Is Australië het land van de toekomst? 5 30-uiige uteckmek mnen Wenken aan aspirant-emigranten £and van de sckaftenlckkeü[en De Kunstmatige tynSemenatie KSlat vecdient zij? tya. v.d. ïïlunckkó[ Z& Aptil tot i ïïlei énige d$ett> [aim Do Stichting Landverhuizing Neder land is van plan een brochure-reeks uit te geven over de verschillende lauden waarheen men emigreren kan. Men kan misschien kritiek hebben op de werkwijze van deze Stichting, maar door de uitgave van deze reeks, waarin nu o m. Australië reeds ver schenen is, heeft zij menigeen aan zich verplicht. Want hier wordt op duidelijke eenvoudige wijze een be schrijving van land en volk gegeven ten dienste van de emigranten, die hier in kort bestek alles wat wetens waardig en nuttig is van het nieuw gekozen vaderland vinden kan. Haar eerste brochure beh«-lst algemene wenken voor de Nederlandse emigrant in de vreemde en is bedoeld als een leidraad voor hen die binnenkort op weg gaan, op weg zijn en die reeds zijn aangekomen. Zo wordt de reis besproken, hoe gevaarlijk het is onbe kenden direct te veel te vercellen, wat men moet doen bii aankomsten bij de spoorreis verder het land in. De eerste tyd in de vreemde zal de emigrant voor vele moeilijk heden stellen en duidelijk wordt naar voren gebracht, dat hij dan moet op houden met aan Nederland te denken en moet beseffen dat hij een nieuwe inwoner van het land zijner keuze moet worden. De emigrant zal zijn eigen weg moeten vinden, eigen werk en woongelegenheid moeten zoeken. Kortom op eigen benen moeten staan Hü zal zich dienen te onthouden van kritiek op de plaatselijke toestanden, zich aan moeten passen aan de heer sende gewoonten en gebruiken. Zijn werk zal hij moeten doen volgens andere opvattingen en werkmethoden en hy moet niet te gauw menen dat hij 't wel kent. liet gaat er n.l. niet om, om de nieuwe werkmethoden te leren, er is ook zoveel dat hierbuiten ligt b.v. het zaken doen, dat men moet leren kennen en aanvoelen. Daarom kan niet genoeg gewaar schuwd worden om toch niet te gauw zelf een zaak te beginnen. Politiek moet geheel uit de boze zijn, manieren en omgangsvormen moet6n aan 'a lands wijs worden aangepast. Vooral op de taal wordt in dit werkje de nadruk gelegd, de aspirant-emigrant moet de grond beginselen van de taal van 't land zijner keuze reeds kennen, en eenmaal daar aangekomen, hard studeren, veel lezen en goed luisteren om in de korst moge lijke tijd de taal onder de knie te krijgen. Hiervan zal hy ont zaggelijk gemak hebben. Het gebruik en 't aanschaffen vaneen goed woordenboek wordt zeer aanbevolen. De emigrant zal zich vooraf in moeten stellen op de kerkelijke toe standen en verhoudingen en het kerkelijk leven vooraf dienen te be studeren. De lichaamsverzorging, we hebben daar reeds meer over gehoord, staat in veel landen op een hoger peil dan in Nederland en ook hier geldt het aanpassen. Tenslotte wordt gezegd dat heimwee alleen te overwinnen is door een krachtige wil om door te zetten en vol te houden. Nederlanderschap Over de nationaliteitskwestie wordt in deze brochure verder veel wetens waardigs geschreven. In veel landen is de wetgeving daarover nog verschillend en zo kan het voorkomen, dat bij naturalisatie van de vader, de minderjarige kinderen nog Nederlander blijven of weer kun nen worden. Ook kan de vrouw Nederlandse blijven en kunnen buiten Nederland geboren kindoren uit Nederlandse ouders een andere nationaliteit hebben dan