Demaceatie „W.I.L.M.A." WEEKBLAD VOOR VENRAY EN OMSTREKEN VERGEET Uw geblokkeerde geld niet! met straatkeien! Binnenlands overzicht ZATERDAG 5 AUGUSTUS 1950 No. 31 EEN EN ZEVENTIGSTE JAARGANG Druk en Uitgave Firma van den Hunckhot Drukkerij Kantoorboekhandel irootestraat 28 Yenray Telefoon K4780-512 Postrekening 150652 PEEL EN MAAS Advertentieprijzen worden op l aanvraag gaarne verstrekt. 'J Losse mm-prijs 8 cent. Abonnementsprijs p. kwartaal voor Venray f 1.00 buiten Yenray I 1.20 uitsluitend bij vooruitbetaling. Afwikkeling der geldzuivering. Volgens de Wet Afwikkeling Geld zuivering zullen bedragen, die op 18 November 1950 nog op de „optie- rekening" staan en waarvoor nog geen keuze gemaakt is, worden over geboekt op rekening van het Agent schap van het Ministerie van Finan ciën. Na 18 November 1950 kunnen de trage belanghebbenden zich tot deze Agent wenden met het verzoek om voor het bedrag Investerings- of Be leggingscertificaten te ontvangen; andere keuzen zijn dan niet meer mogelijk. Bedragen, die op 21 October 1050 nog op geblokkeerde rekening staan, worden overgeboekt op een renteloze rekening van het Agentschap van het Ministerie van Financiën. Over deze gelden kan men na 21 October 1950 niJt meer beschikken, dan met machtiging van de Inspec teur der Belastingen over de woon plaats (op 31 Dec. 1945) van de ver zoeker. Ook derden-rechthebbenden kunnen zich tot deze Inspecteur wenden. By afwijzing door de Inspecteur kan men zich binnen een maand tot de Raad van Beroep voor de Directe Belastingen wenden. Heeft men nu dus gelden op een optierekening staan, dan heeft men niets anders te doen, dan zijn keuze te maken uit onderstaande mogelijk heden en deze aan de bank, waai de geblokkeerde gelden liggen, ken baar te maken. Optierekeningen. Zoals bekend, ontstaan „optiereke ningen" uit geblokkeerde rekeningen doordat de Ontvanger der Directe Belastingen machtiging geeft tot omzetting in een zg. optierekening, op verzoek van de belanghebbende via de bank. De optierekoning is laten wij 't noemen - het voorportaal tot af wikkeling van het geblokkeerde tegoed. Is namelijk een -geblokkeerde reke ning in een optierekening omgezet, dan kan men een keuze doen uit de zogenaamde opties. Allereerst kan van een geblokkeer de rekening, staande ten name van een „natuurlijk persoon" (dus niet ten name van een N.Y., een vennoot schap onder firma, een commandi taire vennootschap of een coöperatieve vereniging) eenmaal een bedrag van ten hoogste f 3500 (afgerond opf 100) worden overgeschreven op een zgn. beleggingsrekening via deze optie rekening. Van deze beleggingsrekening (die normaal rente draagt) wordt per 1 Juni 1948, 1 Juni 1949 enz. tot en met 1 Juni 1952 telkens een vyfde deel naar de „vrije rekening" overge boekt, doch jaarlijks minstens f 300. Indien zij, die thans nog een keuze moeten doen, deze op de „beleggings rekening" laten vallen, dan wordt op hetzelfde moment drievijfde deel (doch minstens f 900) naar vrije rekening overgeboekt. Voor kleinere rekeningen is de om zetting in beleggingsrekening de aantrekkelijkste. Heeft men bijv. een geblokkeerd tegoed van f 3000 en verzoekt men omzetting (via optierekening) in be leggingsrekening, dan wordt f 18OO (is 3 vijfde maal f 3000) meteen op „vrije rekening" bijgeschreven, ter wijl per 1 Juni 1951 en 1 Juni 1952 telkens f 600 vrijkomt. Heeft men een geblokkeerde rekening van bij v. f3900, dan kan (na omzetting in optierekening) f 3500 worden overgeschreven op b6leggingsrekening waarvan meteen f 2100 naar vrye rekening wordt overgeboekt. - Het op de optierekening overblij vende bedrag ad f 400 wordt tevens automatisch naar