Avondklokken WEEKBLAD VOOR VENRAY EN OMSTREKEN In drie provincies 15.000 slachtoffers. Boerenleenbank Venray 4jet Uededandse Rede Ke eed (O, uis encayse mensen Uit 4juize Sewatius BEL BIJ BRAND 392 Diamanten eest De toestand in $nde nesië Zaterdag 6 Mei 1950 No. 18 Een en Zeventigste Jaargang Druk en Uitgave Firma van den Munckhof Drukkery Kantoorboekhandel Grootestraat 28 Telefoon K 4780 512 Postrekening 150652 PEEL EN MAAS Ad vertentiepry zen op aanvraag verstrekt Abonnementsprijs per kwartaal: voor Venray fl 1.00 buiten Venray fl 1.20 uitsluitend rooruitbet. De vreselijke gevolgen van de hongerwinter. Besmettelijke ziekten grepen om zich heen. Gebrek aan ziekenhuisruimte. Tekort aan personeel. 80.000 gevallen van hongeroedeem, ook diphterie en typhus. Wij leven snel, slechts zelden gunnen wij ons de tyd tot omzien naar wat geweest is. In deze eerste Meidagen is het echter tien jaar geleden, dat oorlog over ons land kwam en de geslagen wonden herinneren ons neg telkenmale aan de vele schokkende gebeurtenissen, die land en volk hebben geteisterd. De herinnering aan al diegenen, die voor het vuurpeloton, in de concentratiekampen en onder andere even bittere om standigheden het leven lieten, is r.og nauwelijks uitgewist. De verontwaardiging over de maatregelen tegen onze joodse landgenoten en over het lot dat hen ten deel viel, leeft on veranderd onder de bevolking voort. Minder algemene bekendheid geniet het feit, dat in het zo genaamde B 2-gebied, dat de provincies Noord-Holland, Zuid-Holland en Utrecht omvatte, ook nog 15.000 mensen stierven van de honger. Het Verslag van de Geneeskundig Hoofdinspecteur van de Volksgezond heid over de jaren 1941 en 1945 heeft lang op zich laten wachten, Dit omvangrijke rapport, dat niet minder dan 47 tabellen met toelich ting bevat, verscheen pas in Augus tus 1949. Door de oorlog en later ook door de bevrijding van ons land zijn tal van belangrijke gegevens geheel of gedeeltelijk verloren gegaan, ook op het gebied van de volksgezondheid. Daar komt nog bij, dat door tal van instellingen, die op het terrein van de volksgezondheid werkzaam zijn, over de laatste oorlogsjaren geen jaarverslagen zijn gemaakt, zodat voor een samenvattend overzicht niet kon worden beschikt over.de cijfers van verschillende consultatie- bureaux, schoolartsendiensten, kenhuizen en sanatoria. Zodoende heeft het tot bijna einde 1948 moeten duren voordat alle noodzakelijke nasporingen waren be ëindigd en het benodigde cijferma teriaal bijeen was gebracht. Thans ligt dit verslag voor ons en do Geneeskundig Hoofdinspecteur van de Volksgezondheid, dr. C. Ban ning is er, ondanks de velG moeilijk heden, die overwonnen moesten wor den, wel degelijk in geslaagd een volledig overzicht over de laatste oorlogsjaren te boek te stellen. De hongerwinter. Bij het doorlezen van dit verslag wordt onze aandacht in het bijzonder getrokken door de nadere bijzonder heden over de hongerwinter. De eerste sterfgevallen tengevolge van ondervoeding worden in Januari 1945 officiël bekend. Bij de statische bewerking van het bijeengebrachte materiaal bleek, dat drievierde van het aantal aan onder voeding overledenen mannen waren, dat deze mannen meestal ouder waren dan 55 jaar. Het laatste oorlogsjaar heeft een zeer hoog sterftecijfer. In 1939 stierven er in de vier grote steden van ons land per 1000 inwoners 4.25 tot 4.86 personen. In de stad Utrecht is een sterfte per 1000 zielen in 1945 gestegen tot 12.15, voor de gemeente Den Haag is het sterftecijfer voor dat jaar zelfs 14.39. De ondervoeding eiste 15000 doden op, daarnaast worden er nog 80.000 gevallen van honger-oedeem bekeud. Dan komt de capitulatie van de Duitse legers en de ineenstorting van het Derde Rijk. Vijftig voedselteams, elk onder leiding van een arts, worden over het ernstig getroffen B 2-gebied ver deeld om de grote hoeveelheden