Venray's vroede vaderen vergaderden Harde noten over wederopbouw. Vermakelijkheidsbelasting 10 pet verlaagd. Bouwperikelen. 27 Punten telde de agenda voor de Raadsvergadering van Dinsdagavond en zo zaten de Raadsleden meer dan '2i/, uur achter de grote tafel, waarop ditmaal nog al eens met de vuist geslagen werd. Maar laten we begin nen by het begin. De heer Hub. Janssen was afwezig. De notulen van 8 Sept. werden onveranderd goedgekeurd. De ingekomen stukken waren schry vens van Ged. Staten, inhoudend do goedkeuring van de navolgende raadsbesluiten: a. gedeelte]yke pachtontbinding; b. aankoop, verkoop en verpach ting van gronden; c. verlening van hypothecaire ruiling bouwcredieten; d. wijzigingen begroting 1049. Boawverordening. In de vorige vergadering had men op voorstel van B. en W. de bouw verordening zodanig gewijzigd, dat voortaan in de gemeente Venrayhet oprichten van een gebouw met twee woonlagen mogelijk werd. Ged. Staten kon echter met deze wijziging niet accoord gaan voor de gehele gemeente, wel echter voor de bebouwde kom. B. en W. verzocht nu de Raad deze verordening in die zin te wijzigen. Hiertegen had ook niemand bezwaar. Electriciteits-perikelen. De zgn. onrendabele aansluitingen op het electrisch net zijn oorzaak van veel ellende. De slachtoffers moeten teveel betalen en de gemeente moet dan subsidie geven. Daarom was er nu een voorstel van B. en W. om hierin eens wat verbetering te bren gen. De gemeente zal nu voortaan subsidie geven bij deze onrendabele aansluitingen tot de helft van het bedrag, met een nfaximum van f 250 Bij groepsaansluiting wordt de totale som genomen en wordt gesubdieörd tot de helft van het totale bedrag tot een maximum van f 250 maal het aantal deelnemers. De heer YANHAAREN vroeg of altijd dit volle bedrag zou worden uitgekeerd, maar uit het antwoord van de VOORZITTER bleek, dat elk geval afzonderlijk zou bekeken wor den. De heer ODENHOVEN wilde weten of de gemeente ook subsidie gaf, wanneer er reeds een kabel lag, maar de VOORZITTER gaf hem niet veel kans. Per slot van rekening zal hier toch iets anders op gevonden moeten worden. Heel Noord Limburg ligt ver uit elkaar en kost nu eenmaal veel aan aansluitingen. Maar in 't Zuiden ligt alles veel dichter bijeen en zo zullen dus de kosten gezamelyx moeten worden gedragen, in plaats van dat nu Noord-Limburg ook hier bij achteraan komt. De heer CAMPS kwam dan met een heel ander hoofdstuk. Reeds ver schillende vergaderingen heeft hy gevraagd, hoe hetmet de electrificatie zit van de Wanssumse weg en tel kens als antwoord gekregen, dat de materiaalpositie bij de PLEM het niet toelaat. Nu blykt echter, dat de PLEM in April jl. reeds aan de gemeente een prijsopgave verstrekt heeft van f 12.500. terwijl een prijs opgave van vorige week f 14.670 groot was. Wie betaalt nu 't verschil dat die mensen meer moeten betalen, omdat de gemeente deze prijsopgave rustig heeft laten liggen. De VOORZITTER antwoordde, dat do gemeente hier maar een onderge schikte functie bij heeft. Zij heeft 't wagentje aan 't rollen gebracht en verder moeten de betrokkenen het afhandelen. Maar de heer CAMPS, bijgestaan door de heren Vermeulen en Derickx geeft geen kamp. De gemeente heeft die prijsopgave laten liggen en door die fout moetende betrokkenen ruim f 2000 meer betalen. Nu is het niet meer dan billijk, dat de gemeente dan ook de conse quenties aanvaard. Als nog meerdere leden van de Raad zich in het dispuut gaan men gen, wordt geprobeerd de kwestie van een andere kant te bezien. Als de aanvragers in April op de eerste prijsopgave electriciteit hadden geno men, dan hadden zij geen subsidie gekregen, terwijl zy nu van de ge meente met hun zestienen 16 x f 250 of f 4000 krijgen, waardoor dus het verschil wel dik en dubbel wordt opgeheven. Maar verschillende leden van de Raad gaan hier niet mee accoord. Als de gemeente schuld heeft, dan zal zy de consequenties daarvan ook moeten