Ook U k'est Jumbo i Kentering in de detailhandel ALBERT HEIJN Communie prentjes Dag- en Zondags- Missaals, Kerkboeken, Communieboekjes j.a. v. d. ïïlunckh^ Kippen- of Tuindersglas F. W. HENDRIKS Adverterenmeer verkopen.... meer winst (S .111*11'.» h, j. Ebberink EXTRA AANBIEDING tongenworst «sc cervelaatworst ,q schouderham 38 c Jaarmarkt te Venray Maandag 17 April 1950 Paardenmarkt te Venray Donderdag 27 April 1950 VLOERLAK en Bussenveri 18 werklozen per 1000 mannelijke Nederlanders Commissie Pachtwetgeving heeft haar rapport gereed. Van links en Rechts Alle diukmiken Bedrukt met een aardige tekst Speciale heeft ze en alle glassoorten, WOLVILT, Carton, Behanglinnen, Grondpapier, Behangselpapier, Plakmeel, Waterverf, Gips, Byts, Creoline, Zoutzuur, Ammoniak, Brandspiritus, Wasbenzine, Gasoline, Terpentijn, Bleek water, Lynolie, Levertraan, prima bussen Glans verf Deurplalen, Zeer grote sortering Borstelwerk en Penselen, vooral Waterverfpenselen enz- enz. Beleefd aanbevelend, Langstraat a zr Let op het huisnummer "O Voor Rubberstempels als Firma- Naam- Handtekening- en Emb.8tempel8, alsook LaKstempels, Stempelkussens, Stempelinkten en alles op dat gebied, is het adres J. Hofman-Bexkens, Tienray Kantoorboekhandel Telef. 23 Als U een overall koopt, neem dan iets goeds, dat is op de duur verre weg het voordeligst. Een Jumbo overall is inderdaad de beste! Ge makkelijke pasvorm geeft bewegings vrijheid, driedubbel gestikte naden voorkomen uitscheuren, er is boven dien extra versterking op de plaat sen, die gauw slijten Een fraaie opengeslagen kraag, keu rige zakken, de vlotte coupe, da' alles maakt een correcte indruk. Veel plezier van Uw Jumbohet „sportcostuum van de arbeid"! Leverbaar in blauw, wit en khaki Jumbo stofjassen, manchester broeken, colberts, werkpakken en kantoorjassen in alle kleuren. Even degelijk en vlot als de JUMBO overalls. vlot en oersterk! markt 5 -venray voor van Donderdag 13 t/m Zalerdag 22 April a.s. SAKSISCHE LEVERWORST «5 per 100 gram van 28 voor -> per 100 gram van 29 voor A-Act per 100 gram van vooc V per 100 gram van 42 voor ct ■■m Vriidag en Zalerdag algehaald uride winkel ZANDRINGEH 250 gram van 58 voor ITO A. H. P U O D I M G 2 pakjes van 32 veer *•-» MAAKT U HET LEVEN GOEDKOPER! blijven voor het publiek en daarvoor moeten f 4000.— besteed worden. Hoe graag we H.M. ook hier zien en hoe zeer we Haar bezoek ook op pry's stellen, dat is voor een arme gemeente als Venray onverantwoor delijk veel. Inderdaad zouden we de schrijvers van deze ingezonden stukken gelijk geven en met ons ook het Hoge bezoek, indien de situatie echter niet anders lag. Leest men het verdere verslag door, dan blijkt, datB. en W. zich zelf nog geen duidelijke voor stelling gemaakt hebben van wat er gaat gebeuren, maar dat zy in ieder geval de nodige contanten aanwezig wil zien. Zo is het dus zeer goed mogelijk, dat het gemeentebestuur nadat het Oranje Comité de plannen klaar heeft, slechts f 1000 nodig zal hebben. Het opknappen van het gemeente huis kan men van twee Kanten be zien. Ofwel men ontvangt de Hoge Gasten, die misschien beter dan wel menigeen denkt, de noden van onze gemeente kennen, in een gehavend gemeentehuis en accentueert zo onze armoede, ofwel men ontvangt ze in een fatsoenlijke hal, aldus tonende, dat m^n in 5 jaren toch niet bij de pakken ia neer blijven zitten, maar inderdaad vooruitgegaan is, terwijl er in de gemeente zelf nog plaatsen genoeg aan te wijzen en te zien zijn, waaruit blijkt, dat de wederopbouw nog lang niet