Nieuw adviesbureau voor Oorlogsslachtoffers. fcmlqcatie. Canada SPORT Vry'dag jl. hield het nieuwe ad viesbureau voor oorlogsslachtoffers onder arbeiders en landbouwers, opgericht door do K.A.B. en de Stichting var. do Landbouw, in zaal „Wilhelmina" een vergadering ter keünibmaking. Do heer Timmermans, directeur van dit nieuwe instituut, hield voor oen goed opgekomen publiek een korte inleiding, waarbij hy vooral de financiering herbouw boerderijen be sprak. Het moet ons echter van 't hart, dat oen dergelijke uiteenzetting heel weinig of geen nut heeft, daar reeds na enkele minuten de toehoorders bedolven waren onder een zodanige vlood van. voorschriften, wetsartike len, cijfers en getallen, dat de spreker oi' zeer moeilijk te volgen is, ofwel geheel onbegrijpelijk wordt. Trouwens do materie van herbouw boerderijen is reeds zodanig, dat hierover verschillende spreekbeurten kunnen worden gehouden, terwijl ieder geval afzonderlijk weer zijn moeilijkheden heeft. Na ailoop was er gelegenheid tot vragen stelien en hiervan werd een zeer druk gebruik gemaakt. En juist hieruit bleok ook overduidelijk, dat slechts concrete gevallen ook een concreet antwoord konden krijgon. Heropbouw boerderijen Een korte samenvatting van het betoog van de heer Timmermans is zoer moeilijk te geven, maar hier onder staat dan enigszins aangegeven hoe men moet handelen en hoe er gehandeld wordt bij de heropbouw van boerderijen. Vroeger waren er twee grote ver schillen bij de herbouw. Dat waren dan: A. do schadegevallen onder de f 3000 en B. do gevallen boven de f 3000. In geval A vergoedde 't Ryk 100 pet., indien de eigenaar in 1044 niet in de Vermogensbelasting was aangeslagen. Was dit laatste wel het geval, dan kreeg hy' slechts 73 pet. uitgekeerd. Tn geval B. kroeg men eon by dra- go, renteloos en rentedragend, af hangend van do rondabiliteit van het gebouw. Hier goldt dus de huur waarde-basis. Voor boerdërij heropbouw heoft men echter oen iets andere regeling ontworpen. Jlier gaat men oerst zoeken naar de maximum bouwsom ou deze berekent men volgens de gegevens van hot oude pand en de vernieuwingen en verbeteringen, die do Dienst L mdbouwherstel nodig oordeelt. Hieruit wordt dan de zogenaamde stopprys berekend en deze stopprys is van grout belang. Want na deze berekening krijgt de architect, zonder de stopprys te kennen, opdracht een nieuwe boerdery te ontwerpen en dan volgt de aanbesteding. Veronderstel dat een nieuwe bobr- dery 1' 30.000 gaat kosten. Nu geeft Wederopbouw Boerderijen bericht, dat de stopprys ook hetzelfde bedrag, was, dus dat aanbosteding en stop prys gelyk liggen. Dan behoeft de boer slechts te betalen gemiddeld s pet. als zyn bedrijf kleiner is als 5 HA.; gemiddeld 10 pet. als zyn bedryf kleiner is dan 12 H.A. Deze percentages kunnen iets verschillen, maar gemiddeld zyn 8 en 10 pet. Als deze boer dus 10 H.A. heeft, dan behoeft hy slechts te betalen 10 pet. van f 30.000 is f 3000. Hy doet dan meteen afstand van do Rijksbijdrage, die hij krijgt voor het oudo pand. Laten we zeggen, dat dit f 7000 was. Het Rijk ver schaft hem over het verschil in de bouwkosten en zijn bijdrage en die van 't Ryk een renteloos en een rentedragend crediet. In dit geval dus over f 30.000 min f 3000 min f 7000 of over f 20.000. Is hiervan nu f 10000 rentedra gend, dan kan hij afwachten of in 1950 de Regering hem dit schenken zal, juist als het renteloze, omdat zyn rentabiliteit hetzelfde gebleven is, of hij kan het nu meteen al af kopen met 10 pet. of f 3000. in totaal betaalt onze boer dus f 3000 en f 1000 is f 4000 voor een nieuwe boerderij. En dat zou te mooi zijn om waar te zijn, want niet alleen zijn de boerderijen duurder dan f 30.000, maar in die stopprys zit een adder in het gras. De stopprys is zwaar geheim tot na do aanbesteding en wannoer nu onze boer met een