TWEEDE BLAD VAN PEET, EN MAAS QezamealUk ketdediik scktifom van Hedectandée iiésckcppen De burgerbevolking in oorlogstijd c&ewstb aanvuMóng - van Uur ïantioen Subsidie Paardenfokkerij Uit het verleden van Venray en omgeving. De Jubileum-Tentoonstelling van de K.A.B. te Venray. BEL BIJ BRAND 392 ZATERDAG 28 OCTOBER 1950 No. 43 EEN EN ZEVENTIGSTE JAARGANG „Nieuwe en allerhoogste zekerheid om trent een waarheid" Zondag is onder de H.H. Missen in alle parochiekerken van ons land een gezamenlijk herderlijk schrijven van de Aartsbisschop en de bisschoppen van Nederland voorgelezen over de Dogma-ver- verklaring van Maria's Tenhemel opneming, welke verklaring op November door de H. Vader zal worden afgelegd en die de katholieken dan als geloofspunt zullen moeten aanvaarden. „Het is", zo zegt de brief o.a. „alsof wy voelen, dat de voorspelling van Maria zelf dat „alle geslachten Haar zouden zalig pryzen", weder om op indrukwekkende wijze in vervulling gaat. Meer dan ooit heeft de wereld de moeder]yke hulp van Maria thans nodig" Hieronder laten wy de tekst van het schrijven volgen Eerbiedige vreugde Beminde Gelovigen, Onze H. Vader de Paus zal op November, als wij het grote feest van Allerheiligen vieren, de waarheid, dat Maria met ziel en lichaam ten hemel werd opgenomen, als dogma aan de wereld voorhouden. Wy weten, dierbare Gelovigen, dat een uitspraak, welke op deze wijze door het zichtbaar Hoofd der Christen beid of door 'n Algemeen Concilie wordt gedaan, onfeilbaar is. En alleen daarom reeds gaan wij met geloften met een gevoel van eerbiedige vreugde deze dag tegemoet. V oorgeschiedenis Onze Goddelijke Zaligmaker, voor Wie Maria eenmaal als een trouwe Moeder heeft gezorgt, zorgt op Zyn beurt ook voor de glorie van Zyn Moeder. Door Zijn H. Geest, die het leergezag van de H. Kerk leidt, heeft Hy in 43i op het onvergetelijke Con cilie van Ephese als dogma de fun damentele waarheid doen verkondigen, dat Maria waarlijk de Moeder van God is. In 533, op de vyfde Algemene Kerk vergadering (de tweede van Constan- tinopel) leerde de H. Kerk aan de wereld, dat Jezus geboren is uit Maria, als Maagd, en op het Concilie van Lateranen in 649 verkondigde zy, dat deze Maagdelijkheid ook later nooit is geschonden. In 1854 verklaarde de Plaatsbekleder van Christus op aarde, PausPiusIX, plechtig tot dogma, dat Maria onbe vlekt is ontvangen. En nu gaat de thans regerende Plaatsbekleder van Christus, door dezelfde H. Geest ge leid, aan heel de wereld als dogma leren, dat O L. Vrouw met ziel on lichaam ten hemel is opgenomen. Wat een heerlijke kring van waar heden: Onbevlekt Ontvangen Moeder van God door de overschaduwing van de H. Geest, altijd Maagd, en eindelijk ongeschonden naar ziel en lichaam in de Hemel opgenomen „Ecce Mater tua Ziet, dierbare Gelovigen, dat is Uw Moeder 1" hemel, waar onze Moeder zetelt in zulk een stralende verheerlijking, dat wy met de H. Paulus moeten zeggen, dat „geen oog heeft gezien j geen oor heeft gehoord en in geen mensenhart is opgekomen' hoe groot en schoon God is, ook de verheerlyking van Zyn Moeder. Verheerlijkte Koningin. Laat ons nu meer dan ooit gaan beseffen wat Maria voor ons is. Zy bly'ft voor ons de „Moeder van de Goddelijke genade". Zy wil als een Moeder voor ons blijven zorgen, op dat ook wy eenmaal, op de dag dor verrijzenis, met ziel en lichaam inde Wetu^tS thans ons^afs en armen'uh bierkan Sa naar ieder kind daftot Haar wil onderscheidene belangrijke gemeenten ïffSS-14™e7nrtt bommen, waarmede de belangrijkste gemeenten