TWEEDE BLAD MELK WEEKBLAD VOOR VENRAY EN OMSTREKEN Achterstand in te halen Vflaiia §óietti Per vliegtuig naar Zuid~Afrika Zaterdag 17 Juni 1950 No. 24 Een en Zeventigste Jaargang Druk en Uitgave Firma van den Munckhof Drukkery Kantoorboekhandel Grootestraat 28 Telefoon K 4780 512 Postrekening 150652 EN MAAS Advertentieprijzen op aanvraag verstrekt Abonnementsprijs per kwartaal: voor Venray fl 1.00 buiten Venray fl 1.20 uitsluitend vooruitbet. Zwemmen is vooral de laatste jaren by jong en oud populair ge worden. Niet bedoeld is in deze zin, van record jagery of het wedstrijd- zwemmen op de eerste plaats, maar alleen is het bedoeld in de zin van het zwemmen voor iedereen, zuiver en all oen als sport. Populariteit van het zwemmen, dan bedoelen wij alleen, met alle goeds en alle gevaren die er aan verbonden zijn. Om zijn hygiënische en opvoed kundige waarde verdient deze heer- lyke zomersport alle aandacht. De oude Grieken drukten al hun min achting er over uit in de spreuk ..Hij (of Zij) kan lezen noch zwemmen." Over de goede zijden, daarover zullen wij het allen eens zijn, maar speciaal willen wij de gevaarlijke kant aanstippen. In Noord-Limburg, speciaal de linker-Maasoever en meer in het bij zonder wat Venray betreft, is het met zwemgelegenheid allerdroevigst gesteld. Verderop Noordwaarts in het Oost-Brabantse land is het nog wel erger geste1 d. Wie in het land van de Peel de zwemkunst wil machtig worden is uitsluitend aangewezen op het stro mende water van de Maas. Dit is echter alleen mogelijk op de Brabant se zijde, want op de Limburgse zijde is dit by politievoorschrift verboden. Reden waarom er steeds zovelen van Venray naar Maashees gingen met alle gevolgen van dien. Het aantal verdrinkingsgevallen: dat er jaarlyks kan worden genoteerd, spreekt reeds hier voor zichzelf, ook voor het jaar 1950 is er geen enkele waarborg, dat het minder zal zyn. Voor velen heeft het stromende Maaswater een aparte aantrekkings kracht. Maar voor de meeste blijft het gevaarlijk om de eerste zwem lessen juist in de Maas te krijgen, immers van de verdrinkingsgevallen zijn er 90 pet. te wijten aan het feit dat men de zwemkunst niet meester was. Men hoeft nog niet te spreken van het feit dat er totaal geen toe zicht is. Noord-Limburg heeft wat dat be treft een kleine voorsprong gekregen door het aanleggen van de badin richting te Well. Maar d9 rest en meer speciaal „landwaarts" geeft grote reden tot ongerustheid. Wij bedoelen in dit artikel in het byzonder de gesteldheid van Venray. In deze plaats met zyn meer dan 17.000 inwoners ontbreken de zwem- gelegenheden. Nu zijn er voor deze inwoners gelegenheden te vinden, o.a. Deurne, Venlo, Nijmegen, Grave en Mook, (de Piasmolen). Maar dit is nooit de bedoeling geweest. Voor Venray was het een gebiedene eis, naar liaar levensverhaal, van P. Xaverins C. P. (Uitgeverij Foreholte, Voorhout^ II. Al de duizend moeilijkheden zyn, nu moeder Assunta naar het veld gaat werken, op Maria's schoudertjes gelegd. Het is de rozekrans, die haar steun en hulp is, altijd draagt dit fiere meisje hem bij haar, in haar vrije minuten en ook onder het werk, zy kan haar rozekrans niet meer missen. De kinderen hangen aan haar en moeders plaats neemt Marietta al spoedig in. Moeder Assunta kan dat moeilijk dragen, maar nog meer zyn haar zorgen om het leven in de grote woning, waar de oude Serenelli zuipt en tiert en waar de vrede dikwijls moeilyk te bewaren is. Maar weer is het Maria, die on danks alle gevloek en pesterij haar werk doet, ook voor de oude man en haar zoon, die later haar moor denaar worden zal. Hardvochtigheid, ruwheid en brutaliteit hebben geen vat op haar. Kalm en