia" te Leunen, druk bezig met de repetitie's van de dave rende klucht: „De verkochte bruid". Ondanks het zeer moeilyke en zeer lange spel, ziet het er toch naar uit, dat, wanneer het doek voor de laatste maal dicht zal gaan op Zondag 19 en Maandag 20 November het publiek in Leunen, weer tevreden en zeer vol daan zal zyn. In voorgaande jaren was men van wege de toneelvereniging „Comedia" er steeds op uit met iets actueels en steeds het nieuwste te komen. Om nog eens enkele succesvolle uitvoeringen te noemen: „Den Vader land getrouwe", „Verschroeide aarde", ..Emigranten" en niet te vergeten het door vele verenigingen met succes op gevoerde spel„Kinderen van ons volk". Verder, nog pas enkele maanden geleden, toen ons dekenaat in het teken der missie stond met haar Wilma, bleef ook „Comedia" niet ten achter en droeg ook haar deel by ter bevordering van de missie liefde door tweemaal een uitvoering te geven van het bekroonde Missie- spel „Hoe woestynen bloeien gaan". Dat hetgene wat „Comedia"'bracht in de smaak viel, ook buiten eigen dorp, bleek wel in de afgelopen jaren uit de verschillende aanvragen die van elders binnen kwamen om uit voeringen te komen verzorgen, men kon zelfs niet altyd aan alle aan vragen voldoen. In tegenstelling met voorafgaande jaren is dit jaar by het kiezen van een nieuw stuk, de keuze niet ge vallen op een drama of een toneel spel, doch op een kostelijke klucht, een die er zyn mag. „De verkochte bruid", zal van het begin tot het einde eenieders lach spieren in beweging houden. Het spel zal ons laten zien hoe een dwaze, trotse moeder haar enige dochter, omwille van het geld en om wille van haar eigen egoistisch streven naar maatschappelijke verheffing en voor de 'schijn der mensen meer te willen betekenen als gewoon, wil ver sjacheren aan een veel oudere fyne meneer, die naderhand een door en door geslepen boef blykt te zyn. Op een meer dan kostelijke manier laat de schrijver zien hoe de dwaze moeder en de volgens haar wil" a.s. schoonzoon gedwarsboomd, in het zonnetje gezet en ontmaskerd worden, door de niet op de oude man ver liefde dochter, haar vader en haar oom, alsmede door het personeel des huizes. Het kan niet anders of een der gelijke uitvoering, voorafgegaan door een zoals gewoon prima verzorgd concert van de fanfare St. Catharina, zal volle zalen trekken. Voor nadere bijzonderheden, zie advertentie elders in dit blad. Op de Missiologische Week in Nymegon heeft pater Claudianus van Veldhuizen O.F.M. gesproken over de Chinese boeren, een rustig en gedul dig volk, met in het hart veel goede deugden; een volk, dat gehard is tegen de beproeving en de van nature christelijke ziel heeft weten te bewaren. Door sociale maatregelen hebben de missionarissen de levensomstan digheden van deze mensen weten te verbeteren. Het nieuwe Chinese regiem tast de simpele volksziel aan. Er zyn echter tekenen, dat onder de communistische druk nieuw besef groeit voor de grote waarde van het Christendom. Pater A. Brys C.l.C.M. heeft er gesproken over de economische uit groei en de terugslag daarvan op sociaal gebied en op het apostolaat in de Belgische Congo. De veelzijdigheid van het sociale leven in de Congo werd gememoreerd en uitvoerig werd stilgestaan by de opbloei van het katholicisme in dit gebied en de groei van het aantal inheemse geestelijken. Voorts is gesproken over de in vloed van het communisme in dit gebied. Adis Abeba is de grote centrale voor de communistische propaganda in heel Afrika. En ook van de Franse Congo uit infiltreren vele communistische propagandis ten in de Belgische Congo, waar het communisme evenwel nog niet zulke vormen heeft aangenomen, dat men er bang voor hoeft te worden. Moskou legt echter grote interesse aan de dag voor Afrika. Daartoe