Tenths %uitenqeuióón £aqei Qndeim'^s ,aqei Voor de Politierechter R.K. Mannen, Stille Omgang A nti-deücaten in eiqen kamp. Afzet aan fiuit. wcpelnzinqen. Van links Qnze familie Dloecta/vnoede? staalmout Boekbespreking. Kans óp koude Apiitmaand 9 en Rechts Rouwgoederen „DE VLINDER" Kippen- of Tuindersglas F. W. HENDRIKS Waar zal mon dat .elders" by ons schreou wende tekort aan cultuurgrond dan moeten zoeken Op de eerste plaats in de door de Overheid, ton bate van het algemeen welzijn drooggelegde Zuiderzeegrond en in de beraamde inpolderingen en droogleggingen. Helaas heerst bij de leidinggevende personen, bij verkaveling en uitgifte van doze nieuwe gronden, detendenz om vooral niet teveel kleine boeren onder zich te krijgen. Hot aantal kleine bedrijven, dat in de Zuiderzeepolders gesticht kan worden, kan o.i. dan ook nog zeer aanzienlijk vergroot worden: vooreerst ten koste van de beraamde Staats exploitaties, maar ook ten koste van do categorie: grote bedrijven. Do oude theorie, dat men in een streek de beste toestanden op land bouwgebied zou krijgen indien de verschillende grootte klassen zo'n beetje verdeeld zyn, gaat in deze tijd zeker niet meer op. De tegenstanders van het kleine boerenbedrijf kunnen in zoverre ge steld worden, door deze versterkte vestiging \an kleine boeren op de nieuwe cultuurgronden wordt geen uitbreiding van het totaal aantal nagestreefd, maar op de eerste plaats een sanering van de bestaande be drijfjes door opheffing en verplaatsing naar elders. De emigratie van daarvoor in aan merking komende kleine boerenge zinnen, dient verder bevorderd en ook flnanciöl gesteund te worden, indien daarbij het hier te land6 bewoonde bedrijfje vrijkomt als een saneringsobject voor anderen. Een volgende week hopen wij U te laten horen, hoe prof. Dewoz meent, dat dit stout plan verwezenlijkt kan worden. Misverstanden moeten verdwijnen Vooral onder ouders Broeder Justinus, hoofd van de B.L O.-school te Kerkrade heeft voor de centrale gemeenschapsdienst een belangrijke uiteenzetting gegeven over het werk van de schooi voor buitengewoon lager onderwijs. Omdat er over deze school bij oudors on opvoeders nog altijd mis verstand en vooroordeel heersen, geven, geven wij uit de Gazet van Limburg een beknopte samenvat ting van het werk der buitengewoon lager ondorwys-scholen aan de hand van de uiteenzetting van Br. Justi nus, die op dit terrein bij uitstek deskundig genoemd mag worden. Het gaat hierbij om de beant woording van de vragen Wie komt er in aanmerking voor de B.L.O.- 8chool en wat wordt er op de B.L.O.- school bereikt? Er zijn verschillende soorten scholen voor buitengewoon lager onderwijs. Enkele maanden terug heeft de wet gever in een Koninklijk Besluit de soorten opgesomd. Er zijn bijvoorbeeld buitengewoon lager onderwijs scholen voor psychopaten (mensen met een aangeboren geestesafwyking, waarbij het aanpassingsvermogen meestal ont breekt, maar bij wie het intellect doorgaans goed is), scholen voor schip perskinderen, voor blinden en voor zwakzinnigen. Spreiding en verschei denheid van de scholen ia natuurlijk zeer gewenst. Zelfwerkzaamheid... Alle opvoeding, begint bij zelfwerk zaamheid. Dit geldt zowel voor de volwassene als het kind. Het spar telende kind in do wieg wil reeds zelfwerkzaam zijn, dingen zelf doen. Hoe hoger ontwikkeld het echter wordt, dos te minder zal 't handen en voeten gaan gebruiken. Mnnsen, wier ontwikkeling niet hoog is gestegen, werken bij voorkeur met zintuigen. Dit gaat in bijzondere wijze op voor zwakzinnigen, die in hun geestelijke ontwikkeling achter gebleven zijn. Daarom moet bij de opvoeding van deze mensen al» aangrijpingspunt het zintuigelijke gehanteerd worden, omdat zy nu eenmaal meer van hun zintuigen dan van hun geest gebruik weten te maken. Samen met het ge brek aan geestelijke ontwikkeling gaat moestal oen spraakgebreken de B.L.O.