laagste inschrijver komt van f -10.000, terwijl zyn stop prys door allerlei instanties is vast gesteld op f 30.000, dan betaalt hü niet alleen die f 4000 van hierboven, maar ook de f 10.000, welke de aan bosteding boven zyn stopprys ligt. Eerlijkheidshalve moeten we er bij vertellen, dat als zijn aanbesteding f 10.000 onder de stopprys ligt, de Regering en hij het verschil midden door dolen en hij dus f 5000 minder behoeft te betalen. In bovenomschreven geval 6.011 hij dus nog f 1000 uitbetaald krijgen. Maar ook dit is weer te schoon om waar te zyn. In de meeste geval len ligt de aanbosteding boven de stopprys en hier is het de taak van de adviescommissies om waakzaam te zyn en de becijfering hiervan aan oon nauwgezet onderzoek te onder worpen. Maar zoals gezegd, tot heden is dio stopprys geheim en het zal de diverse adviescollegos grote moeiten kosten om achter die becijfering te komen. Met deze nieuwe regeling zijn alle andere vroegere regelingen vervallen. Do boer betaalt nu by de eerste te r ril ij n zyn aan doel en voor de rest zorgt do Wederopbouw. Dus hedon moet geen gold meer vooruit gestort worden en het is zelfs zover, dat een boer weer wat to zoggen krijgt over de wijze van bonwon, indeling enz. Zou men dus zijn koestal willen vergroten en een kippenhok daarvoor minder willen bouwen, dat mag nu gerust. Dit is toch wel een zeker voordeel wat de mensen hebben die nu bouwen, boven die reeds vroeger gebouwd hebben, doch netjes buiten de gehele procedure gehouden wer den en alleen moesten zorgen, dat ze zo vlug mogelijk 25 pet. of meer van de nieuwe bouw moesten storten. In ieder geval is er vooruitgang en het is aan de boer zelf om nu advies te gaan vragen als hij gaat bouwen. De stopprys en hst afkopen van hot rentedragend godeelte zullen twee punten zyn, die hy ernstig overwegen moet, maar hierby zal het nieuwe bureau hem zoveel mogelijk holpen. Molestverzekeringen. De hoer Timmermans behandelde dan nog even de Molestverzekerin gen en meende, dat men hiervan niet teveel moest verwachten, daar zij slechts die schade zullen betalen, welke niet door liet Rijk wordt vergoed. Wanneer een A.P.M. dat schat op 20 pet. en een O.O.M. ongeveer bet zelfde, dan zal er niet veel uitgekeerd worden, ook al omdat de meesten veel te laag verzekerd waren en dus ook naar rato krygen vergoed. By de rondvraag bleek, dat vele landbouwers nog met problemen zitten en dat het adviesbureau in een grote behoefte voorziet. Menige boer uit deze streken zal zijn weg daarheen ook nog wel vin den en voor onze arbeiders, voor wie de regelingen weer geheel anders zyn, terwijl hun problemen ook weer andeie wegen vragen, zal het even eens zeker aan zyn doel beant woorden. mens een pontificaal lof zal opdragen; als het beeld van O.L. Vrouw van Genooi daar zal prijken op de praal wagen; als vader Bisschop allen zal toowyden aan Maria, de Moeder van Limburg; als de bekende radiospreker Pater Loop, s.m.m., zal spreken over de verdieping van het Christelijk leven. Het organiserend comité verwacht, dat die dag 15000 pelgrims uit Noord Limburg tesamen komen en 't heeft dan ook de handen vol gehad om allen behoorlijk te kunnen ontvangen. Er is gezorgd voor auto- en fiets- stalling, voor Rode Kruisposten en toiletten; er is gelegenheid om iets te drinken of te eten. En moge dan het uiteindelijk resultaat van deze Noord Limburgse Kruistocht van gebed en boete zijn, dat dit gewest door Maria nader wordt gebracht tot Christus; dat het geloofsleven wordt verdiept en meer ingang vindt in het persoonlijk en maatschappelijk leven, of, zoals Mgr. Lemmens de intentie van deze dag heelt vastgesteld: „Mogen wij ver dieping verkrijgen van 't christelijk leven in Limburg door Maria". Vertrektermijnen 1951. De gang van zaken by de aanmel dingen en het vertrek by de thans geldende regeling