VERF mmMUN KASBOEK LEERT ME NU WEL roC deGruyter www* Bas en heidelanden. Geiten fokkerij. Twaalf maal kraaide Zaterdag de Rode Haan Wielersport <9 wiptinzinqw Inmaakglazen Behangselpapier F. W. HENDRIKS Vroeger dacht ik: De Gruyter overdrijft met dat spectakel over cassabons, was even keurig en schoon en het hotel, waar we in een bus naar toe bracht werden, lag juist aan het Victoriameer, oen der schoonste deelten van Afrika. Evenals op het vliegveld waren hier in het hotel alleen negerbedien den, die geregeerd werden door een, hoogstens twee Engelsen, maar alles liep op rolletjes. Met 2 man kregen we een neger ter beschikking, die volkomen voor je zorgde. Hy bezorgde ons dan ook heerlyke thee en hielp ons later met een uitgebreid diner van Afrikaans Engelse samenstelling, dat we ons goed lieten smaken. De gehele verdere avond zat de neger voor je hotelkamer en men kreeg uitdrukkelijk het consigne mede, hem alle karweitjes op te laten knappen. Trouwens de meeste wen son voorkomt hij al. Staat men in Holland voor het minste of gerinste met zijn hand open, hier is het ten strengste verbo den zelfs maar een sigaret aan deze kleurling te geven, die trouwens ook niets verwacht en grote ogen opzet ais een blanke zich eens dank baar zou tonen. Eerlyk moet ik U zeggen, dat de meeste Hollandse jongens dit hele gedoe nogal vreemd vonden en zich absoluut niet konden verenigen met do Engelse zienswijze, dat men de kleurlingen zo op eon afstand moet houden, met het gevolg dat do negers, of naturellen, zoals men ze hier noemt, nogal wat te roken kregen. Uit bovenstaand blijkt dus wel duidelijk, dat de Engelsen evenals trouwens do Zuid-Afrikanen een strenge afscheiding houden tussen zwart en blank en hierover hoop ik U later nog meer te kunnen vertellen, als we eenmaal wat ingeburgerd zijn. Intussen wachten de Hollanders maar eens af hoe een en ander in zijn werk gaat. In ieder geval 'smor- gens om vyf uur zat de neger al op de mat voor de kamerdeur en schonk weer oen prima kopje thee in. Dan ging het weer in de autobus naar het vliegveld, waar de Dakota al stond te draaien en enkele minuten daarna vlogen we al laag over het Victoriameer, een toch, die meer dan een uur duurde, zodat dit meer dus ongeveer 400 km lang is, een kleine Noordzee in Zuid Afrika. Nu we de evenaar zyn gepasseerd, (dit heugelijke feit werd gevierd met een glas lauwe limonade) begint de intense hitte wat af te nemen en het wordt heerlijk weer. Naar Transvaal De jongens beginnen het vliegen moe te worden en als we omstreeks de middag in Endola landen, waar we wat eten. zijn we bly, dat de reis haast ten einde is. Ik had me vliegen altijd veel opwindender voorgesteld, maar het is bijna even vervelend als een lange treinreis, waarbij boven dien het naar beneden kijken zeer vermoeiend is. Ilier in Endola regeert een Engelse dame de negers met een klein stokje en in het hotel is in een minimum van tijd een klein maar fijn Afri kaans souper klaar gemaakt. Van deze hele tocht herinneren de meeaten zich enkel maar het eten en inderdaad het was voor het grootste deel instappen, uitstappen en eten. Kwart voor een zitten we al weer boven de wolken, die als dikke donzen dekens liggen opeen gestapeld in' de blauwe lucht van Zuid-Afrika. En voort ging het naar Sallisburg in Zuid-Rhodesia, de laatste etappe plaats voor Johannesberg, het eind punt. Ook hier was weinig te zien. Het is opmerkelijk, hoe alle vlieg velden op elkaar gelijken. En ook hier kruipen de negers weer voor een Engelsman, die breed en pontificaal uit zjjn zetel rees om het onvermij delijke eten klaar te gaan maken, De jongens worden stil en men hoort het lijflied van „Barbara" maar een enkele keer meer. De meeste verlangen naar 't einde van de reis. Maar niettemin wordt er