aanvaarden, los van alle subsidies en daarom moet dat eeret uit de doeken worden gedaan. De VOORZITTER, die het hieraan druk had, gaf toen maar toe en nu zal in de volgende vergadering hier omtrent meer worden medegedeeld, waarna dan de subsidie nog eens besproken wordt. Nadat de heer CUSTERS gevraagd heeft of de nieuwe regeling ook van terugwerkende kracht is en de VOORZITTER geantwoord heeft, dat dit niet kan, wordt de subsidie regeling aanvaard, maar de kwestie Wanssumse weg uitgesteld tot een volgende maal. Armbestuur. By het Alg. Burgerl. Armbestuur is H. W. Martens uit Leunen aan de beuit van aftreden. De Raad moet nu een nieuw lid kiezen en heeft de keuze tussen Martens en F. Hendriks Maasheseweg 20. Na gehouden stem ming blykt Martens met 14 tegen 2 stemmen herkozen te zijn. De voorgestelde 5 pet. loonsverho ging voor het gemeentepersoneel krygt zonder meer de toestemming van de Raad. f 600.000 wil de gemeento als kasgeldlening opnemen, daar do bodem van de schatkist alweer te zien is. De Raad is er niet op tegen, mits de rente maar niet groter wordt als 21/* pet. Ten behoeve van de bouw van 56 montagewoningen en de 6 industrie woningen kan een lening gesloten worden van f 852.000., tegen een ren te van 3V< pet. met een looptijd van 50 jaren. Ook dit vond de Raad zonder meer goed, evenals het aangaan van een rekening-courantovereenkomst ad f 150.000, aangevuld met een kas geldlening tot een bedrag van maximaal f 291.000, ten behoeve van de bouw der 40 goedkope woningen. Enkele begrotingswijzigingen, in verband met voorzieningen aan de woningvereniging St. Oda krijgen zonder slag of stoot hun beslag, evenals de vijfjaarlijkse afrekening met de besturen der bijzondere scho len over de jaren 1943 tot en met I947, zulks ingevolge de Lager On derwijswet 1920. Grondverkopen. Mej. Wed. M. van Es heeft van de gemeente een stuk grond gekocht aan de Langeweg, maar aangezien zy oorlogsgetroffene is, kan aan haar grond worden toegewezen buiten het herverkavelingsplan, waardoor zy faciliteiten geniet bij de overschrij ving. De Raad gaf dan ook zonder meer zyn toestemming en bedoeld perceel aan haar toe te wijzen op grond van de materiële oorlogsschade. Minder goed komen L. Dykmans, P. Janssen en H. Valckx er van af, want de prijzen, die de gemeente gevraagd heeft voor de aan hen verkochte grond, was volgens het Pryzenbureau in Venlo te hoog en dientengevolge gaat de verkoop niet door, maar zal eerst afgewacht wor den, welke prys wel de goedkeuring van dit bureau kan wegdragen. Woningperikclen. In de vorige Raadsvergadering werd besloten 32 goedkope woningen te bouwen volgens het systeem van Ir. Swinkels uit Maastricht. Intus sen zyn deze aanbesteed, maar de kostprijs was zo hoog, dat de huizen f 6.15 huur per week moesten op brengen. Besloten is nu om van deze 32 er 42 te maken, die dan komen te staan als volgt: in Oostrum 6; in de Hoenderstraat 9; in Oirlo 4; in Castenray 7; in Merselo 2; in Heide 2; Smakterweg 8 en in Ysselsteyn 4. Deze woningen zullen dan gebouwd worden volgens het systeem de Vries, waar men nu al mee aan de gang is. Dan brak het onweer los. De heer VERMEULEN vroeg of deze woningen ver boven de begro ting waren, als er tenminste een be groting was. Wethouder WINTELS is er echter voor, om, voordat verder gepraat wordt, dit voorstel van B. en W. in te trekken en samen met B. en W. en de Commissie van Openbare Wer ken deze zaak eens te bepraten. De VOORZITTER kan daar niet mee accoord gaan, daar dan de zaak te lang blijft liggen. De raad kan wel haar bevoegdheden overdragen aan B. en W., zodat deze kan verder werken. De heer VERMEULEN nam dan de draad weer op en vroeg wat voor handelswijze het was van Maastricht om hier een bepaald type woningen te eisen, maar waarvan nu bïykt, dat ze toch niet gebouwd kunnen worden, omdat ze veel te duur zijn. De heer FR. JANSSEN wist nu helemaal niet meer wat hy er van denken moest. Deze