WEEKBLAD VOOR VENRAY EN OMSTREKEN 4 PROGRAMMA bezoek op Dinsdag 25 April 1950. BEL BIJ BRAND 392 Zaterdag 22 April 1950 No. 16 Een en Zeventigste Jaargang Druk en Uitgave Firma van den Munckhof Drukkerij Kantoorboekhandel Grootestraat 28 Telefoon K 4780 512 Postrekening 150652 PEEL EN MAAS Advertentieprijzen op aanvraag verstrekt Abonnementsprijs per kwartaal voor Venray fl 1.00 buiten Venray fl 1.20 uitaluitond vooruitbet. 4j. ill. Kóningin Juliana 2. K« 4}. Ptins Inzinkend §f Aankomst grens Castenray 5.30 uur Aankomst Gemeentehuis 5.35 uur Aanbieding bloembouquet door bruidjes Gecombineerde Harmoniën van Venray en Oostrum (g? spelen Wilhelmus. Begroeting van H. M. de Koningin op bordes van (g' het Gemeentehuis door de Burgemeester H. M. begeeft zich daarna naar de Raadszaal, alwaar de leden van de Gemeenteraad en enkele andere personen aan H. M. de Koningin worden voor- (gr gesteld en waarna H. M. ten gemeentehuize de thee zal gebruiken. Tijdens verblijf op gemeentehuis worden door de schooljeugd begeleid door de muziekgezelschap- gp pen enige vaderlandse liederen gezongen. Na de thee verschijnt H. M. op bordes gemeente- huis, alwaar ril 1. aanbieding pruumkesweg door boerenbruiloft (g^ uit buurtver. „St. Oda"; 2. aanbieding poppen in Venrayse klederdracht (g? door gemeente. Vervolgens begeeft H.M. zich naar de parochie- kerk St. Petrus-Banden. Alhier wordt het Kerkbestuur voorgesteld. Tijdens de rondgang door de kerk zingt het Venray's Mannenkoor „Domine Salvam fac Reginam S Nostram". De kerk wordt aan de Overloonse kant verlaten, waarna H.M. de Koningin zich via hét Kerkpad naar de Hofstraat begeeft, alwaar de auto's voor vertrek gereed staan. (jeF Bij het passeren van het monument voor de oor- S logsslachtofFers zal door H. M. een krans bij dit monument worden neergelegd. (£r Vervolgens vertrekt H. M. van de Hofstraat via ;|g Stationsweg-Oostrum naar Wanssum In de Hofstraat staat de fanfare Leunen opgesteld. Tijdens het bezoek van Hare Majesteit aan de kerk St. Petrus-Banden, wordt geen publiek in de (gP kerk toegelaten. Vanaf 6.15 uur tot 7.15 uur zal door fanfare „Sint (g? Catharina" Leunen, op de Grote Markt worden (jl geconcerteerd en van 7.15 8.15 uur door de fanfare „Ons Genoegen', Oirlo, terwijl vanaf half 7 tot 11 uur mag worden gedanst. Venray, 20 April De Burgemeester van Venray A. H. M. JANSSEN Officieel dezóek van 4f. Pd. Kóningin Juliana aan de gemeente IQeneag De Burgemeester der gemeente Venray verzoekt alle werkgevers, om hun personeel, by gelegenheid van bovenvermeld bezoek, voor zover zulks mogelyk is, doch vooral indien de betrokken werknemer(s) hetzij als lid van een muziekgezelschap, hetzij anderzins, een functie te vervullen heeft by de ontvangst van Hare Ma jesteit de Koningin, op Dinsdag 25 April a.s. vanaf des namiddags 4 uur vrijaf te geven met behoud van loon. Venray, 18 April 1050 De Burgemeester voornoemd Mr. A. H. M. JANSSEN. De Burgemeester der gemeente Venray verzoekt de bewoners aan de wegen en straten waarlangs Hare Majesteit bij haar bezoek aan onze gemeente zal passeren, allen zonder uitzondering, door het uitsteken van de nationale driekleur en zo moge lijk door het aanbrengen van ver sieringen, hulde aan onze Vorstin te willen brengen. De route die Zij volgt, moet één vlaggenzee zijn. Verder wordt er de aandacht op gevestigd, dat voorkomen moet wor den, dat honden en/of kippen zich bij het