uit gekozen negers worden in de Sovjet Unie opgeleid voor de nieuwe idee. Over het kleurlingenvraagstuk in en Reckti De Nederlanders uit Rusland Onder de uit de Sovjet-Unie naar Nederland terugreizende krijgsgevan genen, die Dinsdagavond in het door gangskamp Friedland airiveerden, heerst een vry sterke opwinding over de vraag of zy al dan niet de laatste etappe op de lange weg naar Neder land zullen gaan. Kort na aankomst staken de repa- triörenden, thans in uniforme nieuwe blauwe kielen gestoken, de hoofden byeen om de vraag te bespreken, wat hun by aankomst in het vader land te wachten zal staan: vryheid dan wel een nieuwe boete voor het verleden. Een aantal hunner gaf te verstaan, weinig voor een terugkeer naar Nederland te gevoelen, zolang geen zekerheid bestond omtrent de ont vangst daar, en desnoods een verder verblyf in Duitsland te verkiezen. Er waren echter een tiental uitzon deringen jongens, die met on bezorgde gezichten verklaarden, te hunkeren naar het weerzien met het vaderland. Zy waren n.l. niet als leden van Duitse militaire formaties in Rus sische krijgsgevangenschap geraakt, doch als gedwongen arbeiders, die in Letland in Russische handen waren gekomen en onfortuinlijk het lot der militairen hebben moeten delen. De Nederlanders zijn verspreid ge raakt over verschillende kampen in Siberië, by Moskou, Charkof en Odessa. Veertig hunner deelden in Moskou de gevangenschap met 8000 Japanners. Sedert midden 1947 zou de behande ling aanmerkelijk verbeterd zijn en tenslotte konden de gevangenendoor werk voldoende roebels verdienen om zich van het dringend noodzakelijke te voorzien. Later zijn alle Neder landers naar kampen by Kief over gebracht. Uit Dnitsland kwam 't doodsbericht Dat de terugkomst van de Neder landers uit Rusland diverse moeilijk heden niet alleen voor de mannen zelf maar ook voor de familie zou opleveren, was te voorzien. Naast blijdschap om deze terugkeer is er echter ook ontsteltenis en wy signa leren daarom hier een geval, dat de „Nieuwe Haagsche Courant" Dinsdag aan het licht bracht. De echtgenote van J. Biesta uit Den Haag had eertijds het officiële vermissingsbericht en later de doods tijding van haar man ontvangen. Daar zy elk verder contact miste en er van overtuigd was, dat haar echt genoot niet meer leefde, is zij her trouwd en uit dat tweede volkomen- rechtsgeldige huwelijk, kreeg zij een kind. Nu staat de naam van haar eerste man by de lyst van de uit Rusland terugkerende Nederlanders 1 Concert en toneeluitvoering De Zang- en Toneeluitvoering „'t Heidebloempje" Heide, heeft besloten om op 6 en 7 Jan. een concert- en toneeluitvoering te geven. In studie is genomen het drama: „Ik heb gezondigd", door W. v.d. Berg en J. Grosveld. Toneeluitvoering te Ysselsteyn De toneelgroep „Vondel" uit Cas tenray, zal op verzoek a.s. Zondag 19 en Maandag 20 Nov., te Ysselsteyn opvoeringen geven van Ant. Coolen's toneelspel„Kinderen van ons volk". VEULEN. Door de toneelver eniging „D.O.E.T." is besloten, om op 8 en 10 December a.s. toneel uitvoeringen te geven. Inmiddels is in studie genomen„In de schaduw van de Guillotine", spel uit de Franse revolutie in drie bedrijven door Will Brakenberg. Zuid-Afrika heeft pater J. Muris S.M.M. gesproken. In Zuid Afrika moet men rekening houden met ongeveer 61/, millioen negers, die allen min of meer econo misch ontevreden zijn en verbitterd tegen de blanken. De zwarten, die in de meest directe zin in aanraking komen met de blanken, vertonen een onevenwichtig beschavingsleven. Sociaal en economisch heerst onder deze negers een kapitale wanorde. Hun groot gebrek aan beschaving en hun sociale achterstand zyn voor namelijk de oorzaak, dat zy uit de samenleving der blanken geweerd worden. De criminaliteit onder