40 jaren Zangvereniging Van links en Reckti Coöp. Roermondse Eiermijn AtU kóutieuieikett veïpeinzinqen SPOR Ook het Heidebloempje viert feest Het Rest van Venrays Mannen koor is ternauwernood achter de rug, of eon ander koor, n.l. het Heidebloempje, gaat zjjn 40 jarig bestaan feostelyk herdonken met een bal cliampetre en een groots fostival. Ze hebben het daar niet gemak kelijk gehad op do Heide, rond hun molen en de kleine school, maar toch zat er vreugde en leut in de jonge boeren, die in de lange winteravonden de buurt opgingen, natuurlijk 't liefst daar waar jonge meisjes waren. Ver van het dorp, over moeilijk begaanbare wegen, was dan de Hei practisch op zichzelf aangewezen voor hun vermaak 011 ontspanning 011 is het wonder, dat die jonge kerels als liet weinige dorpsnleuws was uit verteld, 's avonds onder de schouw de liedjes gingen zingen, die zy uit dienst hadden meegebracht en die zy zich van school herinnerden Toen is eens liet hoge woord ge vallen er moest een zangvereniging komen en zie daar opeens was ze er. In de winter van 1910 stonden ze voor het eerst wat schuchter bij el kaar en monsterden nieuwsgierig de heer Pennarts, die door het nieuwe bestuur als dirigent was benoemd en die in stilte de „rotweg" had ver vloekt, waarover hy naar de Heide moest lopen. .10 jaren geleden stond het eerste groepje van ia mensen bij elkaar en zongen bibberend, stuk voor stuk, het do-re-mi fa-sol, maar dirigent Pennarts was niet ontevreden en het Heide bloempje was ontloken. Onder leiding van W. v. Meyel als president en P. Simons, L. Potten, M. Derickx en L. Poels als bestuurs leden, werd langzaam doorgegaan en. het duurde niet lang of het eerste concert werd gegeven, waarop na tuurlijk geheel Heide verscheen en allereerst Th. Michels, de eerste president. De Heide had haar eerste culturele- vereniging, als we het met dit deftige woord moeten zeggon. Van de mannen die in 1910 zyn gestart zyn nog lid van do vereniging G-. Michels, H. v. Kempen en J. v. Kempen. Mobilisatie Kalm ging hot verenigingsleven rerder, ieder jaar weid prompt de tvoering en het concert gegevon en feestavond voor de leden. Naar buiten uit werd weinig op- treden. Waarom ook. Het Heide- loempje diende voor vermaak en tspanning en dat vond men in gen dorp. Met het vertrek van de heer Pen- ris kwamen andore dirigenten als uil on Buck, allen goede bekenden hot Venrayse muziekleven van om twintiger jaren. Maar in 10m kreeg het Heide- ioempje de eerste storm te ver- - -ren. 10 van de 19 loden moesten voor de mobilisatie en daarmede is do grootste helft van de zang- "oniging verdwenen. Vier volle oorlogsjaren bleef het 1 in het oefenlokaal, maar in 1 q 1 s -rd met frisse moed begonnen. Nieuwe vaandel Al zingende, zonder veel ophef en commentaar, ging het de jaren door tot in 1922 het toenmalige bostuur, leden en begunstigers aanklampten voor een vaandel, dat enkele maanden daarna plechtig werd gewijd. Onder leiding van Paul Kuypers, kreeg het koor in 1924 een nieuwe president n.l. J. Janssen, terwijl W. v. Meyel beschermheer werd. In 1930 nam van Baars uit Deurne, d9 leiding over, terwijl in 1034 M, Arts de dirigeerstok ging hanteren, ditmaal onder presidentschap van J. van Meyel. Het verenigingsleven kende weinig ups en downs. Met een gemiddelde van 25 leden werd gezongen en plezier gemaakt en het Heidebloempje ver vulde zijn taak in het ontspannings leven van de Heido, naar beste kracht en kunnen. Toen in 1940 de oorlog uitbrak, de tweede in het bestaan van deze zangvereniging, bracht dit een Cul tuurkamer met zich. Dientengevolge verdween het Heidebloompje tot beter tyden, die in 1015 weer aanbraken. Na de bevrijding Werden andere verenigingen dik wijls zwaar in hun bezittingen ge troffen, het Heidebloempje had weinig schade geleden, maar vier jaar stil