Q „Jerusalem KOREA 2 Juli 1950 De strijd om Zondagmorgen, 2 Juli j.l., had er op „Jerusalem" in intieme kring, een gedenkwaardige plechtigheid plaats: het zegenen en plaatsen van de eerste steen van de kloosterkapel. Behalve Doken Berden, die de plechtigheid verrichtte, Pater Dr. Ephrem Sloots o.f.m., Rector van „Jerusalem", de 26 Ursulinen die voortdurend in Venray verblijven, waren er aanwezig, de weduwo van architect Jos. Wielders, architect Groenendaal, afgev. van de aannemers firma Gebr. van Heeswyk uit Best, de loco-burgemeester P. Pubbon, de beide andeio wethouders on de ge meente-secretaris H. Vorst. De steen die geplaatst word aan de ovangeliezijde van het priesterkoor, is een blok travertin. Op het ene zijvlak staat de datum mot do ver melding van het feest van O.L. Vrouw Visitatie, op het andere het Christus monogram. Op de voorzijde leest men I P. II, 6 Ecce pono in Sion lapidem summum angularum electum pretiosum et qui credi- derit in eum non confundotur. („Zie ik leg in Sion oen uitver koren kostbare hoeksteen, en wie in Hem gelooft wordt niet be schaamd".) By het begin van de plechtigheid sprak Deken Berden een kort treilend woord. Hij wees op de betekenis van wat er ging gebeuren, op de zin van de kerkelijke gebeden en 't opschrift van de steen, en memoreerde tevens het feest van O.L. Vrouw Visitatie, dat niet alleen het feest was van de gehuwde, maar ook van do onge huwde vrouw; immers, Maria ging „dienen". Daarna nam de plechtig heid een aanvang. Alvorens de oorkonde in do steen te sluiten, werd ze voorgelezen. De tekst was gelijkluidend mot die welke men in de eerste steen van oen dei- afgebrande gebouwen gevonden had. Treffend was het moment toen Mevr. Wielders namens haar overleden echtgenoot tekende. Na de Litanie van Allerheiligen werd de steen op zyn plaats gebracht en de 126ste psalm ingezet. ..Als de lieer het Huis niet bouwt, arbeiden de bouwlieden tevergeefs"... En de gedachten ginpen terug naar de lange eeuwen, dat .Jerusalem" ds zegen mocht ondervin !en van de grote Bouwheer en een weldaad mocht zyn voor dorp, omg ving en aver daar buiten. „ANNO SANCTO 1950" staat er op de sluitsteen van de tufstenen rand die de nieuwe kloosterpoort omgeeft. Deze kloosterpoort bevindt zich onge veer op de oude plaats, daar, waar oens de hoeve van Jan Wonders in 1422, de twee Venrayse meisjes op nam, die samen gingen wonen als JJ Woningen en grond daarvoor Do gemeonte heeft van do Weder opbouw toestemming gekregen nog industriewoningen te bouwen. Ver der is haar medegedeeld dat er nog een aantal goedkope woningen op do verschillende kerkdorpen kunnen worden gebouwd, maar dan zal er zo spoedig mogelyk een plan moeten zyn ingediend en de nodige grond daarvoor beschikbaar moeten zyn B. en W. is druk aan het onderlian delen en vraagt nu de Raad, om de nodige spoed te kunnen betrachten, om algehele volmacht in deze. Wethouder WINTELS woot te vertellen, dat men in Oirlo reeds is geslaagd, alsook in Castenray en 't dorp, maar in Leunen en Merselo is het nog niet zover en in Oostrum wil men wel grond ruilen. De heer VERMEULEN wil weten, of in het laatste geval, die man in derdaad grond nodig heeft, waarop bevestigend wordt geantwoord. De heer STEEGHS wil weten of in Castenray het oude schoolterrein hiervoor wordt bestemd on als dat zo is, of er dan geen gevaar bestaat, dat een en ander te lang zal duren. Wethouder WINTELS gelooft niet, dat dit gevaar groot is. Do heer DERICKX wil dan weten, of die 8 industriewoningen voor Mulders in Oostrum zyn bestemd en of zy dan ook in Oostrum worden gebouwd. Heeft Oostrum dan verder nog kans op de zg. goedkopo wo ningen. Wethouder WINTELS logt dan uit dat de woningen worden gebouwd waar grond te krijgen is. Wil men op de kerkdorpen woningen hebben, dan