Algem. Missie-tentoonstelling voor het Dekenaat Venray. 4ld vóóiHaamste Buitenlands Overzicht Nieuws uit Venray en omgeving Zondagsdienst Boktoren. Van Zaterdagavond 8 uur tot Maarn dagmorgen 8 uur Dr. BLOEMEN Tolof. 463 Alléén voor spoed gevallen. Visites moeten aangevraagd worden vóór 12 uur. GROENE KRUIS Donderdag 6 Juli Consultatiebureau voor zuigelingen uit de KERKDORPEN GEVONDEN Kindorjasje, Vlakwatorweg no. m: broche, v.d. Vorle Langstraat 6; bank biljet van 10 gulden, Rongen Vlak- waterweg 14; portemonhaie, J. Püpers Leunen K 60; broche waarop vlinder staat, M. v.d. Berke, Kempweg 8; sleutel, Wmr. van Lierop, Hagel weg io; zilveren kruisje met kettinkje, van As, Veltum L 14; 6 kaartjes stopgaron, wed. Th. Swinkels Lang straat 72; rozenkrans-étui inh. f 4,85 Thissen Veulen H 36a; zakmes, Wmr. Thijssen Desselke 13; Vulpen (zwart en lichtgeel), J. Beerkens Langstraat na; zak met 50 kg kippenvoer, P. Bom, Charles Ruysstraat n: bank biljet van 25 gulden, Do Rumph Ilagelweg 2; 3 bandafnemers, Wmr. G. Seuren, Hofstraat nw. 2; bood schappentas met inhoud, M. Eibers Eindstraat 16; Stiftpen en zilverbon f2,50, v. LieshoutLangew. 14; vulpen, W. v. Meyel, Heide L 32; Doublé armband, Troifontain, Paterslaan 9; zilveren ring met rode steen, Tini Kateman Langstraat 15; vulpen (rood en zwart van kleur), Verhallen Lang straat 62. Noord-Limtmrgso K.A.B. ter bedevaart Op Zondag 2 Juli zal de K.A.B. van geheel Noord-Limburg ter bodevaart gaan naar O.L.Vrouw van Lourdes te Tienray. Do deelnemers worden aan het genadeoord verwacht te half tien, daar dan 'tot hunner intentie een hoogmis zal worden opgedragen. Het bestuur verwacht, dat de kath. arbeiders in grote getale zullen op trokken. Geslaagd Op het gehouden eind-examen boerenleergang te Roermond, slaagde M. v. Meijel, Merselo, G. Claessens, Ysselsteyn on J. Stevens, Oirlo. Kermis Ysselsteyn. Bii gelegenheid van de kermis zal de Fanfare „De Peelklank" te Yssel steyn Zondag 2 Juli een volksconcert geven. Aanvang 6 uur. Uitstapje Het technisch personeel van Huize „St Anna" heeft met hun vrouwen, op de dag van de Patroonheilige van de org. (St Petrus en Paulus) een uit stapje gemaakt naar Arnhem en om- goving, o.m. werd een bezoek gebracht aan de tentoonstelling „Mijlpaal 1950". Oostrum-—Venray één Zondagmorgen hield de afdeling Oostrum van de L.L.T.B. een ver gadering om goedkeuring te hechten aan het bestuursvoorstel om de econo mische afd. samen te smelten met Venray. Unaniem ging dit bestuurs voorstel er door, zodat in de toekomst wat do aan- en verkoop aangaat, deze twee afdelingen samengaan. Ongelukken aan de Maaslieeseweg De Maaslieeseweg was niet geluk kig deze week, allereerst was er een juffrouw dio van de liets viel en op twee plaatsen haar arm brak. Dan word er een jongetje zo door een tietser aangereden, dat hy een bloedigige snede aan zijn hoofd op liep en zich onder dokters handen moest stellen, terwijl jongeling no. 2 uit zijn bed viel en daarbij een arm brak. Stadskinderen op vacantie De K.A.B. heeft besloten evenals andere jaren, arbeiderskinderen uit de stad gelegenheid te geven een of tweo weken in onze gemeente op vacantie te komen, waardoor deze kinderen do gelegenheid krijgen eens wat bij te komen en hier op het platteland in een andere omgeving een aardige vacantie te genieten. Zij die een stadskind op willen nomon en dat zal practisch iedere K.A.B.