bevredigt niet. De adspirant-emigranten klagen dikwijls, dat do vertrekdatum pas enige dagen voor het vertrek bekend wordt en dat hierdoor veel te weinig tijd beschikbaar is om alles voor de reis klaar te maken. De 001 zaak hier van ligt niet by de Canadese en de Nederlandse autoriteiten, zoals velen menen, maar omdat de emigranten zich veel te laat aanmelden. In het voorjaar komen de meeste aanmeldingen binnen. Dan moeten noodzakelijkerwyze nog een groot aantal formaliteiten vervuld worden. Dat het dan allemaal hals ovei kop moet gaan, is duidelijk. Ook de Canadese autoriteiten willen op bo vengenoemde wyze niet meer verder medewerken. In verband hiermede is in overleg met de Canadese regering voor 1051 een vertrekschema vastgesteld. Hier- aan' zal streng de hand worden ge houden. Dit schema is er op gebaseerd dat by aanmelding voor een bepaalde datum, men kan rekenen op vei trek voor een andere datum. Wy laten dit schema thans volgen: Aanmelding: Vertrek: voor 15 Sept. 1950 Febr. '51 voor 1 Nov. 1950 Maart '51 voor 1 Jan. 1951 April '51 voor 15 Febr. 1951 Mei '51 voor 1 Maart 1951 Juni '51 Personen, die zich aanmelden na 1 Maart zullen dus in 1951 niet meer kunnen vertrekken. Ook wanneer de massa zich in Februari aanmeldt, is er een groot gevaar, dat men in 1951 niet meer kan afreizen. De selieepsruimte speelt hier ook een belangrijke rol. Voorde emigrant zelf is het ook zeer belangrijk, dat hij vroeg in het voorjaar vertrekt. Hij beeft dan gelegenheid om zich goed te gewennen en voor de eerste winter al een flinke som te verdienen. Wij dringen daarom met grote aandrang bli belanghebbenden er op aan zich tijdig by ons op te geven. Degenen, die het plan hebben op gevat nu of in de naaste toekomst te emigreren, kunnen wat de voor bereidingen betreft, bij de Emigran tenclub „Venray" terecht. By voldoende deelname zal in de loop van deze maand begonnen wor den met een nieuwe cursus; 't hoofd vak is de taal. Beheerst men deze enigermate, dan is men in 't nieuwe land reeds half geslaagd. Opgave zo spoedig mogelijk, toch uiterlijk 10 Sept. a.s., met vermelding of men onderricht wenst in Frans, Engels of Portugees, bij onderstaande adressen: Pater Sergius Emonds (Gym.) P. J. Gerrits, landbouwonderwyzer. Stationstraat en Jac. Loonen, Veltum L 7. Noord-Limb. Kruistocht van gebed en boete. Gedurende de laatste weken komen uit schier alle plaatsen in Noord- Limburg modedelingen binnen by 't „Comité Bedevaart Noord Limburg" te Venlo. Parochiegeestelijken melden de deelname van pelgrims aan de Kruistocht van gebed en boete, die morgen Zondag 3 Sept. naar Venlo wordt gehouden. Men zal de tocht maken met wapperende vaandels, opgeluisterd door muziekgezelschap pen. Zo zullen zjj in de loop van die ochtend Venlo binnentrekken, om zich daar deze dag te bezinnen op de beleving van het Christendom in het openbaar en in het particulier leven Ze zullen tezamen komen op het Mgr. Nolensplein om daar om 10 uur do pontificale hoogmis, op te dragon door Mgr. Lemmens, Bisschop van Roermond, bij te wonen en om te luisteren naar de predikatie van Pater Heiligers s.m.m. Nam. 3 uur zullen ze zich daar andermaal scharen om het grote altaar, als Mgr. Lem VOORLICHTING aan de Pluimveehouders Het was vele pluimveehouders reeds lang een doorn in het oog, dat van particuliere zijde en speciaal door de zg. 7rye handelaars, allerlei voor lichting gegeven werd op het gebied der pluimveehouderij, maar dat van hun eigen organisatie uit, niets, of zeer weinig daartoe gebeurde. Nu schynt echter het einde hiervan in zicht te zijn, want op een ver gadering van de voorzitters van de L.L.T.B.en die van de eierveronigingen in de Kring Venray werd besloten, in principe althans, dat men meer voorlichting zal gaan geven en de selectie door eigen mensen zal worden uitgevoerd. De heer Mennen uit