voltooid is. Dat de gemeente, als iedere andere gastvrouw, dit laatste gekozen heeft, zal niemand haar euvel duiden, temeer omdat wat nu aan restauratie en opknappen gebeurt, vandaag of morgen toch zou gebeuren. Het is een publiek geheim dat ons gemeente huis binnen afzienbare tijd flink wordt uitgebreid het schijnt, dat bij de begrotingsbehandeling in comité-generaal dienaangaande reeds plannen geopperd zijn en hiermede iR met de restauratie rekening ge houden. Een en ander zou dus toch ge beurd zijn, alleen gebeurt het nu wat vroeger. Zo wordt o.a. ook een behoorlijke lichtleiding voor de feestverlichting aangelegd omdat de oude wegens te grote gevaren daaraan verbonden, al lang door de PLEM is afgekeurd. Ook dit gebeurt dus met het oog op de toekomst en is allemaal dus berekend in deze f 4000.— "We zien dus, dat de pap niet zo heet gegeten wordt. Dat men de zuinigheid intussen zo ver door wil drijven dat men zelfs de kinderen een vlaggetje niet gunt is wel wat te sterk overdreven. Dit maakt trouwens geen kapitalen uit. Het Gemeentebestuur van Venray wil met alle inwoners van Venray dit Hoge Bezoek zo waardig mogelijk ontvangen maar daarnaast de drin gend gewenste soberheid niet uit het oog verliezen. Hiervoor zal trouwens de Raad wel waken, tegenover wie toch rekening en verantwoording moet worden afgelegd. prachtkleuren, hoge fclans. Het beste adres is Schildersbedrijf Langstraat A£L F. W. HENDRIKS 440 Let op het huisnummer. Gedurende de maand Maart daalde het aantal by de Gewestelijke Arbeids bureau^ als werkloos ingeschreven mannen van 101.767 tot 86.982, t.w. 52.969 geheel werklozen (vorige maand 66.259), 31.647 D.U. W.-arbeiders (33.429) en 2366 wachtgelders (2062). Deze daling staat in verband met het seizoen. In de landbouw o.a. was de daling geringer dan in het vorige jaar, hetgeen verband houdt runt gewijzigde teeltplannen, mech»nsatie en verminderde vraag naar turf. In de voedings- en genotmiddelen industrie nam het aantal werklozen toe tengevolge vanafzetmoeilykheden in de sigaren-industrie. Het aantal als werkloos geregi streerde gedemobiliseerde mili tairen bedroeg eind Maart 2802 tegen 3279 per eind Februari. Onder de bouwvakarbeiders daalde het aantal werklozen van 16.041 tot 10.769 en onder de werknemers in landbouw en veeteelt van 20.543 tot 14.890. De vraag naar mannelijke personeel nam toe van 17.283 tot 18.522. Regionaal gezien blijkt de werk loosheid het grootst in Drente met 49 werklozen per 1000 mannelijke inwoners, daarop volgen de provincies Groningen met 27 en Friesland en Noord-Brabant met 23. Gemiddeld zijn er in Nederland 18 werklozen per 1000 mannelijke inwoners. Het aantal geheel werkloze vrou wen daalde van 4941 tot 4602. De vraag naar vrouwelijk personeel steeg van 17.518 tot 18.176. Omzet over vrijwel gehele linie dalende Reeds geruime tijd kan worden geconstateerd, dat in verscheide ne branches van detailhandel en ambacht een kentering in het omzetverloop is ingetreden, welke zich openbaart in constante om zetten of een lichte teruggang van de verkopen. Zulks komt wederom tot uitdrukking in het cijfermateriaal, dat door het Economisch Instituut voor de Middenstand is gepubliceerd met betrekking tot het omzetverloop in Februari j.l. Over vrijwel de gehele linie werden in Februari 1950 lagere omzetten geboekt dan in de voorafgaande maand Deze teruggang kan evenwel worden gekwalificeerd als een normale sei zoensfluctuatie, welke o.m. verbaDd houdt met de omstandigheid, dat Februari enige verkoopdagen minder telt