-er doen, kunnen zich opgeven bü F. v. Elswyk, Kruisstraat 10; A. Arts, Gasstraat 22; J. v. Kessel, Overloonseweg 14; P. v.d. Bekerom, Oostsingel 6; A. v. Soest. Ylakwaterweg 2. Met wensen omtrent leeftijd en vacantietijd wordt natuurlijk rekening gehouden. Opening N"a een lijdenstocht van meer dan 5 jaren opende Zaterdag j.l. de Fa. Roefs in do Grotestraat haar nieuwe zaak in Lederwaren, die geheel naar de eisen van deze tyd is ingericht en oen keur van artikelen biedt. Natuurlijk waren er de traditionele bloemen en kwamen ve'en persoonlijk hun gelukwensen aanbieden by deze terugkeer in de Grotestraat, die nogal wat moeilijkheden heeft opgeleverd. Gesnapt Als verdacht van diefstal van een fiets ton nadele van W., vorige week aan de Paterskerk, werd door de Rijkspolitie aangehouden de minder jarige G.H., die naar Roermond werd overgebracht. Spuitbalwedstryd By goed weer zal op 9 Juli oen spuitbal wedstrijd gespeeld worden tussen het Politiecorps van Venray en onze Vrijwillige Brandweer. Volgende week zal worden bekend gemaakt, waar gespeeld zal worden en #tyd van aanvang. Yererende opdracht De beeldhouwer P. v. Dongen, is door Monumentenzorg uitgenodigd om de restauratie te beginnen van de beroemde St. Walburgiskerk te Arn hem, die geheel door oorlogsgeweld is verwoest en thans onder leiding van Monumentenzorg wordt hersteld. De K.J.M.V. fietst De K.J.M.V. hield deze week haar eerste buitendag, in de vorm van een wielerwedstrijd op gewone fiets over de Mereeloseweg, Engelse kerkhof en Bergweg, over 10 ronden, ongeveer 30 km. Na een hevig gevecht met trossen uitvallers won Fr. Poels deze ronde in 55 min., 2e werd M. Oymans, 3e Kronenberg en ie Fr. v. Gerven. Schutterij „Hot Zandakker". De Schutterij van Eijsden kreeg bij gelegenheid van haar 200-jarig bestaan een tegenbezoek van de Schutterij Het Zandakker, op wiens feest die van Eysden ze'n schitterend figuur sloegen. Maar ook Het Zandakker was niet mis, want by het defileren en excercoren kregen ze de tweede pry's. Voor hun commandant was er een ie pry's voor de beste indruk en de tamboers sloegen een ie en 3de pry's uit hun trommen. Het vaandel werd tenslotte om zijn mooie kleuren nog met een ie prijs beloond. MARIA GORETTI. Hioob bracht Zondag het toneelspel Maria Goretti" als een bijdrage voor het H. Jaar, als een feestspel ter gelegenheid van haar eerste lustrum en om de kleine Heilige te eren, die Zondag door Z.H. de Paus heilig verklaard werd. De zaal was geheel uitverkocht, iets wat we de laatste jaren bijna meer hebben gekend. Maar het spel verdiende dan ook een ruime be langstelling. „Maria Goretti" is een gevaarlijk stuk, gevaarlijk in die zin, dat er maar weinig nodig is, om van het geheel een afschuwelijke toneeldraak te maken met veel bloed en tranen, maar zondereen innerlijke entroering te wekken. Het leven van een heilige en speci aal van deze kleine heilige is altijd zeer moeilijk te vertolken en we zien hier ook, dat de schrijver het levensverhaal niet op de voet volgt, maar zich vrijheden veroorlooft, die o.i. aan de werkelijke waarde van dit levensverhaal afbreuk doen. Intussen heeft Hioob werkelijk laten zien, welk een hoogte het amateurtoneel bereiken kan, want zij heeft door dit spel velen ontroerd en meegesleept. Zy heeft dit spel werkelijk diepe inhoud gegeven en voor de talrijke bezoekers het een voudige boerenmeisje uit de Ponty'n- se moerassen zonder overdrijving en sentimentaliteit doen leven en hen iets doen begrijpen van haar stand vastigheid en deugdzaamheid. Het waren vooral Joh. de Brujjn, als de moordenaar Alessandro en Jo Oudenhoven, als Maria, die hier het leeuwenaandeel in hebben gehad en die hun zeer zware rollen byna voort durend de juiste uitdrukking gaven. Zonder valse pathos en zeetel ijk heden is Hioob er in geslaagd het drama, wat zich rond de H. Maria Goretti heeft afgespeeld, te doen herleven en zy heeft met dit spel een waar dige bijdrage geleverd voor het H. Jaar en een schitterend feestspel voor haar lustrum, dat velen nog zeker moeten gaan zien. Zondag a.s. is hiervoor nog ruim gelegenheid. Een apart woord van lof is hier zeker op ziin plaats voor de décor ontwerper Toon Kateman, die op juiste wijze de sfeer van dit stuk reeft weten te treffen. Aanbesteding Dinsdag vond onder leiding van architecten Gebr. de Vries de aanbe steding plaats van de heropbouw van de verwoeste woning van deheer'Th. Litjens, aan 't Laagriebroek te Leunen. De uitslag is als volgt C. Akerboom, Venray f 41.133, M. Poels, Venray 41.000,— Linsken8, Oirlo 40.100,— L. Maassen, Venray 39.240.