eenvoudig doet het kind het zware huiswerk en geen klacht kwam over hare lippen. Feestdagen. Het is hier, midden in dit voor het kind zware werk, dat Marietta's leven een diepere zin krjjgt. Was zij eerst kind als ieder ander kind, nu staat zy voor de zorg van een huisgezin. Door dit werk, dat anderen als last voelen, wordt zy opgeheven, wordt zy sterker, omdat zy de ontelbare offers weet neer te leggen aan Moeder Maria's voeten, omdat zy haar kruis zonder morren en klagen weet te dragen en stil haar moeilijkheden in ontelbare Wees gegroeten opdraagt aan de Koningin des Hemels, die ook Koningin is over Marietta's hart. Haar moeder heeft haar de wijze les geleerd, eerst in het oude Corinal- do en ook nu in de verschillende bedevaarten naar het strand van Nettuno, waar O.L. Vrouw der Ge naden vereerd wordt. Telkenmale liepeu moeder en Ma-i dat daar zeer spoedig paal en perk aan werd gesteld. Want waar trekken ze nu naar toe? Of het nu het Defensiekanaal is de Lollebeek, de Rouwkoelen of welke sloot dan ook, op een tocht in dit seizoen en vooral de vorige v met het warme weer ziet men in elke beek of sloot, de kinderen pootje baden (en zwammen). Als er het water nog helder is, dan kan men zich indenken, dat mede door het feit dat er geen andere gelegen heid is, men daar probeert voor zich en de kinderen een verfrissing te vinden. Maar mede door het feit dat de plaatselijke politie de opdracht heeft er op toe te zien, dat zelfs dat pootjebaden niet mag, gaat men het verder zoeken en kijkt men op de helderheid van het water niet zo nauw. Men kan ze zien baden in sloten en plassen waarvan het water er diepgroen uitziet. Over het bacteriën gehalte zullen wy maar zwygen. maar het is een tarten met de ziek tes als Typhus, Dysentrie, oogont steking, neuscatarh. Men heeft de aanwezigheid van ratten geconsta teerd in dergelijke sloten, zelfs dode ratten, dan is het een tarten met de ziekte van Weil. Men kan het zien, dat wanneer er wordt gebaad in deze sloten, dat het water troebel wordt. Wy willen niet spreken over de zedelijke gevaren die er zijn, want niet alleen dat er kinderen gaan baden, ook volwassenen, zowel man nen als vrouwen. Er is geen kleed gelegenheid, dit gebeurt alles in Gods vrije natuur, dikwyls ver van de bewoonde wereld af, zoals de omge ving van de „Ballonzuil", enige kilo meters van Merselo af. Wat er kan gebeuren.... vult U dit maar zelf aan Het gaat er ons niet om, om de „zomergenoegens" te gaan vergallen, maar by de omvang, welke het baden in vies en geïnfecteerd water in het land van de Peel en met name in Venray, heeft aangenomen, geloven wij toch wel en met ons duizenden, dat een verbetering, nee een begin! van urgent belang is, om de volks gezondheid te waarborgen. Wy zouden niets liever zien, dan dat in ons waterrijke landje iedereen kon zwem men, dat zyn wy aan onze reputatie feitelijk verplicht. Het moet toch mogelijk zyn voor een Gemeente als Venray een bad inrichting te plaatsten. Er is een grote achterstand in te halen. Waarom zo vragen wy ons af, kan het Rijk, na ingewonnen advies subsidie geven voor de aanleg van riëtta de twintig kilometer heen en terug en voor Mariëtte waren het feestdagen. Hier biechtte ze dan met haar moeder al de kleine tekortko mingen in haar leven en werd tel kens het verlangen naar de eerste H. Communiefsterker en sterker. Maria kan niet lezen en nietschry ven, maar met ijzeren volharding weet ze het zo ver te krijgen, dat ze dan iedere Zondag naar Don Alfredo kan gaan om de catechismuslessen te volgen. Moeder Assunta wil er niet aan. Haar oudste broer moet de eerste H. Communie doen en nu Maria er nog by, dat kost haar te veel. Maar