TWEEDE BLAD IQenbays lOiüede (Oadeben vebgadeïden WEEKBLAD VOOR VENRAY EN OMSTREKEN De noodzaak van voorlichting bij beroepskeuze De voedinq van de cundveestapet UQaac staat de Kelk Zaterdag 6 Mei 1950 No. 18 Een en Zeventigste Jaargang Druk en Uitgave Firma van den Munckhof Brukkerü Kantoorboekhandel Grootestraat 28 Telefoon K 4780 512 Postrekening 150652 PEEL EN MAAS Advertentieprijzen op aanvraag verstrekt Abonnementsprijs per kwartaal: voor Venray fl 1.00 buiten Venray fl 1.20 uitsluitend vooruitbefe. Montage woningen-debat Alvorens met de officiële notulen hele ingewikkelde geschiedenis van te beginner., die ditmaal in feite deze montagewoningen voorde Raad slechts neerkomen op de goedkeuring duidelijk te maken en wyst er op, van de plannen voor de bouw van dat er door drie architecten plannen een veertigtal goedkope woningen, dankt de Voorzitter alle inwoners van de gemeente voor hun mede werking en hun steun by gelegen heid van de intocht van H.M. Konin gin Juliana en Z K.H. Prins Bernhard. Dank zy de spontaniteit en het enthousiasme, waarmede is gewerkt, is H.M. een ontvangst bereid, die zeer prettig aandeed en die een onvergetelijke indruk heeft gemaakt. De Voorzitter is daar allen zeer dank' baar voor, speciaal de verenigingen, die hun afvaardiging gezonden heb ben en de kinderen, die ondanks de koude en het lange wachten, nog zo vol jeugdig vuur waren. Een speciaal woord van dank spreekt hij dan persoonlijk nog uit aan de Raad, die het mogelijk heeft gemaakt, dat de Gemeente zulk een schitterende nieuwe ambtsketen heeft gekregen. Montagewoningen Hebben wij vroeger felle debatten gekend over de prefabs, ook nu kan de kogel niet door de kerk, voordat van links naar rechts nog al eens wat prikken gegeven zijn. Wat is namelijk het geval? Zo gauw toen bleek, dat de Minis ter bereid was woningen te laten bouwen, indien zy maar onder de f 7000.— bleven, heeft de Gemeente er direct honderd aangevraagd. Door de grote belangstelling, die er alom in den lande was, kregen we er echter maar veertig toegewezen. Nu was het echter zaak plannen te maken, waardoor deze huizen inder daad onder de kostprijs van f 7000.— vielen. Architect de Vries heeft een dergelijk plan ontworpen en de on langs gehouden aanbesteding heeft bewezen, dat zy voor f 69ii.— ge bouwd kunnen worden. Derhalve vraagt B. en W. nu om toestemming om tot de bouw over te gaan. Het is de bedoeling, dat deze woningen komen te liggen langs het Molenpad, langs de doorbiaak Merseloseweg— Hoenderstraat, naby het Desselke en het „Tolskuulke". De heer VERMEULEN wil over de ligging niets zeggen, maar vraagt zich af waarom by deze onderhandse aanbesteding niet alle Venrayse aan nemers gevraagd konden worden. De heer FR. JANSSEN merkt als lid van de bouwcommissie slechts op, dat deze onderhandse aanbesteding niet de instemming heeft van deze commissie, om de doodeenvoudige reden dat zy er niets afwist. Wel wist zy, dat de architect schynbaar geen begroting klaar kon krijgen en deze aanbesteding feitelijk meer be schouwd moet worden als een infor matie naar de prijs. Een handelwijze, die niet direct is toe te juichen. Ook de heer ODENHOVEN vindt de onderhandse aanbesteding totaal verkeerd. Waarom krijgen niet alle Venrayse aannemers een kans, de meeste kunnen het al goed gebrui ken De heer VAN HA AREN zou graag van B. en W. horen waarom dit complex onderhands moest worden aanbesteed. Volgens de Gemeentewet moet alles openbaar gebeuren, slechts met toestemming van de Raad kan dit anders, maar dan zal B. en W. moeten aantonen