— G.' Janssen, Venray 39.000,— A. Tacken, Oostrum 38.315,— P. Potten, Venray 38.250,— Gebr. Janssen, Venray 38.065,— Poels, Horst 36.945.- L. Coppus, Horst 36.895,- J. Keysers, Horst 36.560,— Gebr. Coppus, Horst 36.230,— J. Coppus, Hor8t 36.200,— J. Raedts, Oostrum 36.198,— M. Keysers, Horst 56.075,— Smits, Horst 35.653,— G. Brouwers, Horst 35.583,— Hoebern, Horst 35.455,— Na verkregen goedkeuring zal het werk aan do laagste inschrijver wor den gegund. Aanbesteding kerk'en priesterkoor te Oirlo Bij de Dinsdag j.l. te Oirlo gehouden aanbesteding van de herbouw van de St. Gertrudiskerk, werd tevens door Monumentenzorg de herbouw van het priesterkoor aanbesteed. Het eerste cijfer geeft de aanbesteding van de kerk, het tweede van het priesterkoor. De wederopbouw wordt uitgevoerd door de architecten Ir. Keyzer en de Bruijn. Dings, Castenray f 159.185 19.663 Geerats, Blerick 157.500 29.000 Nelissen, Venray 155.155 28.028 Akerboom, Venray 151.600 19.600 H. Oudenven Lzn. 149.999 19.449 Straus, Roermond 149.700 26.000 Verstraelen, Venray 148.603 25.000 J. Houwen J. Haegens Oirlo 148.500 16.750 Spreeuwenberg, Venlo 147.900 16.500 Delsing, Venlo 144.815 19.920 Cuppen, Horst 134.850 19.470 Peelen, Horst 134.700 19.500 GebrGeelen, Neer 133.000 18.000 Gebr. Oudenhoven, 132.990 19.025 Haegens—Martens, Horst 132.790 17.500 faP. Volleberg&Zn, - 128.894 18.019. 23 September-1 October 1950* Woensdag 28 Juni had in de zaal van Lunchroom Verheugen de eerste grote contact-vergadering plaats, waarbij alle parochies vertegenwoordigd waren door de geestelijkheid, de hoofdzela- tricen van de Pauselijke Missiegenootschappen en een of andere actieve persoon uit iedere plaats. Alléén Oirlo was niet ver tegenwoordigd. De Z.E. Heer Rector Halmans, secretaris van het Bisschoppe lijk Missiecomité, maakte bekend welke missionerende Ordes en Congregaties aan de tentoonstelling zouden deelnemen. Dat zijn de Paters Franciscanen, de grootste Missionerende Orde, waarvan bijna 300 Paters en Broeders in de Missie werk zaam zijn; de Witte Paters; de Paters Passionisten; de Paters van de H. Geest; de Paters Augustijnen; de Paters Montfortanen; de Paters Nobertijnen en de Priesters van het H. Hart. Besloten werd om Sint Willebrord, de grote Missionaris van deze streek, als Patroon te nemen voor de Venrayse Missieactie en Dekenale Missieweek. Pater Schreurs, bestuurslid van de Verenigde Missionarissen, zette daarna uiteen, wat er door de mensen van het ^Dekenaat gedaan moet worden om de Missieweek in iedere parochie of rectoraat tot een succes te maken. In de week van 2 tot 9 Juli zal in al de parochies en recto raten van het Dekenaat voor dit doel nog een vergadering ge houden worden, waar elke vereniging, standsorganisatie en vak bond vertegenwoordigd zullen worden door de voorzitter en nog een bestuurslid. Op die vergadering zal dan worden,over gegaan tot de oprichting van een Plaatselijk Missie-comité. Op 't VEULEN zal die vergadering zijn: a.s. Zondag 2 Juli, na de Hoogmis; in LEUNEN Zondag 2 Juli, 's avonds 7 uur; in MERSELO Maandag 3 Juli. 