Mariütta's woorden: „Als ik i my'n eerste H. Communie niet doe, zal ik ze nooit niet doen, hebben wellicht er toe bijgedragen, dat zy uiteindelijk haar toestemming gaf. Zo gaat Marietta dan elf maanden lang iedere Zondag naar de oude pastoor, en zelfs een buitenstaander merkt op, dat het kind verandert. Vanaf de eerste dag der voorberei ding is haar leven één streven: Jezus te behagen, goed te zyn voor anderen, de offers van iedere dag nog beter te dragen en zie, haar hele doen en laten wordt overstraalt door een glans van serene blijdschap. Dan is de grote dag gekomen en met al haar armoede heeft moeder Assunta zich het brood uit de mond gespaard om haar Maria ook uiterlijk een bruidje te maken voor Jezus, die komen gaat in dit reine kinder zieltje, dat binnenkort door Hem zal worden gehaald van deze aarde. Wat heeft zich afgespeeld in deze kinderziel, toen haar groot Ideaal, Jezus, daar voor de eerste maal zyn intrede doed. Niemand zal het ooit weten, maar toen Maria met moeder naar huis toe liep, waren haar eerste woorden: „Moeder, ik zal nog braver worden". We hebben het al meer gezegd, er is niets in het leven van Maria Go- retti, waardoor men kon veronder stellen, dat zij een heilige zou wor den. Niets wonderbaarlijks, geen visioenen, geen wonderen, niets van dit alles. Een klein boerenmeisje, dat haar grote moeilijkheden, haar zware leven legt in handen van Jezus en Zyn Moeder. Een dapper kiDd, een kind van de rozekrans en van de Heilige Communie. Zulk een kind moet ook rein zyn, sportvelden Kan dit niet gebeuren ook voor de aanleg van badgelegenheden Beiden zyn takken van sport, voor de ontspanning van onze mensen be doeld. De eerste is voor wat Venray be treft niet direct urgent, wat het tweede betreft meer dan dat, gezien de reeds gesignaleerde feiten. De commissie Volksgezondheid van Venray Vooruit heeft al meerdere malen plannen ontworpen, maar nog geen enkel heeft het eindstadium bereikt. Er is nu toch in Venray waterleiding, maar deze is niet nodig, Venray heeft verschillende prachtige beken met helder water, die nog in de droogste periode gevuld zyn. Wy denken o.a. aan de beek die over de grens van de Gemeente loopt by Overloon. De grond is daar laag en wy denken dat met weinig kosten hier het water via enige stuwen, in een bassin kon worden verzameld. Als wy aan Overloon denken, dan denken wy onwillekeurig aan de duizenden trekkers die jaarlyks Over loon bezoeken en gaarne van zo'n gelegenheid gebruik zouden maken, want hoevelen daarvan maken nu niet reeds gebruik, mede doordat zy het zien van onze kinderen, van de bedoelde beek. Wy geloven, dat, wanneer de daar voor in aanmerking komende instan ties, mede met hulp en steun van de Overheid, eens plannen zouden opmaken, opdat voor de zomer van 1951 deze achterstand kon worden ingehaald. Wanneer men voor ogen houdt de gevaren die er thans zyn, dar. moet dit mogelijk zyn. als consumptiemelk Melk is een buitengewoon waarde vol voedingsmiddel voor alle leeftijds groepen en voor kinderen in het byzonder. Nieuwere inzichten in de voedings leer hebben geleid tot een nog hogere waardering van de melk in haar geheel. Door de onderzoekingen betreffende de biologische waarde van de eiwit ten in de melk, de grote verteerbaar heid en de specifieke aanvullende werking van melkeiwit in de diëten zyn de voedingsdeskundigen de waarde van hetmelkeiwet zeer hoog gaan aanslaan. Daar ook de mineralen (vooral kalk), de melksuiker en de vitaminen voor de lichaamsopbouw en de stofwisseling van grote betekenis zyn is de waardering voor de vetvrije droge stof in belangrijke mate toe genomen. Niet echter alle melk wordt in de vorm van volle melk