passeren van de Koninklijke atoet op de rijweg bevinden. Derhalve wordt er een dringend verzoek gericht tot bewoners vooral tot hen, die langs de te volgen route wonen zolang de stoet nog niet is gepasseerd, de honden en kippen in de hokken te houden. Venray, 18 April 1950 De Burgemeester voornoemd, Mr. A. H. M. JANSSEN. De Burgemeester der gemeente Venray brengt ter algemene kennis, dat door hem, bij gelegenheid van het officieel bezoek door Hare Majes teit Koningin Juliana, voor de gehele gemeente a. algemene ontheffing is verleend van het dansverbod en wel vanaf des avonds 6.30 uur tot des avonds 11 uur; b. ontheffing is verleend van bet sluitingsuur voor vergunnings- en verlofsinrichtingen tot (2 uur middernacht; c. algemene ontheffing is verleend van het verbod om in onder b bedoelde inrichtingen muziek te maken en wel vanaf des avonds 6.30 des avonds tot 11.30 uur. van de vermakelykhëidsbelas- ting is vrijstelling verleend. Venray, 18 April 1950 De Burgemeester voornoemd, Mr. A. H. M. JANSSEN. De Burgemeester der gemeente Venray brengt ter algemene kennis, dat op Dinsdag 25 April a.s. do ge meentesecretarie, uitgezonderd voor het doen van aangiften bij de Bur gerlijker. Stand, de gehele dag voor het publiek gesloten is. Venray, 18 April 1950 De Burgemeester voornoemd Mr. A. H. M. JANSSEN. Verkoop Anjerspeldjes. Bij gelegenheid van het bezoek van II. M. de Koningin aan de pro vincie Limburg zal met instemming, van het Bestuur van het Anjerfonds Limburg, een extra verkoop van Anjerspeldjes worden georganiseerd, waardoor aan de bevolking de ge gelegenheid wordt geboden zich met Oranje te tooien (de speldjes zyn nl. oranje gekleurd) en waardoor tevens eon Limburgs cultureel doel wordt gediend, aangezien de opbrengst bestemd is ter versterking van het Provinciaal Anjerfonds. Deze extra verkoop zal in onze gemeente worden gehouden op Zon dag 23 April a.s. en zo nodig ook op den dag van het Koninklijk Bezoek aan onze gemeente op Dinsdag 25 April a.s. Inwoners van Venray tooit U allen met Oranje. Koopt daartoe een An jerspeldje, waardoor gij tevens steunt een cultureel werk. Venray, 18 April 1950 De Burgemeester van Venray Mr. A. H. M. JANSSEN. De Burgemeester van Venray brengt ter openbare kennis, dat voor de nabestaanden van door oorlogsgeweld of -handelingen in de ruimste zin, om het leven gekomen personen, alsmede voor oorlogsinvaliden e.d. langs de weg welke Hare Majesteit Koningin Juliana met Haar gevolg by het bezoek aan Venray zal gaan, op verzoek plaatsen kunnen worden gereserveerd. Zy, die hiervoor in aanmerking wensen te komen, kunnen Maandag 24 April hiervoor ter gemeentese cretarie plaatskaarten bekomen. Venray, 13 April 1950 De Burgemeester voornoemd, Mr. A. H. M. JANSSEN. R eüaite vóót mannen Vrijdagavond 28 April, vyf voor zeven starten wy Dan vertrekken wy per autobus vanaf het Henseniusplein naar Venlo om met allemaal Venrayse mannen en jongemannen de Parochieretraite op Manresa mede te maken. Er zijn echter nog enkele plaatsen opengebleven, de retraite is nog niet helemaal volgeboekt. Horst schijnt het nu toch van Venray te winnen. Maar dat zou een schandelijk verlies zijn en wij behoeven het niet te verliezen, als sommige mensen, die ook wel eens een retraite willen meemaken, zich maar de kleine moeite willen getroosten om even hun naam op te geven aan het Pa- tersklooster voor Pater Domitius en dan komt alles terecht en