's avonds om 9 uur; in CASTEN RAY Dinsdagavond 4 Juli, om 9 uur; in OOSTRUM Woens dagavond 5 Juli, om 9 uur; in GEIJSTEREN Donderdagavond 6 Juli, om 8 uur; in WANSSUM Donderdagavond 6 Juli, om 9 uur; in BLITTERSWIJK Vrijdagavond 7 Juli, om 9 uur. De vergadering in de overige plaatsen zal nog bekend worden gemaakt. Op Woensdag 28 Juni is ook in een vergadering van de On derwijzersbond de a.s. grote Missieweek een voornaam punt van bespreking geweest. Er werd nog eens aan herinnerd, hoe de onderwijzers en onderwijzeressen bij hun onderrichtend en op voedend werk genoeg gelegenheid hebben om de aandacht van de kinderen zo nu en dan op de Missie te vestigen en hun te leren, hoe zij de Missionaris door hun gebed en offertjes kunnen en moeten helpen. Er zal een Missiecomité voor de schooljeugd worden opge richt, speciaal met de bedoeling om de kinderen op de grote Missieweek voor te bereiden. 2 millioen gulden aan asperges. Deze week eindigde de asperge- campage in Noord-Limburg. De op brengt is dit jaar zeer hoog geweest. In totaal werd op de veiling te Venlo voor een bedrag van ongeveer twee millioen gulden aan asperges aange voerd, hetgeen ongeveer het dubbele betekent van de aanvoer van vorig jaar. Belastingaangifte tot 31Jnli De termy'n van inlevering van de aangiftebiljetten Inkomstenbelasting 1949 en Vermogensbelasting 1950 (model B), die deze maand zyn uit gereikt, loopt pas op 31 Juli aan staande ten einde, ongeacht de datum van inlevering die hierop vermeld staat. Eerste steenlegging yan de nieuwe kerk te Wanssum. De H.E. Heer Deken van Venray zal morgen Zondag in Wanssum de ste steenlegging verrichten van de nieuwe kerk. Deze parochie zal dus binnen afzienbare tyd weer een nieuw Godshuis hebben. Niet zo rooskleurig is het gesteld met de finantiöle zijde. Een zware schuldenlast zal blijven drukken op deze betrekkelijk kleine gemeenschap. Pastoor Hoefnagels heeft daarom allo mogelyke middelen moeten aan grijpen om door buitengewone bijdra gen die last voor zyn parochianen lichter te maken. Een grootscheepse bedelactie: het houden van een loterij enz. zullen hopelijk het gewenste resultaat be reiken. Ook zal getracht worden, door Zondag aan alle goedwillenden de gelegenheid te geven werkelijk een steentje te metselen, een extra bedrag te vergaren. Ook zal er een optocht gehouden worden, waaraan vier mu ziekgezelschappen en alle plaatselijke verenigingen met hun vaandels en de schutterij van Geysteren zullen deelnemen. De ruiterclub zal de stoet openen. Na de eerste steenlegging zullende diverse muziekgezelschappen concer teren. Om uur speelt „Juliana" een voetbalwedstrijd tegen „Milsbeek", de sterke ie klasser uit de afdeling Nijmegen; de opbrengst is voor de nieuwe kerk en Pastoor Hoefnagels zal de aftrap verrichten. Melkersexamen Geysteren. Vanwege 't Rykszuivelconsulent- schap in Limburg had te Geysteren hot examen plaats van de melkers cursus, georganiseerd door de Coöp. Zuivelfabriek Venray. Geslaagd zyn de dames: Maria Bergmans, Truus Geerets, Toos Hen- drix, Mien Litjens, Tonia Litjens, Maria Linders, allen uit Geysteren en de heren Gerrit Geerets, Gerrit Janssen, Piet Janssen en Harry Janssen, allen uit Geysteren. Eén candidaat slaagde niet. Het examen had plaats op de boerderij van P. Hendrix. De theoretische lessen werden gegeven door H. Baltussen te Leunen en de practische lessen door G. Hu- bers te Overloon. Be Coöp. Veiling te Venlo over 1919. In haar jaarverslag over 1949 deelt genoemde vereniging mede, dat de totaal omzet in dat jaar bedroeg aan groenten f 13.328.461.08. Er werden 250 veilingdagen gehou den en de grootste omzet werd op 29 Aug. van het vorig bereikt, toen op één dag verhandeld werd voor f 344.324, de opbrengst van 245.000 kg. spekbonen, 518.000 kg. augurken en 150.000 tomaten. Voor vervoer van dit all6S was een trein met meer dan 100 wagons nodig. Verder schijnt men plannen te hebben om tot oprichting van een proeftuin te komen, waardoor de voorlichting verbeterd kan worden en men tevens een groentevakschool oprichten. Zwemmen en voetballen. Ter gelegenheid van het honderd jarig bestaan van Gennep zal in de feestweek op Zaterdag 5 Aug. een voetbalwedstrijd