per aanval hebben reken ing te houden en van de mogelijke frequentie dezer aanvallen Het spreekt anzelf, dat deze berekeningen zyn I UW „Voor een doeltreffende organisatie van de burgerlijke verdediging is in de eerste plaats nodig, dat een zo nauwkeurig beeld .wordt verkregen van de omvang van de camaliteiten, welke de onderscheidene gemeenten kunnen treffen. Een nauw overleg met de militaire autoriteiten heeft plechtige dag toe met de H. Liturgie: „Adeamus ergo ad tronum gratiae Laat ons nu toch tot de troon der genade gaan Wij doen dit als Uw Bisschoppen, die mede gesteld „pgeret aan de hand van gegevens om- leiding van de H. Geest de waarheid t d th dit g8bi9d b^en te leren. Zalig de mens, die de weg mogeliikhedenK vindt naar de „Moeder der mensen". as mogemirneaen Hy zal veilig door 't leven gaan ook Met deze zinsnede uit de nota be- in deze sombere tijd", aldus de her- treffende de burgerlijke verdediging derliike brief. welke de minister van Binnenlandse Eigen initiatief zaken toezond aan de Tweede Kamer, Aan het schryven is een nota toe- ivoegd, die luidt Wy achten het overbodig in by-1 zonderheden te bepalen, hoe is de dolheid en de schande van de moderde tyd scherp getexend. En geeft wel duidelijk aan hoever de menselijke beschaving is gevorderd parochies en onze ^toosters behoren ventrv en aStm-da^' C° mede te leven met de grootste ver- J?n.try ®n Rotterdam de verontwaar- heerliikinp onzor MnmW 0n"ldi£in8. opwekten van gans de wereld. heer!yking onzer hemelse Moeder laten dit met vertrouwen over aan de ijver aan de Maria-liefde van onze priesters. De landsverdediging is dan ook ge- lyk de minister opmerkt, niet meer uitsluitend of in hoofdzaak een militaire aangelegenheid, doch zy be staat uit twee integrerende en ge lijkwaardige bestanddele t.w. de mili taire en de burgelyke verdediging. Het heeft intussen naar het oor deel van de burgelyke verdediging tot stand te brengen lang voordat de opbouw van de militaire verdediging is voltooid. Indien in de loop van 1951 naar aanleiding van de voorstel len der desbetreffende coördinatie- Niet iedere dag wordt een wets ontwerp vlak voor de eindstreep in de Tweede Kamer door de indiener ter nadere overweging teruggenomen. Maar wanneer dat gebeurt, dan hoort commissie de regering daarover een de betrokken kwestie van de baan beslissing heeft genomen en de te zyn en moet de verliezer ook een vereiste middelen beschikbaar worden sportieve verliezer kunnen zyn. Dat gesteld, kan de burgerlijke verdedi- past nu eenmaal by een democratisch £*"8 tijdig geheel paraat zyn. bestel. En zolang een voorstel ter Omtrent de bovenbedoelde lyst en openbare behandeling is prijsgegeven, berekeningen doet de nota uiteraard heeft eenieder het recht zyn mening ^een nadere mededelingen, daarover kenbaar te maken ook al "el echter zegt zy, dat met gaat die mening recht tegen het beperkt gebruik van de atoombom voorstel in. Maar is een voorstel een- °P de allerbelangrijkste doelen wordt maal wet geworden of op uitdrukke- rekening gehouden, lyk verlangen van de Kamer terug- voorop moet staan by de organi genomen, dan passen geen achter- satie der burgerlijke verdediging, deurtjes meer en heeft men de plicht m°reel der bevolking wordt mening van de meerderheid te hooggehouden, voor, tijdens en na Ons hart, dat Maria kinderlijk be mint, moet wel vol vreugde zyn. Het is alsof wy voelen, dat de voorspel ling van Maria zelf, dat „alle ge slachten Haar zouden zalig prijzen", wederom op indrukwekkende wijze in