zij kunnen nog mee. Tot Woensdag a.s. hebt U nog tijd om U op te geven Neem dan spoedig eer. besluit. De mensen die zich reeds opgege ven hebben, krygen schriftelijk of mondeling nog bericht, maar voor 't geval, dat U niets meer hoort; let op het volgende: Nu Vrijdagavond om 5 minuten voor zeven, vertrekken we met de autobus vanaf het Henseniusplein naar Venlo. Neemt ook een hanu- doek, zeep en een kam mee. Tot ziens. Vrijdagavond te Venlo op Manresa De algemene Bif ket tezóek van 41. ÏÏl. de Kóningin K. 4j. Pcinó Beinkacd en Zo za' a.s. Dinsdag Venray de grote eer hebben voor enkele ogenblikken, H.M. Koningin Juliana en Z.K.H. Prins Bernhard als gasten te mogen begroeten. Na een tocht door Zuid-on Midden- Limburg zullen de Koninklijke be- zoekers ook Venray passeren en even uitstappen, om zo Hun belangstelling voor deze zo zwaar getroffen uithoek van Noord-Limburg te kennen te geven. Feestelijk zullen de straten versierd zyn en de vlaggen zullen wapperen van Castenray tot Oostrum en er zal vreugde zijn en feest. o— Wy Venrayers we mogen dat gerust eens zeggen zijn niet ver wend met koninklijke bezoeken, de meeste van ons hebben de leden van ons Vorstenhuis slechts gekend van een foto of plaat en toen in 1925 H.M. Koningin Wilhelmina, vergezeld van Prins Hendrik, ook een officieel bezoek aan Venray brachten, wras dit heel even by het station in Oostrum. Later na de bevrijding zagen we H.M. Koningin Wilhelmina en H.K.H. Prinses Juliana nog eenmaal in onze zwaar getroffen gemeente en by deze drie bezoeken is het gebleven. Wy hebben daar vrede mee, omdat ook Koninklijke gasten niet al-om- tegenwoordig zyn en Venray nu een maal geen Soestdyk, Den Haag of Amsterdam is. Dat wil echter niet zeggen, dat daarom de Koninklijke familie in onze gemeente geen grote plaats in neemt. Integendeel, we mogen het hart dan niet zo op de tong dragen, we mogen dan wel eens foeteren over 4000 gulden, het Koninklijk huls heeft ook in de afgelopen oorlogsjaren en daarna, kunnen merken, dat Venray diep in het hart een even vurige Oranjeliefde bergt als welke andere plaats ook in ons vaderland. Misschien, dat wij vroeger de Koning en Koningin te veel zagen als het staatkundig hoofd der natie, in de laatste dertig jaren zijn ze ons veel nader gekomen als mensön, als oudeis, alslvrouw en man, op wier schouders de zware taak rust het land weer voor te gaan naar een langzaam herstel van de zware slagen. Onze gewone mensen hebben H.M. Koningin Wilhelmina leren kennen als een Vorstin, meelevend in alle omstandigheden en moeilijkheden van haar volk en dezelfde gevoelens van hoogaching en vertrouwen zyn over gegaan naar haar Dochter. Het besef, dat ons leven als volk is vergroeid met het huis van Oranje heeft ons sterk gemaakt en doet ons sterk staan ook in sombere tijden. 0— En daarom zal het bezoek van H.M. de Koningin en Prins Bernhard Dins dag a.s. zulk een diep menselijke ondergrond hebben. Voor het halve uur, dat de Koninklijke gasten in ons midden vertoeven, spant iedereen zich in om niet alleen in de rij der Lim burgse gemeenuen een goed figuur te slaan, maar speciaal om aan deze Hoge gasten de eer te betonen, waar zij als hoogste gezagsdragers van ons land recht op hebben en om tevens te getuigen van onze hoogachting en sympathie voor het mensenpaar, dat zulk een uitzonderlijk zware taak moet dragen. Daarom zal er feest zyn en zullen van alle kerkdorpen en uit de kom de mensen verenigd zyn by het ge meentehuis, daarom zullen de vlaggen wapperen, de fanfares en harmonieën optrekken, daarom zal er vreugde zijn en blijdschap en zal het Wilhelmus klinken uit duizend monden. 