dat dit in het voor deel is van de Gemeente. De heer CUSTERS wist van alles niets en het moest hem van het hart dat de Raad wel meer voor dergelijke feiten wordt geplaatst. Ook hij was voor openbare aanbesteding en zou wel eens willen weten of dit niet in stukken gebeuren kan, zodat ook de kerkdorpen hiervan ook kun nen profiteren. De heer DE BRUYN was als lid van de Raadscommissie ook onbekend met de aanbesteding en zou wel eens de beweegredenen van B. en W. voor een en ander willen weten. De heer SELDER vraagt waarom niet in gedeelten kan worden aanbe steed, zodat meerdere aannemers het werk kunnen maken. Ook de heer STEEGHS vindt dat alles wel wat plotseling uit de lucht komt vallen en vraagt om nadere inlichtingen. Licht in het duister? Wethouder WINTELS vertelt aller eerst, dat men gedwongen is, de woningen hier te bouwen, omdat er nergens grond te krijgen is en de gemeente dus op haar eigen grond moet bouwen. Dan tracht hy de ge- zyn ingediend voor goedkope wonin gen. Het plan van architect de Vries is het beste, maar het heeft 't nadeel dat zij ineens moeten worden bouwd. Deze architect durfde niet met zekerheid te zeggen, hoe duur ze zouden kosten, maar had wel een Brabantse aannemer, die ze in ieder geval voor minder dan f 7000.— zou maken, B. en W. hebben toen gezegd, dat in elk geval Venrayse aannemers een kans moesten hebben, maar verder is de architect vrij geweest om te nemen wie hy wou. Men moet het zo zien, dat dit geen aanbesteding is geweest, in de tra ditionele zin van het woord, maar meer een informatie voor de archi tect. De VOORZITTER wyst er verder op, dat de plannen vóór 30 April in Maastricht moeten zijn, daar zij anders vervallen en dan krygt de gemeente niets. De kerkdorpen behoeven ook niet bang te zyn, dat zy niets krygen, want wat aan Venray is toegewezen aan conventionele woningen, dat gaat allemaal naar de gehuchten. Spreker meent verder, dat een aan besteding in groepen de zaak slechts duurder zal maken en doet nogmaals een dringend beroep op de Raad, om deze plannen met spoed goed të keuren, willen zy niet verloren gaan voor Venray, dat een veertigtal wo ningen best kan gebruiken, gezien de meer dan 200-gevallen van samen woning hier ter plaatse. Bovendien is hier precies hetzelfde gebeurd als in Horst en Bergen en ook daar heeft de Raad het goedge vonden. De heer VERMEULEN ontkent dit laatste, volgens hem heeft in Horst iedere aannemei een kans gekregen. Inderdaad kan hy er in komen, dat de kerkdorpen klagen, want ondanks de meerdere toezeggingen, dat er op de kerkdorpen gebouwd zon worden, gebeurt er niets. De VOORZITTER vraagt dan, of spreker niets weet van de 4 industrie- en de 4 tuinders woningen, die toch dit jaar reeds op de kerkdorpen zyn gebouwd. De heer VAN HA AREN heeft de toelichting gehoord en formeel is de zaak hiermede in orde. Doch dat prysvragen van de architect klinkt wel wat vreemd. Maar er is weinig meer aan te doen. Vóór 30 April moeten de plaanen in Maastricht zyn en bljjft er dus weinig tyd meer over. Het argument van de grond kan de heer STEEGHS niet begrijpen. In Castenray heeft men genoeg grond in beslag genomen en bovendien ligt daar ook het schoolterrein nog. Maar de VOORZITTER brengt spr. in herinnering, dat dit nog steeds het eigendom is van 't schoolbestuur en dat men verder moet denken aan de uitbreidingsplannen. Wethouder REINTJES merkt op, dat als men op de kerkdorpen ook goedkope grond kan krygen, de hui zen door hun verspreide bebouwing veel duurder zullen worden en de 7000 gulden-grens wel eens kunnen