vervulling gaat. Hemel en aarde zullen jubelen, omdat „Hy, die mach tig is, grote dingen aan Maria heeft gedaan". Geen nieuwe waarheid Nu weetU wel, dierbare Gelovigen, dat een dogma verklaring ons geen nieuwe waarheid komt leren. Het is enkel de laatste en hoogste bevesti ging van een waarheid, zodat hy, die deze waarheid zou durven ontkennen of betwijfelen, ontrouw wordt aan zijn H. Geloof. Door een dogma-verklaring wordt dus namelijk op onfeilbare wijze be vestigd, dat een waarheid werkelijk door God geopenbaard is en in de H. Schrift of Goddelijke Overlevering ligt opgesloten. Geen nieuwe waarheid dus, maar wel een nieuwe en allerhoogste zeker heid omtrent een waarheid. Laat ons nu uit het diepste van ons hart God danken, dat Hy in Zyn oneindige Wijsheid en Goedheid zulke „grote dingen aan Maria heeft ge daan". Laat onR tevens onze dank uitjubelen, dat Hy ons door Zyn openbaring en door het Leergezag van Zijn Plaatsbekleder algehele zeker heid over deze verheven waarheid, welke in zekere zin de bekroning van Maria's heerlijkheid is, heeft gegeven. Een kind der H. Kerk leeft vooral op zulke ogenblikken mee met die H. Kerk en verheerlijkt God om wat Hy ons in en door Zyn H. Kerk wil geven. Maar de H. Geest, de Bruidegom van Maiia, laat ons deze waarheid niet zonder r6den voorhouden. Juist nu, nu het leven der zielen zo in gevaar is, nu de wereld steeds dieper dreigt te verzinken in materialisme, zinnelijkheid en lichaamscultuur, wyst Hij ons op de schoonheid van Zyn verheerlijkte Bruid, wier maag delijk lichaam samen met de ziel in de Hemel werd opgenomen. Het is alsof de Hemel tot ons zegt: „Ziet naar Uwe Moeder de eerbiedigen. In het afgelopen jaar is na eerlijke maar hevige strijd het concept Paar- denwet door de minister vlak vóór dat er in de Tweede Kamer over gestemd zou worden teruggenomen en in de departementale archieven opgeborgen. Het ontwerp wilde in tegenstelling tot de vigerende Paar den wet-i 939 meer invloed - ookt.a.v. de te kiezen fokrichting in handen van de overheid leggen. De Tweede Kamer daarentegen wilde het parti culiereinitiatief ten volle geöerbiedigd zien, omdat na vijftig jaar gebleken was, dat het in staat is een waarde volle paardenstapel te fokken waardevol voor onze eigen landbouw, waardevol ook voor onze export. Minister Mansholt is een sportief verliezer gebleken. Op de Bossche tentoonstelling van de Koninklijke Vereniging Het Nederlandse Trek- de aanval. Dit moet voor de leiding van de burgerlijke verdediging, plaatselijk, provinciaal en nationaal een richt lijn zyn. In het kader van de coördinatie commigsie vindt thans overleg plaats tussen vooraanstaan de psychologen, publicisten, reclame experts, bestuurlijke autoriteiten en vertegenwoordigers van de grote werknemersorganisaties, om na te gaan hoe straks de voorlichting van de bevolking over de problemen van de burgerlijke verdediging moet zyn, maar tevens om reeds thans te overwegen of de organisatie, zoals die wordt opgebouwd en de eisen, die daarbij aan de bevolking worden gesteld, psychologisch aan vaardbaar zyn. Voor het overige is in de eerste plaats van belang, dat steeds ten bepaald, en de legeringsplaats zo danig worden gekozen, dat wanneer gelijktijdig verschillende steden worden getroffen binnen de gren zen van wat totaal per dag aan bombardementen kan worden ver wacht, steeds binnen de gestelde tijd de vereiste aanvulling van de gemeentelijke organisatie kan worden geboden. Ter voorkoming van misverstand wordt opgemerkt, dat deze mobiele