stand was niet prettig. In iQ46 benoemde het toenmalige bestuur Jac. Janssen tot directeur en bleek hiermede een goede keus gedaan te hebben, daar deze met vaste hand het koor omhoog bracht en naar de buitenwereld. Het ledental groeide tot 50 stuks en in 1947 werd reeds deelgenomen aan het concours in Helden, waarde eerste prys gewonnen .werd in de 4e afdeling. i94.s bracht 'n nieuw succes, doordat de iste prijs behaald werd op het concours te Nijmegen in de 3e afdeling. In 1949 werd de 2e prys behaald in Brakkestein in de 2e afdeling. En nu in 1950 had men het te druk met de voorbereiding van het festival, om op concours te gaan. Bijzonderheden Zo is het leven van het Heide bloempje kalm verlopen en heeft het volkomen beantwoord aan haar doel stelling de leden een goede ontspan ning en aangenaam vermaak te schenken. Hoogstens zou men de stiekeme dansparty van het vorig jaar iets bijzonders kunnen noemen, omdat de kas alle schuld heeft gedelgd, die door de politie werd opgelegd en waardoor de kas een grote aderlating kreeg. Maar voor de rest zyn de veertig jaren kalm verlopen. Een nieuwe piano voor het koor was al een hele gebeurtenis. Maarzo hoort het ook en ongetwijfeld zal ook het a.s. festival op Zondag 3 Sept. kalm en waardig verlopen, hiermede 40 jaren zangersgemeenschap her denkend en vierend. Trouwens de namen van de 14 doolnemende verenigingen staan daar wel borg voor. Practisch alles wat maar zingen kan, neemt aan dit festival deel en voor muziekliefhebbers zal hot een goede dag zyn. Voeg daar nog by het bal op 8 September, dan blykt daaruit wel, dat de Heide ook nog iets van organi seren kan en ongetwyfeld zullen velen blyk geven van hun sympathie voor het Heidebloempje, dat -io jaar lang op de Heide zulk een grote rol heeft gespeeld in het openbare leven. In het jaarverslag der Coöp. Roer mondse Eiermyn, doet het bestuur enkele opmerkelijke mededelingen. De verwachting, dat in het broed- seizoen 1949 een beduidend groter aantal kuikens mocht worden uitge broed dan in 1948, werd de bodem ingeslagen, aangezien de betalings middelen onvoldoende zouden zyn voor de noodzakelijke import van voederartikelen. Het bestuur der Eiermijn is het met deze zienswijze der regering niet eens. Was het aan tal uit te broeden kuikens 5 millioen stuks hoger geweest, dan had de export van oieren normaler kunnen verlopen. Het zegelsysteem bracht voor de pluimveehouders veel lastig admini- stratiewerk en ellende mee. De Nederlandse consument betaalde daardoor een te lioge eiorprys. Boven dien was het voor hen, die over voldoende kippenvoer beschikten, een voordeel. Zy behoefden geen zegels to kopen en profiteerden toch van de hoge eierprys. Do heffing por kip, die in do tweede helft van 1949 werd opgelegd, voldeed beter. Ondanks alle moeilijkheden met betrekking tot het export-zegel systeem, en de daarna verbonden kosten van f 1.92 por kip, is de netto prijs boven de kostprijs gebleven, zoals die door het Landbouw-Econo miscti Instituut was berekend. Eierexport in 1949 Do afzot van eieren geschiedt door twee instanties. Enerzijds verkoopt do regering hoeveelheden eieren aan Engeland, welke in een z.g. long termcontract zyn vastgelc-gd; hiervan wordt elk jaar opnieuw de prijs bepaald. Aan de andere kant worden er eieren afgezot via de gewone handelskanalen. In 1949 had de levering aan Engeland voorrang. De overblijvende eieren dienden ter voor ziening van de binnenlandse markt en voor export naar andere landen dan Engeland. By oen totale export van ruim 392 millioen verse eieren, door de Roermondse Eiermijn, gingen ruim 272 millioen eieren naar Engeland. Als tweede klant op de ranglijst volgt Duitsland mot ruim 73 millioen stuks on als derde Frankryk met ruim 20 millioen stuks. Bovendien nam Engeland ruim 50 millioen koel- huiseioren