moet er grond komen tegen een redelijke pry's. De heer DE BRUIJN meent hieruit to moeten opmaken, dat de gemeente achter is met grond kopen en raadt daarom aan, maar eens wat in voor raad te kopen. De hoer CUSTERS meent, dat dit niot zo'n kunst zal zijn, maar do heer VERMEULEN weet liem te vertollen dat 't allesbehalve gemakkelijk is, om op de kerkdorpen aan grond te komen, waarop de heer STEEGHS beweert, dat er in Castenray geen grote bezwaren zullen zyn. De VOORZITTER maakt een einde aan het dispuut door nogmaals te vertellen, dat waar grond ligt ook gebouwd wordt en het aan de kerk dorpen zelf ligt, of er woningen ko men. Zo zal Oostrum zyn 8 industrie woningen krygen en ook goedkope woningen, indien daar grond beschik baar is. De heer Fr. JANSSEN vraagt of Mulders Ketelfabriek deze woningen niet zelf wil bouwen volgens de fmanciering8regeling, dan behoefde do gemeente daar weer niet als bouwheer en huisbaas op te treden. Dit voorstel zal met betrokkene worden besproken en B. en W. kry- gon hiertoe volmacht. Vervolg zie Tweede Blad Zusters van het Gemene Leven en zo een nieuwe gemeenschap stichtte. Al spoedig werden zy en haar nieuwe metgezellen Kanonikessen van Sint Augustinu8, maar ze zouden Zusters blyven van en voor Venray al de eeuwen door en meisjes van Venray zouden er steeds blyven intreden om er met de anderen te leven, te wer ken ter ere Gods en er goed te doen aan de bevolking van de plaats.. Toen in I802 de Augustinessen verjaagd werden en de gebouwen verlaten stonden, was het de laatst overgebleven Kanonikes, do Venrayse Zuster Agnes Hensen, waarschijnlijk van dezelfde familie als de grote Honsonius S.J., waarvan we steeds node het standbeeld missen op zijn plein - die de Ursulinen in 1838 in haar oude klooster welkom heette en ze vertrouwd maakte met de nieuwe woonplaats. De Ursulinen op haar beurt, werkten er volgens eigen regels en voorschriften zoals haar voorgangsters hadden gedaan en do Heer schonk haar zyn zegen, meer dan een eeuw lang. De Geschiedenis herhaalt zichdrie maal hadden de Augustinessen van „Jerusalem" voor oorlogsgeweld moeten vluchten: drie maal kwamen ze arm on van alles beroofd in haar oude tehuis terug. Ook de Ursulinen moeston in 1944 wijken en lang zou het duren, voordat haar Huis zou herrijzen en zy haar gehele taak weer mochten opnemen. Thans vordert de bouw en in de loop van het volgend schooljaar zal fcy zo ver zyn, dat al de Zusters en al do per.sionaires terug kunnen komen en het oude leven zal worden hervat op de oude grond, waar God en de evenmens reeds eeuwen lang werden gediend. Aan het einde van de plechtigheid nam de Rector van Jerusalem het woord Spreker vertolkte de gevoelens van vreugde en dankbaarheid die allen bezielden-. Op geen plaats in Venray, wellicht op geen plaats in Nederland, was het oorlogsgeweld zó hevig als op deze plek. Zij die de ondergang zagen van de oude gebou wen leggen thans de eerste steen met vertrouwen op de toekomst. Toen in Sint Jozef het Angelus klepte, waren al de genodigden voor een kort gezellig samenzijn byeer. op de spreekkamer van het Freulekes- huis. Daar sprak de loco-burgemees ter nog een hartelijk woord. Hy wenste de Overste en al de andere Zusters geluk met dit grote werk dat voor de gemeente van groot be lang is; hy dankte or God voor en hoopte, dat de opening er van onder Gods rijkste zegen tot stand zou komen Er zal wel niemand zyn die de toestand op Korea goed kan noemen. Ondanks de Amerikaanse steun, die natuurlijk nog niet volledig is en nog maar pas toestroomt, trekken de Noord-Koreanen open zyn reeds meer dan 500 km Zuid-Korea binnengetrok ken, hebben de hoofdstad en enkele andere voorname plaatsen veroverd alsmede reeds een grote haven aan de Oostkust. Slecht weer schijnen de operaties