colonnes in vredestijd niet als vaste formaties blijvend aanwezig zullen zyn. Het aantal steden, dat het doel wit van grote aanvallen kan zijn, is beperkt, n.l. niet meer dan pl.m. 50, de z.g. A-gemeenten. Ook het overige gebied wordt echter bedreigd door rampen var. weliswaar aan merkelijk kleinere omvang, maar die toch'onmiddellijke voorziening vragen. Deze organisatie wordt gerealiseerd door deze gemeenten in totaal j pl.m. 960 samen te brengen in 70 kringen, de z.g. B-kringen. De kringorganisatie, die als een geheel is opgezet en dus niet de optelling is van afzonderlijke afge ronde gemeentelijke organisaties kan in beginsel niet rekenen op hulp van de so belangrijkste gemeenten of bovenbedoelde mobiele rijkscolonnes. Wel daarentegen zo nodig op hulp van aangrenzende kringen. Ook zal deze krachtige organisatie op het platteland het mogelyk maken hier uit tevens een reserve te vormen voor de hulp aan de 50 belangrijkste steden. Gedeeltelijk op de gemeentelijke plannen vooruitlopende heeft de in- erdepartementale coördinatie-commis- ie voor de burgerlijke verdediging haar werkzaamheden reeds aangevan gem Deze commissie staat onder waar nemend voorzitterschap van mr. F Mijnlieff, raadsadviseur in algemene dienst, belast met de leiding van de afdeling openbare orde en veiligheid van het ministerie van Binnenlandse Zaken. Zij heeft de opdracht, nog dit jaar de planning voor ons gehele land te voltooien. Nadat de regering omtrent haar voorstellen zal hebben beslist zal de commissie voorstellen doen in zake de vereiste wettelijke voorzieningen. De minister vertrouwt, dat de desbe treffende ontwerpen in de loop van het zittingsjaar i05i 1952 aan de Staten Generaal zullen kunnen worden aangeboden. De minister stelt zich voor, dat eerst wanneer de organisatievorm vaststaat en het benodigde materieel wordt afgeleverd, een beroep op per soneel om de organisatie te bemannen, moet worden gedaan. uouwlaiiuue ïrex-1 spoedigste een duidelijk beeld wordt paard heeft deze bewindsman daarvan geVormd bij de leiding van de aard de omvang van een bombarde- t- in de grotere steden zullen by een ten volle geëerbiedigd zou worden en bombardement verkenners uitrukken alle achterdeurtjes gesloten zouden en bun bevindingen melden op zo danige wyze, dat deze binnen zeer onomwonden blyk gegeven. En sinds dien was de hoop gewettigd, dat de mAnf. strekking van de Paardenwet-19301 alle achterdeurtji blijven. De ontwerpbegroting 1950 van Landbouw heeft ona vertrouwen ech ter aan het wankelen gebracht. korten tüd ter beschikking komen van het hoofd van de gehele gemeen- Wederom worden op een of andere !tel?ke ^chermingsdienst. I ijri Prnnn hmmn Km Een golf van zuivere liefde en vertrouwen moet door deze harten slaan. We moeten opzien naar de manier 30.000 gulden" bestemd voor premiön en vergoedingen voor hengs ten en merriën voor gecontroleerde verrichtingen op het bedrijf en voor vergelijkende verrichtingskeuringen van fokmateriaal Op zich zelf genomen zou daar geen bezwaar tegen gemaakt kunnen worden, ware het niet dat de over heid langs deze weg tóch haar in zichten in zake keuringen en fok richting tegen het inzicht van een onzer belangrijkste stamboeken wil verwezenlijken. Het resultaat daarvan is, dat heel dit bedrag in handen komt van de warmbloedfok kers en de koudbloedfokkers het nakijken hebben. De methode is niet bijzonder fraai en gaat ons inziens lijnrecht in tegen de geest van de vigerende Paardenwet- 1939, die heel de fokkerij in handen wil zien van de fokkers