gebruikt. Boter, kaas, melkpoeder en gecon denseerde melk zyn vormen, waar onder de melk, of bepaalde bestand en dan niet rein, als een groot ge schenk van de hemel, zonder moeite, juist door stryd, juist ten koste van grote offers. Zegepraal der zuiverheid In de brandhete Italiaanse zomers bleef zy zedig en kuis gekleed. In haar gedrag gaf zy niemand aanstoot en uit haar mond kwam geen onver togen woord. Haar zuiverheid be schouwde zy als een grote schat en zy waakte daarover met heilige jaloersheid. Ondanks de grote armoede van het gezin, gaat zy steeds netjes gekleed en zelfs haar moordenaar moest ver klaren, dat zy nooit of te nimmer de minste aanleiding tot iets ver- keeids heeft gegeven. Wanneer zij dan ook op 'n morgen aan de bron een meisje en een jongen hoort „vuilbekken", is zy ontdaan en met al haar Italiaanse heftigheid bezweert zjj haar moeder, wien zij dit schandelijks vertelt, dat zy nog liever zou sterven. Haar moeder herinnert zich later, na het vreeslijk gebeuren, deze woorden weer, maar in den hemel is het verstaan en wordt dit offer gevraagd. Alessandro. Het gezin der Serenellis was na de dood der moeder niet gelukkig meer. De oude Giovanni bleef alleen met twee zoons achter en kon zich niet by het verlies van zijn vrouw neer leggen. Hy werd opstandig tegen God, verwaarloosde zijn godsdienst en bekommerde zich nergens meer om, zelfs niet om zyn eigen kinderen. Drankzucht en lediggang brachten hem tot de rand van de afgrond en slechts het contract, dat hij met de Goretti's had afgesloten, waarborgde hem wat verzorging. Alessandro had dezelfde aard als zyn vader, stil en teruggetrokken, als scheepsjongen de wyde wereld ingetrokken, was hy onder de invloed van slechte kameraden gekomen en zocht zijn heil in allerlei slechte vuile blaadjes. Thuis gekomen was hy vervelend, lui en gemelijk. Ieder een liet hem dan ook links liggen. Zo tekent dit leven zich af op de duistere achtergrond van misdaad en ontaardingslechte opvoeding, slech te lectuur en slechte kameraden. delen ervan op onze tafel of in ons eten komen. Rangschikt men de voornaamste producten uit een oogpunt van voedingsbelang. dan wordt volgens de deskundigen van de melkbestem- mingscommissie de volgorde aldus 1Volle melk. 2. Volle, ongesuikerde en gesuiker de gecondenseerde melk. 3. Vol melkpoeder, dat vrijwel gelijkwaardig is aan gecondenseerde volle melk zonder of met suiker. 4. Boter, indien ook de ondermelk, resp. karnemelk, aan de mens ten goede komt. 5. Volvette kaas. Ook hier staat de volle melk weer bovenaan. Het zal dan ook wel nie mand verwonderen, dat zowel de melkbestemmingscommissie als prof. Dols zich uitputten om de noodzake lijke bestemming van de melk als volle melk te bepleiten. Maar dan ook als volle melk en niet, zoals thans nog geschiedt, gestandaardi seerd op een te laag vetgehalte. Vooral Sevenster-Dols besteden veel aandacht aan dit verbruik van consumptiemelk. Over de gehele wereld namen zy een aanmerkelijke stijging van dit verbruik waar. Vooral in de landen met een hoog wel vaartsniveau (Verenigde Staten) en landen, waar het melkverbruik door een actieve regeringspolitiek wordt bevorderd (Groot-Brittanië), is deze stijging belangrijk. En om aan de gehele wereldbevolking een minimaal gewenste hoeveelheid melk en zuivel producten te verstrekken, zou de wereldproductie zelfs aanmerkelijk moeten worden verhoogd. Nederland maakt hierbij als leverancier zeer goede kans. En door de grote vooruitgang in de techniek van het transport van volumineuze bederfe lijke producten liggen hier grote mogelijkheden. Is het wonder, dat speciaal Seven ster—Dols, die in hun rapport tot algemene