PEEL EN MAAS Uit het verleden van Venray en omgeving. BIJVOEGSEL No. 40 ZATERDAG 7 OCTOBER 1950 Zij kregen een beetje teveel van het goede In onze droge en waterarme streken hebben vooral onze boeren graag van tyd tot tyd een mals regenbuitje. Maar in 1775 kregen we toch in onze buurt een beetje teveel van het goede 1 Het was in de avond van 5 Aug. 1775 des avonds om tien uur, dat met Oostenwind de sluizen van de hemel zich openen gingen. En de regen bleef vallen de hele dagen" van 6, 7, 8, 9 en 10 Aug. En of de wind zich ook draaide van Oost naar West en van Zuid tot Noord, het hield niet op. En de regen kwam niet uit de lucht vallen met vlagen en had ook niet tot gezellen de donder of de bliksem, maar het water bleef lang zaam en zeker met zulk een kracht vallen, dat nauwelijks een mens buiten de deur kon komen. En de lucht was intussen zwaar donker. Voor Venray was het niet zo erg. omdat hier geen directe ge varen bestonden, maar vooral in het naburige Swolgen heeft men ervan geprofiteerd. Door de voortdurende watermassa's die uit de sluizen van de hemel naar beneden kwamen, vooreerst in het zogenaamde Vlasmeer en Babel, als mede door de aanvoer van bet sterk wassend Peelwater, was er geen ge regelde aflossing meer mogelijk. De bebouwde gronden stonden weldra onder water en vele huizen werden door de aankomende vloed bedreigd. Erger werd het nog toen, des avonds om half tien van de sste Augustus de dijk van Vlasmeer door brak. En op diezelfde avond kwam het bevel, dat men geen dijken mocht maken. De inwoners van Broekhuizen stoorden zich echter niet aan dat bevel. En hoe men in Swolgen barrevoets.^- ook te keer ging, men ging zijn gang om zo van het over tollige en schadelijke Peelwater be vrijd te worden en te blijven. Deze dijken konden het echter niet houden en toen begon men op 11 Aug. met nieuwe krachten. De Broekhuizenaren hadden een menigte van volk, vier karren met eikebomen en takkebossen en een kar met stro. Ook ditmaal was 't succes niet erg groot, maar een paar tim merlui zagen toch ten slotte kans een vaste dyk te leggen. Swolgen kreeg toen pas volop zijn portie. Want het water liep over de straten en wegen en drong door tot in de huizen, schuren en stallen. Het vee kon met moeite naar elders gebracht worden. Tussen Swolgen en Broekhuizen is toen heel wat kif geweest En zo verzekert ons de kroniek schrijver, Janssen, die op 3 Maart in 1818 in de ouderdom van 66 jaren overleed: het water was vervaerlick Het eeuwfeest van de overstroming werd in Augustus 1875 herdacht, maar men dronk by die herdenking geen water De geschiedenis verhaalt niet, of ze toen ook een beetje te veel van het goede hebben gekregen Een Yenrayse Fundatie in Swolgen Toen men te Swolgen geld nodig had voor de kerkklokken, heelt men natuurlijk goede vrienden om steun en bijstand moeten vragen. Dat deed men in de vijftiende en zestiendereeuw net zo goed als nu. En zo kreeg Swolgen in 14'1 zijn Mariaklok en ruim een eeuw later kwamen de Sint Anna en de Sint Lambertusklok. De onkosten van het gieten van de laatste klokken werden nauwkeurig opge tekend. En wellicht zijn de gegevens nog te vinden in het kerkarchief. Voor Venray is