hun ouders, of zelfs een dubbele nationaliteit. Om de vele moeilijkheden te voor komen, die gewoonlijk ontstaan by een of andere ernstige gebeurtenis, is het dringend nodig, dat de emigrant hiervan goed op de hoogte is. De aanspraken op sociale rerzekeringen is verder een hoofdstuk, dat een nauwgezette bestudering verdient. Zo kan men zich blijvend door- verzekeren op de invaliditeitswet en ouderdomswet en hiervan de rente bly'ven trekken. Hiervoor moet men echter aan verschillende voorwaarden voldoen, maar allereerst dient men Nederlander te blijven. Hiervoor zijn ook weer talryke be palingen en voorschriften, die alle op overzichtelijke wijze zyn opgenomen in bovengenoemde brochure, die elke emigrant dient aan te schaffen en bjj vertrek goed dient te bewaren. Deze brochures zyn verkrijgbaar bij de Stichting Landverhuizing Neder land Langevoorhout 20, Den Haag. luchtlagen worden „opgezogen" om elders gelukkig meestal in zee te worden gedeponeerd. Gebeurt dit laatste evenwel niet, dan kan het voorkomen dat een belangrijk gebied in enkele dagen veranderd van goede vruchtbare grond in een troosteloze woestyn. In 1946 verloor Australië op deze wijze 5000 km2 goed bruikbaar ter rein. De woestijn breidt zich stilaan uit, knaagt en knabbelt aan de rijke randgebieden en mag men de grote Queenlandse geograaf prof. Thomson geloven, dan is Australië inderdaad bezig om „op te drogen", zo men niet snelle voortgang maakt met het gigantische irrigatie-plan dat al jaren in de pen was maar eerst sinds kort in een beginstadium van ten uitvoer legging verkeert. Gedurende een 40 jarige loopbaan heeft deze eminente geleerde een arsenaal van gegevens verzameld, die wel heel duidelyk op een naderende ramp wijzen, een ramp die zo groot kan zyn, dat zij 's lands uiteindelijke ondergang kan veroorzaken. Lukt het om het grote irrigatieplan in z'n ge heel te verwezenlijken, dan gaat Australië een toekomst tegemoet zo als allicht geen ander land ter wereld is beschoren. Maar lukt het niet Quo vadis, Australia? Naast het Australië van de grote steden, waar voor arbeiders nog grote mogelijkheden liggen, is er een tweede Australië, dat van de uitgestrekte schapenfokkerijen, graanfarms, stoe terijen, boomgaarden etc. etc. en het derde Australië van de genadeloze woestyn, die het gehele centrum van het land beslaat Er zyn millioenen hectaren ryke, vruchtbare grond, die nog op ontginning liggen te wachten. Dat is het land waar 125 ooo.ooo schapen, 13.000.000 runderen en evenzovele paarden grazen en zien vermenigvuldigen naar 't aloud gebod... AUSTRALIë WOL LAND Australië is het voornaamste wol- land ter wereld. De wol heeft het land ryk gemaakt en doet dit nog steeds. Een kleine fokker weidt on geveer 20.000, een grote 75-100.000 schapen, terwijl er enige fokkeryen zyn die een oppervlakte van 10.000 vierkante myl beslaan. Men fokt voornamelijk Merino schapen, die ech ter deze naam niet meer tenvolle verdienen, daar er nogal veel met andere soorten is gekruist. Het Australische schaap is echter de beste woldrager ter werelder zijn exemplaren gefokt die 12 tot 16 kg. wol produceren. Om een fokkerij te beginnen is echter zeer veel kapitaal nodig en de emigrant van 1050 hoeft er niet aan te denken om „in de wol" te gaan. Do gemiddelde prys per schaap is il/4 pond sterling (Austr.) ongeveer 14 gulden. Om te beginnen is zeker een kudde van 3 tot 5000 nodig, ter wijl de afrasteringen en de aanboring