hen is uitzonderlijk groot. Het is een probleem, waarvoor zo moeilijk een oplossing gevonden kan worden. De missionaris heeft vrijwel geen toegang tot de industriecentra. Gelijkstelling van zwart en blank in Afrika zou een enorme chaos teweeg brengen en de neger nog veel meer uit het lood slaan. Het compromis, zoals men dat in Amerika toepast, waar de negers alle rechten hebben gekregen, maar hen wordt belet daarvan gebruik te' maken, is verwerpelijk. De enige mogelijkheid is de sociale scheiding der rassen, zoals door de regering van Zuid-Afrika al sinds 1920 wordt toegepast. Maar dan dient deze politiek in haar uiterste consequenties te worden door gevoerd. Het belangrijkste hiervan is, dat de neger wordt opgevoed. Dit kan door een leger van harde werkers en werksters geschieden, die midden onder de negers leven en hun be schaving aan hen overdragen. „Eerst dan, na generaties, kan Zuid-Afrika een verenigd land worden". De bouwnijverheid heeft tekort aan bouwsteen. Als het gevolg van een tydelyk tekort van metsel- en kalkzandsteen stagneert momenteel een groot getal bouwobjecten, vooral in het Zuiden des lands. Hoewel de landelijke baksteenpro ductie voldoende is om 't bouwpro gramma te verwezenlijken kan de bouwindustrie sinds enkele weken niet geheel aan de gestegen behoefte voldoen. Na Augustus is een groot aantal bouwobjecten, o.a. industriebouw, op de markt gekomen. Bovendien schijnt de distributie van bakstenen in Zuid Nederland, waar de steenbakkeryen ook naar België exporteren, wat tegenwoordig zeer winstgevend is, te stagneren. De import van kalkzandsteen uit België, die ook voor de oorlog het binnenlands tekort moest aanvullen, ligt practisch stil. De aannemers in Zeeland, Brabant en Limburg klagen steen en been over het verlies van bouwvakarbeiders, die in België gaan werken. Vooral voor metselaars en tegel zetters worden in België hoge lonen betaald. Boekhouder fingeerde roof-overval Dinsdagmiddag deed de boekhouder van dfe kolenhandel B. aan de Graaf- seweg te Nymegen aangifte, dat hy des morgen8 op zyn kantoor door een klant was aangevallen en be wusteloos geslagen. Tegelykertyd had deze klant f 1600.— uit de kas ge stolen, waarmede hy aan de haal was gegaan. De politie kon de dader nergens vinden. By nader onderzoek viel de boekhouder door de mand. Hij be kende dat hy een kastekort had van f 1600.-. De boekhouder, een 26-jarige jonge man, is door de politie gearresteerd. Hy wordt verdacht van verduistering en beschuldigd van het doen van valse aangifte. Zigeunerdrama te Sittard. De Rechtbank te Maastricht heeft Dinsdag uitspraak gedaan in het zigeunerdrama, dat 11 Mei j.l. in het café Smeets te Sittard werd afge speeld en waarby twee personen werden gedood en twee zwaar ge wond. De voornaamste dader, de 64jarige Marks werd veroordeeld tot 7 jaar gevangenisstraf, de tweede dader Wilhelm Georg werd veroordeeld tot 2 jaren gevangenisstraf. Nog 28 noodkerken in ons Bisdom, Volgens een overzicht in de „Ana- lecta" van het Bisdom Roermond waren er op 1 November j.l. in 28 Limburgse parochies nog noodkerken in gebruik, in afwachting van herstel der door oorlogshandelingen zwaar beschadigde of door nieuwbouw te vervangen geheel verwoeste kerken. Hoeveel radioluisteraars telt Nederland Het aantal aangegeven radio-ont vangtoestellen in Nederland bedroeg op 1 November 1.457.427 tegen 1.445.736 op 1 October. Op 1 October waren er 484.619 aan geslotenen op het Ryksradiodistri- butienet tegen 485.003 op 1 Sept. Teergelden in Limburg Door de in Centraal Overleg samen werkende landelijke wegverkeers- en vervoers-organisaties is aan de minis ter van Verkeer en Waterstaat be richt, dat zy volledig instemmen met het rapport, uitgebracht door de commissie „Veergelden", ingesteld