koffie gedronken met liters. De holland8e klontjes suiker kent men hier niet. Een reus van een suikerpot nodigt tot veelvuldig gebruik en men kan zoveol nemen als men maar wil. Tegen de avond verlaten we het stoffige vliegveld en de laatste etappe is begonnen. Pretoria trekt diep onderons voor bij als oen grote lichtvlek en de piloot draait een extra rondje boven deze stad, die fonkelt van licht en dan zien we tegen half acht aan de einder het licht van Johannesburg, het einddoel van onze vliegtocht over Europa, Azië en Afrika. Klokslag half acht landen op het grote vliegveld van deze mil lioonenstad en nemen we afscheid van onze rode Dakota, die ons veilig en wel duizenden kilometers van Venray heeft gebracht. De douane is zo met ons klaar en dan horen we het eerste zangerige Zuid-Afrikaans, dat zo wonderwel op het Nederlands lijkt, maar zo moei lijk is te spreken. We zijn nu in het land van Sarie Mareis, dat ons zeer vriendelijk ont vangt en waar een nieuwe toekomst voor ons open ligt. Vaarwel Venray, het ga U goed en tot een gelukkig weerzien JAC. VAN DEN MUNCKHOF, Postbox 386, Springs, Transvaal, Zuid-Afrika. terug het 121/,jarig bestaan herdacht, Zaterdag heeft men een selectie keuring kunnen houden, alwaar al weer de beste beestjes werden voor geleid. Slechts 23 geiten hadden de be vrijding gehaald en deze dieren waren zo schaars geworden in deze streek, dat de Bond ze in bescherming had genomen. Thans telt do vereniging weer 28 leden met een totaal van 33 geiten. Ook de Kring is groter ge worden en naast Venray gaat ook Overloon thans meedoen. De Rijksveeteeltconsulent, J. van Oers uit Roermond en de secretaris van de Prov. Limb. Geitenbond waren speciaal naar Venray gekomen, om hun deskundig oog over de aange voerde dieren te laten gaan. Drie stuks stamboek- en premie geiten werden afgevaardigd voor de Nationale Tentoonstelling in Den Bosch, die op 15 September a.s. zal worden gehouden. Een grote eer voor de Kring Venray, daar slechts to stuks door de Provinciale Geiten- bond Limburg ingezet mogen wor den. Na de keuring bracht de Rijksvee teeltconsulent van Oers, het navol gende verslag uit. Cat. i Lammeren ie pr. Hendriks, Overloon; 2e Piet Everts, Venray; 3e Smits, Venray. Cat. 2 Lammeren ie Adriaans, Overloon; 2e Barents, Venray; 3e Janssen, Venray; 4e Adri aans, Overloon. Cat. 3. eenjarige ie Adriaans, Overloon; 2e P. J. Willems; 3e P. Vollenberg; 4e Barents se P. J. Willems, allen te Venray. Cat. 4. ie Adriaans, Overloon; 2eP.Jacobs Venray. Overlopers ie Hub. de Jong, Merselo. Melkgeiten, 3 jaar en ouder ie Wed. Minten; 2e A. v. Duinho ven; 3e P. Everts; 4e A. v. Duinhoven allen te Venray. Wederom opleving. Zaterdagmiddag hield de Bond van Geitenhouders in de Kring Venray een keuring op de binnenplaats van haar clublokaal by den heer P. Vol- leberg aan de Henseniusstiaat. Do Kring Venray, die na de oorlog I zoekingen Ruim 2000 hectaren bos en heide jaarlijks een prooi der vlammen. De mens is bjjna in alle gevallen „de boosdoener". Wist U, dat het achteloos weg werpen van een bier- of limadeflesje een heidebrand tengevolge kan heb ben. Een man, die het weten kan, zoals de heer Schenkenberg van Mierop, houtvester bij het Staatsbos beheer, vertelde dit tijdens een pers- gesprek, toen men hem vroeg of een bos- of heidebrand wel eens door een of andere merkwaardige oorzaak ont staat. Men weggegooid flesje kan als brandglas fungeren en zo een brand veroorzaken. Dat is dan een van de vele moge lijkheden waardoor een brok natuur schoon in een zwart geblakerde vlakte verandert, mogelijkheden, die bijna allen door „de mens" worden daargesteld. Een statistiek over de laatste 25 jaar wijst nl. uit, dat slechts o,3 pet van bos en heidebrand wordt veroor zaakt door de natuur zelf, door de