hele goedkope- woningge8chiedenis is larie. Er zyn honderd en een verschillende types, maar nergens wordt over een be groting gesproken en is een aanne mer zo gek om er in te tippelen dan worden ze ook goedkoop, maar anders koopt men een kat in de zak. De heer CAMPS is lang niet tevre den over de toewijzing aan Oostrum, waarop de VOORZITTER hem beleefd vraagt of hy misschien nog grond ter beschikking heeft. Men praat over meer woningen, maar er is niemand die er grond voor beschikbaar stelt tegen een redelijke prys. Wethouder WINTELS wees er op, dat B. en W. zes weken heb ben moeten zanikken en bidden om in Oirlo drie are grond te kunnen krijgen om een huis te bouwen. Men kan nu eenmaal geen huizen bouwen als er geen grond is en men kan wel klagen en kankeren, maar hierin de gemeente ook eens terwille te zyn om tegen behoorlijke prijzen grond voor dit doel te verkopen, ho maar. Als dat niet veranderd, zal onherroepelijk moeten worden overgegaan tot onteigening en vordering. De woningnood eist dit en het zal gebeuren als men niet wyzer wordt. Wethouder REINTJES beantwoordt dan de heren Janssen en Vermeulen, over de kwestie goedkope woningen kan hy zich verder niet uitlaten, maar nu gebleken is dat het ene systeem te duur is, zal men naar het andere moeten overstappen, wil men niet veel te ver achter raken by de woningnood en dit kan men op de vlugste wijze doen door B. en W. in deze de nodige bevoegdheid te geven om samen met de Commissie voor de Raad dit varkentje verder te wassen. De heer VERMEULEN kan met die regeling accoord gaan, maar is het niet eens met de handelwyze van Maastricht waarover hy straks ook nog wel het een en ander vertellen zal. Dan gaat de Raad er ook mee accoord en B. en W. en de Raads commissie zullen verder voor de afwikkeling van dit geval zorg dragen. Verder zyn aar- de gemeente 3 duplex- woningen toegewezon, voor 6 gezin nen en spoedhalve heeft B. en W. aan het architectenbureau Margry en Lerou reeds de nodige opdrachten ge geven. Deze woningen komen le lig gen aan de Akkerweg. De heer FR. JANSSEN heeft hier tegen geen bezwaar mits Z9 direct worden aanbesteed, daar de plannen al lang klaar zyn, terwijl de heer VERMEULEN er zyn fiat eerst aan geeft wanneer de arehitectenprys meteen ter tafel komt, want anders zitten we de volgende keer weer te vergaderen, omdat nu de prijzen weer te hoog zyn. Trouwens naar aanlei ding van deze geschiedenis, wil de heer FR. JANSSEN wel eens weten waarom met die architectenbegroting altyd zo geheimzinnig gedaan wordt. Zo weet men nooit niets. De VOORZITTER belooft zo snel mogelijk met de plannen te komen en met de pry's, waarna de rest van de Raad er het zwijgen toe doet. Grondaankoop De gemeente kan een stuk grond kopen aan de Charles Ruysstraat en de Wilhelminastraat groot 4225 m2 voor f3.— per m2 van H. C. Poels '.c. De raad ging er mee accoord, maar niet voordat de heer ODEN- HOVEN verteld had, dat dit toch wel knap duur was, in vergelyking met de grond aan de Overloonseweg en de Kempweg. Andere raadsleden waren het echter niet met hem eens, daar dit stuk aan twee straten ligt en een buitengewoon geschikt bouw terrein is. Dan staakte ook de heer ODENHOVEN zyn verzet en werd de grond gekocht. P. L. van Lipzig kreeg van de Raad een hypotheek van f 8937.50 voor de wederopbouw van zijn boerderij. Aangezien hy echter grote moeilijk heden bij deze bouw gekregen heeft, stelde B. en W. voor om de hypotheek op te trekken tot 85 pet. van de stichtingskosten waarbij dan het Ryk zal deelnemen in het eventueel te ly'den verlies. De Raad ging hiermede accoord. Terpach tingen Een aantal verlopen verpachtingen werden opnieuw uitgegeven al dan niet veranderd op voorstel van de Commissie voor Landbouwaangelegen- heden. Ook hieraan gaf do raad zon der meer zijn fiat. P. van Tilburg had van de gemeente 2 ha. woeste grond gepacht tegen f 35.