worden georgani seerd tussen de Kampioensploeg Limburgia en Fyenoord. Op Woensdag 2 Aug. wordt een zwemwedstrijd op lange afstand in de Maas georganiseerd, waaraan o.a. Ferdinand du Moulin deelneemt, die ook dit seizoen weer de tocht heen en terug over het Kanaal zal maken. Op Zondag 6 Aug. komt de paar densport aan bod in een geweldig concours, zoals we het hier nog niet gekend hebben. Mnzikaal Wanssum Muziekminnend Wanssum heeft op het concours in Herten, j.l. Zondag enkele opmerkelijke successen geboekt. Zo behaalde het dameskoor „Zang- lust" uit Wanssum, de eerste prys in de 3e afdeling, terwijl de fanfare de 2e prijs kreeg in de Ere-afdeling met 277 punten. Natuurlijk was dit succes aanleiding om beide verenigingen eens in de bloemen te zetten. P.J. Weys gehuldigd te Siebengewald Zondag j.l. hebben ze in Sieben gewald, de bloemen ook nog eens buiten gezet. Ditmaal voor P.J. Weys, die op grootscheepse wijze werd ge huldigd voor al zyn illegaal werk onder de oorlog, waarvoor hy de Bronzen Leeuw uit handen van Prins Bernhard mocht ontvangen. Weys, die door een bepaalde groep na de oorlog als verrader werd uit gekreten en zelfs vele maanden hiervoor gevangen zat, is wel op zeer bijzondere wijze gerehabiliteerd en het feest van j.l. Zondag heeft hem wel overduidelijk bewezen, dat zijn veel gevaarlijk en belangeloos werk onder de oorlog zeer werd gewaardeerd. Vijf wilde varkens geschoten en een levend gevangen. Vyf wilde zwijnen werden deze week door Milsbeekse jagers neerge schoten, terwyl een jong varken levend werd gevangen. Teneinde te trachten de gehele kudde onschadelijk te maken, zal men de komende nachten met het levend zwyn als lokmiddel de rest ervan proberen te vangen. 's Nachts verlaten de dieren het Reichswald en trekken de velden in, waar ze zich verzadigen meu aard appelen, haver, tarwe en rogge. Spoorweg viaduct op Soester- berg bij Grubbenvorst. Binnenkort zal het nieuwe viaduct in de weg Venlo—Horst onder de gemeente Grubbenvorst voor de spoor lijn Venlo—Nijmegen worden geopend. De thans in gebruik zynde overweg welke iets zuidelijker is gelegen, komt dan te vervallen. Naar een groter Weert. De gemeenceraad van Weert heeft zich accoord verklaard met de ont worpen herziening van het uitbrei dingsplan. Het plan voorziet in een uitbreiding der gemeente van 22000 inwoners tot een voor 35000 inwoners terwijl de mogelijkheid van verdere uitbreiding is opengelaten. van de afgelopen week Telegrammen worden duurder Met ingang van vandaag zullen de Nederlandse telegraaf tarieven aan de internationale prijzen worden aan- Dat betekent, dat voor een telegram van tien woorden (binnenland), dat tot dusverre veertig cent kostte, na 1 Juli zestig cent zal moeten worden betaald. Het recht van telegram adressen, dat in 1936 op twaalf gulden werd gesteld, zal eveneens met vijftig procent worden verhoogd tot achttien gulden per jaar. Tandartskaart voor zieken fondsleden Vrijwillig en verplicht ingeschre venen van ziekenfondsverzekeringen, die ieder half jaar hun gebit door fonds-tandarts laten controleren, zul len aanmerkelijke financiële facili- ciliteiten genieten by de bijbetaling voor bepaalde soorten tandheelkun dige hulp. Zy zullen per 1 Juli in het bezit worden gesteld van een nieuwe zogenaamde tandartskaart. Verzekerden, die hun gebit niet geregeld laten nazien, zullen voortaan zelf de kosten van zenuwbehande lingen, vullingen en althans ge deeltelijk kunstgebitten moeten dragen. De Ziekenfondsraad heeft deze maat regelen genomen in verband met de financiële toestand van dQ verzeke ringen en ter stimulering van een geregelde controle van het gebit in het belang van de volksgezondheid. De bijbetaling van een ongeregelde tandartsbezoeker boven dertig jaar voor een vulling wordt van f 0,50 tot f 2,— en voor een kunstgebit