te belemmeren, en het ziet er naar uit, dat deze oorlog langer zal duren als menigeen heeft gedacht. Reeds nu blijkt zonneklaar dat de communisten, de jaren na de oorlog, in Noord-Korea hun tijd niet verprutst hebben, maar hier een leger hebben opgebouwd, dat met moderne middo len uitgerust een stryd begonnen is, waarvan de gevolgen niet zyn te overzien. Want gesteld dat de Ame rikanen inderdaad de Noord-Koreanen kunnen terugdrijven, wat gebeurd er dan by de 38ste breedtegraad Maar voorlopig zyn er andere zorgen. De ogen van de gehelo wereld zyn op Korea gericht, ook die van de legers in andere communistische landen, ook van hen die hun ideaal van wereldrevolutie nog steeds wil len doordrijven. Daarom zal het zaak zyn dat de vrije wereld in Korea een overwinning behaald. Winston Churcill verklaarde Woens dag in het Britse Parlement duidelyk dat een overwinning van het com munisme in Korea een derde wereld oorlog tot gevolg zal hebben. Intussen heeft ook Moskou een interessante verklaring uitgegeven over Korea, een verklaring, waarin onomwonden wordt gezegd dat Zuid- Korea, gesteund door de Westerse mogendheden Noord-Korea door voort durende agressie zo ver heeft gebracht dat dit land eens terug moest slaan en dat do vrye wereld dit conllict aan zich zelf te danken heeft. Inderdaad heeft de vrije wereld dit aan zich zelf te danken, omdat zy meenden met Hitier de dictatuur en de dwang te hebben uitgeroeid er. nog teveel geloof hebben gehecht aan Stalins woorden. Zy hebben Zuid- Korea democratisch ingericht en wederopbouw van het land gesteld boven de wederopbouw van het leger. En inderdaad is dat een fout geweest, waarvoor men zal moeten boeten. Hoe zwaar, dat zal de toekomst leren. Maar Churcills woorden, dat Rus land met de dag sterker wordt en slechts op de goede kansen wacht, kunnon diepe betekenis hebben, wan neer Korea verloren gaat. In het andere geval is misschien met Rus land te praten, maar desondanks zal men sterk moeten staan en niet ge splitst in lionderde deeltjes, met ieder een eigen wil en weg, maar als een hecht blok van vrye mensen, die zich vrywillig by elkaar voegen om een machtig blok te vormen tegen- veipeinzinqen Urinoirs. De laatste urinoir, die Venray kent nl. by de Paterskerk, valt binnen enkele weken onder slopers handen. Hetgeen niet prettig is, want al zegt men dat die dingen maar 't dorp ont- sieron, ze zyn in ieder geval zeer nuttig. Maar ja, voor de verfraaiing van ons dorp moet je ook wel wat over hebben en dan kan de politie ook nog eens een bonnetje maken... Engelse schade. Voor een jaar terug werd beweerd dat definitief de Engelse schade zou worden afgehandeld op de kortst mogelijke termijn. Het resultaat is dat een aantal mensen briefjes hebben gekregen waar op stond „NIHIL", wat „NIKS" betekent en de rest nog in zalige afwachting verkeert. Toch vlotte en vlugge lui, die dit „zaakje" regelen. Bomen. Onze gemeente heeft by verschil lende plechtige gelegenheden bomen geplant, waarbij bordjes zyn gezet, welke het publiek helpen herinneren aan deze feiten. Dat is niet dom, maar nu zijn er mensen, die zoggen; dat by het oor logsmonument foutieve plaatjes zyn aangebracht. De Julianaboom moet Wilhelmina- boom zyn en omgekeerd, We moeten eerlijk bekennen het ook niet te weten, maar misschien dat degenen, die toondertijd de plechtigheid bijgewoond hebben, hier over nadere inlichtingen kunnen geven. Want doet men iets, dan moet men hot goed doen, waar of niet Postkantoor De bouw van het nieuwe Post kantoor vlot goed, maar dat is ook maar goed, want wie nu daar moet wezen, heeft veel kans lang te moe ten wachten, speciaal voor de ouder domsvoorziening of voor de afwikke ling van de interne dienst. Mogelyk ziin er in het nieuwe Postkantoor enkele loketten meer waardoor