hierbij merkwaardig, dat in 1502 een zekere Winandus Delinx voor zich en zijn familie een jaargetijde gefundeerd had, die eerst op Woensdag na beloken Pasen, later op 12 April moest gecelebreerd wor den. Men had daarvoor vermaakt twee malder rogge in het Leunse veld te Venray. Deze werden echter gelost en het geld werd mede gebruikt voor de onkosten van de klokken. De jaardiensten werden echter steeds geregeld verricht. Yenray's dialect In de vorige eeuw omtrent 1880, werd door de Heren A. Leopold en L. Leopold een verdienstelijk werk gedaan door de uitgave van een werk, getiteld: „Van de Schelde tot de Weichsel", Nederduitse dialecten in dicht en ondicht. In de elfde aflevering bevinden zich de Limburgse dialecten. Jammer wel is waar is het, dat er te weinig proeven te vinden zyn, maar van te weinig medewerking. Venray is echter vertegenwoordigd metEen herbergstoneel, nao de natuur ^eteikend door G. Carpay. We laten hier bedoelde bydrage volgen, interessant genoeg. „Gao de mit nao van Dasselen", zei um half vyf op enen kalden afgezatten heiligdag 'n petit ventje tegen me, dê mene vriend ha kunne ziin, liowêl ie klein waar. „Dea goed", zei 'k, en dadelik stokte we ons piep aan de gluiende stoof aan. „Kom mar dry", zei dè mene vriend ha kunne ziin, „of we komme te laat. Ik heb er vest al volk van daan zien komme. Er ware er bei, die 'n moi pêr aanhan. De lèzer mot wé ete, det er veul ziin, die zonnen engelen afgezatten heiligdag durbrenge mè zoeppe. Bidde late ze dan mar over aan paters en kwezels, en werke, dè ze gerost meuge, düt niemand, as ene schoester, daor ge stik wa van zult heure. Toe we dan ons piep goed wèrm han, stapte we op en waren in een wipke by van Dasselen. We zón te laat gekomme ziin, as Negers mè zenen dikken boek en Piet Verblijen er nie mer han zitte plekke, 't Was er zoo stil as en moes. ,,'t Is goed um wortele te zeic", merkte Verblyen op, toe wy, dè wil zegge, dê mene vriend ha kunne ziin en ik gezête ware en 'en flink glas aauwen traan tegen een gröske in- getüst han. „'t Zal wel béter worre", zei Negers, „gins kumt de prokereur an mê van Herkenbosch. Nou, die hebben 'em ook gesproke!" „Dè he'k op zonnen dag van de prokereur nog nooit gezien", zei de kleine. „Den lust 'em toch zoo goed as den beste", meinde Negers. „Dè zal wel ziin", zei de kleine; „mar as iedereen zoept,- düt hy 't nooit; op alle afgezatte helligdaag zit hy op zene Crispinus en klopt en steunt, dè 't en aard het; mê kermis of mert bliift hij bij 't wiif en spaart zen eens, um dur te kunne dreie, as ieder aan 't werk is. Op daag zo as nou het ie er gen aarigheid van; dan zien z'em nie". „Ik zal wel zurge, dè z'em van daag wel zien", zei den dikpens. „Lang zullen we leven, lang zullen we leven", klonk et üt twee verzope kêle, zoo schön, dè 't megje dè be diende, d' oore toehield. „Mak zon léve nie", douwde Negers de prokereur toe, en hield 'em zen hand, die ie in de schouw goed zwart ha gemaakt, vur de mond, en gaf 'em zoodoende ene knevel en enen Henri Kat, as ene sapeur. „Dè heste good gedaon", gilde van Herkenbosch, en kuchte en kikhalsde en stikte haost in zen bier. 