Sevenum, lichtte op deze vergadering de taak der nieuwe selecteurs toe. Over de eventuele bijdrage werd uitvoerig gediscussieerd, maar ten slotte besloot men ioder afdeling van de Kring vry te laten, of de boeren bond of eierbond dit zou betalen. Voor de gehele Kring zouden twee mensen worden aangesteld, die hier voor de nodige kennis hebben. Als op iedere afdeling de leden in een algemene vergadering hun oordeel over eon en ander hebben uitgespro ken, kan op korte termyn worden begonnen. Zo zal dus de Venrayse kippen houder ook op dit gebied, by zyn eigen coöperatie terecht kunnen. Dekenaat Yenray heeft zijn SOCIAAL CHARITATIEF CENTRUM Op 3 Aug. j.l. werd de stichtings- acte van de Stichting (Dekenaal So ciaal Charitatief Centrum, Venray) door do Notaris gepasseerd. Moer dan een jaar geleden werd door de Ka tholieke Actie in Venray het initiatief genomen, om alhier tot oprichting te komen van zulk een instelling. Na vele voorbereidende werkzaam heden van de daartoe ingestelde Studiecommissio en de medewerking van de daartoe ingestelde sociale en sociaal charitatieve verenigingen, kan het Centrum dan nu met zyn zegen rijk werk beginnen. Het Centrum wordt bestuurd door algemeen bestuur, dat is samengesteld uit vertegenwoordigers van alle ver enigingen, die by het Centrum zyn aangesloten en uit een vertegenwoor diger van de plaatselijke K.A. Het Voorlopig Dagelijks Bestuur, dat na de Bisschoppelijke goedkeuring van de Stichtingsacte op 21 Juli j.l. de taak van de Studie commissie lietft overgenomen, werd met algemene stemmen gekozen tot definitief Da gelijks Bestuur. Voor de functies van voorzitter, secretaris en penningmeester werden resp. aangewezen, de heren Dr. H.v.d. Hombergh, J.A. Roodbeen en J. van Bragt. Z. H. Exc. Mgr. Dr. G. Lemmens, benoemde nu de Weleerw. Heer P. van Leipzig tot Bisschoppelijk Com missaris van het Centrum. Nieuws uit Venray en omgeving MINSTENS 5 pCt LOONSVERHOGING op korte termijn noodzakelijk De Sociaal-Economische Raad van de Katholieke Arbeidersbeweging beeft in zyn te Utrecht gehouden vergadering als zyn mening uitge sproken, dat op korte termyn een verhoging van lonen en salarissen van tenminste vijf percent dient te worden doorgevoerd. Deze toeslag zal even eens van toepassing moeten zijn op de kinderbijslagen en de uitkeringen uit, hoofde van sociale verzekeringen (pensioenen). Wat de prijspolitiek betreft, zal het, naar het oordeel van de Raad, noodzakelijk zyn, dat de Overheid maatregelen neemt, die er opgericht zijn een verdere stijging van kosten van voor het dagelijks levensonder houd van betekenis zijnde gebruiks artikelen mot name voeding, kle ding en schoeisel te voorkomen. Het Verbondsbestuur van de K.A.B. zal, in samenwerking met de overige delen vap de bona fide Nederlandse vakbeweging, in deze geest met spoed zijn bemoeiingen bij d9 officiële in stanties voortzetten. Als gevolg van de grote leger- aankopen stijgen de prijzen van ruwe wol en katoen nog steeds. Ruwe wol noteerde op de laatste veiling in Sydney (Australië) een prijsstijging van 40 pet. Voor een kilo dekenwol, die voor de oorlog 39 cent kostte, moet nu bijna 9 gulden worden betaald. De katoenpryzen zyn de laatste weken met 15 percent opgelopen. De verwachting is, dat vele textiel producten met 10 tot 15 percent in prys zullen stijgen. Zondagsdienst Doktoren. Van Zaterdagavond 8 uur tot Maan dagmorgen 8 uur Dr. BLOEMEN Telef. 