levensmiddelen, die met vliegtuigen, schepen en auto's werden aangevoerd onder de bevolking te distribueren. Reeds op 15 Mei 1945 is het aantal sterfgevallen door de honger belang rijk teruggelopen. Het rapport ver meldt, dat men in Augustus van dat zelfde jaar de situatie weer ge heel meester is. Besmettelijke ziekten. Vanzelfsprekend vindt men in dit verslag ook andere belangwekkende gegevens, die de volksgezondheid betroffen. Er wordt gewaagd van de moei lijkheden, die worden ondervonden bij de tuberculosebestrijding: de sa natoria waren meer dan overvuld, er was te weinig voedsel voor de patiënten. Men kan in dit verslag cijfers vinden over de toename van het aantal geslachtsziekten, terwijl ook andere besmettelijke ziekten danig om zich henen grepen. In 1944 werden er 60.400 patiënten met diphterie geregistreerd, met niet minder dan 3244 sterfgevallen. In 1945 werden 4827 gevallen van typhus bekend. Kinderhygiéne en gebrekkigenzorg zaten geheel op de achtergrond. Er is een groot gebrek aan zieken huisruimte: tal van ziekenhuizen zijn immers door de oorlogshandelingen verwoest. Bovendien hebben de meeste zie- kenhuisinrichfciHgea nog te kawpee met een groot tekort aan personeel. Om de toestand desondanks het hoofd te kunnen bieden, heeft men toch nog verpleegsterkamers, recrea tiezalen, soms zelfs de gangen als zieken verblijven ingericht. Tien jaren geleden is de bal gaan rollen, die al deze ontwrichting heeft veroorzaakt. Moge het de staatslieden van vandaag gelukken nieuwe gol ven van ellende verre van ons te houden. Dinsdag hield de'afd. Venray van de Boerenleenbank haar verplichte jaarvergadering, waai op nog vele leden ontbraken, "die hun f 2.50 boete nu zullen moeten betalen. Uit het jaarverslag van de kassier bleek, dat de Boerenleenbank ook dit jaar weer goede zaken heeft gedaan. Kwam men in 1938 tot een omzet van ruim 11 millioen gulden, in 1949 was het kort by de zestien millioen, Aan ingelegde spaargelden was een bedrag van f 765.551.46 binnengeko men, maar er waren ook f 750.548.82 uitgegaan. Daar de rentestandaard afhankelyk is van de gemaakte winst, is de winst nooit heel groot, dit jaar bedroeg zy f 4405.46, waarvan een groot deel geschonken wordt aan de verwoeste kerken en aan onze Venrayse sociale instellingen. De reserve van de bank werd dit jaar opgevoerd tot f 50.000. Op de lopende rekeningen werd dit jaar voor byna 51/» millioen gulden omgezet. Als Voorzitter werd gekozen P. Janssen, Henseniusplein terwijl in de Raad van Toezicht W. van Dijck zyn plaats bleef behouden, die hy al 25 jaar heeft ingenomen. Na afloop van dit officiële gedeelte, waar o.a. de heer Deken nog een dankwoord sprak voor de goede gaven, werden enkele films vertoona betrek king hebbende op het boerenleven en een kleurenfilm van de grote Landbouwtentoonstelling in Eind hoven. Door de inspecteur werd nog een dringend beroep gedaan, mede verband met de statutenwijziging, om het girale geldverkeer over de bank zoveel mogelijk op te voeren. 16 onderscheidingen uitgereikt Op Koninginsverjaardag werd in Hotel „De Zwaan" in een eenvoudige plechtigheid aan een zestiental Ven rayse mensen het Oorlogsherinnerings ki uis 1940—1945 uitgereikt door de heer Burgemeester. Dr. Smidt, de voorzitter van de afdeling Venray van het Ned. Rode Kruis heette alle aanwezigen hartelijk welkom en bracht de Octoberdagen van 1944 weer naar voren, toen zo vele slachtoffers en onder de mili tairen èn onder de burgers van Venray e.o. gevallen zyn. In deze frontdragen zijn er in Venray mensen geweest, aldus de Voorzitter, die met gevaar van eigen leven onder de meest moeilyke om standigheden hun medemens hebben geholpen in zyn nood en in zyn lyden daardoor in de geest van het Rode Kruis hebben gehandeld. Het Rode Kruis wil hun prachtig menslievend werk eren door het verlenen van deze medaille. En aller eerst is deze medaille