van f 25,— tot f 30,- verhoogd. HUURVERHOGING en BELASTINGVERLAGING De Tweede Kamer heeft deze week goedgekeurd het ontwerp Huurwet, waarvan de belangrijkste bepaling wel is, dat de huren van woningen, vóór 27 December 1940 gebouwd, met ingang van 1 Jan. 1931 met 15 pet. verhoogd mogen worden. Een voorstel van K.V.P. zijde om de huren te verhogen tot 20 pet. werd door de regering niet aanvaard. Als een compensatie voor dehuur- verlaging heeft de Regering voor stellen ingediend om enkele belasting wetten te veranderen, wat in feite neerkomt op belastingverlaging. Zo zal waarschijnlijk met ingang van 1 Jan. 1951 loonbelasting geheven worden tot een inkomen van f 5000,— inplaats van de huidige f 4000,— grens, terwjji grote sprongen in de tariefklassen der loonbelasting zullen vermeden worden, waardoor een loons verhoging niet automatisch een veel grotere belastingverhoging met zich brengt. De tarieven van de inkomsten belasting zullen ook soepeler gaan lopen. Het schoolgeld wordt drastisch ver laagd en voor de matige en middel grote inkomens zelfs tot de helft teruggebracht. Slechts zii, die een inkomen hebben groter dan f 30.000,— zullen het volle pond moeten betalen. Ook het registratierecht zal worden verlaagd, terwyl in de uitvoering van de omzetbelasting grote vereenvoudi gingen worden aangebracht en voor enkele artikelen zelfs geheel vrij stelling gegeven wordt. De Personele belasting wordt in die zin gewijzigd, dat de heffing van opcenten naar de grondslag der huur waarde komt te vervallen. Monument aan Beerse overlaat Eeuwen lang hebben overstromin gen van de Maas een groot gedeelte van ons land geteisterd. Hieraan kwam pas een einde, toen de waterstand van de Maas zodanig werd beheerst, dat de overlaat by Beers kon worden gedicht. Ter herinnering aan de strijd, die hier zo lang tussen mens en water is gevoerd, zal halverwege de weg van Grave naar Cuyk een ongeveer vyf meter hoog monument worden opgericht, voorstellende de figuren van drie dijkwerkers. Opdracht hiertoe is verstrext aan de beeldhouwer Peter Roovers te Heyen. Donderdag 13 Juli oni 12 uur zal dit monument worden onthuld door de Commissaris der Koningin in'Noord- Brabant. Men verwacht, dat daarbij o.a. enige ministers tegenwoordig zullen zyn. Financiering van boerderij bouw. Minister In 't Veld heeft schriftelijk geantwoord op een aantal vragen hem gesteld door het Tweede Kamer lid dr. Droesen over de toepassing der financieringsregeling woningbouw 1948 voor woongedeelten van boer derijen en kleine bedrijfspanden. De minister wyst er in zijn ant woord o.m. op, dat de mogelijkheid wordt geopend steun van het Rijk te verkrijgen voor de bouw van woon gedeelten van boerderijen en kleine bedrijfspanden. Het ligt echter niet in de bedoeling deze bepaling nog op te nemen in de financieringsregeling 1948. Zy is opgenomen in de premieregeling wo ningbouw 1950. Ten aanzien van de financiering van de boerderijbouw, merkt de mi nister op, dat het niet juist zou zijn in deze een regeling te ontwerpen die algemeen zou gelden. Indien de boerderijbouw zou leiden tot splitsing van bedrijven, bestaat er naar het oordeel van de minister evenmin aanleiding t. financiële steun omdat het algemeen belang niet ge baat is by verkleining der bedrijven De financiering van boerderijbouw by ruilverkaveling kan geschieden op de daarbij gebruikelijke wijze. De minister heeft de indruk, dat het vraagstuk van de financiering van boerderijbouw is terug te brengen tot het vraagsluk van de financiering van de door de oorlog vernielde boerderijen. Het overleg hieromtrent is in eon vergevorderd stadium. Door anto gegrepen. Dinsdag, is de 66jarige wielrijder A. v. B., toen hij op de Boschdjjk te Eindhoven wilde oversteken, dooreen auto gegrepen. In een ziekenhuis is de man later op