465 Alléén voor spoed gevallen. Visites moeten aangevraagd worden vóór 12 uur. GROENE KRUIS Donderdag 7 September Consultatiebureau voor zuigelingen uit de Kom. Benoeming. Door Mgr. Lemmens is benoemd tot Bondsmoderator van de R.K. Jongstudenten in Limburg, de Wel- Eerw. Heer H. P. M. Litjens, welke hiermede dus opvolger wordt van Prof. Janssen, die onlangs in Maas tricht afscheid genomen heeft van de Limburgse studenten. Gevonden Blauw vulpotlood, J. Eibers, Eind- straat io; broche, Selder, Wilhelmina- straat 15; damesportemonnaie, Jansen Leunen K 62; fototoestel, Kunen, Geysteren A 29; muntbiljet, Wmr. van Lierop, Hagelweg 10; kinderbril, Ka zerne Langstraat; portemonnaie met inhoud, van Els, Beekweg 6a; twee muntbiljetten, J. Vollenberg, Lang straat 33c; vulpen, P. Seykens Buus B 4; vulpen en vulpotlood in étui, Kolkweg 8; snoer kralen, Schoolstr. 1 Geslaagd Op het onlangs te Venlo gehouden examen voor het diploma Algemene Handelskennis, slaagden de volgende candidaten W. Derks, Oostrum; J. Lensen, Maashees; J. Loenen en J. v. Melie] Leunen; P. Steerneman, J. Fönck, Th v. Opbergen, P. Rongen, W. Kateman en A. de Voys, Venray. Zij genoten allen hun opleiding by de heer Fr. van Opbergen, Ch. Ruys- straat NW 1, Venray. Als Adelborst by de Kon. Marine, werd de heer C. Niemeyer aange nomen. Jnvenaat voor Broeders Franciscanen In September a.s. zal in het Minder broedersklooster alhier, weer het juvenaat voor de Broeders gevestigd worden. Inzegening YerpleegstersLuis. Op Donderdag 1 Sept. zal Z.H. Exc* Mgr. G. Lemmens het herstelde ver pleegstershuis van de Psych. Inrich ting „St. Anna" komen inzegenen. Des morgens om 9 uur zal de Rector een plechtige H. Mis opdra gen, in aansluiting waaraan de inze gening plaats vindt. Om 11.30 begint de feestvergadering waarbij ook tegenwoordig zal zyn Z.Exc. Dr. P. Muntendam, Staats secretaris van Volksgezondheid. Na de feestvergadering bestaat er gelegenheid het verpleegstershuis te bezichtigen. Oorlogstuig Bij het leggen van de riolering stuitten de arbeiders Maandag aan de Oude Oostrumseweg op enkele gra naten, die daar nog in de grond zaten. De opruimingsdienst uit Venlo werd er by gehaald en wist er nog enkele andere uit te halen. Waarschijnlijk zyn deze ongebruikte projectielen daar ter plaatse in een gat gegooid en zyn ze later onder de grond blijven liggen. Hi oob De toneelclub Hioob is voornemens op Zondag 10 en 17 September a.s. een her-opvoering te geven van Maria Gorettï, om zodoende allen, die bij de twee vorige uitvoeringen geen plaats meer konden krijgen, nog gelegenheid te geven dit mooie spel te bewon deren Op Zondag i" September is de op voering tevens voor de jury van de toneelwedstrijd, uitgeschroven door Ons Lekespel te Bussum. Jubilea Op 7 December a.s. zal Louis Linders de dag herdenken, dat hy voor jaren aangenomen werd als voerman, later werd hij chauffeur by onze gemeente. Pater Piet Arts M.S.C. herdacht in Tilburg het feit, dat hy 50 jaren priester was. Pater Cecilius Peeters O.F.M., een ook hier bekende missiepreker, zal op 21 September in het klooster te Vorden, zyn 50-jarig priesterfeest vieren. Broeder Wilaldus herdenkt op 7 September by de Broeders van Liefde alhier, zijn 50-jarig kloosterfeest. Beelden terug Maandag kwamen eindelijk weer de beelden uit de Grote Kerk terug naar hun oude plaats. Behalve de nog ontbrekende Apostelbeelden, waren daar de nieuw gepoligrimeerde beelden als van St. Oda, St. Barbara, St. Ce cilia, St. Margretha, St Elisabeth e.d. Zo gauw als mogelijk is, zullen de beelden in de kerk geplaatst worden. Jubileumviering uitgesteld De juleumfeesten, die men dit jaar dacht te houden bjj gelegenheid van het 30 jarig bestaan van de Fanfare St. Catharina te Leunen, heeft men met het oog op de W.I.L.M.A.