— per ha. op voorwaarde echter dat hy dit stuk zou ontginnen. Ged. Staten maken daar echter bezwaar tegen omrede dan aan de pachter de meerwaarde vergoed moet worden, welke door de ontginning ontstaat, zynde f 700.— per h.a. Aangezien de gemeente nu f i400.— moet uitbeta len voor het door van Tilburg te maken werk, lykt het B. en W. beter de ontginning zelf te doen en het dan te verpachten en aldus wordt ook door de Raad besloten. Op 24 Mei 1949 werden 3 in «nt- ginning zijnde kavels in Peelplan- Zuid uitgegeven, in de stellige ver wachting dat deze gereed zouden zyn op 1 November 1948. Het is echter een jaar later geworden en zo zal het pachtvry'e jaar eerst nu beéindigd zyn, en hier kon de raad mee accoord gaan. Aan W. Claes8ens werd kavel 9 uit vak III verpacht op de gewone voor waarden, maar nu blykt dat in die kavel 3 ha. liggen, waarvan de ge bruikswaarde belangrijk minder is als die van de andere xrond, en zodoende is met de Commissie voor landbouwaangelegenheid overeenge komen dat voor deze 3 ha. de pacht prijs verlaagd zal worden en wel tot f 30.— per jaar. Ook hiermede gaat de Raad accoord. Vermakelijkheidsbelasting lager De vermakelijkheidsbelasting is reeds lang velen een doorn in het oog en vooral de bioscoop heeft veel te lijden van de zware druk. Na eindeloos schijnende debatten is B. en W. na overleg met Ged. Staten, nu bereid 10 pet. er af te doen en voortaan 25 pet. te vragen. Pogingen van de heren FR. JANSSEN, SELDER en DE BRUYN om culturele films vrijgesteld te krijgen, ly'den schip breuk op het feit dat niet uit te maken is, wat culturele films zyn en bovendien de Kroon ons daarvoor geen toestemming zal geven, omdat wy nu eenmaal armlastig zyn. Rioolbelasting Het ontwerp van de nieuwe riool belasting moest vorige maal worden aangehouden, omdat de raad zich niet kon verenigen met de voorgestelde verdubbeling voor die eigendommen waarin water voor industriële- of bedrijfsdoeleinden wordt gebruikt en die een oppervlakte hebben van meer dan 250 m2. B. en W. heeft wat water in de wijn gedaan en vraagt nu slechts 150 pet., waarmede de raad accoord gaat. Sociale dienst Het Sociaal Charitatief Centrum, het lichaam van overleg en samen werking tussen alle charitatieve instellingen in ons dekenaat, wil binnenkort een sociale werkster aan stellen en een bureau voor haar ope nen. Doch dit kost geld ongeveer f 5000.— waar voor een deel subsidie gekregen wordt buiten het dekenaat, maar waar ook de gemeente haar steentje in moet bijdragen. Dit zal zyn ongeveer f 2130. Aangezien dit echter thuis hoort op de begroting 1951, stemt de Raad er nu slechts principieel mede in. De hoek Langeweg Merseloseweg is eertijds onteigend. Nu wil P. Siebers daar een groente-, fruit- en vishandel vestigen en heeft de ge meente gevraagd deze grond aan hem te verkopen, terwijl W. Oudenhoven de rest tegen onteigeningsprys kan terug kry'gen. De Raad vindt het goed, mits er maar spoed wordt betracht en mits de andere gegadigden door B. en W, van dit Raadsbesluit in kennis worden gesteld. Vorige Raadsvergadering is besloten gemeenteambtenaren een tegemoet koming te geven in hun studiekosten. In overleg met Ged. Staten moet deze regeling iets anders worden en kunnen ongehuwden f 100,— per jaar krijgen en gehuwden f 150,— per jaar. De raad besluit dan ook zodanig, waarna de rondvraag begint. Wederopbouw- en andere zorgen De heer Fr. JANSSEN opent de ry' sprekers en vraagt dan waar de be loofde reflectoren bly'ven op de bochten. De VOORZITTER zegt, dat ze te duur zyn en dat er nu witte stenen komen, terwyl bovendien de verlich ting in orde zal worden gemaakt. Over de ambachtsschool, waarna dezelfde spreker ook vroeg, wist de VOORZITTER niets anders te ver tellen als dat de plannen nu weer teruggekomen zyn, omdat er weer een nieuwe klas bykomt. De heer Fr. JANSSEN betreurde het, dat de Raadsleden de plannen van de nieuwe jongensschool elders moeten horen, maar afgezien daarvan zou hij giaag weten, wanneer