dan de voorgaande maand. Vergelijking van de Februari-omzet- ten in 1950 met die van de overeen komstige maand in 1949 brengt echter aan het licht, dat in verschei dene branches ook in dit opzicht omzetdaling is ingetreden. Dit was 0 m. het geval in het kruideniers- bedrijf, in de detailhandel in zuivel producten en in de detailhandel in drogisterijartikelen. In enkele andere takken van de detailhandel zijn de omzetten in Februari nog wel hoger dan die in de overeenkomstige maand van 1949, maar toch schijnt ook hier het hoogtepunt vrijwel te zijn bereikt, dan wel overschreden. Dit laatste is zeer waarschijnlijk het geval in het slagersbedrijf. Het omzetverloop in de detail handel in textiel kon in Februari niet onbevredigend worden genoemd. Wel was ook hier sprake van omzet daling ten opzichte van de vooraf gaande maand en wel van 17 pet., maar in 1949 was de omzetTermin- dering van Januari op Februari nog sterker, nl. 25 pet. De verkoop van uit Belgiö geimporteerde huishoud- goederen heeft de omzetten in Fe bruari in vele bedrijven gunstig beinvloed. In de detailhandel in schoeisel werd een zeer belangrijke omzet daling geboekt en wel van 19 pet. De geldomzetten bleven in Februari nog wat hoger dan die in de over eenkomstige maand van 1949, maar zulks was uitsluitend het gevolg van de sedert eerstgenoemde maand inge treden prijsstijgingen. De gemiddelde opbrengst per paar schoeisel bedroeg in Februari f 15.O6 tegen f 12.35 in de voorafgaande maand en f 13.11 in de overeenkomstige maand van 1949. De omzetten in het banketbakkers bedrijf waren in Februari 1950 ten opzichte van de voorafgaande maand met 3 pet. teruggelopen. In de deel nemende ondernemingen werd ten opzichte van de overeenkomstige maand in 1949 een omzetverm inde- ring geboekt van gemiddeld 9 pet. Zulks moet in hoofdzaak worden toegeschreven aan de sterke omzet- vermlndering in de z.g.'„volkszaken". In de detailhandel in tabaksfabri katen is een verschuiving waar te nemen van de vraag van het publiek naar goedkopere sigaretten. Voorts lopen de omzetten in sigaren sterk terug. In Februari was de sigaren- omzet 96 pet. van de gemiddeldo maandomzet in 1947. De medewerken de sigarenwinkeliers noteerden in Februaii ten opzichte van de vooraf gaande maand een geringe daling, maar de omzetten bleven 5 pet. hoger dan in de corresponderende maand van 1949 Ruim 'n millioen brandschade in Februari Voor de maand Februari 1930 wordt de directe schade als gevolg van brand geraamd op f 1.406.700. Uit 'n overzicht van de elf belangrijkste balden, elk met een schade van f 20.000 of meer blijkt, dat twee boerderijen geheel of gedeeltelijk werden vernield (in Januari 1930: 1 boerderij, Februari 1949: 7 boerde rijen). De industrie leed met 7 branden een schade van f 930.000. Voorts ver loren tengevolge van brand vier personen het leven en werden twaalf personen door brand gewond. Ingrijpende wijzigingen voorgesteld. Bij de Staatsdrukkerij is thans het rapport van de in 1947 be noemde commissie tot herziening van de pachtwetgeving versche nen. Het door de commissie opgestelde ontwerp var» wet sluit in verschillen de opzichten by het thans geldende pachtbesluit aan. Zo is het stelsel van pachtovereen komsten geldende voor een bepaalde duur en wel van 12 jaren voor de hoeve en 6 jaar voor los land be houden, zulks met de mogelijkheid, dat de Grondkamer een kortere duur dan de wettelijke goedkeuit. De verplichte goedkeuring van alle pachtovereenkomsten door de Grond kamer is gehandhaafd. Aan de