posthuum toegekend aan kapelaan Olieslagers, die by het bedienen van een sterven de, zelf door granaatvuur is getroffen. De heer Burgemeester spelde de vader van kapelaan Olieslagers de medaille op zyn borst onder enkele troostvolle woorden, waarop de oude man zeer ontroerd dankte voor deze onder* scheiding. De vader van Zuster P. Hofferd ontving eveneens de medaille post huum voor zyn dochter die by het verplegen van enkele geesteszieken getioften werd door een granaat, waarbij haar beide benen werden verbrijzeld, een verwonding, waaraan zij later is gestorven. Ook hier dankte de vader zeer geroerd voor deze onderscheiding. Zich dan richtende tot de verdere aanwezigen bracht Dr. Smldt namens het Rode Kruis hen allen dank voor hun opofferend werk en hy sprak de hoop uit, dat in de toekomst hun voorbeeld door velen zou gevolgd worden. Als eerste werd de medaille uitge reikt aan Dr. A. Janssen, die geen moeite te veel is geweest om hier in Venray een behoorlijke Rode Kruis- colonne te kry'gen. En wanneer we de colonne aangetreden zien, keurig in uniform, dan is dit het werk geweest van de grijze dokter die ondanks de last der jaren dit omvangrijk werk tot een goed einde heeft gebracht. Mevr. San Giorgi mocht voor haar man de onderschei ding in ontvangst nemen, wegens de buitengewone plichtsbetrachting door hem getoond in deze moeilyke dagen. Dr. A. E. V. Hillebrandt werd onder scheiden wegens zyn optreden in het Ziekenhuis ir. deze frontdagen en speciaal voor de organisatie van de bloedtransfusiedienst, die hier in Venray reeds zoveel mensenlevens heeft gered. Als leider van de Hulp actie Rode Kruis de zgn. HARK kreeg Dr. E. F. Hoying zyn welver diende erkenning voor het vele werk wat hy voor de terugkerende Ven ray ers heeft gedaan. Verder werden onderscheiden de heren J. J. H. Goumans, Schoolstr.; Broeder Ivanus, St. Servatius (Br. KROL); A. Gommans, Langstraat; Th. Wintel» jr., Heerlen; Fr. v. Dyck, Den Haag; M. lereaésea, Maashese weg; H. v. Leuken, Leunseweg; H, Clephas, Beekweg; G. v. d. Vorle, Langstiaat, voor hun werk en hun persoonlijke opoffering in deze be roerde dagen, toen zij gezorgd hebben voor het vervoer der gewonden, het verplegen der zieken, het begraven der lijken en het voeden der mensen. De heer J. van Opbergen. Stations weg ontving tenslotte de onderschei ding voor het vele werk door hem verricht als secretaris van het Oor- logsgravencomité. Dankwoord Na een persoonlijke felicitatie van de heer Burgemeester nam Dr. Hille brandt het woord namens hen die onderscheiden zyn. Hy was van mening, dat op de allereerste plaats een onderscheiding van de doktoren overbodig was, daar zy immers ver plicht zijn volgens hun eed hun leven in dienst te stellen voor de lijdende mensheid. Maar alle zestien willen deze onderscheiding aanvaarden namens de honderden onbekenden Venrayse mensen, die in die dagen zichzelf hebben overtroffen en die alle eigenbelang op zy hebben gezet, jongens' en meisjes, zowel ouderen als jongeren, om hun lydende even mens te helpen. Dit symbool van grote daden is voor alle Venrayse mensen die zichzelf toen juist zo dikwyls overtroffen hebben en als zodanig wordt dan ook deze onder scheiding aanvaard. Spreker dankte h9t Rode Kruis voor deze onverdien de hulde en hoopte, dat in de toe komst vele de Rode Kruisgedachte zullen levendig houden. Dan werd deze eenvoudige plechtig heid besloten met een genoegelyk samenzijn. Seizoenprijzen voor huisbrand Om «en ongestoord verloop van de huisbrand voorziening te verzekeren heeft de regering besloten tot weder invoering van het ook voor de oorlog gebruikelijke systeem van seizoen prijzen. Op deze wyze zal het kopen van huisbrand gedurende de zomer maanden aantrekkelijker worden. De nieuwe prijsregeling is 1 Mei in werking getreden. Zy, die hun brandstoften reeds in Mei en Juni inslaan, betalen ten op zichte van de tot