-tentoon- stelling, uitgesteld tot het volgend jaar. CASTENRAY. De Toneelgroep „Vondel" te Castenray. zal op de Zondagen 29 Oct. en 5 Nov. a.s., haar speelseizoen openen met „Kinderen van ons volk", van Ant. Coolen. Dit machtige toneelwerk, waaraan ook nog oude rotten zullen meewerken, zal zeer zeker weer de aandacht van het publiek trekken. De studie, onder deskundige leiding, is reeds in vollen gang. Dorpsmuziek. De Hoenderstraat heeft wel een origineel idee geopperd om hun vertrekkende missionaris, de Wel- Eerw. Pater J. Oudenhoven, nog wat mede te kunnen geven. Zondag a.s. zal namelijk in alle straten van Venray de dorpsmuziek spelen om wat geld by elkaar te te trommelen. De Houwitsers en de Buurt- band gaan dan de straat op en de luisteraars weten waarvoor deze muzikanten hun rondgang maken. Dodelijk ongeval Zaterdag is in Yssel- steyn een ernstig ongeval gebeurd, waar de landbouwer Janssen liet slachtoffer van werd. J. die een koe wilde vervoeren, raakte onder het beest en werd daarbij zo ernstig ge wond, dat hy naar het ziekenhuis moest worden overgebracht. Dinsdag is hy daar aan de gevolgen overleden. Hy laat een vrouw met 9 kinderen achter. Brandweer in de weer Maandagavond smeet de sirene haar gillend gejank weer over het dorp, om te waarschuwen voor brand. Jong en oud trok mee in de rich ting Ysselsteyn, van waaruit de brandmelding gekomen was. Gelukkig was de brandweer niet nodig, want het alarm was gegeven op wat bran dend aardappelloof, wat een al te voortvarend bewoner van Ysselsteyn voor boerderybrand bad aangezien. Zo keerde en brandweer en publiek on- verrichterzake huiswaarts. Vergeten In ons ons verslag van de Missie- fancy fair te Oirlo, vergaten wij vorige week te vermelden, dat het koor van Castenray, naast de zangvereniging en fanfare te Oirlo, eveneens haar zeer gewaardeerde medewerking gaven. Jnbileum Dinsdag herdacht de ziekenzuster Adelhardis te Oirlo, het feit, dat zy voor 25 jaren bij de Zusters van de Goddelijke Voorzienigheid, in het klooster trad. Zuster Adelhardis heeft zich in Oirlo zeer verdienstelijk gemaakt in de ziekenverpleging en bij dit jubileum heeft Oirlo, de zuster op velerlei wyze dank gebracht voor haar onbaat zuchtig werk. 's Morgens werd een plechtige H. Mis van dankzegging opgedragen, waarna de Zusters verder de gehele dag dit jubileum in besloten kring herdachten. Schutterswedstrijden j.l. Zondag werd op de doelen van schutterij St. Anna aan de Beekweg, een schutterswedstrijd gehouden om de Rutton-beker. Allereerst St. Anna en het Zand- akker en bovendien de zustervereni gingen uit Holtliees en Overloon. Na een felle strijd wist St. Anna beslag te leggen op de fraaie beker met 5 van de 6 punten. Bij het daarop volgend personeel- schieten werd de heer Martens uit Holthees ie, terwyl Siebers de kleuren van Venray hoog hield en 4e werd. By de wedstrijden voor het publiek wist A. Willems het best te ma noeuvreren met de windbuks. Voetbaltournooi K.J.M.T. Zondag j.l. werd op het sportterrein op de Lyunseweg het voetbaltournooi gehouden van de Kath. Jonge Midden stand, 0111 de Mgr. Poels Wissel beker. Hieraan namen ploegen deel uit Horst, Venray, Tegelen en Venlo. Het geheel had een uiterst sportief en prettig verloop en het was jammer, dat gedurende de wedstrijd Venlo Venray een der spelers zo kwam te vallen, dat hy zyn pols brak. De uitslagen der wedstrijden waren als volgt Tegelen Venlo 0—2 Horst—Venray 0—0 Venlo-Venray 0—1 Tegelen Horst 1 3 Horst—Venlo 1—0 Venray - Tegelen 6—1 Horst en Venray kwamen dus in de finale tegenover elkaar te staan en na een spannende match won Horst deze wedstrijd met 2—0, waar door dus de Mgr. Poels-beker in hun bezit kwam. Tot laat in de nacht bleven de verenigingen by elkaar en het was er als vanouds gezellig. geteeld, zoals gerst, haver en mais. Dit laatste zal wel nodig zijn, daar voor het pluimvee het komende jaar hoogstens 30 kg. voeder per kip beschikbaar gesteld zal worden, ter wyl in de meeste gevallen toch 40 tot 45 kg. nodig zijn. Voor inname dor registratiekaarten zullen onderstaande zitdagen worden gehouden: Maandag September: Merselo, café Arts van 8.30—9 uur; Smakt, café Nellen, van 10—10.30; Geysteren, café Baltussen, 11.30—12; Wanssum, wed. Weys, van 1 1.30; Blitterswyck, café de Swart, 2—2.30; Dinsdag 5 