G. MULDERS van vandaag. van Oostrum. W. RUTTEN Oostrum MUVERO Het OOSTRUM [Uit de geschiedenis L.L.T.B. afdeling OOSTRUM VLOERLAK Patent Kookketels Ketelfabriek „MUVERO" Adverteren doet meer verkopen! UITBREIDING NEDERLANDSE FORD FABRIEK £eden, deunt liio eiqen ctqaniiatie Kippen- of Tuindersglas F. W. HENDRIKS en Bussenverf Communie prentjes Dag- en Zondags- Missaals, Kerkboeken, Communieboekjes |a. ci. d. HluHckkól Duiven liefhebbers, F. W. HENDRIKS VERHEI JEN, Oostrum A.E. CAMPS OOSTRUM modetne euitaanpêantinqen bezoekt de kmkeei[en Fijne Vlees- en Worstsoorten M. Bonants Oostrum staan aan de spits als Wasketel, Veevoederketel Slagersketel OOSTRUM L. Naar de overlevering verhaald, zyn in Oostrum heel voel huizen gebouwd vari de stenen van het oude kasteel. In 1872 werd de kiezel weg van Vettiay naar Oostrum aanbesteed over een lengte van 3020 meter en voor de prijs van 7610 gulden door J. Verschuren uit Otffolt aangenomen. Later werd deze grintweg doorge trokken naar Wanssum en thans, na de oorlogsvernielingen, is deze weg g-heel hersteld en tot een prachtige asfaltbeton weg. Intussen zyn nieuwe bomen aangeplant in Oostrum Kom en over enkele jaren zal het weer een schoon geheel zyn. De aanleg van het station was voor Oostrum van groot belang. Op 1 Juni 1883 werd do spoorlijn Venlo— Nijmegen geopend. Het station Ven- ray ligt enkele minuten gaans van do Oostrumse parochiekerk. Bij deze opening was Venray in vlaggentooi gestoken, en werd een groot vismaal aangericht. Het menu heette „super fin". Daarbij waren keurige wynenen Venrayse Havana- sigaren in ruime mate aanwezig. Na deze opening werden in de om geving meerdere nieuwe woningen voor handel en herbergnering ge bouwd. In 1884 waren de grote Kronings feesten van 0. L. Vrouw van Oos trum, door Mgr. Paredis, die plaats vonden in de kerk van Venray. Deze kronen werden geschonken door de Familie de Weichs de Wen- ne van het Kasteel te Geysteren. In vroeger tijden was do functie van koster en schoolmeester gecom bineerd. De laatste koster school meester was Johannes Deenen. Als koster werd deze opgevolgd door Gerardus Vorheyen, die in 1888 werd benoemd. Sindsdien is hot. kos terschap tot op de datr van heden in handen van de familie Verheyen geweest. De huidige koster word vorig jaar voor zyn langdurige werkzaamheid in kerkelijke dienst, door Z.H. de Paus onderscheiden met „Pro Ecclesiae et Pontifice". Omstreeks het midden van de vo rige eeuw werd een nieuwe school gebouwd, die in latere jaren werd werd uitgebreid met een klaslokaal. In de dagen van October 1044 W -rd deze geheel verwoest. Vanaf 1945 werd de jeu^d van Oostrum gehuisvest in een noodschool, een der vroegere barakken van 't kamp N.A.D. te Venray. Thans is deze noodtoestand by na ten einde. Binnen enkele weken zal het nieuwe schoolgebouw gei eed zyn. In 1935 werd de parochiekei k die toer. reeds geruimen tyd te klein was uitgebreid door de aanbouw van een nieuw gedeelte. Zwaar beschadigd kwam zowel de oude als de nieuwe kerk uit de granaatregen van 1044 te voorschyr. Het nieuwe gedeelte is reeds enige jaren hersteld, doch wat de oude Mariakapel betreft, deze kan nog niet worden hersteld, omdat de nodige financiën en goedkeuring van het Rijksbureau voor Monumentenzorg nog niet verleend zyn. Omstreeks 1935 werd eveneens in Oosttum gebouwd het Juvenaat en Noviciaat „St. Paschalis" aan de Wanssumse weg, voor de opleiding van Broeders van Liefde. In de oorlogsjaren was Oostrum. uit de aard van zyn ligging, een samenkomstplaats van onderduikers Aan- en afvoer van dezen vond veel al hier plaats. Nadat enkele tientallen jaren ge leden een stoomzuivelfabnek wa- opgeiicht, werd