af. Dit zou, aldus het bestuur van de Eiermyn, zeker toe te juichen zyn, wannöer de prys, die Enge land betaalt, voor onze kippen houders lonend was. Nu deze prys echter beneden de kostprijs ligt, geeft dit voor de kippen houders een schadepost, welke niet verantwoord is. Gelukkig kwam echter in de tweede helft van 1949 de export naar Duits land vry. Een flink kwantum eieren kon toen tegen ongekend hoge prijzen naar Duitsland worden afgezet, waar door de einduitkomsten toch 'nog be vredigend waren. De C.R.E, betaalde in het afgelopen jaar f 13.87 per 100 eieren uit aan haar leden. De door liet Landbouw Economisch Instituut berekende kost prijs bedroeg ongeveer f 10.— per 100 stuks. Electrigche afrastering Tan kippenrennen In het Centraal Fokstation te Horst zyn proeven genomen met de elec- trische afrastering van kippenrennen, De resultaten hiervan stemmen tot grote tevredenheid. De electrische afrastering, mits doelmatig aangelegd, is goed. goedkoop en bovendien mooier dan gaas. Het is te verwachten, dat deze afrastering in de toekomst veel toe passing zal vinden. By het opfokken van kuikens werd meer en meer gebruik gemaakt van straalverwarming. De resultaten, na gegaan bij 10.000 kuikens, waren bevredigend. Men verwacht, dat over enkele jaren uitsluitend met straal verwarming zal worden gewerkt. op 3 September op naar Venlo I Wilnm ophaaltocht Van de zijde van het Wilma-comité verzoekt men ons nog mede te delen, dat by het ophalen der verschillende prijzen alles welkom is. Gebruiks artikelen, geschenken, kippen, ko nijnen, hanen, duiven, tarwe, rogge, kortom iedereen kan wat geven en alles wordt in dank aanvaard. Er is in ons vaderland de afgelopen week weer een en ander gebeurd. Winhozen, dodelijke ongelukken, ministerconferenties, kortom, hieron der vindt U een kleine bloemlezing uit het nieuws dat voor U van belang is. Allereerst de NIEUWE KOFFIEBON Bon 484 algemeen is aangewezen voor het kopen van 125 gram koffie. Deze bon kan met ingang van Vrijdag 25 Augustus worden gebruikt blijft geldig voor het kopen by de detaillist tot en met 9 September Het rantsoen moet dienen voor zes weken. De eerstvolgende bonaanwy zing zal op 5 October geschieden. Windhozen Juist zes weken na St. Magriet heeft een windhoos "Woensdagavond ons land, speciaal in de Veluwe grote schade aangericht. Zonder dat mensenlevens te betreuren zyn, werd veel beschadigd. Zo word in de Harskamp van een zevental wonin gen de gevel ingedrukt, verschillende boerderijen werden totaal verwoest, schuren opgenomen en verder wegge gooid, alsmede hooi- en stroobergen. bomen werden ontworteld, al met al voor verschillende honderdduizende guldens schade. Voeg daarbij nog de overvloedige regens, waardoor veel waterschade is veroorzaakt, dan heeft het korte noodweer midden Neder land veel schade berokkend. En dat nog wel terwijl de prijzen omlaag moeten. Daar is allereerst de vraag Wordt het varkensvlees goedkoper Nu de varkensmestery in Neder land dit jaar met 40 percent is toe genomen, zal de vleesproductie in Nederland einde van dit jaar weer op vooroorlogs peil zijn. Al zyn de pry zen van hot varkens vlees nog hoog, door de uitbreiding van de varkensstapel zal de produc tie van het varkensvlees binnenkort weer het dubbele bedragen van die van rundvlees, zodat mag worden aangenomen, dat vry spoedig een daling van de prys verwacht kan worden. De export van baconvarkens ligt stop en door de zware heffingen op het vaikensvlees, dat naar Duitsland werd uitgevoerd, is er nu ook geen uitvoer naar dat land meer. Met de stijgende varkensproductie is dit mede een oorzaak, dat de toe stand zich snel kan herstellen. Juist door deze grote export liepen de prijzen van varkensvlees omhoog tot f 2,15 per kilo. Het Bedrijfschap voor Vee en Vlees is van oordeel, dat een prys van