het publiek vlugger kan geholpen worden. Wat ten voordele is van dit publiek, maar ook van de P.T.T. Nieuws uit Venray en omgeving Zondagsdienst Doktoren. Van Zaterdagavond 8 uur tot Maan dagmorgen 8 uur Dr. v. d. HOMBERGH Charles Ruysstraat 5, Telefoon 393 Alléén voor spoed gevallen. Visites moeten aangevraagd worden vóór 12 uur. GROENE KRUIS Maandag 10 Juli Kleuterbureau van 2—3 uur. Donderdag 13 Juli Consultatiebureau voor zuigelingen uit de Kom. Bekendmaking Burgemeester en Wethouders der gemeente Venray brengen hierbij ter openbare kennis, dat door de raad dezer gemeente by zyn besluit van heden, no. 480, aan het R.K. Kerk bestuur van St. Petrus Banden te Venray, ingevolge het bepaalde in de Lager-onderwij8wet 1020 de gevraagde medewerking is verleend voor het vergroten van de speelplaats van de school voor uitgebreid lager onderwijs voor jongens aan deMgr.Nolensstraat en voor de uitvoering van de daar mede verband houdende werken. Venray, 4 Juli 1940. Bekendmaking Burgemeester en Wethouders der gemeente Venray brengen ter open bare kennis, dat door de Raad hun ner gemeente by besluit van heden, no. 489, aan het Bestuur der R.K. Lagere Meisjesscholen „St. Ursula" asheseweg 1, Venray, medewer king is verleend voor het aanbren gen van twee nieuwe lokalen op de zolder van het bestaande schoolge bouw, alsmede voor de aanschaffing van de nodige inventaris voor de eerste inrichting dier lokalen. Venray, 4 Juli 1950 Burgemeester en Wethouders vrnd. P. PUBBEN lb.. H. VORST, Secretaris. Geslaagd Aan R.K. Universiteit te Ny- megen, slaagde voor zyn doctoraal examen in de Psychologie cum laude, Jos. Voilenberg te Castenray. Aan de Landbouwhogeschool te Wageningen, slaagde A. Peters uit Oirlo, voor landbouwkundig ingenieur. Te Amsterdam, slaagde voor zyn dokteraal medicijnen ie gedeelte, H.P. Schim van der LoefF. Aan de Kath. Universiteit te Nymegen, slaagden, voor het candi- daatsexamen wijsbegeerte Pater Gra- tianus te Smakt, en voor het Licen tiaatsexamen in de Theologie Pater A. Kisters, te Smakt. Voor het Vakdiploma Detail handel Tabak, slaagde te Utrecht, Jac. Janssen, Tuinstraat. Te Arnhem slaagde v. diploma Landbouwboekhouden en Bedrijfsleer van de Stichting van de Georgani seerde Landbouw, onze dorpsgenoten de heer J. Winnen, Ysselsteyn en W. van Ry'swyck te Oirlo. over het dreigende Russische gevaar. Maar de wereld en speciaal de vrye wereld wil het schijnbaar nooit leren. Zitting S.E.C. Op Vryöag 14 Juli, zal de Schade- Enquête-Commissie uit Roermond, zitting houden in Hotel de Zwaan van 9—21 uur, voor hen die destijds bezwaarschrift hebben ingediend over de B. en C.-schade. Het conconr8 van Venrays Mannenkoor Thans kan worden medegedeeld, dat aan het concours, wat Venrays Mannenkoor op 13 Augustus, ter ge legenheid van haar 40 jarig bestaan organiseert, de volgende koren aan zullen deelnemen. Dameskoren Bakels dameskoor, Bakel, 3e afd. Zanglust Made, ie afd. Gemengde koren Juliana, Groeningen, 3e afd. Inter Nos, Twello, 3e afd. Con Brio. Amsterdam, ie afd. Cantabilus, Delft, supr. afd. Mannenkoren Spes, Veldhoven, 4e afd. De Boschgalm, Lierop, 3e afd. Bergeiks Mannenkoor^ 3e afd. Limburgia Blerick, 2e afd. St Jozef, Kerkrade, ie afd. Winterswyks Mannenkoor, ie afd. Afdeling uitmuntend Oefening en Ontspanning, Aalst Tivoli, Eindhoven Udenhouts Mannenkoor. Dubbelkwartetten Dubbelmannenkw., Blerick 3e afd. Dubbelmannenkw., Eindhoven Res. afd. Zeepkisten-race in Venray S.V.V. heeft besloten op Zondag 27 Augustus a.s. een Zeepkisten race te organiseren, waaraan jong en oud kan deelnemen, mits men maar een behoorlijke zelfgebouwde racewagen heeft Moeders oude kinderwagen zal er dus aan moeten geloven I Hiermede zal Venray de primeur hebben van deze spannende races in Limburg en Oost-Brabant. Gegevens