vrije rekening overgeboekt. In totaal komt het in dit geval dus hier op neer, dat van de f 3900 er f 2500 direct „vrij" komen, terwijl van de resterende f 1100 op 1 Juni 1951 en 1 Juni 1952 resp. f 700 en f 400 vrijkomt. Aankopen en inschrijvingen. Ten laste van optierekeningen kun nen verder nog onroerende goederen gekocht of hypotheken gegeven wor den, mits de verkoper, dan wel de hypotheeknemer aantoont, dat hy aanslagen in belastingen, (die met geblokkeerd geld betaald kunnen worden) heeft openstaan tot een totaal bedrag van minstens de ver koopsom, resp. de op te nemen hypotheek. Als eis wordt o.m. gesteld, dat de koper, c.q. hypotheekgever, de koop som, c.q. het hypotheekbedrag, rechtstreeks over laat schrijven op de rekening van de ontvanger der belastingen, waar de verkoper c.q. hypotheeknemer zijn „oude" belas tingschulden heeft openstaan. Gelden op optierekening kunnen bovendien tot elk bedrag worden aangewend voor aankoop van polis sen van levensverzekering,, spaarver- zekering of lijfrente. Hierbij moet aan verschillende voorwaarden worden voldaan o.a. dat de polis voor 1 Jan. 1951 (behoudens faillissement of fiscaal beslag) niet afkoopbaar, noch beleenbaar, zal zijn en de uitkering niet voor dien datum plaats heeft. Deze polissen kunnen ten name van iedereen gesteld worden, dus behoeven niet ten name te staan van de rekeninghouder. Met vergunning van de Nederland- scbe Bank kunnen met optiegelden effecten worden aangekocht, mits deze by de banken in bewaring blyven. Verkoop van de gekochte effecten blyfc mogelyk, mits de opbrengst binnen een maand besteed wordt vopr aankoop van nieuwe effecten, die op hun beurt weer in bewaring blyven. Dit alles tot 1 Januari 1951. Geblokkeerde rekeningen. Staan de gelden nog op geblokkeer de rekening, hetgeen meestal het geval is, indien op een destyds ingediend verzoek tot omzetting in optierekening nog niet, of afwijzend is beschikt, dan wel omdat de In specteur der Belastingen de rekening geblokkeerd heeft, dan moet men op de normale wyze zyn verzoek om omzetting in optierekening herhalen, (De benodigde formulieren zijn op de Ontvangkantoren en by de banken verkrijgbaar) Naar aanleiding van het herhaalde verzoek wordt opnieuw onderzocht of de (oude) bezwaren nog bestaan. Zo ja, dan zal dat doorgaans het gevolg van (eventueel nog op te leggen) belastingaanslagen zyn. Is zulks inderdaad het geval, dan is het zaak het geblokkeerde tegoed voor betaling daarvan te besteden. Is of wordt de aanslag via beroep of bezwaar bestreden en krijgt de belanghebbende gelyk, dan wordt het (met geblokkeerd geld) te veel betaalde door de Ontvanger in vrij geld terug gegeven. Blijft de Inspecteur, bezwaren maken, zodat vóór 21 Oct. 1950 noch omzitting in een optierekening, noch overschrijving op rekening van de Ontvanger heeft kunnen plaatsheb ben, dan staat (behoudens beklag by het Ministerie) geen ander rechtsmid del open dan na 21 October 1950 weer een verzoekschrift by de In specteur in te dienen, om over zijn rekening te mogen beschikken. Alsdan moet de Inspecteur een met redenen omklede beschikking geven, waartegen men zoals reeds gezegd - by de Raad van Beroep voor de Directe Belastingen in beroep kan komen. Men zy thans in de eerste plaats zelf op zyn hoede. Door nonchalance en onwetenheid worden de meeste onnodige offers gebracht; getuige het feit, dat op het moment nog ongeveer 360 millioen guldens op geblokkeerde en 90 millioen guldens op optie rekeningen uit blijken te staan! Churchil heeft eens een definitie gegeven van het begrip democratie. Zy is, zo zei hy ongeveer, de invloed die elke burger uitoefent op het bestuur van