f 1,90 per kilo, redelijk is, zowel voor de producent zowel als voor de con sument. Verder hooft Minister Mansholt deze week gesproken over Goedkopere aardappelen In zijn antwoord op de desbetref fende vragen van Jos. Maenen heeft de Minister verteld, dat er weinig vroege aardappelen verbouwd zyn, die ook al wegens het slechte weer moeilijk te rooien waren. Maar het verloop van de aardappelveilingen toont aan dat de aardappel goedkoper gaat worden. Zo waren in Juni de aardappelprijzen nog 43 ct. per kilo, terwijl Augustus al een prijs van 6 cent liet zien. De pogingen om de aardappelmarkt te stabiliseren zullen de Minister zyn goedkeuring niet krijgen of de prijzen moeten laag zijn, hetgeen geen prettig vooruitzicht is voor de boeren, maar het is toch altijd nog beter als de groenten-vernietiging die we in de afgelopen weken weer in Venlo gezien hebben, waar duizen den kilo's bonen en tomaten naar de vuilnisbelt worden gebracht omdat er geen afnemers zyn. Duizenden kilo's prima groenten worden daar aan de vernietiging prijsgegeven. Is er groter schandaal denkbaar vyf jaar na de bevryding? Maar om dan maar direct te gaan schieten als die boze schutter die op eenden jagende, enkele meisjes een schot hagel najoeg, die zijn jacht kwamen verstoren, zoals deze week gebeurde, is geon Tsty 1 en hy zal zijn drift moeten leren beheersen in de gevangenis, waarin deze onfortuinlijke jager zyn misdaden kan overdenken. Maar wel stijlvol zal Zondag a.s. de eerste V.O.C. (Vrijwilligers Opleidings Centrum) te Wezep, waar een op leiding wordt gegeven voor beroeps onderofficier by de Kon. Landmacht. Naar de juiste toedracht van het ongeluk wordt door de marechaussee in samenwerking met de technische staf een onderzoek ingesteld. Credo-Pngno-vergadering in Venlo zyn, waar de jaarlijkse algemene vergadering van Limburg gehouden wordt. Zy zal worden ge volgd door een manifestatie en een openluchtmeeting. Ter vergadering zullen drie nieuwe hoofdbestuursleden gekozen worden. Op de markt zal tijdens de manifestatie door alle deelnemers men verwacht er dui zenden gedefileerd worden voor de bisschop en andere autoriteiten. Op het meetingterrein, alwaar enige duizenden zitplaatsen zyn aan gebracht, zullen de bisschop van Roermond en de commissaris der Koningin, de aanwezigen toespreken. Met enkele andere sprekers heeft men reeds contact opgenomen. De bijeenkomst zal met een kort lof worden besloten. Leden van de K.A.B. afd. Venray kunnen hieraan deelnemen met hun echtgenoten. Vertrek der bus om 2 uur ii f 1per persoon. Drie militairen gedood bij oefening in de Harskamp Donderdagmorgen is bij militaire schietoefeningen op de Noorderheide, het schietterrein van de Harskamp, een mortier uit elkaar gesprongen. Drie militairen werden daarbij ge dood. Zy waren afkomstig van het HET WERK VAN STAATSBOSBEHEER Verschenen is het jaarverslag ïois inzake de werkzaamheden van hot Staatsbosbeheer in genoemd jaar. Uit dit overzicht blykt onder meer, dat de totale oppervlakte der tot het Staatsbosbeheer behorende domein gronden in 1948 ca 62.700 ha bedroeg. In totaal werden 259 ha woeste grond bebost, terwy'l 385 ha weiden lierbe- bost. Aan de bossen werd in genoemd jaar enige schade aangericht door ziekten (o.a. wortelrot) en insecten (o.a. diverse rupsen), alsook kraaien en muizen. Schade door wilde zwijnen en reeën kwam hier en daar voor, doch was van weinig betekenis Het totaal aantal branden op gron den van het Staatsbosbeheer beliep •10, tegenover so in 1947. Daarby verbrandde een oppervlakte 339 ha, grotendeels bestaande uit heide en ruigte. De brandschade was aan merkelijk geringer dan 't voorgaande jaar, hetgeen voor een groot deel te danken is aan de betrekkelijk voch tige zomer van 1948. In totaal werden ca 3700 ha bos gedund, 220 ha gelicht en 54 ha w