zelf. Dat de overheid het gouden lokaas van de subsidie blijft gebruiken om haar wil ingang te doen vinden, druist in cegen de duidelijk uitgesproken mening van de Tweede Kamer, die bij de behan. deling van het wetsontwerp Paarden. wet-1950 te kennen heeft gegeven. Op grond hiervan bepaalt het hoofd in grote lijnen de inzet en de marsroutes en bepaalt hy met name POSTDUIVEN RICHTEN SCHADE AAN 0?erleg met de organisaties Het Ministerie van Landbouw, Vis serij ©li Voedselvoorziening deelt mede, dat binnenkort overleg zal worden gepleegd met verenigmgen van postduivenhouders over eventuële maatregelen ter voorkoming van de schade, die postduiven, vooral in de maanden Maart, April en Mei, aan landbouwgewassen toebrengen. Een onlangs door de Plantenziekten- kundige Dienst te Wageningen inge steld onderzoek heeft uitgewezen, dat dit jaar in totaal in 121 gemeenten in ons land meer of minder ernstige schade werd geconstateerd. De schade betrof in 7i gevallen vretery aan peulvruchten, terwijl daarnaast granen, koolsoorten en enkele andere gewassen het moesten ontgelden. In Pastoors van Blitterswijck Waar geen memoriaalboek trouw werd bygehouden, moet men de na men van Pastoors dikwerf toevallig aantreffen in een of ander document. Zo konden de volgende namen van Pastoors van Blitterswijck verzameld worden. In het jaar 1435 treft men er aan Maes van Gerrickenhuysen. Van 1502—1525 was pastoor Gerrit Didden. Onder zyn pastoraat had de stichting plaats van de Sint Anna- kapel door Derick, heer van Blitters wijck en Jutta van Appeltern. Deze kapel werd echter niet door de pastoor zelf bediend, maar door een daartoe aangesteld priester. Dit was bijv. in 1543 „her Florys". Gen it Didden werd opgevolgd door Nicolaas Antony, Paulus de Venloe, Theodor in gen Hesken, Derick in gen Hesken, Petrus Haecken, Reinert Kronenburg en Andreas Raetzen, die pastoor was van 1590—1620. Tijdens zijn herderlijk bestuur werd het „Wedemshoff" verlegd naar de latere pastorieplaats. Dan kwamen Gotfried Broicks, Johannes Damiani, Jan Engelkens, Mathias Vermeulen en Jan Verberkt. Deze was eerst rentmeester en kape laan geweest op het adellijk huis. By hem waren in bewaring de oor spronkelijke gildeboeken, die echter by een brand in zyn woning jammer lijk verloren gingen. Over de komst van de Fransen 1702 wist hy in een brief te vertellen: men saegh gisteren, dat alle de boeren langs den Mascant waren geflught met al haer vee en mobilia op de casteelle en cerckhoeve uyt vreese de vremde troepen, die seer nar by quamen en op sommige platzen seer veel quaedt deden. Van Blitterswyk vertrokken de Fransen naar "Well, dat geheel uitgeplunderd werd. In 1716 volgde hem op Leonard Vissers. Dan kwamen Jan B. Koeffae, Herman Giltay en J. Knops. Tijdens zyn herdersschap werd de pastorie met „strojen dack" vervangen door een nieuw gebouw. Ook werd voor de kapelaan van der Berg een kapela- nie gebouwd en kwam de eerste school tot stand. In 1800 werd pastoor G. Voss, die opgevolgd werd door N. Watrin en H. W. G. B. Philippus de Lom de Berg, die pastoor was van 1836—1870. Hy bouwde een nieuwe kapelanie en de kerk kreeg een orgel. Zelf was hij van adel en had het wapen van ^DiiuoBt. ueen dezelfde familie te Venlo. Zyn opvol-1 wonder» de onmetelijke heidenvelden ger Cornelius van Boekei heeft heel waren voor de bijencultuur als aan- wat worlr 1-7.. 11~ u.