- school legt er zich dan ook op toe de spraak bij de kinderen te ontwikkelen. De belangrijkste taak van de B.L.O.- zorg is echter niet het onderricht, maar de bevordering van het aanpas singsvermogen. Indien mogelijk moet het kind zich later in de maatschappij kunnen aanpassen en daarvoor wordt op do B.L.O.-school de grondslag gelegd. Hierbij sluit aan, dat ook geestelijk onvolwaardigen sociale wezens moeten worden. De gemeenschapszin moet bevorderd worden en daarom worden op de B.L O.-school veel dingen samen ge daan. Hierdoor tracht men sociale vorming te bereiken, noodzakelijk voor deaanpassing in de maatschappij De werkklas van de B.L.O.-school is het ideale middel om dit beginsel in praktijk te brengen. De kinderen wei ken hier zo veel mogelijk satnen en worden zo weinig mogelijk gehol pen. Zü moeten leren het zonder de hulp van beter ontwikkelden af te kunnen. Later in het leven als zij werken, zullen zij het ook niet makkelijk krijgen en de school bereidt hen op deze tijd voor. Zij moeten Ieren regelmatig werken, rustig werken en samenwerken. Dat is de taak die het buitengewoon lager onderwijs voor geestelijk onvol waardigen zichzelf heeft gesteld. Wie naar de school Voor het volgen van het onderwijs op de B.L O. scholen komen de kin deren in aanmerking, die op de nor male lagere school absoluut niet mee kunnen. Maar voor deze kinderen is de B. L.O.-school dan ook een dringende noodzaak. Over het algemeen bestaat er bij het onderwijs zeer weinig tegen werking tegen de B.L.O.-school, omdat meer en meer het inzicht begint te dagen, dat de B.L.O. school voor be paalde kinderen niet alleen nood zakelijk kan zijn, maar dat deze kin deren recht hebben op het voor hen aangepaste onderwijs, zoals de B.L.O, school dat geeft. Het zijn vooral de ouders die meestal bezwaren hebben. Men spreekt van de B.L.O. school als van een „gekkenschool" en dat is nu juist niet het geval. De B.L.O. school wil geestelijk slecht ontwikkelden een kans geven in het leven er. zy kan dat. Indien de kinderen, die voor B.L, O. in aanmerking komen niet naar de school kunnen gaan door tegen werking van onverstandige ouders, dan is er alle kans, dat zy in het leven later hulpelooB zullen staan Zo enkele malen per jaar verandert Veurays Kaadszaai iu een sobere rechtszaal waar 111 naam der Gerech tigheid een joviale politierechter von nist met wys beleid en waar advo caten in zwarte toga en witte bef de uiterste clementie afsmeken of zware wetboeken openslaan om ver- dachtes onschuld te bezweren. Daar fulmineert dan de toorn van de felle Officier van Justitie over de zondaars voor hem en met een majestieus gebaar wordt vergelding gevraagd voor het misdrevene. Aan de andere zyde zit de griffier stil te schry ven.Politie agenten komen op en af, springen in de houding, leggeu hun verklaringen af en ver dwijnen weer. Getuigen leggen de eoü af, en beklaagden stamelen een verweer. Kortom vrouwe Justitia heeft de zetels van Venrays vroede Vaderen ingenomen en deelt de straffen uit. Vrijdag j.l. kwamen dan weer de dronkaards en vechtersbazen, die hetzy met de politie, hetzy met hun medemensen om een wissewasje aan de stok kregen. De gelegenheidsdiefjes, die een gehuurde tandem beleende, lege vaten wegstolen. Daar kwamen de kijvende „vrowlie", die voor de rechter alweer een nieuwe rechtszaak klaar scholden en de zwetser, die zich uitgaf voor assistent-dokter, maar „vergat" zyn hotelrekening te betalen. Daar kwamen de smokkelaars en smokkelaarsters van de overkant van de Maas, die begerenswaardige zaken als koffie en horloges'in huis hadden, meer dan voor eigen gebruik nodig