toetsingsnormen is uitbrei ding gegeven, doordat by de toetsing ook gelet moet worden op de invloed, die de pachtovereenkomst over de verkaveling en op de grootte van de bedrijven heeft. De sanctie op het niet schriftelijk aangaan of het niet ter goedkeuring inzenden van de pachtovereenkomst is verscherpt. Zolang de pachtovereenkomst niet ter goedkeuring is ingezonden, geldt zij voor onbepaalde tyd en kan zy niet worden opgezegd. De in het Pachtbesluit voorkomen de verplichting van de verpachter de gebouwen en andere opstallen te verzekeren is vervangen door de verplichting van de verpachter tot wederopbouw van door brand of storm teniet gegane opstallen. Nieuw is de bevoegdheid van de pachter om, indien de exploitatie van het gepachte hem tengevolge van ziekte, ouderdom of invaliditeit zwaar gaat vallen, aan de Grondkamer te vragen, ook als de verpachter zyn medewerking weigert, dat een of meer van zyn bloed- en aanverwan ten in de rechte nederdalende lyn in zyn plaats als pachter gesteld zal worden. Deze bepaling maakt dus overne ming van de pachtovereenkomst tegen de wil van de verpachter tijdens het leven van de pachter mogelijk. Daarnaast is de regeling behouden, krachtens welke na het overlijden van de pachter een of meer bloed of aanverwanten in de rechte neder dalende lyn in diens plaats gesteld kunnen worden. In het stelsel van de verlenging van pachtovereenkomsten is een be langrijke wijziging gebracht. Moet volgens de bestaande regeling de pachter een jaar voor het einde van een pachtovereenkomst een ver- zoek tot verlenging indienen, thans wordt voorgesteld, dat de pachtover eenkomst van rechtswege verlengd wordt, tenzy de verpachter daartegen bezwaar maakt. In dat geval kan de pachter zich alsnog tot de Grondkamer wenden, met het verzoek de overeenkomst te verlengen. De termy'n van verlenging is zowel voor hoeve als voor los land op 6 jaren gesteld. Daarmede wordt in zoverre van de bestaande regeling afgeweken, dat nu volgens het pachtbesluit een pacht overeenkomst t.o.v. de hoeve in be ginsel voor 12 jaren verlengd wordt In het ontwerp is een bepaling opgenomen, waardoor de pachter tegen de koper beschermd wordt De koper zal namelijk het door hem gekochte bedrijf, indien dit verj acht is, niet in eigen gebruik kunnen nemen, zolang hy nog geen 4 jaren eigenaar is. Indien het verzoek tot verlenging van de pachtovereenkomst is afge wezen, op grond dat de verpachter het verpachte in eigen gebruik zal nemen, is de verpachter tot schade vergoeding jegens de pachter gehou den, indien hy het goed niet binnen drie jaren in eigen gebruik heeft genomen. Deze bepaling dient om misbruik van het beroep op eigen gebruik te voorkomen. Met geringe wijzigingen zyn in het ontwerp overgenomen de bepalingen omtrent de driejaarlijkse herziening van de pachtprijs, omtrent het re- mis8ierecht, en omtrent de vergoe ding voor door de pachters aange brachte verbeteringen. De thans bestaande regelingen om trent de zetboerovereenkomsten, de verkoop van gras of hooi, anders dan per gewicht en inscharing, zijn in gewijzigde vorm gehandhaafd. Een nieuw element in de pacht wet vormt het hoofdstuk over de pachtruil. Hiermede wordt beoogd tot een verbetering van de verkaveling te komen, voor zover deze haar uit drukking in de pachtverhoudingen vindt. De methode, welke voorge steld wordt, lijkt in verscheidene opzichten op de ruilverkaveling, doch het geheel is eenvoudig van opzet. Een ingrijpende wijziging bevat het rapport met betrekking tot de colleges, welke by de