blikseminslag. De overige meer dan oo pet. is te wijten aan kwaadwilligheid (7,4 pet), aan vonken uit locomotieven (7.9 pet) aan onvoldoende voorzichtigheid by het afbranden van heide voor ontgin ningen (2.7 pet), aan militaire oefe ningen (i pet), aan andere oorzaken als vuurtje stoken, oorlogsomstandig heden (16,03 pet), aan onvoorzichtig omgaan met vuur door het publiek zoals roken, picnicvuur enz. (ir,pet) en aan onbekende oorzaak (46,3 pet), Dat wil dus zeggen 09,7 pet. der oorzaken ligt in het optreden van de mens. Waarscli n w i n gen. Het hoeft dan ook geen betoog, dat er alles op alles wordt gezet om het publiek in deze te waarschuwen. De Ned. Heide My. en het Staats bosbeheer, die deze waarschuwingen om beurten verzorgen, ondervinden hierby grote steun van'het K.N.M.I, dat een slagzin, bos en heidebranden betreffende, in zyn uitzendingen ver werkt en voorts van de Ned. Spoor, die zich bereid heeft verklaard, op stations met luidsprekers accommo datie de waarschuwingen te doen horen. De meeste branden vinden in het voorjaar plaats, wanneer de planten nog droog zyn. Statistieken wy'zen uit, dat het gemiddelde aar.tal bos en heidebran den 288 per jaar bedraagt. Een oppervlakte van 390 ha. bos 1 1812 ha. heide gaat gemiddeld door brand verloren. De jaarlijkse schade bedraagt over de laatste 25 jaar gemiddeld f 134.000 een bedrag, dat men bij de tegen woordige geldswaarde gerust met 2 tot 3 pet. kan verdubbelen. Provinciale Brandweerwedstrijden te Venray een groot succes 1 pr. Vryw. brandw. Blerick 36Vi P- De 12 beste Limburgse vry willige brandweercorpsen en bedryfsbrand- weren hebben Zaterdagmiddag hier getoond wat zy waard waren. De hitte van de stralende zomerzon bleek geen moment in staat de activiteit van de brandweermannen te verlammen. Zij sloofden zich uit om voor hun eigen corps de hoogste eer te verwerven en de beste prys van de wedstrijd te winnen. Het Yenrayse corps, wat als gast heer optrad, heeft er niet weinig toe bijgedragen dat deze wedstryd van deze edele kamp slaagde. Tot de honderden belangstellenden behoorden vele burgemeester van het Limburgse land, benevens autoriteiten van het Brandweerwezen in Neder land. Na de wedstryd defileerden de stoer-marcherende mannen langs het Gemeentehuis, waar op het bordes het Venray se Gemeentebestuur, be nevens vele autoriteiten hadden plaats genomen. Tenslotte verzamel den zy zich op de Grote Markt, waar door de zorgen van Yenray Vooruit, een keurige koffietafel in de openlucht was aangericht. In ue avond werden de brandweer lieden een cabaretavond aangeboden in zaal „Wilhelmina" waar door de vrolijke noot van de conferencier G. Janssen en de zang van de Roodse zangers, de stemming er goed in kwam. Het geheel werd muzikaal omlyst door de Peelzwervers. Het was een grote brandweerfamilie. De spanning steeg met het uur en de ban werd verbroken toen de Voorzitter van de Jury L. J. H. Tim merman uit Geleen de uitslag mede deelde. Met een woord van felicitatie reikte Loco-Burgemeester P. Pubben de pryzen uit. Klasse C. Bedrijfsbrandweer P. Teeuwen, Tegelen 30 p. idem Mosa Maastricht 27 p. idem N.Spoorw. Blerick 26V1 P- Viyw. brandw. Heerlen 25 p. idem Nederweert 25 p. idem Venray 221/. p. idem Kessèl 22Va p. Bedrijfsbrandweer Staatsm., Terwinselen 18 p. Vryw. brandweer Maasbree (groep 113 p. idem Maasbree (groep 2) 13 p. idem Belfeld 12 p. Klasse Ca. 1 pr.Vrjjw. brandweer Blerick 36Vi P 2 idem idem Nederweert 25 p 3 idem idem Kessel 221-'ï p 4 idem Maasbree (groep 1) 15 p 5 idem idem (groep 2) 13 p 6 idem idem Belfeld 12 p DÉFILÉ. ie pr. Ned. Spoorw. Blerick 44Vi p 2e pr. Vr. brandw. Nederweert 43Vs p 3e pr. St. Wilh., Terwinselen 42 p 4e pr. Vrijw. brandw. Heerlen 41% p se pr. Vrijw. brandw. Venray 41 p 6e pr. idem idem Maasbree 2 39Vj p 