was. Daar kwamen kleine oplichters, die iets verkochten ten bate der illigaliteit, die zy zelf waren. Daar kwamen boeren, die al jaren twisten over een heg tussen hun land, kortom daar kwamen allen die in meer of mindere mate overhoop lagen met zich zelf of met anderen. Gewikt en gewogen werden zy en de griffier kon een ryke buit aan verbeurdverklaarde goederen en boetes noteren, terwyl voor anderen, nu een maal schijnbaar onverbeterlijk, de gevangenisdeur uitnodigend geopend werd. neemt deel aan de 25-26 Maart Allen mee naar Amsterdam, den Christus Eucharisticus ter ere De pry's kan voor niemand een be zwaar zyn. Per exemplaar bedraagt die f i.50, per 36 exemplaren f '.25 per stuk. Voegen wy er tenslotte by, dat een uitgebreid register dit boekje van 272 bladzijden, tot een waar naslagwerkje maakt op elk terrein van het gods dienstig leven. Y.H. Nazorg vereist Het spreekt vanzelf, dat men kin deren, kersvers van de B.L.O. school niet zo maar aan hun lot kan over- Er is een stevig georganiseerde na zorg nodig. Zy die de B.L.O.-school verlaten hebben, moeten passend werk kunnen krijgen, er moet een oogje in het zeil gehouden worden. Dit werk kan niet door de leer krachten van de B.L.O.-school worden verzorgd, omdat zij aan voorzorg en onderricht hun handen vol hebben. De B.L.O. nazorg zal daarom voor namelijk de zaak van sociaal charita tieve instellingen moeten zyn. Een van de moderne verschijnselen van het geestelijke leven onder de katholieken is het groeiend anti c'ericalisnie onder de katholieken zelf. De eerbied voor de priester is aan merkelijk verzwakt. Net alsO.L.Heer wordt hy bespied en bevit en zyn menselijkheden worden scherp ge- hekold, zo niet sterk overdreven. Men heeft geen ontzag meer voor hem. Men lacht om zyn raad, trext zyn levenservaring in twijfel en meent zelf heel wat wijzer te zyn dan hy. Dozo verminderde eerbied is voor een groot deel te verklaren. Vroeger was de priester bijna de enige ge letterde in heel de parochie. Hij was do enige, die hoger onderwijs genoten had, die lezen en schrijven kon. De klerken hebben hun naam ontleend aan de clerici, omdat zy in de Middel eeuwen do enigen waren, die door hun konnis van hot latyn in staat waren officiöle stukken en oorkonden op te stellen. Maar heden ten dage telt iedere parochie loken, die in hun vak ge leerder en bekwamer zyn dan de priester. Het anti-clericali8me is, afgezien van het hierboven aangestipte, een wrange vrucht van de critische tijd geest, die op zyn beurt weer geboren wordt uit een gebrek aan geloof. Misschien is het evenzeer een kwestie van hoogmoed. De priester is mens en priester. Als mens kan hy een voorwerp zijn van critiek; als mens mist h{j misschien het nodige savoirvivre, misschien zelfs de vereiste dosis mensenkennis en takt, misschien is hij onbeholpen, ruw in zyn manieren, hoogmoedig in zijn houding, onver draagzaam in zyn opvattingen, mis schien zelfs arm aan innerlijke deugd en ontwikkeld geestelijk leven. Dit alles valt het eerst en het meest in het oog. Kan zo gemakkelijk een steen des aanstoots worden en een ergernis voor de kleingelovigen, die te zeer op de buitenkant van geloof letten. Maar al het menselijke in de priester kan hem zyn waardigheid niet ont nemen. Hy is en blijft een gezalfdo des Heren, over wiens hoofd de bij zondere bijstand van de H. Geest is afgeroepen, waarvan de geschoren kruin getuigt, dat hy niet meer van deze wereld is, maar aan de dienst van het altaar gewyd werd. Zyn tong heeft de macht ontvangen brood en wyn te veranderen in het Lichaam en Bloed van Christus en vermag de zondaar van al zyn zonden en onge rechtigheden te ontbinden. Zyn handen, die zelf gezalfd zijn, zalven de dopeling en storten het reinigende water over zyn hoofd