van de nodige artesische bronnen eveneens een groot bedrag vordeien. Met de tegenwoordige bepalingen van minister Lieftinck, die de emi grant niet toestaan om z'n geld mee te nemen, is het derhalve niet mo gelijk om in Australië op de vroegere wijze, namelijk zich prompt een be drijf aan te schaffen, te beginnen. Hetzelfde geldt voor de graanboer. Deze kan eerst een jaar op een boer derij gaan werken om de nodige ervaring op te doen en dan van de regering grond en bedrijfskapitaal ontvangen, maar er gaan jaren over heen, aleer hy baas in eigen huis is. IEDER BEGIN IS KOSTBAAR De grond, die geschikt is voor de landbouw, is namelijk dicht begroeid met hoog geboomte, met hoge strui ken of met laag kreupelhout (dit hangt af van de klasse). Hot is dus nodig, dat alles eerst gekapt of platgerold wordt, hetgeen veel tyd en veel geld kost, eveneens het aanbrengen van afrasteringen tegen buurmans konijnen. Yoeg daarbij het vrij grote risico dat de agrarische bedrijven lopen in verband met 's lands klimatologische gesteldheid en men zal moeten bil lijken, dat ik niemand kan aanraden om zich in Australië op de landbouw te gaan toeleggen. Want wat toch is het geval in dit opsicht Het is de steeds met korter tussen pozen terugkerende droogte periode, de „drought" die de grootste vijand van boer en fokker is, en zo af en toe duizenden aan een ontijdig finan. tieel einde helpt. Waarschijnlijk door de veel te ver doorgevoerde ontbossing van het tussen woestyn en kustgebergte ge legen gebied, is de aantrekkings kracht op de tydens de moesson uit zee komende regens vaak niet groot genoeg om deze ongehinderd de berg ruggen te laten passeren (zy stijgen niet tot voldoende hoogte) waardoor het gebied achter die bergruggen ver stoken blyft van de zozeer noodzake lyke regenval. De gevolgen zyn desastreus. In 1046 stierven 20000.000 schapen de hongerdood, daar door de uitgebleven regens het „saltbush" (prairie-gras) niet groeide en geen schaap uitge droogd, dood voedsel eet. Voedsel voor 20.000.000 schapen vanaf de kust honderden mijlen het binnenland in te transporteren is veel te kostbaar, zodat het economisch beschouwd, voordeliger is om de dieren maar té laten omkomen.... Wat de farmer betreft, voor hem betekent ook de „drought" een enor me strop, daar de graanoogst dan tot één derde van wat men redelijker wijze had mogen verwachten terug loopt. De gezeten boer kan een flinke tegenslag wel verdragen, maar de beginneling niet, en zeker niet hy die een bedrijf hoeft overgenomen op het zo by uitstek gevaarlijke af be- talings-systeem. Velen maken de grote fout om dit laatste te doen. liever dan by de regering aan té kloppen om woest land en bedrijfs kapitaal, zodat ze met een bepa jaarlijkse verplichting komen te zit ten die niet mals is. Gewoonlijk wordt een bedrijf in tien jaarlijkse termijnen betaald en meestal was dit bedrijf nog slechts gedeeltelijk ont gonnen. De koper brengt er in de loop der jaren allerlei verbeteringen in aan, waardoor de waarde belang rijk is gestegen, maar kan hy op een gegeven ogenblik niet aan de afbetalingsverplichting voldoen, dan heeft volgens de harde Australische wetgeving de vorige eigenaar het volste recht om de farm terug te nemen zonder dat hy z'n opvolger 4én cent hoeft terug te betalen. Deze laatste wordt dan alles afgenomen en al z'n zwoegen is voor niets geweest. HET STERVENDE HART De „drought" heeft nog andere gevolgen. In de