en voorwaarden zullen zo gauw mogelyk worden bekend ge- m aakt. Venray Vooruit Aan de kiosk van Venray Vooruit zyn in de maand Juli speciale seizoen kaarten voor het oorlogsmuseum in Overloon, voor de inwoners van Venray verkrijgbaar. Spuitbalwedstrijd De spuitbalwedstrijd, die oorst Zon dag a.s. zou gehouden worden tussen de politie en brandweer is uitgesteld tot Zondag 16 Juli. Concert Zondagavond zal de Oostrumse Harmonie Sub Matris Tutela, haar verplicht concert geven op do Grote Markt. Plaatsen van bijenkorven. Burgemeester en Wethouders van Venray brengen ter kennis van de bijenhouders, dat het verboden is, zonder hunne vergunning bijenkorven of -kasten of gemeentegrond te Toestemming hiervoor kan ter Secretarie afd. IV worden aange vraagd. De kosten bedragen 25 cent per korf of per kast. Venray, 5 Juli 1950. Yerkennersniemvs. Ter gelegenheid van het 15 jarig bestaan der Verkennersbeweging hier in Venray houden de Verkenners vandaag en morgen een trainings kamp op hun buitencentrum „Vlak water" (by Toonen). Dit is wel de gelegenheid om eens nader kennis te maken met onze jongens en met eigen ogen te zien, wat door training en vriendschap te bereiken is. Laat daarom allen, die ook maar iets voelen voor onze jeugd, eens gaan kijken en kennis maken met deze vorm van opvoedend jeugdwerk. Onze jongens verwachten U en de thee staat klaar. AANBESTEDING. Op het Gemeentehuis* alhier had Maardag de aanbesteding plaats voor het herstel van de navolgende straten en wegen: Grotestraat, Patersstraat, Hofstraat Oostsingel, Oude Oostrumseweg, Wil- helminastraat, Kard. v. Rossumstraat Ch. Ruysstraat, Mgr. Nolensstraat en Hoenderstraat. De navolgende inschrijvingen kwa men er binnen: Perceel A. Het maken van fun deringen, afwalslaag, klinkerbestra ting, asfaltbeton, oppervlaktebehan deling, stamriool met zijriolen enz. Jaartsveld N.V., Groenlo f 248.300! Gebr. Hoyinck, Arnhem f 221.880 van Engelen, Nymegen f 198.790 Janssen de Jong, Horst f 179.400 Vissers Wegenb. Drunen f 177.400 j Perceel B omvattende het slopen en bouwen van gemetselde terrein afscheidingen, ten behoeve van de straat- en weg vei betering. Hiervoor kwam maar éón inschrij ving binnen, nl. van: Gebr. Oudenhoven, Venray f 19.600. De gunning zal spoedig volgen. Drs. Schmidt gaat vertrekken. Drs. F. J. M. Schmidt, verbonden aan de Psychiatrische Inrichting St. Anna alhier, is benoemd tot genees heer-directeur van de Psychiatrische Kliniek voor vrouwen „St. Antonius" te Etten en Leur. Naast zijn functie als arts aan het St. Annagesticht, was hy o.m. ver bonden als districts-psychiater by de Kon. Ned. Landmacht. In het verenigingsleven van Ven ray vervulde hy vele functies. Het Rode Kruis verliest in hem een zeer harde werker. De benoeming gaat in op 1 Oct. Mnziekfeesten te Meerlo. Aan de Muziekfeesten te Meerlo, welke morgen ZoDdag gehouden worden ter gelegenheid van het 60 jarig bestaan van de Fanfare aldaar, zullen ook de gezelschappen uit Oirlo, Oostrum en Venray deelnemen. Motorongeluk De motorrijder C. kwam Donderdag avond op de Overloonseweg in botsing met een fietsende dame, die zodanig aan 't hoofd werd gewond, dat ze naar het ziekenhuis moest worden vervoerd. Op de Mosquito. Dat men zo oud is als men zich voelt, bewijst de heer A. J. te Leunen die op 8ojarigo leeftijd nog een Mos quito heeft aangeschaft en daar nu lustig op rondtoert. Aanbesteding afbraak kerk te Oirlo Te Oirlo vond de aanbesteding plaats voor het slopen en puinruimen van de resten der parochiekerk van de H. Gertrudis te Oirlo, onder lei ding van het architectenbureau Ir. J. Kayser en H. de Bruyn. De volgende inschrijvingen kwamen binnen. Groep A is de materialen voor het Rijk. Groep B materialen voor de aannemer. Linskens Oirlo A 4770 B 4600 v.d. Brink, Heemstede