uit; tevens zalven zy de te zondige lede maten van de zieken, opdat zy van instrumenten van zonde midde laars van genade en zegening worden, Door de mens heen moeten wy de priestor zien, als hy aan het altaar staat, de kansel beklimt, in de biecht stoel zit, aan het ziekbed de wacht houdt. De mens is misschien onvolmaakt en zondig zoals wy, maar als midde laar tussen God en ons, als over brenger en uitdeler van de hemelse genaden staat hy op een hoger plan, staat hy ver boven ons, ver boven de verdienstelijkste leek. Zyn persoonlijke heiligheid is een zaak, die hem alleen raakt. Wy zyn niet geroepen om critiek op hem uit te oefenen en daardoor zyn werk als zielzorger te bemoeilijken. Het is onze taak uit zyn handen „Wie in de gelegenheid is de bloe sempracht in de boomgaarden van de Betuwe, van Zuid-Limburg, van Ut recht, of van welk fruitcentrum in ons land ook te aanschouwen, zal zich slechts moeilijk een voorstelling kunnen maken van de problemen, welke aan de jaarlijks terugkerende Meisprookje zyn verbonden". Ziedaar de idyllische aanhef van een officiöle mededeling van het mi nisterie van Landbouw, Visserij en Voedselvoorziening om nieuwe mo gelijkheden voor de afzet van fruit aan te kondigen. Want aldus gaat de mededeling verder zolang de bloesems nog aan de bomen hangen, zyn de zorgen voor de fruitteler nog beperkt, maar wanneer eindelijk het tijdstip is aan gebroken, dat de fruitoogst moet worden binnengehaald, dringt zich bij de teler al aanstonds de vraag op, hoe de afzet zal verlopen. Maar, laten wij verder de officiöle tekst verlaten om in gewoon Hollands te zeggen, dat het met de afzet van fruit de laatste jaren meer dan hope loos is geweest. Het klasse-fruit ging naar het buitenland en de derde, vierde soort, alsmede het zogenaamde valfruit kon de consument in het binnenland kopen tegen onbetaalbare prijzen. Dit was niet de schuld van de teler, maar van de overheid, en van het systeem. Van de overheid, die het kwali- teitsfruit exporteerde en van het sys teem, volgens hetwelk de marge tussen de prijzen af de veiling en aan de consument veel en veel te groot was, zodat de gemiddelde huis vrouw de kosten aan het dagelijks eten van fruit verbonden, niet kon betalen. Wie nu zou menen, dat de over heid iets aan een systeem zou willen veranderen, heeft het mis. Wat hier aangekondigd wordt, is een propaganda onder de fruittelers om hun overtollig fruit te gaan drogen en het gedroogd op de markt te brengen. Voor de oorlog voerde Nederland enorme hoeveelheden gedroogd fruit wat wel een bewys is, dat ons land vroeger ook heel veel gedroogd fruit consumeerde. Voor my is het de vraag, of het in die mate zal terugkeren. Wanneer men weet, dat de fruit- productie in ons land vóór de oorlog in vier jaren tyds meer dan verdub beld is, dan mag men toch wel aan nemen, dat de consumptie van ge droogd fruit zal afnemen, naarmate de consumptie van vers fruit kans krygt toe te nemen. En dan: het drogen van fruit schynt voor de particuliere industrie weinig winstgevend te zyn. Zal het dan voor de teler wel winstgevend zijn Of is het alleen maar een kwestie om het verlies zo klein mogelijk te maken Msb. Th. P. Industrie Het laatste debat in de Raads vergadering heeft weer eens de aan dacht op de gasfabriek. Dez6 ruimte staat nu al een hele poos leeg en al zal een en ander drin gend restauratie nodig hebben, met leeg staan komt daar ook geen ver betering. By ons weten zyn er reeds twee gegad'gden geweest, die hier wel een klein fabriek of werkplaats wilden opzetten. Maar nul op het request. Wanneer men zegt, werkelyk wat voor industrievestiging over te hebben, dan doet dit toch vreemd aan, temeer omdat ook nog steeds niet verteld is, waarom deze ruimte maar leeg blyft liggen. Kapel