0— Koninklijke gasten, gy zyt hartelijk welkom in ons schoon Limburg, in onze mooie gemeente. Zwaar heeft de storm der oorlogs jaren hier gewoed, veel moet hier nog worden opgebouwd en hersteld, Uw bezoek zal ons nieuwe moed en in spiratie geven, terwijl gij van Uw kant getuige kunt zyn van de trouw en aanhankelijkheid van Uw Lim burgse, van Uw Venrayse onderdanen. Mogen het zowel voor U als voor on* prettige uren zyn m'Usietentóónstelling 1950 in Venray. Op de Algemene Tentoonstelling in Venray van 23 September tot 1 Oct. zullen s verschillende missionerende Ordes of Congregaties met een eigen stand allerlei belangwekkendedingen vertonen en vertellen over de landen en de mensen van hun Missiege-i bied. j Er zullen in het geheel 24 Paters Missionarissen komen. Het zal dus een grote tentoonstel ling worden, de eerste Algemene Missietentoonstelling, die in Venray gehouden wordt. In Horst is twee jaren geleden ook zo'n tentoonstelling gehouden en werkelyk met succes. Deze zal in Venray worden onder gebracht in een of meerdere grotere tenten. Wanneer de Landbouwtentoonstel ling het vorig jaar van heinde en verre duizenden bezoekers trok, dan zal ook de Algemene Missietentoon stelling in 1950 minstens zoveel bezoekers moeten trekken. Dat mogen we van de parochies van het Dekenaat Venray heel zeker verwachten. Want Venray staat er om bekend, dat het ook veel voor de Missie doet. De Regering acht aaidappelpiiizen te hoog. Een door de Regering ingesteld onderzoek heeft, naar het Ministerie van Landbouw mededeelt, aangetoond dat de handel voor kosten van ver voer en opslag van consumptieaard appelen en tevens voor de winstmarge veelal een hoger bedrag berekent dan redelijk is. Zelfs is in meerdere gevallen ge- consteerd, dat het verschil tussen telersprijs en consumentenprijs onge veer het dubbele bedraagt van een redelijk te noemen marge van onge veer 4 cent per kilo. Het bleek, dat in Amsterdam on geveer 80 pet. van de aardappelen door de huisvrouw in de winkel wordt gekocht voor 18 cent per kilo, terwijl deze aardappelen op grond van kwaliteit en soort voor 10 tot 11 cent per kg. van de teler kunnen worden gekocht. Aangezien de telerspryzen reeds geruime tyd een daling vertonen, had verwacht kunnen worden, dat ook de consumentenprijzen naar om laag zouden gaan. Dit is échter niet geschied; in vele gevallen is zelfs van stijging sprake. Bovendien is gebleken, dat velo kleinhandelaren misbruik maken van het vertrouwen, dat de huisvrouwen in hen stellen, door bijvoorbeeld de Zeeuwse Blauwe en Bonte, Blauw- putten en dergelijke onjuiste kwali teitsaanduidingen, te vermelden, ondanks het feit, dat deze soorten in het geheel niet op de markt komen. Mede met het oog op dit verschijn sel acht de Regering het volkomen gerechtvaardigd zonodig krachtige maatregelen te nemen om aan deze toestand een einde te maken. De Minister van Landbouw heeft dan ook besloten tot de oprichting van verkoopplaatsen van aardappelen van de Overheid over te gaan indien de pryzen, die door de consumenten moeten worden betaald, niet op kor ten termijn belangrijk dalen. Er bestaat geen enkele aanleiding meer voor een aardappelentekort te vrezen. In de kring van de