A 3970 de Waard, Gouda A 7000 B 3740 fa.P. Volleborg, Venray A 5595 B3200 Jac. Hovens, Blerick A 3750 B isoo Ariaans en v. Gaal Nijmegen A3iooB»/50 Bevorderd Tot assistent der directe Belastin gen is bevorderd, de heer M. J. Wil- lemsen te Venray. Arnliem zingt in Yenray Zondag a.s. zal door het groot Arnhems Mannenkoor de Hoogmis van 10 uur in de Parochiekerk mu zikaal worden opgeluisterd. Uitgevoerd zal worden de Missa Diatonica van Andriessen, het Ave Verum van W. A. Mozart en het Exsultate Deo van Palestrina. Het Mannenkoor bestaat uit 34 mannen en is verbonden aan de Dekenale kerk St.Martinus te Arnhem terwyl het Arnhems Stedblijk Knapen koor 60 leden telt. Het geheel staat onder leiding van de Arnhemse toon kunstenaar J. Vermeulen. Hof van Zeven Smarten Door het aanleggen van een nieuwe weg naar de Julianasingel(oude Draal- straat) zal de gehele Hof van Smarten aan de Paterskerk gaan verdwynen. Het ligt in de bedotffing, dat de ingang van de Paterskerk en Paters- klooster aan een geheel open plem komen te liggen en dat slechts langs de spreekkamers weer een kleine muur wordt opgetrokken. De^beelden uit de Hof v.d. Zeven Smarten komen langsde Leunseweg, waar de bestaande muur wordt afgebroken. Hier komt een trottoir, waarlangs een lage muur en hierop komen dan de beelden van Maria. Men hoopt nog deze maand met de werkzaamheden daar te kunnen be ginnen. Pater Ferdinand Laken In het ziekenhuis van de Paters Minderbroeders alhier, werd opge nomen Pater Ferdinand Laken, oud rector van het Gymnasium I.C. alhier. Pater Laken werd in October van het vorig jaar door een beroerte ge troffen en werd sindsdien verpleegd in het Sint Elisabethsziekenhuis te Leiden. Festival Mannenkoor Het festival dat Venrays Mannen koor ter gelegenheid van haar jubi leum op 15 Aug. a.s. zou houden gaat niet door wegens geringe belangstel ling van haar zusterverenigingen uit de buurt. Het galaconcert van de Harmonie Aurora uit Greven- bicht, gaat in ieder geval wel door. Nieuwe Brigade-Commandant Als opvolger van Adjudant P. Rouvroye, is met ingang van 1 Juli benoemd tot Brigade-Commandant der Koninklijke Marechaussee in VenrayC. Krijger, die voorheen als opperwachtmeester dienst deed by de Verkeerspolitie in Den Haag. Benoemd Tot leraar aan de Ambachtsschool in de vakken Vuur- en Plaatwerk Grofsmeedbank en electrisch en Auto- genisch Lassen, is benoemd de heer van Voorst uit Eindhoven. De Loda is weer best... Dat bemerkte een kleine jongen van C., die deze week kans zag uit een Lodatles te drinken en dank zy het ingrijpen van een buurvrouw en het Ziekenhuis enkele dagen daarna weer van mogelijke noodlottige ge volgen bevrijd was. Ambachtsschool Aan de Ambachtsschool is bericht ontvangen uit Den Plaag, dat een parallelklas voor metaalbewerkers kan worden opgericht. Dit heeft tot ge volg, dat in het nieuwe schooljaar 54 leerlingen aangenomen kunnen worden in plaats van 22. Men is voornemens in een ploegen- stelsel les te gaan geven, waardoor de ambachtsschool voortdurend in actie zal zijn van kwart voor 8 's morgens tot 6 uur '8 avonds, waarbij ook op Zaterdagmiddag gewerkt wordt. Hieruit blijkt wel het grote animo, die voor de Ambachtsschool bestaat en de moeite die het bestuur en leraren zich doen om zo weinig mo gelijk jongens teleur te stellen. By het kersenplukken uit de boom gevallen Bij het kersenplukken viel P. v.d. B. Donderdagavond uit de boom, waarby hy zijn pols brak en een lichte hersenschudding opliep. YOEDSELBUREAU YENRAY Henseniusplein 16 Telf. 416 Bekendmaking Voor objecten, goedgekeurd voor subsidiëring o.a. zaaizaad voor de aanleg van weiland, verder klaver en lupinen, elect, weideafrastering, groen voer en aardappelsilo's, gierkelders en mestvaalten, dienen subsidie-aan vragen te worden