Scheen men eerst van plan een kapelletje te bouwen op het Desselke, dat later aan deze nieuwe buurt zou worden overgedragen, nu schynt het plan weer van de baan, omdat de schenker ondervonden heeft, dat zyn spontaniteit niet gewaardeerd wordt. Tenminste het is reeds enkele maan den geleden, dat dit plan by de be voegde instanties werd ingediend en tot heden hebben die schijnbaar het zo druk, dat van een op- of aan merking nog niets gehoord is. We hopen, dat er nog genoeg energie kan op gebracht worden om te zorgen, dat Venray in ieder geval dit klein mo numentje nog krygt. Antwoordplicht Laatst stond in een of ander blad een geheel artikel over antwoords- piicht, waarby gewezen werd op het feit, dat vooral vele ambtelijke instan ties de gewoonte hebben om verschil lende brieven onbeantwoord naast zich neer te leggen. De zeer geleerde schrijver te N., bleek reeds uit het oogpunt van fatsoen, het niet met deze gang van zaken eens te zijn. Hieraan moesten wij denken toen we van verschillende zyde hierover hoorden klagen bij het aanvragen van een woning e.d. Ook hier moet dikwijls 2 of 3 maal geschreven wor den voordat men antwoord krijgt. Misschien dat de woorden van deze schrijver ook hier hun nut kunnen hebben. voorspelling van een koude April maand inhoudt, al achten wy de kans er op, gezien de omschreven redenen, wel vrij groot. Zondagmorgen 12 Maart gaat de H. Familie ter bedevaart naar St. Jozef te Smakt. Vertrek vanaf de markt om KWART NA ZEVEN. Verzoeke beleefd, dat allen tijdig aanwezig zyn en laten we in grote getale hieraan deelnemen. Ook de jeugdafdeling kan zich hierby aansluiten. Zondagavond om 8 uur buiten-ker kelijke vergadering in zaal Wilhel- mina, Schoolstraat, met aansluiting van de „O Roma Nobilisavond". We hebben al het een en ander gelezen over het H. Jaar. Op deze avond zal een Pater Redemptorist 'n causerie geven, afgewisseld door toepasselijke muzikale illustraties, toegelicht door prachtige lichtbeelden, geheel in ver band met het H. Jaar. Laten we dit allen gaan zien, ook de jeugdafdeling. De H. Familie mag zich weer in 'n grote opbloei verheugen. In het afge lopen jaar traden 140 nieuwe leden toe, hiervan konden nu reeds oo hun opdracht doen. Met de sluiting van het triduum was het een grootse aan blik, toen zoveel mannen naar voren kwamen en hun opdracht deden. Moge dit voor vele buitenstaanders een aanmoediging zyn om ook het besluit te nemen toe te treden tot de H. Familie. Het is nu zo geregeld dat eenieder hieraan kan deelnemen. Zaterdagavond 'voor de 2e Zondag van de maand om 8 u. jeugdafdeling. Zondagmorgen 7 uur H. Mis voor de leden van de H. Familie. Namiddags 5 uur gewone vergadering en voor degene die Zondags verhinderd zyn houden wy Maandag nog vergadering om 8 uur n.m. Wanneer de Prefecten by U komen geef U dan spontaan op. vernieuwt en verbetert uw bloed dankbaar de gaven aan te nemen, die hy ons van Godswege komt brengen. God zal niet van ons vragen, hoe onze priesters geweest zyn, maar wel hoe vruchtbaar hun werk voor ons geweest is. Zalig is het volk, dat zyn priesters eert, naar hun woorden luistert, hun vermaningen behartigt. Dat hun fouten met de mantel der liefde bedekt en over hun menselijkheden zwygt, zoals ook een goed kind de fouten van zyn vader niet aan de grote klok hangt. Raakt de priesters niet aan, hun kleed is heilig, want iedere steen, die wy naar hen gooien, wordt voor ons- zolf de ergste boemerang. P.H. RONGEN O.C.R. Korte Kommentaar in vraag en antwoord op de Katechis- mus ten geörnike van de Nederlandse I'isdommen door pater Cnniberi us Sloots o.f.m. Achtste druk. Kyswyk. Uit geverg Nieuwvoorde, 1949. By het verschijnen van een nieuwe Katechismus in 1048 hebben de Ne derlandse Bisschoppen in een