VERF RUYTER Schuttersfeest in Ven ray Circus van Bever ^ii[deh[ke Stichting 4iet 2-uiden °IT STaoti r £aat paaidenspoit nobel bli\ ven. 4let voornaamste 't zijn simpele Mm oranje bonnetjes.... IS GlJLOCti WaKRo Inmaakglazen F. W. HENDRIKS BEL BIJ BRAND 3 9 2 Behangselpapier F. W. HENDRIKS Rouwgoederen „DE VLINDER" een tientje boete gegeven wegens mishandeling van die meneer, zonder verder naar de aanleiding en oorzaak te vragen. Want de politierechter bemoeit zich alleen met gevallen van eonvoudigo aard. ..Mo'j de sikko nog zeen?" vroeg do verdachte, met een geel pakje zwaaiend. ..Dank je, laat-maar zitten," ant woordde de rechter. Maar oen paar haren zijn er uit gowaaid. Die kleven nu zilverig aan hot groene tafelkleed. Om ook in do rechtzaal de herinnoring aan Spirella levend te houden. Tot do volgende schoonmaak. prachtkleuren, hoge glans. Enorm uitstrykvermogen. Zakselvrij. U strijkt zonder moeite de bus ledig tot op den bodem. Dit is een groot voordeel. Neemt eens proef. Het bekende adres Schildersbedrijf Langstraat acl F. W. HENDRIKS Let op het huisnummer. 350 jaren waardig herdacht. Men moet feitelijk de pen hebben van een Felix Timmermans om een juist beeld to geven van do fleur en do kleur van een Limburgse schut tersfeest, zoals dat afgelopen weekend is georganiseerd door Schutterij Het Zandakker bij gelegenheid van 't 350 jarig bestaan der vereniging. Heel die bonto stoet, met die ern- tige koningen, behangen met zilver, al dan niet vergezeld van een lieftal ligo koningin, on de verschrikkelijke bielemennekes, de kleurige vaandels en niet te vergeten vaardige tam- boer-maitres, kortom, h el dat bonte schuttersgewemel met hun oude uni formen en geweren. Het was een schoon feest in de warme mei-zon. Heel die oude traditie herleeft in deze mannen, die van heinde en ver gekomen waren om pryzen te winnen en om onderling te kampen op het oxceAitieterreiri of bij liet vogelschie ten. We zagen er do feestvierende vereniging wier ledental werd aan gevuld door enkele dames, daarnaast het trotse St. Anna gilde dat zulk 'n keurige indruk maakte door kleding en houding. We zagen al die oude gilden uit Brabant en Limburg, der tien in totaal, die hun best deden zo good mogeljjk voor de dag te ko men. Zaterdagavond begon het ieest al op het sporttenein waar de danstent en kermisvermakelijkheden de eerste klanten ontvingen. Zondag was ech ter de grote dag. In 'n grote optocht trokken de deelnemende verenigingen door Venray. Op het stadhuis namen do burgemeester, de familie Weichs de Wenne alsmede de beschermheren van liet Zandakker het défilé af. Vooraf gegaan door de ruiterclub, de Harmonie en bruidjes, de rijke pryzenscbat dragende, ging het naar hot sportterrein waar de burgemees ter al die schuttors hartelijk welkom heette in zijn gemeente en hen veel succes toewenste in de wedstrijden. Na oen felicitatie aan de jubilerende vereniging wees spreker nog op de grote folkloristische waarde van dit festijn en van de schutterijen in het algemeen, waarna hij het feest voor geopond verklaarde. Onder 't critisch oog dor jury be gonnen dan de wedstrijden waarvan wij de prijswinnaars hieronder ver molden. - Tenslotte zy dan nog ver meld dat de organisatie goed was en dat de publieke belangstelling gerust wat groter had mogen zijn. Intussen geloven wij wel dat Het Zandakker „er mee uitkomt" zodat het als ge slaagd mag worden beschouwd. De prijswinnaars Honding optocht: i St. Anna, Venray 2 St. Wilübrordus, Geysteren. Defileren Schutterijeni Horst, 2 Eysden. Defileren Gilden St. Anna, Venray 