woestijn, Australië': „Stervende Hart" genoemd, ontstaan énorme zandstormen, waarbij millioe nen tonnen zand tot in de hoogste Het k&lrerschetsen kost f 1.50. Inderdaad zyn er dus kosten aan verbonden, maar daartegenover staat dat een betere veestapel en een groter gewin in de toekomst te wachten staat. Reeds vele boeren gaven zich staande de vergaderingen op voor de K.I. en hebben daarmede blijk gege ven, dat zy het werk van de Veever- beteringscommissie, die deze zaak zo grondig heeft bestudeerd, weten te waarderen en vol vertrouwen het advies willen volgen. Afgelopen weekend hebben de land bouwers uit geheel Venray op ver schillende plaatsen vergaderd, om zich te beraden over het invoeren van de Kunstmatige Insemenatie, een onderwerp, dat reeds lang de gemoederen bezig houdt en dat nu waarschijnlijk zijn invoering krijgt ook in Venray en omstreken. Allereerst ryst dan de vraag, waar om men feitelijk met de K.I. wil be ginnen. En dan blijkt, dat door de K.I. een grotere veeverb6tering mo gelijk is en dat door de betere hygiëne tot betere resultaten leiden kan op verschillend gebied. Immers de koe komt nu niet meer in contact met de stier en dus ver schillende dekinfecties zjjn niet meer mogelijk. Zo noemen wy o.a. de Tricomonas en de Fibris-Feribis, die op ongeregel de tijden doet opbreken en een ver werping veroorzaakt na 4 a 5 maanden, terwijl ook nog de Abortus-bang een dekinfectie kan zyn, hoewel deze ook als 8talinfectie voorkomt. Men zal dus voor de K.I. hoofd zakelijk jonge stieren nemen, daar deze nog niet besmet kunnen zyn. Bovendien zal nog uiterste zuiverheid by alles betracht worden. Het is logisch, dat het jonge stieren- materiaal zo prima mogelijk moet zijn. wat betreft hun afstamming en exte rieur, omdat men op voorhand niet direct de fokwaarde kan vaststellen en alleen van het beste materiaal de beste verwachtingen kan hebben. Daarom is het verder nog dringende noodzaak, dat de kalveren gere gistreerd worden en de melk gecon troleerd wordt, om zodoende van de fokwaarde van de stieren en de!kwa- liteit van hun afstammelingen een zuiver beeld te krygen. Geleerd door de fouten, die men b.v. in Sevenum heeft gemaakt, kan Venray nu goed beginnen. Want dat het nodig is, bewyst reeds de uit slagen van de stierenkeuringen, waar Venray vroeger aan de top stond, maar langzaam maar zeker verdrongen is. In dit rayon staan op dit ogenblik 25 stieren en iedereen zal begrijpen, dat het niet meevalt 25 stieren van prima kwaliteit te handhaven. By de K.I. zullen op alle 3500 koeien die Venray heeft 7 stieren voldoende zyn, wat naast een besparing aan voer en staangelden, meteen de mogelijk heid schept voor de aankoop van zeer goede beesten. Bovendien zorgen subsidies van het Rijk, dat de kosten zo laag mogelyk blyven en dat de f 10,— toeslag ook hy de K.I. ^handhaaft kan blyven of waarschijnlijk nog minder zal worden. De productiviteit van een stier kan hoog worden opgevoerd, zo is het in Noord-Holland voorgekomen, dat een stier 2700 kalveren heeft voortgebracht omdat nu van een sprong 20—30 koeien bevrucht kunnen worden. Wanneer de dieren tochtig zijn, zal tweemaal per dag tijd gegeven worden om dit op te geven, zodat de inseme- nator tijdig allen kan bereiken, De verplichtingen van de boer zyn boven reeds genoemd, nml. een verplichte melkcontrole voor bedrijven met 5 of meer stuks melkkoeien, verplichte kalverenregistratie en K.I. voor alle beesten. Verplichte melkcontrole