September: Veulen, café v. Gasselt, van 8 8.30; Leunen, café Martens, van 9 9.30; Heide, café Litjens, van 10-10.30; Ysselsteyn, A. Fleurkens, 11 11.30; Oostrum, café Camps, van 1-1.30; Oirlo, café Drabbels, van 2 2.30; Castenray, café Knijpers, van 3—3.30 Men kan ook de kaarten per om gaande post inzenden, porto volgens brieftarief is echter nodig. Voor cn- ray is dit 7.5 cent en in alle andere gevallen 10 cent. Telerspremie Tarwe. Tarwetelers, welke de toegezonden formulieren voor een toewijzing als telerspremie alsmede zaaizaad nog niet hebben teruggestuurd, dienen dit per omgaande te doen, daar er anders geen mindering op de aanslag gedaan kan worden. Ruim 3 weken geleden zyn alle tarwetelers, die een leveringsaanslag kregen opgelegd, be doelde formulieren thuisgestuurd. De P.B.H. H. EMONTS. YOEDSELBUltEAU YENRAY Henseniusplein 16 Telf. 416 Registratiekaarten. De toegezonden registratiekaarten dienen voor de najaarstelling 1950, tevens als basis voor de voedertoe- wyzing voor de komende periode van 1 October tot 31 December. Het is in het belang van alle vee houders, dat de kaarten volledig ingevuld, tydig worden ingeleverd, dus naast de veebezetting een opgave van de verbouwde stoppelgewassen, alsmede de ingezaaide oppervlakte koolzaad voor oogst 1951. By het te laat inleveren dezer kaarten kan voor de komende drie maanden geen veevoedertoewijzing gedaan worden en dit zou voor de betreffende veehouders toch wel zeer nadelig zyn, aangezien het prijsver schil tussen het op de toewijzing beschikbaar gestelde en het voeder, dat zogenaamd zonder voederbon aan te kopen is, steeds groter wordt. Hopenlyk zullen allen de kaarten tydelyk inleveren en niemand straks de toegezonden bonnen verkopen, dan kan het wellicht mogelijk zyn. de voor onze gemengde bedrijven zó onmisbare veebezetting, vooral kip pen en varkens, in een behoorlijk aantal aan te houden, indien ten minste voor een gedeelte der veebe zetting voeder op eigen bedryf is KERKELIJKE DIENSTEN PAROCHIEKERK St. Petrus-Banden Parochieactie: Viert het H. Jaar, opdat het Rfjk van Christus komen. Priester v. d. week: Pater Domitius, Patersklooster tel. 502. Zondag, 14de Zondag na Pinksteren Wydingsfeest v.d. kathedrale kerk; en 7 uur leesmis; 8 uur voor de parochie; 9 uur kindermis; 10 uur hoogmis; 3 uur kinderlof, 7 uur lof, rozenhoedje en verering reliquie van S. Gerardus (3de Zondag) Maandag 2de dag onder octaaf van kerkwijding; 6 30 zielemis voor alle overleden parochianen; 7 uur leesmis Johannes Stevens; 7.30 best. jd. Godfr. Verstralen en echtg.; 8.15 gest. jd. Anna v. Vosselen en J. A. "Janssen, 2kl. 7 uur zielelof en rozenhoedje. Dinsdag, H. Laurentius Justinianus 6 30 lm.; 7 u. Maria Margry-v. Moor- 7.30 fam. Pypers-Visscher; 9 uur pl. huwelijksmis Thyssen—v. Hoof; 9 30 pl. huwelykmis Pypers-Visscher. Woensdag, -ie dag onder 't octaaf v.d. kerkwijding, 6.30 lm. Maria Mar gry-v. Moorsel; 7 u. Antoon v. Kessel 7.30 overl. fam.'Thyssen van Hoof; 8.15 gest. jd. Agnes Poell (ïH); 9 uur pl. huwelyksmis Vullings Janssen. Donderdag se dag onder 't octaaf v.d. kerkwijding, 6.30 lm. 7 u. overl. fam. Vullings—Janssen; 7.30 Marg. Vaske, 8.15 best. jd. Mgr. Dr. Poels. Vrijdag, feest v. O L.Vr. Geboorte, dag van devotie; 6 u. lm.; 7 u. voor de parochie; 8 u. Piet Janssen en zoon Theo; 9 u. hoogmis. Zaterdag 7de dag onder 't octaaf v.d. kerkwijding, 6.30 O.L.Vr.hoogmis 7 u. lm.; 7.30 uit dankbaarheid; 8.15 gest. jd. Christina Janssen (3kl); Van 5.30 7.30 gelegenheid tot biechten; 7 u. Marialof; 8 u. Jeugd II. Familie. Veltuin Donderdag 7 u. lm. uit dankbaarheid. Processie naar Oostrum Zondag 10 Sept. is de processie naar Oostrum. Vertrek aan de kerk om 8.45. Om 10 u. is in Oostrum de hoogmis. In verband met deze pro cessie zyn dan de H. Missen in de parochiekerk om 6, 7, 8, en 10 uur. H. Familie. De