richtlijnen, die slechts adviserende waarde willen hebben zyn gekomen, in een verhoogd con sumptiemelkverbruik in het eigen land en in een gestimuleerde export van consumptiemelk de oplossing menen te moeten zien van de proble men inzake melkbestemming, waar mede onze melkproducten sinds de bevrijding zo ernstig te kampen hebben Een reportage over een reis naar het oude Transvaal De eerste waarschuwing kreeg moeder Assunta, toen zij op zekere dag op de jongen zyn kamerschuinse foto's vond, maar op haar aanmer kingen kreeg ze ten antwoord, dat zich nergens mee te bemoeien had en later dacht zij er niet meer aan door al het vele werk. Vier jaren woonden de Goretti's en Serenelli's nu al samen en in die jaren had Maria zich ontwikkeld tot een flink en knap meisje, dat vroeg ryp, zoals alle vrouwen in 't Zuiden een prettige verschijning was. Vier jaren hebben opvoeding, lec tuur en vrienden by Alessandro hun verderfelijk werk gedaan. Nergens was hy geleden,, de meis jes moesten hem niet en zo zocht zyn blik, die niet langer meer kon volstaan met papieren pin up-girls, het meisje, dat altijd in huis was, Marietta. Met gehuichelde vriendelijkheid zoekt hy het kind te winnen, maar zij, die niets begrijpt van zyn insinu aties en zinspelingen, gaat ham uit de weg. Zij is niet gesteld op de opdringende vriendelijkheden en de liefkozingen van de isjarige Alessan dro. Hoe meer zy zich echter terug trekt, boe volhardener hij wordt. En als hy ziet, dat hij met hef doen niets bereiken kan, wordt liy open lijker en op zekere dag roept hy haar by zich op zyn kamer. Maar Mariëtte vertrouwt hem niet en wil niet komen. De hartstocht heeft Alessandro echter te pakken en met een sprong is hy by haar en grijpt haar vast cm haar mee te sleuren. Marietta schrikt en weert zich heftig. Zy voelt instinctief dat, wat Alessandro wil, verkeerd is en zy slaat en krabt, tot zy zich los kan rukken en naar buiten holt. Een intense walging vervult haar hart en het duurt dagen, voordat zy van deze grote schok bekomen is. By al haar offers voegt zich nog het zwaarste van alles, de donkere dreiging der zonde. Een fijngevoelige schaamte belet haar aan moeder te vertellen, water is gebeurd en moeder merkt niets. Deze kan het getreiter van Alessan dro, die zo zijn nederlaag probeert te verbergen, niet uitstaan, maar aan gezien hy toch in dienst moet, zal dat niet lang meer duren, zo meent zy. Mariëtta laat hem links liggen, zij negeert deze doldriftige jongen totaal II We waren geland in Wadi Haifa en tot heden heb ik niet kunnen ontdekken, waarom die Arabier daar zo stoer bleef staan. Het was een imposant gezicht en dat in een temperatuur, die gewoon verschrikkelijk was. Het enige gebouw dat op het vlieg veld stond, was het verblijf der En gelsen en daar was tevens een klein rostaurant by. Daar onze komst van te voren via de radio gemeld was, had men hier een uitstekend diner klaar staan, maar niemand die er iets van gebruiken kon, daar het overdekt was met millioenen kleine vliegjes, waardoor alles even zwart was en waaraan geen wegjagen hielp. We hebben het diner het diner ge laten en zyn aan de traditionele spiegeleieren begonnen, terwijl buiten de zon loodrecht boven het vliegveld stond. Maar in de zaal was het heerlijk koel door de geweldige ventilators, die met hun „vliegtuig"propellers nog wat koele wind aanvoerden. Onder het zingen van „Barbara, Barbara, ga je mee naar Afrika", ons clublied, stegen we dan weer in onze -kist we beginnen al aardig wat vliegerslatijn te leren en verder ging de reis. Na ons spiegelei hadden we onze eerste kennismaking met de Afri kaanse koffie, die heel zwart is en er uit ziet of men het gehele