is iets waarvoor vele boeren nogal huiverig zyn en dat o.i. ten onrechte. Hier door zal de boer precies kunnen weten, welke koe hem het meeste opbrengt, welke hy moet verwijderen en zal zo een behoorlijk overzicht krygen over de prestaties van ieder beest afzonderlijk. De kosten hiervan bedragen f 5.00 per koe, wat wordt ingehouden op het melkgeld in 2 x f 2.50 van het aantal koeien per 1 Jan. en 1 Juli. Wie tussentijds toe treedt, betaalt f 0.30 per koe per maand, tot de volgende telling en gerekend volgens deze telling. De verplichte kalverenregistratie wordt gedaan door de plaatselijke fokverenigingen. Hieruit volgt dus dat toetreden tot de K.I. automatisch inhoudt toetreden tot de plaatselijke fokvereniging. Ook hierdoor wordt een geregelde controle op productie verkregen, terwyl het jongvee wordt geregistreerd, wat by opname van de moeder in het stamboek een groot financieel voordeel is, daar de kalve ren dan automatisch volbloeden worden. Het inleggeld bedraagt ge woonlijk f 1.-, terwyl het lidmaat schap f2.- per koe per jaar bedraagt. Zegen der techniek. Wy hier in West-Europa leven niet meer in dat deel der wereld, dat zich het verst ontwikkeld heeft. De Verenigde Staten van Noord-Amerika staan met een behoorlijke voorsprong aan de spits. Het zijn jonge en ryke staten, wier leden nog niet zo heel veel tientallen jaren als emigranten met de grootste moeilijkheden te kampen hadden. De meesten van hen verlieten Europa, omdat het hun geen redelijke kans van bestaan meer bood. Zy waren niet van plan zich lang zaam aan te laten dooddrukken en verkozen de grote vrijheid met zyn kansen op welvaart, boven het be kende leventje in de eigen vertrouw- 1 omgeving. Het is dan ook niet vreemd, dat zich uit deze wakkere mensen een volk ontwikkelde, dat thans de toon aangeeft. Dit bleek vorige week weer eens, toen de Amerikaanse Federatie van Arbeid er in de hele wereld op aan drong, om de werktijden te vermin deren, teneinde de arbeiders de zege ningen van de vooruitgang op tech nisch gebied volledig deelachtig te doen worden. Dit verzoek is voorgelegd aan de UNO. Het vraagt over de gehele wereld een 40-urige werkweek in te voeren en welke dan geleidelijk zou moeten worden verminderd tot 30 uur. Wij wrijven na het lezen van een dergelijk bericht de ogen uit en den ken aan de vele gerechtvaardigde aanmaningen van onze regering om hard te werken en zoveel mogelyk te produceren. We hebben een grote achterstand in te halen en kunnen nog niet op onze lauweren rusten. Genoemde Amerikaanse federatie is van dergelijke toestanden ook wel op de hoogte, want in haar verkla ring merkt ze zelf op, dat haar voor stel nog lang niet overal aanvaard baar is. In Australië, Canada en de Ver enigde Staten is men dit doel het dichtst benaderd. Voor de oorlog was Nederland er ook niet ver van af, doch het zag geen kans tydig een goede regeling te krygen, met als gevolg, dat er tienduizenden werkeloos werden. Eerlijkheidshalve moeten we er aan herinneren, dat Amerika zelf op dit ogenblik nog enkele millioenen werklozen telt, zodat een 30-urige werkweek daar niet alleen een luxe, maar een dringende noodzaak is. In de confectie-industrie werken daar bijvoorbeeld de arbeiders dan ook niet langer dan 35 uur. Het verkorten van de werktijden is in de Verenigde Staten gepaard gegaan met een gestadige stijging van de productie. Ja, toch een groter productie door de toepassing van moderne machines en