veld. Do verkochte hoeveelheid hout bedroeg ca 52-000 m3, die by verkoop f 1.680.000,opleverden. In 1948 kwamen 5200 aanvragen binnen inzake een Rijkssubsidie voor herbeplanting van door oorlogsschade getïolfen bossen etc. By'na 3900 aanvragen konden in 't verslagjaar worden behandeld, waar voor aan subsidie werd toegezegd een bedrag van rond f 6.800.000,-. Hiervoor is of zal worden beplant een oppervlakte van bijna 14.000 ha n ongeveer 26.000 km weg- of laanbeplantingen. De Nederlandse houtvellingen in Duitsland beliepen in 1948 ten einde. In genoemd jaar werd nog in de Britse zone voor 61.500 m3 hout ge contracteerd, waardoor sedert het begin der vellingen (in 1945) tot 1 Januari |949 ons land rond 547.000 m3 hout uit Duitsland betrok. Daarbij komt dan nog een gedeelte van 70.000 m3 uit de Franse zone. eens precies geleerd wordt, wat ze Koor zorgden voor eén muzikale om- Straten In een oude Carnevalskrant stond eens een stukje over „Venroys aide, kroom straote" en hierby gaf de schrij ver V.Y.V. do goede raad met dit klein Zwitserland reclame te maken voor vreemdelingen verkeer. Intussen is V.V.Y. wel wijzer ge weest, maar toch moeten we hieraan denken, toen deze week de eerste ploeg arbeiders begon aan het horstel van de straten in Venrays „binnen stad". Bijna 0 jaren lang hebben we na de oorlog moeilijkheden gehad in onze straten en terwijl buitenaf de ene nieuwe weg na de andere verscheen, bleven de straten in de kom kroom en alt, maar dat was nog niet het ergste, er ging byna geen maand voorbij of hier lag de boel open en werd daar gegraven, terwy'l na de opgravingen de boel nog prqvisoriser werd her steld als na de oorlog in kort bestek reeds was gebeurd. Inderdaad gaat klein Zwitserland nu verdwijnen, al hopen wy van harte, dat de Waterleiding, P.T.T., Gas of welke andere instantie ook het niet nodig zal oordelen, als het nieuwe er goed en wel ligt, om weer eens te gaan onderduiken. Het verleden heeft geleerd, dat de straten daar heus niet op vooruit gaan. En misschien kan de pomp in de Grotestraat dan worden ingeruild tegen een nieuwe Hensenius op de Markt. Oud y'zer is veel waard tegen woordig en water komt er toch niet meer uit. Of heeft Monumentenzorg hier misschien het oppertoezicht over? Dan kunnen we er nog lang plezier van hebben, want dat is van houvast, getuige de beelden uit de grote kerk. Verkeer Het verkeer in de Venrayse straten heeft al wat slachtoffers geëist, ja zelfs mensenlevens. Wie op een drukke dag zo links en rechts in het dorp eens toekijkt, komt slechts tot de ontdekking, dat Engelbewaarders wel dagwerk hebben om alles wat loopt en ry'dt en vliegt in onze gemeente van een voortijdige dood te redden. Op de eerste plaais wordt door vele auto's veel te hard gereden, terwijl daarnaast de fietsers dikwijls de ge hele weg voor zich in beslag nemen en voetgangers geen oog hebben voor het verkeer. Daarnaast zyn er dan nog de ver keerstechnische fouten die er worden gemaakt, ook door de officiële in stanties (want waarom moet de hoofdader van het verkeer de Grote straat nog als parkeerplaats dienen, als Grote Markt en Henseniusplein plaats in overvloed bieden om het verkeer te ontlasten) zodat het heus een wonder is, dat niet iedere week slachtoffers vallen. Vooral als de jongens en meisjes school uitgaat, houdt men dikwijls de ogen maar toe en wonder boven wonder loopt het dan nog goed af. De meeste provinciale wegen zyn verder voorrangswegen geworden, maar wat dat betekent weten schijn baar velen nog niet, daar die lustig en onvervaard de zy wegen uitschieten, de voorrangswegen op en ook nog zwaar beledigd kijken als een auto piepend en sjirpend nog juist achter hen weet te stoppen. Daarom zal het allereerst bitter hard nodig zyn, dat onze jeugd nu te doen en te laten hebben op straten en wegen