de dag overleden. Korea Ginds ver in Korea is het dan los gebarsten. Terwyl in West-Europa langzaam, zeer langzaam, de landen elkaar igaan vinden in een verbond tegen het Oosten, is in Azië de troef kaart door Stalin op de tafel neer- Hier bood zich ongetwijfeld voor Rusland een schitterende kans om nog eens te proberen hoe ver de boog gespannen kan worden. Korea, een land, dat op het einde van de oorlog hals over kop door Rusland werd bezet en als gevolg van die bezetting een communistische staat is geworden, kon ternauwer nood in 1945 door de Amerikanen van een totale ondergang worden gered door een bliksemsnelle be zetting. Rusland en Amerika hebben de be zetting van dit land toen verdeeld op ongeveer de helft en terwyl in het Noorden de communisten de macht in handen kregen, werd in het Zuiden een democratische republiek gevestigd Deze Zuidelijke republiek heeft sinds het terugtrekken der bezetting een zware taak gehad. Immers, duizenden vluchten uit "het Rode Noorden, waar de mijnen lagen. Korea's kapitaal, waarmed.e practisch het gehele land gevoed werd. En zo zat het Zuiden practisch zonder economische hulpbronnen en werden verder overstroomt door de vluchtelingen. De oorlog in China kwam echter en Stalin wilde deze eerst tot een goed einde hebben. En'nu het dan zover is, dat practisch geheel China in rode handen is, mede door de zeer zwakke politiek van Amerika in Azië, was het tijd voor het tweede offensief Stalin, die geleerd door de fouten van Hitier, anderen voor zyn wereld revolutie laat vechten, gaf Noord- Korea de kans. En zoals in Europa zyn vazallen onherroepelijk gehoor zamen aan Stalins bevelen, zo ook in Azië. Zo werd dan de wereld opgeschrikt door het bericht, dat twaalf duizend kilometer van hier, de oorlog is uit gebroken. Een nieuwe opmars van communisme naar de wereldrevolutie. Wat nu... Slechts een land ter wereld is er, dat aan de Rode Vloed paal on perk kan stellen Amerika. En Amerika, dat in China zyn poli tiek zo jammerlijk zag mislukken, dat in Azië reeds ontzaggelijke fouten heeft gemaakt, waardoor in Burma, Indo-China, Vietnam, Siam en Malak- ka het communisme een goed geleide wederopbouw fti het honderd joegen burgeroorlogen, revoluties en binnen landse stry'd kan veroorzaken, moest wat doen. Want hoewel Rusland zich feitelijk nergens mee bemoeid, is het Rusland, dat de bevelen geeft, dat de wapens levert en dat de voorbereidingen treft. Een U.N.O. en een Veiligheidsraad kunnen dit toomloos geweld niet meer keren, slechts het bolwerk der demo cratie kan zyn macht inzetten. En dat is gebeurd, zy het met de officiële toestemming van een Veilig heidsraad en een U.N.O.waar het wegblijven van Rusland alle besluiten feitelijk overbodig maken. Niet van plan om als Engeland in 1938 in Munchen, een dictator om vrede te bidden, heeft Amerika haar strijdkrachten bevel gegeven Zuid- Korea te helpen en de luchtmacht is reeds tot actie overgegaan. Bovendien heeft Amerika resoluut een einde gemaakt aan haar aarzeling over China en de vloot heeft opdracht gekregen Formosa, het laatste bol werk van het nationale China, te beschermen. Wat nu het einde zal zijn, weet niemand, maar Rusland heeft ge merkt, dat zyn neergelegde kaart overtroefd is en dat Amerika niet meer van plan is uit de weg te gaan en doelbewust de koude oorlog wrede werkelijkheid laat worden, als Rus land zijn politiek van nu niet ver andert. Men kan nog alle kanten uit, maar Rusland zal de eerste stap moeten doen. Voor We§t Europa is het een les, om steeds paraat te blyven. Met een grens die practisch overal grenst aan die van Ruslands vazallen, kan van alles gebeuren, speciaal in Duitsland. De grootste voorzichtigheid en de meest innige samenwerking zal nodig zyn om sterk te staan in het gevaar. KERKELIJKE DIENSTEN PAROCHIEKERK