een paar jaren ge leden deze fabriek opgeheven en een fusie aangegaan met de Zuivelfabriek Venray. By alles zou men niet mogen ver geten te noemen, dat naast 't spoor wegstation Oostrum de plaats was waar voorheen de beroemde paarden tram liep. De verbinding van het station met Venray—Kom. Dat deze paardentram soms uit de rails liep is wel algemeen bekend ei de reizigers werden in zo'11 geva verzocht uit te stappen en even te helpen hem weer in het goede spoo: te brengen. Oostrum, dat voorheen een slechts geringe bevolking telde, is na de aanleg van de spoorweg gestadig gegroeid. Bedrijven en bedrijfjes wer den gesticht. Een van de belang rijkste bedryven is wel de Ketel- fabriek Mulders. Een nieuw fabrieksgebouw is hier voor in aanbouw. In de onmiddellijke nabijheid van Oostrum bevindt zich de Rosmolen, een van de mooiste plekjes natuur schoon van de omgeving. Hy is ge lagen in de omgeving van het. prach rige Openluchttheater de Eikenhof. Na de bevrijding werden reed- vele huizen bijgebouwd, terwyl d verwoeste en zwaar beschadigde huizen en bedryven weer nagenoeg hersteld zyn. Uit de annalen van Oostrum blykt dat de Heren van Spraeland en Oos trum in het jaar 1542 de zogenaamde „Hoge of criminele jurisdictie" nog niet bezaten. Zii hadden slechts de „lage gerech tigheid". Immers in genoemd jaar getuig den 24 der oudsten van Venray (de alleroudste was 95 jaar) by gelegen heid van een proces, dat de hoge heerlijkheid van Oostrum, waarondei o.a. viel: klokker.slag, gebod, verbod, dienst, waken, bekeuren, schattingen, hoge beboeting etc. altijd heeft toe behoord aan da Hertog van Gelder, en dat de Heren van Oostrum slechts de „lage heerlijkheid" bezaten. Zy mochten slechts boeten van hoogstens vyf mark opleggen. Om dit te bewijzen haalde een van de Venrayse Methusalems het vol gende aan: Eons hadden de bedienden van de kasteelheer eer. misdadiger gepakt, die brand wi'.de stichten. Deze mar. wist al te goed dat de Oostrumse Heer hem niet kon vonnissen. Hij tartte hem zelfs door het zingen van steeds hetzelfde liedje: -Sy huyden daer sy huyden, lek sals yn macken muyden, Sy wachten daer sy wachten, lek spreeck my lieff by wachten." Een duister spotliedje, waarvan we nu de juiste betekenis niet meet kennen. Uiteindelijk trok hii toch aan het kortste eindje, want Hertog Adolf van Gelder kwam zelf om hem e berechten. De misdadiger werd tussen Oirlo en Oostrum terecht gesteld. Een ander verklaarde, dat hy als- geiichtsbode van Venray te Oostrum sen misdadiger gehaald had. Hij had hem naar de Heer van Wittenhorst gevoerd, die drossaard van het Land van Kessel was. Deze liet hem de ogen uitsteken. De straffen waren destyds niet zo neel mals. In de 17de eeuw bezaten de Heren van Oostrum meer rechten. Dit dag ooek bevindt zich thans in het Rijks archief te Maastricht. Enige merkwaardige wetten en voorschriften laten we hier volgen. Cr blykt wel uit, dat de heren vat •ostium nu juist niet als tyrannei. regeerden. Op 15 Februari 1665 verbiedt de Heer ai zyn onderdanen na 9 uur 's avonds in de herbergen bier te rappen of te drinken, op boete van 3 gulden, voor waard en gast. Op boete werd verder verboden „vooyen" te jagen, kraamfeesten of In 1932 16500 M2, in 1950 25000 M2 bruiloften te houden met meer dan 25 paar luiden. Op 26 April 1666 laat de Heer van Oostrum verhieden Meibomen te kap pen op straffe van 3 goudgulden aan boete. Hetzelfde geldt voor allen, die daarby tegenwoordig zijn of „daer die bomen gezet worden." Op 20 Juni 1666 wordt afgekondigd dat de inwoners van Oostrum hand en spandiensten moeten verrichten op de heerbaan van Oirlo naar Vier ingsbeek, de inwoners van Lull op de weg van Geysteren naar Venray. De tegenwoordig in de gemeente Venray zo populair© Hand- en Span diensten hebben dus blijkbaar inder daad een historische achtergrond. Zou men 1666 ook zo hard gewerkt hebben als vandaag met „pikkeniere". In 1668 brak in Oostrum een be smettelijke ziekte uit (de pest) en dadelijk werden door de Heer maat regelen genomen. 