een betere in deling van bedrijf en arbeid. Men zegt in Amerika maar niet domweg op zekere dag: „Kom, wy gaan wat minder werken". Neen, men redeneert als volgt: „We werken nu acht en veertig uren per week, zouden we eenzelfde productie kun nen behouden als wij veertig uren per week gingen werken Dit wordt dan nauwkeurig onder zocht en meestal bly'kt het heel goed te kunnen. Men bedenke, dat dit erg belang rijk is. Vroeger zei men: „Ziezo, ik höb een nieuwe machine, er kunnen enige arbeiders de straat op". Toen was de men er voor de machines. Nu gaat men anders redeneren: „Die machine doet het zoveel vlug ger, dat het personeel wel wat min der uren kan werken." In dit geval is de machine er voor de mens. Die kant moeten we op. In de verklaring van genoemde federatie wordt er ook nog op ge wezen, dat er op de duur geen keus overblijft Men zal eenvoudig gedwongen zyn de arbeidstijd belangrijk te verkorten, daar men anders een massale werk loosheid krijgt met alle rampzalige gevolgen van dien. Het zal zover komen, dat alle automatische arbeid slechts door automaten verricht wordt. Ja, wy mannen lachen en spotten deze dagen weieens over de schoonmaakactie van onze vrouwen. Maar hebben wy er wel eens over nagedacht, wat zy verdient Die vriend Wim van me, wat is hy al een kerel geworden, hij was al enige jaren van school af. Ja, warempel al aan het werk. Met man nelijke trots wist hy me te vertellen dat hy des morgens al om zes uur de deur uit moest en moeder, die had dan al gezorgd voor een stevig ontbijt en zyn broodtrommel flink voorzien van het nodige proviand. Ja, moeder moest de laatste tyd vroeg op: al om vyf uur. Want och ja, eer ze allemaal de deur uit waren: vader immers moest om zeven uur met zyn arbeid beginnen. En dan al die kleintjes, die er toch netjes uit moesten zien, als ze naar kerk en school gingen. Overdag heeft ze het toch echter niet zo druk Wat zegt U Boodschappen aannemen en doen, bedd6n opmaken, kamers doen, voor het middageten zorgen, de avondkost klaar maken en dan ligt er nog heel wat te verstellen. Of gebeurt 't niet, dat alle kinderen, zelfs vader al lang rustig in bed liggen en moeder nog doende is voor de dag, die weldra gaat volgen. En als ze even stil zit en schijnt te rusten, piekert ze dan misschien niet, hoe zy de volgende dag, de volgende week de eindjes aan mal kander zal knopen Maar terwyl ik dat alles bedacht, zuchtte ik toch verlicht: moeder heeft haar zwaarste tijd gehad, immers haar Wim, de oudste is al aan het verdienen En ik vroeg myn vriend: En wat verdien je al Hy glorieerde en glunderde: negen gulden in de week En vader dan Die verdiende om en om de veertig gulden En toen ik dacht misschien een ogenblik aan mijn eigen moeder èn Wim, wat verdient je moeder eigenlijk Er kwam een lach in zyn ogen en een soort glimlach omzijn lippen. Moeder Moeder, die verdient niks niemandal, maar die werkt ook niet Het verhaaltje is uit. En misschien kenden sommige lezers het al. Maar ik wilde het by de schoonmaak toch eens apart nog uitdrukken: Alle hulde aan onze moeders, die niks, niemandal" verdienen u voor elke hand, elk schrift, elke beurs, met gouden pen, volledige garantie, in diverse soorten, elke uitvoering, ruime sortering, heeft ze ^KLCTIHSVlKT'Tl GCOTCSTR. - VENRAY Voor de mannen van Venray. Is me dat een 1 April-mop van- lag in „Peel en Maas". Voor 1 April opgeven, hè. Ja, kun je denken. Die datum was een 1 April-datum. U