overschrijden. De heer ODENHOVEN is het niets naar zyn zin, dat de Raad hier weer een fout goedkeuren moet van de architect. De Raad staat ge woon weer achter 't net te vissen. De heer HOUBEN is er van over tuigd, dat de bouwr van dergely'ke woningen op de kerkdorpen niets uithaalt, een mening, die gedeeld wordt door de heer DERICKX. Methode verkeerd. De heer Fr. JANSSEN geeft dan in een interressant betoog een over zicht van de methode, die gevolgd wordt om de huizen goedkoper ge bouwd te krygen. Hier wordt van hogerhand zegt spreker welbewust gespeculeerd op de concurrentiestrijd tussen de aannemers. Daarbij komt nog, dat de architect geen pry's durfde op te geven, hetgeen niet alléén niet fair is, maar tot deze moeilijkheden ge leid heeft. By de Raadscommissie is dit plan naar voren gebracht zonder bestek, waardoor dus een juiste be oordeling onmogelijk is. Er werd beloofd dat binnen veertien dagen een bestek klaar zou zyn, maar geen lid heeft er meer van gehoord tot deze aanbesteding, die nu wordt aangekondigd als een prysopgave van de architect. Uit morele en sociale beweegredenen kan niet tegen worden gestemd, daarvoor is de woning misère te groot, maar toch mag wel eens gewezen worden op de jodentaktiek van het Departement van Weder opbouw, dat de aannemers heden ten dage dwingt onder kostprijs te werken. En het einde zal de lasten moeten dragen. De VOORZITTER moet toegeven, dat de Raad voor hetzelfde feit staat als eertyds met de prefabs. Voor het belang der inwoners moeten vele dingen wyken. De heer VAN HAAREN ziet de Raad geplaatst op een tweesprong, men kan deze woningen verwerpen door tegen te stemmen, wegens de gevolgde handelswijze of om wat voor reden ook en men kan voor stemmen, enkel om de woningnood in Venray zo spoedig mogelijk op te lossen. Het is aan ieder raadslid persoonlijk om de keuze te doen. De heer ODENHOVEN zegt tegen te stemmen, omdat by deze onder handse aanbesteding gemakkelijk alle aannemers van Venray hadden gevraagd kunnen worden. Men praat over algemeen belang, maar dit is ook een algemeen belang. De heer SELDER vraagt of op de laatste vergadering hierover nu eens iets verteld had kunnen worden, dit alles is toch niet in een-twee-drie. tot stand gekomen. Nu moet de Raad de handelwijze van architect de Vries goedkeuren of ze wil ot niet. De VOORZITTER wijst er op, dat spreker zich vergist. Inderdaad is het plan van architect de Vries, nog maar enkele weken oud. Men wilde eerst in Maastricht alle montage woningen voor Venray-Horst en Bergen tegelyk.laten aanbesteden, om zodoende de prys te drukken. Na lang aandringen heeft men by Ged. Staten gedaan gekregen, dat ieder gemeen! e voor zich kon aan besteden. Deze toestemming is eerst na de laatste vergadering gekomen. Verder moet de Raad de handel wijze van de architect niet goed keuren, maar B. en W. toestemming geven om dit alles verder af te wik kelen en de gunning te kunnen geven aan de laagste prysopgever bij deze architect. Men zal nog in overleg met de aannemer, proberen, de huizen nog wat te verspreiden. De heer DE BRUYN vindt dit laatste wel heel optimistisch nu de prys is vastgesteld. De woningen zullen er slechts duurder door worden. Wel verzocht liy om de Commissie van de Raad in het vervolg niet meer zo voorby te lopen, daar deze anders maar een wasse neus is. De heer CUSTERS krygt op zyn vraag of met Maastricht niet te han delen was, nul op het request. De heer ODENHOVEN vraagt dan hoofdelijke stemming en blijkt met twee anderen, CAMPS en CUSTERS, er tegen te zyn. Rondvraag. By