-; -I crA- voor de landschepenen te Kessel „die der saecken niet wijs en waeren" en dan voor j het hoofdgerecht te Roermond. Deze vaardigde enige man nen af, die na wat hindernissen op 11 Augustus 1548 tot een definitieve uitspraak en schikking kwamen. Onder de mannen, die het grens incident tot juiste proporties wisten terug te brengen, bevonden zichde schepenen Joannes Schoermans te Venray, Thijs Baeyen te Swolgen en Jacobus Smitz te Wanssum. Venray kreeg een eigen zegel. Tot in de zestiende eeuw had het Kerspel Venray geen eigen zegel. Hadden de schepenen documenten, byv. hun eigen handelingen, die door een zegel behoorden bekrachtigd te worden, dan verzochten zy daartoe een of ander adellijk persoon, de drost byv. of de landscholtis, dat die het karweitje zouden opknappen met hun zegel. Maar omstreeks 1570-1580 zyn zy in het bezit gekomen van een eigen zegel. In die jaren was te Venray woon achtig Alep of ook wel Adolph van Gelre. Hij nam er enige ty 1 het land- ^chryversambt waar en hy wordt hier en daar ook genoemd als stad houder van de landscholtis en schout van de heerlijkheid Meerlo. Hy had zyn eigen merk, bestaande de letters A—G—V onder elkaar tegen een schraag met twee poten. Dat alles was geplaatst in een schild van een bijzondere vorm, welke niet alledaagse vorm ook het Venrayse schepenzegel van andere gelyksoor- tigen doet verschillen. Het is geen vermetele veronder stelling, dat deze ambtenaar beide zegels heeft doen giaveren: dezelfde tyd, waarin zy ontstonden, geven samen met de vorm voldoende reden tot deze veronderstelling. Het rand schrift van het schepenzegel heeft als tekst: SDI GHEMEIN. SCEPEX DES. KERSPELZ. VERADT. Men kon op dat zegel een bekroonde slangen- of hondenkop met uithangen de tong als ook een bijenkort met open tilgat aanschouwen. Ook ziet men er twee sleutels, die wel wijzen naar de patroon van de parochie, wat werk verzet. \Zo bouwde hy een nieuwe pastorie en weer een nieuwe kapelanie. Hy restaureerde de kerk met haar prachtige frescoschilderingen en bracht tal van versieringen binnen en buiten de kerk aan. Grensincident! In de zestiende eeuw ontstonden er herhaaldelijk geschillen tussen Seve- num en Maasbree over de juiste grenzen op de Harde Heyde. Ten slotte kwam het tot een proces, eerst Sint Petrus. Sint Ambroslnsgilde te Venray tJfï ilrvger eeuwen beeft de byen- teelt in Venray een voorname plaats ingenomen en is zfj een belangrijke bron van inkomsten geweest. Geen !,e=WHZT Paavrd00r kwam ook tot stand de Ambrosius of bijenhouders- gilde. Deze etond 1van de opbrengst ^n?ani. ,lca,i" va" bet Bint An- tomusaltaar, waarvan de begeving geschiedde door de landsheer .nriïn ?U?!! «"«chtoprotocollen en andere stukken komen herhaaldelijk gevallen voor, die bedekking hebben op het etandgeid der bijen, het op- vangen van zwermen, verpachting vat, dei bpenstand, belasiing op de opzet- brachtén66" aanmerkelÜ1«> «om op- Het was Zaterdag even na zes, dat de Voorzitter der Venrayse K. A.B., L. Janssen, in zaal Wiihelmina de Heer Burgemeester verzoent, om do Jubileum-Teii toonstelling te ope nen. Voordien had hy een summier overzicht 37 pet. der gevallen werd vry waar het zwaartepunt van de be- ernst!Je tot ernstige schade vast strijding moet worden gelegd in af wachting van de hulpkrachten, die by aanvallen van grotere omvang van elders moeten komen. Zou elke gemeente geheel selfsup- ting worden gemaakt, dan zou een organisatie worden vereist, die noch financieel, noch materieel, noch per soneel tot stand kan worden gebracht. Daarom is een algemene ryks- reserve gedacht, bestaande uit mo biele colonnes van brandweer, geneeskundige dienst en een