dusver geldende prijzen 50 cent minder per eenheid (1 hl) anthraciet, Esskolen, 3U vetko- len en eierbriketten en 35 cent minder per eenheid (2 hl) cokes. Voor de maanden Juli en Augustus zullen deze prijsverlagingen voor alle kolensoorten 15 cent per eenheid be dragen. De winterprijzen die op 1 Sept. a.s. van kracht worden, zullen daaren tegen voor anthraciet, Esskolen, s/< vetkolen en eierbriketten per eenheid 20 ct. hoger dan de huidige prijzen worden, terwijl de pryzen voor cokes 15 cent per eenheid hoger zullen worden. Overloon Nationaal Museum Het feit dat Overloon's Museum onlangs tot Nationaal Museum verheven, heqft automatisch verschil lende veranderingen met zich gebracht Zo wordt o.a. de documentatie- afdeling geheel veranderd en krijgt men via de hoogste militaire autori teiten kostbare militaire uitrusting. Zo hebben de Amerikanen onlangs verschillende wagons krygsmateriaal aan Overloon cadeau gedaan, die vanuit Duitsland naar hier zyn -ge transporteerd. Dit transport heelt op zyn weg naar hier nog veel moeilijk heden ondervonden, zowel van Engel se zy'de als van de Nederlanders. De Engelsen, die in de heilige overtuiging waren, dat hier een of andere communistische knokploeg wapens aan het verzamelen waren, konder. echter door de Amerikanen nog tydig gerustgesteld worden, maar de Nederlanders bleven onvermurw baar, eerst moest tol betaald worden aan Lieftinck in de vorm van invoer rechten. Dat men in Overloon intussen al meende, dat deze kostbare verzame ling wel nooit meer ter bestemde plaatse zou arriveren, is begrijpelijk. Maar aan alle ellende kwam een einde met veel goede woorden en nog meer goed geld en verleden Vrijdag kwamen de kostbare stukken in Overloon nog tamelijk onverwachts aan, na een wekenlange reis en bin nenkort zal een en ander alweer te bezichtigen zijn. Het ketelhuis weer in gebruik gesteld Op de machtige 28 meter hoge schoorsteen var. het nieuwe ketelhuis wapperde Dinsdagmiddag de Neder landse driekleur. Omstreeks drie uur verzamelde zich daar het bestuur van de inrich ting om getuige te zijn van de han deling van Br. Overste, die bestond in het aanstrijken van een „buiten gewone" lucifer. Met behulp van wat stro was er weldra een goed vuur onder de ketel, die als tweede is geplaatst in de serie van zes, die binnenkort hier voor water en verwarming zullen zorgen en die zo het ketelhuis compleet maken. Als men als leek doolt in het mach tige labyrint van kranen en buizen, dan is het moeilijk te bepalen, hoe hoe het allemaal in zyn werk. is ge gaan en hoeveel knappe koppen van technici en monteurs, die er aan werkzaam zyn geweest. Maar met een deskundige by de rondgang, werd ons een en ander duidelijk. Iedere ketel heeft een capaciteit van 16 atmosfeer en kan een warmte- capaciteit voortbrengen van 1.200.000 warmte-eenheden. Het stoken van de ketels, gebeurt 'angs geheel automatische weg. Onder in de kelders is de kolen- opslagplaats; vanwaar de kolen, via een „jacobsladder" en horizontale transportband, in de bunker terecht komen. Wanneer de ketel op vol doende druk is, schakelt de auto matische stoker zichzelf uit. In de verdeler-ruimte staan 3 warm water-boilers en vier tegenstroom aparaten opgesteld, welke rosp. dienen voor de warmwater voorziening en de centrale verwarming. De tempera tuur hiervan wordt eveneens auto matisch geregeld Momenteel zijn 3 paviljoens en heo ziekenhuis op de centrale verwar ming en warm-watervoorziening aan De warm-watervoorziening voorziet reeds in de behoefte van 3 paviljoens terwyl het ziekenhuis reeds stoom ontvangt. De andere paviljoens zyn nog op stoom aangesloten en na ombouwiug op warm water-verwarming, worden deze ook op de afstandsleiding van de centrale verwarming aangesloten. 