nu de aanbesteding was, daar voor 1 Jan. begonnen moest zijn met de bouw. Ook de VOORZITTER betreurde de vroegtijdige publicatie, maar kon niets anders mededelen als dat aan de plannen bard gewerkt wordt. En tenslotte wees de heer Fr JANSSEN op de uitlating van de Burgemeester van Horst, als zou Venray, nu het, armlastig is, maar smyten roet geld. Hij, als Raadslid, die mede verantwoordelijk is voor het doen en laten van de gemeente,wenste dit niet te nemen. De VOORZITTER had deze uitlating ook betreurd, daar hier slechts in een zeer hoog tempo wordt gewerkt om het oorlogsleed te herstellen en tevens de gelegenheid te baat wordt genomen om enige dringende verbeteringen door te voeren. De heer VERMEULEN was van mening, dat hiertegen krachtig moest worden geprotesteerd, maar aangezien geen voorstellen gedaan konden worden in de rondvraag, beperkte hy" zich tot een mondeling protest. De heer CAMPS, die weereen treur zang aanhief over de Oost.rumse brug. kreeg van Wethouder WINTELS het verlossende woord te horen, dat tussen nu en veertien dagen het leed geleden was. De heer van HAAREN wilde weten of de schoonheidscommissie ook inzage had gehad van de plannen voor het fort Loeve8teyn, alias de protestar.ten- kerk. alias het postkantoor. Verder of B. en W. de patates-frites-kramen niet eer. half uur langer wou open laten en ten derde of de vuilniswagen geen bel krygt om haar bezoek aan te kondigen. De VOORZITTER vertelde, dat be halve de schoonheidscommissie nog wel een zestal andere commissies het hunne hadden gezegd over het post kantoor. Over smaak valt echter niet te twisten en men zal moeten af wachten tot het helemaal klaar is. De patates-frites-kramen kunnen niet lar.ger open en voor de bel op de vuilniswagen zal gezorgd worden. De heer ODENHOVEN begon nog maals over de gasleiding op de Over loonseweg en de riolering op de Beekweg. Voor de eerste vroeg hy de steun van de gemeente by de Limagas, die de Voorzitter hem ook toezegde, voor het tweede wees hy er op, dat door de gemeente verklaard was, dat dit technisch onmogelijk was, terwyl andere deskundigen vertelden, dat het wel ging. Wat nu Wethouder WINTELS legde dan uit, dat men gemakkelijk 130 m riolering in de Beekweg aan kon leggen, maar dat men er dan niet was. De riolering op de Overloonseweg heeft geejp verval en deze zal eerst hersteld moeten worden en dat kost bonken geld. By de begroting 1951 zal bekeken moeten word en of het wel gaat, maar voordien is er voor de Beekweg geen kans. De heer SELDER die naar licht punten op de Smakt vroeg, kreeg te horen, dat dit onder de P.L.E.Mres sorteert, die haar net aan het nerzien is en mogelyk dan ook eens naar de Smakt zal kijken. Nog eens Wederopbouw De heer de BRUYN brengt de bal aan het rollen, wanneer hij opmerkt, dat een raadscommissie een urgentie- lijst heeft samengesteld in het begin van het jaar, waar zegge en schrijve nog niemand van heeft kunnen bouwen. Telkens worden die mensen maar teruggewezen omdat er geen financiering is, maar toch gaan per maand in Den Haag 300 gevallen de deur uit en het is wel raar, dat er van Venray niemand by zit. De heer VERMEULEN gaat nog verder en wijst op gevallen, waar men gezegd heeft maar vast te gaan bouwen, omdat de financiering direct zou komen, maar die er na een half jaar nog niet is en zodoende de mensen nu voor onoverkomelijke moeilijkheden zijn komen te staan. Van de 27 plannen voor 1950 is nog niet een voor 100 pet. klaar. 