com binatie van opruimdienst, herstel- dienst, sociale dienst, enz. Het aantal dezer mobiele colon nes zal zodanig moeten worden dat zy volledige eerbiediging van het particuliere initiatief wil. Subsidie ter verbetering van de paardenstapel- via een rationele fok kerij zal dankbaar aanvaard worden, ook door de koudbloedfokkers; maar dan zó, dat de fokkers naar eigen inzicht hun doel mogen bereiken. gesteld. Blijkens de resultaten van een onderzoek naar de maag- en krop- inhoud by postduiven kan evenwel worden aangenomen, dat de schade aanmerkelijk groter moet zijn geweest dan op grond van de Iaat in het seizoen gehouden enquête kan worden aangetoond. De ervaringen, opgedaan met de ii verschillende gemeenten bestaande maatregelen ter voorkoming van schade door postduiven, wyzen uit, dat het grootst mogelyk succes van een ophokverplichting kan worden verwacht. Het overleg met de verenigingen van postduivenhouders zal ten doel hebben, een zodanige regeling te treffen, dat de lanbouwbelangen wor den gediend, zonder al te grote na delen voor de postduivensport. van het werken streven van de K.A.B. hier ter plaatse en in de persoon van de heer Henri Odenhoven, huldigde hy de mannen, die in 1904 in Venray de R.K. Volksbond hadden opgericht. De Heer Burgemeester feliciteerde de Limburgse Katholieke Arbeiders beweging, bij gelegenheid van haar sojarig bestaan, waarbij deze tentoon stelling was georganiseerd. Voor de talriike aanwezigen, waar onder het gemeentebestuur, besturen van de standsorganisaties en veie genodigden beschreef spreker de toestanden van voor 30 jaar terug en herinnerde een de grote ommekeer die was ontstaan, mede door de encycliek Rerum Novarum van Paus Leo XIII, sinds de arbeiders in hun organisatie zich rechten wisten te verwerven, waarvoor het liberalisme nooit oog gehad heeft. Hy bracht dank en hulde aan d9 grote voormannen en was verheugd, dat mede door het werk van de grote Mgr. Pools, in deze vyftig jaren zo ontzaggelijk veel goeds voor onze ar beiders tot stand had kunnen komen. Jammer genoeg weten vele arbeiders zelf nog niet wat hun organisatie voor hen betekent en juist deze ten toonstelling moge hun de ogen openen, terwijl z|j anderen een beter begrip moge bijbrengen van het werken en streven der K.A.B. Nadat het lint was doorgeknipt, werd door de aanwezigen een rond gang over de tentoonstelling gemaakt, die een zeer overzichtelijk beeld gaf van h*et doel, de organisatie, de ge schiedenis en de onderverdeling der K.A.B. Hier werd nog eens een duidelijk overzicht gegeven tan wat tot stand kwam en welke diensten de K.A.B. aan hun leden verleend. Alles was zeer duidelijk aargegeven en een be zoek volkomen waard. Trouwens met het bezoek is het meegevallen. Het was er drie dagen goed bezet en uit alle standen werd een bezoek aan deze leerrijke en daarnaast gezellige ten toonstelling gebracht. Het schijnbaar onvermijdelijke rad van avontuur draaide er zyn rondjes, en maakte weer velen gelukkig. Cor Reynders en zijn mannen maakten muziek. Kortom, het was er gezellig en de K A.B. had succes met deze organisatie. Rest ons dan slechts te melden op verzoek van de desbetreffende chef, dat de reclame van de Coöperatie te Melderslo, die op de dag der opening in Venray werd verspreid, als zodanig niets met dez-i tentoonstelling te maken had en zonder voorkennis van het tentoonstellings-bestuur is gedaan. Denk an ow liedje vur lÜasteêacueó Ctikus lllöh Viir i Nov. ienlevero tej fa. v. d. Munckhof.

Peel en Maas | 1950 | | pagina 5