en van de politie zal een eindoloos geduld gevraagd worden en dikke opschrijfboekjes. Dan is het mogelijk, dat in de toe komst. Venrays straten ook weer fat soenlijk begaanbaar zyn. Beplanting Reeds meermalen is in dit blad een beroep gedaan op een grotere be planting van ons dorp, wat haar niet alleen iets van de oude luister terug geeft en verdere voordelen geeft voor de verstuiving, maar ook voor de stadsmens iets aantrekkelijks heeft en daarmede onze gemeente meer bekent en bemint maakt. En langzaam maar zeker woidthier iets aan gedaan. Maar wie ziet, hoe de nieuwe beplanting by hetDosselke en ook elders al weer onder handen genomen is, die vraagt zich wanhopig af of ze het nu nooit leren. En met die „ze" worden die mensen bedoeld, die er schijnbaar lust in hebben om al wat mooi en goed is te vernielen en kapot te maken. In het nieuwe kapelletje stond het nieuwe beeld van St Joris nog geen week of het stond al los op zyn voet stuk. Is het wonder, dat velen zingen van „houdt er de moed maar in" en eerder geneigd zyn de boel maar te laten waaien. En dan spreken we nog maar niet eens van de jonge bomen langs onze wegen, die met messen en dergelijke bek erft en be krast zyn.... Er zyn immers hele volksstammen die het nooit leren. lijsting. K.A.B.-feest Nieuws uit Venray en omgeving Zondagsdienst Doktoren. Van Zaterdagavond 8 uur tot Maan dagmorgen 8 uur DR. VERCAUTEREN Telef. 385 Alléén voor spoed gevallen. Visites moeten aangevraagd worden vóór 12 uur. GROENE KRUIS Maandag 28 Augustus Kleuterbureau van 2—3 uur. Donderdag 31 Augustus Consultatiebureau voor zuigelingen uit de KERKDORPEN Met het oog op de mogelijkheid dat in onze gemeente familieleden woon achtig zyn van de Stichters van na te noemen Lenen brengen wy ter openbare kennis, dat de Bestuurders- Collatoren van het Hettema-Heerema en het Houckema Leen te Bolsward voornemens zyn over te gaar. tot begeving van studiebeurzen. Nakomelingen uit de familie van de Stichters kunnen vóór 1 Sept. a.s. nadere inlichtingen krijgen ter ge meente-secretarie. Venray, 16 Augustus 1950 Burgemeester en Weth. van Venray, A. H. M. JANSSEN, Burg. H. VORST, Secr. Welfare-werk bekroond Dat onze zieken door middel van het Welfare-werk al ver gevorderd zijn in de schone kunst van borduren, haken etc. hebben we reeds kunnen zien aan het werk dat voor enkele weken terug tentoongesteld werd en nog al tyd te bewonderen is in de etalage van de fa. Seuren, Hofstraat. Maar ook buiten Venray heeft dit werk erkenning gevonden en wel by de Limburgse Huisvlyttentoonstelling waarbij de heer J. Roffers de eerste prys kreeg voor viltbewerking, terwyl G. Schaminee en mej. Derks allen uit het St. Elizabeth-ziekenhuis een eer volle vermelding kregen voor hun werk. Geslaagd Te Amersfoort slaagdo voor het Staatsexamen Gymnasium B de heer Jo Hesen te Oirlo. Concert Harmonie Zondag geeft de Venrayse harmonie avonds om 8 uur een concert in het kiosk op de Grote Markt. Verandering concert Op Zondag 3 September a.s. zou de Leunse Fanfare een concert geven op de Grote Markt. In verband met haar deelname aan het festival te Heide, zal dit concërt op Zaterdagavond 2 Sept. gegeven worden. Benoemd Tot Directrice aan de Landbouw- huishoudschool te Venray, is be noemd mej. M. Driessens, die tot heden de leiding had aan de land- bouwhuiskoudschool te Horst. Naar de Missie Meldden wy vorige week, dat Pater Jan Weys uit Castenray, naar de missie vertrekt, we vergaten daarby zyn zuster, Zuster Teresilla, die hem daarby' zal vergezellen. Nog een dode Het verkeersongeval in de Grote straat, waarby 't kind Maryke Margry, verleden week dodely'k werd gewond, heeft ook haar moeder mevr. Margry zodanige verwondingen bekomen, dat zy deze week in het St. Elisabeth- Ziekenhuis is overleden. Fancy-fair De Zaterdag en Zondag j.l. gehouden