belang rijk rondschrijven gewezen op het groot gewicht van dit uiterlijk zo eenvoudig schijnend boekje. Een korte samenvatting gevend van geheel de Katholieke Geloofs- en Zedenleer, wensten zij dit boekje echter niet te zien als een schoolboekje voor kin deren alleen. Zy wilden, dat het een huisboek zou zyn in alle gezinnen, waarin ieder bij tijd en gelegenheid zyn kennis van de grote waarheden kan opfrissen, om des te boter naar het geloof te leven. Zeer terecht echter heet de Kate chismus een korte samenvatting. Wie wat dieper wil ingaan in de rijke schat van zyn geloof, moet ook e een uitgebreider boek inzien. Een aantal vragen behoeven bovendien wel een nadere verklaring. En de Katechismus kan nu eenmaal niet meer geven dan wat wy zouden willen noemen, een globaal overzicht, Pater Sloots o.f.m. heeft de kans gezien in een klein en klaar boekje een korte commentaar te geven en wel zó, dat hy niet alleen de Kate chismus zelf verklaart, kort en krach tig, maar die ook aanvult met al die bijzonderheden, die in het dagelijks leven voorkomen en die zaken geeft van katholieke leer en katholiek leven die iedereen toch wel behoorde te weten. Deze korte Kommentaar, die speci aal voor de ULO scholen verscheen onder de titel van ULO-Katechismus, is vooral ook bestemd voor de leer lingen van onze katholieke inrichtin gen van elk soort, waar uitgebreider onderwijs gegeven wordt, als H.B S Gymnasia, Huishoudscholen, Mater Ambilisscholen, Ambachtsscholen en allerlei cursussen. Het succes, dat deze uitgave had. kan men opmaken uit het feit, dat in ruim een jaar tyds de achtste druk verscheen en in 1949 meer dan tienduizend exemplaren in de handen van de katholieken gebracht werden. Alvorens iets over de komende „Lente" te zeggen, willen wy eerst even een terugblik werpen op de achter ons liggende winter, die Me teorologisch berekend uit de maanden December, Januari en Februari be staat. Wanneer wij een en ander met enkele cijfers, weergeven, blykt, dat de afgelopen "winter aardig aan de verwachtingen heeft voldaan, n.l. een gemiddeld te zachte winter met een boven normale neerslagsom was. Gemiddeld bedroeg de temperatuur over de afgelopen drie wintermaan den, berekend uit uurlykse waarne mingen, te De Bilt 3.6 grC tegen 2.5 grC normaal. December was 1 7 grC te zacht. Januari 1.3 grC te koud en Februari weer 2.9 grC te zacht. De hoogste temperatuur werd waargenomen op 18 Februari, n.l. 18 grC in Limburg Oost-Brabant. Deze temperatuur was op enkele plaatsen in deze om geving de hoogste Februari-tempera- tuur over de laatste 100 jaar. In De Bilt steeg het kwik op 17 Februari tot 15.9 grC; alleen op 10 Februari 1899 was het (over de laatste 100 jaar) nog even warmer. De laagste temperatuur werd waar genomen te Witteveen in Drente en ■oeg -13 graden C op 30 Januari. In to'taal kwamen er 27 vorstdagen voor tegen 44 normaal. Januari span de de kroon met 18 vorstdagen en in deze maand kon dan ook in het ge hele land een 8 h 10 dagen geschaatst worden. In totaal werden er in deze drie wintermaanden te De Bilt 198 uren zonneschijn geregisseerd tegen 170 uren normaal. Vooral tijdens de vorstperiode van eind Januari kwam er veel zon voor. De afgelopen winter behoort tot een van de natste winters van de laatste 100 jaar. In de Bilt viel er 254 mm neerslag tegen 176 mm nor maal. Volgens voorlopige berekenin gen viel er gemiddeld over het gehele land 205 mm tegen 163 mm normaal. Vooral Februari was zeer nat. In de Bilt was deze maand, op de Februari maanden van 1893 en 1946 na, de natste van de laatste 100 jaar. In het kort was de afgelopen win ter, zoals uit deze cijfers moge blijken, een zachte en zeer natte winter met een korte vorstperiode en weinig sneeuw. Kans op kond voorjaar groot? Het