7e pr. idem idem Blerick 39 p se pr. Mosa, Maastricht 37 p 9e pr. Vr. brandw. Maasbree 1 361/» p 10e P. Teeuwen. Tegelen 36 p ue Vryw. brandw. Belfeld 35 p Na afloop van de prijsuitreiking werd de verdere avond in intieme kring met een dansje tot na het middernachtelijk uur doorgebracht. Venrays Brandweer heeft deze dag uitstekend georganiseerd en getoond volkomen paraat te zyn, niet alleen by brand maar ook voor de uitvoe ring van deze wedstrijden, waardoor zy Venrays naam als zo menigmaal in 't verleden, ook naar buiten uit gedragen heeft. Venrays Wielerronde boekte Venrayse suc cessen In onze verslagen over de verschil lende wilde rondes, die dit jaar alle pessimisten ten spyt, weer met de regelmaat van een klok worden afge draaid, klinkt nog al eens een keer een Venrayse naam als winnaar. En zo was het ook Zondag j.l. weer op de nu haast traditionele ronde van Venray, georganiseerd door de plaat selijke wielerclub. Het was goed weer voor deze ronde 1 een talrijk publiek gaf blijk van haar belangstelling voor onze Ven rayse ryders. Het rennersveld bestond veelal uit prominente figuren op wielergebied en zo was de kans groot dat men goede wedstryden kon zien. En inderdaad is dat ook het geval Reeds by Duitsers wensen dat bezettingstroepen bleven Volgens een opinie-onderzoek van de Amerikaanse hoge commissie in Duitsland zyn 75 pet. van de Duitsers in de Amerikaanse zone en 86 pet. der West-Berlyners van mening, dat het onverstandig is het Russische voorstel tot terugtrekking van alle bezettingstroepen uit Duitsland te aanvaarden. Hetzelfde percentage Duitsers in de Amerikaanse zone en 94 pet. der West-Berlyners hoopten, dat de Ame rikanen zo lang zullen blijven als voorde veiligheid van West-Duitsland noodzakelijk is. Een vergelijking met vorige onder der Duitse opinie toont de junioren begon het lieve leven al direct. Voesten, de grote favoriet, had wegens ziekte verstek moeten laten gaan, en nu bleek Hulsman het op zich geno men te hebben deze wedstrijd op zyn naam te kiijgen. Al direct trok hij er tussen uit en slechts van Brekel uit Echt zag het gevaar en volgde hem. Beide renners trokken er lustig op los en hun voorsprong was telkens groter. Het peleton had het schijnbaar te druk met premies verzamelen, die weer vlot afkwamen, en deed geen moeite om de beide koplopers in te halen. Dan valt van Brekel en ver spilt kostbare tijd, waarvan Hulsman profiteert, maar de felle van Brekel laat niet los en weet voor het einde van de 35 ronden de koploper in te halen, die hem echter in de eind sprint versloeg. De uitslag was dan bij de junioren 1 Hulsman, Venray 2 van Brekel, Echt 3 Kuntzelaers, Tegelen 4 Willems, Bakel 5 van Riet, Helmond De senioren deden het al niet minder. Ook hier trokken Jan Kerremans en Aug. Willems er direct tussen uit, maar hier was het peleton beter op zyn hoede en menig sprintje werd inge zet om de vluchtelingen te achter halen. Hoewel A. Willems buitengewoon verdienstelijk reed kon hij het alleen niet redden, ook al omdat Kerremans de nodige keren pech kreeg. Na door het peloton ingelopen te zyn, kreeg hy echter weer een kans nu schoot hij er zo vliegensvlug van door dat alleen v.d. Weyer uit de Rips hem bij kon houden. Dan i het pleit reeds beslist, want zowel A. Willems als Kerremans waren niet van plan nog langer te wachten, maar ronde na ronde ver groten zy hun voorsprong, waarna in de eindsprint v.d. Weyer A. Willems ~s zyn meerdere moest erkennen. De uitslag van deze goed georgani seerde en goed verlopen ronde was: 1 Aug. Willems, Venray 2 v. d. Weyer, Rips 3 v. d. Westerlo, Deurne 4 Schokker, Venlo 5 Rutten, Bergen Kerremans door pech en L. Janssen door slecht ryden verspilden hun plaats onder de eerste. zo goed als uitgestorven was, gaat I aan, dat de