zyn land of zyn gemeen te in het stemhokje. Ware democratie neemt dus nooit haar toevlucht tot geweld of terreur. Een oprecht democraat volgt de lei ding der meerderheid en een demo cratische leiding heeft op haar beurt de rechten van een loyale minder heid te ontzien. Dat zyn zo de algemene regels van het democratische spel. Worden ze niet opgevolgd, dan loopt de zaak altijd wel op een of andere manier vast. Dat ziet men in België, waar de regels van het spel met straatkeien en ander hard materiaal zyn door broken in een helaas geslaagde poging van de minderheid om een duidelijke meerderheid haar wil op te leggen. Om de situatie in België juist te beoordelen is het goed onderscheid te maken tussen de verantwoorde lijkheid van de constitutionele vorst en die van de wetgevende Kamers. Een constitutionele vorst regeert volgens een grondwet, waarin zyn rechten en plichten zyn vastgelegd. Op die grondwet heeft hy zyn eed afgelegd. Koning Leopold was krachtens zyn eed gehouden over het volk der Bel gen te regeren, vanaf het ogenblik, waarop de wetgevende volksvertegen woordiger de wettelijke beletselen daartoe, op eigen gezag en verant woordelijkheid, had weggenomen. De hetze, die de anti-Leopoldisten hebben ontketend tegen de koning, nadat hy was teruggekeerd, was in feite dus misplaatst. De verantwoor delijkheid voor de terugkeer van de Koning rust op 'n meerderheid van parlementsleden. Niet anders. Wy zullen niet beoordelen, of Koning Leopold zich ooit in enig opzicht misdragen heeft, wij voelen ons evenmin in staat om de vraag te beantwoorden, of de duióeljk ver kregen meerderheid voldoende acht heeft geslagen op het feit van de onverzoenlijkheid der tegenstanders, maar wel hebben we, menen we, het recht uitdrukking te geven aan onze hartgrondige afkeer voor de wyze waarop socialisten en liberalen in België democratie hebben bedreven met straatkeien. Wy, West-Europeanen, moeten ons daarover diep schamen. In landen waarop wy smaalden om de ver krachting der West-Europese demo cratische gedachte die daar schering en inslag is, zal men met groot ver maak van deze vertoning kennis nemen. En ze uitbuiten Voor België zelf is door de nu ge volgde gang van zaken een gevaarlijk precedent gecreëerd. Als het argument van de straatkei zó dooislaggevend is gebleken, dat wet en recht vlot opzy gingen, waarom zou men het dan niet vaker bezigen. Vooral als er zoveel jongelui, nog groen achter de oren, te vinden zyn, die niets liever doen dan ruiten ingooien en tram wagens afbreken, zonder dat ze ook maar by benadering de draagwijdte van hun misdaden bevroeden. Tenslottede innerlijke kracht van de C.V.P. is ons tegengevallen. Na oneindig onderhandelen en dagenlange debatten was zy tot een duidelijke conclusie gekomen. Wij hadden ver wacht, dat zy alle mogelijke gevolgen, met inbegrip van de straatkei, van haar standpunt zou hebben voorzien, zó dat zy daaraan het hoofd zou hebben kunnen bieden. Die verwach ting is y'del gebleken. In zoverre heelt de C.V.P. dus een echec geleden, dat baar nog lang na kan lopen. Alles bij elkaar dus zeer droevig nieuws uit het land van onze voornaamste Benelux-partner-! H. Dgbl. P. K. KOPEREN JUBILEUM van Burgemeester Mr. A. h. M. Janssen Het was op de 2e Zaterdag van Januari in 1038, dat door Peel en Maas een bulletin werd uitgegeven, waarop stond, dat Mr. A.I1.M. Janssen be noemd was tot burgemeester van Venray. We hoorden, dat hij was geboren in Schinnen op 17 December 1895 er. zyn gymnasiale studies volbracht had op Rolduc, dat hy in de oorlogs jaren van '14 '18 dienst had gedaan als reserve-luitenant en in 1925 zyn rechtsstudie in Leiden bekroonde met de Mr.