VERF Alles smaakt BETER met ROOMBOTER BEZOEKT Zondag 25 Juni te Blitterswijck lim êóekkóudlny ^a. u. d. fflunckhof. IQmiay de iïiótóiumUUi{den is de motor van Uw zaak! SPORT Inmaakglazen H$aac&chumnq. Centralisatie Behangselpapier F. W. HENDRIKS zorgt dat hij geruisloos loopt en 'n juist overzicht geeft van de gang van zaken! Tabellarische boeken Kasboeken Ordners Opbergmappen en -dozen Losbladige boeken Kaartendozen en -kasten Vulpennen Ball-Points Vulpotloden Maak het U gemakkelijk Speciale formulieren medewerkers. Toen echter werd Henschenius weldra door een ziekte overvallen, die hem te grave sleepte. Op 3 October 1680 werd hy tijdens zyn arbeid te Antwerpen door een duizeligheid overvallen. Een beroerte had de tachtigjarige grijsaard getrof fen. Geneeskundige hulp kon geen afdoende genezing meer brengen. Een van zijn benen bleef lam, maar zyn hoofd herwon de helderheid, waar door deze grote geest zich geken merkt had. Hij hervatte zelfs zyn dagelijks werk wederom en bediende zich, om van de ene plaats naar do andere te begeven, van oen rolstoel. Maar op 5 September 1081 midden onderzijn studie word hy andermaal door een beroerte getroffen. Op 11 September 1681 overleed hy vroom, zacht en kalm in de armen van zyn trouwe vriend en medewer ker Papebroch. De bekende historicus van het Bisdom Roermond, Habets, aan wie wy vele gegevens ontlenen, zegt van hem „Na zes en veortig jaren lang deel te hebben uitgemaakt van een der nuttigste genootschappen der wereld, na stichter en instandhou der te zyn geweest van datzelfde genootschap, na vele boekdelen te hebben samengesteld, na wijdlopig stof geleverd te hebben tot de sa menstelling van vele andere boeken mocht de roemrijke Limburger, gelyk een held, getroffen in het midden der victorie, zyn grijzend hoofd zegepralend nederleggen op zyn onsterfelijke slaglaurieren, zeker, dat de aarde hem niet zou ver geten." Als de aarde hem niet mag ver geten, dan ook zeker niet het schone dorp, dat hem het levenslicht schonk en hem moet blijven eren als een van zyn grootste zonen. Het zou daarom mooi zijn, als op oen of andere wyze zyn gedachtenis wederom levendig gehouden bleef als een voorbeeld voor onze jongeren vooral, opdat zij zien en weten, wat energie en ware christelyke vroom heid vermag uit te werken. En moge er ook eens iemand op staan, die het leven van deze man in alle finesses schetst. Wij moesten ons uiteraard beper ken tot de grote lijnen en wij lieten zelfs onvenneld de verschillende andere werken, die hy schreef en de vele andore arb'oid, die hij verrichtte tot eer van God on het heil van de zielen. prachtkleuren, hoge flans. Enorm uitstrykvermogen. Zakselvrij. strijkt zonder moeite de bus ledig tot op den bodem. Dit is een groot voordeel. Neemt eens proef. Het bekende adres Schildersbedrijf Langstraat a gz F. W. HENDRIKS Let op het huisnummer. Handboogsport. Zondag 18 Juni werd op do doelen van St. Oda het tweede districts concours gehouden van de Vriend schap, district XI. De uitslag was als volgt: ie zestallen: ie St. Joris, Leunen, 231 punten 2e St. Oda, Venray, 199 3e St. Antonius, Halfweg 103 4e St. Hubertus, Merselo 100 ie De Eendracht, Veulen iao 6e St. Anna, Venray 187 7e Diana, Venray i«i «e Batavieren, Castenray 176 <>e Willem Teil, Oirlo 107 10e St. Jozef, Holthees mö 11e St. Agatha, Ayen 131 126 Uitspanning, Griendtsveer. 128 p. 26 zestallen: ie St. Antonius, Halfweg 173 punten 2e St. Oda, Venray 170 3e St. Joris, Leunen i4<> 46 St. Hubertus, Merselo 135 ie Willem Tell, Oirlo 131 oe St. Anna, Venray 130 ~e Batavieren, Castenray 117 8e Diana, Venray 114 •>e St. Agatha, Ayen 103 1 oe De Eendracht, Veulen 01 11e Uitspanning, Griendsv. 