gedaan. Belanghebbenden van de afdelingen YsseisteynHeideMerselo, Venray en Leunen kunnen een aanvrage in dienen op Maandag 10 Juli van 10— 12 uur op het Voedselbureau en van 1—3 uur in de Nachtegaal by de assistent A. Willems. Overgelegd moeten worden: voldaan itekendeen gezegelde rekeningenen de certificaten van de zaden De P.B.H. H. EMONTS. DE POSTBODE BRENGT DE HUISVROUW EEN VERRASSING. Eerdaags kleppert de brievenbus van alle huizen in onze streek voor een proefpakje Presto, het sensatio nele nieuwe afwasmiddel. Deze gratis surprise van de fabrikant bevat ge noeg voor 3 x een normale afwas. Het is de moeite waard met dit prachtig product kennis te maken. Or.ze lezeressen zullen merken, dat het de vaat spiegelschoon maakt, terwyl afwaskwast en teil helder blyven. Presto heeft n.l. de eigen schap vet compleet op te lossen. Op merkelijk is ook, dat het géén zeep- smaak geeft en de handen zacht houdt. Presto is voor het weken van vuil goed al even ideaal. Vuil goed, in Presto geweekt, laat zich sneller en beter wassen. Uw leverancier kan U helpen aan een royaal pak Presto voor 27 cent zo'n pak, dat wekelijks gekocht wordt door elke huisvrouw die weet, dat alléén Presto 'n spiegel schone vaat geeft. (Adv.) Wielrennen Na de klinkende overwinning van Jan Hulsman by de juniorenen Aug. Willems by de senioren in de ronde van Buggenum, scheen .de fut uit onze jongens te zyn, want by de ronde van Maasniel Zondag j.l. kon geen van de Venrayse renners ge plaatst worden. Intussen blyken de junioren echter hun oude élan weer teruggevonden te hebben, want in de ronde van Helden j.l. Zondag speelden Jan Huls man en Hans Voesten, die weer van zyn ziekte hersteld is, weer een beste rol. In de 5e ronde kreeg H. Voesten kettingpech en hoewel hy nog wat moeilyk reed, was hy op het einde weer by de kopgroep, waar Jan Huls man reeds enkele goede partijen had weggegeven tegen de Eclitenaar van Brekel. Vinnig werd gevochten in de eind sprint tussen Hulsman, van Brekel en Voesten, die echter juist na de sprint nog een valpartij maakte, waardoor hy als se werd geklassifi ceerd. Jan Hulsman werd verdiend eerste op de voet gevolgd door v.d. Brekel uit Echt en Kunzelaars uit Tegelen. By de senioren bleek A. Willems, zyn oude vorm nog niet teruggevonden te hebben en na een zeer zware wed strijd werd hy' no. 9. L. Janssen kon het tempo helemaal niet volgen en zal nog harder moeten trainen, wil hy' betere prestaties leveren. De accijnsverhoging op het gedistilleerd De bedryfsunie voor fabriekmatige bedrijven, de bedrijfsunie voor het hotel-, café- en restaurant-personeel en de bedryfsunie van de samen werkende organisaties van handels- en kantoorbedienden hebben zich tot de minister van Sociale Zaken gewend met een adres, waarin zy verklaren, met grote bezorgdheid te hebben kennis genomen van het voornemen der regering om ter doorvoering van de in October 1949 met België en Luxemburg gesloten overeenkomst de gedistilleerd-accijns te brengen op f 596 per H.L. 50 pet. De bedrijfsunies, vertegenwoordi gende de overgrote meerderheid der werknemers, werkzaam in de gedistil- leerdindustrie en de handel in ge distilleerd (inclusiefhet Horeca-bedrijf) wijzen op de nadelige invloed van die drastische accijnsverhoging op de werkgelegenheid in de betrokken tak van industrie. Ze zal voorts de clandestiene ver vaardiging van gedistilleerd in de hand werken. BELASTING BETALEN ZONDER GELD. Belastingschuldigen, die niet in staat zijn de door hen veischuldigde vermogensaanwasbelasting of ver mogensbelasting ineens te betalen, kunnen voortaan ook het Ryk tevre den stellen met andere zaken dan geld. Dit bly'kt uit een beschikking van de minister van Financiën, welke in de Staatscourant van Woensdag gepubliceerd werd. Ook zy, die deze belastingen