't Megje lachte, dat er de trane over de wange liepe, um d'apesnoet van de prokereur en Verblyen zei, dè ze det de kuster mos biechten. Of z'et gedaan het, weet ik nie, ze het er anders de kans wel vur gehad. De prokereur lachte ok al mee; wurum wies ie zelf nie, veul minder ik. Toe den hommel zoo wa ütdelocht waar en 't bier op en endje, begos van Herkenbosch zeker wer bang vur de dood te worre, want zo hard as 't en verzope kól toelöt, ging 't wer: „Lang zullen we le..." „Halt de moei", snaauwde Verblyen 'em toe en gaf 'em mè zen kiips die die ok al mê de schouw ha kennis gemakt, hot en haar um d'ocre, dat 10 net zoo precies op ene moor leek, as 6n roek op en krei. Toe lachte alles, en 't moiste van de grap was, dè de prokereur en van Herkenbosch nou bei wiessen, wurum ze zelf lachte, mar nie umgekeerd. Toe z'ur putje üt han, ginge de zwarte zoepnikkels geërmd nao de Kraan. Bute veul ander minse zaat daor ok den Burgemeester. Dè was wiend op de meule van van Herkenbosch. „Burgemeister", sprêkt ie dezen aan, „ast ene sjouw- vêger neudig hest, hie heste der eine", en wiest te geliikertyd op de zwarte schoester, zene compagnon. Men ziet ie zen eige mooregezicht in ene spiegel en zonder 't ütwerksel van zen recoin- mendatie af te waclite. slüpt ie 't hü üt. Ok de prokereur makte zich stillekes üt de vuut, mar stiet op straat zenen teen aan ene kei, dê wa hoog zaat. en kwekte er neer, dê 't vuur üt de keie spette. KERKELIJKE DIENSTEN PAROCHIEKERK St. Petrus-Banden Parochieactie: Viert het H. Jaar, opdat de vrede en 't Ryk van Chris tus komen. Priester v.d. week Kap. v. Leipsig, Tel. 644 Zondag: 19e Zondag na Pinksteren. 6 u. lm overl. fam. Janssen—Voermans. 7 u. lm. voor H. Familie; 8 uur lm. voor de parochie; 9 u. kindermis; 10 u. hoogmis Wilhelmina Oudenhoven - Philipsen; 2 u. kleine Congregatie; 3 u. kinderlof; 5 u. vergadering van de H. Familie; 7 u. lof, rozenhoedje, gebed van St. Jozef en verering van relikwie van St Gerardus. Maandag: H. Johannes Leonardus; 6.30 zielemis voor alle overleden parochianen; 7u. lm. voor vrouw van P. v.d. Broek en dochter Maria; 7.30 lm. Gerard Binders; 8.15 gest. jaard. Gertr. en Maria MosraanfiH.) DinsdagH. Franciscus Borgia; 6.30 lm.; 7 u. lm.; 7.30 lm. Maria Margry- v. Moorsel; 8.15 pi hoogmis uit dank baarheid by 25-jarig huwelijk Fransen- v. Moosdyk; 9.30 pl. huwelijksmis voor bruidspaar Oudenhoven—v. Bragt; 10 u. pl. huwelijksmis voor bruidspaar Peetere—Rosier. Woensdag: feest van Moederschap van Maria; 6.30 lm.; 7 u. lm.; 7.30 lm Margaretha Vaske; 8.15 pl. hoogmis uit dankbaarheid by 25-iarig huwelijk v. Kessel—Versleijen; 9 u. pl. hoogmis 40 jarig Emons—Hansen. Donderdag. H. Mis als Zondag; 6.30 lm.; 7 u. lm.; 7.30 lm. W. Michiels; 8.15 best. jaard. voor Agnes Ver- schuuren—Beckers en kinderen; 10 u. pl. huwelijksmis voor bruidspaar Bexkens—Schellen. Vry'dagH. Eduaidus; 6.30 lm. Peter Minten en dochter Petronella; 7 uur lm. Mart. v.d. Poel; 7.30 lm.Josephina Janssen—Esser; 8.15 gest. jaard Albert Esser en Johanna vd. Bogaert (sol. 2kl.) ZaterdagH. Callistus; 6.30 O.L. Vrouwhoogmis; 7 u. lm. uit dankbaar heid by 35-jarig huwelijk; 7.30 best. jaard. overl. fam. Rongen—Pingen; .15 gest. jaard. Eerw.Heren Peter J. en Jacob