86 12e St. Jozef, Holthees 85 3e zestallen: ie St. Antonius, Halfweg 160 2e St. Oda, Venray 149 3e Willem Tell, Oirlo 120 4e St. Anna, Venray 120 ie Batavieren, Castenray 107 no De Eendracht, Veulen so 7e St. Joris, Leunen si 4e zestallen: ie St. Oda, Venray 127 2e St. Antonius, Halfweg 123 3e Batavieren, Castenray 104 4e St. Anna, Venray 78 se De Eendracht, Veulen 62 oe Willem Tell, Oirlo 57 Personele wedstryd ie J. Wijnhoven, St. Anna 26 26 M. Aben, St. Antonius 5 rozen 3e P. van Dooren, St. Agatha, 5 vieren ■ie P. Aarts, St. Antonius 5 drieën ie J. v. Mullekom, Griendtsv. 4 tweeën 6e L. Coopmans, St. Anna 4 eenen. Drietallen: ie St. Joris, Leunen 65 p. l.b. 1-1 2e Batavieren, Castenray 65 p. l.b. 13 36 St. Antonius, Halfweg 57 punten. zending, die God haar opdroeg. De verdediging van de kuisheid, dat is de les van haar dood. Moge deze prediking en deze zending ryke vruchten dragen. H. Maria Goretti, bid voor ons. ontvangen een grote party. Koopt nu om straks teleurstelling te voorko men. V, 1. 3/4 1. 1 1. I1/» 1. 2 1. 27 Ct 20 Ct 36 Ct 43 Ct 48 Ct met deksel. Losse ringen, deksels, beugels. Beleefd aanbevelend, Schildersbedrijf Langstraat a gz F. W. HENDRIKS Let op het huisnummer. VERBOD VAN LOPEN IN DE BOSSEN. De Burgemeester van Venray brengt nogmaals ter algemene kennis, dat het, met het oog op het grote brand gevaar, verboden is in d9 gemeente- bossen zich op te houden. Aan de bossen zyn plaatjes aange bracht „Verboden toegang". Aan dit verbod zal streng de hand worden gehouden en by overtreding onmiddellijk procesverbaal worden opgemaakt. Tegen degenen, die de geplaatste bordjes mochten verwijderen, ver plaatsen of beschadigen, zal met strengheid worden opgetreden. Venray, 14 Juni i9io De Burgemeester voornoemd, P. PUBBEN l.b. VERBOD VAN ROKEN, ter voorkoming van gevaar voor bos-, beide-, gras- en veenbrand. De Burgemeester van Venray her innert de ingezetenen aan het besluit van Burgemeester en Wethouders, dd. 11 Juni 1923, waarby ingevolge het bepaalde by artikel 429 sub 4 van het Wetboek van Strafrecht is verboden het roken in alle bossen, veen, turf en heidegronden en tot op een afstand van tien meter hiervan op alle daardoor, daarin, daarlangs of daarby gelegen wegen, voetpaden of open plaatsen of terreinen. Dit besluit is op de wyze bedoeld artikel 203 der Gemeentewet, dezelfde dag afgekondigd en onmid dellijk in werking getreden. Aan dit besluit zal zeer streng de hand worden gehouden en bij over treding onmiddellyk procesverbaal worden opgemaakt. Venray, 14 Juni 1950 De Burgemeester voornoemd, P. PUBBEN l.b. Pensioen voor de arbeiders in de bouwbedrijven Met het bedryfspensioen voor de bouwnijverheid is het zover, dat enkel nog gewacht moet worden op de ministeriële bekrachtiging volgens de op 17 Maart 1949 aanvaarde wet betreffende de verplichte deelneming in bedrijfspensioenfondsen. Inderdaad zal hier, voor de bodrijfs- genoten in de hoofdbedrijven (utili teitsbouw, water- en wegenbouw) straks sprake zijn van verplichte deelneming, maar voor de bijna twee honderdduizend werknemers waarom het hier gaat, betekent dit in feite géén iinanciële last. Het College van Rijksbemiddelaars heeft nameljjk goedgevonden, dat de door de bouw vakarbeiders op te brengen pensioen premie van f 1.20 per week wordt opgevangen in een gelijkwaardige loonsverhoging. De werkgevers, die met f 1.20 per week de andere helft van de premie bijdragen, mogen die doorberekenen in hun prijzen. Met de totstandsoming van dit Bedrijfspensioenfonds voor de Bouw nijverheid die binnen redelijke tijd mag worden tegemoet gezien zal het Nederlandse bedrijfsleven zyn vierde bedryfspensioen rijk zyn. In de landbouw, alsmede in het groot- en het kleinmetaalbedryf kent men reeds zulk een ouderdomszorg. Voor de bouwnijverheid gaat het fonds golden voor alle mannelijke werknemers, die onder een loonrege ling vallen. Dit dan