2 Geysteren. Excercitie: Geysteren, i Eysden. Verstkomende Limburgse en Brabant se verenigingen: Eysden, Boxmeer. Mooist gecostumeerde gilde Boxmeer, idem, schutterij Eysden. GroepsvendelenSambeek. Solovendelen i H. Bloemen, Boxm., 2 M. Donkers, Sambeek. Origineelste costuumsSambeek. Tromslaan gilde trom J. Klysely, Boxmeer, 2 M. Melsor, Sambeek. Tromslaan marstrom l W. Reefs, Vierl.beek, 2 G. Janssen Venray, 3 J. Claessens, Geysteren. Roffelen gilde tromMelser Sambeek. Roffelen marstrom Deleye, Eysden 2 J. Claessens, Geysteren. Beste commandant: Geijsteren. Mooiste verzam. ^ilverEysden. Oudste zilver: Geijsteren. Mooiste papegaaiSambeek. Mooiste vaandelEysden. Grootste aantal gildebroedersSint Anna, Venray. Grootste aantal schuttersEysden. Oudste gildebroeder: Siebers, Boxm. Oudste schutterJ. Rousel, Eysden. Eerst aangemelde vereniging V.beek. KoningskruisJ.H. Mulders, Bergen. Korps vaste paalSt. Anthonis 2 Bergen, 3 St. Anna, Venray, 4 Afferden, 5 Holthees, 6 Well, 7 Overloon. Korps vrije handSt. Anna, Venray 2 Bergen, 3 Well, 4 Sambeek. Erekruis: Jacobs, Sambeek. Personele pryzen i G. Mulders, Ber gen, 2 J. Mulders, Bergen, 3 van Rhee, Bergen, 4 C'ornelissen, Ven ray, 5 J. Sijbers, Venray, 6 Rutten Bergen. Mooiste koningini Mevr. Hacuir te Eysden, 2 Mej. Janssen, Holthees. Marsslaan jeugdige ledenl G. Reefs Holthees, 2 H. Janssen, Venray. Roffelen jeugdige leden i H.Janssen Venray, 2 G. Reefs, Holthees. Het Circus met het voornaam cachet Het is of ze er aan vast kleven en de zwaartekracht geen invloed op hen heeft. Dit jockey-nummer behoort stellig tot het beste wat er op dit gebied bestaat. Verder zeggen we er niets van. Men moet dit zelf zien om het te geloven. Zo ook de onwaarschijnlijke lenig heid van Mis Edelton. Circus van Bever, het Nederlandse Circus van naam, komt zyn Circus gebouw opstellen te Venray. Gala-voorstellingen vinden er plaats heden Zaterdag, Zondag 28 Mei en Maandag 20 Mei, telkens om 8 uur. Do beide Pinksterdagen bovendien om 3 uur grote voorstelling met het volledige avondprogramma. Allo nummers van Circus van Bever, zijn tot in do finesses afgewerkt. Hier wordt getoond wat met liefde en volharding met do edele viervoeter, het paard, bereikt kan worden. Noemen we allereerst Madame van Bevor met haar acht Friese hengsten. Zeker wel een der mooiste nummers. Met gratie worden de acht prachtige zwarte paarden voorgesteld. Do hoge school in de perfectie ge reden -door Eugene Karoly is een nummer voor fijnproevers. Do Hongaarse ry-act van Emile Karoly, do elite jockey-troep is aller- levendigst. Wat deze dames en heren op dat prachtige platina-gryze galop perende paard verrichten zou men voor onmogelijk houden Vrolijke clowns zorgen voor gezonde humor. Toto, Polly en Piepo tonen zich een trio, dat goed op elkaar is ingesteld. De drie Plastics brengen ons kracht en schoonheid in plas tische standen en acrobatiek. De Jongleurs, de Rosés zyn onge ëvenaard in tempo en rhythme wan neer zo jongleren met ballen en knotsen. Vooral de truc met de acht draaiende borden is origineel. Verschillende mooie paarden-dres' suren worden nog door Eugène Karoly gebracht zodat by Circus van Bever het echte paardenspel nog in ere is! Ongetwijfeld zal het de nodige be zookers trekken. November 1948 passeerde Notaris Stael to Uden de oprichtingsakte van bovengenoemde sociaal-charitatieve instellingen. Een van de doelstellingen is gratis advies te geven aan de duizenden oorlogsgetroffenen, dio thans hun laatste kansen op een billijke vergoe ding moeten benutten, willon zy althans