uitvoering en by de rechtspraak betrokken zyn. Voorgesteld wordt nl. de thans bestaande pachtkamers by de Kan tongerechten en de Grondkamer samen te voegen tot één college, Grondkamer geheten, die zowel met de uitvoering als met de rechtspraak op het gebied van de pacht zal zyn belast. Het appèlcollege, in het ont werp de Hoge Grondraad genoemd, blijft in Arnhem gevestigd. Nieuwe bestemming voor DUW-kampen Wat gebeurt, er met de DUW- kampen in Limburg en Oost-Brabant Deze vraag is al vaak gesteld zonder een antwoord er op te krijgen. Thans echter heeft men er andermaal een voorlopige bestemming voor gevonden. Ze worden namenlijk bestemd voor 8000 uit Indonesië repatriërende K.N.I.L.-militairen, ambtenaren en planters. De kampen Mook en Roermond zullen worden bestemd voor de KNIL- gezinnen; de kampen Gennep, Vier lingsbeek, Echt, Tungelroy, Kleine Heide Venlo en Limburglaan Eind hoven voor ambtenaren, planters enz., het kamp Wouw voor de genie en Klundeit voor de Marinemensen. Het ligt in de bedoeling andere nog leegstaande gebouwen en/of instel lingen voor dit doel te huren of te vorderen. Zo werden reeds in het klooster te Lemiers by Vaals 69 ge zinnen ondergebracht. De kampen zyn slechts zyn slechts als doorgangskampen bedoeld. Men neemt aan, dat met een gemiddelde periode van drie weken voor de repa- triërenden, ergens in ons land huis vesting zal zyn gevonden. Met het tydelyk onderbrengen der repatriërenden zal waarschijnlijk nog deze maand worden begonnen. De DUW-kampen America, Sevenum Vlakwater, Tienray, Someren, Heyt- huizen (eeg), Well en Griendtsveen blijven vooralsnog als zodanig gehand haafd. Het kamp Maaszicht te Venlo zal na het beëindigen van de kinder transporten verdwijnen en waar schijnlijk elders worden opgebouwd. Reclame-campagne voor roomboter De Algemene Nederlandse Zuivel- bond is gestart met een botercam- pagne onder de slagzin „Alles smaakt beter met roomboter". Voor de eerste keer in de geschie denis van de Zuivelbond, heeft men een post van honderd duizend gulden voor 1950 op de begroting moeten zetten, om reclame te maken voor het nationale product: de boter. Vermoedelijk is „Zuivel" geschrok ken, toen zy ontdekte dat de Neder landers nog maar drie kilo boter per jaar aten. De oorzaak hiervan moet gezocht worden in het grote prijs verschil met de margarine. Deze reclame-campagne valt samen met een prijsdaling van de roomboter van een dubbeltje per halfponds pakje. De prijsdaling zal van beperkte om vang bly'ven, omdat het Bedrijfschap Zuivel een bodem in de markt zal leggen. Nederlandse boter drukt Belgische prjjs Door de import van goedkope Ne derlandse boter is de pry's van de Belgische fabrieks en boerenboter snel gedaald. De Nederlandse boter noteert op de Belgische markt een prijs van 70 francs (5.39 gulden) per kilo. Intussen werden de invoerrechten voor boter teruggebracht van 14,50 tot 14,— francs. De verwachting in België is, dat tegen deze nieuwe prij zen een grote invoer van Nederlandse boter naar België zal plaats hebben. De groothandelaren in België, die tegen deze lage prijzen snel Neder landse boter inkochten, betrokken geen boter van de zuivelfabrieken. Begin van deze week lagen de ge middelde veilingpryzen op de Belgische markt nog bijna alle boven de 80 francs (6,16 gulden) per kilo. Door de Nederlandse zuivelfabrieken werd de boter aangeboden tegen 36 francs (4,31 gulden) franco grens, zonder de invoerrechten van 14 francs. (1,08 gulden). Firma van den Munckhof

Peel en Maas | 1950 | | pagina 2