4 zyn er goedgekeurd, maar hier beslist Maastricht maar op eigen houtje, dat die dit jaar niet klaar komen. Vyf plannen zyn in uitvoering op eigen risico, omdat de mensen niet langer meer kunnen wachten en 2 hiervan zitten al danig in de klem. Hier wordt door Maastricht dood gewoon gesold met belangen van de getroffenen en als de heren zo pro beren hun baantje nog wat langer te houden, dan zullen ze zelf de conse quenties daarvan moeten aanvaarden Spreker is er voor, dat de Raads commissie voor Openbare werken eens naar die heren zal toestappen en er eens duchtig op het bureau moeten timmeren. Lukt dat niet, dan recht streeks naar Den Haag. En dan zullen we eens zien of dat niet veranderd. Hoewel de VOORZITTER de be weringen van de spreker niet allen onderstreept, vindt hy het goed als de commissie eens wil gaan en dan wordt staande de vergadering ook zodanig besloten. De heer CUSTERS maakt dan een einde aan de openbare ziUing door een drietal vragen n.l. hoe het zit met de riolering bij de Zuivelfabriek, hoe het staat met de wegenploeg uit Deurne en ot de weg over het Schoor niet verbeterd kan worden, daar dan misschien een bus over Oirlo gaat ryden en zo Oirlo uit zyn isolement zal verlossen. Uit het antwoord van de VOOR ZITTER blykt, dat met de Zuivel fabriek over de riolering gepraat wordt en dat de begroting 1051 hier over waarschijnlijk meer licht zal verschaffen, evenals over de wegnaar het Schoor. De wegenploeg wordt op het ogen blik nog bestudeerd door de technici van de gemeente en nadere mede delingen hierover volgen nog. Dan ging de Raad in besloten zit ting, om nog wat reclames tegen be lastingen te behandelen. Nieuws uit Venray en omgeving Zondagsdienst Doktoren. Van Zaterdagavond 8 uur tot Maan dagmorgen 8 uur Dr. BLOEMEN Telef. 465 Alléén voor spoed gevallen. Visites moeten aangevraagd worden vóór 12 uur. GROENE KRUIS Donderdag 9 November Consultatiebureau voor zuigelingen uit de KOM Bekendmaking Burgemeester en "Wethouders van Venray brengen ter kennis van be langhebbenden, dat de gemeente is aangesloten by de door de Vereniging van Nederlandse gemeente opgerichte Stichting Interlocals Woningruil Cen trale. Genoemde Stichting heeft ten doel medewerking te verlenen bij het tot standkomen van woningruil tussen inwoners van verschillende gemeen ten. Personen, die van de diensten van deze stichting gebruik wensen te maken kunnen zich voor het ver krijgen van formulieren vervoegen ter gemeente-secretarie, afdeling III, alwaar tevens nadere inlichtingen worden verstrekt. Venray, 25 October 1950. Gevonden 2 paar handschoenen, P.v.d.Vorle, Langstraat 6. NAAR HUIS Met het troepentransportschip Cas- tel Bianco, dat vermoedelijk 9 Nc-v. in Amsterdam aankomt, repatrieert Ewalts M., Langstraat 7a. Met het troepentransportschip Nelly dat vermoedelijk 11 Nov. in Rotter dam aankomt, repatrieëren Odenho ven H., Overloonseweg 4 en Ouden hoven H., Overloonseweg 2a. 7 November feest voor de politie Op 7 November zal de afd. Bergen van de R.K. Politiebond St. Michael haar 35jarig bestaan in Venray feestelijk herdenken. De dag wordt begonnen met een plechtige H. Mis in de Parochiekerk. In de namiddag is er voetbalwed strijd tussen een elftal van deze afdeling en een van de groep Seve- num Grubbenvorst. Na afloop hier van volgt een feestavond in Hotel Gitzels. Wie dus Dinsdag vreemde politie agenten ziet, weet dat zy' hun jubi lerende collega's komen vervangen, om ze zodoende rustig feest te laten vieren. Rode Kruis- en Brandweer demonstratie. Zaterdag had op het terrein van St. Servaas een grote demonstratie plaats, waarby hét Rode Kruis afd. Venray in volledig uniform in samen werking met deVenrayse brandweer enkele staaltjes van hun kunnen gaven. De opgave bestond uit een brandmelding in een gebouw van St. Servaas, dat bovendien met gas zou zyn gevuld. De gewonden werden vakkundig naar beneden gebracht en de brandweer bluste in een ommezien de brand, zodat binnen korten tyd zowel de gewonden, hun redders als de brandweer hoogst voldaan konden huiswaarts keren. Voor Brandweer en Rode Kruis was dit een zeer leerzame middag. O. en O. Himlaspelet. De befaamde, door filmcritici zeer aanbevolen en van katholieke zyde gepropageerde film Himlaspelet is in Venray vertoond en naar het leex matig gewaardeerd. Toch ziet men zelden een zo gave reeks van filmisch verantwoorde op namen. Toch was de aankleding