enigermate zich kunnen her stellen in het sociaal millieu waarin hun niet getroffen medeburgers zich konden handhaven. Bovendien verleent deze Stichting gratis bystand en bemiddeling aan allen, die zich doen inschrijven in haar registers. Het schadegeval van deze inge schrevenen wordt volkomen uitge werkt en afgehandeld by de betrok ken instanties. De Stichting is dus een instelling van de oorlogsgetroffenen zelf. Dat maakt haar sterk. Do bundeling van duizenden geeft hen, die dit bemiddelingswerk op zich nemen, de zo onmisbare invloed bij de betrokken overheidsinstanties. Liefde en rechtvaardigheidszin zyn de wortels, die leven geven aan het werk van deze volkomen onafhanke lijke Stichting. De Stichting is arm als de oorlogs getroffenen zelf. Ze krygt geen sub sidies, moet volkomen dryven op de belangstelling der getroffenen zelf. Alle maanden, zo mogelijk vaker, zendt de Stichting een bulletin aan alle ingeschrevenen. Zy worden daarin voortdurend op de hoogte gebracht van alle be schikkingen, die in verhand met de uitvoering van de wet op de materi ele oorlogsschade worden genomen. Dit bulletin is het cement, dat de ingeschrevenen bundelt tot een hech te gemeenschap. Aan de grenzeloze toewijding en de oprechte naasteliefde waarmee gewerkt wordt, ontleent de Stichting de magnetische kracht, waarmee zy het vertrouwen der getroffenen wint. Er wordt intens gewerkt en het werk zal des te intenser worden, naarmate tot de oorlogsgetroffenen dieper het besef doordringt, dat hun welzijn het enige en het uitsluitende Ik ben nu een half jaar De Gruyter-klant, waarin ik bij elk De Gruyter- artikel een cassabon heb gekregen. Ongemerkt is het een stapeltje geworden en nu kan ik dadelijk 18 con tante guldens gaan halen. Contant geld, daar hééft een huis vrouw wat aan 1 Bij elk De Gruyter-artikel een cassabon ter waarde van het aankoop bedrag. Voor tien gulden aan cassabons ontvangt U één gulden contant terug. De bons blijven altijd geldig en zijn steeds inwissel baar in elke De Gruyter-winkel. 920 doelwit is dezer Stichting. J. SCH0ENMAKER8, R.K. Pr. Seeligsingel 3, Breda. P.S. Het reizer.d adviesbureau trekt alle twee maanden het hele Zuiden door en organiseert bovendien vaste zitdagen, o.a. te VENRAY: tweede Dinsdag van 1—4 uur in Hotel de Zwaam; vierde Dinsdag van 5-8 uur in Hotel Sehaeffers. De weiden zyn weer groen, het vee is weer buiten en in de paarden- wereld wordt thans ernst gemaakt met de training van de concours-, tuig- en springpaarden, zo ook van de dravers. De welgevulde, ik mag welhaast zeggen, de overvulde lijst der diverse concoursdata in de vakbladen gaat weldra ter perse. Wat geeft dat alles weer een werklust, een y'ver, een energie. Een paard te trainen en klaar te maken voor het a.s. seizoen, voor mogelijke successen straks. Wat een voldoening schenkt het de mens. Laten wy nog eens even terug denken aan do bezettingsjaren. Paarden, die gevorderd werden, onze mooie paarden met de bezetters er op, onze „gedoken" paarden en hoe al die oude, uitgemergelde, hon gerige dieren met. veel te zware vrachten langs 's Heren wegen voort zeulden. En nu, schitterende typen, goed verzorgd en goed gevoed. Wat is dat meer mooi, wat is dat prettig om te hebben en om naar te kyken. Maar nu een vraag: Wat dunkt U, lezer of lezeres, hoe zou nu een paard het vinden om byv. met zeer zware ijzers of heel scherp opgezet, een te zware stang, een te hoge staartwrong in de vliegentijd soms een half uur lang „zyn extra gangen" dus niet zijn gewone te showen en ver volgens met slaande flanken, druipend