Missie-iancy-fair voor pater Classens, in Oirlo, is een groot succes geworden. Vooral Zondag was er druk bezoek en de verschillende stands kregen een massa mensen te verwerken in de zaal van de Gebr. Rongen. Oirlo heeft weer eens laten zien, dat het de missie een goed hart toedraagt en diegenen, die een lot gekocht hebben, kunnen in nevenstaande ad vertentie zien of ze tot de gelukkigen behoren. Oirlo's Fanfare en Gemengd Dondermidclag genoten de kinderen van de leden der K.A.B. van het marionettentheater van Henk Zouten- dyk, dat in het Luxor-Theater een tweetal opvoeringen gaf van het sprookje Prinses Goudhaantje ter w legenheid van het gouden jubileum van de K.A.B. Het was dikwijls muisjesstil in de zaal en de spanning stond op veler gezichten te lezen. Voor de ouderen werd's avonds Marieken van Nimwegen opgevoerd en ook hiervoor was de belangstelling groot, terwyl de opvoering zeer aardig was. Het is een goede gedachte geweest van de K.A.B. de leden en hun kin deren op een dergelijke hoogstaande avond en middag te vergasten. Benoemingen De Zeereerw. Heer Beiten, thans rector van het Ziekenhuis, is met in gang van 1 Sest. benoemd tot leraar aan het Klein-Seminarie te Rolduc. Pater Florentius Lucassen werd benoemd tot rector van het college te Wynandsrade. Eeuwige Geloften Op Vrydag 8 September zullen de fraters Muskens en Heintjes, resp uit Venray en Leunen in het Minder broedersklooster te Alverna hun eeuwige geloften afleggen. Kankerbestrijding Zondag a.s. zal U by de ingang van de kerken weer eens een spoldje worden aangeboden en velen zullen verzuchten „alweer een speldje". Maar dit is wel een heel bijzonder speldje, voor een doel, dat ongetwijfeld by eenieder kan rekenen op de meest mogelijke steun, n.l. ten behoeve van de kankerbestrijding. Wel geen kwaal zal er op dit ogen blik zyn aan te wijzen waar men zoveel vrees voor heeft; geen patiënt zal meer deernis en medeleven onder vinden dan een kankerpatiënt. De moderne wetenschap staat ten deze nog vry'wel machteloos en moet met lede ogen aanzien, dat in steeds groter mate jong en oud wordt troffen door deze ziekte en leed en kommer gebracht wordt over zovelen. Naarstig wordt gezocht naar een geneeswijze voor deze kwaal en, schatten geld wordefl aan onderzoe kingen besteed. Voor deze onderzoekingen wordt U bijdrage gevraagd door de vereni ging Het Koningin Wilhelminafonds. Laat iedereen meehelpen door het kopen van zulk een bloempje het de vereniging mogelijk te maken om het onderzoek naar oorzaak en ge nezingswijze vandeze verschrikkelijke ziekte met kracht te doen voort zetten. Het gaat om ons aller oelang. Bekendmaking Burgemeester en Wethouders van Venray brengen ter algemene kennis, dat de Kamer van Koophandel en Fabrieken voor Limburg, kantoor Venlo, behoudens uitzonderingsgeval len op de tweede Dinsdag van iedere maand des voormiddags van 9 tot 12 uur en des namiddags van 13 tou 15 uur zitdagen zal houden in de raadszaal van het gemeentehuis van Venray. Venray, 23 Augustus 1950. In de Maas verdronken Donderdagmiddag is het 15-jarige meisje P. uit Blitterswyck in de Maas verdronken. Zij was met haar broertje in de nabyheid van het veer gaan zwemmen en plotseling ver dween zy, op enige afstand van de oever in de diepte. Toeschouwers, die dit zagen, kwa men op het hulpgeroep toelopen. Een arbeider, die aan de Oostelijke Maas oever werkte, begaf zich te water en wist na enige tyd het meisje op het droge te brengen. Kunstmatige adem haling werd langen tyd toegepast, doch zonder resultaat. Coloradokeverplaag in Deurne Hoe snel het kwaad van de colorado kever om zich heen grijpt, wordt nu wel bewezen in sommige delen van Deurne, waar door nalatigheid van enkele boeren, decoloradokever buiten gewoon snel met het warme weer te voorschijn is gekomen en waar nu