Neder landse rantsoen van een maand in één kopje probeert te persen. Hy is dan ook niet te drinken zonder de dikke romige geitenmelk, die men hier eerst echt gaat waarderen en die buitengewoon fijn smaakt. Zo ziet men weer, dat er niets nieuws is op de wereld en dat men de geitenmelk, waarvoor men in Venray zyn neus ophaalde, hier by- zonder gewaardeerd wordt. Naar Khartoem Onze trouwe Dakota van de Zuid- Afrikaanse Maatschappij bracht ons verder Afrika in, naar Khartoem. De piloot vloog zeer laag en onder ons kronkelde als een zilveien lint de Nyl. En wy maar kijken of we geen nijlpaarden konden ontdekken, maar behalve een paar stokoude zeil boten zagen we niets. Niets gaat gauwer vervelen als uit een vliegtuig naar beneden kyken en al gauw gaven we ons zoeken r.aar de dikke beesten op, eens te meer omdat het in de cabine knap warm begon te worden. We konden zelfs in het vliegtuig merken, dat we langzaam maar zeker naar de evenaar toegingen. Gelukkig zijn we aan het vliegen nu gewend. In het begin van de reis moesten en diep in Alessandro's ziel vreet de haat tegen dit reine kind, dat hem durfde weerstaan. De moord... Marietta is zijn grote hartstocht geworden en in zyn lege tyd ziet hy tussen de regels van zyn schunnige romannetjes Marietta's beeld. Marietta echter, wil niet, die moet niets hebben van zijn voorstellen. Dan zal hy haar dwingen als de helden uit zynxomans, hy zal dreigen met de dood als zy niet wil. Weinig dagen later gaat hy naar de dorpsmid en laat een dolk smeden. Marietta ontloopt hem echter, zy blijft nooit thuis, als Alessandro Gr is, of zy neemt zo buitenshuis plaats, dat zy haar moeder in de verte op het veld kan zien. Altyd heeft zy haar kleinere zusjes by zich en zy doet de Hemel geweld aan om gespaard te blijven van het ergste wat zy kent, het verlies van haar zuiverheid. Zy waakt en bidt. Nauwelijks is er echter een week verlopen of Alessadro weet haar weer to grypen en met ontzaggelijk veel moeite weet zy zich los te slaan en te krabben. Zij vlucht naar buiten. Alessandro is woest en angstig tegelijk. Zal zij wat vertellen? Hy loopt driftig naar buiten, waar Marietta, wit van schrik, hem met grote ogen van angst ziet komen. Fluisterend sist hy haar toe: „Als je er iets van aan je moeder vertelt, vermoord ik je". Voor Marietta liggen twee wegen open: de dood of de zonde. En als z(j van de schrik bekomen is, dan is welbewust haar keuzede dood. Zy vertelt niets aan haar moeder. Waarom niet? Was het schroomvalligheid, was het angst, wou zy haar moeder geen moeilijkheden bezorgen, niemand weet het met zekerheid, maar in Marietta's hart groeit de zekerheid, dat Moeder Maria haar niet zal verlaten en zy bidt en smeekt om haar bijstand. Maar soms wordt de nood haar te sterk en daags voor de marteling rust zy schreiend uit aan meeders borst en vraagt haar niet alleen te laten. Maar moeder Assunta begrijpt haar kind niet en weet niet welke gewel dige zielsconflicten hier by haar in huis worden uitgevochten. Kom Marietta" is haar antwoord allen druk gebruik maken van het papieren zakje, dat mén uit voorzorg meekrijgt of van de W.C. achter in de kist. Maar nu zitten we als vol leerde globetrotters prins-heerlijk in onze stoelen te zweten, terwyl onder ons de eerste bossen voorbij glijden, als een teken, dat we het woestijn gedeelte van Afrika achter de rug hebben. Was het in Wadi Haifa warm, in Khartoem sloeg een hitte-muur ons tegen toen we de cabine-deur open deden. Het eerste wat we hoorden was een eentonig trom-geroffel, dat we kenden van de Tarzanfilms, maar dat we nu in natura kregen gepresen teerd. Het diep melancholische geluid bleef de gehele dag hoorbaar