door de Werkgemeenschap Limburg en de Kamer van Koophandel en Fabrieken in Limburg. De samenwerkende organisaties wjjzen er in hun adres o.m. op, dat de veergelden speciaal in ons gewest met een collectie Voor kinderen kan het niet sterk genoeg zijn. een zware druk leggen op het weg verkeer. De kosten van veren en bruggen worden bovendien ruim schoots gedekt door de motorrijtuigen belasting. HedeUe paardenmarkt was druk bezocht Op de eerste Maandag in November wordt de traditie getrouw de Hedelse paardenmarkt gehouden, die, hoewel andere markten mogelyk beter ge outilleerd zyn, toch telken jaren zeer druk wordt bezocht, ook uit het bui tenland. By het ochtendgloren gaf het anders zo stille Hedol Maandag reeds een grote drukte te zien. Honderden wagens hadden de paar den aangevoerd en ook vele boeren leidden te voet hun rossen ter markt. De duizenden kopers en verkopers, kyklustigen en kramers gaven het dorp een levendig aspect. Meer dan duizend paarden konden door de marktmeesters worden ge registreerd. De handel was druk met goede prijzen. DAAROM NAAR Daarom naar M. DIRCKX, LEUNEN Telef. 468 Spykerloze Herenschoenen, Sportschoenen in div. leestmodellen. Voor elke beurs een schoen. VOOR Bakkersjassen ook jongensmaten Slagersjassen in lang en kort Kruideniersjassen in wit en kahki Bakkersbroeken Sloven Kantoorjassen in grijs en kahki 't Is uw voordeel in alle soorten, ook voor overtrek van stoelen, divans, enz. Het Warenhuis fa. Th.Pouwels en Zn. Holstraat Tel. 509,566 TE KOOP jongensfiets, tafels, stoelen, kleerkasten, divans, wastafels met marmerblad en spiegel grote kachel, uit trek tafels, klokken, spiegels, rookstoelen, prosjes, haardfauteuils, keukenstoelen beste vanaf f 8- buffetten, schryfbureaux, kleine waskastjes, radio, radiotafeltjes, dressoirs, nachtkastjes, ledikanten met matrassen, 1- en 2per8oons ijzeren ledikanten, kinderbedjes, kinderboxen, matten, kapstokken, Indisch koper voor St. Nicolaasgeschenk Gas- en electrische comtoren. Komt zien, het verplicht U tot niets. Eindstraat 12 de fijnste pasvorm, het fijnste model, van de beste en zwaarste stoffen vervaardigd Alleen bij Hoofddir. FA. HENDRIKSE KNAPEN Bond van Directrices, Leraren en Leraressen by het E N.S.A.I.D. Kunstnijverheids- en iïodevakonderwys Tolsteegsingel 54 Utrecht. Dames en Meisjes Op de Modevakschool te Venray, Kempweg 20, kunnen nog enige leerlingen geplaatst worden 2 uur per week les. De lessen worden gegeven van 9.30—11 30"; 2—4; 4.30—6.30 en 7—9 uur. Alle gewenste inlichtingen en inschrijving Dinsdags en Woensdags van 10—11 uur. Vakopleiding voor Costumière, Coupeuse, Lerares en Kunst nijverheid. Op deze cursus wordt direct onderwezen in het naaien en knippen van alle kledingstukken. U kunt zelf stof meebrengen en zodoende vernieuwen. is, die niet in de gelegenheid zijn deze demonstratie te bezoeken en vlug en handig THUIS willen knippen, naaien en stof versieren, stuurt onderstaande BON in met 36 ct. aan postzegels en U ontvangt een mooi boek met ruim 100 ma ten en modellen en een gratis apparaat, om U te laten zien hoe gemakkelijk onze methode is. Aan Instituut E.N.S.A.I.D. Tolsteegsingel 54, Utrecht Naam Adres Wij brengen dit jaar een zeer uitgebreide prachtsortering w.o. Duits import Luxe-artikelen, Lederwaren, Houtwaren, Byouterieën. Zie Etalage Zie Etalage Koopt tijdig om teleurstelling fe voorkomen I Patersstraat 9 Telefoon 381 koopt U niet voor 1 of 2 jaar, daarom is het kopen van .zo grote betekenis. Tientallen ja ren hebt U er genoegen en blydschap of verdriet en teleur stelling van. staan in Venray en omstreken bekend om hun soliede con structie, prachtige afwerking en ie klas materiaal. Neem daarom de tijd voor een bezoek aan onze toonkamers.

Peel en Maas | 1950 | | pagina 6