de rondvraag brengt de heer Fr. JANSSEN dank aan B. en W. voor het vele werk wat zy hebben gedaan om de Koninklijke Familie zo Vaardig mogelijk te ontvangen. Tevens dankt hy" de ambtenaren de gemeentearbeiders, alsmede de heren van het Oranjecomité, door wier werk o.a. ook de vaste versiering in de straten is gereed gekomen. De heer VAN HAAREN wil daarby de politie ook nog noemen, die keurig is opgetreden. Verder wil spreker nog eens vragen hoe het zit met de klas- sificatie van de gemeente een oud stokpaardje dat veel voordeel voor onze mensen, speciaal de ouden van dagen, op kan leveren, maar waarvan men niets meer hoort De VOORZITTER belooft nog eens zyn best hiervoor te zullen doen. De heer VERMEULEN vraagt, of nog geen bericht terug is van Ged. Staten, aangaande de vermake lijkheidsbelasting der bioscoop, een punt, dat de vorige vergadering naar dit College is verwezen. Verder vraagt hy, waarom men hier feitelijk een bouwvereniging heeft, als de gemeente toch alles zelf bouwt. De VOORZITTER deelt mede, dat van Ged. Staten hierover nog geen bericht ontvangen is. Over de bouw vereniging hoopt hy binnenkort nader nieuws te brengen. De heer SELDER weet, dat van Elswyk op de Kruisstraat reeds een jaar geleden een vestigingsvergun ning heeft aangevraagd voor zyn vader, een en ander deed nog al haast in verband met splitsing van de woning. Verschillende keren is hierover gerapelleerd, maar heden ten dage is er nog niets van geko men en dat één jaar na datum. Wethouder REINTJES weet wel mede te delen, dat dit verzoek is afgewezen, maar er moet al lang bericht zyn gestuurd, de zaak zal echter onderzocht worden. De heer WISMANS krygt op zyn vraag, of er reeds iets bekend is van de toewijzing ontginningsboerderijen voor 1950 een ontkennend antwoord. De heer CUSTERS vraagt om een herziening van de uitbreidingsplannen der kerkdorpen, wat ook wordt toe gezegd, maar voor verdere inlichtin- Het probleem van de voorlichting bij beroepskeuze is niet zo een voudig als men het zich vaak voorstelt. Met de populaire defi nitie „het brengen van de juiste man (of vrouw) op de juiste plaats" is de kern van dit vraag stuk geenszins geraakt. Het heeft zeer vele aspecten, zovele zelfs, dat twee lange congresdagen nog lang niet voldoende zyn om ze alle te belichten. En toch is het goed en nuttig enkele kantteke ningen te maken naar aanleiding van een congres over de beroeps voorlichting, dat de vorige week in Utrecht werd gehouden. Want het moet langzamerhand toch zó worden dat iedereen overtuigd raakt van de noodzaak van een deskundige en verantwoorde beroepskeuzevoorlichting. Het kiezen van een beroep is voor jonge mensen een daad van de aller grootste betekenis, niet alleen voor zichzelf, maar ook voor hun toekom stig gezin. De kern van het vraag stuk der beroepskeuzevoorlichting zo drukte Prof. Dr. J. Waterink van de Vrye Universiteit te Amsterdam het uit is de vraag in hoeverre de betrokken jonge mens zichzelf met zyn gaven tot uitdrukking kan brengen by zyn dagelijks werk en de vraag hoe hy zich sociaal zal aan passen en welke bijdrage hy zal leveren aan het gemeenschapsleven van zyn kring en van zyn volk. Want ook voor de gehele economische structuur van een volk is het nood zakelijk dat een mens alle aanleg, die hy bezit, zo nuttig mogelyk ge bruikt. De nationale economie kan het niet verdragen, dat door verkeerde beroepskeuze veel mensen slechts een deel van hun gaven gebruiken op economisch onverantwoorde wijze. Alleen reeds hieruit blijkt, dat het kiezen van een beroep een té