voorstanders van het weer opleven. Werd enkele maanden I Russische voorstel tot terugtrekking BEZETTING De eerste Juli 1950 is een dag, die door alle op het ogenblik in Duits land verblijf houdende Amerikanen, Britten en Fransen, voor zover zy niet tot het leger of de Controle Com missie behoren, met uiterst gemengde gevoelens wordt tegemoet gezien. Die dag brengt hun het einde van de „vette jaren" in het bezette Duits land, want de Controle Commissie heeft besloten deze mensen, die tot door hun nationaliteit speciale privi leges genoten, gewoon in de Duitse eeenomie ir. te schakelen, welke zoals men weet buitengewoon zwaar belast is. De Engelsen bijvoorbeeld, die in het geheel geen inkomstenbelasting behoefden te betalen, omdat de Britse wet hen als „in het buitenland resi derend" daarvan uitsloot, zullen nu onder da Duitse inkomstenbelasting vallen, die 2 pet. hoger is dan de Engelse. De benzine, die thans in de Britse zóne circa 13 cent per liter kost, wordt op 1 Juli 40 cent. Huishoudelijk personeel zal men dan 20 gulden in de week moeten betalen inplaats van zes. Soortgelijke voorschriften worden van kracht in de Franse en Amerikaanse zone. De drie Hoge Commissarissen van de drie Westelijke bezettingszones besloten na ryp beraad tot deze maatregel over te gaan, welke weer een nieuwe stap beduidt naar de terugkeer tot normale vorhoudingen in West-Duitsland. Vader en 3 kinderen in huwelijksbootje In het dorp St. Anthonis zal op 20 Juni in het huwelijk treden de weduwnaar J. Vloet; op dezelfde dag ook zyn zoon G. Vloet, zijn zoon Th. Vloet, en zyn dochter mej. P. Vloet, wier toekomstige levensgezel even eens P. Vloet heet. Omzet detailhandel in April Uit het omzetverloop in de detail handel in April j.l. kan worden afge leid, dat de omzetten in vry wel alle branches, hoger waren dan die in de voorafgaande maand. Hiertoe heeft de omstandigheid, dat de Paasdagen dit jaar in April vielen, in belang rijke mate bijgedragen. Ook het feit, dat laatstgenoemde maand een Zater dag meer telde dan Maart j.l., is van invloed geweest. Toch lagen in zeer veel branches de April-omzetten van 1950 beneden die van 1949. Een uit zondering vormde hier de detailhan del in textiel, die ten opzichte van de voorafgaande maand een vermeer dering behaalde van 5 pet., en daar mee ook boven de omzet bleef van April 1949. De detailhandel in schoeisel onder vond in sterke mate de invloed van de ongunstige weersomstandigheden, waardoor de extra omzet in de week voor Pasen voor een groot deel ver loren ging. Ongunstig was het omzetverloop ook in het banketbakkersbedrijf. Hier werd ten opzichte van April 1949 een omzetdaling geboekt van niet minder dan 18 pet. De detailhandel in tabaksfabrikaten ondervond weinig invloed van de in April vallende Paasdagen. Er was slechts enige verschuiving waar te nemen van de verkoop van tabak naar die van sigaren en sigaretten. Evenals in de voorafgaande maanden van 1950 was ook in April j.l. de verkoop van sigaren geringer dan in dezelfde maand^ van 1949. In sigaret ten en tabak was ten opzichte van April 1949 nog enige omzetvermeer- dering waarneembaar. prachtkleuren, hoge glans. Enorm uitstrykvermogen. Zaksel vrij. U strykt zonder moeite de bus ledig tot op den bodem. Dit is een groot voordeel. Neemt eens proef. Het bekende adres Schildersbedrijf Langstraat Afi F. W. HENDRIKS 4U Let op het huisnummer. Jeugd Het belooft niet veel goeds voor een deel van onze jeugd, als de Rijks politie het consigne gekregen heef, om de verschillende vlegels eens flink aan te pakken. 