handel is men zelfs de mening toegedaan, dat er van een overschot sprake is en dat daarom de export van aardappelen weer zou moeten worden toegestaan. Zolang de pryzen voor de consu menten echter niet tot een redelijk peil zijn gedaald, en niet met zeker heid een overschot bestaat, zal van hervatting van de export geen sprake kunnen zyn. 4ld ivóndete sckaaképel §ód$ Wie met een eenvoudig geloof en zonder vooringenomenheid de ver schillende wantoestanden, die er in de loop der eeuwen in de Kerk ge heerst hebben, langzaam en aandach tig aan zyn geestesoog voorbij laat trekken, worde bevangen door Gods wonderbare liefde voor zyn Stichting, die zich nergens stralender, nergens overtuigender openbaart dan in de waakzame zorg voor haar voortbe staan, dan in die ontroerende trouw aan zyn eenmaal gegeven woord: de machten der hel zullen haar niet overweldigen. Deze zorg en deze trouw drukken op de Kerk de onuitwisbare stempel van haar goddelijke herkomst: als Gods Kerk Gods Kerk niet was, was ze reeds eeuwen geleden be zweken onder de slagen van haar vijanden, onder de slagen van haar eigen ontaarde en verbasterde kin deren. Ze is in de hevigste en woeligste branding blijven staan als de heilige rots, onwrikbaar en sterk, omdat de kracht van de Allerhoogste haar overschaduwde, omdat haar levens beginsel de eigen levensvlam van haar Stichter was. Zelfs als we met zuiver natuurlijke ogen deze ergerlijke taferelen be schouwen, moeten we zeggen, dat in Gods liand en onder Gods leiding uit het kwaad steeds goeds is voortge komen. Omnia, cooperantur in bonum. God laat de mensen over aan hun ij del schaakspel, ze mogen de pionnen op het bord verschuiven, maar de innerlyke bedoeling van het spel als een geheel kunnen ze niet eens gis sen: alle zetten die ze doen, zijn uit eindelijk Gods zetten. We zullen dit met een enkel feit trachten te verduidelijken. Een van de ergste misbruiken der Pausen in de iode eeuw misschien wel de rotste plek in het organisme van de Kerk was hun streven door de begunstiging van hun bloed verwanten (nepotisme) een eigen dynastie te stichten en aan haar rechtsmacht een deel van de Kerke lijke Staat over te dragen. Het doel was niet het Pausdom zelf erfelyk, maar alleen hun familie groot en machtig te maken. Wanneer de eigen familie niet overwegend op de voorgrond trad, was het meer de Kerkelijke Staat zelf, die ze wilden afronden, uitbrei den en tot macht en aanzien bren gen. Dit streven had tot gevolg, dat de Paus een zeer ijverig aandeel nam in de politieke verwikkelingen van Italië en even hard met het politiek gekonkel meedeed als de andere Renaissance vorsten van Italië, de heren van Venetië, MilaaD, Napels en Florence, die niet kieskeurig wa ren in de keuze van hun middelen. De kleine politiek van Italië hield een zeer nauw verband met de grote wereldpolitiek, want de Habsburgers van de Oostenrijkse en Spaanse linie zouden Italië het liefst beschouwd hebben als de permanente verbin dingsweg tussen beider landen. Van de andere kant waren de Fransen Italië reeds zo dikwyls bin nen gevallen, dat er niets nodig was om hun hebzucht aan te wakkeren en hun legers over de Alpen to lokken. In al deze politieke verwikkelin- speelt de Curie een zeer voorname, soms zelfs een overheersende rol. Als de bekwaamheid van de Pau selijke diplomatie tzelf thans nog ge roemd wordt, heeft ze in deze tjjd haar sporen verdiend. Dikwyls werd haar