G. Holthuizen (1 H.) Octobermaand. In deze maand is iedere avond om 7 uur Rozenhoedje, lof en gebed van St Jozef. Katechismus. De kinderen van de 3e en 4e klas leren deze week de 7e n se les; de hoogste klasse leren de —11e les. Ycltum. Drnderdag 7 u. lm. Annie Volienberg. Wie gaat er mee naar Roermond Van 21 tot 24 October is er in Roermond een retraite voor de meis jes van Venray, vanaf 17 jaar. We zouden graag minstens 30 meisjes naar Roermond zien vertrekken om die fyne dagen van verkwikking voor ziel en lichaam mee te maken. Ieder meisje moet toch zeker één keer aan een retraite hebben deel genomen. Dat kan voor haar verder leven van het allergrootste gewicht zy'n. En ook voor de jongen en voor de man met wie ze zal omgaan en samenleven. Wanneer de vrouw, de moeder niet door godsdienstig is, dan zal het met de gezinnen en ook met de Kerk er. de maatschappij in die streek of in dat land droevig gesteld zyn. Men wordt verzocht zich voor deze retraite zo spoedig mogelijk op te geven by Pater Domitius, Paters- klooster. PATERSKERK. Zondag lm. 5.45 z.i.; 6.30, 7.45; 9 u. hoogmis voor Harry 'van Rooy; com municeren achteraan beginnen; ie collecte Paterskerk, 2de bijz. noden; 4.20 gez. Vespers; 5 u. lof met gebeden van de Octobermaand. Maandag 6 u. zekere intentie; 7.30 Antoinette Arts—Janssen, als lid vh. Koordje. Dinsdag 6 u. uitstelling Allerheilig ste; 6 30 z.i.; 7 u. Leny Janssen; 7.30 overl. fam. Oudenhoven en v. Bracht; 7.30 Hendrika Thelose—vd. Broek; 7.30 Antoniuslioogmis; 8 u. Maria Petronella Cremers. Woensdag, feest vh. Moederschap van Maria; 7 u. overl. fam. Emonts— Hansen; 7.30 Mart. vd. Munckhof, Sybilla Soberjé, zoon, dochter en kinderen Pouwels; 7.30overl. moeder; 8 u. wed. Arts—Poels; 8.30 Martinus van de Poel. Donderdag 7 u. Gerard v. Mejjel, zoon en dochter; 7.30 Anna Schryne- makers; 7.30 pl. gez. jg. voor Jean Kemps, echtgenote Antonia Baltissen kinderen Harry en Anna en gediens tige Truus Thyssen; 8 u. en 8.30 Anna Schrynemakers Vrijdag 6 u. z.i.; 7.30 overl. moeder 8 u wed. Arts—Poels; 7.30 hoogmis. Zaterdag 7 u. ter ere van O.L.Vr.; 7.30 t.e.v. H. Maria en H. Antonius; 8 u. Josefine Janssen Esser, als lid vh. Koordje; 3 8 biechtgelegenheid. Elke dag om 6.30 een H. Mis voor onze weldoeners. PAROCHIEH. Catharina, LEUNEN Zondag 7 u.H.Mis voor de parochie; 8.30 Nella Kusters; 10.15 hoogmis voor Henrica Reynders—Nooyen; 3 u. lof; 3.30 H. Familie der mannen; heden uitsluitend collecte voor onze kerk. Maandag 7.30 sol. gest. jg. Peter Johannes Wilms en echtgenote. Dinsdag 7.30 sol. gest. jg. Maria Verkleii Droste. Woensdag 7.30 gez. jg. Johanna Janssen-van den Berg; 7 u. H. Mis t.e.v. Maria's Moederschap, vanwege de Boerinnenbond voor alle moeders van Leunen en alg. H. Communie. Donderdag 7.30 sol. gez. jg. Jean Loenen. Vrydag 7.30 sol. gest. jg. Antoon Geurts. Zaterdag 7.30 gez. jg. Piet van Meyel; 5.30—7 u. biechten; 7 u. lof t.e.v. O.L.Vrouw. A.s. Zondag H. Familie der vrouwen; alsdan ie collecte voor de doofstom men, 2de collecte voor de kerk. RECTORAAT HEIDE Zondag 8 u. t.b.i.; 10 u. hoogmis 3 u. lof. Maandag 7.30 Maria Poels. Dinsdag 7.30 jg. Thomas Michels.

Peel en Maas | 1950 | | pagina 5