-titel, terwijl hij een jaar later doctoreerde in het Indisch recht. We hoorden, dat hy zes jaren in Indië werkzaam was geweest, waar van het laatste iaar als voorzitter van de Landraad te Malang. Na zyn terugkomst werd Mr Janssen benoemd tot Bu*gemeester in Nieu- wenhage, en na vier jaren deze ge meente geleid te hebben onder uiterst moeilijke omstandigheden, door H.M. de Koningin benoemd was cot Bur gemeester van Venray. Door de ziekte van burgemeester vd. Loo, was Venray reeds lang zonder burgemeester en naar deze benoeming werd dan ook verlangd. Intussen was iedereen nieuwsgierig hoe deze nieuwe burgemeester zou handelen, wie of hy was. Kortom, hoe hy Venray zou leiden in de moeilyke jaren van werkloosheid en crisis. Nu zyn er twaalf en een half jaar voorby en hoewel het feit op zich niet zo bijzonder is, verdient dit ambts jubileum toch de nodige aandacht. Want de achter ons liggende jaren zyn wel de moeilykste jaren geweest, die onze gemeente ooit in zyn ge schiedenis heeft gekend. Crisis, oorlog, verwoesting en heropbouw hebben een juiste en deskundige leidig nodig gehad en hebben aan het hoofd van de Gemeente eisen gesteld, die zwaar der waren als ooit tevoren. Burgemeester Janssen heeft het allesbehalve gemakkelijk gehad. Byna een der uitgestrekste gemeente van Nederland besturende, stond hy in meer normale tijden reeds voor grote problemen, op elk gebied van het openbare leven, de oorlog met zyn verwoesting hebben dat alles ver zwaard en vergroot. Maar wie nu vyf jaren na de be vrijding komt kyken en zich even realiseert hoe het was, toen men moedeloos met een deken onder de arm in Engelse vrachtwagens werd geladen om geëvacueerd te worden, heeft een juiste illustratie van Bur gemeester Janssens kunnen en wer ken. „Niemand, die meer critiek krygt, als hy die aan de weg timmert", zegt het oude spreekwoord en een burge meester is wat dat betreft, wel heel zeker dikwijls het onderwerp van critiek. Het is nu eenmaal uitgesloten, dat men het eenieder naar de zin kan maken, maar als men ziet, hoe de Peel elk jaar opnieuw meer vrucht bare grond aan jonge boeren schenkt, hoe de Vredepeel-kwestie eindelijk is opgelost, hoe de wegen zyn verbeterd en uitgebreid, hoe er honderden wo ningen zyn herbouwd en opnieuw zyn gebouwd, hoe onze gemeente zich uitbreidt en groeit, hoe de industrie langzaam maar zeker Venray weet liggen, hoe diverse voorzieningen zyn getroffen op het gebied der volks gezondheid en voor de uitbreiding der scholen, hoe verschillende sociale maatregelen hun beslag kregen, dan weet men ook, dat aan de top van dit alles een leider heeft gestaan, met een open oog voor alles wat leeft en groeit in Venray. En dan hebben we nog lang niet alles aangestipt, dit is slechts het werk wat een ieder ziet ontstaan en groeien, maar hoeveel is achter de schermen dan reeds verricht, hoeveel plannen zyn gemaakt, hoeveel be sprekingen gevoerd. Mr. A.H.M. Janssen is twaalf en een half jaar Burgemeester van de gemeente Venray. Een korte zin, maar hierin ligt de moeilykste tijd die een Burgemeester maar hebben kan. Ze zyn voorby, die jaren en on tegenzeggelijk zyn er fouten gemaakt, maar wie niet werkt, maakt geen fouten en bovendien zyn ze te ver beteren of wegen zij niet op tegen alles wat tot stand is gebracht. Het is daarom niet meer als billijk, dat Burgemeester Janssen a.s. Vrij dag eens in de bloemen wordt gezet en gehuldigd voor het vele werk, dat hy voor Venray heeft gedaan in zijn moeilykste periode. Crisis, Duitse bezetting, verwoesting, armoede, ellende en woningnood hebben zyn ambtsperiode tot lieden gekenmerkt, moge in de nu komende jaren onder zyn