is geenszins onze bedoeling om een voorspelling te wagen betreffende het komende voorjaar, maar wanneer wy in de jaarboeken een korte terug blik op de temperaturen werpen, zien wy dat we de laatste 8 jaar erg ver wend zijn met mooie, warme voor jaarsmaanden. Vooral de maand April valt hierby op. Deze maand is de laatste 8 jaren, n.l. vanaf 1041, steeds sterk aan de warme kant van normaal geweest. Een reeks van 8 op elkaar volgende te warme Aprilmaanden is in de laatste 250 jaar, zo lang er tempera- tuurwaarnemingen zyn gedaan, nog niet voorgekomen. Het is dan ook geen wonder, dat wij ons afvragen of deze record-lange warmtereeks ook dit jaar April nog zal voortduren. De maand Maart was in de laatste 8 jaar nog 5 keer te koud en Mei keer, zodat wy van deze maanden geen bepaalde verwachting koesteren, Nogmaals zei gezegd, dat dit geen Ziekentrein naar Lourdes vol. Het Bestuur der Limburgse Bede vaart naar Lourdes verzoekt ons te willen mededelen, dat alle plaatsen in de ziekentrein, die 3 Juni van Maastricht naar Lourdes vertrekt, izet zyn. Daar reeds een zeer groot aantal zieken moest worden teleurgesteld en het niet mogelyk is meer treinma- teriaal ter beschikking te krijgen, kunnen verdere verzoeken om als zieke aan de bedevaart deel te nemen niet meer in behandeling genomen worden. Steenkolen 1 Mei Tan de bon. Het staat vry'wel vast, dat per i Mei de kolenrantsoenering, althans zeker die van huisbrandstoffen, defi nitief wordt beöindigd. Het is zelfs niet uitgesloten, dat van officiöle zyde een nog vroegere datum wordt vastgesteld. Het thans lopende stookseizoen wordt administratief afgesloten per 30 April. In tegenstelling mot andere jaren zyn tegen i Mei nog in het geheel geen maatregelen getroffen ter voor bereiding van een verlenging der dis tributie in het nieuwe stookseizoen. Emigratie niet aantrekkelijk* De Stichting van de Landbouw heeft bekend gemaakt, dat het aantal landbouwers, dat vorig jaar omigreer- de, minder bedroeg, dan het jaarlijks terugkerende „overschot" aan jonge boeren. Er is alle reden te vrezen, dat dit aantal eerder nog zal teruglopen dan toenemen, omdat de meeste enthou siasten reeds zyn vertrokken en de categorie, die eventueel ook een nieuw vaderland wil zoeken, de voorwaarden waarop dit kan geschieden, tot op heden niet voldoende aantrekkelijk heeft gevonden. De regering zal de emigrati9politiek moeten wijzigen, wil deze tendens z.ich ten goede wenden. Een van de eerste voorwaarden daartoe is, dat zy accoord gaat met export van kapitaal, d.w.z. dat de emigranten moet worden toegestaan een redelijk bedrag aan Hollands geld om te "zetten in de valuta van het land, waar men zich wenst te vestigen. De Nederlandse boer heeft in het algemeen een open oog voor de wer kelijkheid en zal zeker beseffen, dat het tekort aan cultuurgrond binnen eigen grenzen steeds meer zal toe nemen, doch is anderzijds te behou dend van karakter om zeer grote risico's te nemen. Het is de plicht van de overheid om hen, die het land willen verlaten zodoende anderen gelegenheid geven hun bestaansmogelijkheid te ontplooien, in het vreemde land be hoorlijk te kunnen starten. Het bedrag aan deviezen, dat daar mede is gemoeid, zal onze economie zeker niet ruïneren. ADVERTENTIËN diep zwart verven P. VAN OPBERGEN Grotestraat 24a VENRAY en alle glassoorten, WOLVILT, Carton, Behanglinnen, Grondpapier, Behangselpapier, Plakmeel, Waterverf, Gips, Bijts, Creoline, Zoutzuur, Ammoniak, Brandspiritus, Wasbenzine, Gasoline, Terpentijn, Bleekwater, Lijnolie, Levertraan, prima busseü-Glansverf Deurplalen, Zeer grote sortering Borstelwerk en Penselen, vooral Waterverfpenselen enz. enz. Beleefd aanbevelend, Langstraat Afi Let op het huisnummer

Peel en Maas | 1950 | | pagina 2