voor wat betreft de zogenaamde hoofdbedrijven. De nevenbedryven als daar zyn patroons en arbeiders in het stucadoors, steen houwers- en granitobedrijf alsmede ook patroons en arbeiders der tim merfabrieken kunnen als zelfstandige groep deelnemen in dit pensioenfonds. Die deelnoming kent ook hier ver plichte binding. Treedt het bedryfspensioen eenmaal werking, dan zal een bouwvak arbeider die van jongs af in het vak gezeten heeft aanspraak kunnen maken op een pensioen van een goede 650 gulden per jaar. Hierbuiten staat dan nog de thans in practyk zijnde noodvoorziening-Drees. "Wat hiermee mettertijd zal gebeuren en in hoe verre er een algemeen basis-pensioen voor de Nederlandse werknemer, respectievelijk voor de Nederlander het algemeen komt valt op dit moment niet te zoggen. Streekactie tegen de ZWARTE RAT Dit jaar organiseert de Planten- ziektenKundige dienst wederomstreek- acties ter bestrijding van de zwarte rat. De acties zyn voor Limburg vast gesteld van 26 Juni t/m 1 Juli en voor Noord Brabant van 3 t/m 8 Juli. Aangezien locale bestryding van rattenhaarden wel tydelyk succes kan hebben, doch niet afdoende is, omdat de bestreden haarden weer spoedig worden ingenomen door nieuwe families uit de omgeving, is men tot het voeren van dergelijke streek- acties, die uiteraard een veel uitge strekter gebied bestrijken, overgegaan. Nu de oude oogst voor een groot deel is verbruikt, is de periode aan- 1 gebroken, waarin de zwarte rat, oen gevreesde vijand van de oogst, die straks zal worden binnengebracht, te lyf moet worden gegaan. Omdat de landbouwschuren thans practisch leeg zyn, is er weing voedsel- keuze voor dit ongedierte en te gretiger zal het nu aanvallen op het uitgelegde vergiftigde lokaas, de z.g. torpedo's, dat zyn in kranten papier verpakte graankorrels, vergif tigd met het gevaarlijke zinkfosfide. Deze verpakking voorkomt morsen by het uitleggen en aangezien de zwarte rat de inhoud geheel opvreet, zyn de gevaren voor andere levende wezens vrijwel nihil. De torpedo's zijn practichs onbeperkt houdbaar, zodat een eventueel restant ook voor nabehandeling uitstekende diensten kan bewijzen. De verblijfplaats van de zwarte rat is bekend het gehele jaar door ver- vertoeft hy op zolders, vlieringen en daken. Dat zijn dus de plaatsen, waar men de torpedo dient te deponeren. Om te voorkomen, dat het dier ermee gaat slepon, moet men de torpedo's op de door hem geregeld bezochte plekken vastspijkeren of vastnieten. Belanghebbenden bij de strijd tegen de zwarte rat - vooral de land bouwers dienen hun speciale klach ten of wensen alsnog ten spoedigste op te geven by de gemeente, die voor aanschaffing en verspreiding der torpedo's zorg draagt. De tijd dringt; men bedenke, dat slechts een krach tige actie, over een uitgebreid front en op het juiste tijdstip gevoerd, de gelederen van de zwarte rat zal kun 11 en dunnen. Inzegening veldkapel aan het Overbroek. Zondagmorgen had aan 't Over broek te Leunen de plechtige inzege ning plaats van de veldkapel, toege wijd aan St. Barbara en St. Antonius Abt, dat van zijn oorlogswonden werd hersteld. In een processie, met aan 't hoofd de Fanfare van Leunen, Jong Neder land, Jonge Garde en de bewoners van deze buurt, trok men naar de gerestaureerde kapel. Pastoor Yorstermans zegende de kapel en de beide nieuwe, kunstvolle beelden in, waarna Pater Adriaan de feestpredikatie hield en het leven van de beide heiligen schetste. De heer P. J. Weys bracht namens de buurtschap dank aan allen, die de oude, troosteloos vervallen kapel weer in do oude sfeer en glans her steld hebben. Deze vernieuwde kapel moge een tastbaar bewijs zijn van een gezond, bloeiend godsdienstleven van deze buurtbewoners, wat ook hun voor ouders deed besluiten voor 500 jaren terug deze kapel op te