St. Petrus-Banden Zondag, 5de Zondag na Pinksteren feest van Maria Visitatie, 6 uur lm. overl. fam. Janssen—vd Kerkhof, 7 uur overl. fam. Turkenburg, s uur voor de parochie, 9 uur kindermis, 10 uur hoogmis, 3 uur kinderlof, 1 uur lof en rozenhoedje. Maandag, H.Leo, 6.30 zielemisvoor alle overl. parochianen, Gerard Muskens en zoo gest. jg. Frans Peete Waeter (1H), 8.15 gesl Voort en Camps (3kl), en rozenhoedje Dinsdag, H. Mis van Paulus, 6.30 Gerard var Gertr. Wagemans-Geurt j jg. Joh. Peeters en oud gest. jd. Joli. Poels, c en zusters <3ekl) Woensdag, H. Antoni caris, 7.30 overl. ouder Vermeulen en Elis. vd Marg. Vaske, 8.15 gest Smits, Magd. Poels en z Donderdag, octaafdaj en Paulus, 6.30 lm. 7 Ham Pouwels, 7.30 M. gest. jd. P. J. Rutten, 0 deron (ïkl),6-7 biechter Vrijdag, ie Vrijdag, Johannes Willems en .30 gest. hoogmis t.e.v. Jezus, 8.t5 lra., 7 u. lol Zaterdag, H. Cyrilluse .30 O.L.Vrouw-hoogmis overl. fam. Jeuken, 7.3 Martin Jeuken, s.r> ges Janssen en zuster Johar pl. huwelijksmis bruids van Eooy, 5.30-7.30 t Marialof en rozenhoedje H. Familie voor de jon 7 jaar. VELTUM. Duwprlag Anny Vollenberg. KATECHISMÜS de 1 de 3de en 4e klas leere de 61 e en de hoogste kl; RECTOR ALT III de Zondag nj, Pink van Maria Visitatie, 8 1 u. hoogmis P. A. v.Heii"; Maandag 7.30 ffmdrik Dinsdag 7.30 llendri Woensdag 730 j verl. Willems. Donderdag 7.30t,b.i. 6 Vrijdag, ie Vrijeag, 6. H. Communie, 7.3( over sen—Jeuken. Zaterdag, feest II. Elis terzaterdag, 7.30 tdanh O. L. Vrouw en H. H 6—8 biechten, 7.30 lof. PATERliKERl Zondag, 5de Zon lag nr feest van O.L. Vrouw L met instructie: 3.45, 6.; Miepie Arts; 9 uur hoogi Communiceren vo< raan 1 collecte Paterskerk; 2de 4.20 gez. vespers; j; uur 1 H. Kruisweg. Maandag 6 uiir ter Antonius tot zekeie intei Dinsdag 6 uur uitstell Allerheiligste; 6.3j) voo terugkeer; 7 uur t.e.v. S 7.30 Arnold Coendbrs; 7. Cremers; 7.30 hqogmis St. Antonius; s uur oa 6 30 lof ter ere va 1 St. 1 Woensdag 6 uur over uur ter ere van St. Josef tinus Smits, als li l van Donderdag 6.30 overle 8.30 Martinus vdr^el; 6 Vrijdag, ie Vrijdag var 6 uur zekere intentie; 6.: ter ere van 't H. Hart 7.30 pl. gez. H. Mis - Hoedemakers; 8 uur ov 8.30 Wed. Vergeldt; 6. eerherstel aan 't fi. Hart Zaterdag 7 uur Joh. lid van 't Koordje; s.30 3—s biechthoren; deze Missen vcor Antoon Fran dag een H. Mis voor onze DERDE ORDI Zondag 2 Juli om 10. i" vergadering voor de ma uur vergadering voor d Wy verzoeken de Ied< aats te némen in de waarop 't nummer van aangegeven, en niet a< kerk te blyven zitten. PAROCHIEH. Catharlm Zondag, sde Zondag na feest van Maria's Visitati- niteit van St. Petrus en-! H. Mis voor de parochie, Maria Goumans-Janssen: mis voor de overl. ouders Jenniskens; 3 u. maandoll dingsuur. Heden uitsluit* collecte voor de kerk. Maandag 7.30 sol. gez. j Smits. Dinsdag 7.30 gest. jg Claessens. Woensdag 7.30 gest.jg. van Rens. Donderdag 7.30 gez. Litjens. Van 7.30-8.30 gelegenheid om te biecht Vrijdag, ie Vnidag, van 7 uur H. Mis Thfc.-aora L hoogmis t.e.v. het Allerl Jezus, tot intentie van he toe offeren en alg«m. H. Zaterdag, 7.30 gez. jg Marcellis. Biechter 6-7.31 rialof. A.s. Zondag cdlecte 1 Pieterspenningen uerste 1 Communie; 7 u.leeimis; s. waaronder H. Comnunie d en hernieuwing de: doopb 10.15 leesmis. PAROCHIEKEIIK 00, Zondag: vandajg 5de Pinksteren; feest v.h. 1 Maria aan hare ni< ht Elis H. Communie; 7.30 en 10 H. Missen; 3-4 u maant biddingsuur; onde: het voor de vereniging van ai Maandag: 7.30 b»t. zm Jacobs. Dinsdag: 7.30 best. zm Tacken en WilbelninaVe Woensdag7.30 best. zm. Derks; 7.30 rozenkrans v volgden om hungilool. Donderdag7.3( best. Bern. v.d. Berg. Vry'dageerste "rjjdag 7.30 H. Mis t.e.v. o.L.\ Oostrum uit danklaarheic Zaterdag7.30 bust, zm Broeren en echtgeiiote; 7.3

Peel en Maas | 1950 | | pagina 2