gehele legers de aardappeloogst be. dreigen, zelfs zo, dat men voortijdig de aardappelen moest ïooien. Aanbesteding By de aanbesteding van het nieuwe gebouw van de Raad van Arbeid te Venlo, schreven ook enkele Venrayse aannemeis in: H. Oudenhoven Lzn. f 527.300,— C. Akerboom 522.850,- Gebr. Oudenhoven 518.600,— J.P.A Nelissen 509.509,— Gebr. Janssen 492.500,— Laagste inschrijver was Fa. ter Berg, uit Venlo voor f 454.454,-. Wegverlegging in Overloon De Gazet van Limburg weet te be richten, dat de dwaze situatie aan de Overloonseweg, op de grens van Limburg en Brabant, waar de nieuwe weg van- Venray juist naast de oude weg uit Overloon terecht komt, bin nenkort zal gaan verdwijnen. Door het contact wat twee deputé's van beide provincies naar aanleiding hiervan hebben gezocbt, zal de nieuwe weg aanbesteedt worden nog voor de winter, zodat eindelijk na vier jaren het gezond verstand over St Bureau- cratias gezegevierd heeft. Geslaagd Op het te Den Bosch gehouden kleermakersexamen, slaagdo de heer Lit jens Maashese weg, voor Gezel B. Contactavond S.V.Y. Volgende week Donderdag zal na het trainen nog een contactavond worden gehouden in zaal Schellen. Paardenspa Zondag j.Lre voorwedstrijót Noord-, ruiters de -Limbu^ _.s onderfce hoofd-inssfcti uu iiwiu-iiidsci uit Roermoni In deze aefeje^ de winnaarj;ui het Bondscq&tn September is. de voren ruiters 0 zien prestaties vai-ss hebben;; ai medegetït ray, 11 iet dergelyk peil d; hoofdprijzen üiar n"4- ;s jamme,wa dergelijk Sj Dun UDigniiju g Zondag in Me-o maaf Uni^ w ook het het lasl'vf zien, dat Ij. 0 uou enthousime paardensport fer in tegenstellj; 1 toen onder veer lieden betere 3si reikt. By de dnuu! zware groep, t'd( tweede met gevolgd door Ijel In de middejoi 2e met 79 pnuer groep Venrajeei sloeg met 77l'tu»n By de indtiu' natuurlijk Fud. steyn al zyn afcu punt en we m Roermond tot» :_i staat. "W. Geerets t C werk zien l; d< werd met 73l,'i>ur serie. By het sjfng uit onze gemene prijzen plaatst:, n draven hield an de eer van Verniy Bij het patrmll Wanssum tenslsta Al met al 0 r paardensportlieüéb hebben kunne^en liet Zondag a.s. si 0 de Leunseweg ten gehouden wordt» <j tussen ploeg® va Tegelen en Venb. Mgr. Dr. Po6fet»ke jaar door Teg.% S.YXOI De wedstrijd zat oud-2e klasserOfde eens overduideljfc 1 oude fout van S.V loze voorhoede- Niet dat geenjojde was, integended, t goede momenfö, was feller en u\ ei door dan ook d»£e Slechts na derus kelyk schot in ai 1 een -plezier M.V maar toen dofci punten verwoBk men het verderw mede de overvir Oldenzaal, date! d van maakte, doer d te zetten in ten overwinning. Het is slechts t spelers van liet eei gemaakte fouten d< ken en voor Teand gen, anders zonde titie wel eensrai kunnen geveB. KERKELIJK! PAROCHIEKIBI S Parochieactie: Vi opdat het Rykran Priester 7. d.mek ZONDAG He na uur leesmis,uu Lamers en overL fai vd parochie, 9 uur hoogmis voorover Hesen. Na de Hoog des Gebeds in het grote Congregatie, uur Vespers en I MAANDAG: H. zielemis voor allé 0 uur leesmis Jozef nia Verstegen en ki Aarts-Jansen, bestel 1.15 uitvaart Maria 1 .30 pl. huwelpmi Lucassen-Beeiiei& rozenhoedje. DINSDAG: Ontt Joannes de Doojer. Lemmens en Fete leesmis MathjjsJan .30 best, jaard. Hi 1.15 gest. jaard. Jol Johanna Fleurfras uur pl. huweliksi oaar Gielens-lcker; 'yksmis voor hruii Linders. WOENSDAG. H, i.30 leesmis A. leesmis overl.6m.Li .30 leesmis overl.fai 15 gest. jaard. 1 ouders (3 kl). DONDERDAG: H. leesmis t.e.v. OL'V en H. Antonius; 7 dankbaarheid; tfo 8.15 gest. jaaiiZee Janssen (1 kl), Van heid tot biechten.7- nachtelyke aanhiddii VRIJDAG: iste 1 dius. 6.30 leesmis; 7 gest. H. Hart-hoogi overl. fam. Sciaeffer rozenhoedje enM. ZATERDAG: H.S Zaterdag en Pii«ien l.L. Vrouw-hc0g®is .30 uur best. jaard. 15 gest. jaaii Ida I

Peel en Maas | 1950 | | pagina 2