leiding weer wel vaart en geluk komen in onze goede grote gemeente. Dat zij Venrays Burgervader van ganser harte toegewenst op zyn koperen jubilé. Derde Orde-Internaat „Schoonaarde''. Het Derde Orde-Internaat is een school, waar de meest belangrijke en de meest verwaarloosde van alle wetenschappen wordt geleerd, nl. om midden in de wereld diep godsdienstig te leven. Het eerste doel is het vormen van meisjes tot ideale Katholieke vrouwen secundair daaraan verbonden bekwa ming voor het gezinsapostolaat. Jaarlijks worden op „Schoonaarde" te Brammen een 20tal meisjes opge voed voor haar ideale taak in het gezin. Ze wonen te samen met Jezus Eucharisticus onder één dak en hun lesprogramma bestaat naast een noodzakelijke maatschappelijke be kwaming, voor een groot deel in een godsdienstige astetische vorming. Hier wordt hun geleerd nederig te dienen, offerbereidheid, welwillende liefde. Hier wordt hun bidden geleerd, opdat zy later aan de kinderen een voorbeeld kunnen geven van waar achtige vroomheid. Het huiselijk leven onder elkaar geeft volop gelegenheid tegemoet te komen aan hun verlangen naar ge zelligheid, ontspanning, ontwikkeling op artistiek en cultureel gebied. Neen „Schoonaarde" is geen luxe. Het is broodnodig. Met September a.s. begint er weer een nieuwe groep meisjes het cursus jaar, dat tot Juli 1951 zal duren. Er is nog plaats voor uw dochter, uw verloofde, vooi je zelf Ga eens kyken naar Brummen of vraag inlichtingen bij Pater Auspicius van Corstanje O.F.M. „De Rees" te Brummen (Gld.) Benelux boekt (misschien) resultaat Aan de lange lijdensweg der Bene lux schijnt nu eindelijk een eind te komen. De laatste besprekingen der ministers der Benelux-landen hebben op verschillende punten tot overeen stemming geleid. Een der voornaam ste besluiten is wel de gezamenlijke handelspolitiek, die vanaf 1 Januari door de Benelux zal worden gevoerd. Handelsverdragen zullen na die datum niet meer door de afzonderlijke lan den worden afgesloten, doch door de Benelux zelf. Belangrijk ook is de Belgische toezegging, dat Nederland door België zal worden geholpen indien het in moeilijkheden komt door de liberalisering van de handel met de O.E.E.C.-landen. Met verrassing heeft men in Neder land kennis genomen van dezo resul taten, want de conferentie werd door velen met zorg tegemoet gezien. Thans echter blyft nog het zeer moeilyke landbouwvraagstuk op een oplossing wachten. In September zal een bijzon dere vergadering der ministers dit probleem bespreken. Wordt er geen oplossing gevonden, dan dreigt het hele Benelux gebouw in elkaar te storten, ondanks de gunstige reeds behaalde resultaten. Wanneer de voortekenen echter niet bedriegen, dan zal ook deze be spreking, evenals de voorgaande, in een prettige sfeer van wederzijds begrip en vertrouwen, tot een uit eindelijk resultaat voeren, zodat in een der laatste maanden van dit jaar WAAR GAAT HET OM Wat een vergadering was dat Woensdagavond met alle sub-comité's. Het was een plezier 0111 te zien, hoeveel mensen gehoor gegeven hadden aan de oproep en met welk een aandacht er geluisterd werd. Enthousiast werd ineens een comité uit Venray van 30 mensen, die een bijzondere taak kregen. Maar waar gaat nu eigenlijk die missietentoonstelling om Weet U wat we eigenlijk wel zo goed hierboven hadden kunnen schrijven ZOEK eerst!!! en de rest weet wel. Waarom gaan de missionarissen de zeeën over. Waarom zeggen ze vaarwel aan familie en land? Waarom doorstaan ze zoveel ontberingen Waarom wei ken ze van de morgen tot de avond? Waarom dat sjouwen dag aan dag? Waar hebben ze alles, alles voor over??? Ik heb eens een kleine jongen gevraagd, die