binnen de daarvoor ge stelde termynen slechts met buiten gewoon bezwaar geheel of gedeeltelijk kunnen voldoen, vallen onder deze beschikking, die Vrijdag j 1. in wer king trad. De bedoelde belastingschuldige, die van deze regeling gebruik wenst te maken, moet ten kantore van zyn ontvanger een verzoekschrift indie nen, waarop de goederen vermeld staan, die hij in betaling wil geven en de bedragen, waarvoor hy kwijting verlangt. Indien de minister van Financiën gunstig op het verzoek beschikt, moet hy de in betaling te geven zaken leveren aan een in de beschikking aangewezen ambtenaar der domeinen. Hazen- en konij Terwyl in Noort-Lii het Reiehswald ce binnentrekken en gro .brengen aan de vel heerst in de omgevi een hazen- en konijne aan de tuinderij gewassi veroorzaken. Een poging om de vergiftigen had nie; vo verzoek om 's nachts bak te mogen jagen, we De wonden®! vcrooiieel De Roennondse Re Dinsdag uitspraak in c kende strafzaak tegen c wonderdokter Harrv Maasniel en veroordee gens de eis tot f 2( dagen hechtenis. Lemmen kannirnogg van het recht van c Hoge Raad der Nederl: Haag. De Gedeputeerden werden allen h De Provinciale State hebben Woensdag in gadering, by de i nieuwe zittingsperiode leden van Ged. Statoi heren Jos. Maen> Ch. Paulussen te Derks te Heythuize Oirlo, mr. R. Höp mond en Chr. Bux te De heer Jos. Maer. jaren lid van Ged. i thans opnieuw een zitl van vier jaren. Tot buitengewoon Stafen wees het provi opnieuw aan d9 heer J Maastricht. de mr. J. te KERKELIJKE D PAROCHIEKERK St. P Parochieactie: Viert opdat het Ryk van Chi Priester 7an de week: Ka Zondag, 6e Zondag n uur lm. M. Verbeek Mis van de H. Famil Gerrits; s u. voor de pa kindermis; 10 u. hoogm Congregatie; 3 u. kind Familie; 7 u. rozenhoed Maandag Zeven Broedc H. Rufina en Secunda, voor alle overl. parochi; altaar overl. fam. Bra 7 u. Gerrit van G er ven; Beerkens—vd. Heuvel; Hub. Janssen en zuster ikl.); 7 u. zielelof en rc Dinsdag, H. Pius, s.3C Janssen; 7 u. Gertr Geurtjens; 7.30 gest. j< Herman Janssen (iH); Engelbert Oudenhoven 1 Woensdag, H. Jtóann 6.30 en 7 u. lm.; 7.30 8.15 gest. jd. Hendrik Poels en zoon Martin huwelijksmis voorbruid.' "aas. Donderdag, H. Anacle Harrie Huisman; 7 u. G Pouwels; 7.30 M. van best. jd. Henri Camps. Vry'dag, H. Bonavent 7 u. Peter Gerrits; 7.30 van Ryswy'k, echte, en Zaterdag, H. Plecheln Vrouwhoogmis; 7 u. Gei .30 gest. jd. Peter Jc echtg. en overl. fam. (1 jd. ZEw. heer Henricus 6.30—7.30 biechten; r u rozenhoedje. VELTUM Donderdag Voilenberg. CONGREGATIE. Zon gaan de congreganisien naar Oostrum. PATERSKER Zondag6e na Pinks Missen zijn vandaag 1 v.d. Martelaren van Gorki van de Nederlandse mii provincie; volle aflaat; structie, 5.45, 6.30 en 7a hoogmis met preek; Cc achteraan beginnen; ie cc kerk, 2e bijz. noden; vespers, 5 uur pl. lof. Maandag: 6 u.voorovi vrou w van Martinus Hee; ouders Willemse-Hendi Dinsdag 6 u. uitstel Allerheiligste; te verdie laat; 6 u. t.e.v. StAnto voor overl. familie; 7.3 hoogmis tot zekjfitsnt overledene; s en s iov.I in Indië gesneuvelc;6.3o Woensdag7 u. voor u. Maria P. Cremers. Donderdag: 6.30 tot zei 7 uur Martinus Smits al Koordje. VrijdagSt. Bonaven leraar, volle aflaat; 0,30 1 heid; 7 u. tot bijz. intent Janssen als lid van 't pl. hoogmis; 8.30 Martini 4 u. gez. vespers; 5 u. k Zaterdag6 uur Wed v. Dommelen; 7 u. te.v, van 3—8 u. biechtloren. Deze wees 7 H. Kissen Frans8en. Iedere dig eer onze weldoeners. RECTORAiT HE Zondagóe na flnkst H. Mis tot by'z. intmtie; mis voor P.A. vanHeys' Maandag7.30 'oor zielen van het vagivuur Dinsdag: 7.30 totzek. Woensdag: 7.30 over Huisman—Pouwels. Donderdag7.30 ïartie overl. familie. Vrijdag: 7.30 vmr o\ Simons—Jacobs. Zaterdag7.30 *x>r 0 6—8 uur biechthor»; 7. O.L. Vrouw.

Peel en Maas | 1950 | | pagina 2