en op het laatst weet men niet beter of het hoort zo. Ook volgde onze eerste kennis making met de negers, kerels als boomstammen en glimmend zwart, of zy zich eens extra met schoenpoets opgedoft hebben. Het zyn prachtkerels hier op het vliegveld, gehuld in hun wyde witte hemden én hun tulband of rode fez op. Het was voor een buitenstaander een schoon gezicht. De negers stonden ons aan te gapen en wij de negers, maar ze vlogen op de bevelen van 'n Engelsman, die in het gebouw de scepter zwaaide en door wiens bemiddeling wy heerlijk koude dranken kregen geserveerd. Naar Juba Het oponthoud was slechts kort. Tegen de avond ging het naar Juba in de Engelse Soedan. Een uur later landen we daar en wy, die gedacht hadden, dat we hier weereen van die voortreilelyke Engelse vliegvelden zouden vinden, kwamen wel zeer be drogen uit. Een zanderige vlakte met een grote stro hut was alles wat dit vliegveld bieden kon. En wy maar kankeren, ook al op het hard brood, dat we kregen aangeboden door een neger, die plotseling hier af daar ergens uit de wildernis opdook. Maar onze trouwe Barbara deed ons, dat zelfs overleven en na enkele uren zaton we weer hoog in de lucht, bly toe, dat wij geen motorpech hadden, zoals een groep voor ons, die in deze wildernis acht dagen lang gekampeerd heeft, voordat hulp kwam opdagen. Onder ons schuift het ene oerwoud na het andere weg 6n zo nu dan zyn er wat open plekken, waar men duidelijk de negerhutten kan zien staan. Maar zo uit de lucht is het een vervelend gezicht, een grote donkerbruine massa. Toen wy aan het Victoria-meer landen, was het nog even spannend. Een grote vogel vloog tegen onze linkermotor, die. heftig begon te knallen en dan afsloeg. Maar de piloot had de machine in bedwang en na wat sputteren begon de motor weer te lopen. We kwamen behouden aan de grond en zagen toen tegen de vleugel wat veertjes en een stukje vlees, de laatste resten van de vogel, die het tegen zyn mechanische broeder had moeten afleggen. Engelsen en negers We waren op het mooiste vliegveld aangekomen dat we sinds ons ver trek uit Schiphol hebben gezien. Enteble aan het Victoriameer. Alles „wees niet zo kinderachtig". Marietta vraagt dan of ze de vol gende dag naar Netunno kan gaan om te communiceren en dat vindt moeder goed. „Ja", juicht dan Marietta, „morgen zal Jezus komen". Inderdaad, maar op zulk een geheel andere wijze als moeder Assunta ooit had vermoed. Boven op zyn kamer ligt Alessandro, de harstocht verteert hem en zweept hem op en als daags daarna op 5 Juli 1905, do mensen na het middagmaal weer naar het land vertrokken zijn, dan staat hy op en gaat mee naar het land, waar men met ossen aan het dorsen is. In de verte ziet hy Maria zitten buiten het huis en als het werk volop aan de gang is, vertrekt hy onder het voorwendsel dat hy wat moet halen. Niemand let op hem. Boven op zyn kamer neemt hy zyn dolk en een schone zakdoek en roept dan om Maria. Maria hoort hem niet en als by weer roept schrikt zy op en vraagt„Waarom Wat moet je Met een sprong is Alessandro by haar en voor het kind om hulp kan roepen heeft hy haar meegesleurd de keuken in en gaat op Maria af, die zyn bedoelingen nu kent en weet, dat dit haar reeds lang te wachten stond. Dan begint het gevecht, waarin Maria om hulp smeekt en bidt. Ales sandro stopt haar de zakdoek in de mond maar zy geeft niet toe. Woedend om die koppige weerstand, razend van onbevredigde hartstocht grypt hy dan zyn dolk en stoot toe iri blinde drift. Veertien malen... Het kind zakt op de grond en in al haar pijn trekt ze de kleren recht. De stryd is gestreden, het offer is gebracht... Wordt vervolgd.

Peel en Maas | 1950 | | pagina 1