13 Kilometer leiding is thans al verwerkt en als alles klaar is, is de vyf dubbele afstand ver overschreden. Hoeveel schakelaars en motoren, dat er waren, was te veel om te tellen. Het plan van ontwerp van dit hyper-moderne ketelhuis is uitgegaan, van het AdviesbureauNoordman uit Den Bosch, onder leiding van Ir. Schilte. De uitvoering van de installatie berustte bij installatiebureau van de Sterren uit Tegelen en de Ned. Elec. Las My. uit Leiden. De uitvoering van de Elec. Autom. van het installatiebureau v.d. Pas uit Breda. Architecten waren het architecten bureau v.d. Sluis, Hendriks en v.d. Bosch uit Rotterdam. Het geheel werd gebouwd door het aannemersbedrijf Gebr. Janssen uit Yenray. Huize Servatius heeft door dit ketelhuis te bouwen een goede greep gedaan. Yan ver in de omtrek kan men reeds zien, dat weer een der geslagen oorlogswonden van Huize Servatius hersteld is. Het gebouw is inderdaad een sieraad voor het geheel. ADVERTEREN doet verkopen Voor de jongens van Venray Boys, nu zal het toch eens gebeuren, dat ik voor jullie apart de klok mag luiden. En ik heb er zin in. Laten we hopen, dat jullie er ook ALLEN zin in hebben. Alle groepen hebben de klok al eens horen klinken en de opkomst was best. Je oudere broers hebben in de klokkeluiersweek niet teleurgesteld. Zeg maar ge rust, dat ze voor 100 pet. zyn opgekomen. De kerk was afgeladen vol met jonge mannen. Doe niet voor hen onder. We maken er een paar fyne dagen van. Sommigen waren al bang, dat ze 'n paar uur in de kerk moesten zitten. Heb maar geen zorg. Het zal zo'n vaart niet lopen. Bovendien, je hebt je studie en je huiswerk en we zullen dat niet in de wielen gaan rijden. Maar we spreken van tevoren samen wat af. Hier dus géén Venrods kwartiertje, (misschien onder de preek wel een Hollajids kwartiertje). Aanvang 8 uur en, dat blijft 8 uur. En laten we ook afspreken, (dat is van myn kant) datje om kwart voor negen weer buiten staat, dan weten meteen je ouders, hoe laat ze je weer thuis kunnen verwachten. ..Prachtig, zei er eens eentje bij een triduum op een andere plaats", bedankt voor de inlichting. Hy tippelde thuis tien minuten voor de tyd weg en kwam tien minuten na sluitingstijd het huis binnenstappen, maar was langs de kerk gelopen. Zouden er in Venray ook zulke typen zyn Als je zó gestemd bent, heb je juist eens een keertje zo'n „Avondklank" nodig. Boy, wanneer het precies is? Van 10 tot 14 Mei in de Parochiekerk. Hier heb je alvast de datum, dan kun je er rekening mee houden. Voor de rest kryg je van de week een bericht thuis en ik hoop, dat we er per vergissing geen een overslaan, maar dan zeg ik je dat nu alvastdat is dan een vergissing en dan moet je daarom niet wegblijven. Tot volgende week op dezelfde golflengte in ..Peel en Maas". DE KLOKKELUIER Uit Indonesië naar linis Met de Zuiderkruis zullen waar schijnlijk Donderdag a.s. arriveren uit IndonesiëH. Kessels, Kruis straat 14; J. Martens, K 10b Leunen; G. Philipsen, F 34a Klein-Oirlo; M. v. Kessel, Overloonseweg 14; P. Jacobs, Stationsweg C' 6; L. Janssen, C 39 Oostrum; Th. Voermans, Laagheidse weg A 12; J. Claessens, E 62 Oirlo; G. Baltussen, E 33 Oirlo; J.v. Veghel, Merselo M 7; J. Maas, Kruisstraat 24. Morgen arriveert H. A. J. Michels, Merselo. in het „kenienshool" Het komt zeer zelden voor, dat een diamanten huwelijksfeest herdacht kan worden, maar op 15 Mei gaat in de buurt van de ..boschhuizen" de vlag in top. De guirlandes en het groen geven de kerkweg aan en in de parochiekerk te Oostrum, zal een heerneef die speciaal met verlof uit de missie overkomt een plech tige Hoogmis tot dankzegging op dragen. Natuurlijk is de buurtschap volop bezig om dit waardig te kunnen vieren, temeer daar het zilveren feest is moeten worden uitgesteld, omdat er toen 2 zonen Konings wapenrok droegen in 1913. Steeds werd er gehoopt om dan maar het gouden feest dubbel te vieren. Heel de buurt was in de weer om de voorbereidingen te treffen. Alles was al in huis zoals de krentenmik, sigaren enz., toen voor