streven met succes bekroond, soms werd op het verkeerde paard gewed, maar niet dikwyls; uiterst zelden werd ze om de tuin-geleid en verschalkt. En als ze zich hier en daar vergiste, werd haar klaar inzicht door vooringeno menheid en sympathie vertroebeld. De aanblik van al dat gelaveer en geschipper is fraai noch stiel to id, maar bet heeft een buitenge wo m nuttig effect gehad. Door een eigen politiek te voeren slipte de Paus door alle hindernissen, die zyn zelfstandigheid bedreigden, heen. Door nu eens met Frankrijk, dan weer met Spanje mee te gaan, kon hy de ene partij tegen de andeie uitspelen en slaagde hy er in onaf hankelijk en zelfstandig te blijven, noch in dienst van Frankrijk, noch in horigheid aan Spanje. Zonder deze politiek was de ene, ware Kerk van Christus in verschil- nationale kerken uiteen gevallen. Een maal is ze aan dit gevaar tijdens hot Westerse Schisma ont snapt, maar het zou dodelijk geweest zyn, als dit experiment zich te vaak herhaald had. Hoe groot dit gevaar geweeBt is, zien we zelfs thans nog, nu by de minste strubbeling met Rome on- middelyk de eis van een national* kerk aan de orde wordt gesteld. P. H. RONGEN, O.C.R. Waarborgfonds voor boeren en tuinders in overweging „De extra post van drie millioen gulden voor de rationalisatie van de kleine boeren- en tuindersbedryven maakt het weer mogelijk het verlenen van premies voort te zetten aan boeren en tuinders, die verbeteringen in hun bedrijven willen aanbrengen", aldus de commissie voor kleine boeren van de Stichting voor de Landbouw. Maar, dat wil niet zeggen dat nu alles kan gedaan worden wat op het gebied der rationalisatie gewenst is. Even belangrijk als het verlenen van premies is het verstrekken van credieten. Het op de begroting ver strekte bedrag laat daarvoor geen ruimte en de boerenleenbanken vlagen voor te verstrekken credieten waar borgen, waarin de cred iet vragers niet kunnen voorzien. De kleine-boerencommissie, heeft zich nu de vraag gesteld of voor de betrouwbare credietbehoevende boe ren en tuinders geen waarborgfonds kan worden gevormd. Dit fonds zou zich garant moeten stellen voor de credieten, welke by de banken worden opgenomen. Waarschijnlijk zullen by een waarborg van vyf tot tien mil lioen gulden, de banken wel een crediet tot 100 millioen gulden willen geven. „Om aan het geld voor het fonds te komen is gedacht aan de in de loop van dit jaar te verwachten derde verdeling van de tegenwaarde rekening uit de Marshall-hulp. Deze suggestie wordt thans bestudeerd op het ministerie van Landbouw. De E.C.A.-missio in Den Haag voelt wel voor dit idee, omdac het naar de mening der Amerikanen, staats socialisme in deze sector uitsluit." EMIGRANTENSCHEPEN NAAR BRAZILIË Met het s.s. „Altair" en het m.». Alioth", beide van de Rotterdam- Amerika-lijn, vertrekken in Juli en September weer 250 boeren met hun gezinnen naar de Nederlandse kolonie Fazenda Ribeirao" in Brazilië. Deze émigranten komen hoofdzakelijk uit de provincie Limburg, Brabant en Gelderland. Donderdag 20 April ver trekt drs. J. Litjens, oud-secretaris van de Katholieke Nederlandse Jonge Boeren en Tuindersbond met het „Delftland" naar de Nederlandse boerenkolonie. Als assistent van ir. J. G. Heymeyer, president van de fazenda, zal drs. J. Litjens de organi satorische on financiële aangelegen heden van de coöperatie behartigen. ADVERTEREN doet verkopen

Peel en Maas | 1950 | | pagina 1