richten. Dank bracht spr. aan de architect Colsen en de aannemer Pijpers, maar vooral aan de beeldhouwer P. van Dongen, de kunstenaar van erkende reputatie, die met zoveel banden verbonden is en zal blyven aan het Land van Peel en Maas, hier echter niet als hersteller, maar als schepper van twee nieuwe kunstproducten. Moge de beelden dezer heiligon bij de voorbijgangers dezelfde religieuse gevoelens opwekken als de vroegere deden, aldus besloot de heer Weys zijn toespraak, waarna de plechtig heid afgelopen was. wordt doorgevoerd Zaterdagavond was er een verga dering belegd in zaal Wilhelmina, voor de leden van de Boerenbond, afdeling Venray-dorp. Het was maar goed, dat het be stuur voorzien had dat er de regle mentaire meerderheid van de leden niet aanwezig was voor het nemen van een belangrijk besluit, want blij kens de oproepingen zou dan een uur later de tweede vergadering plaats vinden, hetgeen ook gebeurde. Voorzitter H. Janssen, gaf een duidelijke uiteenzetting, hoe een sa mensmelting van de economische af delingen, Venray en Oostrum niets dan voordeel kan opbrengen, immers do pryzen van de Aan- en Verkoop vereniging van het dorp waren steeds duurder dan in de andere afdelingen. Het is zo, dat hoe meer leden en hoe groter de omzet is, hoe lager de prijzen zyn. De afdeling Venray bestaat uit 100 leden, omdat voor jaren terug al reeds de leden die wel tot het gebied van de afdeling behoren, lid zyn geworden van Oostrum en Merselo (bewoners van Brukske, Lull en de Hiept). Hét advies van Roermond (de heren Saelemans en Mertens) is dan ook, dat de enigste weg is samen te wer ken m6t Oostrum. Het bestuur heeft dan ook reeds contact opgenomen met het bestuur van deze afdeling. De concurrentie wordt groter, zo zyn binnen het gebied van de afdeling Venray 4 maalmolens. De handel in in granen enveevoeder is zo con currerend, dat de contributie van Venray al voor jaren terug verhoogd moest worden met 1 gulden boven de 5 ha en daaronder met 50 cent. In de toekomst zal het zo gaan, dat al wordt Vpnray een filiaal van Oostrum, het pakhuis naar behoefte open zal zyn. De eierinpak blyft be staan en de standsorganisatie blyft eveneens ongewijzigd. Unaniem was de vergadering van oordeel, dat het bestuur de plannen maar moesten verwezenlijken. Zo gaat men ook op deze tak van het boeren-organisatiewezen centra liseren, tot voordeel van de boeren stand. Wat een prachtsortering. Komt U ook eens kijken Niets ver- ilicht U. Het meest bekende en leste adres is: Langstraat a gz Let op het huisnummer met elk gewenst aantal kolommen en in alle dikten met diverse liniaturen folio, kwarto, octavo, giro en wissel in degelijke maar goedkope uitvoering voor alles een passend systeem doelmatig ingericht „Salto"- en „Atho"-banden eenmaal geprobeerd, nooit anders be geerd. Het gemakkelijkste en voorde ligste voor elke administratie met bijbehorende systeemkaarten in elke afmeting. Ideaal voor klanten- en voorraad administratie zyn kwaliteitsartikelen koopt ze dus in een speciaalzaak. Naast ervaring wordt U daar een uitgebreid sortiment geboden waardoor U de juiste pen voor Uw hand krijgt. En de pryzen vallen mee. Gouden pennen, onder volle garantie, v. a. f 12. Schitterende sets, (vulpen en vulpotlood) in moderne kleuren reeds vanaf f 13.50 ruime sortering reeds vanaf f f.25 kwaliteitsmerken nuttige cadeaux reeds vanaf f 1.25 met perforators, nietmachines, brieven- mandjes, prullebakken, vloeirollers, inktliniaien, sponzenbakjes, brieven- wegers e.d. Zij besparen U tijd, ongemak en geld voor Uw interne boekhouding, zoals loonadministratie, prijscalculatie enz. worden in onze drukkerij, volgens Uw eigen ontwerp vervaardigd. - Gaarne willen wij U hierover inlichten. SPORTTERREIN AANVANG 2.30 UUR

Peel en Maas | 1950 | | pagina 2