gewich tige zaak is om te worden overgela ten aan min of meer toevallige omstandigheden, zoals in de practyk zo vaak gebeurt. Maar behalve gewichtig is de be roepskeuze ook een uiterst moeilyke zaak. De Nederlandse taal kent zo ongeveer 30.000 beroepsbenamingen. Vele van die benamingen hebben natuurlijk betrekking op hetzelfde beroep, maar het aantal verschillende beroepen bedraagt th^ns toch circa 5000. Voor hoe langer hoe meer beroepen is een specifieke aanleg vereist. En juist daardoor is het voor jeug dige personen en voor hun ouders practisch onmogelyk Om uit te maken op welke plaats in het leven zij het beste nuttig kunnen zyn. Evenmin is het voor individuele mensen mogelyk te weten, welke mogelijkheden er zyn, of een bepaald beroep vooruitzichten biedt, of een bepaalde werkkring of functie de jonge man of jonge vrouw de ge legenheid zal bieden om zich in zyn of haar werk uit te leven, m.a.w. of hy of zy ziehzelf in dat werk zal kunnen terugvinden, met het oog op de eigen persoonlijkheidsvorming en karakterontplooiïng. Bovendien is er nog de factor van de arbeidsmarkt. Het is principieel onjuist zich by het geven van een advies by be roepskeuze alléén te laten leiden door de situatie op de arbeidsmarkt, dus bijvoorbeeld door een grote behoefte aan werknemers in bepaalde beroepen want het beroepskeuze-advies is in de eerste plaats een dienst, die wordt bewezen in het belang van de jonge man of jonge vrouw zelf. Maar by het geven van zulk een advies moet toch de adviseur van geval tot geval nagaan tot op welke hoogte hy met de bestaande en te verwachten werkgelegenheid rekening mag houden. De taak van de beroepskeuze-advi seur kan dus als volgt worden om schreven: de persoon in kwestie te brengen tot de grootst mogelyke geestelijke ontplooiing en materiële welvaart en tevens het maatschap pelijk belang te dienen. De middelen, die een adviseur by het uitvoeren van die taak ten dienste staan, zyn: Het verzamelen van allerlei gege vens over de candidaat, te verstrek ken door hemzelf, door zyn ouders of verzorgers en door de school die hy bezocht en bovendien het psycho technisch onderzoek. Uit deze gegevens vormt de adviseur zich een beeld van de persoonlijkheid van de betrokkene. Pas als dit beeld voltooid is, wordt het als het ware geprojecteerd tegen de sociaal- economische achtergrond, d.w.z.het beroepsleven en de mogelijkheden. Daarvoor is nodig, dat do beroeps keuze-adviseur uitgebreid gedocumen teerd is over beroepen, opleidingen, arbeidsmarkt, promotiekansen enz. Bovendien dient hy rekening te gen omtrent de boerderij Hesen kan men hem niet helpen. Het plan is weg voor advies. En daarmede is een einde gekomen aan deze raadsvergadering.* houden met de financiële toestand van de ouders of van de candidaat, met de mogelijkheid van studiebeur zen, met de offers die redelijkerwijs gevraagd kunnen worden, met het standsbewustzijn enz. In Nederland wordt op het gebied der beroepskeuzevoorlichting goed werk gedaan door particuliere en gemeentelijke bureaux, terwijl sinds 1941 ook het Ryk zich in de geweste- lyke arbeidsbureaux met deze taak bezighoudt. Er bestaan in ons land drie grote organisaties op dit gebied, die met elkaar samenwerken in en overkoepeld worden door het „Cen traal Genootschap"nl. de „Vereni ging tot bevordering der voorlichting by beroepskeuze", de „Centrale voor R.K. Beroepskeuzevoorlichting" en de „Christelijke Psychologische Cen trale voor School en Beroep". Zij deden in de afgelopen jaren veel en nuttig werk en zij zullen nog meer kunnen gaan