hebt nog een hele week de tyd, dus mannen, je dacht dat de inschryving gesloten was, maar je hebt nog tyd. Maar nu niet langer meer wach ten. Want nu wordt het krap hoor! We gaan nog eens even wat na. want we hebben een boffie. Een boffie met de ping—ping. Je moet maar goede mensen treffen. Er is een douceurtje binnen gekomen, en we kunnen de kosten nog wat lager zetten. Voor wie Wie het volle pond moet betalen. Houdt je tientje maar in de zak. Het is maar f 7.50. Die andere 12.50 betaalt een ander netjes voor je. Dat wordt me ook wat. Niet dringen heren Geef alleen maar naam en adres en de rest hoor je nog wel. LEDEN DER K.A.B. Het lykt wel Sinterklaas, U ook alweer een maz zeltje. Je moet wat verletten met je werk. Komt van mekaar. Een Com missie werkt ervoor, dat een halve dag loon doorbetaald wordt. Neem voor die andere dag een snipperdag en je bent klaar. BOVENDIENweet je, dat 1 Mei een Nationale feestdag is. 's Morgens is er toch niets te doen en 's middags begint het feest en je bent net weer thuis. Als ik het goed heb, heb je alleen maar reiskosten. Wie zal dat betalen? Wie heeft... JONGENS, GOEDGEKEURD VOOR MILITAIRE DIENST, jy óók mee. Jy krygt aparte conferenties. Reductie ingesloten. Asjemenou! Ja, je moet met zo'n goedgeefse aangeboorde bron maar boffen. (Ik wou, dat ik er ook zo een had voor m'n jeugdwerk JONGEMAN UIT INDIË, toen je thuis kwam uit Indië, stond er met grote letters geschreven„Welkom thuis". Nou, dat was je. Je hebt het goed kunnen merken. Veel spie heb je niet in je zak. Da denk tenminste. Nou, jy ook van de party. Welkom ben je van harte, ook in Venlo. En het hele geval komt je op f 2,50. Moet je daar nog over na denken Wat een steun, wat een steun en U blijft thuis mannen U blijft thui3 van VRIJDAG 28 April 8 UUR 's AVONDS TOT 1 MEI IN DE MIDDAG? Wat niets anders is dan van Vrijdag avond tot Maandagmiddag? Retraitepenning, retraitefonds, steun van goedgeefsen... Wat? Er moesten geen bussen vol naar Venlo gaan van Venrodse mannen, maar treinen Nu hebt U toch lang genoeg na gedacht en U geeft zich op. DE KLOKKELUIER Een cy'fer is zo gauw geschreven, tzegd en op de telefoon bijvoorbeeld gedraaid. Maar mogen wy U eens enige cijfers voor ogen zetten, om U dan enige cijfers te vragen Weet U, dat dagelijks in ons lieve vaderland circa 240 paartjes het hu welyk8bootje binnenstappen, maar weet gij. ook, dat minstens een tien de deel tot de helaas mislukte huwelijken behoren Weet U, dat U nooit eén brandend peukje van uw sigaar of sigaret moet weggooien. Die kan een de 25 bran den veroorzaken, welke dagelijks in ons land beginnen met haar ver woesting van kostbare waarden Men zegt wel eens, dat wij niet al te spaarzaam meer zyn. Gedeeltelijk is dat waar en we doen goed onze jongens en meisjes aan soberheid en eenvoud te gewennen. Maar toch laten we zorgen, dat Minister Lief tinck dit blad niet te lezen krygt. Dagelijks worden toch ongeveer 2000000 gulden naar de spaarbank gebracht. Een beetje van Uw optimisme moet u echter laten zakken, als u daarbij hoort, dat dagelijks een kleine drie ton wordt teruggehaald om allerlei noodzakelijke, nuttige en nodeloze uitgaven te kunnen doen. Misschien weet de directeur van de P.T.T. het beter, maar we hebben horen vertellen, dat de post dagelijks circa vyf millioen stukken behandelt, dat er dagelijks 20.000 telegrammen verzonden worden 1.800000 telefoon gesprekken worden gevoerd. Het aantal niet