van het zweet wel of geen prijs te krijgen Wat ziet men dikwijls op de oefen terreinen een springpaard, dat z.g. „losgesprongen" moet worden. Tel kens en telkens dezelfde hindernis, soms met barrage, om straks in de ring met veel geruk en gepluk en gespoor over een hindernis „geduwd" te worden. Ik stel deze vraag, omdat ik per soonlijk zeer goed weet, dat het heel anders kan en dat onze goede rijders en ruiters hun paarden zo geheel anders showen en behandelen. Het rustige, kundige voorrijden van een chicque hackney, het geheel met elkaar in evenwicht. Geen acro baat, die voor gelegenheden door allerlei kunstmiddelen „geforceerd" wordt, maar een aristocraat met verheven gangen en aangeboren adel. Zie een bekwaam hindernisruiter de ring binnenkomen, rustig, bedaard. Zie hem met zyn paard een zware hindernis nemen. Beiden één, beiden geconcentreerd op het moeilijke. Nimmer ruw, zelfs al gaat het mis. Steeds beheerst. Lezer en wellicht concoursryder of concoursbezoeker, laten wy toch vooral bedenken, dat de paardensport de nobelste sport genoemd wordt, laat het dan ook „nobel" voor de paarden blijven en laat het niet ont aarden in een verwrongen vertoning die voor de paarden een plaag is en voor het publiek slechts een aange name „sensatie" en die bij de goede en aandachtige toeschouwers de vraag doet rijzen, moet daar nu niet eens een inspecteur van de Nederl. Vereniging tot Bescherming van Dieren oygehaald worden A. J. S. - A., lid Hoofdbestuur Ned. Ver. tot Bescherming van Dieren. van de afgelopen week Boete wegens ondeugdelijk steiger Op 10 December j.l. stortte op een bouwwerk in Nieuwenhagen een steiger omlaag met het gevolg, dat drie arbeiders min of meer ernstige verwondingen opliepen. Controle van de arbeidsinspectie wees uit, dat de steiger ondeugdelijk gemaakt was. Met het gevolg, dat voor de Maastrichtse rechtbank Maan dag tegen de twee aannemers elk f 300 boete werd geëist subs. 50 dagen hechtenis en 3 maanden voorwaar delijk met 3 jaar proeftijd. Begint liet weer? Op het Noordelijk strand te Zand- voort zyn Maandagmorgen colorado kevers aangespoeld. Van gemeente wege zyn direct alle nodig maat regelen getroffen om de insecten in te zamelen. Ook op hetScheveningse strand meldden zich kevers. Het waren er echter maar twee, die Zondagmiddag werden gevonden en gedood. Naar do plantenziektenkundige dienst te Goes mededeelt, zyn Maandag by Hoedekenskerke, Borssele, Zoute- lande en Vlissingen vele colorado kevers aangespoeld. De schooljeugd is gerequireerd om by het rapen van de kevers te helpen. Tevens is men direct met bespuiten begonnen. Op de vlucht neergeschoten Twee mannen zagen Zaterdag kans uit de rijkswerkinrichting te Woensel te ontvluchten. Een van hen, zekere VanM., werd Zondag gegrepen. De ander, Van A., die al eens eerder uit de inrichting was uitgebroken en daarna een hele serie inbraken had gepleegd, wist evenwel te ontkomen. Later op de avond slaagde de politie echter er in in Vught ook van A., die juist ge probeerd had de deur van een kippen hok te forceren, te arresteren. Op weg naar het bureau bracht Van A. zyn begeleider echter plot seling ten val en vluchtte weg. De beval de vluchteling zich over te geven, waaraan deze evenwel geen gevolg gaf. Tenslotte loste de agent enige waarschuwingsschoten, waarna Van A. door een kogel in het hoofd werd getroffen. Hy werd overgebracht naar een ziekenhuis en overleed enkele uren later. Chauffeurs werken te lang Op de jaarvergadering van de R.K. Bond van Transportarbeiders „St. Bonifaeius" heeft de voorzitter de