presteren, wanneer de overheid er eindelijk toe zal besluiten hun streven financieel te steunen. Wanneer men deze voorzorgen in acht neemt en een al te eenzijdige voeding in de maaltijd is vermeden, dan kan men met vertrouwen do dieren op de weide loslaten. Aan de practykaanwyzingen in het landbouwkwartier van de Afdeling Voorlichting van het Ministerie van Landbouw, Vissery en Voedslvoor- ziening op is April j.l. is 't volgende ontleend Gedurende het laatste gedeelte van de staltijd moeten de melkkoeien zich naast enkele andere voedermiddelen - voor een belangrijk deel tevreden stellen met droog ruwvoeder in de vorm van hooi en eventueel meteen kleine hoeveelheid stro. Beide voeder middelen zyn ryk aan ruwvezel en daardoor minder gemakkelijk verteer baar. De spijsverteringsorganen der dieren hebben zich op deze ruw vezel rijke vaak vitamine- en mineralen- arme- voeding ingesteld. Komen de dieren straks in de weide, dan zullen zy zéér grote hoeveelheden gras gaan opnemen. Dit malse gras, dat in tegenstelling met hooi zeer licht verteerbaar en zeer eiwitrijk is, komt in verteringsorganen, die nog zyn ingesteld op de winterrant- soenen. Vanzelfsprekend ontstaan er hierdoor spanningen, die zich uiten in de levensfunctie's der dieremNiet alleen de verteerbaarheid is gewijzigd, maar ook de verhouding tussen eiwit en zetmeelwaarde. By die plotselinge overgang ontstaan dan ook allerlei ongewenste verschijn selen, zoals zeer sterke diarrhee, op getrokken buik en voorts soms kop- ziekte, melkziekte enz., een en open baart zich ook alty'd in de melkgift. Deze ingrypende verandering in de voeding moet uiteraard zoveel mo gelyk worden voorkomen. De veehouder zal dan ook moeten trachten deze overgang geleidelijk te laten verlopen, zodat de betrokken organen zich kunnen instellen op het ander voeder. Hierbij staan twee mo gelijkheden open. De eerste is, dat op stal groen- voeders worden bygevoerd. Als dit geleidelijk geschiedt, dan brengt men de melkkoeien als het ware reeds in weide-conditie". In de zuivere weide- bedrijven heeft men hiertoe slechts de beschikking over gras; op de ge mengde bedrijven vaak ook oversny- rogge enz. I11 de tweede plaats zal de vee houder er goed aan doen in de weide hooi, stro etc. gedurende enige tyd tor beschikking van de dieren te stellen. De dieren zullen uit eigen beweging dit „dorre materiaal" gaan opnemen; een bewys dus, dat zy het nodig hebben. Ook een combinatie van beide mo gelijkheden geeft zeer goede resul taten. Toch zal men by het toelaten der dieren in de weide ten alle tyden enige voorzichtigheid moeten be trachten. Uiteraard moetiook de grasmat in de vereiste conditie zyn. Het land mag b.v. onder geen voorwaarde te nat zyn. Dit is én voor de zode èn voor de dieren minder gewenst. Ook mag er geen natte en/of koude tyd in het vooruitzicht zijn. Zyn de dieren eenmaal „van de melk", dan krygt men deze niet gemakkelijk meer terug. Grote hoeveelheden vochtig gras geven ook allerlei bezwaren. Laat de dieren nooit in de weide voor de dauw is opgetrokken. Daarnaast moeten de dieren met gevulde maag in de weide worden gebracht, anders worden te snel grote hoeveelheden gras opgenomen met alle gevolgen van dien. Tenslotte moeten de dieren niet van de stal in een klaverrijke weide worden gebracht, want door „trom melzucht" kunnen gevoelige verliezen optreden. Wanneer mogelyk, laat men de dieren de eerste dagen op een niet te eiwit-ryke weide. Zyn de dieren aan het gras gewend, dan kunnen zy naar een betere weide worden ge bracht. Ieder tijdstip vindt in