'Het schijnt de laatste tyd dan ook meer als erg te zyn, hoe er maar ge voetbald wordt op de openbaren weg, met stenen wordt gegooid, veldge wassen worden vertrapt, gescholden en geschimpt wordt, kortom de laatste tyd regent het weer klachten over een verregaande baldadigheid van onze jongens en meisjes. De politie zal proberen daar paal en perk aan te stellen, mits de ouders maar wat mee willen werken. Inder daad kan men niet de gehele dag letten op wat, de lieve jeugd doet, maar een fikse waarschuwing van de ontvangen een grote partij. Koopt nu om straks teleurstelling te voorko men. V, 1. 3/4 1. 1 1. 1V, 1. 2 1. 27 Ct 29 Ct 36 ct 43 Ct 48 Ct met deksel. Losse ringen, deksels, beugels. Beleefd aanbevelend. Schildersbedrijf Langstraat a ri F. W. HENDRIKS Let op het huisnummer. ouders helpt meer dan alle mogelijke dreigementen van andere zyde. Over de wellevondheid van de jeugd, waarover vorige week in deze rubriek al een en ander gezegd werd, zullen we dan nog maar zwijgen, maar zo wordt tenminste al een hoop schade voorkomen. Buurtschap Naast het klein burgerlijk geroddel, waarin sommige buurten de hoogste pryzen behalen, doet het een mens goed als hy hoort hoe andere buurten inderdaad nog tonen, dat zy hun plicht van naastenliefde, hulp en steun vervullen. We hebben het vorig jaar gezien hoe een boer aan de Oude Oostrumse- weg door ziekte zijn veldgewassen niet kon rooien. De buurt is er toen met alle man een middag op uit ge trokken en heeft dat zaakje prima in orde gemaakt. Nu dezelfde boer weer ziek is en er 55 are bieten nodig gedund en geschoffeld, is weer de gehele buurt in het geweer ge roepen en zonder mankeren en zonder tam-tam is ook nu weer de zaak in kannen en kruiken. Dit feit mag wel eens even vermeld worden, juist nu in deze tyd het: „Ieder zorgt voor zich en God voor ons allen" weer zo'n grole opgang maakt. Plantsoen In deze rubriek is wel eens ge wezen op andere plaatsen, die midden in hun dorp of stad aardige plant soenen hadden, waardoor de aanblik van zo'n gemeenschap heel wat vrolijker en aardiger werd. In Venray gaan we de goede kant op. Alle hulde voor de verzorgers van het plantsoen aan de.Paterslaan,dat er alty'd even keurig uitziet en be langrijk bydraagt tot het verfraaien van die kant van het dorp. Ook by de aanleg van hetDesselke is een vooruitgang in d3ze te be speuren en we kunnen slechts hopen, dat ook dit goed verzorgd blijft. De aanleg by het bureau Weder opbouw, maakt dit houten gebouw eens zo fris, kortom wat groen in een dorp verfraait het geheel. Men hoort echter al langer hoe meer praten over een s'choolbouw aan de Paterslaan, waardoor het enigste grote p'antsoen helemaal zou komen te vervallen, lloe het mogelijk is, dat men de school gaat bouwen aan een provinciale weg, die practisch 95 pet. van de kinderen dan moet oversteken, is ons een raadsel en ook daarom reeds verwerpelijk, afgezien nog van andere punten, die hier tegen zijn. Maar ook het vervallen van dit plantsoen is voor ons een reden te meer om tegen mogelijke plannen in deze richting te waarschuwen. Wat een praehtsortering. Komt U ook eens kijken Niets ver plicht U. Het meest bekende en beste adres is Langstraat a rr Let op het huisnummer "O van alle bezettingstroepen gestadig afneemt sinds Juni vorig jaar, toen onmiddellijk na de opheffing van de blokkade van Berly'n het aantal voorstanders een hoogtepunt bereikte. Ik heb eens een optelling gemaakt van wat ik per maand nodig heb en wat 't me kost als ik voortaan De Gruyter - artikelen neem. Dat is ongeveer dertig gul den; evenveel als ik tot nu toe betaalde. Maar De Gruyter geeft voor dertig gulden aan cassabons drie gulden contant terug. Dat geeft voor mij de doorslag ik word óók De Gruyter-klant l Bij elk De Gruyter-artikel een cassabon ter waarde van het aankoop- 'bedrag. Voor tien gulden aan cassabons ontvangt U één gulden contant terug. De bons blijven altijd geldig en zijn steeds inwissel baar in elke De Gruyter-winkel.

Peel en Maas | 1950 | | pagina 2