heer W.A. van 't Schip zijn grote ont stemming op de naleving van het Rijtijdenbesluit. De grens van 55 werkuren per week wordt dikwijls tot 90 a 100 uren overschreden. Oververmoeide chauffeurs veroorzaken jaarlijks voor tienduizenden guldens schade. In gevallen waar werknemers aan deze overtredingen mede schuldig zyn wekte de voorzitter op, aan deze acties van hebzucht niet meer mede te werken. Spr. is van mening, dat de politie op dit gebied niet voldoen de georiënteerd is. ontvangen een grote party. Koopt nu om straks teleurstelling te voorko men. v. 1. 3/4 1. 1 1. l'/i 1. 2 1. 27 Ct 29 Ct 36 Ct 43 Ct 48 Ct met deksel. Losse ringen, deksels, beugels. Beleefd aanbevelend, Schildersbedrijf Langstraat A CL F. W. HENDRIKS Let op het huisnummer. Tentoonstelling „Het Nederl. Trekpaard". De nationale paardententoonstelling in Den Bosch de 18de in successie zal op Dinsdag 5 en Woensdag 6 September in de Brabantse hoofdstad worden gehouden. Zwitserse wenk tot hamsteren Zwitserlands president, Max Petit- pierre, heeft Maandagavond op een conferentie van de radicale partij verklaard, dat de Zwitserse huis vrouwen voort moeten gaan, levens middelen in te slaan, omdat „do kansen op vrede in de afgelopen maanden niet zijn toegenomen" aldus meldt de Zwitserse radio. Hij verklaarde verder: „De onbeken de factoren in de internationale toe stand verplichten de regering alle voorzorgsmaatregelen te nemen, om te zorgen, dat het Zwitserse volk elke noodtoestand het hoofd kan bieden". 290 nakomelingen. De 95jarige landbouwer, John Os borne te Wall ins Creek (V.S.) is uit geroepen tot de „levende vader van het grootste aantal levende nakome lingen in de Verenigde Staten". Hy heeft er namelijk 2oo.-<Precie8 uitgeteld zijn het 12 kinderen, 76 kleinkinderen, 103 achterkleinkin deren en 39 acliter-achterkleinkinder. Hij kreeg dezer dagen van het nationale vadercomité 100 dollars. Het geschenk was bedoeld om grotere gezinnen verdwijnend verschijnsel in het Amerikaanse leven aan te moedigen. WOLVILT en CARTON steeds voorradig, zydig geteerd Asphaltpapier aan rollen van 30 m voorradig. Zeer aan te bevelen om over verse beton of cement te leggen, ter be scherming van Balatum of Linoleum Vraagt inlichtingen by Schildersbedrijf Afo Langstraat Let op het huisnummer. De vogelpest in ons land blijft gelocaliseerd. Uitbreiding is vrijwel voorkomen en in deze gunstige situatie heeft de Minister van Landbouw aanleiding gevonden de beperkingen ten aanzien van het vervoeren van levend en dood pluimvee, broedeieren, pluim veemest enz. naar en uit het Zuiden van het land te verzachten. Het gebied waarin deze beperkin gen blijven gelden is ingekrompen tot een strook van 572 kilometer breedte langs de Belgische grens. Het houden van pluim veemarkten keuringen en tentoonstellingen blijft verboden. Een geval van pseudo-vogelpest is deze week geconstateerd in Berkel- Rodenrijs, waar 600 stuks pluimvee werden afgemaakt en vernietigd. Geen boter meer naar West-Dnitsland. Tengevolge van de gedaalde Duitse binnenlandse bpterprys was de Ne derlandse boterimport in West Duits land in de laatste weken reeds sterk ingekrompen. Thans nl. met ingang van Maandag 22 Mei heeft de Nederlandse regering in afwachting van nadere besprekin gen, op verzoek van de Westduitse bondsstaat de export van boter naar Westduitsland tot nader order stop gezet, zulks ter voorkoming van een verstoring op de Duitse binnenlandse markt. Deze maatregel was voordien reeds eveneens getroffen ten aanzien van gecondenseerde melk en melkpoeder. Bestrijding llnnder