het arsenaal van Christus' vyanden zijn eigen be schuldiging om de Kerk van Rome zwart te maken. Voor onze tyd geldt het zo dikwijls gehoorde verwijt, dat de Kerk rechts staat, het met de ryken tegen de armen houdt en een onmisbare voorkeur aan de dag legt voor de fascisten, om daarmee haar afkeer van de communisten nog dui delijker te onderlijnen. Tegen deze beschuldigingen in, willen wy hier verklaren, dat de Kerk en zeker de beste en edelste denkers in de Kerk links staan en dit niet onder stoelen of banken steken. Laten we dit met enkele uitlatingen bewijzen. De bekende Franse kanselredenaar van de Notre Dame te Pary's, de jezuïet Pater Riquet, verklaart uit drukkelijk, dat de Kerk in het com munisme met de streving veroordeelt om een einde te maken aan de ex ploitatie der arbeidskrachten door de kapitaalbezitters. "Wat ware christenen wantrouwig maakt, of althans terughoudend ten opzichte van het communisme, is geen geldzucht, noch het verlangen om economische voorrechten te be schermen. In alle oprechtheid en in alle eer lijkheid erkennen wy en belijden vrij de voorrang van de arbeid in het staathuishoudkundig bestel, de voor rang van de gemeenschapsgeest, die de onderneming verandert in een broederschap van samen werkenden, en haar bevrijdt van de kapitalis tische uitbuitingsmethoden. Wij erkennen en belijden de on dergeschiktheid van individuele be langen en particuliere ondernemingen aan het gemeenschapsbelang van de bedrijfsgroep, de natie en de mens heid. Wy erkennen en belijden de onder geschiktheid van heel de economische en politieke organisatie aan de be vordering en de ontplooing der per soonlijkheid van iedere mens. Maar wy zouden niet kunnen berusten by de instelling van een maatschappelijke orde, waarin de mens met lichaam en ziel als een slaaf gebonden zou zyn aan de geso cialiseerde en gerationaliseerde pro ductie van stoffelijke goederen, zonder ander vooruitzicht dan dat hy" een eveneens gerationaliseerd en gespeci aliseerd aandeel verwerven zou in de consumptie dezer goederen. Wy zouden hierin nog minder kunnen berusten, moest zulk een orde tot stand worden gebracht door middel van geweldmethoden. Wy verzetten ons tegen een maat schappelijke ordening zonder geloof m God, zonder hoop op een leven, dat ontstijgt aan aardse bestaans voorwaarden en zonder liefde jegens de mensen, die onze broeders zyn in Christus". Een andere Jezuïet, de Italiaan Pater Riccardo Lombardi, de grote volksredenaar, die door zyn zeker en machtig woord diepe bressen schoot in de gelederen der communisten, tydens de laatste verkiezingscampag ne, kende slechts eén thema: „de leerstellingen van het communisme bevatten veel wat goed en waar is en de ryken zullen voortaan van veel voorrechten en gemakken af stand moeten doen omwille van de christelijke rechtvaardigheid, opdat een nieuw ty'dperk van liefde in de naam van Jezus in de wereld mag komen." Kardinaal Delia Costa, aartsbis schop van Florence, schetste het nieuwe program van de Kerk met deze woorden: „Het zal zaak zyn aan het communisme alles te ontlenen, wat er goed en rechtvaardig, ik zou zelfs willen zeggen evangelisch in De Kerk heeft geen communisme nodig om haar de leer van de recht vaardigheid en de naastenliefde te leren. Als zy deze leer niet tot de hare maakt en niet met haar laatste bloed verdedigt, heeft zy de leer van haar Stichter verloochend en verbasterd. De Kerk moet links staan, omdat zy niet de Kerk van de ryken. maar van de armen en onderdrukten is. P. H. RONGEN, O.C.R.

Peel en Maas | 1950 | | pagina 1