missionaris wilde wor den Boy, waarom wil je nu eigenlijk naar de missie toe, en weet U, wat die kleine penter als antwoord gaf: „zieltjes winnen voor O.L. Heer". Een mooier antwoord had dat ventje van 12 jaar niet kunnen geven. En dat antwoord is het doel van onze missietentoonstelling in Venray. Wij gaan samen werken door een grootse tentoonstelling om zieltjes te win nen voor O.L. Heer. Venray gaat dat doen met de kerkdorpen. Dat doen WIJ. Wy zyn dit jaar de uitverkorenen. Zo'n missietentoonstelling komt maar eens in de tien jaar voor en het comité, dat in heel Nederland de leiding heeft, is komen vragen: Venray, wilt U dit jaar in uw dekenaat deze tentoonstelling organiseren. Limburg heeft er dit jaar twee. Een in Heerlen, die laatstleden Zondag gesloten is, en Venray, die het doet van 24 September tot 1 October. Daar maken wij mensen van het dekenaat Venray iets groots van. We zullen eens laten zien wat we kunnen. We zetten een tentoonstelling in elkaar die klinkt als een klok. We komen allemaal in rep en roer. Geen man, geen vrouw, geen kind, geen gezonde en geen zieke laat dezo tentoonstelling aan zich voorbijgaan. Maar we gaan allen met de juiste instelling deze tentoonstelling houden. En wat is die -juiste instelling MISSiELIEFDE. Die MISSIELIEFDE uiten we in ons gebed op de allereerste plaats. We hebben voor twee jaar terug in Venray een Missie gehouden voor onszelf, en als spreuk hadden we allemaal op de ruit van ons huis staan: „Of deze Missie slaagt hangt af van U". Met een zinspeling daarop zouden we willen schrijvenOf deze Missietentoonstelling slaagt hangt af op de ALLEREERSTE plaats van ons gebed. Binnenkort krygt U de gebedjes thuis. Bidt dat SAMEN iedere dag. De tentoonstelling gaat slagen en het doel wat we ermee beogen: die duizende mensen, die wonen in die gebieden brengen naar God. Een genade, die wy gekregen hebben, en die we allen vragen, dat God geeft aan hen. WILMA, wat heb je een mooie naam. Wij WILLEN, dat het goed gaat. DE KLOKKELUIER. Fietsenstalling voor de W.I.L.M.A. Met de Kermisdagen kunt U Uw fiots veilig stallen op meerdere plaatsen m Venray, waar U 'n bord ziet waarop geschilderd staat W.I.L.M.A. Fietsenstalling voor de Missie. Voor 'n dubbeltje wordt Uw fiets goed bewaakt door flinke betrouwbare jongens. De opbrengst is geheel voor de Missie, ter verhoging van het batig saldo van de a.s. Dekenale Missietentoonstelling. Welke flinke jongens willen hieraan nog meewerken? Men moet zich dan heden Zaterdagavond om 8 uur opgeven by Pater Domitius aan het Patersklooster. de Benelux-overeenkomst getekend kan worden. De toeristen hebben reeds een groot voordeel, want op de laatste verga dering is ook besloten, dat aan Nederlandse toeristen, die België gaan bezoeken een bedrag tot maximaal f 300 aan reisdeviezen zal worden verstrekt. Het is nog niet mogelyk om het gehele bedrag van f 400, dat iedere Nederlander jaarlijks voor toerisme mag gebruiken in Belgisch geld om te zetten, doch naar men meent, zal dit ook niet zolang meer duren. Thans echter ka-n men weer rustig de Ardennen gaan bezoeken of verpozing zoeken aan het strand van een der Belgische badplaatsen. Hoge Pieten gaan heen, Jan Soldij blijft alleen. Niet als tourist maar als repatri ërende kwam luitenant-generaal Buurman van Vreeden, de opperbe velhebber der Nederlandse troepen in Indonesië weer in het vaderland terug, vergezeld door generaal-majoor Van Langen. De generaal schynt met zyn repa triëring gewacht te hebben tot na de opheffing van het K.N.I.L, Nu deze thans een feit geworden is en Nederland een groot stuk traditie, die gedragen werd door de meest toegewijde militairen