T.B.C. in heel Nederland verplichtend. Krachtens een beschikking van de Minister van Landbouw, wordt met ingang van 1 Juni a.s. Noordbrabant als laatste provincie aangewezen, waar voor veehouders de verplichte aansluiting by de provinciale gezond heidsdienst voor dieren geldt. Bij deze dienst, gevestigd te 's Her togenbosch, dienen alle veehouders 7an Noordbrabant zich voor 1 Juni a.s. aan te melden. Zy, die runderen houden met het uitsluitend doel daarmede handel te dryven, vallen echter buiten deze regeliDg. Een en ander betekent, dat ook in Noordbrabant voortaan de veehouder zyn vee regelmatig op tuberculose moet laten onderzoeken. De runderen worden dan geduren de de staltijd getubercnlineerd, waarby alle positief reagerende dieren als geïnfecteerd worden beschouwd. Deze dieren moeten zoveel mogelijk worden opgeruimd of tenminste ge ïsoleerd, teneinde besmetting van gezonde dieren te voorkomen. Aangezien in de overige provincies een dergelijke regeling reeds geldt, is thans in geheel Nederland de be strijding van de rundertuberculose onder controle. Herijk van maten, gewichten en meetwerktuigen Burgemeester en Wethouders van Venray, malden bij deze bekend, dat dit jaar voor de heryk der maten, gewichten en meetwerktuigen zal zitting gehouden worden te Venray In het achterzaaltje van Sehaeffers, Schoolstraat 3. Op Maandag 5 Juni van 11 12 uur en van 13.30—16.30 uur voor hen, wier geslachtsnaam(flrmanaam) begint met een der letters A.B.C.D.E.F. en G. Op Dinsdag 6 Juni a.s. van 9—12 en van 13.30—16.30 uur voor hen, wier geslachts(firma) naam begint met een der letters H I.J.K.L.M.N. en O. Op Woensdag 7 Juni a.s. van 9 12 en van 13.30—I6.30uur voor hen, wier geslachts(firma) naam begint met een der letters P.Q.R.S.T.V.W.X.IJ. en Z. Aan belanghebbenden wordt in herinnering gebracht: ie. dat de maten en gewichten Schoon, Droog en Roestvrij moeten worden aangeboden om onderzocht te kunnen worden; dat ijzeren maten van binnen en van buiten geverfd dienen te zyn, koperen gewichten afgewassen en ook de gaten gereinigd; dat ijzeren gewichten niet gepotlood mogen zjjn, doch roestvry moeten zyn gemaakt en daarna ingewreven met gekookte lijnolie; 2e. dat de maten en gewichten vóór 1 October 1950 gestempeld moeten zijn met de letter S en dat- er, by verzuim of veihindering om van de zitting gebruik te maken, nog ge legenheid bestaat maten en gewichten te laten herijken aan liet ykkantoor te Maastricht, Vrijdags van 9 12.30 en van 14.30—17 uur; 30 dat de maten en gewichten, welke zijn gestempeld met het af- keuringsmerk, niet in winkels, enz. mogen worden teruggebracht; 4e. dat ten bate van 'sRyks schat kist betaald moet worden voor het onderzoek der maten en gewichten (keurloon) en voor het justeren der gewichten (justeerloon) en 5e dat de milligramgewichten niet op de herijkzitting, maar alleen aan het ykkantoor herijkt kunnen worden. (De 'gezegelde enveloppe, afgegeven bij de vorige verificatie, moet met de gewichten franco per post worden op gezonden. daar de gewichten anders aan de eisen gesteld voor de nieuwe, moeten voldoen, terwijl een post- bewijs tot oen bedrag, overeenkomen de met de som van 20 cent, voor elk gewicht moet zijn ingesloten. Dit bedrag kan ook op postrekening no. 507661 van IJkkantoor Maastricht worden gestort). Venray, 17 Mei 1950. Wat een praclitsortering. Komt U ook eens kijken Niets ver plicht U. Het meest bekende en beste adres is: Langstraat a Let op het huisnummer "U diep zwart verven P. VAN OPBERGEN Grotestraat 24a VEHRAY

Peel en Maas | 1950 | | pagina 2