de tweede maal het feest niet kon doorgaan, omdat de oorlog over ons was gekomen. Het waren de Hol landse jongens die profiteerden van de krentenmik en de sigaren. Maar, „driemaal is scheepsrecht", nog enige dagen en het is de 15 Mei en dan zullen Tinus Peeters en Anna Reynen, de diamanten kroon mogen ontvangen. Grote bekendheid heeft Tinus ver worven als schaapherder. Stammende uit het enigste café Merselo, kreeg hy de naam van de „wêrt" van Merselo. Hy was woonachtig in Sterkrade in Duitsland en in 1913 vestigde hy zich in het*_Kenienshool" op de Bosch huizen. Beide oudjes genieten nog een uit stekende gezondheid en jaren hebben zy geen dokter in huis gehad, alleen de laatste jaren heeft moeder wat gesukkeld. Vorige week ging vader nog te voet naar Oostrum zyn stem plicht vervullen. Hy gaat nog iedere week naar de kerk en kapper en steeds te voet. Vader Peeters vindt het alleen maar jammer, dat er nog steeds geen electriscli is op dit buitengewest, alhoewel hy nog dagelijks zonder bril de krant leest. Acht kinderen sproten uit dit gezin voort, die te samen kunnen bogen op 30 kleinkinderen en 5 achterklein- kleinkinderen. Voor de derde maal heeft men nu plannen tot een grootse feestviering, eigen aan streek en plaats en wy hopen, dat ze nu eindelijk in volle ge- zenékeid doorgang kunnen vinden. Het doel misgeschoten. De geschiedenis met de deelstaten in Indonesië heeft velen, zowel daar als hier in Nederland reeds tot wan hoop gebracht. Op de meest demagogische wyze wordt de status dezer zelfbesturende gebieden omgebogen en plotseling verschijnt dan een soort omwenteling en verklaren enkele of enige uit het niet te voorschijn tredende figuren, dat de deelstaat zich opheft en voor taan deel uitmaakt van de Javaanse Republiek Djocja. Over de wijze waarop een en ander .geschiedt en voorbereid wordt, zijn 'de laatste tyd enkele authentieke gegevens bekend geworden, waaruit de on-democratische, demagogische manier van handelen der Republi keinse machthebbers duidelyk blykt, en welke gegevens door de practijk volkomen Devestigd worden. Het woordbreken tegenover Asiz, wiens vrijgeleide zonder pardon werd teniet gedaan, heeft nog eens te duidelyk aangetoond, dat met het recht in al deze zaken in Indonesië, een loopje wordt genomen en de machtswellust er hoogty viert. En over die trouweloze woorbreuk over al dat gestook en gewroet en over al die ondemocratische en dus onrechtmatige veranderingen in de status van Indonesië, zwijgt men in Nederland, zwygt men in de wereld. Wanneer iets dergelijks in Europa zou geschieden, dan waren de pop pen aan het dansen. Dan zouden de diplomatieke „demar ches" niet van de lucht zyn, dan zou er _druk" worden uitgeoefend op 't betrokken land door de grote broers en zouden de dagbladen in de hele wereld vol staan over deze pogingen een nieuwe dictatuur te vestigen. Maar van dit alles is in dit geval geen sprake De Nederlandse Regering is als ds dood zo bang haar vingers aan koud water te branden en het tere Unie- verband te verspelen. De Regering, die dit alles mede hielp veroorzaken, moet „het recht van de sterkste" glimlachend aan zien en is zelfs geneigd, dit langs ambtenaarlij ke en desnoids militaire weg te steunen De heer Hirschfeld komt niet voor niets dezer dagen naar Den Haag. Hy heeft het een en ander te ver tellen, wat men hier in Nederland blijkbaar niet goed begrijpt Democratische principes zyn er geen wanneer het de bevolking van -Indo nesië betreft, want anders zouden we by de machthebbers aldaar onze -goodwill" verspelen. Er. dat die juist bij deze macht hebbers geen cent waard is, kan inen in Den Haag onmogelijk gelo ven, want dat zou betekenen, te moeten erkennen verleden jaar en daarvoor fout gehandeld te hebben. En dat natunrlyk nooit. Dan liever millioenen overgegeven aan het des- petisck Outers kelesialismt

Peel en Maas | 1950 | | pagina 1