kwyt is, repa trieerde ook de opperbevelhebber van ALLE Nederlandse strijdkrachten. Dit vertrek komt ons niet geheel juist voor. Er zijn immers nog talrijke Neder landse militairen in Indonesië, die allen wachten op inscheping. Zy zien zo langzamerhand alle hoge officieren vertrekken, terwijl zy maanden en maanden wachten. Het vertrek van hun opperbevel hebber zal hun moreel, dat toch al zo lydt onder het geestdodende af wachten, niet verbeteren. Het was juister geweest, dat de commandant gewacht had tot de laatste troepen zich ingescheept had den. De onprettige gewaarwording van door iedereen verlaten te zyn, was aan de soldaten bespaard geble ven. Verlaten voelen zich ook een groep 1!daten, die gedurende lange j'aren Nederland trouw gediend hebben. Wy doelen hier op de Indonesische leden van het KNIL, dat na een eervolle staat van dienst van ruim 120 jaar werd opgeheven. Gedeeltelijk gingen deze militairen over naar de Indonesische strijd krachten en een ander gedeelte kwam de Kon. Landmacht verster- m. Er was echter niets aan te doen. Het KNIL verloor zyn bestaans recht toen Indonesië voor ons ver leren ging. De talryke leden van dit korps zyn thans verspreid over de gehele archipel. Zy strijden voor de repu bliek der Zuid-Molukken, anderen tegen dezo republiek in hot verband der APRIS. De 27e Juli 1050 zal een belang rijke dag in onze koloniale geschio- nis blyven. Toen werd een definitieve streep gezet onder alles, wat ons nog aan de verantwoordelijkheid over Oost- Indië herinnerde. Het laatste bedryf der Indonesische tragedie is hiermee ten einde. „NEDERLAND YOOR ZIJN ONDERGANG" Op een te Utrecht gehouden ver gadering van het dagelijks bestuur en de vertegenwoordigers der provin ciale comité's van de Stichting Ryks- behoud, ter bespreking van de situ atie van ons land in het wereldge beuren, kwam de vergadering tot de conclusie, dat zelden in onze historie het Ryk der Nederlanden zo dicht bij zyn ondergang heeft gestaan. De vergadering was eenstemmig van mening, dat alles gedaan moet worden om het Nederlandse volk de juiste politieke en economische situ atie van het Ryx duidelijk te maken en alle groepen en verenigingen, die het gevaar van ondergang van Ne derland inzien, te manen tot eenheid uiterste krachtsinspaning en belan geloze samenwerking. 15 millioen kilo boter naar Engeland Het contract voor de levering van 15.000 ton boter, waarvoor in het handelsverdrag met Engeland voor 1950 in een contingent is voorzien, werd dezer dagen getekend. De overeengekomen prys bedraagt 265/ cwt. f.o.b., hetgeen ongeveer f 1 per kg lager is dan de boterprys, berekend op de gegarandeerde melk prijs van f 0.18 per liter. Voor de juiste beoordeling hiervan aldus deelt het ministerie van Land bouw, Visserij en Voedselvoorziening mede, dient in acht te worden geno men, dat de boterleveranties aan Engeland voornamelijk in de periodo van de grootste aanvoer geschieden, zodat deze export het karakter draagt van ontlasting van de markt. Boven dien wordt in dit tijdvak vrywel geen boter naar elders uitgevoerd. Het accepteren van deze prys wordt mogelyk gemaakt door de middelen, welke het onlangs gevormde zuivel- fonds hiervoor ter beschikking staan. Brand in Lieshout Zaterdag ontstond in de gemeente Lieshout een grote brand waarbij een grote schuur totaal afbrande en de daarby gelegen boerderij veel water schade kreeg. In de schuur zyn verbrand de ge hele landbouwinventaris waaronder een dorsmachine, de pas binnenge haalde roggeoogst, 9 kalveren, oen veulen en een slachtvarken. Verzeke ring dekt de schade. Do vermoedelijke oorzaak is kortsluiting.

Peel en Maas | 1950 | | pagina 1