telefonische ge sprekken is natuurlijk niet in cijfers weer te geven 1 En vindt U, dat uw bibliotheek- kast er nog al te leeg uitziet. Treurt nietGemiddeld verlaten dagelijks 22 boeken de pers. En mogen wij nu U even een paar cijfers vragen Weet^U hoeveel stenen de parochie kerk telt Hoeveel dakpannen komen er te liggen op kerk en klooster van de Paters Uit. hoeveel ogenblikken bestaat uw kostbaar leven En hoeveel zyn er nog over voor U Hoeveel zielen wachten nog op be kering en hoeveel priesters en mis sionarissen zouden er nodig zyn voor de bewerking van het uitgestrekte Ryk van God Wy verwachten natuurlijk op onze vragen geen antwoord. Maar zyn enkele van die vragen geen antwoord waard in de stilte van ons eigen binnenste En kan het antwoord niet leiden tot een heldhaftig antwoord tot or.e eigen welzijn en het heil van an deren Zaterdag j.l. hield S.V.Y. haar drie maandelijkse vergadering, die ditmaal voor een groot gedeelte gewyd was aan de plannen voor een grootse viering van het vijf-jarig bestaan van S.V.Y. Voorzitter Poels hield een korte rede, waarin hy dankbaar herdacht al diegenen, die hebben meegewerkt aan de tot stand koming van de fusie tussen de Valk en Servatius, een fusie, die reeds voor de oorlog in de pen was, maar na de oorlog eerst werd uitgevoerd. Hy dankte allen, die in deze fusie zo'n grote rol hebben gespeeld, 20 o.a. de leden van de contact commissie, spelers en de overgrote meerderheid van het publiek. Dan gaf hy een kori overzicht over de geschiedenis van S.V.V. en ver meldde vol trots de diverse kampioen schappen, die in deze vyf jaren door de verschillende elftallen werden behaald. Ook de slechtere jaren werden be sproken, maar de Voorzitter kon con stateren, dat S.V.V. in de afgelopen 5 jaren toch steeds omhoog is gegaan. Spreker hoopte, dat de clubliefde hiermede gelijke tred zou houden en dat de jongens steeds meer voor elkaar zouden gaan voelen. De officiële lustrumdag zal zijn, Zondag as., wanneer een sterke tweede klasser naar Venray komt, hoogstwaarschijnlijk Kolping. Op 14 Mei komen twee ïste klassers naar Venray, terwyl op 's Heren Hemelvaart de jeugd een Olympische dag zal organiseren. Met algemene stemmen werd dit plan goedgekeurd, waarna de training besproken werd. Na een lang debat bleek, dat de vergadering accoord kon gaan met het voorstel van het bestuur, om diegene, die niet voldoende trainen deze zomer het aantal trainingen, die moeten bijgewoond zyn blyft geheim in de a.s. competitie abso luut langs de lijn te zetten. Boven dien zal een speler die drie achter eenvolgende malen niet op de training komt, niet meer kunnen trainen. Men heeft een gehele week tyd om zich mondeling of schriftelijk af te melden by A. Verbeek, Grotestraat of G. Peeters, Oude Oostr.weg. Verder werd afgesproken, dat leden van het tweede en derde élftal nog zullen getraind worden door spelers van het eerste maar de juiste tijden zullen nog worden opgegeven. De Voorzitter deelde dan nog mede, dat Venray de diocesane sportdag van dit jaar moet organiseren en hy ver wachtte op de volle medewerking van alle leden van S.V.V. te kunnen rekenen, Want de beste ploegen uit geheel Limburg zullen op die dag elkaar bekampen en waarby hoogst waarschijnlijk Vader Bisschop en de Gouverneur eveneens aanwezig zullen zyn. Leden van S.V.V. die niet verzekerd zyn, moeten hiervan zo spoedig mo gelijk bericht geven aan de heer Hendriks.

Peel en Maas | 1950 | | pagina 2