12 November 1668 verbiedt de Schol- tis (schout) Tryn Brouwers haar huis te« verlaten met beesten of kippen, alsmede om mest van haar erf te vervoeren op poene als mijn heer belyven sal. Op 26 November 1668 verbiedt de Heer aan al zyn onderdanen, die by Tryn Brouwers, die aan de pest ge storven was, aan hu is geweest waren bun vee op de publieke weg te drij ven. Verder moesten ze afgezonderd van de mensen en uit de kerk blijven op straffe van 3 goudgulden boete. Op 15 September 1675 laat de Heer door de bode afkondigen, dat de huislieden hun honden moesten „jukken". Op overtreding stond 2 goudgulden boete en het doodschieten van de beesten door de jager of bode. Het schijnt, dat de gevreesde ziekte nogal kwaadaardig was en Inrig gedreigd heeft, want op 30 Aug 1676 kwam opnieuw een streng ge- ood van de Heer aan de inwoners van Oostrum hun honden te „jukken" „dat sy niet loopen in de huyser daer die kranckheyt in is." P. en P. ssS8§mji£lï0Wwi i&siSc xid N.V. NEDERLANDSCHE FORD AMSTERDAM door Uw bedrijfsbenodigheden te betrekken van Uw afdeling en door afzet van Uw landbouw- producten via Uw afdeling tn alle glassoorten, "WOLVILT, Carton, Behanglinnen, Grondpapier, Behangselpapier, Plakmeel, Waterverf, Gips, Bijts, Creoline, Zoutzuur, Ammoniak, Brandspiritus, Wasbenzine, Gasoline, Terpentijn, Bleekwater, Lijnolie, Levertraan, prima bussen-Glansverf Deurplaten, Zeer grote sortering Borstelwerk en Penselen, vooral Waterverfpenselen enz. enz. Beleefd aanbevelend, Langstraat a rr Let op het huisnummer Voor Rubberstempels als Firma- Naam- Handtekening- en Emb.steinpels, alsook Laksterrpels, Stem pel kussens, Stempelinkten en alles op dat gebied, is het adres J. Hofmon-Bexkens, Tianray Kantoorboekhandel Telef. 23 prachtkleuren, hoge glans. Het beste adres is Schildersbedrijf Langstraat a CL F. W. HENDRIKS Let op het huisnummer. Bedrukt met een aardige tekst Speciale heeft ze ontvangen grote party Broodschotels merk „Ideal", Dui/enbaden, Drinkbakken, Piksteen, Roodsteen, Grit, Bodemwit Ducal, alle soorten pillen en drankjes Vogel-drinkfonteintjes, Kanarie badhuisjes, voederbakjes enz Beleefd aanbevelend, Schildersbedrijf A CL Langstraat Let op het huisnummer. Brood-, Koek- en Banketbakkerij Levensmiddelen Tabaksartikelen nabij Station Venray Vergeet niet tydens de feesten eens proef te ne men, in ons gezellig zitje, van ons zeer bekend vanille-ijs. Ook op het terrein aanwezig Bezoekt tijdens de Mariafeesten Café en Levensmiddelenbediyf t.o. de Kerk STEEDS verse koffie, belogd9 broodjes, ijsgekoeld bier, limonades enz. IN ONS LEVENSMIDDELENBEDRIJF steeds krentenbroodjes, heerlijke cakes, cocos macrons, frisse zuurtjes enz. enz. Wy zyn ruim gesorteerd in diverse soorten beeldjes, medailles en fotokaarten van O.L.Vrouw Behoudenis d. Kranken Beleefd aanbevelend J.J. VERHEI JEN Oostrum BOOMKWEKERIJEN Stationsweg C2ia specialiteit in het aanleggen van Alle materiaal wordt geleverd onder'N.A.K.B.-garantie. Ontwerpen en bezoek ter plaatse zonder enige verplichting Uwerzijds EERSTE OOSTRUMSE SLAGERIJ G. Lemmens - Stevens UW SLAGER Telefoon 480 Venray MODERNE ELECTR. KOELINRICHTING. ALLE VERZEKERINGEN Financiering van auto's tractoren en machines. Verstrekking hypotheken De uitvoering is oerdegelijk, zó is alles aan MUVERO Telefoon 504

Peel en Maas | 1950 | | pagina 2