bussen voor de leden van de H. Familie, die Zondag aan de bedetocht te Venlo deelnemen, vertrekken kwart voor 9 vanaf heu Henseniusplein. Zorgt allen tydig aanwezig te zyn. Er zijn nog enkele plaatsen vrij, geeft U spoedig op. Denkt ook aan medaille en boekje. Jeugd H. Familie. Na de vacantie beginnen we weer met nieuwe moed met de Jeugd H. Familie. We verwachten dan ook een goede opkomst, ook van de jongens die zich pas geleden opgegeven heb ben. Ouders, spoort uw jongens aan trouw de vergadering by te wonen en beseft toch hoe noodzakelijk het is, dat uw jongens trouwe leden zyn van een godsdienstige vereniging. PATERSKERK. Zondag 14e Zondag 11a Pinksteren; leesmissen 5.45, 6.30 en 7.45; 6.30 t.z.int.; 9 uur hoogmis; ie collecte voor paterskerk, 2e byz. noden; Com municeren vooraan beginnen; 4.20 gez. vespers; 5 u. lof. Maandag6 u. t.z.int.; 7 u. Peter Hendriks en dochter; 7.30 Wed. Arts— Poels. Dinsdag6 u. uitstelling van het Allerheiligste; 6 u. t.e.v. St Antonius t.z.int.; 7 u. uit dankbaarheid t.e.v. St Jozef; 7.30 hoogmis t.e.v. St An tonius; 8 30 Mart. v.d. Poel; 6.30 St Antonïuslof. Woensdag: 6.30 overl. ouders Wil- lemse—Hendriks; 7 u. t.z.int.; 8 uur tot byz. int. Donderdag7 u. Peter Joh. Arts en echtgenote, 6.30 tot zek. intentie. Vry dagfeest v. Maria's Geboorte; Gen'. Abs. voor de leden v.d. D.O.; 6 uur voor een overledene; 7 uur uit dankbaarheid t.e.v. Maria en St An tonius; 7.30 Gerardus Martens; 8 uur pl. hoogmis, waaronder de Professie v.d. Fraters Novicen; 6.30 pl. lóf. Zaterdag6 u. t.z.int.; 7.30 Wed. Arts—Poels; 8 uur byz. int.; biecht horen vanaf 3 uur. Deze week iedere dag om 6.20 uur H. Mis voor onze weldoeners. DERDE ORDE Zondag 3 Sept. 10.-15 H. Mis en verg. v.d. mannen. Om 3 uur verg. v.d. vrouwenafd. Tertiarissen, bliift trouw de vergadering bijwonen. We hebben Zondag belangrijke mede delingen te doen. PAROCHIE H. Catharina, LEUNEN Zondag14e Zondag na Pinksteren heden feest van de Kathedrale Kerk,. wijding; 7 uur F Claessens; 8.30 j' rochie; 10.15 hoi»-'r Reynders—Nooij^- 3 uur maandeljjs heden uitsluiten^ onze kerk. Maandag7.31 g Croymans enMejt Dinsdag: 7.30'e Arts—Poels. Woensdag: 74 Elisabeth Goeniajs- Donderdag7,3: n Janssen. Vrijdagfeestrm feestdag van den»t voor overl. ouden; kens; 8 30 H. Mii v overl. leden dei ld 10 uur hoogmis 30 bergbs—Poels; 3; voor de offerkaan Zaterdag: 7.30 Jenniskens; bieq t 7,30 lof t.e.v. 0,17 a.s. ZondagajiE O.L.Vrouw vanfts PARÓCHIEKjE Zondagvandug Pinksteren; 7 u,|[. de beide H. Misjm aanbiddingsuur.1 Maandag: 7.3oiie; Camps Jr. Dinsdag: 7.30&S Vandevenne. Woensdagn t Pfjls; 7.30 rozeiki volgden om hunge Donderdag: 7.3tb< Jacobs en kindenn Vry dag: feest i Geboorte en titelee van devotie; 7 11, P de vroegmis voo: T hoogmis; na badi abs.; 3 u. lof. Zaterdag: 7.30be Stappers; 7.30 Uiri; RECTORAAT It. Zondag: He Zin 1 7.30 lm. t.e.v. StJc mis tot zekere ifce rozenhoedie. Maandag: 6.30hi 7.30 lm. voor eer Dinsdag: 6,30lr gunst; 7.30 Im.bo Woensdago,:o St. Joseph. Donderdago» 1 mevr. Rein "Wijge Tb. de Haart; un gelegenheid. Vry dag: feest v dag van devoüi, Zondag; 7.30 gist, Boven s; 10 uurho intentie; 3 u. lot Zaterdag: 6,30ln 7.3O gez. H. Mtn.e. 5 7 gelegenhfliifon: lof t.e.v. O.L.Yroiv Poels, Petronello J, OVERLEDEN Philipsen, Tliec d( te Venray Derickx, Jaconii Kruissstraat Janssen, Geraidi van Pouwels, Pe rt landbouwer, te ^ss ONDERTROIJWL de Lauw, feriri knecht en Classens beiden te Venray Raateland, Corn driifsleider, en Scha P.M., 23 jr, beiden van Borlo, Ma arbeider, te Gcm Carolina J., 30 jr, Arts, Wilhelmus man, en Emonts, beiden te Venray Koppes, Joliann bouwer te Vierün, Wilhelmina H.P, GETROUWD: Lucassen Theoloi Beerkens Williehni Kolkman Anbon te Raalte en Linde fabrieksarbeidstN' t Hoeymakers, A, werker, te Grubbei Bertha J.M., 24jr,

Peel en Maas | 1950 | | pagina 2