uiterst verzorgd en nooit in 't minst aanstoot gevend. Toch was de inhoud rijk en diep. Maar het verhaal werd te summier toegelicht en uitgebeeld en liet daar door aan duidelijkheid veel te wensen over. Al zullen tegen het eind en dus achteraf veel toeschouwers meer hebben begrepen, heel helder werd het hun niet. Van de toeschouwers werd boven dien nog gevraagd enkele eigenaar dige uitbeeldingen zoals God de Vader als oude heer met hoge hoed te aanvaarden. Intussen: vele fragmenten waren zeker voor eenieder boeiend en soms ontroerend. Het zou beter zyn geweest, als tevoren uitleg van de inhoud dezer film was gegeven. Schrijver dezes, die zich tenslotte teleurgesteld voelde direct na de vertoning, bemerkte later, dat deze film, ondanks haar onvolkomenheden toch diepere indrukken dan gewoon ly'k het" geval is, by hem heeft nage laten. Tuberculose-onderzoek De „Gazet van Limburg" is by Dr, Maarseveen op bezoek geweest, om enkele nadere inlichtingen te krijgen over het massale tuberculose-onder zoek, dat onlangs hier in Venray plaats had, als eerste gemeente in Limburg. Het is onze lezers bekend, dat men voornemens is dit massaal tuberculose onderzoek by de wet verplichtend te stellen en dat dit nodig is, wil men deze gevreesde ziekte onder de knie kry'gen, blykt wel uit de cijfers van Venray. Uit onze gemeente passeerden 12.479 personen de rontgen-camera, hieronder werden 31 actieve t.b.c. gevallen ontdekt, waarvan er 11 'oe 8mettelijk waren. Dit laatste wil dus zeggen, dat een op de duizend inwo ners jjyan Venray, zonder zich er van bewust te zijn, een gevaar vormde voor zich en zyn omgeving. Doch niet alleen deze gevallen kwamen aan het licht by deze selectie. Zo vond men nog 28 niet-tuberculose long- afwijkingen en 125 andere afwijkin gen, o.a. aan het hart en enkele dubieuze t.b.c. afwijkingen. Dr. van Maarseveen was zeer te spreken over de grote deelname aan het onderzoek, waardoor de bevolking dus wel ondubbelzinnig blyk geeft het grote belang van de bestrijding dezer ziekte in te zien. Zo is het slechts mogelijk de t.b.c., waaraan vooral na de oorlog een groot aantal patiënten leed tegen te gaan en ten slotte te overwinnen. CASTENRAY. Alhier bracht de toneelclub „Vondel" voor een uit verkochte zaal het prachtige toneel stuk van Antoon Coolen „Kinderen van ons Volk", voor het voetlicht. De vertolking van de verschillende per sonen was zo goed, dat men de ver gelyking met andere 'plaatsen, ook grotere, met glans kan doorstaan. Dat het spel in de smaak viel, bleek wel uit de vele aanvragen om plaats bewijzen voor Zondag a.s. (3 Nov Wie nog van dit prachtige spel wil genieten, zorge dus tijdig, dat hij van een plaatsbewijs is voorzien. Retraites in'het Heilig Jaar. Van 24—27 November is er speciaal voor de leden van de K.A.B. een retraite in Venlo. Men kan bijna voor niets mee. Grijpt deze laatste kans aan en maakt een retraite in het Heilig Jaar. Van 21—24 November is er ook voor huismoeders een retraite in Roermond. Leden van de Retraite penning en leden van de K.A Y. kry'gen reductie. S.V.T.-nieuws Nog ongeslagen, nog steeds een niet doorboord doel, twee factoren waarop heel de S.V.V. aanhang trots mag zyn. Maar voor hoe lang nog. Daarop is geen direct antwoord te geven. In ieder geval, het zo gevreesde Tiglia heeft Venray geen nederlaag, zelfs geen doelpunt kunnen bezorgen. En daar Venray de bal tweemaal in het net wist te werken, was de winst voor Veuray en bleef het ongeslagen record van Venray bestaan. Zondag wacht weer een zware uit wedstrijd. Sevenum zal proberen het eerste doelpunt tegen Venray t6 scoren en bovendien zullen ze proberen de volle winst thuis te houden. Er zal gewerkt moeten worden, om de zo begerenswaardige punten mee naar Venray te brengen. En nu wij weer in St. Nicolaas- stemming geraken, zou men mogen zeggen vol verwachting klopt ons hart. Mogen wy ook deze keer rekenen op een overwinningIndien er hard voor gewerkt wordt is het best mo gelijk. Daarop rekenen wy dan boys. De stand is Venray 7 7 0 0 14 17—0 Wit Zwart 6 4 2 0 10 22—7 Panningen 7421 10 158 IVO 7 4 1 2 9 12—7 RKDEV 7 4 0 3 8 20 7 Sevenum 6 3 1 2 7 10—13 Tiglia 7 3 1 3 7 22-13 FCV 6 1 3 2 5 8—17 Boxmeer 7124 4 6—15 Mill 6 0 2 4 2 3—13 Wittenhorst 7 1 0 6 2 it—27 VenloseBoys 7 1 0 6 2 6-25 Het tweede kwam Zondag niet op het veld en voor Zondag is er weder om geen wedstrijd vastgesteld. Het is misschien aardig om te weten, dat het tweede de tweede plaats bezet na Blerick 2. In de eerst volgende gelegenheid plaatsen wij de stand van de reserve 2e klasse waar het tweede elftal in speelt. Het derde deed het weer best en wist' in Horst een 8—0 overwinning te behalen. Hier wordt het een wedloop tussen Brughusia en Venray 3 om de titel. Wy zyn benieuwd wie dat uiteindelijk wint. Zondag komt Melderslo op bezoek. Juist zo'n elftal dat boven de middel maat uitsteekt en dat wel eens voor een verrassing zorgt. Denkt er a^n jongens, dat deze ver rassing juist Zondag niet komt. Wy rekenen, dat jullie allen heel hard werkt, en dan kunnen en zullen wy de puntjes in Venray houden. Beugelnieuws. De beugelballen gaan weer rollen. Woensdag s Nov. zullen weer de houten ballen rollen in de Noord- Limburgse Beugelbond. In't district Venray komen dit jaar de volgende clubs in de baan en wel: Ons Genot Heide, Ond#./' zier, HegelamV De Knippen te Kronenberg. De eerste T^.es zyn Woenetfy De Knippers, jjel spannende ^t€ wel eens eindigen. Tevens k%)n zier op bezoek. je voor Onder 03 op eigen baan sjDlt niet, dat deters met zich laatst wedstrijden :,r no. 4. Veel Onderlinge ui Tm Op de getier de VenrayseKij-f tussen de aa^j0 ledige overe«spn verband me: c«co: De volgeniijin competitie detk»m hoven), Los Ons (Merselo),B,^Y 'm effect (Leunen S.N.A. (Oostmi); Op 7 Novemtsr start: de speelas^d op Dinsdag. Dore^ door de besturergi A-klasse de B klassedooip v Teneinde het ipe alsook om de aam gen zal er jD|e een federatie vai fc gesticht, waain?(j( training door uid oefenmeestera&j v Na behandejng houdeliike grifte dragende veqgi&rii Cross County Zondag wd c te Ysselsteyn fer aarzelend begineer Fr. de Wever ree cours rond deFbin en werd winnaï ii werd van Lafcve Loer,en, Lennsj; Venray; 5e A. 300 Hermans, Vansur kant; se Th. Loc van de VenMilo Ysselsteyn. Auto botsfete. Dinsdagmorgen b van Oppen singel te auto, bestuurd door Bergen doororopgc volle van te bestuurder re: in: stand naar le zie Men vreesl voor vrachtauto red tc Man Md De 62-jarige r. N. Woensdag ia het firma S. te Eelm wijze gedood. Do man vildt eer het magazijnman by het instapgm ra de starter, te hij voet buiten de cabi: De vrachtwagen 1 ling was bljjvenstaf sprong vooruit en door de nrar diet gazynknechiwerd 1 en overleed enkele ziekenhuis. WijzigiB? Kin By KoniÉijk be dat de wet van 21 nadere wijzig vai wet en Kinfetijsla diteits-, ouctrdoms trekkers mein?ani 1 werkingstelt. Geen to t De Maasbode ve afleveren van meer meel (ongebuili tai vering aan consun: boden; tot heden w; controle, velke de gehouden, zou rl. h dat deze maatregel om het toenemen tarwemeel voor vee te remmen. REtTöRAA 23ste Zondag na 1 Maria Vermeulen- hoogmis totint Maandag -O v zielen in het rjgevi Dinsdagfed; v.d ,atr.v,o. vaderend; Heyster. Woensdag: r30 v fam. Classes®-Mir Donderdag^) v van Bergen-daassei Vry'dag'jovoor Zaterdag: Feest .30 voor Hendrik v dochters, fan 5-: tot biechten, wo L INGEZO Geachte fleer Ree Mogen beroep L king van dat onze Pwjj langs komen doen ben, die ei "Venrayse uat onze ywj laatste tijdje vc op muzikaal^16*3) slagen vang ra lang niet jie ton nog instruBfl^n m en nog vesi muziekstukke11 en 1 Na Allerheiligen zitters dei iwftve dere Comité!*"60 ingezetenen *6rc36 Honoraireledenkrin en deze gild?1 te i Mogen ffli Jerw Heren dcor u _w ontvanger, U steunen totgr°ei en Harmonie U danlsnd vo?r. namens iet Comité

Peel en Maas | 1950 | | pagina 2